Komunikat PZK 20/24 z dnia 15.05.2024
Dodane przez sp2jmr dnia 2024-05-16 / 10:37
KOMUNIKAT Polskiego Związku Krótkofalowców
NR 20/2024 z dnia 15 maja 2024 r.

Witamy wszystkich Słuchaczy i Odbiorców naszych cotygodniowych komunikatów PZK, które są nadawane w każdą środę, o godzinie 18:00 czasu lokalnego, na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM oraz publikowane na portalu PZK, a także rozsyłane na listę wysyłkową. Zautomatyzowane archiwum komunikatów znajduje się na osobnym serwerze: https://komunikat.pzk.org.pl/ .


I. Sprawy organizacyjne


1. Nowe Prezydium ZG PZK po XXVII Krajowym Zjeździe Delegatów PZK

Mam zaszczyt poinformować Was o objęciu przeze mnie funkcji Prezesa Polskiego Związku Krótkofalowców. Chciałbym serdecznie podziękować wszystkim Delegatkom i Delegatom za zaangażowanie w ostatnich tygodniach. Był to pierwszy Krajowy Zjazd Delegatów poprzedzony szerszą dyskusją o przyszłości, w postaci cyklicznych spotkań otwartych. Dzięki nim reprezentanci Oddziałów Terenowych mogli przez 3 tygodnie konfrontować nas z zagadnieniami ważnymi z ich punktu widzenia. Dziękuję członkom ustępującego GKR za ich pracę w trakcie ostatnich lat, która jest dla nas jasnym punktem odniesienia na kolejne lata. Wyrażam również wdzięczność ustępującemu Prezydium ZG za ich służbę na rzecz naszej organizacji.
Przed nami nowy rozdział, pełen wyzwań, ale i możliwości. Dialog z Wami oraz przejrzystość naszych działań są dla mnie priorytetem. Chcemy być organizacją dynamiczną, która odpowiada na potrzeby każdego, bez względu na wiek.
Dlatego z dumą przedstawiam Wam nowe Prezydium Zarządu Głównego Polskiego Związku Krótkofalowców:
Wojciech SP3U - skarbnik
Cezary SQ5CKZ - sekretarz
Tomasz SQ5T - wiceprezes ds. organizacyjnych
Marcin SP6MI - wiceprezes ds. sportu
Dorota SQ3TGY - odpowiedzialna za IT i transformację cyfrową
Jakub SP7Y - odpowiedzialny za kluby i młodzież
Tomasz SP5RT - odpowiedzialny za innowacje i PR
Waldemar 3Z6AEF - odpowiedzialny za archiwa, publikacje i dziedzictwo kulturowe

Szczegółowy zakres obowiązków przedstawimy niebawem. Ostatnie dni to również istotne zmiany statutowe, namacalne dla każdego członka PZK. Najważniejszą z nich jest dopuszczenie w statucie posiedzeń zdalnych. Dotyczy to nie tylko Zarządu Głównego, Prezydium Zarządu Głównego, Głównej Komisji Rewizyjnej, ale również walnych zebrań Oddziałów Terenowych i Klubów. Pozwoli to nam w przyszłości działać elastyczniej i co ważne - racjonalnie finansowo.
Drugą istotną zmianą jest dopuszczenie elektronicznych wersji dokumentów, dzięki czemu będziemy mogli rozpocząć prace, aby dostosować nasze procedury do współczesnych standardów. Oczywiście zmian jest dużo więcej i będziemy o nich Was informować szczegółowo.
Specjalne podziękowania kieruję do członków Komisji Statutowej i wszystkich, którzy angażowali się w prace oraz dyskusje nad projektami zmian. Dzięki Wam i dobrej organizacji udało się przygotować i przegłosować dopracowane pod kątem formalnym propozycje zmian.
Najbliższe tygodnie Prezydium Zarządu Głównego będą wypełnione głównie tematami organizacyjnymi związanymi z przejęciem obowiązków po ustępującym Prezydium. A jest ich niemało i są krytyczne dla organizacji, choć nie tak widoczne czy spektakularne. Na pewno przed końcem lipca chcemy spotkać się z Wami w szerszym gronie, aby omówić pierwsze tygodnie funkcjonowania nowego Prezydium oraz plany na przyszłość. Gdy tylko uporamy się z priorytetowymi zadaniami i przygotujemy wszystko formalnie, udostępnimy każdemu członkowi możliwość podzielenia się z nami swoim spojrzeniem na PZK i krótkofalarstwo.
Pragnę, aby ta kadencja była czasem otwartości i współpracy. Będziemy zachęcać Was do aktywnego udziału w życiu Związku i dzielenia się swoimi pomysłami oraz doświadczeniami. Liczę na aktywną i konstruktywną współpracę z Zarządem Głównym, Główną Komisją Rewizyjną, Oddziałami Terenowymi, Klubami.

Z wyrazami szacunku
Krzysztof SP5E - Prezes Polskiego Związku Krótkofalowców

2. Transmisja KZD 2024

XXVII Krajowy Zjazd Delegatów Polskiego Związku Krótkofalowców już za nami, przez wielu określany jako historyczny przede wszystkim ze względu na wagę podjętych na nim decyzji i uchwał. Do szczegółowego sprawozdania jeszcze wrócimy. Bardzo gorące dyskusje wzbudziła przerwana transmisja obrad na żywo. Sytuacja ta namacalnie pokazała nam wszystkim, że każdy świetny pomysł może przerodzić się w problem, jeśli zabraknie czasu, odpowiedniego przygotowania, dyskusji i analizy prawnej. Przedstawiona przez Prezydium poprzedniej kadencji uchwała o realizacji transmisji na żywo rodziła wiele wątpliwości od samego początku. Temat zgód na przetwarzanie wizerunku nie jest prosty i banalny. Niestety wątpliwości nie zostały rozwiane nawet po rozpoczęciu obrad. Rozwiązania tej sytuacji mogły być tylko dwa: przerwanie transmisji lub narażenie organizacji na odpowiedzialność prawną.

To bardzo ważna lekcja dla nowego Prezydium, aby do podobnych sytuacji w przyszłości już nie dochodziło. Zgodność z przepisami, odpowiednie przygotowanie i komunikacja są niezmiernie ważne.

Info. Prezydium ZG PZK


3. Złote Odznaki Honorowe

W dniu 6 maja br. Prezydium ZG PZK podjęło uchwałę nr 11/2024/E o ogłoszeniu zamiaru odznaczenia Złotą Odznaką Honorową PZK Kolegów:
- Eugeniusza Ostrowskiego SP2GUC
- Wojciecha Howisa SP7HKK
Zgodnie z Regulaminem Odznaki Honorowej PZK, wnioski te są opublikowane na portalu PZK.

Info. Piotr SP2JMR


II Wydarzenia

4. ŁOŚ 2024

Jubileuszowe XX Ogólnopolskie Spotkanie Krótkofalowców ŁOŚ 2024, odbędzie się już niebawem - 24-26 maja br.  jak zwykle na górce "Papierkowej" we wsi Jaworzno, w gminie Rudniki.
Organizatorzy tegorocznego spotkania piszą na łosiowej stronie: https://www.losnapograniczu.pl/ :

"Nie wypada tam nie być, tym bardziej, że jak zawsze zamówione są: słoneczna pogoda, sprawdzony catering z dobrym jedzeniem i różnymi napojami oraz ciekawy program. Zadbaliśmy też o czystość i teren spotkania jest dokładnie posprzątany. Mamy nadzieję zostawić to miejsce równie czyste jak zastaliśmy i dla tego organizatorzy posiadają każdą ilość worków na śmieci, które czekają w naszym namiocie.
Przeciwdziałając różnym sytuacjom bardzo dokładnie sprawdzimy identyfikatory każdego uczestnika, które będą dostępne w sekretariacie na wjeździe. Wszyscy dobrze wiemy dlaczego tak musi być. Nieprzewidywalne zdarzenia zmuszają nas do ciągłych zmian w programie imprezy, który mimo wszystko zapowiada się bardzo ciekawie, a nawet zawiera militarne niespodzianki.
Na terenie spotkania można pozostawać, jak długo dusza zapragnie i czas pozwoli. To nadal nasza krótkofalarska ziemia, a anten zmieści się tam dużo.
Wszystko co robimy przy organizacji tej imprezy ma spowodować uśmiech na twarzach uczestników, niezapomniane wrażenia i odpoczynek od codzienności. Życzymy przyjemnego pobytu.

Organizatorzy:
PZK i Zespół Krótkofalowców z SP7KED i SP9KDA"

5. Bartki na ŁOŚ-u

Przypominamy, że na tegorocznym Zjeździe Krótkofalowców ŁOŚ 2024 zorganizowana zostanie przez SP OTC wystawa pod nazwą TRX Bartek 2024. Na wystawę nie trzeba się rejestrować, wystarczy tyko przywieźć swój egzemplarz trx w sobotę rano do godziny 11.30. Podczas tego wydarzenia zostanie wybrana przez głosowanie zwiedzających i specjalnie powołanej komisji najciekawsza konstrukcja Bartka. Dla uczestników wystawy TRX Bartek 2024 przewidziane są pamiątkowe dyplomy. Organizację wystawy zapewni SP OTC, czyli SP3CSD i SP3LD, przy współpracy z SP9UO.
Jednocześnie pragniemy także zaproponować ciekawą akcję SPOTKAJMY SIĘ NA ŁOŚ. Zapraszamy wszystkich członków SP OTC przebywających na spotkaniu do wspólnego zdjęcia przy naszym stoisku w sobotę o godzinie 12.30.
Zatem policzmy się, ciekawe ilu członków OTC zgłosi się do zdjęcia?

Do spotkania na tegorocznym ŁOŚ.
Zapraszamy serdecznie
Grzegorz SP3CSD oraz Bogdan SP3LD

6. Zaproszenie na Czantorię

ZAPROSZENIE NA CZANTORIĘ 2024

Zapraszamy na XXVIII coroczne spotkanie krótkofalowców oraz sympatyków fal radiowych na górze Czantoria 995 m n.p.m. Ustroń, w dniu 8 czerwca 2024 r. (sobota).
Trasa pierwsza - tradycyjna:
Dojazd samochodem, autobusem lub pociągiem do miejscowości Ustroń-Polana, gdzie znajduje się dolna stacja wyciągu krzesełkowego.
Planowany wyjazd wyciągiem na górę Polana Stokłosica około godz. 10:00, następnie przejście piechotą na szczyt góry Czantorii, gdzie można podziwiać panoramę Beskidów z wieży widokowej.
W dalszej kolejności przejście do schroniska "Koliba na Czantorii" (49.679392 18.794431).
Trasa druga:
Dojazd samochodem do Poniwca. Adres Poniwec ul. Akacjowa 107, 43-450 Ustroń, Szerokość geograficzna 49.6912913924436, długość geograficzna 18.788219324766. Tam znajduje się dolna stacja wyciągu krzesełkowego na Małą Czantorie.
Planowany wyjazd wyciągiem na górę około godz. 10:00, następnie przejście piechotą do schroniska rKoliba na Czantoriir1; (49.679392 18.794431).
Organizatorzy zapewniają zarejestrowanym wcześniej uczestnikom wraz z osobami towarzyszącymi ciepłe i zimne napoje oraz kiełbaski na grilla oraz miłą atmosferę. Na miejscu istnieje możliwość zakupu posiłku, upieczenia kiełbasy, itp.

Zgłoszenia z podaniem liczby uczestników proszę przesłać na: sp9hty@interia.pl
Uwaga: w schronisku jest zasilanie sieciowe 230 V, można podłączyć radio, wystarczy kilka metrów przedłużacza i popracować zarówno z SPFF i OKFF.
Szczyt Czantoria zalicza się do programu dyplomowego SOTA. Można zrobić aktywację w eterze. SP/BZ-035.
Powrót na piechotę szlakiem turystycznym około 2 godz. lub wyciągiem krzesełkowym do Ustronia.
UWAGA: Dla osób mniej sprawnych fizycznie zapewniamy transport samochodem terenowym w górę i w dół. Prosimy o wcześniejszy kontakt w tej sprawie z Markiem SP9HTY sp9hty@interia.pl

Info. Artur SQ9BDB

7. Zaproszenie na ognisko

Harcerski Klub Łączności SP3ZAC pragnie zaprosić krótkofalowców i sympatyków radia na ognisko integracyjne, które odbędzie się w dniu 1 czerwca 2024 r. od godziny 15.00. Miejscem spotkania jest poznańska Dębina. Dojazd od ulicy Piastowskiej ulicą Ku Dębinie.
Serdecznie zapraszamy.

Współrzędne:52.3678455, 16.9226725. Kontakt via SR3P. Aprowizacja w własnym zakresie. Informacje znajdują się także na stronie Facebooka Klubu SP3ZAC: https://www.facebook.com/HKL.SP3ZAC


Z góry dziękuję w imieniu Załogi Klubu SP3ZAC.

Marcin SQ3LMK

8. Spotkanie Wiosenne OT-16 PZK w Bytoni

Dnia 11.05.2024 odbyło się zorganizowane przez OT16 PZK spotkanie krótkofalowców w Bytoni koło Zblewa. Impreza integracyjna miała miejsce na pięknym, rozległym terenie należącym do Kol. Andrzeja SP2AND i jego żony Doroty, którym serdecznie dziękujemy za jego udostępnienie i bardzo miłą, przyjazną atmosferę.
Na nasze zaproszenie przybyli również członkowie innych oddziałów PZK oraz krótkofalowcy niezrzeszeni. Pierwsi Koledzy przyjechali już godzinę wcześniej przed oficjalnym rozpoczęciem spotkania. Na częstotliwości 145.500 MHz Andrzej SP2AND podpowiadał jak do niego trafić. Na przygotowanej liście uczestników zapełniały się kolejne wiersze. W sumie zjawiło się ponad 50 osób.
Przygotowano duży namiot, pod którym znalazły się stoły i ławy. Rozpalono ognisko w przeznaczonym do tego miejscu. Pojawiły się napoje, ciastka i samodzielnie upieczone ciasta. Przy ognisku zasiedli Koledzy, aby upiec kiełbaski i porozmawiać. Terenu pilnował pies Pikuś, który był z początku nieufny, ale później okazał się niezwykle sympatyczny.
Wszyscy podziwiali anteny i sprzęt radiowy Andrzeja SP2AND, o których chętnie i ciekawie opowiadał. Niedaleko namiotu powstała giełda sprzętu krótkofalarskiego.
Kilkugodzinnym rozmowom nie było końca. Była okazja porozmawiać z Kolegami bez pośrednictwa radia, podyskutować na tematy techniczne i nie tylko. Pogoda dopisywała i nawet zza chmur wyjrzało słońce. Panowała miła, koleżeńska atmosfera.
O godzinie 14-ej pojechaliśmy zwiedzić Pomorskie Okręgowe Muzeum PRL w Zblewie. Znalazły się w nim przedmioty, które wielu z nas pamięta ze swojej młodości. Stan utrzymania eksponatów był wzorowy. Na niektórych pojazdach zdarzały się także radiostacje.
Spotkanie Wiosenne 2024 uważam za bardzo udane.
Dziękuję Organizatorom i przybyłym Kolegom za kolejne, pozytywne krótkofalarskie emocje.

Tekst: Piotr SQ4MIK

III. Sport

9. Wiadomości nie tylko DX-owe

4X - Izrael: Stacja 4X6M będzie aktywna 16-17 maja z Yad Vashem, oficjalnego miejsca pamięci Izraela poświęconego ofiarom Holocaustu. QSL przez 4X6ZM.

8P - Barbados: Chris, WA7RAR będzie ponownie aktywny jako 8P9CB z Barbadosu NA-021 od 15 do 26 maja. QSL via LoTW lub WA7RAR.

8Q - Malediwy: Rolf, DO4RKR będzie aktywny jako 8Q7KR z Malediwów AS-013 od 19 do 31 maja. QSL via znak domowy.

9M2 - Zachodnia Malezja: Grupa operatorów będzie aktywna jako 9M4VM z wyspy Pulau Besar AS-097 w Zachodniej Malezji od 31 maja do 2 czerwca. QSL via 9M2HUS.

C9 - Mozambik: Pedro, CT7AHV będzie ponownie aktywny jako C91AHV z Chinonaquila, od 3 do 15 czerwca. Plany zakładają skoncentrowanie się na pasmach HF 4-7 czerwca FT8 i 9-12 czerwca SSB i CW oraz na 6 metrach 13-15 czerwca CW, SSB i FT8. 8 czerwca będzie aktywny z POTA z obszaru ochrony Lubombo. QSL via EA5GL OQRS. Szczegóły na stronie: https://www.qrz.com/db/C91AHV

F - Francja: Stacja okolicznościowa TM86JO będzie aktywna od 19 do 26 maja podczas przekazywania znicza olimpijskiego Paryż 2024 przez francuski departament Vienne oraz ponownie od 5 do 11 sierpnia podczas Igrzysk Olimpijskich.

F - Francja: Zespół TM5FI będzie aktywny z wyspy Ratonneau EU-095 od 24 do 29 maja. QSL zgodnie z instrukcjami operatora.

F - Francja: Stacja okolicznościowa TM80DD będzie aktywna od 1 do 16 czerwca, aby upamiętnić 80. rocznicę lądowania w Normandii (6 czerwca 1944 roku). QSL via F5JYD.

FT/G - Glorioso: Plan aktywności na pasmach nadchodzącej wyprawy FT4GL z Glorioso od 24 maja do 19 czerwca został opublikowany na stronie internetowej wyprawy. Będzie to jednoosobowa aktywność Marka FH4VVK, który planuje być QRV codziennie z dwoma stacjami jednocześnie na pasmach 160-6 metrów w trybach SSB, FT8 (F/H), FT4 i RTTY. Nie będzie QRV na CW. QSO zostaną przesłane na Club Log, gdy Internet będzie dostępny. QSL via F4FTV. Więcej na https://ft4gl.blogspot.com lub https://www.facebook.com/61557262192352.

Ostatnia duża ekspedycja na Glorioso Island FT5GA miała miejsce w 09-10.2009 r.
To prawie 15 lat, tak więc młodzi nadawcy r11; do boju! /sp5ela/

HZ - Arabia Saudyjska: Z okazji Światowego Dnia Telekomunikacji i Społeczeństwa Informacyjnego (17 maja), członkowie Arabskiego Towarzystwa Radioamatorskiego będą aktywni jako HZ1WTIS od 10 do 17 maja. QSL via LoTW. WTISD obchodzi założenie Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego (ITU).

JA - Japonia: Kenji, JA4GXS będzie aktywny jako JA4GXS/1 z Izu Oshima AS-008 od 1 do 3 czerwca. Będzie nadawać na CW, SSB i FT8/FT4 na pasmach 40, 30, 20 i 6 metrów. QSL via znak domowy.

JD1 - Ogasawara: Tosy, JA6VZB będzie aktywny jako JD1BQW z Chichijima AS-031 od 22 maja do 5 czerwca. Będzie aktywny w zawodach CQ WPX CW (25-26 maja) i ARRL Digital Contest (1-2 czerwca). Planuje skupić się na pasmach 12 i 6 metrów FT8 przed i po zawodach. QSL via LoTW, eQSL, Club Log OQRS lub biuro JA6VZB.

OH0 - Wyspy Alandzkie: Arnold, DK1VK będzie aktywny jako OH0/DK1VK z Jomala EU-002 od 24 do 26 maja. QSL via znak domowy przez biuro.

T32 - Wschodnie Kiribati: George, AA7JV jest aktywny jako T32JV z Kiritimati / Christmas Island OC-024. Jego głównym celem jest 160 metrów (+/- 1827.5 kHz). "Wyspa Bożego Narodzenia jest najbliższym lądem do Jarvis" r11; mówi r11; "to może być dobra okazja, aby zobaczyć, jakie są sygnały z tego regionu. Ta pora roku jest równie słaba dla 160 metrów jak sierpień, więc to może być dobry test, aby zobaczyć, czego się spodziewać". QSL przez LoTW.

TR - Gabon: Roland, F8EN będzie ponownie aktywny jako TR8CR z Gabonu od 15 maja do końca czerwca (może dłużej). Roland będzie obchodził swoje 96. urodziny podczas pobytu. QSL via F6AJA. Log online na: http://LesNouvellesDX.fr/voirlogs.php.

UA9 - Azjatycka Rosja: Konstantin, RG0F będzie aktywny jako RG0F/P z Wyspy Paramushir AS-204 od 18 do 21 maja.

VE - Kanada: Pierre, VE3KTB będzie aktywny jako VE3KTB/VY0 z Kanadyjskiej Stacji Badawczej Arktyki na Wyspie Victorii NA-006 od 23 do 28 maja.

VP9 - Bermuda: Darrell, AB2E będzie aktywny jako AB2E/VP9 z Bermudów NA-005 od 23 do 27 maja. Będzie aktywny w zawodach CQ WPX CW jako VP9I (QSL via WW3S). Poza zawodami będzie aktywny na CW na 30, 17 i 12 metrów, a także emisją FT8 na niskich pasmach.

ZC4 - Cypr Brytyjski: Martin, MW0BRO będzie aktywny w stylu wakacyjnym jako ZC4GW z Dhekelia, obszarów brytyjskich na Cyprze od 17 do 27 maja. QSL via MW0BRO.

Zawody 18 - 19 maja 2024 r.
His Maj. King of Spain Contest:
https://concursos.ure.es/en/s-m-el-rey-de-espana-cw/bases/.

Wyniki zawodów:
SP DX Contest 2024 https://spdxcontest.pzk.org.pl/2024/.

Nadchodzi akcja dyplomowa z okazji 65-lecia SP DX Clubu. Regulamin na stronie: https://logsp.pzk.org.pl/a/spdxc/. Do usłyszenia w czerwcu!
Jeśli jesteś członkiem SPDXC i chcesz być aktywny pod znakiem okolicznościowym? Proszę o kontakt sq9s@op.pl.

Pozdrawiam Adam SQ9S

10. Wyniki SP DX Contest 2024

W dniu 9 maja br. opublikowaliśmy wyniki tegorocznych zawodów SP-DX Contest. Serdecznie zapraszam na stronę zawodów: https://spdxcontest.pzk.org.pl/2024/.
Już dziś możecie pobrać dyplom w formie elektronicznej.
Deski dla zwycięzców SP zostaną rozdane na tegorocznym Zjeździe SPDX Klubu, pozostałe wyślemy drogą pocztową. Miejsce tegorocznego zjazdu zostanie podane niebawem (trwają negocjacje oraz wybór ośrodka).
Gratuluję wszystkim zwycięzcom znakomitych wyników i wszystkim serdecznie dziękuję za udział oraz wsparcie!

VY 73 de Radek SP5ADX Prezes SP DX Klubu, Przewodniczący Komisji Zawodów.

11. Wyniki Współzawodnictwa OT PZK w SP DX Contest 2024

Pełne wyniki są na portalu SP DX Contest: https://spdxcontest.pzk.org.pl/2024/wspolzawodnictwo/Wyniki.pdf

Info: SP5ELA


12. UKF - zawody

W najbliższym czasie:

IARU R1 70 MHz MGM Contest - 18-19 maja 2024, początek godz. 14:00 w sobotę, zakończenie 13:59 UTC w niedzielę.
Dla zawodów MGM na częstotliwościach 50 i 70 MHz, zawodów niedawno wprowadzonych do kalendarza IARU R1, podstawowe zasady regulaminowe zostały przedstawione w uaktualnionym Regulaminie Zawodów IARU R1, dostępnym na stronie Stowarzyszenia PK UKF https://pk-ukf.pl .

SPAC - 1.3 GHz - zawody aktywności UKF - wtorek, 21 maja 2024, godz. 17:00 - 21:00 UTC. Regulamin:
https://pk-ukf.pl/wp-content/uploads/2020/05/SPAC_regulamin_PL.pdf.
Zawody SPAC prowadzi i rozlicza Stowarzyszenie Polski Klub UKF. Dzienniki w formacie EDI prosimy wysyłać na adres: http://spac.pk-ukf.pl/.

Info. Stanisław SQ2EEQ

13. Słońce i propagacja

W czasie kiedy obradował KZD PZK 2024 wydałem taki rśmiesznyr1; werbalny komunikat ostrzegawczy "nie opalać się z gołą głową!". Ale wcale do śmiechu nie było, na Słońcu nastąpiła poważna erupcja i do Ziemi dotarło bardzo silne promieniowanie cząstek X. Indeks Kp w skali do 10 doszedł do poziomu 9. Erupcja spowodowała silną zorzę, czynne były pasma 2m i 6m.

Materiał jest bogato ilustrowany. Wykresy widoczne w wersji PDF

Info: SP5ELA
______________________________________________________________________
Redakcja Komunikatów PZK dziękuje za przesłane materiały: Adamowi SQ9S, Stanisławowi SQ2EEQ, Arturowi SQ9BDB, Marcinowi SQ3LMK, Piotrowi SQ4MIK, Radkowi SP5ADX, zespołom klubów SP7KED i SP9KDA.
_________________________________________________________________
Informujemy, że Prezydium ZG PZK podjęło decyzję, aby wszyscy członkowie PZK zarejestrowani w bazie systemu OSEC otrzymywali Komunikat PZK "z urzędu", jako tzw. wartość dodaną. Komunikaty są od lat robione i nadawane w paśmie 80 m sporym wysiłkiem osób będących w składzie Redakcji.
Jednocześnie Redakcja Komunikatu prosi o niewysyłanie na adres dystrybucyjny odpowiedzi i listów. Prosimy je kierować na indywidualne adresy e-mail członków Redakcji: sp2jmr@pzk.org.pl, sp5ela@rf.pl, sp5e@krotkofalow.cy.


Materiały do Komunikatu PZK na kolejną środę powinny być przesłane nie później niż do wtorku, godz. 15:00. Materiały prosimy nadsyłać jednocześnie na adresy: sp2jmr@pzk.org.pl, sp5ela@rf.pl, sp5e@krotkofalow.cy.

W przypadku przesłania ich później mogą znaleźć się w następnym środowym komunikacie, czyli za tydzień.
Teksty wymagające autoryzacji przed publikacją powinny być dostarczone przynajmniej 24 godziny wcześniej, czyli do poniedziałku, godz. 15:00.

Uwaga! Dostarczane do publikacji zdjęcia muszą mieć opisy oraz informację dotyczącą praw autorskich. W przypadku wizerunku osób małoletnich wymagana jest zgoda opiekunów ustawowych. Materiał fotograficzny należy dostarczać
w postaci plików graficznych niezależnych od opisu tekstowego (osobne pliki jpg, png, niezagnieżdżone w strukturze tekstu), zdjęcia muszą być opisane.

Autor przekazując swój materiał do publikacji przenosi na Polski Związek Krótkofalowców (zwany dalej Wydawcą) prawa autorskie do publikacji utworu w formie pisanej, materiału fotograficznego oraz ich rozpowszechniania za pomocą innych mediów, np. takich jak poczta elektroniczna i Internet. Przeniesienie praw autorskich jest nieodwracalne. Tekstów nadesłanych nie zwracamy. Nadesłanie materiału / tekstu nie jest równoznaczne z jego opublikowaniem. Zamieszczenie publikacji i innych materiałów w Komunikatach PZK i na portalu PZK jest nieodpłatne.
Redakcja Komunikatu PZK zastrzega sobie prawo do dokonywania skrótów i korekt otrzymanego materiału, także prawo do dokonywania w nadesłanych materiałach zmian tytułów, skrótów, poprawek stylistyczno-językowych oraz do usuwania usterek innego typu (np. terminologicznych lub dotyczących warstwy dokumentacyjnej), a także do odrzucenia artykułu bez podania przyczyny.
Nie będą przyjmowane teksty nie spełniające podstawowych wymogów poprawności językowej.
Komunikaty PZK są nadawane w każdą środę, o godzinie 18:00 czasu lokalnego, na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM, a materiał w nich zawarty jest wykorzystywany przez Redakcję Krótkofalowca Polskiego.


Redakcja Komunikatów PZK: Piotr SP2JMR, Zygi SP5ELA, Krzysztof SP5E i Jurek SP3SLU - także nadający komunikaty środowe.

Adres redakcji:
Sekretariat ZG PZK, ul. Wojska Polskiego 65A pok. 204, 85-825 Bydgoszcz

*Motto Redakcji

Odpowiedzialność za słowo jest ważnym etycznie wymaganiem odnoszącym się do człowieka, szczególnie kiedy występuje w przestrzeni publicznej i także w stowarzyszeniu. Służba prawdzie jest zatem nie tylko słusznym oczekiwaniem od Władz PZK i osób funkcyjnych ze strony wszystkich członków i niezrzeszonych radioamatorów, ale i jej moralnym obowiązkiem. Dotyczy to również Redakcji Komunikatów PZK.
W nawiązaniu do tej zasady informujemy, że Redakcja Komunikatów PZK dokłada wszelkich starań, aby ww. kryteria zostały spełnione. Otrzymywany materiał "z terenu" często jest obarczony błędami, zawiera pewne nieścisłości. Korekty materiału wymagane są w prawie każdym co środowym wydaniu Komunikatu PZK.
Piotr SP2JMR od KZD PZK w Kołobrzegu w 2000 roku, kiedy został wybrany Prezesem PZK rozpoczął wydawanie Komunikatu PZK (nazywanego wcześniej "Komunikatem sekretariatu ZG PZK"). Od 2009 roku do redakcji dołączył Zygmunt SP5ELA, a od roku 2013 Jurek SP3SLU nadający komunikaty przez radio na 3702.5 KHz o godz. 18-tej z lokalizacji Mariantów). Od lutego 2022 r. członkiem Redakcji jest Krzysztof SP5E, który odpowiada za nową szatę graficzną Komunikatów.

Redakcja Komunikatów PZK.

UWAGA! Komunikaty środowe PZK - subskrypcja

Komunikaty PZK (środowe), wcześniej tzw. Komunikaty sekretariatu ZG PZK, są wysyłane pocztą elektroniczną w ramach subskrypcji (e-mail), do osób zainteresowanych wiadomościami organizacyjnymi Polskiego Związku Krótkofalowców oraz informacjami dotyczącymi innych podmiotów, ale związanymi z krótkofalarstwem.
Do roku 2018 adresy e-mail subskrybentów (około 400) dopisywał administrator. Od marca 2018 r. subskrypcja komunikatów została zautomatyzowana.
Aby otrzymywać Komunikat PZK, należy wysłać wiadomość (e-mail) na adres:
komunikat-pzk@pzk.org.pl w temacie wiadomości z tekstem "subscribe" (subscribe - bez apostrofów). Aby zrezygnować z subskrypcji należy wysłać wiadomość z tekstem "unsubscribe".