Komunikat PZK 16/24 z dnia 17.04.2024
Dodane przez sp2jmr dnia 2024-04-18 / 08:59
Komunikat Polskiego Związku Krótkofalowców
NR 16/2024 z dnia 17 kwietnia 2024 r.

Witamy wszystkich Słuchaczy i Odbiorców naszych cotygodniowych komunikatów PZK, które są nadawane w każdą środę, o godzinie 18:00 czasu lokalnego, na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM oraz publikowane na portalu PZK, a także rozsyłane na listę wysyłkową. Zautomatyzowane archiwum komunikatów znajduje się na osobnym serwerze: https://komunikat.pzk.org.pl/.

Światowy Dzień Krótkofalarstwa - WARD - 18 kwietnia 2024 r.

"World Amateur Radio Day" czyli Światowy Dzień Krótkofalarstwa to nasze święto. Z tej okazji wszystkim naszym członkom i sympatykom składamy najserdeczniejsze życzenia zdrowia i wszelkiej pomyślności tak w życiu prywatnym jak i zawodowym. Przede wszystkim jednak życzymy Wam sukcesów i zadowolenia z naszego wspaniałego hobby.
Pamiętajmy, aby w tym dniu być aktywnymi na pasmach i składajmy swoim korespondentom życzenia z okazji naszego święta.

Prezydium Zarządu Głównego PZK oraz Główna Komisja Rewizyjna PZK




Wesprzyj Polski Związek Krótkofalowców swoim 1,5% od podatku.
KRS 0000088401

Od początku lutego możliwe jest rozliczanie się z podatków za 2023 rok. Apelujemy do naszych członków oraz sympatyków o wsparcie Polskiego Związku Krótkofalowców swoim 1,5% od należnego podatku na rzecz Organizacji Pożytku Publicznego oraz o promocję wpłat na nasze stowarzyszenie wśród znajomych. Pozwoli nam to na sfinansowanie lub dofinansowanie przedsięwzięć w sferze działań publicznych. W szczególności w zakresie: podtrzymywania i upowszechniania tradycji narodowej, pielęgnowania polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej; działalności wspomagającej rozwój techniki, wynalazczości i innowacyjności oraz rozpowszechnianie i wdrażanie nowych rozwiązań technicznych w praktyce gospodarczej; działalności na rzecz dzieci i młodzieży, w tym wypoczynku dzieci i młodzieży, kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego, porządku i bezpieczeństwa publicznego, ratownictwa i ochrony ludności.
Środki z odpisu 1,5% od podatku należnego na rzecz Organizacji Pożytku Publicznego nie są dla Związku. To są pieniądze na działalność społeczną Związku. Wasz 1,5% to poza składkowe środki, którymi możemy wesprzeć najróżniejsze zadania realizowane na poziomie lokalnych społeczności krótkofalarskich, klubów krótkofalowców, oddziałów terenowych PZK oraz finansowane centralnie, jak np. Ogólnopolskie Spotkanie Krótkofalowców ŁOŚ czy Ogólnopolską Konferencję Uczestników i Sympatyków Programu ARISS.
W ubiegłym roku ze środków 1,5% wydatkowaliśmy ponad 70 000 zł na 36 przedsięwzięć. Najważniejszym z nich była możliwość utrzymywania urządzeń bezobsługowych na obiektach Emitel S.A., które służą wszystkim i stanowią ważny element systemu łączności rezerwowej w sytuacjach kryzysowych.

Jan Dąbrowski SP2JLR skarbnik PZK


I. Sprawy organizacyjne

1. 18 kwietnia 2024 r. to 99 rocznica powstania IARU

W dniu 18 kwietnia 1925 roku powołano do życia IARU - Międzynarodowy Związek Radioamatorski i wybrano zarząd w składzie: Prezes Hiram Percy Maxim W1AW, wiceprezydent Gerald Marcuse G2NM, członkowie Jean Mezger F8GO i Frank Bell Z4AA z Nowej Zelandii. Sekretarzem i skarbnikiem został Kenneth B. Warner z ARRL.
Końcowe zebranie plenarne zgromadziło delegatów z 25 krajów: Argentyna, Belgia, Brazylia, Kanada, Czechy, Dania, Niemcy, Francja, Anglia, Finlandia, Holandia, Indochiny, Włochy, Japonia, Luksemburg, Nowa Funlandia, Austria, Polska, Hiszpania, Szwecja, Szwajcaria, Urugwaj, USA, ZSRR i Nowa Zelandia.

POLSCY KRÓTKOFALOWCY W OKRESIE UTWORZENIA IARU

W roku 1925 redakcja "Radjo Amatora" zarejestrowała 21 stacji nadawczych w Polsce z tego podobno 10 czynnych. Niestety, zasięg tych stacji był znikomy, jakość techniczna pozostawiała wiele do życzenia. Stacja TPAA we wrześniu 1925 nawiązała łączność z Francją (F8BE) i z Holandią (PCII). TPAA z Warszawy używał nadajnika iskrowego. Jako pierwszą zagraniczną łączność krótkofalową z Polski uważamy QSO między TPAX z Warszawy (Tadeusz Heftman) a stacją holenderską N0PM, za którą nadeszło potwierdzenie w postaci karty QSL.
Polscy krótkofalowcy nie od razu zostali przyjęci do IARU - były jakieś bliżej mi nieznane przyczyny tego rniechętnegor0; stanowiska ówczesnych władz IARU.
Polska została przyjęta do IARU 15 sierpnia 1930 roku, a reprezentował krótkofalowców polskich Lwowski Klub Krótkofalowców.
W grudniu 1932 r. reprezentantem naszych krótkofalowców w IARU został PZK.
Losy przedwojennego i powojennego krótkofalarstwa polskiego zostały świetnie opisane w książce "Historia krótkofalarstwa polskiego", jak również w wielu artykułach w czasopismach, np. w "Świecie Radio".

Fragment referatu Wiesława Wysockiego SP2DX (SK) pt.
"Międzynarodowa Unia Radioamatorska (IARU) - rys historyczny i współczesność"

Info. Piotr SP2JMR


II Wydarzenia

2. Gratulacje dla Adama Nazimka SP8N

Miło nam poinformować naszych Czytelników, że Prezes Rzeszowskiego Oddziału Terenowego PZK NR 18 Adam Nazimek SP8N w tegorocznych wyborach samorządowych został wybrany radnym Rady Miasta Łańcuta.
Redakcja KP gratuluje i życzy Adamowi powodzenia i sukcesów w pracy na rzecz lokalnego samorządu.

Pozdrawiam
Tadeusz SP9HQJ

Redakcja Komunikatów także gratuluje Adamowi wyboru do Rady Miasta Łańcut.
Piotr SP2JMR

P.S. Redakcja Komunikatów prosi uprzejmie wszystkich członków PZK, którzy po wyborach zostali radnymi, zasiedli w sejmikach samorządowych, zostali wójtami, burmistrzami lub prezydentami miast o podanie nam tej informacji. Sądzimy, że sprawując zaszczytne funkcje w organach samorządowych mogą godnie reprezentować nasze stowarzyszenie i całe środowisko krótkofalowców, a może także być pomocnymi w trudnych sprawach.


3. Krótka historia Wirtualnego OT PZK OT73

Historia w ujęciu statystycznym. Na zebraniu założycielskim OT73 w roku 2010 było 35 członków PZK. OT73 jest "najmłodszym" OT PZK.

Na wykresie widocznym w wersji PDF pokazany jest systematyczny przyrost członków tego OT. Obecnie jest ich 101.

Prezes Wirtualnego OT PZK OT73, Zygmunt Szumski SP5ELA

4. 98 urodziny Jana SP3HD

Korzystając z naszego Komunikatora chciałbym złożyć jak najserdeczniejsze życzenia z okazji 98 urodzin Koledze Janowi Żurkowi SP3HD z Wolsztyna.
Życzymy stu dwudziestu lat, zdrowia i dalszej aktywności na pasmach. Jan nadal jest aktywny na falach eteru. Codzienny kontakt z nami i z kolegami z Forst utrzymuje korzystając przemiennika 2 m SR3Z. Dobrze jest słyszeć Go codziennie.

Tak trzymaj Janku.

Do usłyszenia.

Info. Marek SP3AMO Prezes LO PZK (OT-32).

5. Rozliczenie akcji dyplomowej z okazji 80. rocznicy śmierci rodziny Ulmów

Podczas trwania akcji dyplomowej stacje organizatora oraz stacje współpracujące przeprowadziły 4028 łączności z 968 stacjami:
- 598 stacji polskich;
- 352 stacje europejskie;
- 18 stacji DX.
Pełny wykaz stacji dostępny na stronie internetowej:
https://logsp.pzk.org.pl/a/ulma/scores.php .
W akcji dyplomowej wzięło udział również 10 polskich stacji SWL.
Warunki uzyskania dyplomu spełniło 107 stacji polskich, 18 stacji europejskich, 10 stacji DX i 10 stacji SWL.

Dla stacji nadawczych:
1 miejsce dla stacji nadawczych zdobyła stacja DL1EJG zdobywając 895 punktów r11; przyznano puchar.
2 miejsce zajęła stacja SQ9EJ zdobywając 810 punktów - przyznano dyplom w formie papierowej.
3 miejsce zajęła stacja SP9SW zdobywając 805 punktów - przyznano dyplom w formie papierowej.

Dla stacji SWL (nasłuchowych):
1 miejsce zdobyła stacja SP3-27034 zdobywając 985 punktów r11;przyznano puchar.
2 miejsce zajęła stacja SP9-29088 zdobywając 405 punktów - przyznano dyplom w formie papierowej.
3 miejsce zajęła stacja SP9-06163 zdobywając 230 punktów - przyznano dyplom w formie papierowej.

Pozostałe stacje, które spełniły warunki uzyskania dyplomu, otrzymały go w formacie PDF. Stacja okolicznościowa SN80ULMA przeprowadziła 931 łączności które zostaną potwierdzone okolicznościową kartą QSL.

W imieniu swoim i wszystkich zaangażowanych w Akcję Dyplomową pragnę podziękować Panu MIROSŁAWOWI MACOWI Wójtowi Gminy MARKOWA za objęcie Patronatem Honorowym tej szczytnej akcji, ufundowanie nagród oraz kart QSL.

Kierownik Koniecpolskiego klubu Krótkofalowców SP9KKA
Mikołaj Leśniak

6. SN1F w zawodach SPDX CONTEST

W dniach 6-7 kwietnia odbyły się najważniejsze zawody Polskiego Krótkofalarstwa "SPDX CONTEST". W zawodach uczestniczyła stacja SN1F Środkowopomorskiego Oddziału Terenowego PZK w składzie: Piotr SP1GZF, Jarek SP1C, Darek SQ1OD, Andrzej SQ1GU, Jurek SQ2NIA. Pracowaliśmy z pięknego miejsce w ośrodku wczasowym w Dąbkowicach. Kilkadziesiąt metrów od Bałtyku. Z drugiej strony otaczało nas jezioro Bukowo.
Na miejsce w składzie 4 osobowym dotarliśmy w piątek (5 kwietnia). Andrzej SQ1GU dołączył do nas w sobotę. Rozstawiliśmy anteny: Spiderbeam na pasma 10, 15 i 20 m, oraz dipole na pasma 40, 80 i 160 m na dachu budynku. Sprzęt radiowy to YAESU FT2000 (w zapasie IC-7600) i wzmacniacz ACOM 1000. Po wykonaniu prac antenowych zasłużony posiłek. Piotr SP1GZF sprawdził się w roli kucharza. Wędzony węgorz i inne przysmaki smakowały wybornie.
Niestety - natura nie była dla nas łaskawa. W nocy szalał silny wiatr i rano dostrzegliśmy skutki wichury. Złamany maszt anten dipolowych i zwisający element jednego z ramion anteny Spiderbeam.
Prace antenowe trzeba było zacząć od nowa. Na szczęście uszkodzenie anteny Spiderbeam nie było drastyczne. Wysunął się element ramienia. Maszt jak przystało na krótkofalowców, którzy potrafią sobie radzić z wieloma problemami został naprawiony. Znaleźliśmy kawałek rury, którą dało się połączyć oderwane przez wiatr elementy. Później strojenie, naprawa uszkodzonych fiderów. Zajęło to trochę czasu, ale byliśmy przygotowani technicznie na takie niespodzianki.
Rozstawione zostały przez Andrzeja SQ1GU dwie kolejne anteny: DX Commander i antena rombowa na pasma 21 i 28 m. Andrzej zaprezentował zmontowany przez siebie transceiver Wolf, który zachwycił nas swoimi parametrami.
Dzięki zgranemu kolektywowi przed rozpoczęciem zawodów mieliśmy przygotowany sprzęt do pracy. W międzyczasie odwiedził nas kolega Mirek SP1NY, a wieczorem, już w trakcie zawodów kolega z Anglii Jacek M0PLS.
W trakcie zawodów przeprowadziliśmy 1027 łączności na wszystkich pasmach emisją CW i SSB uzyskując 1465 punktów z mnożnikiem 192.

Na niższych pasmach były zauważalne zakłócenia pochodzące od jakichś okresowo włączających się urządzeń.
Wyprawa jak zwykle w tym składzie, w miłej przyjacielskiej atmosferze.
Wymiana doświadczeń, rozmowy na sprawy techniczne i nie tylko.
Dla mnie ta wyprawa jest kolejnym doświadczeniem w gronie doskonałych operatorów, w tym tak wspaniałych telegrafistów jak Piotr SP1GZF i Jarek SP1C.
Dziękuję całemu zespołowi za wspaniałą atmosferę spotkania, za przyjacielską współpracę. Warto być wśród Was.
Podziękowania należą się też dla właściciela ośrodka za udostępnienie tak ładnie położonego miejsca, za możliwość instalacji anten, za zapewnienie swobodnego pobytu.

Info. Jurek SQ2NIA

7. Skrócony spis treści "Świata Radio" 5-6/2024

AKTUALNOŚCI: Zawody

ANTENY: Krótkie anteny na pasmo 4 m

TEST: MLA-T PRO, Wzmacniacz RF-KIT RF2K-S

PREZENTACJA: ATEX Hytera HP795Ex

ŁĄCZNOŚĆ: Łączności za pomocą iPhona i IC-705, Słowniczek krótkofalowca

ŚWIAT KF/UKF: Z życia klubów i OT PZK

WYWIAD: SP8PZA - klub ludzi z pasją

HOBBY: Odbiornik SDR jako panadapter, Transceiver ADX-S,
Przebudowa PA wg SP7HT

DYPLOMY: Programy dyplomowe o tematyce historycznej

RETRO: Historia stacji w Nauen

DIGEST: Wzmacniacze mocy RF

FORUM CZYTELNIKÓW: Porady, Listy

Info. Andrzej SP5AHT

8. KRÓTKOFALOWIEC POLSKI 5-6/2024

XXVII KZD

Po Posiedzeniu ZG PZK

Spotkania i konsultacje

Walne Zebrania OT

Aktualności

Silent Keys

Info. Tadeusz SP9HQJ

9. Zaproszenie do Łagowa Lubuskiego na XXIX Spotkanie Krótkofalowców

Ryszard SP3HBF wraz z gospodarzem terenu Błażejem oraz Oddział Terenowy NR 32 zapraszają krótkofalowców i miłośników radia i eteru na kolejne, tradycyjne jak co roku, spotkanie, tym razem już dwudzieste dziewiąte.

Termin i miejsce spotkania:
1 maja 2024 r. (od wczesnych godzin porannych).
Główne spotkanie odbędzie się w środę 1 maja 2024 r.
w lokalizacji: 66-220 Łagów Lubuski, ul. Kolonia 13,
loc.: JO72pi, 52°20,88r17; N, 15°17,90r17; E

Jest możliwe zainstalowanie się na terenie spotkania wcześniej i pozostanie dłużej, nawet na kilka dni - po uprzednim uzgodnieniu z organizatorami. Zarezerwuj sobie też czas na zwiedzenie pięknego Łagowa Lubuskiego - Perła Ziemi Lubuskiej (miejsce m.in. Festiwali Filmowych).
Zapewnione będzie nagłośnienie, zespół muzyczny 4 Grupa Biednych, miejsce na postawienie namiotów, kamperów oraz parking. Media (woda, WC, prąd ~230V, ~400V) na miejscu. Możliwość wypożyczenia sprzętu pływającego SUP.

W programie spotkania:
1. Tradycyjna jajecznica z 500 jaj na pysznym bekonie (1 maja, około godz.14.00).
2. Giełda krótkofalarska - zapraszamy też wystawców sprzętu dla krótkofalowców.
3. Prezentacje łączności radiowych ze światem, różnymi technikami.
4. Pokazy anten HF, VHF, UHF, SHF.
5. Konkursy z nagrodami krótkofalarskimi (TRX-y).
6. Wykłady r11; prelekcje dotycząca m.in. DX-owania, pracy w zawodach, Ham Spirit, itd.
7. Przemek C5SP opowie o możliwościach wypoczynku i pracy radiowej z Gambii.
8. Zawody strzeleckie i inne atrakcje.

Z terenu spotkania (Łagowski Park Krajobrazowy SPFF-0059) będzie pracowała radiostacja KF/UKF - chętni operatorzy mile widziani.
Kontakt radiowy:
- 145.275 MHz FM simplex - kontakt bezpośredni z miejscem spotkania.
- SR3ZJ przemiennik FM w Jemiołowie 438.750/431.150 MHz, PL77.0 Hz i 1750 Hz.
- SR3Z przemiennik FM w Zielonej Górze 145.7125/145.1125 MHz, PL 71.9 Hz.
- SR3G przemiennik FM w Gorzowie Wielkopolskim 145.750/145.150 MHz, PL 77 Hz.

Kontakt z organizatorami:
+48 888 879 884 Ryszard SP3HBF
+48 661 211 139 Błażej

Linki do filmów na YouTube z XXVII i XXVIII Spotkania:
https://youtu.be/ViulermUM9M?si=9azVSPBRNTAYe-bB
https://youtu.be/Z8lwm74PVyc?si=qruwshzeT_HR0ZUi

Serdecznie zapraszamy wystawców sprzętu krótkofalarskiego, krótkofalowców, sympatyków.

Info. Mieczysław SP3CMX

10. Krótkofalowcy na "drzwiach otwartych" w szkole

W miniony weekend Stowarzyszenie Krótkofalowców Ziemi Jarocinskiej - SP3PJA zostało zaproszone na "Drzwi Otwarte Pracowni Szkolnych" do Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 2 im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Jarocinie.
Mamy tam swojego człowieka, to Krystian SP3TWK, który był inicjatorem i koordynatorem prezentacji. W zwięzły i przystępny sposób przedstawiliśmy młodzieży kończącej naukę w szkole podstawowej czym jest krótkofalarstwo. Staraliśmy się przekonać, że jest do doskonała forma spędzenia wolnego czasu w niebanalny sposób, dająca dużo radości i sporą dawkę pozytywnych emocji. Nie będziemy ukrywać, że przy okazji pochwaliliśmy się osiągnieciami naszego OT-27 PZK "Południowa Wielkopolska" w SP Contest Maraton i w Oddziałowym współzawodnictwie klubów, w którym za ubiegły rok nasz klub zdobył zaszczytne trzecie miejsce.
Nasze stoisko odwiedziło ok. 100 osób - uczniów z terenu powiatu jarocińskiego. Zainteresowanie, optymistycznie mówiąc średnie. Jednak młodzież zyskała szansę tzw. "pierwszego kontaktu" z krótkofalarstwem. Obserwując dyskretne grupy przychodzących na stoisko uczniów zgodnie stwierdziliśmy, że było tam kilku przyszłych krótkofalowców. Utwierdziło nas to w przekonaniu, że takie prezentacje są potrzebne i mają sens.
Prezentację prowadzili: Jan SP3JNA, Jurek SP3BQC, Krzysztof SP3PJ, Waldek SP3TYI, Krystian SP3TWK - także jako koordynator wydarzenia.

Pozdrawiam,
Waldemar Szczublewski SP3TYI

11. Pielgrzymka Krótkofalowców na Jasną Górę

Grupa organizacyjna, członkowie Klubu SP9KAJ i grono krótkofalowców Ziemi Częstochowskiej zapraszają na 22 Pielgrzymkę Krótkofalowców na Jasną Górę w dniu 11 maja 2024 roku. Program Pielgrzymki na stronie klubowej www.sp9kaj.com. Częstotliwości radiowe do kontaktu dla przyjeżdżających: 145.300 i 145.500 simplex oraz przemiennik 145.787,50 (ton dla nadajnika i odbiornika 123 Hz) a także przemiennik D-Star na częstotliwości 439.175

Info. Bohdan SP9VJ

III. Sport

12. Wiadomości nie tylko DX-owe

CE0Y - Wyspa Wielkanocna: Ben DL6FBL, Win DK9IP i Lutz DM6EE będą aktywni z Wyspy Wielkanocnej SA-001 od 18 kwietnia do 6 maja. Wystąpili o znak CD0Y, ale z powodu pewnych lokalnych niezgodności w Chile, prawdopodobnie będą musieli zmienić swój znak wywoławczy. Aktualizacje będą publikowane na stronie https://www.qrz.com/db/CD0Y QSL via OQRS lub DJ4MX. Planowane jest włączenie logu na żywo na Club Log.

HB9 - Szwajcaria: Członkowie Sekcji Valais USKA będą aktywni jako HB150GM w okresie od kwietnia do grudnia, celebrując 150. rocznicę urodzin Guglielmo Marconiego. QSL via HB9Y.

HR - Honduras: John, AD8J jest aktywny jako HR9/AD8J z wyspy Roatan NA-057 do 28 kwietnia. QSL przez LoTW lub na znak domowy.

I - Włochy: Członkowie ARI Montegrappa IQ3RP będą aktywni jako II3GM od 15 kwietnia do 15 maja, celebrując 150. rocznicę urodzin Guglielmo Marconiego. QSL zgodnie z instrukcjami operatora.

I - Włochy: Stacja II5OX będzie aktywna 20 kwietnia od 7 do 15 UTC z Obserwatorium Ximenian we Florencji, celebrując 150. rocznicę urodzin Guglielmo Marconiego. Radiotelegraficzna stacja, którą odwiedził Marconi, została założona w obserwatorium już w 1912 roku. QSL via IW5DPF.

I - Włochy: Claudio, IU6RVC i Marcello, IW6PLZ będą aktywni jako IL7/IU6RVC i IL7/IW6PLZ z wyspy San Domino EU-050 od 19 do 21 kwietnia. QSL via IU6RVC.

JW - Svalbard: Kaare, LA8EKA, będzie aktywny jako JW8EKA z Longyearbyen EU-026 od 18 do 21 kwietnia. QSL via znak domowy.

KH0 - Mariany: KH0/JA6REX, KH0/W6HZH (JH6HZH) i WH0B (JA6VQA), będą aktywni z Saipan OC-086 od 25 do 30 kwietnia. QSL KH0/W6HZH i KH0/JA6REX tylko LoTW, QSL WH0B via JA6VQA.

KH9 - Wake: Tom, NL7RR, będzie ponownie na Wyspie Wake OC-053 od 15 kwietnia do 15 maja. Na paśmie planuje aktywność jako KH9/NL7RR od 6:00 do 8:00 UTC. QSL via znak domowy.

OJ0 - Market Reef: Bjorn LA1UW, Tor LA3WAA, Kristoffer LB0VG i Stian LB5SH będą aktywni jako OJ0T z Market Reef EU-053 od 27 kwietnia do 4 maja. QSL via EA5GL. Szczegóły https://oj0.no/.

ON - Belgia: OT2024EPIC to znak promujący siódmą edycję wyścigu kolarskiego Antwerp Port Epic. Stacja będzie QRV od 19 kwietnia do 19 maja br.

OZ - Dania: Zespół siedmiu belgijskich operatorów (ON1BN, ON4AWT, ON6EF, ON6VJ, ON7TA, ON7VM i ON9DJ) będzie aktywny jako 5P5LI z Wyspy Lolland EU-029 od 29 kwietnia do 6 maja. QSL via ON6EF.

TT8 - Chad: Franco I1FQH, Alfeo I1HJT, Tony I2PJA, Silvano I2YSB, Angelo IK2CKR i Stefano IK2HKT będą aktywni jako TT8RR (SSB, CW i RTTY), TT8XX (FT8) i TT8TT (QO-100) z Czadu od 17 do 30 kwietnia. QSL via I2YSB. Strona http://www.i2ysb.com/idt/.

V6 - Mikronezja: Kevin, N4DVR, jest aktywny jako V6DVR z Chuuk OC-011 do 20 kwietnia. QSL via LoTW.

VE - Kanada: Krótkofalowcy z Kanady organizują specjalne wydarzenie "Wejdź na falę w Dniu Światowego Amatorskiego Radia", w którym zachęcają jak najwięcej krótkofalowców do kontaktowania się z jak największą liczbą stacji RAC.
Stacje RAC będą aktywne z Kanady od 00.00 UTC do 23.59 UTC w dniu 18 kwietnia. Są to stacje VA2RAC, VA3RAC, VE1RAC, VE4RAC, VE5RAC, VE6RAC, VE7RAC, VE8RAC, VE9RAC, VO1RAC, VO2RAC, VY0RAC, VY1RAC i VY2RAC. QSL via LoTW lub biuro. Za łączności ze stacjami RAC można otrzymać certyfikat: https://www.rac.ca/certificates/.

Zawody 20-21 kwietnia 2024 roku:
Holyland Contest https://www.iarc.org/iarc/#HolylandContest
ES Open https://esopen.erau.ee/
YUDX http://yudx.yu1srs.org.rs/2024/
CQMM http://www.cqmmdx.com/rules/

Pozdrawiam Adam SQ9S

13. UKF - zawody

W najbliższym czasie:
SPAC 2.3 GHz i wyżej. To zawody aktywności UKF i odbędą się we wtorek, 23 kwietnia 2024 r., godz. 17:00-21:00 UTC. Regulamin:
https://pk-ukf.pl/wp-content/uploads/2020/05/SPAC_regulamin_PL.pdf.
Zawody SPAC prowadzi i rozlicza Stowarzyszenie Polski Klub UKF. Dzienniki w formacie EDI prosimy wysyłać poprzez stronę o adresie http://spac.pk-ukf.pl/.

Komunikat Zarządu Stowarzyszenia PK UKF

Informujemy, że 62. Zjazd PK UKF i 23. Zjazd Techniczny UKF odbędą się w dniach 16-18 sierpnia 2024 r. w hotelu AGAL w Zieleńcu. Tegoroczne Zgromadzenie Stowarzyszenia PK UKF jest Zgromadzeniem Sprawozdawczo-Wyborczym. W imieniu Zarządu Stowarzyszenia prosimy Kolegów o przygotowanie kandydatur do nowych władz naszego Stowarzyszenia. Wcześniejsze ustalenia kandydatur pozwoli sprawnie przeprowadzić wybory władz i całe spotkanie.
Kolejne informacje przekażemy w komunikatach na stronie PK UKF o adresie:
https://pk-ukf.pl/62-zjazd-pk-ukf-zieleniec-2024-komunikat-nr-1/.

Dziękujemy Staszkowi SP6GWB oraz Grupie Kłodzkiej za ofertę organizacji Walnego Zgromadzenia!


Info. Stanisław SQ2EEQ

IV QSL

14. QSLbiuroMVE errata

W poprzednim numerze została opisana aplikacja QSLbiuroMVE mojego autorstwa. Udostępniona wersja 2.0 zawiera nieaktualne dane dotyczące Oddziałów Terenowych. Osoby, które już pobrały aplikację proszę o pobranie pliku ot.mve z najnowszymi danymi OT ze strony: http://sq3mve.marph.pl/qslbiuromve.php
i skopiowanie do katalogu z aplikacją.
Na dniach ukaże się wersja 2.1 już z aktualnymi danymi.
Przepraszam za ewentualne kłopoty.

Pozdrawiam
Mariusz SQ3MVE

15. Ze świata. LoTW system elektronicznych potwierdzeń QSO

LoTW jest pod egidą ARRL i sponsorowany jest przez YAESU. LoTW został oddany do eksploatacji 21 lat temu (15 sierpnia 2003 r.).
Wstęp informacyjny o LoTW. Informacje o Logbook of The World® -- LoTW®
Logbook of The World® - LoTW® - to internetowa baza danych i repozytorium, które umożliwia przesyłanie elektronicznych dzienników amatorskich kontaktów radiowych (QSO) i potwierdzeń (QSL). Użytkownicy mogą przeglądać przesłane QSO i wynikające z nich QSL online. Radioamatorzy mogą korzystać z LoTW, aby śledzić swoje postępy w kierunku osiągnięć i nagród, takich jak The ARRL Worked All States Award (WAS) i najważniejsza dyplom amatorskiego radia, DXCC®, w której członkostwo uzyskuje się poprzez potwierdzenie kontaktów w eterze ze 100 krajami.
Nie jesteś członkiem Logbook of The World? No to zacznij już dziś! Zarejestruj się.
--
System ARRL Logbook of the World (LoTW) jest repozytorium zapisów logów przesłanych przez użytkowników z całego świata. Gdy obaj uczestnicy QSO przesyłają pasujące rekordy QSO do LoTW, wynikiem jest QSL, które może być wykorzystane do zaliczenia nagrody ARRL.
Aby zminimalizować ryzyko nieuczciwych zgłoszeń do LoTW, wszystkie rekordy QSO muszą być podpisane cyfrowo przy użyciu cyfrowego certyfikatu uzyskanego od ARRL. Uzyskanie takiego certyfikatu wymaga weryfikacji tożsamości licencjobiorcy poprzez weryfikację pocztową (USA) lub sprawdzenie przez ARRL wymaganej dokumentacji (poza USA).
Oprogramowanie opracowane przez ARRL może być użyte do konwersji pliku dziennika (w formacie ADIF lub Cabrillo) na plik podpisanych cyfrowo danych QSO, gotowych do przesłania do LoTW. LoTW rozpoczął działalność 15 września 2003 roku.
Jest super. Mamy potwierdzenia elektroniczne, korzystamy, zdobywamy dyplomy DXCC. Ale w dniu 15.04.2024 r. otrzymaliśmy z ARRL ciekawy list sygnowany przez prezesa ARRL.
Oto oryginalna treść listu:


Tłumaczenie tego listu Prezesa ARRL -K5UR.

Udało ci się! Europejscy DX-mani i zawodnicy tacy jak Ty sprawili, że Logbook of the Word (LoTW) ARRL odniósł ogromny sukces. Logbook of The Word to najważniejszy system wymiany QSL w radioamatorstwie - z prawie 2 miliardami zalogowanych kontaktów i wciąż rośnie!
Emocje związane z polowaniem na DXCC, najbardziej prestiżową nagrodę w radioamatorstwie, są dostępne za pośrednictwem Logbook of The Word.
Integralność DXCC jest chroniona przez najwyższe standardy przy wydawaniu tego dyplomu dla światowej społeczności DX-manów. Nasi najbardziej aktywni międzynarodowi członkowie dążą do jeszcze większych osiągnięć, zdobywając miejsce na naszej liście DXCC Honor Roll i Honor Roll #1.
ARRL Logbook of The Word sprawia, że jest to możliwe.
Potrzebujemy Twojego wsparcia, Europo! Dołącz już dziś za jedyne 59 USD rocznie.
Wraz z członkostwem międzynarodowym otrzymasz dostęp do naszych czterech wysokiej jakości cyfrowych czasopism, w tym naszego historycznego magazynu flagowego: QST. Co najważniejsze dla Ciebie, DX-mana i Contestmana, członkostwo wspiera kontynuację Logbook of The Word, w tym cyfrowy QSLing i ważny kamień milowy, dyplom DXCC.
Aby dołączyć do ARRL jako jeden z naszych międzynarodowych członków, kliknij przycisk poniżej:
I tu następuje link przekierowania. Piękna zachęta i zaproszenie, prawda? I tak się kasę dla organizacji zdobywa!

Info i autorskie tłumaczenie Zygi SP5ELA
____________________________________________________________________

Redakcja Komunikatów PZK dziękuje za przesłane materiały: Tadeuszowi SP9HQJ, Janowi SP2JLR, Andrzejowi SP5AHT, Adamowi SQ9S, Stanisławowi SQ2EEQ, Mieczysławowi SP3CMX, Waldemarowi SP3TYI, Bohdanowi SP9VJ, Jerzemu SQ2NIA, Mikołajowi Leśniakowi z klubu SP9KKA, Mariuszowi SQ3MVE.


Informujemy, że Prezydium ZG PZK podjęło decyzję, aby wszyscy członkowie PZK zarejestrowani w bazie systemu OSEC otrzymywali Komunikat PZK rz urzędur1;, jako tzw. wartość dodaną. Komunikaty są od lat robione i nadawane w paśmie 80 m sporym wysiłkiem osób będących w składzie Redakcji.
Jednocześnie Redakcja Komunikatu prosi o niewysyłanie na adres dystrybucyjny odpowiedzi i listów. Prosimy je kierować na indywidualne adresy e-mail członków Redakcji: sp2jmr@pzk.org.pl, sp5ela@rf.pl, sp5e@krotkofalow.cy.

_____________________________________________________________________
Materiały do Komunikatu PZK na kolejną środę powinny być przesłane nie później niż do wtorku, godz. 15:00. Materiały prosimy nadsyłać jednocześnie na adresy: sp2jmr@pzk.org.pl, sp5ela@rf.pl, sp5e@krotkofalow.cy.

W przypadku przesłania ich później mogą znaleźć się w następnym środowym komunikacie, czyli za tydzień.
Teksty wymagające autoryzacji przed publikacją powinny być dostarczone przynajmniej 24 godziny wcześniej, czyli do poniedziałku, godz. 15:00.

Uwaga! Dostarczane do publikacji zdjęcia muszą mieć opisy oraz informację dotyczącą praw autorskich. W przypadku wizerunku osób małoletnich wymagana jest zgoda opiekunów ustawowych. Materiał fotograficzny należy dostarczać w postaci plików graficznych niezależnych od opisu tekstowego (osobne pliki jpg, png, niezagnieżdżone w strukturze tekstu), zdjęcia muszą być opisane.

Autor przekazując swój materiał do publikacji przenosi na Polski Związek Krótkofalowców (zwany dalej Wydawcą) prawa autorskie do publikacji utworu w formie pisanej, materiału fotograficznego oraz ich rozpowszechniania za pomocą innych mediów, np. takich jak poczta elektroniczna i Internet. Przeniesienie praw autorskich jest nieodwracalne. Tekstów nadesłanych nie zwracamy. Nadesłanie materiału / tekstu nie jest równoznaczne z jego opublikowaniem. Zamieszczenie publikacji i innych materiałów w Komunikatach PZK i na portalu PZK jest nieodpłatne.
Redakcja Komunikatu PZK zastrzega sobie prawo do dokonywania skrótów i korekt otrzymanego materiału, także prawo do dokonywania w nadesłanych materiałach zmian tytułów, skrótów, poprawek stylistyczno-językowych oraz do usuwania usterek innego typu (np. terminologicznych lub dotyczących warstwy dokumentacyjnej), a także do odrzucenia artykułu bez podania przyczyny.
Nie będą przyjmowane teksty nie spełniające podstawowych wymogów poprawności językowej.
Komunikaty PZK są nadawane w każdą środę, o godzinie 18:00 czasu lokalnego, na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM, a materiał w nich zawarty jest wykorzystywany przez Redakcję Krótkofalowca Polskiego.


Redakcja Komunikatów PZK: Piotr SP2JMR, Zygi SP5ELA, Krzysztof SP5E i Jurek SP3SLU - także nadający komunikaty środowe.

Adres redakcji:
Sekretariat ZG PZK, ul. Wojska Polskiego 65A pok. 204, 85-825 Bydgoszcz

*Motto Redakcji

Odpowiedzialność za słowo jest ważnym etycznie wymaganiem odnoszącym się do człowieka, szczególnie kiedy występuje w przestrzeni publicznej i także w stowarzyszeniu. Służba prawdzie jest zatem nie tylko słusznym oczekiwaniem od Władz PZK i osób funkcyjnych ze strony wszystkich członków i niezrzeszonych radioamatorów, ale i jej moralnym obowiązkiem. Dotyczy to również Redakcji Komunikatów PZK.
W nawiązaniu do tej zasady informujemy, że Redakcja Komunikatów PZK dokłada wszelkich starań, aby ww. kryteria zostały spełnione. Otrzymywany materiał "z terenu" często jest obarczony błędami, zawiera pewne nieścisłości. Korekty materiału wymagane są w prawie każdym co środowym wydaniu Komunikatu PZK.
Piotr SP2JMR od KZD PZK w Kołobrzegu w 2000 roku, kiedy został wybrany Prezesem PZK rozpoczął wydawanie Komunikatu PZK (nazywanego wcześniej "Komunikatem sekretariatu ZG PZK"). Od 2009 roku do redakcji dołączył Zygmunt SP5ELA, a od roku 2013 Jurek SP3SLU nadający komunikaty przez radio na 3702.5 KHz o godz. 18-tej z lokalizacji Mariantów). Od lutego 2022 r. członkiem Redakcji jest Krzysztof SP5E, który odpowiada za nową szatę graficzną Komunikatów.
Redakcja Komunikatów PZK.

UWAGA! Komunikaty środowe PZK - subskrypcja

Komunikaty PZK (środowe), wcześniej tzw. Komunikaty sekretariatu ZG PZK, są wysyłane pocztą elektroniczną w ramach subskrypcji (e-mail), do osób zainteresowanych wiadomościami organizacyjnymi Polskiego Związku Krótkofalowców oraz informacjami dotyczącymi innych podmiotów, ale związanymi z krótkofalarstwem.
Do roku 2018 adresy e-mail subskrybentów (około 400) dopisywał administrator. Od marca 2018 r. subskrypcja komunikatów została zautomatyzowana.
Aby otrzymywać Komunikat PZK, należy wysłać wiadomość (e-mail) na adres:
komunikat-pzk@pzk.org.pl w temacie wiadomości z tekstem "subscribe" (subscribe - bez apostrofów). Aby zrezygnować z subskrypcji należy wysłać wiadomość z tekstem "unsubscribe".