Komunikat PZK 7/24 z dnia 14.02.2024
Dodane przez sp2jmr dnia 2024-02-14 / 21:59
KOMUNIKAT Polskiego Związku Krótkofalowców
NR 7/2024 z dnia 14 lutego 2024 r.

Witamy wszystkich Słuchaczy i Odbiorców naszych cotygodniowych komunikatów PZK, które są nadawane w każdą środę, o godzinie 18:00 czasu lokalnego, na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM oraz publikowane na portalu PZK, a także rozsyłane na listę wysyłkową. Zautomatyzowane archiwum komunikatów znajduje się na osobnym serwerze: https://komunikat.pzk.org.pl/ .

Informacja administratora SI PZK*

Serwery pocztowe firmy Onet, należącej do koncernu Ringier Axel Springer Polska od 6 tygodni blokują wszystkie rmailer1; wysłane z domeny pzk.org.pl.

Pomimo tego, że skrzynki na serwerach PZK otrzymują wszystkie e-maile z różnych domen pocztowych utrzymywanych przez serwis Onet, zalecamy w przypadku kontaktu z PZK, wykorzystywanie dowolnie innego dostawcy poczty elektronicznej co umożliwi otrzymanie odpowiedzi. Ten sam problem występuje w przypadku list dystrybucyjnych, w tym listy z Komunikatami PZK.

Przypominamy również, że najpewniejszą skrzynką do kontaktu z PZK, jest ta w domenie pzk.org.pl, którą może otrzymać każdy członek PZK. W celu otrzymania skrzynki, proszę napisać zgłoszenie na adres admin@pzk.org.pl.

O zmianie statusu zgłoszenia lub w przypadku rozwiązania problemu, będziemy informować na bieżąco.

Jakub SQ2PMN administrator SI PZK


I. Sprawy organizacyjne


1. Koniec roku 2023 - dokumenty finansowe OT PZK

Sekretariat ZG PZK przypomina o konieczności jak najszybszego przesłania do Sekretariatu ZG PZK dokumentów finansowych za miesiąc grudzień 2023 oraz zaległych dokumentów z poprzednich miesięcy. W tym roku, w którym będzie Zjazd PZK, czasu na prace nad finansami PZK jest wyjątkowo mało, stąd mój apel w naszym Komunikacie.

Do dnia dzisiejszego 14.02.2024 r. nie odnotowałem w sekretariacie dokumentów finansowych za grudzień 2023 z niżej wymienionych OT: 03, 06, 12, 16, 37, 51.

Info. Piotr SP2JMR sekretarz PZK

2. Posiedzenie prezydium ZG PZK 27.01.2024

Informuję, że na portalu PZK został opublikowany protokół z Posiedzenia Prezydium ZG PZK z 27.01.2024 r. Link dostępny dla zalogowanych: https://pzk.org.pl/download.php?action=subcat&id=9
Posiedzenie było transmitowane on-line dla zalogowanych członków ZG PZK.

Info. Piotr SP2JMR,

3. Walne Zebranie w OT-27 PZK

Zarząd Południowo-Wielkopolskiego Oddziału Terenowego Nr 27 Polskiego Związku Krótkofalowców podjął uchwałę nr 3/2024 zwołującą Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze w dniu 17 marca 2024 r. - w pierwszym terminie o godzinie 11:00, a w drugim terminie o godzinie 11:30, w auli Zespołu Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim przy ul. Poznańskiej 43.
Walne Zebranie wybierze nowy Zarząd Oddziału oraz Oddziałową Komisję Rewizyjną na kolejną czteroletnią kadencję. Dokona także wyboru delegatów na Krajowy Zjazd Delegatów.
Informacja o planowanym Walnym Zebraniu wraz z porządkiem obrad została wysłana do członków oddziału i jest umieszczona na oddziałowej stronie internetowej.

Pozdrawiam, Sławek SQ3OOK Prezes OT-27 PZK

4. Po walnym zebraniu Świętokrzyskiego OT-03 PZK

Dnia 10 lutego 2024 roku odbyło się zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze Świętokrzyskiego Oddziału PZK OT-03.
Wybrano nowe władze oddziału:
1) Prezes Jerzy Śleźnik SP7CVW
2) Sekretarz Piotr Roman SP7ATU - sp7atu@gmail.com
3) Skarbnik Tomasz Niedzielski SP7IFM - sp7ifm@wp.pl
Członkowie zarządu: SP7GAQ, SP7HDA
Zastępcy członków zarządu: SP7JLH, SP7VUQ
Delegatem na KZ PZK został wybrany Jerzy Śleźnik SP7CVW.
Zastępcą delegata wybrany został Akadiusz Rysiński SQ7FPH.

Komisja Rewizyjna pozostała w tym samym składzie: SP7IFX, SQ7BCB, SP7OMS.
Zastępcy członów KR: SP7MOO, SQ7RN.

73, Jurek SP7CVW

5. Po Walnym Zebraniu Opolskiego OT-11 PZK

Poniżej przesyłam skład członków funkcyjnych w OT Nr 11 PZK w Opolu, jaki ukształtował się w wyniku Walnego Zebrania Sprawozdawczo-Wyborczego, w dniu 10.02.2024 r.

Zarząd OT Nr 11 PZK w Opolu:
Klaudiusz Rutkowski SQ6KMM - Prezes
Paweł Archabuz SQ6SEE - Zastępca Prezesa
Marcin Mróz SP6SP - Skarbnik
Eugeniusz Klonowski SP6DIL - Sekretarz
Jerzy Folmer SP6JZG - Członek ZOT

zastępcy członków Zarządu OT-11
SP6TOR Sebastian Czupkiewicz
SQ6QQ Mirosław Dobrzański


Oddziałowa Komisja Rewizyjna:
Adam Wirski SQ6AWK - Przewodniczący OKR
Adam Czyż SQ6OYO - Sekretarz
Marcin Walenczak SO6TIR - Członek OKR

Zastępcy członków Komisji Rewizyjnej
SP6EK Robert Rydzak
SP6OJJ Adam Piętka

Delegaci na KZD PZK:
Marek Czarnecki SP9UO
Klaudiusz Rutkowski SQ6KMM

Zastępcą delegata został wybrany
SP6TOR Sebastian Czupkiewicz

Info. Paweł SQ6DXP

II. Wydarzenia

6. Akcja WWA 2024

Z pewnością wszyscy z nas (a przynajmniej ci, co mają radia i czasem je włączają) zauważyli wzmożony ruch i harmider na pasmach KF w styczniu tego roku. To była akcja "World Wide Award 2024". Nie jest jasne kto był jej organizatorem, ale cel był szczytny - promocja przyjaźni między krótkofalowcami, oraz obchody 150. rocznicy urodzin Marconiego. Rozmach i wykonanie akcji zasługują na duże uznanie. Wzięło w niej udział 47 stacji specjalnych (aktywujących) wyszczególnionych poniżej, obsługiwanych przez 787 operatorów. Liczba w nawiasie oznacza miejsce w rankingu aktywności wybranych aktywatorów w przeciągu całego miesiąca.

8A0RARI - Indonesia (1)
A43WWA - Oman
BA3RA - China
BA7LOK - China
BG0DXC - China
BY1RX - China
BY2AA - China
BY4DX - China
BY5EA - China
BY6QS - China
BY8DX - China (11)
BY9NX - China
CS5DX - Portugal
D4L - Cape Verde
D4M - Cape Verde
EG3WWA - Spain
EG5WWA - Spain
EG6WWA - Balearic Is.
EG8WWA - Canary Is.
EX0DX - Kyrgyzstan
GB2WWA - England
GB4WWA - Scotland
GB6WWA - Wales
GB8WWA - Northern Ireland
IR1WWA - Italy
II0WWA - Italy
II1WWA - Italy (8)
II2WWA - Italy
II3WWA - Italy (2)
II4WWA - Italy
II5WWA - Italy (3)
II6WWA - Italy (10)
II7WWA - Italy (5)
II8WWA - Italy (9)
II9WWA - Sicily Is.
IR0WWA - Sardinia Is.
K4W - Puerto Rico
N0W - USA
N1W - USA (7)
N2W - US Virgin Islands
N9W - USA
PR1WWA - Brazil
S50WWA - Slovenia
SN1WWA - Poland (32)
SX0WWA - Greece (4)
UP7WWA - Kazakhstan (6)
YW6CQ - Venezuela

Jak widać, dominowały stacje włoskie, lecz nie zabrakło też stacji specjalnych DX-owych. Stacja polska SN1WWA wystartowała z opóźnieniem, co tłumaczy jej słaby wynik -" ale lepiej późno niż wcale"
Można było pracować ze stacjami specjalnymi na 8 pasmach KF używając 6 trybów: CW (10 pkt.), SSB (5 pkt.), FT8, FT4, RTTY, PSK (po 2 pkt.)
Dużą atrakcją akcji była oprawa internetowa. Na stronie QRZ.com każdej ze stacji aktywujących były dostępne aktualne informacje, a więc regulamin on line, cluster, bieżące łączności, statystyki itp. Każdy uczestnik po wprowadzeniu znaku swojej stacji miał wgląd w aktualny stan swoich osiągnięć, i to w sekundy po zakończeniu danego QSO. Pokazywana była tabela łączności z podziałem na stacje aktywujące, pasma, tryby pracy, a także aktualna punktacja i zajmowane miejsca we wszystkich klasyfikacjach.
Od samego początku w większości klasyfikacji "łowców" prowadziła stacja SN7B. Ostatecznie nasz kolega zajął 1. miejsce w świecie w klasyfikacji ALL BANDS MiIXED z wynikiem 34134 punktów, 4919 łączności, 46 znaków stacji aktywujących, 8 pasm i 5 trybów. GRATULACJE! (drugie miejsce EV1R dla porównania 25278 pkt./3857 QSO, trzecie miejsce IK6VEM 22030/3567).
Wszystkie statystyki są ciągle dostępne po otwarciu dowolnej stacji aktywatora , np. SN1WWA. Dla przykładu: w akcji WWA wzięło udział 110 942 łowców 253 krajów, wykonano 1 737 769 QSO, najpopularniejsze pasma w kolejności to 40, 20, 15m, najpopularniejsze tryby to SSB, FT8, CW, FT4, najbardziej aktywne kraje w kolejności to: I, DL, K, SP, UA, JA, YB, BY, G, EA. Uczestnik, który zdobył co najmniej 100 punktów mógł pobrać bardzo ładny dyplom, dokumentujący punktacje i osiągnięcia (patrz niżej).
Akcja WWA 2024 była bardzo udana, i to w wielu aspektach. Była masowa, dostępna dla każdego i mogła dać dużo satysfakcji niezależnie od posiadanych warunków czy umiejętności. Formuła umożliwiająca powtarzanie QSO z tą sama stacją aktywatora, tą samą emisją i na tym samym paśmie każdego dnia akcji wydawała mi się początkowo przesadną, ale w sumie to bardzo dobrze! Potrzebny jest nam ruch na pasmach, bo inaczej je nam zabiorą (HI HI), a dodatkowo robiąc tłok odstraszamy intruzów. W odróżnieniu od typowych zawodów, mając miesiąc czasu można było uczestniczyć "na luzie" w wolnych chwilach i bez spinania się. Niedzielni nadawcy mieli możliwość odkurzyć sprzęt, przypomnieć sobie jak się go obsługuje, a także spróbować rzadko używanych pasm czy emisji. Zupełnie przy okazji można było zaliczyć sporo fajnych DX-ów, ciekawych stacji czy nawet nowych krajów, co mnie się zdarzyło nie raz.
Polecam takie akcje na przyszłość, podobnie zresztą jak jakąkolwiek aktywność w zawodach, Moim zdaniem każdy krótkofalowiec, nawet taki co ma sprzęt "bo lubi mieć ładną stację" - powinien kilka razy do roku pokazać się w eterze. Taka akcja jak opisana powyżej to znakomity ku temu pretekst!

Mirek SP5GNI

7. Odznaki Honorowe dla członków klubu SP6PAZ z Opola

W trakcie sobotniego Zjazdu OT-11 PZK Opole (10 lutego 2024) miała miejsce miła uroczystość wręczenia Złotej Odznaki Honorowej Polskiego Związku Krótkofalowców dla Sławomira Domarusa SP6ZC (ex: SP6CYX) z Piastowskiego Klubu Krótkofalowców SP6PAZ z Opola.
Kolega Sławek jest czwartym posiadaczem Złotej Odznaki PZK w klubie SP6PAZ -serdecznie gratulujemy.
Drugą osobą, która na Zjeździe OT-11 w Opolu otrzymała Odznakę Honorową PZK był Jerzy Folmer SP6JZG z klubu SP6PSP z Opola. Kolega Jerzy swoją karierę z krótkofalarstwem rozpoczynał w naszym klubie SP6PAZ w latach 70-tych ubiegłego wieku. Jest on 67 osobą wyróżnioną w naszym Oddziale OH PZK.
Jurku, również gratulujemy.
Odznaki wręczył ustępujący Prezes OT-11 PZK Kolega Paweł SQ6DXP.

Opole, 11 lutego 2024, Krzysztof SP6DVP

8. Akademia Oddziału Terenowego PZK Południowej Wielkopolski

Koleżanki i Koledzy zapraszam wszystkich radioamatorów i krótkofalowców na tradycyjne spotkanie Akademii OT-27 PZK, organizowane przez Kaliski Klub Krótkofalowców SP3KQV, w dniu 1 marca (piątek) 2024 r. o godzinie 17.00, w Klubie Osiedlowym przy ul. Serbinowskiej 25, 62-800 Kalisz.
Kolejne spotkanie z cyklu Akademia OT-27, którego tematyka dotyczyć będzie konstrukcji anten oraz ciekawych urządzeń radioamatorskich.

Swoim doświadczeniem podzielą się nasi Koledzy:
Anteny KF - ten temat będzie omawiał Jerzy SP3GEM - znany contestmen oraz konstruktor anten. Natomiast druga prezentacja będzie dotyczyła "TTGO moduł pełen możliwości " - przedstawi nam ją Dorota SQ3TGY.
Na zakończenie Akademii Artur SP3VZT przedstawi TRX QRP XIEGU 6100.
Ze względów organizacyjnych prosimy o potwierdzenie przybycia e-mailowo lub telefonicznie w terminie do 28.02.2024 godz. 22:00.

Impreza jest składkowa (ok. 10 zł / od osoby) w cenie kawa, herbata i ciasto .
W razie pytań proszę o kontakt na adres sp3ld@wp.pl lub 608-829-294.
Koncepcja Akademii OT-27 PZK polega na organizacji spotkań, podczas których będą odbywały się cykliczne prezentacje z zakresu łączności amatorskich w szerokim spektrum częstotliwości od HF do VHF oraz w zakresie doskonalenia umiejętności operatorskich w contestach i łącznościach DX.

Akademia organizowana jest przez Kaliski Klub Krótkofalowców SP3KQV przy wsparciu Zarządu OT-27 PZK.

Info. Bogdan SP3LD

III. Sport

9. Wiadomości nie tylko DX-owe

3B8 - Mauritius: David, OK6DJ będzie aktywny jako 3B8/OK6DJ z wyspy Mauritius AF-049 od 20 do 27 lutego. QSL via OQRS.

5H - Tanzania: Sysa, OM4AYL będzie aktywna jako 5H4AYL z wyspy Pemba AF-063 w Tanzanii od 18 do 28 lutego. QSL via OM4AYL.

5R - Madagaskar: Borut, S53BV będzie aktywny w stylu wakacyjnym jako 5R8BV z wyspy Nosy Be AF-057 od 17 lutego do 3 marca. QSL via OQRS.

5X - Uganda: DJ6TF, DK1BT, DL4WK i DL7BO są aktywni jako 5X7O z Ugandy do 19 lutego. QSL via DJ6TF lub OQRS.

5X - Uganda: Dick, W6TK będzie aktywny jako 5X2G od 12 do 29 lutego podczas odwiedzin rodziny w Ugandzie. QSL via LoTW.

7P - Lesotho: Pista, HA5AO powrócił do Lesotho 5 lutego i pozostanie tam do 19 lutego. W wolnym czasie jest QRV na CW, FT8 i SSB jako 7P8AO. QSL via OQRS https://www.ha5ao.com/index.php.

9Y - Trynidad i Tobago: 9Y24C to znak okolicznościowy z okazji Narodowego Karnawału na Trynidadzie i Tobago. Stacja będzie aktywna do 13 lutego. QSL tylko przez LoTW.

BY - Chiny: Stacja B5/BH4FSK będzie aktywna z wyspy Daishan AS-137 od 13 do 15 lutego. Będzie to aktywność QRP.

CE0Z - Juan Fernandez: Wyprawa na wyspę Robinsona SA-005 jest aktywna do 24 lutego. Są używane trzy znaki wywoławcze: CB0ZA obsługiwany przez 7-osobowy zespół na wyspie, CB0ZEW obsługiwany via remote oraz CB0ZW, który będzie używany tylko podczas zawodów ARRL DX CW Contest.
O ile nie wystąpią nieprzewidziane trudności, zespół zakłada przybycie do swojego głównego zakwaterowania 10 lutego popołudniu.
Planują jak najszybsze uruchomienie zdalnej stacji. Około pięćdziesięciu operatorów z różnych części świata będzie aktywnych na CW lub FT8, podczas gdy zespół na wyspie zajmuje się ustawianiem stacji na górze w parku narodowym.
Gdy dwa obozy na szczycie gór będą gotowe, również stacja zdlna (remote) zostanie przetransportowana na szczyt i dodana do stacji.
Wyprawa będzie używać logu na żywo na platformie Club Log. FT8 zdalna stacja CB0ZEW będzie używać WSJT-X F/H, stacje na wyspie CB0ZA będą nadawać na oprogramowaniu MSHV multi-stream.
W paśmie 6 metrów stacja będzie QRV przez EME przy użyciu Q65A. Jeśli otworzy się propagacja stacja będzie QRV na 50300 lub 50313 kHz emisją FT8.
Nathan, K4NHW będzie pełnił rolę pilota DXpedycji CB0ZA. Zapytania niezwiązane z QSO i QSL lub komentarze należy przesyłać na adres cb0za@k4nhw.com.
Zobacz również stronę wyprawy https://cb0za.com/ na której dostępny jest band plan, dodatkowe informacje i aktualizacje, które zostaną także opublikowane na Facebooku https://www.facebook.com/100093132288335. QSL via OQRS lub N2OO. Cały dziennik zostanie wysłany na LoTW po sześciu miesiącach.

DL - Niemcy: DP9GLHN to stacja okolicznościowa Oddziału DARC na wyspie Norderney EU-047, aby uczcić 150. rocznicę uruchomienia latarni morskiej na tej wyspie. Stacja będzie aktywna do końca roku. QSL via biuro.

EA - Hiszpania: Specjalne znaki okolicznościowe AO1WRD, AO2WRD, AO3WRD, AO4WRD, AO5WRD, AO6WRD, AO7WRD, AO8WRD i AO9WRD są aktywne do 18 lutego z okazji obchodów Światowego Dnia Radia. QSL dla wszystkich znaków wywoławczych via EA3RKF.

Światowy Dzień Radia został ogłoszony w 2011 roku przez Państwa Członkowskie UNESCO, a przyjęty przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2012 roku jako Międzynarodowy Dzień. Tematem tegorocznej edycji jest "Radio: stulecie informowania, rozrywki i edukacji".

F - Francja: Z okazji Światowego Dnia Radia Michael, F8GGZ będzie aktywny jako TM24JMR (Journée Mondiale de la Radio) 13 lutego. QSL via biuro.

FM - Martynika: Yuri, VE3DZ będzie aktywny jako FM/VE3DZ z Martyniki NA-107 od 13 do 21 lutego. Weźmie udział w zawodach ARRL DX CW Contest jako TO4A. QSL via OQRS.

HL - Korea Południowa: 6K2BYF, 6K2CFI, 6K2GRX i DS1TUW będą aktywni jako DT0IP z wyspy Anmyon AS-080 od 17 do 19 lutego. QSL via 6K2CFI.

HS - Tajlandia: Członkowie RAST są aktywni jako HS60RAST do 10 marca z okazji 60. rocznicy istnienia związku. QSL via HS6MYW.

HZ - Arabia Saudyjska: HZ1WRD, 7Z1WRD i 8Z1WRD to specjalne znaki okolicznościowe Saudyjskiego Stowarzyszenia Radioamatorów HZ1SAR z okazji obchodów Światowego Dnia Radia od 11 do 13 lutego.

P4 - Aruba: John, W2GD jest aktywny ponownie jako P44W z Aruby SA-036 do 20 lutego. QSL via N2MM.

PJ7 - Sint Maarten: Fabian, DM7HG i Paul, DM2PF będą aktywni w stylu wakacyjnym z Sint Maarten NA-105 od 15 do 28 lutego jako PJ7/znaki domowe.

PY - Brazylia: Fabio, PY4YY i Marcio, PU4MDO są aktywni jako ZW2FF z wyspy Comprida SA-028 do 14 lutego. QSL via PY4YY.

TY - Benin: Antonio, IK7WUL jest aktywny jako TY2AA do 20 lutego podczas misji humanitarnej w Beninie. W wolnym czasie nadaje na SSB. QSL via IZ8CCW.

V4 - Saint Kitts: John, W5JON będzie aktywny jako V47JA z Saint Kitts NA-104 od 17 do 27 lutego. QSL via znak domowy.

VK - Australia: Z okazji 60. rocznicy programu Islands On The Air, aktywna będzie stacja okolicznościowa VI60IOTA z Australii. Jak stacja będzie aktywna, oznaczać to będzie aktywność z różnych grup IOTA w VK.
Usłyszymy m.in. Australię OC-001 i Tasmanię OC-007. Andrey, VK5MAV będzie QRV z wyspy Magnetic OC-171, a team VK5FIL będzie również używać znaku VI60IOTA podczas swojej wyprawy na Flinders OC-261 od 14 do 21 kwietnia.
Tradycyjne QSL via M0OXO OQRS. Aktualizacje i informacje na temat dostępnych certyfikatów dla pracujących z VI60IOTA będą publikowane na:
https://www.qrz.com/db/VI60IOTA.

VU - Indie: Stacja AT8BRS będzie aktywna z IOTA AS-153 od 17 do 22 lutego.

Zawody 17 - 18 lutego 2024 r.
ARRL DX CW Contest http://www.arrl.org/arrl-dx.
Zapraszamy na stronę SP DX Contest 2024 https://spdxcontest.pzk.org.pl/.

Pozdrawiam Adam SQ9S

10. UKF - zawody

W najbliższym czasie:

EUROPEAN EME Contest 70cm organizatorem jest DUBUS/REF, 18 lutego 2024, godz. 00:00 - 23:59 UTC, info http://www.dubus.org/eme.htm.

SPAC 1.3 GHz, zawody aktywności UKF odbędą się we wtorek, 20 lutego 2024, godz. 18:00-22:00 UTC
Regulamin: https://pk-ukf.pl/wp-content/uploads/2020/05/SPAC_regulamin.
Zawody SPAC prowadzi i rozlicza Stowarzyszenie Polski Klub UKF.
Dzienniki w formacie EDI prosimy wysyłać poprzez stronę o adresie http://spac.pk-ukf.pl/.

UHF FT8 Activity 1.3 GHz, zawody aktywności FT8, organizator BANAT (YO), środa 21 lutego 2024, godz. 17:00-21:00 UTC, termin wysyłania dzienników 6 dni. Regulamin: https://www.ft8activity.eu/index.php/en/.

Info. Stanisław SQ2EEQ


IV. ARISS

11. Zaproszenie do składania wniosków na szkolne łączności z ISS

Zachęcamy Koleżanki i Kolegów do wzięcia udziału w trwającym obecnie
naborze wniosków na szkolne łączności ARISS. To unikalna okazja, aby
stworzyć niezapomnianą przygodę dla dzieci i młodzieży, która z pewnością
pozostanie im w pamięci na zawsze. Wśród uczestników może znaleźć się
nowe pokolenie krótkofalowców lub osoby, które w przyszłości zwiążą
się z profesjonalną telekomunikacją, badaniami kosmicznymi czy eksploracją kosmosu.
Okres składania wniosków trwa do końca marca 2024 roku, a wybór szkoły
nastąpi w maju 2024 roku.
Natychmiast po zaakceptowaniu wniosku, warto rozpocząć program edukacyjny, przygotowując uczniów do fascynującej radioamatorskiej sesji w stylu pytanie - odpowiedź, zaplanowaną na okres od stycznia do czerwca 2025 roku.
Warto jednak pamiętać, że ARISS nie może zagwarantować, że łączność zostanie przeprowadzona.
Zgłoszenia prosimy przesyłać drogą elektroniczną na adres:
applyh1y2025@ariss-eu.org .

Pełne informacje oraz niezbędne dokumenty znajdują się na stronie internetowej:
https://www.ariss-eu.org/index.php/school-contacts/announcement.
W przypadku pytań lub wątpliwości pozostajemy do Państwa dyspozycji.
Przygotowania warto zacząć od stworzenia zespołu składającego się z
nauczycieli i krótkofalowców.

Info. Sławek SQ3OOK, Armand SP3QFE

12. Transmisja obrazów z ISS

W dniach 27-30 grudnia 2023 roku miała miejsce transmisja obrazów SSTV z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Tym razem wydarzenie znacznie różniło się od wcześniejszych tego typu aktywności. Odbiór obrazów odbywał się w paśmie 70 cm, co było znacznym utrudnieniem dla stacji naziemnych ze względu na znaczny wpływ efektu Dopplera na częstotliwość odbiorczą. Ciekawostką był też fakt, że obrazy były transmitowane ze stacji radioamatorskich na Ziemi do ISS i za zgodą ARISS retransmitowane przez przemiennik znajdujący się w module Columbus.
Nadawaniem obrazów zajmowały się dedykowane stacje naziemne ARISS, do których dzięki staraniom Armanda SP3QFE - Mentora ARISS Europa, tym razem dołączyła stacja Tomka SP5LOT. Armand od wielu lat na forum ARISS podkreśla sukcesy polskich krótkofalowców w tym Tomka, który jest zaangażowany w łączności satelitarne i posiada w tym zakresie duże doświadczenie. Być może właśnie to przyczyniło się do tego, że propozycja udziału stacji Tomka została uwzględniona i Tomek został zaproszony do udziału w wydarzeniu.
Tomek przez trzy kolejne noce nadawał obrazy do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) podczas sześciu przejść stacji w zasięgu radiowym jego radiostacji. Jakość jego transmisji była bez zarzutu.
Odebrane obrazy i przesłane raporty uprawniały do zdobycia nagrody ARISS SSTV Award, podobnie jak w przypadku innych aktywności SSTV organizowanych przez ARISS (ariss.pzk.org.pl/sstv). Managerem nagród jest Sławek SQ3OOK, który również jest ich projektantem.
W tej edycji wydarzenia pomimo ograniczonego obszaru odbioru obrazów wpłynęło niemal 500 wniosków o nagrodę, z czego 46 pochodziło z Polski. Co ciekawe i budujące, aż 45 zgłoszeń pochodziło od osób nieposiadających znaku radioamatorskiego, natomiast 27 znaków zostało rozpoznanych jako znaki SWL. Warto zauważyć, że w Polsce 11 osób nie podało żadnego znaku i zadeklarowało siebie jako SWL, a dodatkowo dwie były SWL ze znakami nasłuchowymi. To daje do myślenia i nasuwa wniosek, że takie wydarzenie jest to dobrym sposobem na promocję naszego hobby. Jednocześnie ARISS przypomina, że przemiennik głosowy służy do rozmów głosowych, a transmisje innymi emisjami są możliwe za specjalną zgodą ARISS, tak aby przygotować radiostację do takiej operacji. Nie stosowanie się do tego może doprowadzić do utraty sprzętu radioamatorskiego na stacji kosmicznej.

info. Armand SP3QFE, Sławek SQ3OOK.
_____________________________________________________________________
*Prezydium ZG PZK serdecznie dziękuje za aktywność i wkład pracy włożonej w akcję nadawania i odbioru zdjęć za pośrednictwem Międzynarodowej Stacji Kosmicznej Kolegom: Armandowi SP3QFE, Sławkowi SQ3OOK oraz przede wszystkim Tomkowi SP5LOT, bez którego zaawansowanego technicznie sprzętu cała akcja byłaby niemożliwa do przeprowadzenia.

Prezydium ZG PZK
________________________________________________________

__________________________________________________________________
Redakcja Komunikatów PZK dziękuje za przesłane materiały:, Adamowi SQ9S, Stanisławowi SQ2EEQ, Sławkowi SQ3OOK, Armandowi SP3QFE, Krzysztofowi SP6DVP, Jerzemu SP7CVW, Pawłowi SQ6DXP, Bogdanowi SP3LD, Mirkowi SP5GNI,

Informujemy, że Prezydium ZG PZK podjęło decyzję, aby wszyscy członkowie PZK zarejestrowani w bazie systemu OSEC otrzymywali Komunikat PZK "z urzędu", jako tzw. wartość dodaną. Komunikaty są od lat robione i nadawane w paśmie 80 m sporym wysiłkiem osób będących w składzie Redakcji.
Jednocześnie Redakcja Komunikatu prosi o niewysyłanie na adres dystrybucyjny odpowiedzi i listów. Prosimy je kierować na indywidualne adresy e-mail członków Redakcji: sp2jmr@pzk.org.pl, sp5ela@rf.pl, sp5e@krotkofalow.cy.


Materiały do Komunikatu PZK na kolejną środę powinny być przesłane nie później niż do wtorku, godz. 15:00. Materiały prosimy nadsyłać jednocześnie na adresy: sp2jmr@pzk.org.pl, sp5ela@rf.pl, sp5e@krotkofalow.cy.

W przypadku przesłania ich później mogą znaleźć się w następnym środowym komunikacie, czyli za tydzień.
Teksty wymagające autoryzacji przed publikacją powinny być dostarczone przynajmniej 24 godziny wcześniej, czyli do poniedziałku, godz. 15:00.

Uwaga! Dostarczane do publikacji zdjęcia muszą mieć opisy oraz informację dotyczącą praw autorskich. W przypadku wizerunku osób małoletnich wymagana jest zgoda opiekunów ustawowych. Materiał fotograficzny należy dostarczać w postaci plików graficznych niezależnych od opisu tekstowego (osobne pliki jpg, png, niezagnieżdżone w strukturze tekstu), zdjęcia muszą być opisane.

Autor przekazując swój materiał do publikacji przenosi na Polski Związek Krótkofalowców (zwany dalej Wydawcą) prawa autorskie do publikacji utworu w formie pisanej, materiału fotograficznego oraz ich rozpowszechniania za pomocą innych mediów, np. takich jak poczta elektroniczna i Internet. Przeniesienie praw autorskich jest nieodwracalne. Tekstów nadesłanych nie zwracamy. Nadesłanie materiału / tekstu nie jest równoznaczne z jego opublikowaniem. Zamieszczenie publikacji i innych materiałów w Komunikatach PZK i na portalu PZK jest nieodpłatne.
Redakcja Komunikatu PZK zastrzega sobie prawo do dokonywania skrótów i korekt otrzymanego materiału, także prawo do dokonywania w nadesłanych materiałach zmian tytułów, skrótów, poprawek stylistyczno-językowych oraz do usuwania usterek innego typu (np. terminologicznych lub dotyczących warstwy dokumentacyjnej), a także do odrzucenia artykułu bez podania przyczyny.
Nie będą przyjmowane teksty nie spełniające podstawowych wymogów poprawności językowej.
Komunikaty PZK są nadawane w każdą środę, o godzinie 18:00 czasu lokalnego, na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM, a materiał w nich zawarty jest wykorzystywany przez Redakcję Krótkofalowca Polskiego.

Redakcja Komunikatów PZK: Piotr SP2JMR, Zygi SP5ELA, Krzysztof SP5E i Jurek SP3SLU - także nadający komunikaty środowe.

Adres redakcji:
Sekretariat ZG PZK, ul. Wojska Polskiego 65A pok. 204, 85-825 Bydgoszcz

*Motto Redakcji
Odpowiedzialność za słowo jest ważnym etycznie wymaganiem odnoszącym się do człowieka, szczególnie kiedy występuje w przestrzeni publicznej i także w stowarzyszeniu. Służba prawdzie jest zatem nie tylko słusznym oczekiwaniem od Władz PZK i osób funkcyjnych ze strony wszystkich członków i niezrzeszonych radioamatorów, ale i jej moralnym obowiązkiem. Dotyczy to również Redakcji Komunikatów PZK.
W nawiązaniu do tej zasady informujemy, że Redakcja Komunikatów PZK dokłada wszelkich starań, aby ww. kryteria zostały spełnione. Otrzymywany materiał "z terenu" często jest obarczony błędami, zawiera pewne nieścisłości. Korekty materiału wymagane są w prawie każdym co środowym wydaniu Komunikatu PZK.
Piotr SP2JMR od KZD PZK w Kołobrzegu w 2000 roku, kiedy został wybrany Prezesem PZK rozpoczął wydawanie Komunikatu PZK (nazywanego wcześniej "Komunikatem sekretariatu ZG PZK"). Od 2009 roku do redakcji dołączył Zygmunt SP5ELA, a od roku 2013 Jurek SP3SLU nadający komunikaty przez radio na 3702.5 KHz o godz. 18-tej z lokalizacji Mariantów). Od lutego 2022 r. członkiem Redakcji jest Krzysztof SP5E, który odpowiada za nową szatę graficzną Komunikatów.

Redakcja Komunikatów PZK.

UWAGA! Komunikaty środowe PZK - subskrypcja

Komunikaty PZK (środowe), wcześniej tzw. Komunikaty sekretariatu ZG PZK, są wysyłane pocztą elektroniczną w ramach subskrypcji (e-mail), do osób zainteresowanych wiadomościami organizacyjnymi Polskiego Związku Krótkofalowców oraz informacjami dotyczącymi innych podmiotów, ale związanymi z krótkofalarstwem.
Do roku 2018 adresy e-mail subskrybentów (około 400) dopisywał administrator. Od marca 2018 r. subskrypcja komunikatów została zautomatyzowana.
Aby otrzymywać Komunikat PZK, należy wysłać wiadomość (e-mail) na adres:
komunikat-pzk@pzk.org.pl w temacie wiadomości z tekstem "subscribe" (subscribe - bez apostrofów). Aby zrezygnować z subskrypcji należy wysłać wiadomość z tekstem "unsubscribe".