Komunikat PZK 6/24 z dnia 07.02.2024
Dodane przez sp2jmr dnia 2024-02-07 / 21:18
KOMUNIKAT Polskiego Związku Krótkofalowców
NR 6/2024 z dnia 7 lutego 2024 r.


Witamy wszystkich Słuchaczy i Odbiorców naszych cotygodniowych komunikatów PZK, które są nadawane w każdą środę, o godzinie 18:00 czasu lokalnego, na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM oraz publikowane na portalu PZK, a także rozsyłane na listę wysyłkową. Zautomatyzowane archiwum komunikatów znajduje się na osobnym serwerze: https://komunikat.pzk.org.pl/ .

Informacja administratora SI PZK

Serwery pocztowe firmy Onet, należącej do koncernu Ringier Axel Springer Polska od 6 tygodni blokują wszystkie rmailer1; wysłane z domeny pzk.org.pl. Niestety po zgłoszeniu problemu do administracji poczty email w serwisie Onet, zespół administratorów nie był zainteresowany rozwiązaniem problemu i cały czas odrzucał poprawne logi, zawierające błąd z serwera pocztowego PZK.

Pomimo tego, że skrzynki na serwerach PZK otrzymują wszystkie maile z różnych domen pocztowych utrzymywanych przez serwis Onet, zalecamy w przypadku kontaktu z PZK, wykorzystywanie dowolnie innego dostawcy poczty elektronicznej co umożliwi otrzymanie odpowiedzi. Ten sam problem występuje w przypadku list dystrybucyjnych, w tym listy z Komunikatami PZK.

Przypominamy również, że najpewniejszą skrzynką do kontaktu z PZK, jest ta w domenie pzk.org.pl, którą może otrzymać każdy członek PZK. W celu otrzymania skrzynki, proszę napisać zgłoszenie na adres admin@pzk.org.pl .

O zmianie statusu zgłoszenia lub w przypadku rozwiązania problemu, będziemy informować na bieżąco.

Jakub SQ2PMN administrator SI PZKI. Sprawy organizacyjne


1. Koniec roku 2023 - dokumenty finansowe OT PZK

Sekretariat ZG PZK przypomina o konieczności jak najszybszego przesłania do Sekretariatu ZG PZK dokumentów finansowych za miesiąc grudzień 2023 oraz zaległych dokumentów z poprzednich miesięcy. W tym roku, w którym będzie Zjazd PZK, czasu na prace nad finansami PZK jest wyjątkowo mało, stąd mój apel w naszym Komunikacie.

Do dnia dzisiejszego (07 lutego br.) nie odnotowałem w sekretariacie dokumentów finansowych za grudzień 2023 z niżej wymienionych OT:

03, 06, 12, 16, 37, 51.

*Opieszałość w.wym OT stanowi zagrożenie dla terminu sporządzenia bilansu PZK za 2023 rok.

Info. Piotr SP2JMR sekretarz PZK

2. Konsultacje KTPCz

W dniu 25 stycznia br. z Ministerstwa Cyfryzacji otrzymaliśmy projekt Rozporządzenia Rady Ministrów dotyczący zmian w Krajowej Tablicy Przeznaczeń Częstotliwości. Nie zawiera on istotnych zmian w zakresach częstotliwości przeznaczonych dla służby radiokomunikacyjnej amatorskiej. W piśmie konsultacyjnym skierowanym do MC zamieściliśmy kilka ważnych naszym zdaniem uwag dotyczących służby radiokomunikacyjnej amatorskiej satelitarnej. W procesie konsultacyjnym czynny udział wzięli Armand SP3QFE mentor ARISS Europe oraz Tomasz SQ6QV UKF Manager PZK.

Info. Piotr SP2JMR

3. Walne Zebranie Warszawskiego OT PZK

Zarząd Warszawskiego Oddziału Terenowego Polskiego Związku Krótkofalowców zwołuje Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze Warszawskiego Oddziału Terenowego Polskiego Związku Krótkofalowców w dniu 2 marca 2024 r.
- w pierwszym terminie - 2 marca 2023 r. o godzinie 10:00,
- w drugim terminie - 2 marca 2024 r. o godzinie 10:30,
w sali Ligi Obrony Kraju przy ul. Chocimskiej 14, w Warszawie (III piętro sala 305).

Proponowany porządek zebrania:

1. Rozpoczęcie obrad.
2. Wybór przewodniczącego, sekretarza i protokolanta Walnego Zebrania.
3. Uchwalenie porządku, regulaminu obrad Walnego Zebrania.
4. Wybór Komisji Uchwał i Wniosków oraz Komisji Mandatowej i Skrutacyjnej.
5. Wybór Komisji Wyborczej.
6. Stwierdzenie prawomocności obrad.
7. Sprawozdania Prezesa WOT PZK, członków Zarządu WOT PZK, Oddziałowej Komisji Rewizyjnej, członka ZG PZK reprezentującego WOT PZK, Oddziałowego QSL Managera.
8. Przedstawienie kandydatów na delegatów na XXVII Krajowy Zjazd Delegatów Polskiego Związku Krótkofalowców oraz zastępców.
9. Wybory delegatów na XXVII Krajowy Zjazd Delegatów Polskiego Związku Krótkofalowców oraz zastępców.
10. Dyskusja programowa, wolne wnioski.
11. Ogłoszenie wyników wyborów.
12. Zakończenie.

Info. Jerzy Szawarski SP5SSB Prezes Zarządu WOT PZK


II. Wydarzenia

4. Prelekcja SP7VC w Pszowie!

Rybnicki Oddział Terenowy PZK i klub SP9PKM zapraszają na prelekcję kolegi Przemysława SP7VC, która odbędzie się w niedzielę 18.02. br. o godzinie 10.00, w trakcie comiesięcznego spotkania krótkofalowców i wszystkich sympatyków radia, połączonego z giełdą radiową w Miejskim Ośrodku Kultury w Pszowie, w sali kinowo - teatralnej przy ul. Traugutta 1.
Kolega Przemek SP7VC jest znanym podróżnikiem i krótkofalowcem, który odwiedził ponad 100 podmiotów DXCC (krajów), a zbiór wspomnień, zdjęć i porad z wypraw radiowych zamieścił na 430 stronach książki wydanej przez siebie pt. r Z radiem przez światr1;.
Prelekcja Przemka będzie głównie poświęcona jego ostatnim wyprawom na Wyspy Owcze (OY) i Islandię (TF). Mamy nadzieję, że Przemkowi zostało jeszcze trochę egzemplarzy książki poświęconej ekspedycjom radiowym, a po prelekcji liczymy na dedykacje z autografem autora.
Giełdo spotkania w OT-31 PZK są organizowane od ponad 25 lat w każdą 3 niedzielę miesiąca (najbliższe 18.02) o godzinie 8.00 w MOK w Pszowie i integrują społeczność radiową. Każdy na spotkaniu może wystawić sprzęt radiowy, anteny i elektronikę, a członkowie OT-31 PZK korzystają z biura QSL i załatwiają sprawy oddziałowe.
Zapraszamy na nasze giełdo spotkania bo zawsze dzieje się coś ciekawego.

W imieniu organizatorów Gienek SQ9HZM

III. Sport

5. Wiadomości nie tylko DX-owe

5R - Madagaskar: Eric F6ICX będzie aktywny jako 5R8IC z wyspy Sainte-Marie (AF-090) do 31 marca głównie na CW na pasmach 40-10 metrów oraz na satelicie QO-100. QSL przez LoTW lub znak domowy.

5X - Uganda: Alan G3XAQ i Don, G3XTT będą aktywni jako 5X1XA z Ugandy od 12 do 20 lutego głównie na CW. QSL przez LoTW lub bezpośrednio do G3SWH (OQRS na https://www.g3swh.org.uk/multiple-request.php). Po zakończeniu aktywności, QSO zostaną udostępnione na LoTW, Club Log i stronie internetowej G3SWH.

A2 - Botswana: John VK2NEN mieszka w Botswanie od 2011 roku i nie planuje opuszczenia kraju w najbliższej przyszłości. Ostatnio uzyskał licencję A2NEW i obecnie jest aktywny głównie między 16 a 19 UTC, używając pionowej anteny zamontowanej na samochodzie. QSL przez EA7FTR.

A3 - Tonga: Bob W7YAQ jako A31DK (QSL przez LoTW lub direct na znak domowy) oraz Al K7AR jako A31DL (QSL poprzez OQRS Club Log, LoTW lub direct na znak domowy) będą aktywni z Nuku'alofa, Tongatapu (OC-049), od 15 do 27 lutego.

CN - Maroko: Yannick F6FYD, będzie aktywny jako CN2YD z Marrakeszu, od 10 do 23 marca. Planuje również działalność jako CN2YD/p z grupy IOTA AF-065 podczas swojego pobytu. QSL przez F6FYD.

EA - Hiszpania: Z okazji Światowego Dnia Radia (13 lutego) i 100. rocznicy rozpoczęcia regularnego broadcastu w Hiszpanii, znak wywoławczy AO100RADIO będzie aktywny od 1 do 29 lutego. Aktywność ma miejsce w ramach obchodów 75. rocznicy Unión de Radioaficionados Españoles, członka IARU w Hiszpanii. QSL przez EA4URE (preferowane biuro).

EA - Hiszpania: Upamiętniając 44. rocznicę referendum za autonomią w 1980 roku i reprezentując prowincje Andaluzji, osiem znaków wywoławczych będzie aktywnych od 22 do 28 lutego: AN44AL (Almeria), AN44CA (Cadiz), AN44CO (Cordoba), AN44GR (Granada), AN44HU (Huelva), AN44JA (Jaen), AN44MA (Malaga), AN44SE (Sevilla). Dodatkowo AN44AND będzie aktywny 28 lutego (Dzień Andaluzji). Informacje: https://www.qrz.com/db/an44and.

OX - Grenlandia: Stacje OX5DM (QSL przez OQRS Club Log lub direct do OZ1ACB), OX7AKT (QSL przez LoTW, OQRS Club Log lub OZ1ACB) i OX7AM (QSL przez LoTW, OQRS Club Log lub OZ1ACB), będą aktywne z Kangerlussuaq (NA-018) od 13 do 22 lutego.

P4 - Aruba: Ed W0YK, będzie aktywny jako P49X z Aruby (SA-036) od 5 do 12 lutego głównie na CW i RTTY, w tym w zawodach CQ WPX RTTY Contest (10-11 lutego). QSL przez LoTW lub bezpośrednio na adres domowy.

PY - Brazylia: ZW2FF będzie aktywne z wyspy Comprida (SA-028) od 11 do 14 lutego. QSL przez PY4YY.

SM - Szwecja: Z okazji 50. rocznicy działalności Scandinavian CW Activity Group, stacja SC50AG będzie aktywna w lutym. Wszystkie QSO zostaną potwierdzone automatycznie przez biuro i LoTW.

V2 - Antigua Barbadua: Chuck KG9N, będzie aktywny jako V26CV z Antigui (NA-100) od 6 do 20 lutego na CW i SSB, pasma KF. QSL przez LoTW lub bezpośrednio na adres domowy.

VP9 - Bermuda: Darrell AB2E, będzie aktywny jako AB2E/VP9 (QSL via znak domowy) z Bermudów (NA-005) od 14 do 19 lutego na CW ze sporadycznym użyciem FT8 i głównie na pasmach 30, 17 i 12 m.

XV - Wietnam: "BJ" WA7WJR, będzie aktywny w stylu wakacyjnym jako XV9WJR z Wietnamu od 12 do 22 lutego. Planuje być QRV z rezerwatu biosfery Can Gio Mangrove i rezerwatu przyrody Binh Chau-Phuoc Buu podczas tej podróży. Aktywność na CW, SSB i DIGI, pasma 20, 17, 15, 12 i 10 metrów. QSL direct do WA7WJR; wszystkie łączności zostaną wrzucone na LoTW, Club Log i QRZ.

Z8 - South Sudan: Ken K4ZW będzie w Dżubie od 4 do 7 lutego. W zależności od harmonogramu pracy i "ograniczeń bezpieczeństwa", może być aktywny jako Z81Z. QSL via LoTW lub bezpośrednio do K4ZW.

Wyniki zawodów:
CQWW SSB 2023
https://www.cqww.com/scoresph.htm?yr=2023

Nadchodzące zawody:

CQ WW RTTY WPX Contest
https://www.cqwpxrtty.com/rules.htm

Dutch PACC Contest
https://pacc.veron.nl/

Pozdrawiam
Marcin SP3BBS

6. Most unwanted DXCC

"Most wanted" to lista najbardziej poszukiwanych podmiotów DXCC świata. "Most unwanted", to lista odwrócona, najmniej potrzebnych podmiotów DXCC. Jesteśmy (SP) niewątpliwie potęgą - ósme miejsce od końca listy.

lista dostępna w wersji PDF Komunikatu

Na podstawie danych z Clublog.

Info: SP5ELA

7. Dobre wieści z Klubu 3 K DXCC Challenge

Kolejny raz miło mi powiadomić Koleżanki i Kolegów, że następny Polak osiągnął 3000 punktów w DXCC Challenge. Jest to Andrzej SP5DIR, który z wynikiem 3000 jako czternasty z Polaków znalazł się w elitarnym klubie znanym w świecie dx-ingu jako 3K. Miało to miejsce 31 stycznia 2024 roku.
Wynik został pokazany w zestawieniu DXCC Challenge z 1 lutego. Jest to wielkie osiągnięcie Andrzeja, które wymagało wiele wysiłku na przestrzeni wielu lat.

Gratuluję serdecznie!!! Witaj Andrzeju w klubie 3K!

Andrzej posiada również HR#1 Mixed ze stanem 340/351 oraz HR CW 337/342.

Jednocześnie jest to okazja, aby przypomnieć kto z Kolegów przekroczył barierę 3000 punktów i jaki ma aktualny stan na 1.02.2024 r. w Challenge.
Znak Podmioty
SP5EWY 3248
SP3E 3142
SP3EPK 3138
SP2FAX 3102
SP7VC 3090
SP9FKQ* 3075
SP9DWT 3068
SP6CIK 3061
SP5CJQ 3058
SP1S 3037
SP8NR 3024
SP2GJV 3007
SP7GAQ 3001
SP5DIR 3000
Ciekawe kto następny przekroczy barierę 3000 pkt?
Przy okazji zamieszczam przypomnienie zasad obowiązujących w DXCC Challenge.

Plakieta DXCC Challenge jest dostępna za pracę i potwierdzenie co najmniej 1000 podmiotów DXCC na dowolnych pasmach amatorskich od 160 do 6 metrów (z wyjątkiem 60 metrów). Plakieta może być uzupełniana za pomocą medalionów w liczbie co 500 jednostek, a ich suma daje kolejny poziom Challenge czyli 1500, 2000, 2500 i 3000.
Poszczególne podmioty zaliczane są tylko jeden raz na danym paśmie, podobnie jak to ma miejsce w klasyfikacjach pasmowych. Zgłoszenie np. SP emisjami CW, PHONE i DIGI w paśmie 80 m daje tylko 1 punkt pasmowy. Usunięte podmioty nie liczą się w tej klasyfikacji. Wszystkie QSOs muszą być nawiązane po 15 listopada 1945 roku i przeprowadzone na pasmach 160, 80, 40, 30, 20, 17, 15, 12, 10 i 6 metrów. Do zaliczenia tej nagrody akceptowane są potwierdzenia dotyczące pasm obejmujących mniej niż 100 podmiotów. Certyfikaty są również dostępne.

73 Leszek SP6CIK DXCC Card Checker

8. UKF - zawody

W najbliższym czasie:

SPAC 432 MHz, zawody aktywności UKF odbędą się we wtorek, 13 lutego 2024, godz. 18:00-22:00 UTC. Regulamin:
https://pk-ukf.pl/wp-content/uploads/2020/05/SPAC_regulamin_PL.pdf.

UHF FT8 Activity 432 MHz, zawody aktywności FT8, organizator BANAT (YO) - środa, 14 lutego 2024, godz. 17:00-21:00 UTC, dzienniki w terminie 6 dni należy przesłać na adres podany w regulaminie zawodów. Regulamin:
https://www.ft8activity.eu/index.php/en/.

SPAC 70 MHz, zawody aktywności UKF odbędą się w czwartek, 15 lutego 2024, godz. 18:00 - 22:00 UTC. Regulamin:
https://pk-ukf.pl/wp-content/uploads/2020/05/SPAC_regulamin_PL.pdf.
Zawody SPAC prowadzi i rozlicza Stowarzyszenie Polski Klub UKF.

Dzienniki w formacie EDI prosimy wysyłać poprzez stronę o adresie: http://spac.pk-ukf.pl/.
EUROPEAN EME Contest 432 MHz, organizator DUBUS/REF, 18 lutego 2024, godz. 00:00 - 23:59 UTC. Info: http://www.dubus.org/eme.htm.

Info. Stanisław SQ2EEQ


VI. Silent Keys
________________________________________________________

SP7ROI SK

Zawiadamiam o odejściu Jerzego Wiernikowskiego, wieloletniego krótkofalowca SP7ROI z Piotrkowa Trybunalskiego. Do końca swoich dni prowadził nasłuchy. Kontakt z Państwa społecznością pomagał mu przetrwać trudne chwile w długiej chorobie.
Życzę Państwu pomyślności i pięknych łączności.
Amatorskie 73

Z wyrazami szacunku,
Tomasz Wiernikowski (syn)
__________________________________________________________

SP4AZS SK

Do krainy wiecznych DX odszedł Anatol Pietruczuk - SP4AZS w wieku 76 lat. Zmarł 27.01.2024 r. W ostatniej drodze - 31.01.2024 - na Cmentarz Miejski w Białymstoku towarzyszyli mu rodzina, koleżanki i koledzy z OT-17.

Pozdrawiam
Rafał Mazur SQ4O
__________________________________________________________

SQ7RL SK

Dnia 01.02.2024 r. odszedł od nas, po przegranej walce z chorobą, Ryszard Laskowski SQ7RL. Do 2017 roku członek PZK w Świętokrzyskim OT PZK (OT-03). Wieloletni kierownik klubu SP7PKI, wspaniały Człowiek i Kolega, członek SPDXC nr 889.
Odpoczywaj w spokoju Przyjacielu.

Jerzy SP7CVW Prezes OT-03 PZK

_____________________________________________________________________
SP4M ex SP5MSR SK

Ze smutkiem zawiadamiam, że odszedł z naszych szeregów na zawsze Jarosław Golonko SP4M ex SP4MSR z Białegostoku. Niegdyś aktywny krótkofalowiec.
Uroczystości pogrzebowe odbędą się 9 lutego 2024 r. o godz. 12.00 w Małym Kościele Farnym w Białymstoku.

Cześć jego pamięci!

Rafał SQ4O prezes OT 17 PZK

_________________________________________________________

_________________________________________________________________________
Redakcja Komunikatów PZK dziękuje za przesłane materiały: Panu Tomaszowi Wiernikowskiemu, Marcinowi SP3BBS, Stanisławowi SQ2EEQ, Leszkowi SP6CIK, Rafałowi SQ4O, Eugeniuszowi SQ9HZM, Jerzemu SP7CVW, Rafałowi SQ4O.

Informujemy, że Prezydium ZG PZK podjęło decyzję, aby wszyscy członkowie PZK zarejestrowani w bazie systemu OSEC otrzymywali Komunikat PZK "z urzędu" jako tzw. wartość dodaną. Komunikaty są od lat robione i nadawane w paśmie 80 m sporym wysiłkiem osób będących w składzie Redakcji.
Jednocześnie Redakcja Komunikatu prosi o niewysyłanie na adres dystrybucyjny odpowiedzi i listów. Prosimy je kierować na indywidualne adresy e-mail członków Redakcji: sp2jmr@pzk.org.pl, sp5ela@rf.pl, sp5e@krotkofalow.cy.


Materiały do Komunikatu PZK na kolejną środę powinny być przesłane nie później niż do wtorku, godz. 15:00. Materiały prosimy nadsyłać jednocześnie na adresy: sp2jmr@pzk.org.pl, sp5ela@rf.pl, sp5e@krotkofalow.cy.

W przypadku przesłania ich później mogą znaleźć się w następnym środowym komunikacie, czyli za tydzień.
Teksty wymagające autoryzacji przed publikacją powinny być dostarczone przynajmniej 24 godziny wcześniej, czyli do poniedziałku, godz. 15:00.

Uwaga! Dostarczane do publikacji zdjęcia muszą mieć opisy oraz informację dotyczącą praw autorskich. W przypadku wizerunku osób małoletnich wymagana jest zgoda opiekunów ustawowych. Materiał fotograficzny należy dostarczać w postaci plików graficznych niezależnych od opisu tekstowego (osobne pliki jpg, png, niezagnieżdżone w strukturze tekstu), zdjęcia muszą być opisane.

Autor przekazując swój materiał do publikacji przenosi na Polski Związek Krótkofalowców (zwany dalej Wydawcą) prawa autorskie do publikacji utworu w formie pisanej, materiału fotograficznego oraz ich rozpowszechniania za pomocą innych mediów, np. takich jak poczta elektroniczna i Internet. Przeniesienie praw autorskich jest nieodwracalne. Tekstów nadesłanych nie zwracamy. Nadesłanie materiału / tekstu nie jest równoznaczne z jego opublikowaniem. Zamieszczenie publikacji i innych materiałów w Komunikatach PZK i na portalu PZK jest nieodpłatne.

Redakcja Komunikatu PZK zastrzega sobie prawo do dokonywania skrótów i korekt otrzymanego materiału, także prawo do dokonywania w nadesłanych materiałach zmian tytułów, skrótów, poprawek stylistyczno-językowych oraz do usuwania usterek innego typu (np. terminologicznych lub dotyczących warstwy dokumentacyjnej), a także do odrzucenia artykułu bez podania przyczyny.
Nie będą przyjmowane teksty nie spełniające podstawowych wymogów poprawności językowej.
Komunikaty PZK są nadawane w każdą środę, o godzinie 18:00 czasu lokalnego, na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM, a materiał w nich zawarty jest wykorzystywany przez Redakcję Krótkofalowca Polskiego.

Redakcja Komunikatów PZK: Piotr SP2JMR, Zygi SP5ELA, Krzysztof SP5E i Jurek SP3SLU - także nadający komunikaty środowe.

Adres redakcji:
Sekretariat ZG PZK, ul. Wojska Polskiego 65A pok. 204, 85-825 Bydgoszcz

*Motto Redakcji

Odpowiedzialność za słowo jest ważnym etycznie wymaganiem odnoszącym się do człowieka, szczególnie kiedy występuje w przestrzeni publicznej i także w stowarzyszeniu. Służba prawdzie jest zatem nie tylko słusznym oczekiwaniem od Władz PZK i osób funkcyjnych ze strony wszystkich członków i niezrzeszonych radioamatorów, ale i jej moralnym obowiązkiem. Dotyczy to również Redakcji Komunikatów PZK.
W nawiązaniu do tej zasady informujemy, że Redakcja Komunikatów PZK dokłada wszelkich starań, aby ww. kryteria zostały spełnione. Otrzymywany materiał "z terenu" często jest obarczony błędami, zawiera pewne nieścisłości. Korekty materiału wymagane są w prawie każdym co środowym wydaniu Komunikatu PZK.
Piotr SP2JMR od KZD PZK w Kołobrzegu w 2000 roku, kiedy został wybrany Prezesem PZK rozpoczął wydawanie Komunikatu PZK (nazywanego wcześniej rKomunikatem sekretariatu ZG PZKr1;). Od 2009 roku do redakcji dołączył Zygmunt SP5ELA, a od roku 2013 Jurek SP3SLU nadający komunikaty przez radio na 3702.5 KHz o godz. 18-tej z lokalizacji Mariantów). Od lutego 2022 r. członkiem Redakcji jest Krzysztof SP5E, który odpowiada za nową szatę graficzną Komunikatów.
Redakcja Komunikatów PZK.

UWAGA! Komunikaty środowe PZK - subskrypcja

Komunikaty PZK (środowe), wcześniej tzw. Komunikaty sekretariatu ZG PZK, są wysyłane pocztą elektroniczną w ramach subskrypcji (e-mail), do osób zainteresowanych wiadomościami organizacyjnymi Polskiego Związku Krótkofalowców oraz informacjami dotyczącymi innych podmiotów, ale związanymi z krótkofalarstwem.
Do roku 2018 adresy e-mail subskrybentów (około 400) dopisywał administrator. Od marca 2018 r. subskrypcja komunikatów została zautomatyzowana.
Aby otrzymywać Komunikat PZK, należy wysłać wiadomość (e-mail) na adres:
komunikat-pzk@pzk.org.pl w temacie wiadomości z tekstem "subscribe" (subscribe - bez apostrofów). Aby zrezygnować z subskrypcji należy wysłać wiadomość z tekstem "unsubscribe".

_____________________________________________________________
Załącznik

Regulamin programu dyplomowego pod nazwą
"Pułk Ułanów Karpackich"


1/ Cel:
● Upamiętnienie oraz popularyzacja Pułku Ułanów Karpackich,
● Integracja kontynuatorów tradycji Ułanów Karpackich,
● Doskonalenie sztuki operatorskiej.

2/ Termin:

I TURA
● od 03 do 05.02.2024
II TURA
● od 01 do 31.05.2024.
3/ Pasma
● HF (zgodnie z band planem)
4/ Uczestnicy:
● Stacje indywidualne, klubowe, nasłuchowcy (SWL)

5/ Wymagania:
Aby zdobyć dyplom, należy przeprowadzić łączności ze stacjami organizatora i zgromadzić:
● stacje SP - 80 pkt (min. 1 QSO ze stacją okolicznościową),
● stacje EU - 40 pkt (min. 1 QSO ze stacją okolicznościową),
● stacje DX - 2 QSO (min. 1 QSO ze stacją okolicznościową).
Stacje nasłuchowe (SWL) obowiązują te same ilości punktów.

6/ Stacje organizatora:
● stacje okolicznościowe
- HF73CLR, SN73PUK;
● pozostali uczestnicy
- SP3ESU, SP3FRV, SP3LPT.

7/ Punktacja:
● 10 pkt - za QSO ze stacją okolicznościową,
● 5 pkt - za QSO z pozostałymi stacjami organizatora.
Bonus: punkty liczone podwójnie (x 2)
a/ za QSO w dniu:
- 5 lutego - rocznica utworzenia Pułku Ułanów Karpackich,
- 18 maja - rocznica zdobycia Monte Cassino.
b/ za QSO, gdy stacja organizatora pracuje z terenu byłych koszar 73 Pułku
Ułanów Karpackich w Gubinie

8/ Powtórzenia QSO:
● na tym samym paśmie - w kolejnym dniu,
● na innym paśmie - w tym samym dniu.

9/ Kategorie dyplomu
● SSB,
● DIGI,
● SWL

10/ Nagrody:
● dyplom w wersji papierowej:
a/ dla pierwszych pięciu (5) stacji, w każdej kategorii, które uzyskają wymaganą
ilość punktów,
● dyplom w wersji papierowej oraz koszulka z haftowanym znakiem wywoławczym:
a/ dla najaktywniejszej stacji - największa ilość QSO (SSB oraz DIGI liczone łącznie),
b/ dla stacji, która zdobędzie największą ilość punktów (SSB oraz DIGI liczone
łącznie).
● Pozostali uczestnicy, którzy spełnią wymagania (pkt 5), otrzymują dyplom w wersji
elektronicznej,

11/ Zgłoszenia
Po uzyskaniu wymaganej liczby punktów proszę wysłać e-mail ze zgłoszeniem. W
tytule podając znak stacji, a w treści dołączyć informację r0; Akceptuję dyplom w wersji papierowejr1;.
Wysłanie logu w formacie txt konieczne jest tylko dla stacji SWL.
Zgłoszenie należy wysłać najpóźniej do 16.06.2024 r.
na adres: sp3lpt@gmail.com .

12/ Nagrody rzeczowe wymienione w punkcie 10a i 10b przyzna komisja po podsumowaniu programu dyplomowego.
Uwaga!
● Jeżeli jesteś / byłeś Ułanem Karpackim;
● zetknąłeś się / stykasz się z Ułanami Karpackimi;
● jesteś sympatykiem Ułanów Karpackich
- po prostu napisz do mnie (adres powyżej).

Stanisław SP3LPT