Komunikat PZK 409/23 z dnia 04.10.2023
Dodane przez sp2jmr dnia 2023-10-04 / 21:22
KOMUNIKAT Polskiego Związku Krótkofalowców
NR 40/2023 z dnia 4 października 2023 r.


Witamy wszystkich Słuchaczy i Odbiorców naszych cotygodniowych komunikatów PZK, które są nadawane w każdą środę, o godzinie 18:00 czasu lokalnego, na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM oraz publikowane na portalu PZK, a także rozsyłane na listę wysyłkową. Zautomatyzowane archiwum komunikatów znajduje się na osobnym serwerze: https://komunikat.pzk.org.pl/.


I. Sprawy organizacyjne


1. Walne Zebranie SOT

Zarząd Sudeckiego Oddziału Terenowego PZK zaprasza członków i sympatyków OT-13 PZK i krótkofalarstwa w ogóle na Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze Oddziału, które odbędzie się w dniu 28 października 2023 r. w lokalu HEXA 66 na Górze Szybowcowej w Jeżowie Sudeckim.

Głównym celem Walnego Zebrania jest wybór składu Zarządu SOT PZK, Komisji Rewizyjnej SOT oraz Delegatów na Zjazd Krajowy PZK.
Prosimy o uczestnictwo w Zebraniu.
Pierwszy termin zebrania - godz. 10:00, drugi termin - godz. 10:30. 

Info. Jerzy SP6BXP Prezes OT-13 PZK

2. Walne Zebranie Poznańskiego OT PZK

Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze Członków Oddziału Poznańskiego (OT-08) PZK odbędzie się w dniu 22 października br.

W związku z dobiegającą końca kadencją władz Oddziału Poznańskiego (OT-08) PZK na podstawie § 35 pkt 4a i 5 Statutu PZK Zarząd Polskiego Związku Krótkofalowców - Oddział Poznański mocą podjętej w dniu 26 września 2023 roku przez Zarząd Oddziału Uchwały nr 6 zwołuje na dzień 22 października 2023 roku Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze Oddziału Poznańskiego PZK na terenie Lasku Dębińskiego w Poznaniu (Bufet Leśny "U Borusa" przy Zakładzie Lasów Poznańskich, ul. Ku Dębinie 2 - dojazd samochodem od ul. Piastowskiej). Pierwszy termin Walnego Zebrania ustala się na godzinę 11:00. W przypadku braku kworum do podjęcia przez Walne Zebranie prawomocnych uchwał odbędzie się ono w tym samym miejscu w drugim terminie, tj. 22 października 2023 roku o godzinie 11:15, a podjęte wówczas uchwały będą prawomocne.

Informacja o zwołaniu Walnego Zebrania, jego czasie i miejscu publikujemy w Komunikacie PZK nr 40/23 w dniu 4 października 2023 roku, a uzupełniona o porządek obrad będzie opublikowana na oddziałowej stronie www.ot08.pzk.org.pl . Powyższa informacja zostanie także wysłana z zachowaniem statutowego terminu 14 dni przed ustalonym terminem Walnego Zebrania wszystkim Kolegom i Koleżankom, członkom Oddziału SMS-em lub pocztą elektroniczną na posiadany przez Zarząd Oddziału i zgodny z danymi umieszczonymi w bazie OSEC numer telefonu lub adres poczty elektronicznej, za których podanie i ewentualną aktualizację odpowiedzialny jest każdy członek Oddziału.

Prezes Zarządu
Oddziału Poznańskiego (OT-08) PZK
Jacek Behrendt SP3JB

3. Sekretariat ZG PZK nieczynny

W dniach od 5 października (czwartek) do 9 października (poniedziałek) włącznie sekretariat ZG PZK z przyczyn obiektywnych będzie nieczynny. W pilnych sprawach proszę o kontakt telefoniczny (602-248-182).

Info. Piotr SP2JMR


I. Wydarzenia

4. Uroczystość na Biskupiej Kopie

Poniżej zamieszczamy relację z uroczystości nadania imienia śp. Tadeusza Pardeli SP6MRC dla Bazy dla Krótkofalowców na Biskupiej Kopie.

W dniu 30 września 2023 na szczycie Biskupiej Kopy miała miejsce uroczystość nadania Bazie Krótkofalowców na Biskupiej Kopie imienia Tadeusza Pardeli SP6MRC. Mimo intensywnego deszczu, który ustąpił dopiero po godzinie 10.00, w imprezie tej wzięło udział prawie 100 osób. Głównie byli to coroczni uczestnicy sierpniowych spotkań oraz zaproszeni goście ze Śląskiej i Łódzkiej Brygady WOT, przedstawicielem SP-Emcom był Krzysztof SP7WME.

Od strony naszych sąsiadów przybyli OK2HMR i OK2PMR.
Rodzinę Tadeusza reprezentowała córka Justyna Pardela-Kruk, oraz syn Krzysztof. Główni organizatorzy tej imprezy już o świcie zameldowali się na szczycie Biskupiej Kopy, aby zamontować na ścianie wejściowej domku pamiątkową tablicę upamiętniającą tę uroczystość.

Pomysłodawcą nadania imienia bazy śp. Tadeusza był Marek Szlosarczyk SP6MQO, długoletni członek Oleskiego Klubu Krótkofalowców SP9KDA. Natomiast zleceniodawcą wykonania tablicy pamiątkowej był prezes klubu Marek Czarnecki SP9UO, który również pokrył koszty jej wykonania. Tablicę solidnie wykonała firma z Krosna.

Około godziny 12.45, zaraz po przybyciu Prezesa PZK kolegi Tadeusza SP9HQJ, rozpoczęła się krótka chwila wspomnień o zmarłym Tadeuszu SP6MRC.
Kolejno głos zabierali: Paweł SP6SEE - prezes klubu SP6KEO, Marek SP9UO, Mirek Petrzik, Jurek SP6JZG - Szef klubu SP6PSP, Tadeusz SP9HQJ - Prezes PZK.
Po chwili wspomnień i zadumie, syn Krzysztof Pardela z siostrą Justyną dokonali odsłonięcia okolicznościowej tablicy.
Po zakończeniu oficjalnej ceremonii wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni na poczęstunek, przygotowany przez nasze damskie trio czyli panie: Elę SP6EB z klubu SP6PNZ oraz Anię i Izę z klubu z klubu SP9KDA.
Głównym kronikarzem tej imprezy był niezastąpiony Sebastian Czupkiewicz SP6TOR. Jego zdjęcia oraz filmiki można oglądać na stronie klubu SP6PNZ na FB. Link do materiału:
https://www.facebook.com/profile.php?id=100066473559467.

Informacje są stale uzupełniane przez innych uczestników biorących udział w tym uroczystym spotkaniu. Wszyscy obecni gremialnie stwierdzili, że taka uroczystość była bardzo potrzebna i śp. Tadeusz bardzo na nią zasłużył.
Zapowiedziano również, że sierpniowe spotkania na szczycie Biskupiej Kopy będą kontynuowane, a miejsce to wraz z całą infrastrukturą jest zawsze dostępne dla wszystkich krótkofalowców, a szczególnie na potrzeby działań antykryzysowych. Całość jest ciągle rozbudowywana i uzupełniana, a nowych pomysłów ciągle przybywa.

Info. Krzysztof Bieniewski SP6DVP, Opole 30 września 2023 r.
Fot. Sebastian Czupkiewicz SP6TOR -zdjęcia widoczne w wersji PDF

5. XI Podkarpacki Zjazd Krótkofalowców - Marysin 2023

W dniach 1- 3 września 2023 r., w Leśniczówce Marysin k. Julina, odbył się XI Podkarpacki Zjazd Krótkofalowców, zorganizowany przez Zarząd OT-18 PZK w Rzeszowie, przy wsparciu członków Klubu Krótkofalowców SP8PRZ.
Swoją obecnością podczas Zjazdu zaszczyciło nas ok. 130 krótkofalowców z rodzinami, jak również wspaniali przyjaciele i sympatycy naszego hobby.
Wśród uczestników Zjazdu byli również prezesi Oddziałów Terenowych PZK tj. Prezes OT-35 PZK w Jarosławiu Zbigniew SP8AUP z żoną Zofią SP8LNO, Prezes OT-28 PZK w Tarnowie Janusz SP8LAS wraz z byłym Prezesem Zbigniewem SP9IEK, Prezes OT-05 PZK w Krośnie Krzysztof SQ8NGV oraz byli Prezesi OT-18 PZK w Rzeszowie Janek SP8FHK oraz Bogdan SP8BRE.
Tradycyjnie nie zabrakło licznego udziału przedstawicieli sieci łączności kryzysowej centralnej, południowej i wschodniej Polski, wśród których przybyli: Prezes Przemek SQ8NYB i wiceprezes Paweł SP8DAJ oraz członkowie Rzeszowskiej Krótkofalarskiej Sieci Ratunkowej, Prezes Michał SP9XWM oraz członkowie Małopolskiej Krótkofalarskiej Sieci Ratunkowej, Prezes Radek SQ8SET oraz członkowie Lubelskiej Krótkofalarskiej Sieci Ratunkowej, Prezes Wojtek SQ8W oraz członkowie Krośnieńskiej Krótkofalarskiej Sieci Ratunkowej, Prezes Tomek SQ5T Mazowieckiej Amatorskiej Sieci Radiowej, Członek Zarządu Krzysztof SP7WME Ogólnopolskiego Klubu Łączności Kryzysowej SP EmCom PZK, Wojciech SP8POC Komendant Formacji Obrony Cywilnej w Lublinie.

Wśród uczestników Zjazdu byli również Ros 4Z5LA (członek teamu P33W, sędzia WRTC), członkowie Stowarzyszenia Klub Krótkofalowców SP8PCF (SP8R Contest Team Albigowa), na czele z wiceprezesem Markiem SQ8JLA, Zarząd oraz członkowie Stowarzyszenia Krótkofalowców i Radioamatorów rDELTAr1; w Dębicy, kierownicy i członkowie klubów krótkofalarskich z woj. podkarpackiego: SP7KKX, SP8KAF, SP8KBN, SP8PCF, SP8PDE, SP8PEF, SP8PJL, SP8PLE, SP8PLM, SP8POP, SP8PRZ, SP8ZBX, SP8ZIV, SP8YAY. Tradycyjnie jak co roku gościliśmy również część reprezentacji PZK Zespół SN0HQ.
Podczas części oficjalnej zjazdu podsumowano Zawody Podkarpackie 2023 oraz wręczono zwycięzcom pamiątkowe grawertony i dyplomy. Uczestnicy spotkania zostali uwiecznieni na pamiątkowym zdjęciu grupowym. Nie obyło się również bez giełdy krótkofalarskiej, która w otoczeniu leśniczówki stała się jedną z głównych atrakcji zjazdu.
Po części oficjalnej rozpoczęły się wykłady poświęcone ciekawym rozwiązaniom krótkofalarskim. Tomasz SQ5T zaprezentował zestaw do komunikacji poprzez satelitę QO-100. Paweł SO8FM podczas swojego wykładu omówił i zaprezentował transceivery QRP firmy QRP-Labs. Krzysztof SQ8ERS przedstawił swoje najnowsze projekty i rozwiązania anten odbiorczych oraz automatycznych skrzynek antenowych do anten zasilanych linią symetryczną (czyli popularną drabinką). Janusz SP9MAV zaprezentował własnej produkcji 12 metrowy, rozkładany maszt kratowy. Wszystkie wykłady oraz pokazy cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród uczestników zjazdu. Andrzej SP8QC, w ramach programu dyplomowego SPFF i POTA, przeprowadził podczas Zjazdu ponad 420 QSO.
Rozwieszone anteny wokół leśniczówki wspaniale spisywały się podczas pokazów i testów TRX-ów, których ilość tradycyjnie była bardzo duża.

Pogoda dopisała nadzwyczajnie, przez weekend zjazdowy było pogodnie i bardzo ciepło, co pozwoliło na spędzenie miłego czasu na dyskusjach połączonych z degustacją wybornego myśliwskiego bigosu, kiełbasek, kiszeczek, jak również tradycyjnego staropolskiego kociołka. Na szczególne podziękowanie zasługują Józef SP8KJ i Gabriel SQ8PDU, którzy niestrudzenie i z wielkim zaangażowaniem zajmowali się grillowaniem, dbając o podniebienia uczestników Zjazdu.

Wszystkim uczestnikom spotkania serdecznie dziękujemy za przybycie.
Do zobaczenia za rok podczas XII Podkarpackiego Zjazdu Krótkofalowców.

Vy 73! Adam SP8N
Więcej informacji: http://ot18.pzk.org.pl/

6. VI Mazowiecki Piknik Radiowy w Celestynowie

Praski Oddział Terenowy PZK zaprasza na 6 już Mazowiecki Piknik Radiowy w Celestynowie. Tegoroczna edycja odbędzie się w niedzielę 22 października w godzinach 10:00-16:00, na terenie Centrum Edukacji Leśnej w Celestynowie przy ul. Wojska Polskiego 46.
Organizatorzy, członkowie klubów SP5POT i SP5MASR zrzeszonych w OT-37, przygotowali wiele ciekawych prezentacji o tematyce związanej z krótkofalarstwem. W programie m.in.:
- wystawa sprzętu radiowego,
- pokazy i warsztaty radiowe,
- gry i zabawy dla dzieci i młodzieży,
- strefa gastronomiczna - zapewniamy kawę, herbatę, grill i ognisko (podobnie jak w roku ubiegłym prosimy o zabranie własnego prowiantu).
Uczestników zachęcamy do rejestracji pod adresem:
http://piknik-celestynow.pl/rejestracja.
Na stronie pikniku dostępne są również informacje dotyczące dojazdu.
Kontakt z organizatorami - 145.500 MHz oraz poprzez przemienniki w sieci FM Poland SR5MM w Mińsku Mazowieckim (438.950 MHz, C:127.3 Hz) i SR5RR w Warszawie (439.275 MHz, C:127.3).

Zapraszamy wszystkich sympatyków łączności radiowych wraz z rodzinami.
Pamiętajcie: nie ma złej pogody, są tylko nieodpowiednio ubrani ludzie.
Do zobaczenia!

Info: Monika SQ5KWH

7. Protokół Komisji Konkursowej "Mój Klub"

Konkurs "Mój Klub" był ogłoszony przez Zarząd Ogólnopolskiego Klubu Seniorów PZK (SPOTC) w czerwcu br. Poniżej prezentujemy protokół.

Komisja Konkursowa w składzie:
Przewodniczący: Grzegorz Walichnowski SP3CSD.
Członkowie: Bogdan Szkudlarek SP3LD, Roman Głuchowicz SP2GTJ.
Podczas spotkania zorganizowanego za pomocą sieci internetowej w dniu 28 września 2023 r. oceniła prace zgłoszone w konkursie. Na konkurs napłynęło łącznie 6 prac:
- Krótki zarys powstania SP6PAZ, autor SP6DVP,
- Historia Klubu SP8KAF, autor SP8TK,
- Historia klubu SP3ZAH, autor SP3DDY,
- Wspomnienia Eugeniusza SP2GUC członka i operatora Klubu SP2KFQ,
- Z dziejów Klubu SP3KWA i krótkofalarstwa w mieście TUREK, autor SP3SLU,
- Monografia Krótkofalarstwa w Wielkopolsce południowej, autor SP3JSD.

Po zapoznaniu się z pracami Komisja Konkursowa postanowiła nie przyznawać pierwszego, drugiego i trzeciego miejsca. Postanowiono przyznać jednakowe wyróżnienie pięciu pracom:
- Krótki zarys powstania SP6PAZ, autor SP6DVP,
- Historia Klubu SP8KAF, autor SP8TK,
- Wspomnienia Eugeniusza SP2GUC członka i operatora Klubu SP2KFQ
- Z dziejów Klubu SP3KWA i krótkofalarstwa w mieście TUREK, autor SP3SLU,
- Monografia Krótkofalarstwa w Wielkopolsce południowej, autor SP3JSD.

Podejmując taką decyzję, Komisja kierowała się wartością merytoryczną prac w zakresie historii powstania klubów ich bieżącej działalności oraz odnoszonych sukcesów, doceniając także wysiłek włożony przez Autorów opracowań w celu zebrania odpowiednich materiałów i dokumentów.
Wyróżnieni autorzy prac otrzymują nagrody rzeczowe ufundowane przez Zarząd Główny PZK oraz pamiątkowy dyplom.

Przewodniczący Komisji Konkursowej
Grzegorz Walichnowski SP3CSD

8. Akcja dyplomowa 60 lecie SP9KJU (SN60KJU)

1. Akcja dyplomowa ma na celu uczczenie 60-lecia Raciborskiego Klubu Krótkofalowców SP9KJU.
2. Akcja trwa od 22.10.2023, od 00:00 UTC (tj. dnia 60. rocznicy wydania licencji Klubowej) do 12.11.2023 (3 tygodnie), do 24:00 UTC. Dla mniej aktywnych będzie możliwość uzupełnienia brakujących punktów w dniu 27-28.01.2024 (tj. 60 rocznica pierwszej łączności klubu SP9KJU).
3. Aby zdobyć dyplom należy:
stacje SP: zdobyć 60 pkt.,
stacje EU: zdobyć 50 pkt.,
stacje DX zdobyć: 30 pkt.,
QSO z SN60KJU (łączność obowiązkowa) daje 30 pkt.,
stacje członków klubu dają 10 pkt.
Są to (obecnie QRV): SP9LDP, SP9MDY, SP6MPK, SP5GEO, SP6OJE, SP9TSN, SP9MRD, SQ9HHV.
Ponadto wszystkie stacje członków OT-31 PZK przydzielają 5 pkt. do tego dyplomu. Wykaz członków na stronie: https://ot31.pzk.org.pl/.
4. Łączności można powtarzać w danym dniu inną emisją lub na innym pasmie, oraz można powtarzać QS) z tym samym znakiem w innym dniu.
5. Wyciąg z logu (cabrillo, adif) należy przesłać w terminie 2 tygodni po zakończeniu akcji na e-mail sp9kju@o2.pl. W tytule e-maila umieścić znak i opis AKCJA-SN60KJU.
6. Dyplomy będą wysyłane sukcesywnie w miarę otrzymywania zgłoszeń.

Info. Zespół Klubu SP9KJU

9. Wystawa w Kaliszu

W ramach współpracy z Kaliską Spółdzielnią Lokatorsko-Własnościową Kaliski Klub Krótkofalowców SP3KQV organizuje wystawę "Krótkofalowcy w Kaliszu" oraz uruchamia cykl zajęć technicznych z młodzieżą osiedla Serbinów w Klubie Osiedlowym ul. Serbinowska 25 62-800 Kalisz.

Wystawę będzie można odwiedzić od 2 października 2023 do 31 października 2023 r., natomiast zajęcia techniczne będą organizowane cyklicznie w czwartki od 5 października 2023 r.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych.

Pozdrawiam, Bogdan SP3LD


III. Sport

10. Wiadomości nie tylko DX-owe

3A - Monako: Wszyscy członkowie ARM są upoważnieni do używania znaku wywoławczego 3A70ARM przez cały październik celem uczczenia 70 rocznicy powstania Association des Radioamateurs de Monaco.

4O - Czarnogóra: Członkowie Radio Club OK1OMG będą aktywni jako 4O1OK/p z różnych lokalizacji w Czarnogórze od 29 września do 8 października na 40, 30, 20, 15 i 10 m SSB i CW (może trochę FT8). QSL via Club Log OQRS (preferowane) lub OK1VEI. Więcej informacji: https://amaterskeradio.cz/call4o1ok/.

5X - Uganda: Anders SM0HPL jest aktywny jako 5X7W z Ugandy do 27 października. Praca QRP ze "słabymi, ale mam nadzieję czytelnymi sygnałami. Wymagana cierpliwość po obydwóch stronach". QSL via M0OXO OQRS; QSO będą wrzucone również na ClubLog, LoTW i eQSL.

F - Francja: Ponownie Radio Club de Nice będzie aktywny jako TM8AB celem uczczenia rocznicy pierwszego amatorskiego kontaktu transatlantyckiego pomiędzy Leon Deloy (F8AB) i Fred Schnell (1MO) - dnia 28 listopada 1923. Aktywność 80 r11; 10 m SSB, CW, FT8 i SSTV podczas weekendów pomiędzy 28 października i 10 grudnia. QSL via F4KJQ.

HR - Honduras: Yuri VE3DZ będzie aktywny jako HQ9A z Roatan Island (NA - 057) w Hondurasie od 19 do 31 października wliczając w to udział w CQ WW DX SSB Contest. Poza zawodami będzie aktywny na CW, SSB i FT8 w pasmach KF. QSL via znak domowy. Planuje wrzucić log na LoTW i Club Log.

I - Włochy: Luca IK5AEQ będzie aktywny jako IF9/IK5AEQ z Egadi Islands (EU - 054) od 5 do 10 października. QSL via znak domowy, LoTW i Club Log.

I - Włochy: Markus DJ5EL będzie aktywny jako ID9/DJ4EL z Filicudi Island (EU - 017) od 9 do 14 października. QSL via Club Log OQRS.

JA - Japonia: JE1HXZ/6 będzie aktywny z Yaeyama Islands (AS - 024) od 5 do 13 października na CW, SSB, RTTY, FT8/4, pasma KF i 6 m. QSL via LoTW.

JW - Svalbard: JW7XK, JW9DL, i JW6VM będą aktywni z Svalbard Amatorradioklubb w Longyearbyen (EU - 026) od 11 do 16 października. Wezmą udział w Scandinavian Actitivity Contest jako JW5X. Poza zawodami JW6VM będzie głównie na CW, JW7XK na satelitach i JW9DL na SSB i FT8.

ON - Belgia: ONZ Oostkust Radioclub (ON6HC) będzie aktywny jako OR79CLM od 13 października do 12 listopada z główną aktywnościa od 3 do 5 listopada.
https://www.onz.be/or79clm-award-request/.

SV - Frank PH2M będzie aktywny w stylu wakacyjnym jako SV8/PH2M z Santorini Island (EU - 067) od 13 do 20 października. QSL via LoTW lub znak domowy lub Club Log.

V7 - Marshall Islands: Lisa KJ6GHN będzie stacjonować na Kwajalein (OC - 028) przez następne 3 do 4 lat. Będzie aktywna głównie na SSB jako V73ML w czasie wolnym (będzie tam przebywać w pracy) głównie w niedziele i poniedziałki.
QSL direct do Lisa M. Marks, PSC 701 Box 958, APO AP 96555, USA; a także LoTW i Club Log.

W - USA: Stacje N0F, N1F, N2F, N3F, N4F, N5F, N6F, N7F, N8F, N9F, KF2IRE i VA3FIRE będą aktywne od 8 do 14 października z okazji Fire Prevention Week 2022. Więcej info: https://hamfire.com/.

YJ - Vanatu: Chris VK2YUS będzie aktywny jako YJ0CA z Port Vila (OC - 035) od 22 października do 5 listopada wliczając w to aktywność w CQ WW DX SSB Contest. Praca na SSB, pasma 40 do 10 m, głównie pomiędzy 21 UTC i 10 UTC.
QSL direct na znak domowy.

Późniejsze aktywności:
V6 - Mikronezja: Cezar VE3LYC kupił bilety na samolot i uaktualnił plany swojej pracy z Mikronezji. Planuje być aktywnym jako V62P z Pulap Atoll (OC - 155) od 1 do 7 listopada i jako V62S z Satawal Atoll (OC - 299) od 9 do 16 listopada. Daty mogą się zmienić z powodów pogody lub nieprzewidzianych okoliczności.
Aktualizacje: https://v6iota.weebly.com/.

VK9C - Cocos Islands: JA1COU, JA3GEP, JH6RTO i JI1LET będą aktywni jako VK9QO z Cocos Islands (OC - 003) od 3 do 7 listopada. Główna aktywność przez satelity (QO-100, IO-117, RS-44) ale będą także aktywni w pasmach KF i 6 m na CW, SSB, RTTY i FT8/4. QSL via JI1LET (KF) i JA3GEP (Sat).

Zawody:
TRC DX Contest: 7 października 06:00Z do 8 października 18:00Z:
https://trcdx.org/rules-trc-dx/.

Oceania DX Contest Phone: 7 października 06:00Z do 8 października 06:00Z
https://www.oceaniadxcontest.com/.

Pozdrawiam
Marcin SP3BBS

11. UKF - zawody

W najbliższym czasie:
SPAC 432 MHz zawody aktywności UKF odbędą się we wtorek 10 października 2023 w godz. 17:00-21:00 UTC. Regulamin:
https://pk-ukf.pl/wp-content/uploads/2020/05/SPAC_regulamin_PL.pdf

SPAC 50 MHz zawody aktywności UKF odbędą się we czwartek 12 października 2023 w godz. 17:00 - 21:00 UTC. Regulamin:
https://pk-ukf.pl/wp-content/uploads/2020/05/SPAC_regulamin_PL.pdf
Zawody SPAC prowadzi i rozlicza Stowarzyszenie Polski Klub UKF.
Dzienniki w formacie EDI prosimy wysyłać przez portal: http://spac.pk-ukf.pl/

UHF FT8 Activity 432 MHz odbędą się w środę 11 października 2023 w godz. 17:00-21:00 UTC, organizator BANAT. Regulamin:
https://www.ft8activity.eu/index.php/en/.

Info. Stanisław SQ2EEQ

IV. ARISS

12. ARISS - szkolne łączności

Trwa okres przyjmowania wniosków na szkolne łączności ARISS. Może warto zrobić coś wyjątkowego dla dzieciaków, niech przeżyją przygodę, którą z pewnością zapamiętają na całe życie. Może wśród nich znajdą się przyszli krótkofalowcy albo osoby, które w przyszłości zajmą się profesjonalną telekomunikacją albo badaniem i eksploracją Kosmosu.
Okres składania wniosków trwa do 27 października 2023 r. Wybór szkoły odbędzie się w grudniu 2023 roku. Rozmowy kosmiczne zostaną wstępnie zaplanowane na okres od lipca do grudnia 2024 roku.
Zgłoszenie należy przesłać pocztą elektroniczną na adres: Applyh2y2024@ariss-eu.org
Pełne informacje oraz potrzebne dokumenty znajdują się na stronie internetowej https://www.ariss-eu.org/ w zakładce School contacts.
Czasu jest co prawda mało, ale można to zrobić. W razie wątpliwości pozostajemy do waszej dyspozycji.
Centrum Nauki Kopernik i działający przy nim Europejskie Centrum Edukacji Kosmicznej (ESERO) organizuje kolejne spotkanie on-line z cyklu rO Kosmosie przy kawier1;. Tym razem gościem będzie nasz Kolega Armand SP3QFE, z którym będzie można porozmawiać o Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i programie ARISS. Zapraszamy do uczestnictwa.
Więcej informacji na stronie internetowej:
https://esero.kopernik.org.pl/o-kosmosie-przy-kawie-tu-miedzynarodowa-stacja-kosmiczna/.
Wydarzenie facebooku: https://fb.me/e/7HgvR6Bex.
Link do formularza rejestracyjnego: https://www.kopernik.org.pl/form/esero-o-kosmosie-przy-kawie-.

Info. Armand SP3QFE, Sławek SQ3OOK

13. Obrazy z ISS

W dniach 3-5 października 2023 r. ARISS przeprowadzi przegląd techniczny podzespołów zamiennych do transmisji SSTV. W tym czasie będzie można odbierać obrazy SSTV nadawane ze stacji kosmicznej na częstotliwości 145,800 MHz. To nie jest wydarzenie ARISS SSTV, chociaż raporty z nasłuchów poprzez przesyłanie obrazów wraz z opisem do galerii ARISS SSTV są bardzo mile widziane. Nagrody ARISS SSTV nie będą przyznawane: https://ariss.pzk.org.pl/sstv/ .

Info. Armand SP3QFE
________________________________________________________
Redakcja Komunikatów PZK dziękuje za przesłane materiały: Marcinowi SP3BBS, Stanisławowi SQ2EEQ, Jerzemu SP6BXP, Grzegorzowi SP3CSV, Krzysztofowi SP6DVP, Adamowi SP8N, Armandowi SP3QFE, Sławkowi SQ3OOK, Bogdanowi SP3LD, Jackowi SP3JB, zespołowi klubu SP9KJU.

Informujemy, że Prezydium ZG PZK podjęło decyzję, aby wszyscy członkowie PZK zarejestrowani w bazie systemu OSEC otrzymywali Komunikat PZK "z urzędu", jako tzw. wartość dodaną. Komunikaty są od lat robione i nadawane w paśmie 80 m sporym wysiłkiem osób będących w składzie Redakcji.
Jednocześnie Redakcja Komunikatu prosi o niewysyłanie na adres dystrybucyjny odpowiedzi i listów. Prosimy je kierować na indywidualne adresy e-mail członków Redakcji: sp2jmr@pzk.org.pl, sp5ela@rf.pl, sp5e@krotkofalow.cy.


Materiały do Komunikatu PZK na kolejną środę powinny być przesłane nie później niż do wtorku, godz. 15:00. Materiały prosimy nadsyłać jednocześnie na adresy: sp2jmr@pzk.org.pl, sp5ela@rf.pl, sp5e@krotkofalow.cy.

W przypadku przesłania ich później mogą znaleźć się w następnym środowym komunikacie, czyli za tydzień.
Teksty wymagające autoryzacji przed publikacją powinny być dostarczone przynajmniej 24 godziny wcześniej, czyli do poniedziałku, godz. 15:00.

Uwaga! Dostarczane do publikacji zdjęcia muszą mieć opisy oraz informację dotyczącą praw autorskich. W przypadku wizerunku osób małoletnich wymagana jest zgoda opiekunów ustawowych. Materiał fotograficzny należy dostarczać w postaci plików graficznych niezależnych od opisu tekstowego (osobne pliki jpg, png, niezagnieżdżone w strukturze tekstu), zdjęcia muszą być opisane.

Autor przekazując swój materiał do publikacji przenosi na Polski Związek Krótkofalowców (zwany dalej Wydawcą) prawa autorskie do publikacji utworu w formie pisanej, materiału fotograficznego oraz ich rozpowszechniania za pomocą innych mediów, np. takich jak poczta elektroniczna i Internet. Przeniesienie praw autorskich jest nieodwracalne. Tekstów nadesłanych nie zwracamy. Nadesłanie materiału / tekstu nie jest równoznaczne z jego opublikowaniem. Zamieszczenie publikacji i innych materiałów w Komunikatach PZK i na portalu PZK jest nieodpłatne.
Redakcja Komunikatu PZK zastrzega sobie prawo do dokonywania skrótów i korekt otrzymanego materiału, także prawo do dokonywania w nadesłanych materiałach zmian tytułów, skrótów, poprawek stylistyczno-językowych oraz do usuwania usterek innego typu (np. terminologicznych lub dotyczących warstwy dokumentacyjnej), a także do odrzucenia artykułu bez podania przyczyny.
Nie będą przyjmowane teksty nie spełniające podstawowych wymogów poprawności językowej.
Komunikaty PZK są nadawane w każdą środę, o godzinie 18:00 czasu lokalnego, na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM, a materiał w nich zawarty jest wykorzystywany przez Redakcję Krótkofalowca Polskiego.

Redakcja Komunikatów PZK: Piotr SP2JMR, Zygi SP5ELA, Krzysztof SP5E i Jurek SP3SLU - także nadający komunikaty środowe.

*Motto Redakcji

Odpowiedzialność za słowo jest ważnym etycznie wymaganiem odnoszącym się do człowieka, szczególnie kiedy występuje w przestrzeni publicznej i także w stowarzyszeniu. Służba prawdzie jest zatem nie tylko słusznym oczekiwaniem od Władz PZK i osób funkcyjnych ze strony wszystkich członków i niezrzeszonych radioamatorów, ale i jej moralnym obowiązkiem. Dotyczy to również Redakcji Komunikatów PZK.
W nawiązaniu do tej zasady informujemy, że Redakcja Komunikatów PZK dokłada wszelkich starań, aby ww. kryteria zostały spełnione. Otrzymywany materiał "z terenu" często jest obarczony błędami, zawiera pewne nieścisłości. Korekty materiału wymagane są w prawie każdym co środowym wydaniu Komunikatu PZK.
Piotr SP2JMR od KZD PZK w Kołobrzegu w 2000 roku, kiedy został wybrany Prezesem PZK rozpoczął wydawanie Komunikatu PZK (nazywanego wcześniej "Komunikatem sekretariatu ZG PZK"). Od 2009 roku do redakcji dołączył Zygmunt SP5ELA, a od roku 2013 Jurek SP3SLU nadający komunikaty przez radio na 3702.5 KHz o godz. 18-tej z lokalizacji Mariantów). Od lutego 2022 r. członkiem Redakcji jest Krzysztof SP5E, który odpowiada za nową szatę graficzną Komunikatów.

Redakcja Komunikatów PZK

UWAGA! Komunikaty środowe PZK - subskrypcja

Komunikaty PZK (środowe), wcześniej tzw. Komunikaty sekretariatu ZG PZK, są wysyłane pocztą elektroniczną w ramach subskrypcji (e-mail), do osób zainteresowanych wiadomościami organizacyjnymi Polskiego Związku Krótkofalowców oraz informacjami dotyczącymi innych podmiotów, ale związanymi z krótkofalarstwem.
Do roku 2018 adresy e-mail subskrybentów (około 400) dopisywał administrator. Od marca 2018 r. subskrypcja komunikatów została zautomatyzowana.
Aby otrzymywać Komunikat PZK, należy wysłać wiadomość (e-mail) na adres:
komunikat-pzk@pzk.org.pl w temacie wiadomości z tekstem "subscribe" (subscribe- bez apostrofów). Aby zrezygnować z subskrypcji należy wysłać wiadomość z tekstem "unsubscribe".