Komunikat PZK 36/23 z dnia 06.09.2023
Dodane przez sp2jmr dnia 2023-09-06 / 20:27
Komunikat Polskiego Związku Krótkofalowców NR 36/2023 
z dnia 06 września 2023 r.

Witamy wszystkich Słuchaczy i Odbiorców naszych cotygodniowych komunikatów PZK, które są nadawane w każdą środę, o godzinie 18:00 czasu lokalnego, na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM oraz publikowane na portalu PZK, a także rozsyłane na listę wysyłkową. Zautomatyzowane archiwum komunikatów znajduje się na osobnym serwerze: https://komunikat.pzk.org.pl/ .


I. Sprawy organizacyjne

1. Oświadczenie Prezesa PZK

Szanowne Koleżanki i Koledzy,
Członkowie Polskiego Związku Krótkofalowców,

W związku z informacjami, które ukazały się w ostatnich tygodniach w różnych mediach, o zakłóceniu drogą radiową ruchu w transporcie kolejowym, oświadczam, co następuje:

Zdecydowanie naganne wykorzystanie pasm radiowych, polegające na zakłóceniu ruchu w transporcie kolejowym, dokonane przez dwie osoby będące krótkofalowcami, spowodowało duże zainteresowanie naszym środowiskiem krótkofalarskim ze strony mediów i właściwych służb państwowych.

Nasze jednoznaczne stanowisko zostało przekazane zainteresowanym:

Polski Związek Krótkofalowców potępia takie zachowania oraz odcina się od nich i od osób, które w sposób nieprawidłowy wykorzystują urządzenia radiowe.
Mamy świadomość, że mimo braku naszej akceptacji dla takich nagannych zachowań, obecnie media oraz społeczeństwo bacznie obserwują naszą pracę na falach eteru i działania krótkofalowców.

Zatem w naszym interesie leży zdyscyplinowanie środowiska krótkofalowców w taki sposób, aby w przyszłości takie zdarzenia się nie powtórzyły.
Przypadki zakłócenia ruchu kolejowego przy użyciu radia, niezależnie od tego jaki rzeczywisty udział mają w tym krótkofalowcy, bardzo negatywnie wpływa na reputację ruchu amatorskiego, oprócz mogących wystąpić negatywnych skutków gospodarczych i społecznych takiego postępowania.
Opisana sytuacja może mieć negatywny wpływ na współpracę z organami państwowymi, które współdziałają z nami i wspierają służbę amatorską.
Mając powyższe na uwadze proszę, aby w przypadku pojawienia się nagannych zachowań na pasmach radiowych lub uzasadnionych podejrzeń takiego działania, Koleżanki i Koledzy niezwłocznie informowali o takich faktach Oddziały Terenowe PZK i Prezydium ZG PZK.

Tadeusz Pamięta SP9HQJ Prezes PZK

2. XXVII KZD PZK

Przyszły rok jest rokiem wyborczym dla władz Polskiego Związku Krótkofalowców. W 2024 roku w maju powinien odbyć się XXVII Krajowy Zjazd Delegatów PZK. Prezydium ZG PZK ogłasza nabór ofert na organizację KZD PZK.
Warunki wstępne: termin pomiędzy 11-12 lub 18-19 maja 2024.
Czas Zjazdu od soboty 10 lub 17 maja (obiad ok. 14.00), do niedzieli 12 lub 19 maja (śniadanie).
Ilość uczestników ok. 60 osób.

Zgłaszać oferty mogą Oddziały terenowe PZK, Kluby PZK, członkowie PZK. Należy brać pod uwagę zarówno lokalizację (im bliżej centrum Polski tym lepiej), warunki tj. nocleg i obrady w jednym budynku lub w pobliżu. Oczywiście ważna jest cena za 1 nocleg, 1 kolację, 1 śniadanie, z możliwością dokończenia obrad w niedzielę 12 lub 19 maja - maksymalnie do godz. 12.00.
Informacje prosimy przesyłać poprzez sekretariat ZG PZK, oferty drogą elektroniczną na hqpzk@pzk.org.pl, sp2jmr@gmail.com.

Prezydium ZG PZK

3. Komunikat prezesa SOT PZK z 15 sierpnia 2023 r.

W bieżącym roku kończy się kadencja Zarządu SOT PZK (OT-13 PZK) i Komisji Rewizyjnej SOT oraz konieczny jest też wybór naszego Przedstawiciela w Zarządzie Głównym PZK i Delegata na Krajowy Zjazd Delegatów PZK.
Ponieważ w maju 2024 roku planowany jest XXVII Krajowy Zjazd Delegatów PZK wyboru nowych władz OT-13 PZK najlepiej dokonać do końca br. Najlepszym terminem wydaje się być w naszym przypadku miesiąc wrzesień 2023 r.
Miesiąc ten jest miesiącem tradycyjnych spotkań członków OT-13 i sympatyków krótkofalarstwa.
Biorąc powyższe pod uwagę Zarząd Sudeckiego Oddziału Terenowego PZK postanowił zwołać Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze członków na dzień 9 września 2023 r.
Miejsce zebrania: Lokal HEXA 66 na Górze Szybowcowej w Jeżowie Sudeckim,
godzina rozpoczęcia 10:00.
Wszyscy członkowie OT-13 PZK otrzymali stosowne zaproszenia indywidualne + dokumenty towarzyszące.

Szczegółowy porządek obrad dostępny jest na stronie internetowej OT-13 PZK: https://sotpzk.pl.

Za Zarząd SOT PZK
Jerzy SP6BXP


I. Wydarzenia


4. Konsultacje w sprawie awaryjnego zatrzymania pociągów

PZK został zaproszony przez dziennikarzy stacji telewizyjnej Polsat do skonsultowania sytuacji powstałej po awaryjnym wyłączeniu pociągów drogą radiową. Szczególnie byli zainteresowani możliwościami zapobiegania takim sytuacjom w przyszłości oraz problematyką dostępności sprzętu, za pomocą którego można wykonywać takie operacje.
Informacje przekazał w imieniu PZK Marcin Adamowicz SP5ES. Migawka z rozmowy ukazała się w głównych wiadomościach Polsat, w dniu 28 sierpnia br. nadawanych o godzinie 18.50.
Zwrócono uwagę na trudności w zapobieganiu takim nieuprawnionym działaniom wobec powszechnej dostępności sprzętu radiowego i niskich cen sprzętu UKF-owego. Została podkreślona także mała złożoność systemu radiowego, niski poziom bezpieczeństwa systemu hamowania awaryjnego oraz powszechna dostępność kodów sterujących np. osiągalnych w Internecie.

Info. Marcin SP5ES

5. Zjazd SP DX Clubu - już po....

Jak już wcześniej zapowiadaliśmy w dniach 1-3 września 2023 r. w pięknie położonym Ośrodku MAX w Jarnołtówku u podnóża Kopy Biskupiej odbył się kolejny Zjazd Stowarzyszenia Miłośników Dalekosiężnych Łączności Radiowych.
Na wstępie Zjazdu Prezes SP DX Klubu Radosław SP5ADX powitał wszystkich, a zebrani uczcili minutą ciszy pamięć Kolegów, którzy w czasie od ubiegłorocznego Zjazdu na zawsze opuścili nasze szeregi, a było ich kilkunastu.
Zjazd był jak zwykle okazją do podsumowania najważniejszych wydarzeń o charakterze sportowym, w których uczestniczyli nasi krótkofalowcy. Były to SP DX Contest 2023, WRTC 2022, akcja dyplomowa WRTC 2022 i klasyfikacja Intercontest 2022. Zjazd był też okazją do podziękowania naszym reprezentantom na WRTC 2022, Krzysztofowi SP7GIQ oraz Bogusławowi SP7IVO, którzy z rąk Prezesa PZK Tadeusza SP9HQJ otrzymali specjalne grawertony.

Grawertonów czyli desek było zresztą więcej. Otrzymali je m.in. zwycięzcy w poszczególnych kategoriach SP DX Contestu i Intercontestu. Puchary ufundowane przez PZK otrzymali przedstawiciele Oddziałów Terenowych PZK za wyniki uzyskane w klasyfikacji międzyoddziałowej SP DX Contest 2023. I tak za I miejsce puchar otrzymał Rybnicki OT PZK czyli OT-31, II miejsce Wirtualny OT PZK (OT-73) i III miejsce Bydgoski OT PZK (OT-04). Krzysztof SP7GIQ oraz Prezes PZK wręczyli zwycięzcom klasyfikacji Intercontest 2022 bony podarunkowe o wartości 500 zł ufundowane przez PZK.
Ważnym akcentem było wręczenie Januszowi SP9FIH nagrody Cass Award za największą ilość unikalnych znaków podczas ekspedycji FJ/SP9FIH.

W części "prezentacyjnej" zjazdu zapoznaliśmy się z prezentacjami Leszka SP6CIK o wyprawach na E6 czyli Niue oraz na E5 czyli południowe wyspy Cooka. Jacek SP5EAQ opowiedział o planowanej aktywności z wyspy Chatham ZL7.
Akcentem technicznym Zjazdu była prezentacja TRX Husarek DSP Romana SQ2RH.
Jak zwykle Zjazd był okazją do niezliczonych spotkań i rozmów o DX-ach, zawodach i naszych zwyczajnych sprawach.
W Zjeździe uczestniczyło ponad 90 krótkofalowców, członków i sympatyków SP DX Klubu, a organizacyjnie przygotowany był wzorowo.

Za organizację i prowadzenie Zjazdu dziękujemy Radkowi SP5ADX Prezesowi Stowarzyszenia Miłośników Dalekosiężnych Łączności Radiowych.

Ilustracje widoczne w wersji PDF
Ponadto zdjęcia ze Zjazdu są do obejrzenia pod linkiem: 
http://185.254.7.91:8080/SP8NTH/spdxc_2023.zip
lub https://gwpobieralnia.myportfolio.com/zjazd-spdx-club-2023.

Info. Piotr SP2JMR

6. Krótkofalarska Jesień na Pogórzu 2023 r.

Zarząd Oddziału Terenowego PZK NR 28 w Tarnowie serdecznie zaprasza Koleżanki i Kolegów do wzięcia udziału w 38 tradycyjnym spotkaniu: Krótkofalarska Jesień na Pogórzu 2023, które odbędzie się w dniach 8-9-10 września br. w schronisku Brzanka w Jodłówce Tuchowskiej.

Program Spotkania
8 września (piątek):
12:00 - przyjazd organizatorów, zagospodarowanie schroniska, instalacja sprzętu,
18:00 - ognisko.
9 września (sobota):
7:00 - instalacja stanowiska promocyjnego 11MBOT,
8:00 - giełda krótkofalarska,
14:00 - podsumowanie i zakończenie Zawodów Tarnowskich UKF i KF 2023, wręczenie pucharów i dyplomów dla zwycięzców.
Prelekcja Przemka SP7VC o wyprawie na Islandię
16:00 - wspólne ognisko,
10 września (niedziela):
9:00 - sprzątanie obiektu, demontaż sprzętu i zakończenie spotkania.

Kontakt z organizatorami:
Janusz SP9LAS - tel. 691 340 270 - sp9las@o2.pl
Krzysztof SP9RHN - tel. 665 370 751 - sp9rhn@gmail.com
Więcej informacji na stronach:
http://sp9pta.hamradio.pl/ & https://www.sp9kao.pl/.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!
Info. Stanisław SQ9AOR

7. Zjazd techniczny krótkofalowców Burzenin 2023

Szanowni Radioamatorzy!

Mamy przyjemność serdecznie zaprosić Was na "Zjazd Techniczny Krótkofalowców", który odbędzie w dniach 8-10 września 2023. Będzie to wyjątkowe wydarzenie dla wszystkich pasjonatów krótkofalarstwa, oferujące inspirujące prelekcje, fascynujące warsztaty oraz niezapomniane możliwości spotkań towarzyskich.
Celem tego Zjazdu jest stworzenie platformy wymiany wiedzy, doświadczeń i pomysłów między entuzjastami krótkofalarstwa. Będziemy mieli okazję spotkać się z wiodącymi specjalistami z dziedziny krótkofalarstwa, którzy podzielą się swoją wiedzą na temat najnowszych technologii, zastosowań i trendów w tej dziedzinie. Będziecie mieć okazję poznać nowe techniki, rozwiązywać problemy techniczne oraz zainspirować się innymi projektami radioamatorskimi.
Podczas zjazdu planujemy zorganizować wiele interesujących wydarzeń, takich jak:
- prelekcje,
- warsztaty praktyczne,
- wystawy urządzeń i technologii krótkofalarskich,
- wieczorne spotkania i wymiana doświadczeń przy grillu,
oraz last but not least - konkurs PUK - czyli Przydatne Urządzenie Krótkofalarskie - już dzisiaj zachęcamy do dokończenia swoich projektów, a nawet zaprezentowania niedokończonych!
To jest doskonała okazja, aby nawiązać nowe kontakty, wymienić się wiedzą i doświadczeniami z innymi pasjonatami krótkofalarstwa.
Miejsce naszego zjazdu, Burzenin, słynie ze swojej pięknej okolicy i przyjaznej radioamatorom atmosfery.
Nie przegapcie tej wyjątkowej okazji do uczestnictwa w "Zjeździe Technicznym Krótkofalowców". Zarezerwujcie sobie czas od 8 do 10 września 2023 i dołączcie do nas w Burzeninie.
Aby zarejestrować się i uzyskać więcej informacji na temat harmonogramu wydarzeń, opłat rejestracyjnych oraz opcji zakwaterowania, prosimy odwiedzić naszą stronę internetową https://www.zjazdtechniczny.krotkofalowcy.com.pl/.

Liczymy na Wasze wsparcie i obecność na tym niezwykłym wydarzeniu.

Z wyrazami szacunku
Organizatorzy


8. Aktywna 9-tka

Zarząd Pomorskiego Oddziału Terenowego PZK (OT-09) ma przyjemność zaprosić wszystkich nadawców i nasłuchowców do wspólnej zabawy eterowej "AKTYWNA 9-tka", która będzie polegała na nawiązywaniu łączności z członkami OT-09 (na dowolnym paśmie i dowolną emisją) w dniu 09.09. od godz. 9:09. LT (7:09 UTC) i będzie trwała 99 min.
Zachęcamy do nawiązania co najmniej 9 łączności ze stacjami członków OT-09, w tym do nawiązania łączności ze stacją oddziałową SP2PGD, albowiem dzięki temu uzyskacie 99 punktów, które pozwolą Wam zdobyć dyplom "Pomorska 9-tka" (łączności należy zaliczać zgodnie z zasadami Regulaminu, zaś łączności nawiązane w czasie zabawy eterowej mogą również uzupełnić wcześniej zrobione łączności zgodnie z warunkami Regulaminu).
https://ot09.pzk.org.pl/dyplomy/pomorska9/pomorska9.php

Zapraszamy do poszukiwania stacji członków OT-09 i stacji SP2PGD na częstotliwościach zakończonych "9-tką" (np. 3.519, 3.709, 3.729, 7.019, 7.169, itp.) i do zdobywania dyplomu, zaś dla stacji, która w dniu 09.09. od godz. 9:09 w ciągu 99 minut nawiąże najwięcej łączności ze stacjami członków OT-09 przewidziana jest miła niespodzianka. 😉
Zainteresowani niespodzianką winni przesłać logi w formacie .cbr na adres: biuro@otpzk.gdansk.pl w terminie 9 dni od akcji eterowej "AKTYWNA 9-tka", tj. do 18.09.2023 r.

Serdecznie zapraszamy
Dariusz SP2HQY Prezes POT PZK

9. Beskidzki Piknik Eterowy

XVIII Beskidzki Piknik Eterowy w Zarzeczu nad Jeziorem Żywieckim odbył się w dniach 25r11;27 sierpnia 2023, czyli tradycyjnie w ostatni weekend sierpnia, niejako na podsumowanie wakacji.
Szkolne Schronisko Młodzieżowe działające w strukturze Starostwa Powiatowego w Żywcu kolejny raz gościło liczne grono krótkofalowców z SP9 śląskie, SP9 małopolskie oraz z SP7 i była to grupa ok. 70-ciu nadawców. Każdy z nich otrzymał też pamiątkowy identyfikator z piknikową smyczą.
Przyjazny nam obiekt znowu się sprawdził: recepcja, sala konferencyjna, jadalnia, kuchnia, wiata grillowa, ognisko oraz basen, a także miejsca na kampery były do naszej dyspozycji.
Do godzin południowych pogoda była wyśmienita, więc część oficjalną oraz grupowe zdjęcie udało się w pełni zrealizować.
Piknik w Zarzeczu odbywa się pod patronatem Starosty Żywieckiego oraz Wójta Gminy Łodygowice, które to jednostki samorządowe wspierają klub SP9PSB w tym zakresie.
Henryk SP9FHZ przedstawił historię 18-tu Beskidzkich Pikników Eterowych (jesteśmy już pełnoletni), program obecnego oraz sprawy organizacyjne.

Temat przewodni tegorocznego spotkania krótkofalowców to łączność kryzysowa, co jest szczególnie istotne w górzystym terenie jakim jest powiat żywiecki.
Gościliśmy wicestarostę Stanisława Kucharczyka, który opowiadał o walorach turystycznych Żywiecczyzny oraz o zarządzaniu kryzysowym w zakresie łączności. Podziękował też Mirkowi SQ9JXF za wieloletnią pracę na stanowisku Dyrektora Wydziału Zarządzania Kryzysowego w starostwie, teraz zaś świeżo upieczonemu emerytowi.
Krzysztof SP7WME poruszył temat SP EmCom PZK oraz współpracy z 13 Śląską Brygadą Obrony Terytorialnej, której to żołnierze mieli być obecni na naszym pikniku.
Prezes OT-06 Mateusz SQ9IWS przedstawił sprawy Oddziału. Wręczył też Odznakę Honorową PZK Markowi SP9HTY.

Henryk SP9FHZ poinformował o swojej pomocy dla krótkofalowca z Ukrainy Olega Aleksandra Senczurowa z Zaporoża, który to rejon jest teraz frontowym. Z otrzymywanych na bieżąco relacji wynika, iż sytuacja zaopatrzenia w artykuły niezbędne do przeżycia jest trudna. W osobnej informacji zaproponujemy zrzutkę, gdyż pomoc w postaci przesyłek jest droga i nieopłacalna.

Gościnny jak zawsze klub SP9PSB serwował dla uczestników poczęstunek tj. chleb czernichowski, swojski smalec, ogórki małosolne, herbatę, kawę i napoje.
W momencie gwałtownego załamania pogody (ulewny deszcz, grad, wichura) wszyscy musieli schronić się w budynku, więc bufet mocno zyskał na popularności.
Pierwszą prezentacją spotkania był materiał Mirka SQ9JXF rŁączność kryzysowar1; oraz dyskusja z udziałem Krzysztofa SP7WME.
Przemek SP7VC przedstawił pierwszą po powrocie do kraju i bardzo ciekawa relację "Kamperem dookoła Wysp Owczych i Islandii. Odwiedzamy setny kraj".
Warto też odnotować (wieczorne) piątkowe oraz sobotnie ogniska integracyjne.
Dziękujemy uczestnikom (szczególnie zaś stałym bywalcom) za obecność i zapraszamy na Beskidzki Piknik Eterowy Zarzecze 2024 za rok.

Info: Henryk SP9FHZ, Józef SQ9EJ

10. Marysin 2023

W dniach 1-3 września, w głębokim lesie, pomiędzy Sokołowem Małopolskim, a Leżajskiem, odbył się 11 Podkarpacki Zjazd Krótkofalowców, na którym miałem wielką przyjemność być.
Całość ogarnięta perfekcyjnie przez klub SP8PRZ z Przemkiem SQ8NYB i Adamem SP8N na czele. Atmosfera świetna, organizacja doskonała, a pogoda nie miała nic do gadania. Impreza jednym słowem wzorowa. Obecni byli również Wiktor UR8IDX (obecnie SP8IDX, mieszkający teraz w Polsce) oraz Ros 4Z5LA, posiadający również polski znak 3Z5LA, obaj bardzo zadowoleni.

Zdjęcia autorstwa SP7WME, 4Z5LA.

Vy 73 de Krzysztof SP7WME

11. Spotkanie z Jackiem SP5EAQ

30 sierpnia br. na Ursynowie miało miejsce arcyciekawe zapowiadane już wcześniej spotkanie z Jackiem SP5EAQ. To był wieczór marzeń dla każdego miłośnika DX-ów! Do Jacka SP5EAQ dołączyli Marcin SP5ES oraz Bogdan SP5WA. Było to ponad trzy godziny wymiany doświadczeń i dwudziestu krótkofalowców. Planowanie, finansowanie, przygotowania i wyprawa. Omawialiśmy też rozwiązywanie konkretnych problemów, które mogą zaskoczyć ekspedycję. Tak, aby maksymalnie czerpać z doświadczenia obecnych. Wsparciem w trakcie wieczoru była prezentacja przygotowana przez Jacka SP5EAQ & Krzysztof SP5E. Dziękujemy prowadzącym oraz uczestnikom. Jednocześnie zapraszamy na kolejne spotkania, zawsze w środę o godz. 19:00 w Warszawie przy ul. Kajakowej 12b.
Więcej szczegółów: www.krotkofalow.cy

Info. Krzysztof SP5E

III. Sport

12. Wiadomości nie tylko DX-owe -05.09.2023

DL - Niemcy: Stacja okolicznościowa DL110RG do końca 2023 roku nadaje z okazji 100-lecia Niemieckiego Stowarzyszenia Ratowników Wodnych.
Ponadto stacja DL75BRD nadaje do 30 czerwca 2024 roku z okazji 75-lecia powstania Podstawowego Prawa Republiki Federalnej Niemiec, które weszła w życie 23 maja 1949 r. Wszystkie QSO będą potwierdzane automatycznie przez biuro lub via DL2VFR.

EI - Irlandia: Od 1 września do 31 sierpnia 2024 roku będzie aktywna stacja okolicznościowa EI4FOTA z SOTA, POTA, LH, IOTA i innych ciekawych QTH Irlandii.
Szczegóły na https://www.qrz.com/db/EI4FOTA.

GD - Wyspa Man: Torsten, DL4APJ i Udo, DL2AQI od 10 do 19 września w stylu wakacyjnym będą QRV jako MD/DL4APJ i MD/DL2AQI z wyspy Man EU-116. QSL via znaki domowe.

HL - Korea Południowa: Stacja DS1TUW/2 będzie aktywna w dniach 23-24 września z wyspy Taeijak AS-090. QSL via OQRS.

I - Włochy: IN3IJB, IU3EDK i IU3ISK w dniu 9 września ponownie będą aktywni jako IL3P z wyspy Pellestrina EU-131. QSL via IU3EDK.

IS0 - Sardynia: Luca, IK5AEQ do 5 września jest QRV w stylu wakacyjnym jako IM0/IK5AEQ z wyspy San Pietro EU-165. QSL via znak domowy.

JA - Japonia: Kenji, JA4GXS w dniach 16-17 września będzie aktywny jako JA4GXS/6 z wyspy Kami Koshiki AS-037. QSL via znak domowy.

OH0 - Wyspy Alandzkie: OH0RY to znak przyznany PA0VHA, PA2A, PE1NYQ i PG2K na zawody CQ WW RTTY DX Contest. Poza zawodami od 17 do 30 września będą QRV również innymi emisjami.

T2 - Tuvalu: Rebel DX Group https://www.facebook.com/rebeldxgroup od 21 września do 9 października będą QRV jako T22T z Tuvalu OC-015. Szczegóły aktywności na stronie https://www.qrz.com/db/T22T. QSL via Club Log OQRS.

T8 - Palau: Stacje T88FM, T88JH i T88MK od 12 do 19 września będą aktywne z wyspy Koror OC-009. QSL T88FM via JM1LIG direct; QSL T88JH via JR3QFB OQRS; QSL T88MK via JO3LVG direct i biuro.

VK - Australia: John, VK1POR do 1 grudnia nadaje z wyspy Deal OC-195. QSL via LoTW.

W - USA: Randall, KD8JN/4 od 10 do 15 września będzie czynny z wyspy Hatteras NA-067. QSL via znak domowy.

ZA - Albania: Achim, ZA/DL1DAW do 11 września nadaje w stylu wakacyjnym z Albanii. QSL via biuro.

ZL7 - Chatham: Holger, ZL3IO od 15 do 29 września będzie QRV jako ZL7IO z Waitangi, Chatham OC-038. QSL via DK7AO.

Zapowiedzi:
4-11 października 2023 r. T32AN East Kiribati - październik/listopad V62P i V62S z Mikronezji https://v6iota.weebly.com.
2-15 listopada 2023 r. TJ9MD Kamerun
21.11 - 05.12 VK9XGM https://www.vk9xgm.com/.

Zawody 9-10 września 2023 r.
Worked All Europe DX SSB
https://dxhf2.darc.de/~waessblog/upload.cgi?form=referat&lang=en;
FOC QSO Party http://g4foc.org/qsoparty/.

Pozdrawiam
Adam SQ9S

13. Zawody Zielonogórskie im. Juliusza Schmidta - SP3AUZ z okazji "Dni Zielonej Góry r11; Winobrania 2023"

Zapraszamy do udziału w Zawodach Zielonogórskich, które odbędą się już w najbliższą sobotę!
Organizator: Akademicki Klub Krótkofalarski Uniwersytetu Zielonogórskiego SP3PGX z siedzibą w Zielonej Górze, ul. Szafrana 8/408.
Termin: 9 września 2023 r. (sobota) od godz. 15:00 do 17:00 UTC.
Emisja: CW, SSB. Pasmo: 80 m wg Band Planu.

Regulamin dostępny na stronach:
https://sp3pgx.pl/zawody_zielonogorskie_2023.html oraz
https://logsp.pzk.org.pl/index.php?page=contest&id=1802

Info. Maciej SP3BKR


14. UKF zawody

W najbliższym czasie:

EME ARRL 2.3 GHz i wyżej, 9-10 września 2023, godz. 00:00 - 23:59 UTC. Pierwsza tura zawodów EME pod patronatem ARRL. Regulamin:
http://www.arrl.org/eme-contest.

SPAC 432 MHz zawody aktywności UKF we wtorek 12 września 2023, godz. 17:00 - 21:00 UTC. Regulamin:
https://pk-ukf.pl/wp-content/uploads/2020/05/SPAC_regulamin_PL.pdf.

UHF-FT8 Activity 432 MHz, środa 13 września 2023, godz. 17:00-21:00 UTC, organizator BANAT (YO). Regulamin: https://www.ft8activity.eu/index.php/en/.

SPAC 50 MHz zawody aktywności UKF we czwartek, 14 września 2023, godz. 17:00 - 21:00 UTC. Regulamin:
https://pk-ukf.pl/wp-content/uploads/2020/05/SPAC_regulamin_PL.pdf.

Zawody SPAC prowadzi i rozlicza Stowarzyszenie Polski Klub UKF.
Dzienniki w formacie EDI prosimy wysyłać na adres: http://spac.pk-ukf.pl/.

Info. Stanisław SQ2EEQ

________________________________________________________
Redakcja Komunikatów PZK dziękuje za przesłane materiały: Tadeuszowi SP9HQJ, Adamowi SQ9S, Stanisławowi SQ2EEQ, Marcinowi SP5ES, Stanisławowi SQ9AOR, Maciejowi SP3BKR, Dariuszowi SP2HQY, Henrykowi SP9FHZ, Józefowi SQ9EJ, Krzysztofowi SP7WME, organizatorom Zjazdu Technicznego Krótkofalowców SP,

Informujemy, że Prezydium ZG PZK podjęło decyzję, aby wszyscy członkowie PZK zarejestrowani w bazie systemu OSEC otrzymywali Komunikat PZK "z urzędu", jako tzw. wartość dodaną. Komunikaty są od lat robione i nadawane w paśmie 80 m sporym wysiłkiem osób będących w składzie Redakcji.
Jednocześnie Redakcja Komunikatu prosi o niewysyłanie na adres dystrybucyjny odpowiedzi i listów. Prosimy je kierować na indywidualne adresy e-mail członków Redakcji: sp2jmr@pzk.org.pl, sp5ela@rf.pl, sp5e@krotkofalow.cy.


Materiały do Komunikatu PZK na kolejną środę powinny być przesłane nie później niż do wtorku, godz. 15:00. Materiały prosimy nadsyłać jednocześnie na adresy: sp2jmr@pzk.org.pl, sp5ela@rf.pl, sp5e@krotkofalow.cy.

W przypadku przesłania ich później mogą znaleźć się w następnym środowym komunikacie, czyli za tydzień.
Teksty wymagające autoryzacji przed publikacją powinny być dostarczone przynajmniej 24 godziny wcześniej, czyli do poniedziałku, godz. 15:00.

Uwaga! Dostarczane do publikacji zdjęcia muszą mieć opisy oraz informację dotyczącą praw autorskich. W przypadku wizerunku osób małoletnich wymagana jest zgoda opiekunów ustawowych. Materiał fotograficzny należy dostarczać w postaci plików graficznych niezależnych od opisu tekstowego (osobne pliki jpg, png, niezagnieżdżone w strukturze tekstu), zdjęcia muszą być opisane.

Autor przekazując swój materiał do publikacji przenosi na Polski Związek Krótkofalowców (zwany dalej Wydawcą) prawa autorskie do publikacji utworu w formie pisanej, materiału fotograficznego oraz ich rozpowszechniania za pomocą innych mediów, np. takich jak poczta elektroniczna i Internet. Przeniesienie praw autorskich jest nieodwracalne. Tekstów nadesłanych nie zwracamy. Nadesłanie materiału / tekstu nie jest równoznaczne z jego opublikowaniem. Zamieszczenie publikacji i innych materiałów w Komunikatach PZK i na portalu PZK jest nieodpłatne.
Redakcja Komunikatu PZK zastrzega sobie prawo do dokonywania skrótów i korekt otrzymanego materiału, także prawo do dokonywania w nadesłanych materiałach zmian tytułów, skrótów, poprawek stylistyczno-językowych oraz do usuwania usterek innego typu (np. terminologicznych lub dotyczących warstwy dokumentacyjnej), a także do odrzucenia artykułu bez podania przyczyny.
Nie będą przyjmowane teksty nie spełniające podstawowych wymogów poprawności językowej.
Komunikaty PZK są nadawane w każdą środę, o godzinie 18:00 czasu lokalnego, na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM, a materiał w nich zawarty jest wykorzystywany przez Redakcję Krótkofalowca Polskiego.

Redakcja Komunikatów PZK: Piotr SP2JMR, Zygi SP5ELA, Krzysztof SP5E i Jurek SP3SLU - także nadający komunikaty środowe.
______________________________________________________________________
*Motto Redakcji

Odpowiedzialność za słowo jest ważnym etycznie wymaganiem odnoszącym się do człowieka, szczególnie kiedy występuje w przestrzeni publicznej i także w stowarzyszeniu. Służba prawdzie jest zatem nie tylko słusznym oczekiwaniem od Władz PZK i osób funkcyjnych ze strony wszystkich członków i niezrzeszonych radioamatorów, ale i jej moralnym obowiązkiem. Dotyczy to również Redakcji Komunikatów PZK.
W nawiązaniu do tej zasady informujemy, że Redakcja Komunikatów PZK dokłada wszelkich starań, aby ww. kryteria zostały spełnione. Otrzymywany materiał rz terenur1; często jest obarczony błędami, zawiera pewne nieścisłości. Korekty materiału wymagane są w prawie każdym co środowym wydaniu Komunikatu PZK.
Piotr SP2JMR od KZD PZK w Kołobrzegu w 2000 roku, kiedy został wybrany Prezesem PZK rozpoczął wydawanie Komunikatu PZK (nazywanego wcześniej "Komunikatem sekretariatu ZG PZK"). Od 2009 roku do redakcji dołączył Zygmunt SP5ELA, a od roku 2013 Jurek SP3SLU nadający komunikaty przez radio na 3702.5 KHz o godz. 18-tej z lokalizacji Mariantów). Od lutego 2022 r. członkiem Redakcji jest Krzysztof SP5E, który odpowiada za nową szatę graficzną Komunikatów.

Redakcja Komunikatów PZK
___________________________________________________________
UWAGA! Komunikaty środowe PZK - subskrypcja

Komunikaty PZK (środowe), wcześniej tzw. Komunikaty sekretariatu ZG PZK, są wysyłane pocztą elektroniczną w ramach subskrypcji (e-mail), do osób zainteresowanych wiadomościami organizacyjnymi Polskiego Związku Krótkofalowców oraz informacjami dotyczącymi innych podmiotów, ale związanymi z krótkofalarstwem.
Do roku 2018 adresy e-mail subskrybentów (około 400) dopisywał administrator. Od marca 2018 r. subskrypcja komunikatów została zautomatyzowana.
Aby otrzymywać Komunikat PZK, należy wysłać wiadomość (e-mail) na adres:
komunikat-pzk@pzk.org.pl w temacie wiadomości z tekstem "subscribe" (subscribe - bez apostrofów). Aby zrezygnować z subskrypcji należy wysłać wiadomość z tekstem "unsubscribe".