Komunikat PZK nr 35/23 z dnia 30.08.2023
Dodane przez sp2jmr dnia 2023-08-30 / 18:31
KOMUNIKAT Polskiego Związku Krótkofalowców
NR 35/2023 z dnia 30 sierpnia 2023 r.

Witamy wszystkich Słuchaczy i Odbiorców naszych cotygodniowych komunikatów PZK, które są nadawane w każdą środę, o godzinie 18:00 czasu lokalnego, na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM oraz publikowane na portalu PZK, a także rozsyłane na listę wysyłkową. Zautomatyzowane archiwum komunikatów znajduje się na osobnym serwerze: https://komunikat.pzk.org.pl/ .


I. Sprawy organizacyjne


1. XXVII KZD

Przyszły rok jest rokiem wyborczym dla władz Polskiego Związku Krótkofalowców. W 2024 roku w maju powinien odbyć się XXVII Krajowy Zjazd Delegatów PZK. Prezydium ZG PZK ogłasza nabór ofert na organizację KZD PZK. Warunki wstępne: termin pomiędzy 11-12 lub 18-19 maja 2024. Czas Zjazdu od soboty 10 lub 17 maja obiad ok 14.00 do niedzieli 12 lub 19 maja (śniadanie).
Ilość uczestników ok. 60 osób. Zgłaszać oferty mogą Oddziały terenowe PZK, Kluby PZK, członkowie PZK. Należy brać pod uwagę zarówno lokalizację (im bliżej centrum Polski tym lepiej), warunki tj. nocleg i obrady w jednym budynku lub w pobliżu. Oczywiście ważna jest cena za 1 nocleg, 1 kolację, 1 śniadanie, z możliwością dokończenia obrad w niedzielę 12 lub 19 maja maksymalnie do godz.12.00.
Informacje prosimy przesyłać poprzez sekretariat ZG PZK, oferty drogą elektroniczną na hqpzk@pzk.org.pl, sp2jmr@gmail.com.

Prezydium ZG PZK

2. Po Walnym Zebraniu Bydgoskiego OT PZK

Zgodnie z Uchwałą Zarządu OT-04 w dniu 26 sierpnia br., w Bydgoskim Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu, odbyło się Walne Zebranie Bydgoskiego OT PZK. Zebrani zapoznali się ze sprawozdaniami Zarządu OT oraz OKR za ostatnie 2 lata. Prowadzący zebranie Prezes OT Grzegorz SQ2HCK omówił najważniejsze kwestie działalności Oddziału. W tym organizację oddziałowego spotkania środowiskowego w 2022 r. oraz wystawienie stoiska OT na Bydgoskim Pikniku Organizacji Pozarządowych w 2022 oraz 2023 roku. Powołano także klub krótkofalowców o znaku wywoławczym SP2KKB z siedzibą w OT PZK, gdzie systematycznie prowadzone są spotkania koleżeńskie oraz szkolenie w pracy na radiostacji różnymi emisjami. Te i inne działania przełożyły się na tendencję wzrostową liczby członków Bydgoskiego OT.
Na dzień 26 sierpnia OT-04 liczył sobie 117 członków indywidualnych, a w zebraniu wzięło udział 27 z nich, czyli frekwencja wyniosła 23%.

Walne zebranie zgodnie z ordynacją wyborczą na XXVII KZD wybrało delegatów w osobach: Grzegorza SQ2HCK oraz Jerzego SP2DDV. Zastępcami delegatów zostali Edward SP2JP, Krzysztof SP2GUT oraz Waldemar SP204655.

Walne Zebranie było okazją do przekazania na ręce Prezesa OT pucharu za III miejsce we współzawodnictwie międzyoddziałowym SP DX Contest 2023. Gratulujemy członkom OT-04 aktywności oraz zajętego miejsca.

Jako członek OT oraz przedstawiciel Prezydium ZG PZK przedstawiłem sytuację finansową oraz organizacyjną PZK. Wspomniałem także o kwestiach związanych z organizacją XXVII KZD.
Zebranie trwało nieco ponad 3 godziny i przebiegało w koleżeńskiej atmosferze.

Info. Piotr SP2JMR


3. Informacja o ważnych spotkaniach środowiskowych lub oddziałowych PZK

Proszę wszystkie Oddziały Terenowe PZK oraz organizatorów o podanie terminów i miejsc planowanych wydarzeń krótkofalarskich większego formatu typu ŁOŚ, GRYF, JODŁÓWKA itp., na których mogą pojawić się również przedstawiciele WOT.
Proszę o dokładną lokalizację i termin danego wydarzenia, osoby organizujące (kontakty!) itp. itd. oraz oczywiście o szybką odpowiedź w tej sprawie na adres e- mail: sp7wme@o2.pl.
Ważne jest, aby jak najszybciej przekazać te informacje dowództwu WOT w celu uwzględnienia w planie współpracy z WOT na 2024 rok.

Vy 73 de Krzysztof SP7WME


I. Wydarzenia

4. Konsultacje w sprawie awaryjnego zatrzymania pociągów

PZK został zaproszony przez dziennikarzy stacji telewizyjnej Polsat do skonsultowania sytuacji powstałej po awaryjnym wyłączeniu pociągów drogą radiową. Szczególnie byli zainteresowani możliwościami zapobiegania takim sytuacją w przyszłości oraz problematyką dostępności sprzętu, za pomocą którego można wykonywać takie operacje.
Informacje przekazał w imieniu PZK Marcin Adamowicz SP5ES. Migawka z rozmowy ukazała się w głównych wiadomościach Polsat, w dniu 28 sierpnia b.r. nadawanych o godzinie 18.50.
Zwrócono uwagę na trudności w zapobieganiu takim nieuprawnionym działaniom wobec powszechnej dostępności sprzętu radiowego i niskich cen sprzętu UKF-owego. Została podkreślona także mała złożoność systemu radiowego, niski poziom bezpieczeństwa systemu hamowania awaryjnego oraz powszechna dostępność kodów sterujących np. osiągalnych w Internecie.

Info. Marcin SP5ES

5. Contestowe spotkanie na szczycie!

Grupa Radio Ogrody SP2GRO zaprasza na kolejne spotkanie techniczno-integracyjne z cyklu "Przy kawie o UKF-ie"
Korzystając z tego, że co roku w pierwszy weekend września odbywają się jedne
z najważniejszych zawodów w pasmach UKF - mistrzostwa IARU VHF, organizujemy pracę terenowej stacji Grupy Radio Ogrody SP2GRO. Celem tego spotkania będzie prezentacja pracy stacji amatorskiej w zawodach UKF. Stacja zlokalizowana będzie w ciekawym miejscu na myślęcińskim punkcie widokowym, z którego oprócz pięknego widoku na panoramę Bydgoszczy mamy bardzo dobry horyzont radiowy. Podczas naszej aktywności terenowej zaprezentujemy sprzęt potrzebny do pracy w zawodach UKF (transceivery, anteny, rotory, układy zasilania), a także oprogramowanie wspomagające pracę. Będzie to też okazja do wymiany doświadczeń na temat pracy na pasmach UKF i pracy w zawodach.
Dla chętnych będzie możliwość zrobienia QSO w zawodach i wsparcia polskich stacji biorących w nich udział, a szczególnie czołowej stacji contestowej SN7L, która tradycyjnie startować będzie ze Śnieżki. To właśnie między innymi dzięki licznemu wsparciu stacji z SP w zeszłym roku SN7L wygrała te zawody!

Ze względu na specyfikę pracy Zespół operatorów SN7L zaprasza stacje Polskie do łączności od sobotnich godzin wieczornych, w nocy oraz w niedzielę.
Zapraszamy na weekendowy spacer i odwiedziny nas w tym czasie. Czekamy na was od 2 września godz. 16:00 do 3 września godz. 16:00.
Dojazd od ul. Konnej, skręt z ul. Gdańskiej przed Gościńcem Soplica. Samochód można zostawić na parkingu ogrodu botanicznego, na przeciwko Karczmy Kujawskiej. Dalej pieszo (ok. 200 m) w kierunku pola golfowego i wejścia na Stefanowy Stok. Górka znajduje się po prawej stronie.
Dojazd autobusem linii 52 (kierunek Podkowa). Należy wysiąść na przystanku Myślęcinek i pieszo w kierunku Stefanowego Stoku/Karczmy Kujawskiej (ok. 15 min.). Będziemy prowadzili nasłuch na częstotliwości przemiennika SR2BG (145.725 MHz) w razie konieczności pomocy z dotarciem do celu.
U podnóża górki znajduje się punkt gastronomiczny, w którym u p. Marka można nabyć kawę, herbatę, napoje oraz drobne przekąski.

Info. Emil SP2QVH

6. Zjazd SP DX Clubu

Jak już wcześniej informowaliśmy w dniach 1-3 września 2023 r. w Ośrodku MAX w Jarnołtówku u podnóża Kopy Biskupiej odbędzie się kolejny Zjazd Stowarzyszenia Miłośników Dalekosiężnych Łączności Radiowych czyli SP DX Clubu. Można do nas dołączyć i spotkać większość mniej lub bardziej wybitnych DX i Contest Manów, posłuchać i obejrzeć ciekawe prezentacje oraz zweryfikować swoje osiągnięcia. Główna część zjazdu w sobotę od godz. 10.30.

Info. Piotr SP2JMR

7. Krótkofalarska Jesień na Pogórzu 2023 r.

Zarząd Oddziału Terenowego PZK nr. 28 w Tarnowie serdecznie zaprasza Koleżanki i Kolegów do wzięcia udziału w 38 tradycyjnym spotkaniu: Krótkofalarska Jesień na Pogórzu 2023, które odbędzie się w dniach 8-9-10 września br. w schronisku Brzanka w Jodłówce Tuchowskiej.

Program Spotkania

8 września (piątek):
12:00 - przyjazd organizatorów, zagospodarowanie schroniska, instalacja sprzętu,
18:00 - ognisko.
9 września (sobota):
7:00 - instalacja stanowiska promocyjnego 11MBOT,
8:00 - giełda krótkofalarska,
14:00 - podsumowanie i zakończenie Zawodów Tarnowskich UKF i KF 2023, wręczenie pucharów i dyplomów dla zwycięzców.
Prelekcja Przemka SP7VC o wyprawie na Islandię
16:00 - wspólne ognisko,
10 września (niedziela):
9:00 - sprzątanie obiektu, demontaż sprzętu i zakończenie spotkania.


Kontakt z organizatorami:
Janusz SP9LAS - tel. 691 340 270 - sp9las@o2.pl
Krzysztof SP9RHN - tel. 665 370 751 - sp9rhn@gmail.com
Więcej informacji na stronach:
http://sp9pta.hamradio.pl/ & https://www.sp9kao.pl/ .

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!
Info. Stanisław SQ9AOR

8. Zjazd techniczny krótkofalowców Burzenin 2023

Szanowni Radioamatorzy!

Mamy przyjemność serdecznie zaprosić Was na "Zjazd Techniczny Krótkofalowców", który odbędzie w dniach 8-10 września 2023. Będzie to wyjątkowe wydarzenie dla wszystkich pasjonatów krótkofalarstwa, oferujące inspirujące prelekcje, fascynujące warsztaty oraz niezapomniane możliwości spotkań towarzyskich.
Celem tego zjazdu jest stworzenie platformy wymiany wiedzy, doświadczeń i pomysłów między entuzjastami krótkofalarstwa. Będziemy mieli okazję spotkać się z wiodącymi specjalistami z dziedziny krótkofalarstwa, którzy podzielą się swoją wiedzą na temat najnowszych technologii, zastosowań i trendów w tej dziedzinie. Będziecie mieć okazję poznać nowe techniki, rozwiązywać problemy techniczne oraz zainspirować się innymi projektami radioamatorskimi.
Podczas zjazdu planujemy zorganizować wiele interesujących wydarzeń, takich jak:
- prelekcje,
- warsztaty praktyczne,
- wystawy urządzeń i technologii krótkofalarskich,
- wieczorne spotkania i wymiana doświadczeń przy grillu,
oraz last but not least - konkurs PUK - czyli Przydatne Urządzenie Krótkofalarskie - już dzisiaj zachęcamy do dokończenia swoich projektów, a nawet zaprezentowania niedokończonych!
To jest doskonała okazja, aby nawiązać nowe kontakty, wymienić się wiedzą i doświadczeniami z innymi pasjonatami krótkofalarstwa.
Miejsce naszego zjazdu, Burzenin, słynie ze swojej pięknej okolicy i przyjaznej radioamatorom atmosfery.
Nie przegapcie tej wyjątkowej okazji do uczestnictwa w "Zjeździe Technicznym Krótkofalowców". Zarezerwujcie sobie czas od 8 do 10 września 2023 i dołączcie do nas w Burzeninie.
Aby zarejestrować się i uzyskać więcej informacji na temat harmonogramu wydarzeń, opłat rejestracyjnych oraz opcji zakwaterowania, prosimy odwiedzić naszą stronę internetową https://www.zjazdtechniczny.krotkofalowcy.com.pl/ .

Liczymy na Wasze wsparcie i obecność na tym niezwykłym wydarzeniu.

Z wyrazami szacunku,
Organizatorzy

9. Spotkanie krótkofalowców MALINA 2023 w Opolu.

Jak co roku, tak i tym razem, w ostatni weekend sierpnia 25-27.08 nad opolskim jeziorem i kąpieliskiem MALINA, przy ul. Podlesie, odbył się kolejny 3-dniowy biwak i biesiada krótkofalowców oraz sympatyków łączności. Spotkania są organizowane z inicjatywy klubu SP6PSP i pod patronatem Zarządu OT-11 PZK Opole. Pogoda dopisała znakomicie i ten czas był dla niektórych namiastką pełnego urlopu na łonie natury.
Dzięki życzliwości lokalnych instytucji i ludzi z Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, Centrum SENIOR w Opolu oraz ECO Energetyka Cieplna Opolszczyzny, mieliśmy użyczony teren pod namioty, auta, dostęp do urządzeń socjalnych, stołów, krzeseł i bardzo atrakcyjnego namiotu prelekcyjnego. Wszystkie te sprawy były udostępnione bez kosztowo za co serdecznie w/w instytucjom dziękujemy.
Na spotkanie zawitała też nasza Opolska Telewizja TVP3 Opole robiąc krótki reportaż ze spotkania, przybliżając widzom nasze krótkofalarskie hobby. Reportaż ukazał się w TV-Kurierze Opolskim i uczestnicy spotkania mogli obejrzeć siebie jeszcze w trakcie trwania spotkania.

Do znacznego uatrakcyjnienia plenerowej imprezy przyczynił się bardzo Kolega z Niemiec Ewald DL1AM. Przyjechał jak co roku, około 700 km z przyczepką, na której był spory namiot, stoły, ławy, maszt pneumatyczny 12 metrów wysoki, kilka anten, 2 szt. TRX, PA, filtry pasmowe i ATU. Kto miał ochotę mógł sobie popracować na radiu.
Prawie w każdym namiocie uczestnicy mieli jakieś swoje prywatne radia czy anteny. Koledzy biesiadowali przy wspólnym stole - każdy coś przyniósł do spróbowania. Na ognisku gotował się w wielkim żeliwnym garze tradycyjny żur. Zażywano kąpieli słonecznych i wodnych pod nadzorem ratowników. Ciągle kilka osób przybywało w polowym radioklubie przy stacji.
Wieczorem Leszek SP6CIK opowiadał różne swoje ciekawe informacje i spostrzeżenia z miejsc, z których pracował na wyprawach DX-owych.
W nocy była nawet spora burza z opadami, ale nic nie zostało uszkodzone i nikt nie ucierpiał, ani nie przemókł. Spotkania MALINA są taką małą namiastką ŁOS-ia. Te same klimaty, a dodatkowo można jeszcze tutaj kąpać się i łowić ryby. Koszty spotkania to tylko ochota, żeby przyjechać i spotkać się w gronie kolegów krótkofalowców.

Zapraszamy za rok Vy73!
Jerzy Folmer SP6JZG Prezes Klubu SP6PSP

10. Krótkofalowcy w TVP

W TVP3 OPOLE wydanie główne Kuriera Opolskiego 26.08.2023. Link do programu w którego końcowej części jest relacja ze spotkania krótkofalowców nad zalewem Malina: https://opole.tvp.pl/1605254/kurier-opolski-wydanie-glowne. Jest tam niezwykle cenna informacja o tym, czym dla społeczeństwa jest krótkofalarstwo oraz wywiady z kolegami krótkofalowcami z Opola i okolic.

Zapraszam do oglądania
73 Krzysztof SP6DVP-3Z6V

11. HF440W

Od 21 sierpnia 2023 stacja klubu SP7KED może pracować pod znakiem HF440W. Stacja pracuje dla uczczenia rocznicy bombardowania przez Luftwaffe niebronionego Wielunia, w dniu 1 września 1939 r. od godz. 4.40 czasu lokalnego. Aktualny jest dyplom "5 minut", 5 minut to różnica czasu pomiędzy bombardowaniem bezbronnego Wielunia, a rozpoczęciem wojny przez Wermacht na Westerplatte o godz. 4.45. Regulamin dyplomu jest prosty, robisz łączność w ciągu 5 minut i dostajesz dyplom. Ponieważ naloty na Wieluń zostały wykonane 3-krotnie, możliwa jest powtórka akcji w późniejszych godzinach, tj. o 7.00 -7.05, i 9.00-9.05. Wszystko zależy od propagacji i kondycji operatorów. Preferowane pasma to 80-dziesiątaka i 40-dziestka. O ewentualnych późniejszych godzinach akcji dyplomowej zawiadomimy na prywatnym forum SP7PKI.

Info. Kazimierz SP7SZN

12. Aktywna 9-tka

Zarząd Pomorskiego Oddziału Terenowego PZK (OT09) ma przyjemność zaprosić wszystkich nadawców i nasłuchowców do wspólnej zabawy eterowej "AKTYWNA 9-tka", która będzie polegała na nawiązywaniu łączności z członkami OT09 (na dowolnym paśmie i dowolną emisją) w dniu 09.09. od godz. 9:09. LT (7:09 UTC) i będzie trwała 99 min.
Zachęcamy do nawiązania co najmniej 9 łączności ze stacjami członków OT09, w tym do nawiązania łączności ze stacją oddziałową SP2PGD, albowiem dzięki temu uzyskacie 99 punktów, które pozwolą Wam zdobyć dyplom "Pomorska 9-tka".
https://ot09.pzk.org.pl/dyplomy/pomorska9/pomorska9.php

Zapraszamy do poszukiwania stacji członków OT09 i stacji SP2PGD na częstotliwościach zakończonych "9-tką" (np. 3.519, 3.709, 3.729, 7.019, 7.169, itp.) i do zdobywania dyplomu, zaś dla stacji, która w dniu 09.09. od godz. 9:09 w ciągu 99 minut nawiąże najwięcej łączności ze stacjami członków OT09 przewidziana jest miła niespodzianka 😉
Serdecznie zapraszamy,

Dariusz SP9HQY prezes POT PZK

13. Dyplom "Szarża pod Krojantami"

W dniach od 1 do 7 września Klub Łączności LOK SP2KFQ we współpracy z Chojnickim Klubem Łączności organizuje kolejną edycję dyplomu rSzarża pod Krojantamir1;. Wszelkie informacje na stronie sp2kfq.pl

Info Piotr SP2LQP

III. Sport

14. Wiadomości nie tylko DX-owe - 28.08.2023

5W - Samoa: Mladen 9A2NA, Rolando 9A3MR, Livio 9A7Y i Borut S50B będą aktywni jako 5W0LM z Malololelei koło Apia od 1 do 14 października na CW i SSB (dodatkowo FT8 "w celach odpoczynku"), pasma 160 do 6 m, dwie stacje. QSL via 9A3MR i LoTW.

8P - Barbados: Greg N9GB będzie aktywny w stylu wakacyjnym jako 8P9GB z Barbadosu (NA - 021) od 8 do 15 września, pasma 60 do 10 m, spróbuje także na 6m. Popołudniami będzie na SSB, wieczorami na CW. QSL via LoTW lub via EB7DX.

D4 - Cape Verde: Harald DF2WO będzie aktywny jako D44TWO z Sao Tiago (AF - 005) od 2 do 17 września, emisje CW, SSB i FT8, pasma KF, 6m i QO-100. QSL via M0OXO OQRS.

E5 - North Cook Islands: Janusz SP9FIH będzie aktywny jako E51JAN z Manihiki (OC - 014) od 12 października do 6 listopada. QSL via ClubLog OQRS.
Więcej info: https://e5n.dxpeditions.org/.

EA - Hiszpania: specjalne znaki wywoławcze od EG1SDC do EG9SDC (1 - 7 września) i EH1SDC - EH9SDC (8 - 10 września) będą aktywowane by uczcić Dzień Asturii i patronki księstwa popularnie zwanej Santina de Covadonga. Jest to 39 edycja wydarzenia "SDC". Dodatkowo będą pracowały znaki EG39SDC i ED3SDC. QSL via EA1AUM (direct albo biuro), LoTW i eQSL. Logi online i certyfikaty do pobrania: https://santina.dxfun.com/.

ON - Belgia: stacja OO35ATH będzie aktywna od 1 do 30 września z okazji 35 rocznicy powstania Radio Club de Ath (ON4ATH).

OZ - Dania: Mike DG5LAC będzie aktywny jako OZ/DG5LAC z Romo Island (EU - 125) od 1 do 13 września na FT8, FT4 i trochę na SSB. QSL via ClubLog OQRS, LoTW i eQSL.

OZ - Dania: Jan-Willem PA7JWC (5Q7DX), Maarten PD2R (OV2T) i Sven PA1SVM (OZ/PA1SVM) będą aktywni z Saeby, Vendsyssel-Thy (North Jutland, EU - 171) od 12 do 19 września na CW, SSB i FT8, pasma 160 do 2 m. QSL 5Q7DX via PA7JWC i LoTW, QSL OV2T via PA0ABM i LoTW.

PY - Brazylia: ZV201ID jest specjalnym znakiem wywoławczym z okazji 201 rocznicy niepodległości Brazylii. Aktywny będzie od 3 do 9 września. QSL via LoTW.

V6 - Mikronezja: Cezar VE3LYC będzie aktywny jako V62P z Pulap Atoll (OC - 155) i jako V62S z Satawal Atoll (OC - 299) pomiędzy 25 października i 12 listopada. Jest to aktywność "full time" w pasmach 30-10 m CW i SSB przez 5 do 7 dni z każdego atolu. QSL via ClubLog OQRS lub VE3LYC. Więcej informacji: https://v6iota.weebly.com/.

V7 - Marshall Islands: Wcześniej aktywny jako V7/N7XR Bob wróci do Kwajalein (OC - 028) we wrześniu i będzie aktywny jako V73XR przez 3 miesiące. QSL via ClubLog OQRS.

VK - Australia: znak VI7ALARA jest aktywny na pasmach KF do 8 listopada, by zaznaczyć spotkanie Australian Ladies Amateur Radio Association (http://www.alara.org.au/). QSL via ClubLog QORS.

W - USA: Matt AF2F jest aktywny jako K4H z Hatteras Island (NA - 067) od 23 sierpnia do 3 września na CW i FT8. QSL via ClubLog OQRS.

Nadchodzące zawody:
IARU Region 1 Field Day, SSB: 1300Z, 2 września do 1259Z, 3 Września
https://www.darc.de/der-club/referate/conteste/iaru-region-1-fieldday/en/.

All Asian DX Contest, Phone: 0000Z, 2 Września do 2400Z, 3 Września
https://www.jarl.org/English/4_Library/A-4-3_Contests/2023AA_rule.htm.

IARU Region 1 145MHz Contest: 1400Z, 2 września do 1400Z, 3 Września
https://www.iaru-r1.org/wp-content/uploads/2021/03/Rules-2021.pdf.

Pozdrawiam
Marcin SP3BBS

14a. Ekspedycja E51D North Cook

Większość "0;big gunów" świata ekspedycję już robiła. Ekspedycja pracuje do 9 września 2023 r. Teraz już dla "słabszych" będzie łatwiej. Niestety nie jest to dobry okres dla Europy do realizacji pasm dolnych: 1.8 i 3.5Mhz. Najłatwiej jest E51D zrobić na 20M, 17M, 15M. Nasi "SPs"; uzyskali do tej pory niezłe wyniki, czołowi "realizatorzy" mają już od 6-10 slotów pasmowych. Na telegrafii E51D pracuje z dużą prędkością - 40WPM! Ale nie należy tym się zrażać, wystarczy odebrać swój znak i nadać raport, zalecamy 26-28 WPM. Tabela częstotliwości pracy E51D w załączeniu. Na cyfrze FT8 E51D pracuje wyłącznie w trybie F/H. Przypomnijmy, że należy wołać powyżej 1000Hz! Jakiekolwiek nadawanie w trybie F/H poniżej 1000Hz jest pozbawione sensu, ekspedycja nie odpowie. Piszę o tym dlatego, że dużą grupa stacji popełnia ten błąd, wynika on z wielu powodów. Np. z przesunięcia (shiftu) ustawionego w MENU TRX-a. Z bliżej niewyjaśnionych powodów okazało się, że np. w TRX-ach Yaesu był shift 1500Hz. Należy to sprawdzić, np. z drugą zaprzyjaźnioną stacją.


73 ZYGI SP5ELA

15. Turkmenistan EZ trochę na wesoło

W przeszłości w latach 70-80-90 zrobienie Turkmenistanu nie nastręczało większych trudności. Prefiks Turkmenistanu był "UH". Z kartami QSL różnie bywało, ale przychodziły czasem przez biuro QSL. Niestety od 20 lat zrobiły się z "EZ" problemy. Nie da się do tego podmiotu DXCC zrobić ekspedycji, jest całkowita odmowa władz "EZ" wydania pozwolenia.
Z aktualnych doniesień 2023. Władze Turkmenistanu nakazały państwowym pracownikom zbieranie bawełny w weekendy. Każdy powinien zebrać jej dziennie 20-25 kilogramów - mimo upałów sięgających 40 stopni Celsjusza. - Pracowali wszyscy. Bibliotekarki, konduktorzy, przewodnicy muzealni - powiedział dziennikarzom jeden z mieszkańców, który już zbierał w weekend bawełnę. Funkcjonariusze władz lokalnych sprawdzali, kto pracuje, a kto się nie pojawił - mówił portalowi RWE. - Nie da się tego uniknąć. Kto nie przyjdzie, będzie zwolniony - dodał pracownik firmy energetycznej.
"W Polsce też takie coś było w latach 70-tych, Niedziela Czynu Partyjnego. Np. "Rok 1973. Prace społeczne na Wisłostradzie i wokół Trasy Łazienkowskiej."
Ci w EZ są cofnięci o 50 lat! Poniżej jedyne nam znane "ważne" (chyba ważne) pozwolenie radiowe EZ.

Info: SP3SUX, SP5ELA

16. UKF zawody

W najbliższym czasie:

Zawody IARU 144 MHz - coroczne zawody Regionu 1 IARU, sobota/niedziela 2-3 września 2023, godz. 14.00-14.00 UTC. Regulamin zawodów:
http://vhfcontests.pk-ukf.pl/docs/Regulamin_zawodow_VUSHF_R1-IARU_2021_PL.pdf.
Organizatorem zawodów jest IARU R1, i tam należy wysyłać dzienniki poprzez stronę IARU podaną w regulaminie. Wysłanie logów na stronę PK UKF, adres http://vhfcontests.pk-ukf.pl pozwoli na zestawienie wyników krajowych. Przed zawodami uruchomiona będzie funkcja pn. "Kto i skąd będzie QRV".
Bezpośredni link: https://pk-ukf.pl/zawody/kalendarz-zawodow-vhf-uhf-shf/kto-i-skad-bedzie-qrv/.
Przypominamy, że team SN7L pracujący ze Śnieżki przygotował specjalny system antenowy o polaryzacji pionowej, co powinno umożliwić przeprowadzenie QSO w zawodach ze stacją SN7L tym operatorom, którzy nie dysponują antenami o polaryzacji poziomej, głównie używanej w zawodach.
Stacja SN7L będzie pracowała na stałej częstotliwości, w okolicy 144.180 MHz. Każde QSO musi zostać zalogowane, a dziennik (choćby tylko do kontroli) wysłany do organizatora. Dzienniki wysłane tylko na adres PK UKF zostaną przez managera PK UKF Zbyszka SP7MTU przesłane na właściwy adres do organizatora zawodów.

SPAC 144 MHz, zawody aktywności UKF we wtorek, 5 września 2023, godz. 17:00-21:00 UTC. Regulamin:
https://pk-ukf.pl/wp-content/uploads/2020/05/SPAC_regulamin_PL.pdf.

UHF FT8 Activity 144 MHz, środa 6 września 2023, godz. 17:00-21:00 UTC, organizator BANAT (YO), regulamin: https://www.ft8activity.eu/index.php/en/.

SPAC 50 MHz zawody aktywności UKF we czwartek, 14 września 2023, godz. 17:00 - 21:00 UTC. Regulamin:
https://pk-ukf.pl/wp-content/uploads/2020/05/SPAC_regulamin_PL.pdf.

Zawody SPAC prowadzi i rozlicza Stowarzyszenie Polski Klub UKF.
Dzienniki w formacie EDI prosimy wysyłać na adres: http://spac.pk-ukf.pl/.

Stanisław SQ2EEQ

________________________________________________________
Redakcja Komunikatów PZK dziękuje za przesłane materiały: Marcinowi SP3BBS, Stanisławowi SQ2EEQ, Marcinowi SP5ES, Krzysztofowi SP6DVP, Jerzemu SP6JZG, Sebastianowi SP6TOR, Kazimierzowi SP7SZN, Stanisławowi SQ9AOR, Emilowi SP2QVH, Dariuszowi SP2HQY, Piotrowi SP2LQP, organizatorom Zjazdu Technicznego Krótkofalowców SP, Irkowi SP3SUX.

Informujemy, że Prezydium ZG PZK podjęło decyzję, aby wszyscy członkowie PZK zarejestrowani w bazie systemu OSEC otrzymywali Komunikat PZK "z urzędu";, jako tzw. wartość dodaną. Komunikaty są od lat robione i nadawane w paśmie 80 m sporym wysiłkiem osób będących w składzie Redakcji.
Jednocześnie Redakcja Komunikatu prosi o niewysyłanie na adres dystrybucyjny odpowiedzi i listów. Prosimy je kierować na indywidualne adresy e-mail członków Redakcji: sp2jmr@pzk.org.pl, sp5ela@rf.pl, sp5e@krotkofalow.cy.


Materiały do Komunikatu PZK na kolejną środę powinny być przesłane nie później niż do wtorku, godz. 15:00. Materiały prosimy nadsyłać jednocześnie na adresy: sp2jmr@pzk.org.pl, sp5ela@rf.pl, sp5e@krotkofalow.cy.

W przypadku przesłania ich później mogą znaleźć się w następnym środowym komunikacie, czyli za tydzień.
Teksty wymagające autoryzacji przed publikacją powinny być dostarczone przynajmniej 24 godziny wcześniej, czyli do poniedziałku, godz. 15:00.

Uwaga! Dostarczane do publikacji zdjęcia muszą mieć opisy oraz informację dotyczącą praw autorskich. W przypadku wizerunku osób małoletnich wymagana jest zgoda opiekunów ustawowych. Materiał fotograficzny należy dostarczać w postaci plików graficznych niezależnych od opisu tekstowego (osobne pliki jpg, png, niezagnieżdżone w strukturze tekstu), zdjęcia muszą być opisane.

Autor przekazując swój materiał do publikacji przenosi na Polski Związek Krótkofalowców (zwany dalej Wydawcą) prawa autorskie do publikacji utworu w formie pisanej, materiału fotograficznego oraz ich rozpowszechniania za pomocą innych mediów, np. takich jak poczta elektroniczna i Internet. Przeniesienie praw autorskich jest nieodwracalne. Tekstów nadesłanych nie zwracamy. Nadesłanie materiału / tekstu nie jest równoznaczne z jego opublikowaniem. Zamieszczenie publikacji i innych materiałów w Komunikatach PZK i na portalu PZK jest nieodpłatne.

Redakcja Komunikatu PZK zastrzega sobie prawo do dokonywania skrótów i korekt otrzymanego materiału, także prawo do dokonywania w nadesłanych materiałach zmian tytułów, skrótów, poprawek stylistyczno-językowych oraz do usuwania usterek innego typu (np. terminologicznych lub dotyczących warstwy dokumentacyjnej), a także do odrzucenia artykułu bez podania przyczyny.

Nie będą przyjmowane teksty nie spełniające podstawowych wymogów poprawności językowej.
Komunikaty PZK są nadawane w każdą środę, o godzinie 18:00 czasu lokalnego, na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM, a materiał w nich zawarty jest wykorzystywany przez Redakcję Krótkofalowca Polskiego.

Redakcja Komunikatów PZK: Piotr SP2JMR, Zygi SP5ELA, Krzysztof SP5E i Jurek SP3SLU - także nadający komunikaty środowe.

*Motto Redakcji

Odpowiedzialność za słowo jest ważnym etycznie wymaganiem odnoszącym się do człowieka, szczególnie kiedy występuje w przestrzeni publicznej i także w stowarzyszeniu. Służba prawdzie jest zatem nie tylko słusznym oczekiwaniem od Władz PZK i osób funkcyjnych ze strony wszystkich członków i niezrzeszonych radioamatorów, ale i jej moralnym obowiązkiem. Dotyczy to również Redakcji Komunikatów PZK.
W nawiązaniu do tej zasady informujemy, że Redakcja Komunikatów PZK dokłada wszelkich starań, aby ww. kryteria zostały spełnione. Otrzymywany materiał "z terenu" często jest obarczony błędami, zawiera pewne nieścisłości. Korekty materiału wymagane są w prawie każdym co środowym wydaniu Komunikatu PZK.
Piotr SP2JMR od KZD PZK w Kołobrzegu w 2000 roku, kiedy został wybrany Prezesem PZK rozpoczął wydawanie Komunikatu PZK (nazywanego wcześniej "Komunikatem sekretariatu ZG PZK"). Od 2009 roku do redakcji dołączył Zygmunt SP5ELA, a od roku 2013 Jurek SP3SLU nadający komunikaty przez radio na 3702.5 KHz o godz. 18-tej z lokalizacji Mariantów). Od lutego 2022 r. członkiem Redakcji jest Krzysztof SP5E, który odpowiada za nową szatę graficzną Komunikatów.
Redakcja Komunikatów PZK

UWAGA! Komunikaty środowe PZK - subskrypcja

Komunikaty PZK (środowe), wcześniej tzw. Komunikaty sekretariatu ZG PZK, są wysyłane pocztą elektroniczną w ramach subskrypcji (e-mail), do osób zainteresowanych wiadomościami organizacyjnymi Polskiego Związku Krótkofalowców oraz informacjami dotyczącymi innych podmiotów, ale związanymi z krótkofalarstwem.
Do roku 2018 adresy e-mail subskrybentów (około 400) dopisywał administrator. Od marca 2018 r. subskrypcja komunikatów została zautomatyzowana.
Aby otrzymywać Komunikat PZK, należy wysłać wiadomość (e-mail) na adres:
komunikat-pzk@pzk.org.pl w temacie wiadomości z tekstem "subscribe" (subscribe - bez apostrofów). Aby zrezygnować z subskrypcji należy wysłać wiadomość z tekstem "unsubscribe".