Komunikat PZK nr 32/23 z dnia 09.08.2023.
Dodane przez sp2jmr dnia 2023-08-09 / 22:42
KOMUNIKAT Polskiego Związku Krótkofalowców
NR 32/2023 z dnia 9 sierpnia 2023 r.

Witamy wszystkich Słuchaczy i Odbiorców naszych cotygodniowych komunikatów PZK, które są nadawane w każdą środę, o godzinie 18:00 czasu lokalnego, na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM oraz publikowane na portalu PZK, a także rozsyłane na listę wysyłkową. Zautomatyzowane archiwum komunikatów znajduje się na osobnym serwerze: https://komunikat.pzk.org.pl/ .


I. Sprawy organizacyjne

1. Informacja i podziękowanie dla darczyńców

Uprzejmie informuję, że na działalność społeczną Polskiego Związku Krótkofalowców, jako Organizacji Pożytku Publicznego, wpłynęło 65 375.20 złotych, z tytułu odpisu 1,5% od podatku należnego za 2022 rok.
Wszystkim Darczyńcom bardzo serdecznie dziękujemy.

Jan Dąbrowski SP2JLR skarbnik PZK

2. - Patronat Honorowy Prezesa UKE

Miło nam poinformować o objęciu trwającej właśnie międzynarodowej imprezy eterowej SP88YL Patronatem Honorowym Pana Jacka Oko Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej.



Piotr SP2JMR

3. XXVII KZD

Przyszły rok jest rokiem wyborczym dla władz Polskiego Związku Krótkofalowców. W 2024 roku w maju powinien odbyć się XXVII Krajowy Zjazd Delegatów PZK. Prezydium ZG PZK ogłasza nabór ofert na organizację KZD PZK. Warunki wstępne: termin pomiędzy 10-11-12 lub 17-18-19 maja 2024. Czas Zjazdu od piątku 10 lub 17 maja (kolacja) do niedzieli 12 lub 19 maja (śniadanie).
Ilość uczestników ok. 60 osób. Zgłaszać oferty mogą Oddziały terenowe PZK, Kluby PZK, członkowie PZK. Należy brać pod uwagę zarówno lokalizację (im bliżej centrum Polski tym lepiej), warunki tj. nocleg i obrady w jednym budynku lub w pobliżu. Oczywiście ważna jest cena za 2 noclegi, 2 kolacje, 2 śniadania, 1 obiad.
Informacje prosimy przesyłać poprzez sekretariat ZG PZK, oferty drogą elektroniczną na hqpzk@pzk.org.pl, sp2jmr@gmail.com.

Prezydium ZG PZK

4. Kobieca impreza eterowa SP88YL - aktualności

Kobieca impreza eterowa pod nazwą "SP88YL" nabiera tempa i każdego dnia przybywa łączności na wielu pasmach i wieloma emisjami. Otwarcie imprezy odbyło się w niedzielę tj. 6 sierpnia br. o godzinie 18.00 na terenie stacji "kontestowej", którą zarządzają Michał SQ7NSN oraz Arek SQ7FPH po czym o godzinie 19.00 w restauracji hotelu Da Vinci w Chęcinach odbyła się uroczysta kolacja połączona z wręczeniem upominków dla wszystkich uczestniczek i uczestników imprezy. W uroczystym otwarciu imprezy, jak też w uroczystej kolacji wziął udział prezes PZK Tadeusz Pamięta SP9HQJ, który wraz z Haliną Mikosza SQ6PLH w imieniu PZK wręczył zebranym drobne upominki. Krótka informacja na temat tej imprezy eterowej ukazała się w "Teleexpresie" i można ją obejrzeć na stronie: https://teleexpress.tvp.pl/71879346/jesli-chodzi-o-hobby-to-nadaja-na-tych-samych-falach?fbclid=IwAR162jRfz6K3T0oYKetQkx7j1ozzBCdk0-DpDJ_gKlkxlirf7fTjI8eqsHI




Na zdjęciu od lewej : Eva Thiemann HB9FPM główna organizatorka imprezy, Tadeusz Pamięta SP9HQJ prezes PZK, Andreas Thiemann HB9JOE skarbnik R1 IARU podczas uroczystego otwarcia imprezy rSP88YL.

Info: Tadeusz SP9HQJ, prezes PZK.

I. Wydarzenia

5. LY Hamfest 2023

Jak co roku nasi Koledzy z Litwy pod koniec lipca organizują swojego ŁOŚ-a, czyli LY Hamfest. Poniżej relacja Stefana SP1JJY, który uczestniczył wraz z żoną w tegorocznej edycji tego Hamfestu.

"LY HAMFEST 2023"

Tegoroczny litewski LY Hamfest odbył się w urokliwym miejscu na terenie gospodarstwa agroturystycznego "Azuolu Slenis" ("Dolina Dębów") położonego około 29 km przed miastem Szawle, przy drodze E77 Kłajpeda - Ryga.
Już w piątek 28 lipca zaczęli przyjeżdżać pierwsi zlotowicze. Na niewielkim wzgórzu budowało się małe miasteczko namiotowe. Rozstawiano maszty i rozciągano anteny. Powstawały stoiska z różnymi elementami, często z demobilu, ale bardzo poszukiwanymi przez radioamatorów. Ktoś wystawił na sprzedaż FT-1000 Mark V i FT-9000 - i to były chyba najnowsze rzeczy, które można było tam kupić. Oczywiście nie zabrakło stoisk z miodem i innymi smakołykami.
W sobotę 29 lipca o godzinie 12.00 odegraniem hymnu Republiki Litewskiej rozpoczęto uroczystość oficjalnego otwarcia hamfestu, w którym między innymi uczestniczył Mer Rejonu Kelme Ildefonsas Petkevičius.
Prowadzący Hamfest Andrejus LY2HQ z prezydentem LRMD Valerijusem Simulikiem LY2QT po przywitaniu wszystkich gości i uczestników Hamfestu wręczyli nagrody i dyplomy dla działaczy LRMD.
Bronius LY5O przedstawił historię upamiętniania przez krótkofalowców polskich historycznego lotu bohaterskich lotników litewskich Steponasa Dariusa i Stasysa Girenasa, którzy 15 lipca 1933 roku wylecieli z Nowego Jorku do Kowna pokonując Ocean Atlantycki. Niestety ich lot zakończył się tragicznie 17 lipca 1933 roku pod Myśliborzem, gdzie samolot rLituanicar1; rozbił się, a obaj piloci ponieśli śmierć.
Prezydent LRMD Valerijus Simulik w podziękowaniu za wieloletnie działania upamiętniające bohaterów litewskich i rozwijanie współpracy pomiędzy litewskimi i polskimi krótkofalowcami wręczył Stefanowi Jaworskiemu SP1JJY grawerton oraz miniaturę planszy wystawowej na Hamfeście mówiącej o wspólnych działaniach Polski i Litwy, w tym tegorocznej akcji dyplomowej "Lituanica-90" upamiętniających lot Dariusa i Girenasa.
Z kolei Stefan SP1JJY w krótkich słowach podziękował za ciepłe przyjęcie, za współpracę z kolegami litewskimi, której szczególnym przykładem jest akcja dyplomowo "Lituanica-90", zorganizowana dla uczczenia 90 rocznicy pokonania Atlantyku przez Steponasa Dariusa i Stasysa Girenasa samolotem "Lituanica".
Stefan wręczył wszystkim litewskim operatorom okolicznościowych stacji dających punkty w akcji dyplomowej "Lituanica-90" dyplomy - podziękowania podpisane przez Prezesa Zachodniopomorskiego Oddziału Terenowego PZK w Szczecinie Janusza Tylkowskiego SP1TMN i Sekretarza oddziału Stefana Jaworskiego SP1JJY.
Program LY Hamfestu był bardzo bogaty. Znalazła się w nim prelekcja poświęcona VHF, UHF i SHF. Było wiele konkursów sprawnościowych dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Dzieci pod okiem instruktorów samodzielnie montowały "elektroniczne wisiorki" migające kolorowymi diodami. Rozegrano zawody "Łowy na lisa" oraz zawody na 2 m. Był konkurs odbioru CW "Morse Runner" i nadawania znaków Morse'a kluczem sztorcowym (SP1JJY zajął 4 miejsce). W konkursie na najładniejszą kartę QSL wygrała karta SN89LOT Myśliborskiego Klubu Łączności PZK upamiętniająca 89. rocznicę lotu "Lituanici" nad Atlantykiem.
Oficjalne zamknięcie Hamfestu nastąpiło o godzinie 18.00, ale jeszcze przez wiele nocnych godzin toczyły się przyjacielskie rozmowy.
W tegorocznym litewskim Hamfeście wzięło udział około 300 osób. W tym kilku Estończyków i Łotyszy. Polskę reprezentowali: Waldemar SP4FKS, Andrzej SP4R i Stefan SP1JJY z małżonką Lilą.
Na podkreślenie zasługuje gościnność i serdeczność jakiej doznaliśmy ze strony litewskich przyjaciół, za co bardzo dziękujemy.

Vy 73 Stefan SP1JJY

6. AKCJA DYPLOMOWA "LITUANICA 90" ZAKOŃCZONA

Myśliborski Klub Łączności PZK SP1PMY od kilkunastu lat przypomina o kolejnych rocznicach pokonania Oceanu Atlantyckiego przez bohaterów litewskich Steponasa Dariusa i Stasysa Girenasa, którzy 15 lipca 1933 roku ośmielili się wylecieć niewielkim samolotem nazwanym przez nich "Lituanicą" z Nowego Jorku przez ocean do Kowna. Swym lotem chcieli rozsławić młode państwo litewskie na świecie. Niestety, po pokonaniu oceanu samolot tuż po północy 17 lipca 1933 roku, z do dzisiaj nie wyjaśnionych przyczyn, rozbił się w lesie pszczelnickim, nieopodal Myśliborza. W miejscu katastrofy znajduje się pomnik mający kształt Krzyża Wielkiego Księcia Witolda autorstwa Vytautasa Landsbergisa-Zamkalnisa, ojca byłego prezydenta Litwy.

W 90. rocznicę pokonania Atlantyku postanowiliśmy - klub SP1PMY i Zachodniopomorski Terenowy Oddział PZK w Szczecinie, wspólnie z kolegami z Litwy przeprowadzić akcję dyplomową pod nazwą "Lituanica-90". Wszystkie szczegóły akcji oraz projekt dyplomu były konsultowane z Broniusem LY5O i Albinasem LY2MM. Odpowiedzialnym za akcję został Stefan SP1JJY. Kluby zrzeszone w Zachodniopomorskim Oddziale Terenowym PZK wyraziły chęć pracy pod specjalnymi znakami i tak:

- SP1PMY z Myśliborza pracował pod znakiem HF90LOT,
- SP1KFR z Barlinka pracował pod znakiem 3Z90LOT,
- SP1KZE z Chojny pracował pod znakiem SN90LOT,
- SP1PKW z Wolina pracował pod znakiem SO90LOT,
- SP1PBT ze Szczecina pracował pod znakiem SP90LOT,
- SP1KM z Kobylanki pracował pod znakiem SQ90LOT.

Z terenu Litwy pracowało 5 stacji okolicznościowych: LY1933DG, LY90DG, LY90FLY, LY90SD i LY90SG, których prace koordynował Bronius LY5O.
Organizatorzy nie spodziewali się, iż akcja wywoła tak duże zainteresowanie na świecie. Stacje dające punkty przeprowadziły blisko 84 tysiące łączności ze 192 krajami. Łącznie zostało wydanych 2380 dyplomów. Strona akcji, zbudowana przez Andrzeja SP8AB, zachęcała do współzawodnictwa. Pomimo uzyskania niezbędnej ilości punktów dla zdobycia jednego z trzech dyplomów (bronze, silver, gold), krótkofalowcy walczyli o czołowe miejsca w rankingu.
W Polsce pierwsze trzy miejsca zajęli: SP6CES - 695 pkt, SP2V 690 pkt i SP6DNZ - 640 pkt. Wśród stacji europejskich najlepszym okazał się LY2BAW, który zdobył aż 1695 pkt. Na drugim miejscu znalazł się HB9CIC - 955 pkt i na trzecim DF4HA z 745 pkt.
Wśród stacji DX-owych najlepszym okazał się 4Z5LA - 620 pkt, następnie 4Z4KX - 515 pkt i JH8GEU - 245 pkt. Trzeba podkreślić, że aż 174 stacje DX-owe zdobyło dyplom "Lituanica-90", zwłaszcza, że dla nich nie przewidzieliśmy żadnych ulg.
Kilku kolegów zgłaszało "oszustwa" przy przyznawaniu punktów zwłaszcza dla LY2BAW, który "szedł jak burza". Rozmawiałem z operatorami stacji polskich i litewskich rozdających punkty. Również sam przeprowadzałem łączności z LY2BAW, który po zrobieniu łączności nalegał i dopraszał się, aby operator stacji przeprowadził z nim jeszcze łączność na innym paśmie lub innym rodzajem emisji. Operatorzy (zarówno polscy, jak i litewscy) niejednokrotnie szli na rękę w takich przypadkach. Na LY Hamfeście miałem okazję spotkać się osobiście z Tadasem LY2BAW, który powiedział, że o całej akcji dowiedział się z kilkudniowym opóźnieniem, ale tak go wciągnęła, że siedział całymi dniami i nocami, by zrobić łączności ze wszystkimi stacjami biorącymi udział w akcji. Powiedział, że rudział w akcji i polowanie na stacje organizatora, to był w ostatnim okresie najlepiej spędzony czas i najlepsza zabawa z "radiem".

Operatorom litewskim za aktywność i udział w akcji podziękowałem wręczając im w dniu 29 lipca br. na LY Hamfeście dyplomy z podziękowaniem przygotowane przez organizatora akcji ZOT PZK w Szczecinie.
Operatorom stacji polskich składam serdeczne podziękowania, a na specjalnym spotkaniu będzie czas na omówienie akcji i złożenie podziękowań osobiście.
Największe wyrazy uznania organizatorzy kierują do Andrzeja SP8AB, który przygotował i dbał o sprawne działanie strony akcji na LogSP. Nie tylko organizatorzy, ale i uczestnicy akcji są pod wielkim wrażeniem prezentowania wyników i informacji na stronie LogSP. 
Dziękujemy.

Niżej przytaczam kilka słów napisanych przez Albinasa LY2MM.

"Litewscy krótkofalowcy nie mogli pozostać obojętni w tak ważniej okazji dla naszego narodu. Było wiadomo, że musi być szeroko reprezentowane Kowno, bo to był cel lotu naszych bohaterów. Do akcji podłączyli się amatorzy z Zachodniej Litwy, gdyż obaj piloci urodzili w tamtych stronach. Oni zobowiązali się pracować z rodzinnych wsi Dariusa i Girenasa, używając znaków LY90SD i LY90SG, a także znaku LY1933DG. Inna grupa krótkofalowców z centralnej Litwy wykorzystywała znaki LY90DG i LY90FLY. Całą akcje kierował Bronius LY5O. Łącznie pracowało 22 operatorów. Wśród nich byli dwaj uczniowie SWL.
Możemy śmiało twierdzić, że ta akcja była bardzo udana. Jesteśmy bardzo dumni z tego, że mogliśmy pomoc tylu kolegom zdobyć tak potrzebne punkty dla dyplomów. Ilość wydanych dyplomów jest tego potwierdzeniem.
Wszyscy Litwini (i nie tylko) są bardzo wdzięczny Andrzejowi SP8AB za wspaniały program do obliczenia wyników naszej akcji. Stacje litewskie także posługiwały się programem Grazvydasa LY2TS (jeden z operatorów LY1933DG), w którym mogliśmy kontrolować, na jakim paśmie, który z operatorów w danym czasie pracuje, ile mamy łączności na tym, czy innym paśmie. To nam bardzo pomogło zwracać uwagę na to, gdzie trzeba więcej pracować, bo tam jest za mało łączności.
Było interesujące, jak niektórzy liderzy rankingu starali się o zdobycie większej ilości punktów, prosząc stacje specjalną, by przeszła na inne pasmo albo inny rodzaj emisji. Robiliśmy to z przyjemnością, kiedy tylko pozwalały warunki propagacji i sytuacja.
I to wszystko jest najlepszym świadectwem tego, jak dużo możemy zrobić, działając wspólnie.

Pozdrawiam, 73, Albinas LY2MM

Na zdjęciu widocznym w wersji PDF od lewej litewski rekordzista akcji Tadas LY2BAW i Stefan SP1JJY główny organizator akcji na LY Hamfeście

7. Echa VIII zlotu krótkofalowców Pszczelnik 2023

Na VIII zlocie krótkofalowców był obecny Redaktor Naczelny "Kuriera Wileńskiego" Pan Leszek Wątróbski. "Kurier Wileński" to czasopismo internetowe docierające do Polonii na całym świecie. Poniżej link do ostatniego numeru tego czasopisma, w którym sporo miejsca poświecono VIII zlotowi krótkofalowców "Pszczelnik 2023" oraz krótkofalarstwu w ogóle.
Poniżej link do tej publikacji
https://kurierwilenski.lt/2023/08/07/viii-zlot-krotkofalowcow-polski-litwy-i-niemiec-pszczelnik-2023/

W imieniu prezydium ZG PZK dziękuję Panu Redaktorowi za zamieszczenie obszernego materiału na nasz temat i zapraszam do lektury.

Piotr SP2JMR

8. Bieg Katorżnika czyli krótkofalarskie katorżniczenie

Szczególna wypowiedź Honorowego Prezesa Wojskowego Klubu Biegacza META o Biegu Katorżnika:
"Woda, bagno, rowy, błoto, smród i stęchlizna, pijawki i inne robactwo, czyli środowisko przyjazne każdemu Katorżnikowi umili spędzenie sierpniowego weekendu w Kokotku. Ale zanim podejmiecie decyzję o zgłoszeniu zastanówcie się czy Katorżnik jest imprezą, która Was usatysfakcjonuje. Czas pokonywania około 12 km trasy jest zbliżony do waszych wyników w maratonie. Nie tylko pot i łzy ale naprawdę dużo krwi, skręceń, zerwań i zasłabnięć jest nieodłącznym elementem tych zawodów. Pomimo przebywania w wodzie dręczyć Was będzie pragnienie, a w chwilach słabości nie otrzymacie pomocy. Czy warto za niemałe przecież pieniądze być jeszcze UPADLANYM, KATOWANYM i MIESZANYM Z BŁOTEM? Niech Twoja decyzja o starcie będzie głęboko przemyślana. Chwila słabości na trasie może skutkować dyskwalifikacją, o którą będziesz miał pretensje. Zanim przejdziesz do linku ZAPISY wciśnij najpierw REGULAMIN.
W sierpniu 2022 roku oficjalne statystyki Katorżnika odnotowały: 1 złamanie przedramienia, 2 omdlenia, 1 hipoglikemia, 3 skręcenia stawów, 2 rany do szycia, 2 urazy palców dłoni, 1 ciało obce w oku, 3 płukania oczu, 6 ran głowy, 5 ran podudzia, 7 ran dłoni, 3 drzazgi, 5 stłuczeń podudzia, 18 otarć i stłuczeń piszczeli i kolan".

Sprawa bardzo poważna, ale załoga SNØRUN w składzie eSPemeni: Andy 5VIH, Cezary 5Y oraz eSQuman: Andy 5NAP (Katorżnik 2007), podjęła wyzwanie i wcisnęła przycisk Regulaminu - nie będziemy biegać, lecz pokatorżniczymy w eterze.
Krótkie przypomnienie zasad regulaminu: wyjście naprzeciw zapotrzebowaniu na organizację imprezy z elementami szkolenia wojsk specjalnych, promocja Wojska Polskiego oraz 751. rocznicy ustanowienia Miasta Lubliniec.
4 sierpnia w godzinach południowych przybywamy do Ziemi Lublinieckiej, stolicy biegów ekstremalnych, by zmierzyć się z Katorżnikiem. Jak zwykle śpimy w Sielskich Klimatach, a katorżniczyć będziemy z pomieszczenia radiostacji SP9ZAK - gorące podziękowania dla druhów hm. Macieja Maciówa i hm. Bogdana Okaja. Około 15:00 LT chwila przerwy w przygotowaniach sprzętu spowodowana krótką inspekcją hm. Mariusza Maciówa - urodziny (!) i miła pogawędka, w tym o listopadowym Maratonie Komandosa.
Nasza machineria to aikomik 7300 (100 W), podłączony do harcerskiej delty. O godzinie 16:25 LT jesteśmy gotowi, odpalmy machinerię: emisja SSB (7162 kHz) - Andy SQ5NAP: rwywołanie ogólne w paśmie 80 metrów z Lublińca, Bieg Katorżnika, podaje Stefan Natalia Zero Roman Urszula Natalia i przechodzi na odbiór - i emisja DIGI (14020 kHz) - Andy SP5VIH. Po chwili o 14:26 UTC zgłasza się SQ5GLB, operator Marek i jest pierwszą stacją w logu, po niej następne z Czechami, Niemcami, Serbią, Ukrainą, i dalsze - zgłaszają się też z stacje z Rosji i Białorusi, ale konsekwentnie SNØRUN nie widzi ich - jednostronna zaćma.
O godzinie 17:00 LT Andy SQ5NAP jedzie do Biura Zawodów na briefing z Honorowym Prezesem Rosińskim, który udziela krótkich informacji: jutro pierwszy start o 10:00 LT Oblackie Centrum Młodzieży NINIWA, po nim następne; zapisanych jest 741 Katorżniczek i Katorżników, 199 Małych Katorżników (ogółem 940 duszyczek), w tym 1 Australijczyk (!!!), 10 Austriaków, 2 Brytyjczyków, 1 Holender, 6 Niemców, 2 Ukraińców, 2 Słowaków - i wybiegł do innych zadań organizacyjnych.
5 sierpnia, zaplanowano 6 równorzędnych startów: 10:00 LT Galernik Team, 11:00 LT mężczyźni, 11:30 LT VIP i dziennikarze, 12:00 LT kobiety, 13:00 i 13:50 LT mężczyźni, a także starty dzieci oraz babć i dziadków na niepełnej trasie.
Piątkowo - niedzielna, a zwłaszcza sobotnia pogoda w Kokotku nie była łaskawa dla Katorżników. Pochmurno, czasami deszcz, temperatura około 17-18 0C - jednym słowem pogoda zaje.... (taktyczna). Trasa biegu jest też inna: tylko lub aż około 18 000 m.
Godzina 09:50 LT ustawianie się drużyn Katorżników na linii startu, czyli na nadbrzeżu Zalewu Posmyk, krótki speach gen. Marka Olbrychta, sakramentalne pytanie CZY JESTEŚCIE GOTOWI? I chóralna odpowiedź TAK! i odliczanie: dziesięć, - FLARA, jedna, DO WODY! (ostatnia okazja, aby pomimo deszczu nawodnić się - przebój zespołu Bajm z 1982 -; Nie ma wody na pustyni, a przed nami jeszcze drogi szmat. Godzinę później kolejna grupa Katorżników rozpoczyna wodno - błotną kąpiel.
Kto zwyciężył? - Wszyscy biorący udział są CHAMPIONAMI - serdeczne gratulacje dla KATORŻNICZEK i KATORŻNIKÓW od Katorżników z SNØRUN!

O godzinie 13:00 LT wpada do nas Cezary SP5Y, Prezes Klubu SP5PPK i stacja SNØRUN przechodzi na pracę w CW.
Propagacja? Jak u katorżnika - raz pod wodą, raz na wodzie-, ale były momenty, gdy na 7 MHz (DIGI) był zasięg z Indonezją, Japonią, Nową Zelandią (!).
Kończymy Katorżnika uzyskując końcowe wyniki: 33 państwa, 233 łączności, z tego SSB - 14, CW - 55, DIGI - 164.
Truskawka na lodach ze śmietanką i szarlotką na trocie (bagnie) Katorżnika:
- najdalsza: ZL1VAH, Nowa Zelandia, 17 580 km, 05/08 16:56 UTC, DIGI;
- pierwsza w logu: SQ5GLB, Polska, 171 km, 04/08, 14:26 UTC, SSB.
Według niepotwierdzonych wiadomości XVIII Bieg Katorżnika był ostatnim biegiem w tej kategorii - zobaczymy co będzie dalej.

Do spotkania na Maratonie Komandosa - 24 listopada 2023.

Katorżnicy z SNØRUN.
Info. Andrzej SQ5NAP


Mocne wrażenia w czasie biegu katorżnika gwarantowane!!!

III. Sport

9. Wiadomości nie tylko DX-owe

F - Francja: Niemiecki team (DJ5KX, DJ8EI, DK5OPA, DL1DCT, DL5KA, DL8KR) będzie aktywny jako TM0BSM z latarni morskiej w Berck-sur-Mer od 16 do 21 sierpnia na CW, SSB i digi, pasma KF i QO-100. QSL via LoTW, kartki papierowe nie będą wysyłane.

FO - Polinezja Francuska: F4FJN jest aktywny jako FO/F4FJH do 24 sierpnia z Polinezji francuskiej. Aktywność z Tahiti (OC - 046) od 1 do 9 sierpnia i potem od 22 do 24 sierpnia i z Moorea (OC - 046) od 9 do 22 sierpnia. QSL direct na znak domowy. * Jak się w realu okazuje FO/F4FJN pracuje wyłącznie na fonii na 14260/265./280 KHz. (sp5ela)
FO - Polinezja Francuska: F1SMB będzie aktywny z Polinezji Francuskiej od 13 sierpnia do 5 września, głównie z Tahiti (OC - 046) z krótkimi wypadami na Moorea (OC - 046, 15 do 17 sierpnia), Bora Bora (OC - 067, 20 do 23 sierpnia) i Fakarava (OC - 066 od 25 do 28 sierpnia). Aktywność na SSB i FT8, pasma 40, 20, 15 i 10 metrów. QSL via F1SMB (direct albo biuro), LoTW i eQSL.

HA - Węgry: HG23YOTA jest znakiem okolicznościowym używanym przez uczestników YOTA Summer Camp 2023. Aktywność od 5 do 12 sierpnia.
https://www.ham-yota.com/yota-ha-2023

HL - Korea Południowa: Z okazji 78 rocznicy wyzwolenia Korei (15 sierpnia 1945 r.) członkowie Korean Amateur Radio League Chungbuk HQ będą aktywni jako HL78V od 1 do 31 sierpnia. QSL via 6K0MF (tylko biuro).

LA - Norwegia: Chris OE6CUD planuje odwiedzić Lofoten Islands (EU - 076), Vesteralen Islands (EU - 033) i Senja Island (EU - 046) podczas podróży samochodem po Norwegii od około 15 sierpnia do późnego października. Będzie aktywny jako LA/OE6CUD głównie na CW w pasmach KF. Spróbuje również QO-100. QSL via znak domowy (direkt lub biuro), LoTW i eQSL.

ON - Belgia: Członkowie Radio Amateurclub Diest (ON4DST) będą aktywni jako ON38IOF w dniach 12 - 13 sierpnia z terenu na którym odbywać się będzie 38 International Oldtimer Fly & Drive In organizowany przez Diest Aero Club. QSL via ON7QC.
OX - Grenlandia: Bo, OZ1DJJ będzie aktywny jako OX3LX z Tasiilaq (HP15eo) na Ammassalik Island (NA - 151) od 4 do 15 sierpnia. Skupi się głównie na QO-100, 6m i 4m ale także będzie aktywny na pasmach KF. Później będzie aktywny z Ittoqqortoormiit (HQ90al) na głównej wyspie Grenlandii. QSL via LoTW, ClubLog OQRS lub direkt na OZ0J.
Także z Tasiilaq aktywny będzie Emil DL8JJ jako OX/DL8JJ od 11 do 14 sierpnia, w wolnym czasie tylko na CW (10W, zasilanie bateryjne).

OZ - Dania: Andres DG3AZ będzie aktywny jako 5P6AZ z Romo Island (EU - 125) od 7 do 11 sierpnia na SSB, pasma 40, 20, 15 i 10 metrów. QSL via DG3AZ.

SP - Polska: SP88YL jest specjalnym znakiem wywoławczym wielonarodowej grupy kobiet, które będą aktywne z Chęcin od 6 do 12 sierpnia, włączając w to trochę aktywności SOTA i WWFF. Więcej informacji: https://www.qrz.com/db/SP88YL.

T8 - Palau: Yas JA6UBY i Hide JH6JWE będą aktywni jako T88RR i T88HV z Koror (OC - 009) od 29 sierpnia do 4 września na różnych pasmach i emisjach.

TF - Islandia: Lau PF3X będzie aktywny jako TF/PF3X podczas podróży po Islandii od 11 do 25 sierpnia na SSB i digi, pasma KF i 6m. Przed tym będzie aktywny jako OY/PF3X z Wysp Owczych (EU - 018) od 7 do 9 sierpnia. QSL via LoTW i eQSL, direkt na znak domowy.
V4 - St. Kitts & Nevis: Gary G0FWX będzie aktywny w stylu wakacyjnym jako V47FWX od 12 do 26 sierpnia na SSB. QSL via M0URX OQRS.

XE - Meksyk: Ponownie aktywowany będzie specjalny znak wywoławczy 4A2MAX od 1 do 31 sierpnia ku pamięci świętego Maksymiliana Kolbe (SP3RN). Aktywność na SSB, CW i Digi. Urodziny w 1894 r. ojciec Kolbe został zamordowany 14 sierpnia 1941 r. w Oświęcimiu. QSL via LoTW, eQSL, ClubLog OQRS lub direct do XE2N (N5MEX).
Więcej informacji: https://www.qrz.com/db/4a2max.

Nadchodzące zawody:

WAE DX Contest, CW: 00:00 UTC, 12 Sierpnia do 23:59 UTC, 13 Sierpnia.
https://www.darc.de/der-club/referate/conteste/wae-dx-contest/en/

Pozdrawiam
Marcin SP3BBS

10. Zaproszenie do Zawodów Wojskowych

Organizatorzy jak co roku zapraszają do udziału w rZawodach Wojskowychr1;, które odbędą się 15 sierpnia br. W ubiegłorocznej edycji wzięło udział prawie 70 stacji w 8 kategoriach. Regulamin promuje stacje pracujące CW i SSB
Regulamin zawodów znajduje się na portalu LogSP:
https://logsp.pzk.org.pl/index.php?page=contest&id=1514

Info. Włodek SP5Z

11. UKF zawody

W najbliższym czasie:

Uwaga, za kilka dni Perseidy..! Najsilniejszy rój w roku. Dużo ciekawych łączności można przeprowadzić startując w:

144 MHz Meteorscatter Sprint Contest 144 MHz, 12/14 sierpnia 2023, godz. od 15.00 do 14.59 UTC, organizator MMMoon VHF, logi do 15 września 2023.
Regulamin: https://www.mmmonvhf.de/ctestinfo.php

SPAC 1.3 GHz, zawody aktywności UKF we wtorek, 15 sierpnia 2023, godz. od 17:00 do 21:00 UTC. Regulamin:
https://pk-ukf.pl/wp-content/uploads/2020/05/SPAC_regulamin_PL.pdf

UHF FT8 Activity 1.3 GHz, środa 16 sierpnia 2023, godz. 17:00-21:00 UTC, organizator BANAT (YO), regulamin: https://www.ft8activity.eu/index.php/en/

SPAC 70 MHz, zawody aktywności UKF - czwartek, 17 sierpnia 2023, godz. 17:00 - 21:00 UTC.
Regulamin:
https://pk-ukf.pl/wp-content/uploads/2020/05/SPAC_regulamin_PL.pdf

Zawody SPAC prowadzi i rozlicza Stowarzyszenie Polski Klub UKF.
Dzienniki w formacie EDI prosimy wysyłać na adres: http://spac.pk-ukf.pl/.

LY VUSHF Contest 144 MHz - 10 GHz, sobota 19 sierpnia 2023, godz. 17.00 r11; 23.00 UTC, organizator LRMD, regulamin http://www.qrz.lt/ly2sa/rules1.htm.

61 Zjazd Stowarzyszenia PK UKF i 22 Zjazd Techniczny UKF
Zieleniec 18-20 sierpnia 2023 z udziałem gości z 9A, DL, HB9, OK, OM, LB, PA i ON. W bogatym programie m. in. praca przewoźnej stacji Kłodzkiej Grupy EME na pasmach 2.3 GHz i 24 GHz oraz referaty techniczne i prezentacje Kolegów:
SQ6QV - Anteny płytkowe, zalety i wady, konstrukcja i pomiary, symulacja w OpenEMS,
SQ1GQC - Wavelab podstawą stacji EME, pomiary różnych wersji,
SP6GWB - WaveLab podstawą stacji EME, różne wersje w praktyce,
SP6JLW - WaveLab podstawą stacji EME, sterowanie i przeróbka RW1127,
OK1TEH - Meteor Scatter na pasmach UKF,
SQ1GQC - LNA na 1296 MHz, projekt powstały przy użyciu darmowych, ogólnodostępnych narzędzi,
OK1DFC - przewoźna stacja EME na 24 GHz.
Szczegółowy program zjazdu - https://pk-ukf.pl/61-zjazd-pk-ukf/.

Info. Stanisław SQ2EEQ

12. SN7L na Śnieżce.

Serdecznie dziękujemy za wszystkie QSO, które stacje polskie zrobiły z nami w 2022 roku w Zawodach IARU 2m.
Dzięki Wam, po raz kolejny, wygraliśmy te Zawody!
Na naszej stronie znajduje krótkie podsumowanie tego Contestu - link: https://sn7l.pgk.net.pl/index.php/vhf-iaru-2022-podsumowanie/.
Na stronie:
https://sn7l.pgk.net.pl/index.php/iaru-vhf-2022-dyplomy-dla-stacji-sp/
można znaleźć okolicznościowe Dyplomy, potwierdzające każde QSO z SP.
Dodatkowo, na stronie:
https://sn7l.pgk.net.pl/index.php/nagrania-sp-iaru-vhf-2022
znajdują się nagrania, jak było słychać stacje polskie na Śnieżce.
Jeszcze raz dziękujemy za każde QSO!

Mamy nadzieję na powtórkę w bieżącym roku.
Serdecznie zapraszamy do łączności z nami w pierwszy weekend września 2023.
Wszystkie informacje znajdują się na naszej stronie: https://sn7l.pgk.net.pl/.
Prosimy o QSO z każdą stacją polską, oraz o przekazanie kolegom z sąsiedztwa, że SN7L będzie nadawać ze Śnieżki. Wszyscy, którzy mają pionowe anteny i radio z SSB/CW, mają szansę na łączność z nami. W bieżącym roku, będziemy mieli dedykowany system pion/poziom, który będzie obsługiwał tylko Polskę. Każda łączność jest dla nas ważna! Po cichu liczmy na 400 stacji z SP w logur30;

Do usłyszenia ze Śnieżki!


Pozdrawiamy,
Team SN7L
_________________________________________________________
Redakcja Komunikatów PZK dziękuje za przesłane materiały: Albinasowi LY2MM, Tadeuszowi SP9HQJ, Janowi SP2JLR, Marcinowi SP3BBS, Stanisławowi SQ2EEQ, Stefanowi SP1JJY, Andrzejowi SQ5NAP, Włodzimierzowi SP5Z, Maciejowi SP7TEE.

Informujemy, że Prezydium ZG PZK podjęło decyzję, aby wszyscy członkowie PZK zarejestrowani w bazie systemu OSEC otrzymywali Komunikat PZK "z urzędu", jako tzw. wartość dodaną. Komunikaty są od lat robione i nadawane w paśmie 80 m sporym wysiłkiem osób będących w składzie Redakcji.
Jednocześnie Redakcja Komunikatu prosi o niewysyłanie na adres dystrybucyjny odpowiedzi i listów. Prosimy je kierować na indywidualne adresy e-mail członków Redakcji: sp2jmr@pzk.org.pl, sp5ela@rf.pl, sp5e@krotkofalow.cy.


Materiały do Komunikatu PZK na kolejną środę powinny być przesłane nie później niż do wtorku, godz. 15:00. Materiały prosimy nadsyłać jednocześnie na adresy: sp2jmr@pzk.org.pl, sp5ela@rf.pl, sp5e@krotkofalow.cy.

W przypadku przesłania ich później mogą znaleźć się w następnym środowym komunikacie, czyli za tydzień.
Teksty wymagające autoryzacji przed publikacją powinny być dostarczone przynajmniej 24 godziny wcześniej, czyli do poniedziałku, godz. 15:00.

Uwaga! Dostarczane do publikacji zdjęcia muszą mieć opisy oraz informację dotyczącą praw autorskich. W przypadku wizerunku osób małoletnich wymagana jest zgoda opiekunów ustawowych. Materiał fotograficzny należy dostarczać w postaci plików graficznych niezależnych od opisu tekstowego (osobne pliki jpg, png, niezagnieżdżone w strukturze tekstu), zdjęcia muszą być opisane.

Autor przekazując swój materiał do publikacji przenosi na Polski Związek Krótkofalowców (zwany dalej Wydawcą) prawa autorskie do publikacji utworu w formie pisanej, materiału fotograficznego oraz ich rozpowszechniania za pomocą innych mediów, np. takich jak poczta elektroniczna i Internet. Przeniesienie praw autorskich jest nieodwracalne. Tekstów nadesłanych nie zwracamy. Nadesłanie materiału / tekstu nie jest równoznaczne z jego opublikowaniem. Zamieszczenie publikacji i innych materiałów w Komunikatach PZK i na portalu PZK jest nieodpłatne.
Redakcja Komunikatu PZK zastrzega sobie prawo do dokonywania skrótów i korekt otrzymanego materiału, także prawo do dokonywania w nadesłanych materiałach zmian tytułów, skrótów, poprawek stylistyczno-językowych oraz do usuwania usterek innego typu (np. terminologicznych lub dotyczących warstwy dokumentacyjnej), a także do odrzucenia artykułu bez podania przyczyny.
Nie będą przyjmowane teksty nie spełniające podstawowych wymogów poprawności językowej.
Komunikaty PZK są nadawane w każdą środę, o godzinie 18:00 czasu lokalnego, na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM, a materiał w nich zawarty jest wykorzystywany przez Redakcję Krótkofalowca Polskiego.

Redakcja Komunikatów PZK: Piotr SP2JMR, Zygi SP5ELA, Krzysztof SP5E i Jurek SP3SLU - także nadający komunikaty środowe.

*Motto Redakcji

Odpowiedzialność za słowo jest ważnym etycznie wymaganiem odnoszącym się do człowieka, szczególnie kiedy występuje w przestrzeni publicznej i także w stowarzyszeniu. Służba prawdzie jest zatem nie tylko słusznym oczekiwaniem od Władz PZK i osób funkcyjnych ze strony wszystkich członków i niezrzeszonych radioamatorów, ale i jej moralnym obowiązkiem. Dotyczy to również Redakcji Komunikatów PZK.
W nawiązaniu do tej zasady informujemy, że Redakcja Komunikatów PZK dokłada wszelkich starań, aby ww. kryteria zostały spełnione. Otrzymywany materiał "z terenu" często jest obarczony błędami, zawiera pewne nieścisłości. Korekty materiału wymagane są w prawie każdym co środowym wydaniu Komunikatu PZK.
Piotr SP2JMR od KZD PZK w Kołobrzegu w 2000 roku, kiedy został wybrany Prezesem PZK rozpoczął wydawanie Komunikatu PZK (nazywanego wcześniej "Komunikatem sekretariatu ZG PZK"). Od 2009 roku do redakcji dołączył Zygmunt SP5ELA, a od roku 2013 Jurek SP3SLU nadający komunikaty przez radio na 3702.5 KHz o godz. 18-tej z lokalizacji Mariantów). Od lutego 2022 r. członkiem Redakcji jest Krzysztof SP5E, który odpowiada za nową szatę graficzną Komunikatów.

Redakcja Komunikatów PZK

UWAGA! Komunikaty środowe PZK - subskrypcja

Komunikaty PZK (środowe), wcześniej tzw. Komunikaty sekretariatu ZG PZK, są wysyłane pocztą elektroniczną w ramach subskrypcji (e-mail), do osób zainteresowanych wiadomościami organizacyjnymi Polskiego Związku Krótkofalowców oraz informacjami dotyczącymi innych podmiotów, ale związanymi z krótkofalarstwem.
Do roku 2018 adresy e-mail subskrybentów (około 400) dopisywał administrator. Od marca 2018 r. subskrypcja komunikatów została zautomatyzowana.
Aby otrzymywać Komunikat PZK, należy wysłać wiadomość (e-mail) na adres:
komunikat-pzk@pzk.org.pl w temacie wiadomości z tekstem "subscribe" (subscribe - bez apostrofów). Aby zrezygnować z subskrypcji należy wysłać wiadomość z tekstem "unsubscribe".