Komunikat PZK nr 29/23 z dnia 19.07.2023
Dodane przez sp2jmr dnia 2023-07-20 / 22:14
Komunikat PZK NR 29/2023 z dnia 19 lipca 2023 r.

Witamy wszystkich Słuchaczy i Odbiorców naszych cotygodniowych komunikatów PZK, które są nadawane w każdą środę, o godzinie 18:00 czasu lokalnego, na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM oraz publikowane na portalu PZK, a także rozsyłane na listę wysyłkową. Zautomatyzowane archiwum komunikatów znajduje się na osobnym serwerze: https://komunikat.pzk.org.pl/ .

1. SN0HQ uzupełnienie

W tegorocznej aktywności SN0HQ operatorów choćby zaangażowanych na niewielką skalę było więcej niż wymieniłem w poprzednim Komunikacie do listy opublikowanej w ub. komunikacie:
SP2DKI, SP2FAX, SP2MKI, SP2MKT, SQ2GXO, SP3EPG, SP4JCP, SP4MPG, SP4TKR, SQ4NR, SP5C, SP5CNA, SP5AUC, SP5ELA, SP5UFK, SP5OXJ, SQ5J, SQ5HG, SP6YG, SP6AEG, SP6CIK, SQ6MS, SP6T, SP6A, SQ6PLH, SP7AH, SP7IFM, SP7JLH, SP7JQQ, SP7LCK, SP7LIE, SQ7CL, SQ7NSN, SQ7LQJ, SQ7FPD, SP8K, SP8BRT, SP8BRQ, SP8GQU, SP8TJU, SQ8JLA, SP9LAS, SP9N, SQ9V,

Do wyżej wymienionych operatorów należy dodać znaki Kolegów, które otrzymałem od szefów poszczególnych lokalizacji. Są to:

SP6ET, SP6JIU, SP6LZA, SQ6NEJ, SQ6ODL, SQ6POG, SQ6JNX, SP8ATI, SP8BVN, SP8LBK, SP8OV, SP9WZJ, SQ9S, SQ9OB, SQ9HQ, SQ9IAU.

Czyli w sumie w tegorocznej edycji startu SN0HQ uczestniczyło aż 61 operatorów.

Po raz kolejny wszystkim uczestnikom tegorocznego startu w Mistrzostwach IARU serdecznie dziękujemy. Wasze zaangażowanie i wysiłek zostały dostrzeżone nie tylko przez nas, ale i przez światową społeczność krótkofalarską.

Prezydium ZG PZK

I. Sprawy organizacyjne

2. XXVII KZD

Przyszły rok jest rokiem wyborczym dla władz Polskiego Związku Krótkofalowców. W 2024 roku w maju powinien odbyć się XXVII Krajowy Zjazd Delegatów PZK. Prezydium ZG PZK ogłasza nabór ofert na organizację KZD PZK. Warunki wstępne: termin pomiędzy 10-11-12 lub 17-18-19 maja 2024. Czas Zjazdu od piątku 10 lub 17 maja (kolacja) do niedzieli 12 lub 19 maja (śniadanie).
Ilość uczestników ok. 60 osób. Zgłaszać oferty mogą Oddziały terenowe PZK, Kluby PZK, członkowie PZK. Należy brać pod uwagę zarówno lokalizację (im bliżej centrum Polski tym lepiej), warunki tj. nocleg i obrady w jednym budynku lub w pobliżu. Oczywiście ważna jest cena za 2 noclegi, 2 kolacje, 2 śniadania, 1 obiad.
Informacje prosimy przesyłać poprzez sekretariat ZG PZK, oferty drogą elektroniczną na hqpzk@pzk.org.pl , sp2jmr@gmail.com .

Prezydium ZG PZK

I. Wydarzenia

3. Wielkie święto YL-ek w SP

Międzynarodowa impreza eterowa SP88YL w dniach 06-12.08.2023 r. w Chęcinach.
Drogie YL-ki!
Po udanej działalności YL w Czechach, w OK5Z, miło nam poinformować o kolejnym wydarzeniu grupy Międzynarodowej YL, tym razem w Polsce. Święto Kobiet -
krótkofalowców zostało zaplanowane od niedzieli 6 sierpnia do soboty 12 sierpnia 2023 roku.
Podczas pracy w eterze z SP, dzięki uprzejmości Michała SQ7NSN oraz Arka SQ7FPH, możemy korzystać z ich pierwszorzędnej stacji kontestowej.
Stacja zlokalizowana jest w gminie Chęciny, około 100 km na północ od Krakowa
i około 200 km na południe od Warszawy. Równolegle do działania w eterze
oferujemy program towarzyszący (aktywność SOTA, zwiedzanie zamku itp.),
który zmienia się codziennie. Każda YL może uczestniczyć indywidualnie.
OM jako osoba towarzysząca jest również mile widziany.
Z przyjemnością przyjmuję zgłoszenia/rejestracje. Chętnie odpowiem również
na wszelkie pytania.

Eva HB9FPM/OK3QE
e-mail: hb9fpm@uska.ch
Numer telefonu: +41 79 699 76 80

Zatrzymamy się w hotelu: https://davinci.travel.pl/hotel
Film z aktywacji w OK: https://youtu.be/ivnYzi2j_AU

Do usłyszenia w eterze!

88, Eva HB9FPM

4. Dyplom SP88YL

Dyplom ten można uzyskać po przeprowadzeniu 4 ważnych łączności ze stacjami SP88YL lub SP88YL/P na dowolnych pasmach lub dowolnymi emisjami. Stacje SP88YL i/lub SP88YL/P będą aktywne w eterze w okresie od 6 do 11 sierpnia 2023 r. Dyplom jest dostępny dla wszystkich krótkofalowców-operatorów oraz nasłuchowców (SWLs) we wszystkich krajach świata.
Nie zalicza się QSOs powtórzonych na tym samym paśmie tą samą emisją.
Można sprawdzić swoje QSOs oraz ubiegać się o dyplom na następującej stronie: www.sp88yl.com .
Wielkie podziękowania zasłużenie otrzymuje YL Raisa R1BIG / OH7BG / VO1BIG za projekt graficzny dyplomu.

73/88/33
Eva HB9FPM / OK3QE / VA3QET
Autor informacji: Eva Thiemann HB9FPM

Opracowanie i tłumaczenie:
Paweł Zakrzewski SP7TEV - Oficer Łącznikowy IARU - PZK

5. VIII ZLOT KRÓTKOFALOWCÓW "PSZCZELNIK 2023" PRZESZEDŁ DO HISTORII

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami w dniu 15 lipca 2023 na terenie ośrodka harcerskiego położonego nad jeziorem myśliborskim odbył się VIII Zlot Krótkofalowców pn. "Pszczelnik 2023" poświęcony 90 rocznicy pokonania Oceanu Atlantyckiego przez lotników litewskich: Steponasa Dariusa i Stasysa Girenasa, którzy samolotem typu "Bellanca CH-300 Pacemaker", nazwanym przez nich "Lituanicą", w dniu 15 lipca 1933 roku wylecieli z Nowego Jorku z zamiarem pokonania Atlantyku i wylądowania w Kownie. Tym lotem chcieli rozsławić Litwę na świecie. Samolot 17 lipca 1933 roku rozbił się w lesie pszczelnickim 6 km od Myśliborza. Obaj piloci zginęli. Do celu pozostało im tylko 650 km.

Rozpoczynając zlot kol. Stefan SP1JJY przywitał wszystkich przybyłych na zlot oraz zaproszonych gości: Pana Wiesława Wierzchosia Konsula Honorowego Republiki Litewskiej w Szczecinie, Pana Piotra Sobolewskiego Burmistrza Myśliborza, Pana Andrzeja Potyrę Starostę Powiatu Myśliborskiego, którzy patronatem honorowym objęli zlot krótkofalowców "Pszczelnik 2023".

Polski Związek Krótkofalowców był reprezentowany przez Sekretarza PZK kol. Piotra Skrzypczaka SP2JMR, oraz uczestniczącego w spotkaniu wiceprezesa PZK kol. Piotra Eichlera SP2LQP.

Na zdjęciu widocznym w wersji PDF: początek zlotu Pszczelnik 2023 - Pan Wiesław Wierzchoś Konsul Honorowy Republiki Litewskiej z medalem i grawertonem dla upamiętnienia 90 rocznicy przelotu przez Atlantyk samolotu "Lituanica" w towarzystwie Piotra SP2JMR.

Szczególnie serdecznie przywitano 16 osobową delegację litewską z rejonu słynącego z "Festiwalu Grzybów" - Vareny, której przewodził Mer samorządu Rejonu Varena - Algis Kaseta (czytaj: Kaszieta).
Krótkofalowców litewskich reprezentowali Bronius LY5O i Albinas LY2MM, niemieckich Rolf DL1BQR i Hans-Jurgen DM2CNE. W zlocie uczestniczyli również: gospodarz terenu - Komendant Hufca ZHP hm. Rafał Topolski, oraz Prezes Zachodniopomorskiego Oddziału Terenowego PZK Janusz Tylkowski SP1TMN.

Po przywitaniu gości kol. Albinas LY2MM przy dźwiękach hymnu Republiki Litewskiej wciągnął na maszt flagę Litwy. Chwilę później zabrzmiały dźwięki Mazurka Dąbrowskiego, przy których flagę polską na maszcie umieścił kol. Wiesław SQ1TAR.
Po odegraniu hymnów państwowych i podniesieniu flag gospodarz terenu Burmistrz Piotr Sobolewski wspólnie z zaproszonymi gośćmi ogłosili otwarcie zlotu.
Następnie Pan Wiesław Wierzchoś Konsul Honorowy Republiki Litewskiej w Szczecinie wręczył dla reprezentantów Litwy, Niemiec, dla Piotra SP2JMR, Wiesława SQ1TAR i Stefana SP1JJY pamiątkowe karty Konsulatu Republiki Litewskiej opatrzone swoimi dedykacjami.
Burmistrz Myśliborza Piotr Sobolewski wręczył Piotrowi SP2JMR i Stefanowi SP1JJY pamiątkowe medale poświęcone 90 rocznicy lotu "Lituanici" oraz specjalne albumy przedstawiające uroczystości odbywające się w pszczelnickim lesie z ostatnich lat.
Sekretarz PZK Piotr SP2JMR przedstawił historię upamiętniania kolejnych rocznic przelotu "Lituanici" nad Atlantykiem przez polskich krótkofalowców. Poinformował o akcji dyplomowej "Lituanica - 90" organizowanej wspólnie z krótkofalowcami litewskimi i przedstawił statystki, z których wynikło, że do dnia 15 lipca b.r. stacje organizatora przeprowadziły 47 tysięcy łączności z operatorami ze 175 krajów. Dyplom dotychczas zdobyło 64 operatorów z innych kontynentów, 746 operatorów europejskich i 213 stacji polskich. Akcja dyplomowa organizowana wspólnie z krótkofalowcami z Litwy byłaby niemożliwa, gdyby nie zaangażowanie Andrzeja Bojana SP8AB, dla którego władze Ligi Radioamatorów Litwy - LRMD ufundowały okolicznościowy garwerton.

Na zdjęciu widocznym w wersji PDF: grawerton ufundowany przez LRMD dla Andrzeja SP8AB w podziękowaniu za zaangażowanie i przygotowanie akcji dyplomowej.

Uczestników zlotu czekało wiele atrakcji m.in. takich jak: współzawodnictwo w strzelaniu z broni pneumatycznej, rzucaniu do celu granatem. Przeprowadzono konkurs z wiedzy o krótkofalarstwie, locie "Lituanici", historii Myśliborza, gdzie główną nagrodą był radiotelefon. Nagrodę "po ciężkich bojach" zdobył Ireneusz SP1VIG.

Koledzy ze Stargardzkiego Radioklubu PZK SP1KCJ z Andrzejem SP1EYA na czele przygotowali praktyczne pokazy "Łowów na lisa" (ARDF), zademonstrowali konspiracyjną radiostację BP-5 z zasilaczem mechanicznym z 12V na 500 V wykonaną w 1943 r. przez polskich konstruktorów w Anglii. Wielkim powodzeniem wzbudzającym salwy śmiechu cieszyła się konkurencja "wbijania gwoździ pustym młotkiem". Każdy też mógł otrzymać certyfikat potwierdzający umiejętność "nadawania znaków Morse'a lewą nogą". Rafał SP1RPK zdradzał tajniki pracy na DMR-ach, a Arnold SP1JQJ dzielił się swoim doświadczeniem w odbiorze słabych sygnałów CW na sprzęcie różnych marek. Arnold opowiedział także o wykorzystaniu oprogramowania krótkofalarskiego w systemach operacyjnych WINDOWS i LINUX.
Kolega Ryszard SP1ASU w skrócie przedstawił morską łączność radiową. Omawiał także systemy alarmowania i naprowadzania na miejsce akcji na morzu oraz prezentował sprzęt używany do łączności na morzu.
Anteny i akcesoria krótkofalarskie można było nabyć na stoisku Leszka SP1BKS.

Zostaliśmy także zaszczyceni udziałem i pokazem działania samochodu pomiarowego z Delegatury UKE w Szczecinie. Zainteresowanie ze strony uczestników było duże, bo wielu z nas chciało wiedzieć i widzieć czym nie tylko nas można kontrolować, ale także wyszukiwać szkodliwe sygnały radiowe.

Zlot był dobrym miejscem dla wyróżnienia medalami 75-lecia ZOT PZK w Szczecinie zasłużonych dla oddziału kolegów: Pawła SP1MWN, Stanisława SP1IVL, Jerzego SP1FMW, Sławomira SQ1KSM, Leszka SP1NL, Roberta SP1D, Ryszarda SP1ASU, Krzysztofa SP1MVG, Marka SQ1NXW, Wiesława SQ1BHH, Waldemara SP1MVW, Waldemara SP1DPA, Jerzego SP1IWC, Kazimierza SP1HNH, Rafała SP3HTF, Krzysztofa SP1MGM, Mirosława SQ1SNU oraz Ryszarda SP1EXD.
Pogoda dopisała, więc wielu uczestników zlotu skorzystało z rejsu katamaranem po jeziorze Myśliborskim. Organizatorzy zadbali o podniebienia biorących udział w zlocie serwując pyszną grochówkę przygotowaną przez Pensjonat "Zielone Wzgórze" z Lipian.

Ogółem zarejestrowaliśmy ponad 150 osób, które wzięły udział w zlocie.
W dniu następnym, tj. 16 lipca 2023 roku w trakcie oficjalnych uroczystości, z udziałem prezydentów Polski Andrzeja Dudy i Litwy Gitanasa Nausedy, w miejscu tragicznie zakończonego lotu Stasysa Girenasa i Steponasa Dariusa, delegacja Polskiego Związku Krótkofalowców w składzie Piotr Skrzypczak SP2JMR - sekretarz PZK, Janusz Tylkowski SP1TMN - prezes ZOT PZK i Stefan Jaworski SP1JJY - sekretarz ZOT PZK, złożyli u stóp pomnika wieniec od Polskiego Związku Krótkofalowców.

Na zdjęciu widocznym w wersji PDF: Stefan SP1JJY wita gości i uczestników zlotu krótkofalowców Pszczelnik 2023.

Na zdjęciu z 16 lipca widocznym w wersji PDF: delegacja PZK po złożeniu wieńca pod pomnikiem litewskich bohaterów. Od lewej Janusz SP1TMN, Piotr SP2JMR, Stefan SP1JJY.

Info. Stefan SP1JJY, foto: Irena Staraitis, Tadeusz SP1WWS, Stefan SP1JJY.

*Prezydium ZG PZK serdecznie dziękuje Stefanowi SP1JJY głównemu organizatorowi kolejnego już 8 zlotu za perfekcyjną organizację tegorocznego Zlotu Krótkofalowców Pszczelnik 2023. Dziękujemy także zaangażowanym w organizację zlotu osobom: Barbarze Lawrentif, Romualdowi SQ1FYX, Mirosławowi SQ1SNU, Januszowi SP1TMN oraz wszystkim, którzy pomogli w logistyce i organizacji tej ważnej prestiżowej imprezy.

Prezydium ZG PZK


6. Wyprawa na Islandię

Już 22 lipca 2023 roku ruszamy z Kasią na podbój naszego setnego kraju. Krajem tym będzie Islandia. Spędzimy trzydzieści dni w kamperze pokonując drogi Wysp Owczych i Islandii. Zwiedzanie, robienie zdjęć, filmów jak również aktywność radiowa będzie towarzyszyła nam podczas całej podróży.
Wyruszamy promem z północnej Danii. Nasza aktywność radiowa najprawdopodobniej rozpocznie się już 22 lipca na promie, z którego pod znakiem SP7VC/mm będę pracował z bardzo poszukiwanych lokatorów morskich w paśmie 70 MHz. Następnie zatrzymamy się na 3 dni na Wyspach Owczych (OY/SP7VC) i dalej popłyniemy na Islandię (TF/SP7VC). Kamperem zabieramy kilkaset kilogramów sprzętu krótkofalarskiego. Planujemy być aktywni w paśmie 14 MHz oraz w segmencie UKF na pasmach 50, 70 i 144 MHz z kilkunastu poszukiwanych lokatorów. Odmienność naszej wyprawy od dotychczasowych ekspedycji krótkofalarskich na Islandię to:
- dodatkowa praca na UKF z poszukiwanych jeszcze nieaktywowanych lokatorów emisjami SSB, FT8, MSK144 na pasmach 50, 70, 144 MHz;
- mamy w planie aktywowanie kilku latarni morskich z programu LH oraz aktywowanie kilku rezerwatów przyrody TFFF z programu WWF World Flora & Fauna na falach krótkich.
Jest planowana również praca w zawodach IOTA.
Przebieg wyprawy można będzie obserwować na stronie:
www.zradiemprzezswiat.pl oraz na Facebooku SP7VC Radio Expedition:
https://www.facebook.com/profile.php?id=100064659373254.

Do usłyszenia.
Przemek SP7VC i Kasia SQ7OYL

III. Sport

7. Wiadomości nie tylko DX-owe

9A - Chorwacja: stacje 9A7YY, 9A/S53Z, 9A/S54W, 9A/S58MU, 9A/S50O i 9A/S50X będą aktywne z wyspy Vis (EU-016) od 24 lipca do 1 sierpnia na CW i SSB, pasma 80 - 10m. Będą aktywni podczas zawodów IOTA. QSL via biuro, eQSL lub bezpośrednio na znaki domowe.

F - Francja: F4FET, F4HHL, F5RAB i F8GGV będą uczestniczyć w IOTA Contest jako TM5K z Ouessant Island (EU - 065). Przed zawodami będą aktywni na SSB, CW, RTTY i FT8 w pasmach 80 do 6m. QSL via F8GGV.

I - Włochy: II3GR jest specjalnym znakiem wywoławczym do corocznego YOTA Camp organizowanego przez ARI Grado. W tym roku będzie miał miejsce na Volpera Island (niezaliczane do IOTA) od 20 do 23 lipca włączając w to uczestnictwo w zawodach YOTA Contest. QSL via IV3CTT.

I - Włochy: siedmiu operatorów (IK7WDS, IU7EHF, IW7DMH, IW7DOL, IZ7AUH, IZ7LDC i IZ8EGM) będzie aktywnych jako IJ7DX (razem z uczestnictwem z IOTA Contest) i IJ7SAT (QO-100, satelity) z San Pietro Island (EU - 073) od 28 do 30 lipca. QSL via Club Log OQRS.

IS0 - Sardynia: IK5WWA będzie aktywny jako IM0C z San Pietro Island (EU - 165) od 16 do 30 lipca, pasma 40 do 2m, możliwe że również 80m. QSL via znak domowy.

JA - Japonia: Kenji, JA4GXS będzie aktywny jako JA4GXS/6 z Uji Island (AS - 067) 22 lutego (od 4 do 21 UTC) na CW, SSB i FT8, pasma 40, 30 20 i 6m. QSL via znak domowy, direkt albo przez biuro.

OH - Finlandia: OH6NJ będzie aktywny jako OH6NJ/8 z Hailuoto Island (EU - 184) od 24 do 31 lipca, na CW, SSB i FT8, głównie na górnych pasmach. QSL via znak domowy.

OZ - Dania: DL1RNW będzie aktywny jako OZ/DL1RNW z Sandkas na wyspie Bornholm (EU - 030) od 23 lipca do 5 sierpnia, pasma KF i 6m. QSL via eQSL.

SM - Szwecja: Członkowie EDR Ballerup będą aktywni jako SM7/OZ5BAL z Ven Island (EU - 137) od 28 do 30 lipca, włączając w to zawody IOTA. Przed zawodami będą aktywni w pasmach 30, 17 i 12m. QSL via LoTW, ClubLog OQRS, eQSL lub via OZ0J.

TF - Islandia: SP7VC i SQ7OYL będą aktywni jako OY/SP7VC z Wysp Owczych od 23 do 26 lipca i później z Islandii (TF/SP7VC) od 27 lipca do 17 sierpnia. Aktywność głównie na 50, 70 i 144MHz, także na 20m.

TG - Guatemala: Dennis KT8X będzie aktywny w stylu wakacyjnym jako TG4/KT8X od 23 lipca do 4 sierpnia na CW, FT8 i może SSB, pasma 40 do 6m. QSL via LoTW.

V7 - Wyspy Marshalla: W0GRC spodziewa się być aktywny jako V7/W0RGC z Kwajalein (OC - 028) przez 2 do 3 tygodni zaczynając od 13-14 lipca. W wolnym czasie będzie aktywny na SSB i FT8 na pasmach 20, 15 i 10 metrów. QSL via LoTW, eQSL lub via znak domowy.

VK9/N - Wyspa Norfolk: David VK5DB będzie aktywny jako VK5DG/9 z Wyspy Norfolk (OC - 005) w dniach od 21 do 27 lipca. "To będzie czysto praca portable" i wszystkie kontakty będą przez różne satelity. QSL via LoTW i eQSL.Więcej informacji: https://www.qrz.com/db/VK5DG/9.

VP5 - Turks & Caicos Islands: Shawn KI5PXG będzie aktywny w stylu wakacyjnym jako VP5/KI5PXG z Turks Islands (NA - 003) od 17 do 24 lipca na SSB i FT8, pasma KF, głównie 10 i 20 metrów. QSL via LoTW.

Nadchodzące zawody:
YOTA Contest: 1000 UTC - 2159 UTC, 22 lipca 2023 r.
https://www.ham-yota.com/contest/

Pozdrawiam
Marcin SP3BBS

8. UKF zawody

W najbliższym czasie:

SPAC 70 MHz, zawody aktywności UKF - czwartek, 20 lipca 2023, godz. 17:00 - 21:00 UTC. Regulamin:
https://pk-ukf.pl/wp-content/uploads/2020/05/SPAC_regulamin_PL.pdf.

SPAC 2.3 GHz i wyżej, zawody aktywności UKF - wtorek, 25 lipca 2023, godz. 17:00 - 21:00 UTC. Regulamin:
https://pk-ukf.pl/wp-content/uploads/2020/05/SPAC_regulamin_PL.pdf.

Zawody SPAC prowadzi i rozlicza Stowarzyszenie Polski Klub UKF. Dzienniki w formacie EDI prosimy wysyłać na adres: http://spac.pk-ukf.pl/.

Stanisław SQ2EEQ

9. Zawody ARAM na 50 MHZ

ARAM, Associação de Radioamadores do Alto Minho to mały klub z północnej Portugalii jesteśmy członkiem Rede de Emissores Portugueses (REP).
W dniach 22 i 23 lipca godz. Od 12-12 organizujemy zawody 50 MHz i zapraszamy wszystkich miłośników pasma 6 m.
Regulamin zawodów znajduje się pod linkiem:
https://www.aram.pt/?pagina=eventos&subpg=concurso50MHz&lang=en.

Z wyrazami szacunku
Komisja konkursowa ARAM

Info. Piotr SP2JMR

IV. Silent Keys
________________________________________________
SP9SPV SK

W dniu 16 lipca br. opuścił na zawsze nasze szeregi Kolega Leszek Saturn SP9SPV. Świetny konstruktor i wspaniały Kolega. Przed chorobą był wieloletnim członek OT-12 PZK. Pożegnanie śp. "Lesia" SP9SPV nastąpi 25.07. o godz. 11.00, na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

Info. Paweł SP9OM
_________________________________________________________
Redakcja Komunikatów PZK dziękuje za przesłane materiały: Evie Thiemann HB9FPM, Marcinowi SP3BBS, Stanisławowi SQ2EEQ, Pawłowi SP9OM, Stefanowi SP1JJY, Przemkowi SP7VC.

Informujemy, że Prezydium ZG PZK podjęło decyzję, aby wszyscy członkowie PZK zarejestrowani w bazie systemu OSEC otrzymywali Komunikat PZK "z urzędu", jako tzw. wartość dodaną. Komunikaty są od lat robione i nadawane w paśmie 80 m sporym wysiłkiem osób będących w składzie Redakcji.

Jednocześnie Redakcja Komunikatu prosi o niewysyłanie na adres dystrybucyjny odpowiedzi i listów. Prosimy je kierować na indywidualne adresy e-mail członków Redakcji: sp2jmr@pzk.org.pl, sp5ela@rf.pl, sp5e@krotkofalow.cy.


Materiały do Komunikatu PZK na kolejną środę powinny być przesłane nie później niż do wtorku, godz. 15:00. Materiały prosimy nadsyłać jednocześnie na adresy: sp2jmr@pzk.org.pl, sp5ela@rf.pl, sp5e@krotkofalow.cy.

W przypadku przesłania ich później mogą znaleźć się w następnym środowym komunikacie, czyli za tydzień.
Teksty wymagające autoryzacji przed publikacją powinny być dostarczone przynajmniej 24 godziny wcześniej, czyli do poniedziałku, godz. 15:00.

Uwaga! Dostarczane do publikacji zdjęcia muszą mieć opisy oraz informację dotyczącą praw autorskich. W przypadku wizerunku osób małoletnich wymagana jest zgoda opiekunów ustawowych. Materiał fotograficzny należy dostarczać w postaci plików graficznych niezależnych od opisu tekstowego (osobne pliki jpg, png, niezagnieżdżone w strukturze tekstu), zdjęcia muszą być opisane.

Autor przekazując swój materiał do publikacji przenosi na Polski Związek Krótkofalowców (zwany dalej Wydawcą) prawa autorskie do publikacji utworu w formie pisanej, materiału fotograficznego oraz ich rozpowszechniania za pomocą innych mediów, np. takich jak poczta elektroniczna i Internet. Przeniesienie praw autorskich jest nieodwracalne. Tekstów nadesłanych nie zwracamy. Nadesłanie materiału / tekstu nie jest równoznaczne z jego opublikowaniem. Zamieszczenie publikacji i innych materiałów w Komunikatach PZK i na portalu PZK jest nieodpłatne.
Redakcja Komunikatu PZK zastrzega sobie prawo do dokonywania skrótów i korekt otrzymanego materiału, także prawo do dokonywania w nadesłanych materiałach zmian tytułów, skrótów, poprawek stylistyczno-językowych oraz do usuwania usterek innego typu (np. terminologicznych lub dotyczących warstwy dokumentacyjnej), a także do odrzucenia artykułu bez podania przyczyny.
Nie będą przyjmowane teksty nie spełniające podstawowych wymogów poprawności językowej.
Komunikaty PZK są nadawane w każdą środę, o godzinie 18:00 czasu lokalnego, na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM, a materiał w nich zawarty jest wykorzystywany przez Redakcję Krótkofalowca Polskiego.

Redakcja Komunikatów PZK: Piotr SP2JMR, Zygi SP5ELA, Krzysztof SP5E i Jurek SP3SLU - także nadający komunikaty środowe.

*Motto Redakcji

Odpowiedzialność za słowo jest ważnym etycznie wymaganiem odnoszącym się do człowieka, szczególnie kiedy występuje w przestrzeni publicznej i także w stowarzyszeniu. Służba prawdzie jest zatem nie tylko słusznym oczekiwaniem od Władz PZK i osób funkcyjnych ze strony wszystkich członków i niezrzeszonych radioamatorów, ale i jej moralnym obowiązkiem. Dotyczy to również Redakcji Komunikatów PZK.
W nawiązaniu do tej zasady informujemy, że Redakcja Komunikatów PZK dokłada wszelkich starań, aby ww. kryteria zostały spełnione. Otrzymywany materiał rz terenur1; często jest obarczony błędami, zawiera pewne nieścisłości. Korekty materiału wymagane są w prawie każdym co środowym wydaniu Komunikatu PZK.
Piotr SP2JMR od KZD PZK w Kołobrzegu w 2000 roku, kiedy został wybrany Prezesem PZK rozpoczął wydawanie Komunikatu PZK (nazywanego wcześniej "Komunikatem sekretariatu ZG PZK"). Od 2009 roku do redakcji dołączył Zygmunt SP5ELA, a od roku 2013 Jurek SP3SLU nadający komunikaty przez radio na 3702.5 KHz o godz. 18-tej z lokalizacji Mariantów). Od lutego 2022 r. członkiem Redakcji jest Krzysztof SP5E, który odpowiada za nową szatę graficzną Komunikatów.

Redakcja Komunikatów PZK

UWAGA! Komunikaty środowe PZK - subskrypcja

Komunikaty PZK (środowe), wcześniej tzw. Komunikaty sekretariatu ZG PZK, są wysyłane pocztą elektroniczną w ramach subskrypcji (e-mail), do osób zainteresowanych wiadomościami organizacyjnymi Polskiego Związku Krótkofalowców oraz informacjami dotyczącymi innych podmiotów, ale związanymi z krótkofalarstwem.
Do roku 2018 adresy e-mail subskrybentów (około 400) dopisywał administrator. Od marca 2018 r. subskrypcja komunikatów została zautomatyzowana.
Aby otrzymywać Komunikat PZK, należy wysłać wiadomość (e-mail) na adres:
komunikat-pzk@pzk.org.pl w temacie wiadomości z tekstem "subscribe" (subscribe - bez apostrofów). Aby zrezygnować z subskrypcji należy wysłać wiadomość z tekstem "unsubscribe".