Komunikat PZK nr 25/23 zdnia 21.06.2023
Dodane przez sp2jmr dnia 2023-06-22 / 11:43
KOMUNIKAT Polskiego Związku Krótkofalowców
NR 25/2023 z dnia 21 czerwca 2023 r.


Witamy wszystkich Słuchaczy i Odbiorców naszych cotygodniowych komunikatów PZK, które są nadawane w każdą środę, o godzinie 18:00 czasu lokalnego, na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM oraz publikowane na portalu PZK, a także rozsyłane na listę wysyłkową. Zautomatyzowane archiwum komunikatów znajduje się na osobnym serwerze: https://komunikat.pzk.org.pl/ .



I. Sprawy organizacyjne

1. Komunikat PZK pod kontrolą UKE

Szanownych Odbiorców być może zainteresuje opis szczególnych warunków w jakich był nadawany Komunikat PZK nr 24 (14 czerwca 2023). Otóż w lokalizacji Mariantów (QTH SP3SLU) dokładnie w tym czasie odbywała się niezapowiedziana kontrola Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Na 15 minut przed 18.00 na parkingu posesji pojawił się wóz pomiarowy UKE wraz z kontrolerami posiadającymi stosowne uprawnienia i dokumenty (zlecenie kontroli wydane przez Prezesa UKE). Mimo sporego zdziwienia operatora stacji (SP3SLU) nie było czasu na dociekania "co, jak i dlaczego?", bowiem nadszedł czas nadawania zapowiedzi: "Tu SP0PZK, o godzinie 18:00, na tej częstotliwości, zostanie nadany Komunikat Polskiego Związku Krótkofalowców". Urzędnicy zostali wprowadzeni do pomieszczeń i poproszeni o wykonywanie swoich czynności tak, aby nie przeszkadzało to bezpośrednio w emisji Komunikatu i nawiązywaniu łączności pokomunikatowych. Tak też się stało.
W ten sposób do historii przeszło nadawanie Komunikatu PZK pod bezpośrednią kontrolą Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Natomiast krótko przed godziną 19:00 radiostacja wraz z operatorem była już do pełnej dyspozycji kontrolerów. W tor antenowy włączono urządzenie pomiarowe. Sprawdzeniu podlegały aspekty formalne (pozwolenia, upoważnia, świadectwa etc.), sposób wykorzystania urządzeń radiowych w odniesieniu do obowiązujących przepisów, parametry techniczne stacji, w tym moc wyjściowa nadajnika. Kontrolę zakończono spisaniem i przedyskutowaniem protokołu. Nie wykazano nieprawidłowości, nie wydano zaleceń pokontrolnych, a kontrolowany nie wniósł zastrzeżeń do przebiegu kontroli. Na uwagę zasługuje profesjonalizm i wysoka kultura pracy kontrolerów UKE.

Info. Jerzy SP3SLU

II Wydarzenia

2. AKCJA DYPLOMOWA "LITUANICA - 90"

Zarząd Zachodniopomorskiego Oddziału Terenowego PZK w Szczecinie zaprasza do udziału w akcji dyplomowej "LITUANICA - 90", organizowanej z krótkofalowcami litewskimi zrzeszonymi w LRMD, w dniach od 1 do 31 lipca 2023 dla uczczenia 90 rocznicy pokonania Atlantyku przez litewskich lotników Steponasa Dariusa i Stasysa Girenasa, którzy 15 lipca 1933 r wystartowali samolotem "Lituanica" z Nowego Yorku z zamiarem dotarcia do Kowna. Swój lot zakończyli tragicznie 17 lipca 1933 roku rozbijając się w pszczelnickim lesie niedaleko Myśliborza.
Dyplom trzystopniowy: brązowy, srebrny i złoty będzie do pobrania w formie elektroniczne ze strony https://logsp.pzk.org.pl/a/lituanica na której również znajduje się regulamin akcji dyplomowej "LITUANICA - 90" . Stanowi on również załącznik do niniejszego komunikatu

Info. Stefan SP1JJY

3. PSZCZELNIK 2023

Myśliborski Klub Łączności PZK SP1PMY oraz Zarząd zachodniopomorskiego Oddziału Terenowego PZK w Szczecinie zapraszają na VIII Zlot Krótkofalowców "Pszczelnik 2023" w Myśliborzu, który rozpoczynamy o 8.00 15 lipca 2023 r. Zlot odbędzie się na terenie Ośrodka Harcerskiego przy ul. Szarych Szeregów 6 (dojazd ulicą Północną).
Zapewniamy grochówkę. Będzie catering serwowany przez Pensjonat "Zielone Wzgórze".
W programie między innymi: rejsy po jeziorze myśliborskim, strzelanie z broni pneumatycznej, granat, prezentacja samochodu pomiarowego UKE, "Łowy na Lisa", "sprawdzian" wiedzy o pokonaniu Atlantyku, Myśliborzu i krótkofalarstwie. Ponadto zaprezentujemy radio QRP LAB599 TRX500, nauczymy udzielania pierwszej pomocy, spróbujemy pokonać strażaków w przeciąganiu liny. Nie zabraknie stoiska z antenami i innymi niezbędnymi dla krótkofalowca akcesoriami. Zlot zostanie zakończony 16 lipca 2023 roku złożeniem wiązanki przed pomnikiem Lotników.
W tym roku zlot jest poświęcony 90 rocznicy przelotu przez Atlantyk samolotu "LITUANICA", którym 15 lipca 1933r z Nowego Yorku wylecieli dwaj piloci litewscy Steponas Darius i Stasys Girenas, którzy swój lot 17 lipca 1933 r tragicznie zakończyli w lesie pszczelnickim niedaleko Myśliborza.
Zlot jest objęty honorowym patronatem przez Konsula Honorowego Republiki Litewskiej Pana Wiesława Wierzchosia, oraz Starostę Powiatu Myśliborskiego pana Andrzeja Potyrę.
Serdecznie zapraszamy do zarejestrowania swego pobytu na zlocie.

Info. Stefan SP1JJY sekretarz OT-14 PZK, prezes klubu SP1PMY

4. MSK Renifer 2023

W dniach 16-18 czerwca br. na terenie ośrodka wypoczynkowego OSIR w Człuchowie odbyło się kolejne Międzyoddziałowe Spotkanie Krótkofalowców.
Program spotkania obejmował bardzo szeroką tematykę od panelu I OT-23: przydatne konstrukcje krótkofalarskie, panelu II OT-09: TRX Husarek DSP w komputerze jako SDR oraz Remote Station poprzez pokazy pierwszej pomocy z użyciem fantomów aż do ciekawych prezentacji Krystiana SQ2KL o stacji ADS-B, czyli jak polować na samoloty i prezentacji książki "Z radiem przez świat" Przemka SP7VC. Był także pokaz łączności z użyciem fal świetlnych, czyli na THz przeprowadzony przez "Kanapowy Klub Mikrofalowy".
Czyli dla każdego było coś ciekawego.

Ogromnym zainteresowaniem cieszyło się także losowanie wśród uczestników nagród otrzymanych od sponsorów.

Impreza była bardzo dobrze zorganizowana, a głównym organizatorem był Zarząd Pomorskiego OT PZK (OT-09) z prezesem Dariuszem SP2HQY na czele, który całość prowadził. W drugiej części spotkania do prowadzącego dołączył Piotr SP2LQP wiceprezes PZK pomysłodawca i organizator pierwszych MSK organizowanych w tej formule.
Jednym z elementów spotkania było podsumowanie przez głównego organizatora Romana SQ2RH akcji dyplomowej z okazji 550 rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika. Wszyscy spośród 47 operatorów poszczególnych stacji biorących udział w akcji otrzymali ufundowane przez PZK okolicznościowe grawertony z podziękowaniem za aktywność. Główny pomysłodawca i organizator akcji Roman SQ2RH z rąk sekretarza PZK otrzymał specjalną szklaną statuetkę. Dla przypomnienia dodam, że była to jedna z największych naszych PZK-owskich akcji dyplomowych, podczas której przeprowadzono prawie 50.000 łączności.
Przy tak ważnej okoliczności nie mogło zabraknąć przedstawicieli WOT oraz pokazów wojskowego sprzętu łączności. Tym razem była to VII Pomorska Brygada WOT, a konkretnie 73 batalion lekkiej piechoty ze Słupska.

Spotkanie miało charakter środowiskowy i odbywało się w bardzo przyjaznej wręcz rodzinnej atmosferze, a uczestniczyło w nim ponad 150 osób.
Organizatorom spotkania w imieniu Prezydium ZG PZK dziękuję za trud włożony w jego organizację, a uczestnikom za miłą, koleżeńską atmosferę.

Info. Piotr SP2JMR sekretarz PZK, zdjęcia Piotr SP2LQP

5. Dyplom "100. Rocznica Urodzin Papcia Chmiela"

Z okazji przypadającej w dniu 7 czerwca br. 100. rocznicy urodzin Henryka Chmielewskiego "Papcia Chmiela", autora komiksów o Tytusie, Romku i A-Tomku, członkowie i sympatycy Dobrzyckiego Klubu Krótkofalowców SP3PDO organizowali akcję dyplomową. Akcja trwała w dniach 03.06.2023 - 11.06.2023. W tym czasie na pasmach HF były czynne stacje okolicznościowe SP100JCH, SP100TRA i SO100TRA. Stacje te przydzielały punkty do dyplomu, który wydawany został w dwóch wersjach - podstawowa i platynowa dla najaktywniejszych uczestników. Patronami akcji były dzieci Papcia Chmiela Monika i Artur. Szczegóły na stronie: https://www.qrz.com/db/SP100JCH.

Rozliczenie akcji: Stacją okolicznościową SP100JCH był SP3TYJ Dariusz. Nawiązał 2646 QSO. Operatorami stacji okolicznościowej SP100TRA byli Dorota SQ3TGY i Piotr SP3QDX, którzy nawiązali 2591 QSO. Operatorami stacji okolicznościowej SO100TRA byli Jacek SP9CJM i Tadeusz SO8DAN, którzy nawiązali 2572 QSO. Stacja SP100TRA nadawała 18 obrazków związanych z księgami Tytusa Romka i Atomka. W sumie uczestniczyło 10 stacji z poprawnie odebranymi rysunkami SSTV. Oprawę całości nad przesyłanymi rysunkami sprawował Piotrek SP3QDX. W sumie uprawnionych do dyplomu były 92 stacje, a oprócz dyplomów dla stacji licencjonowanych przesłane były również dyplomy dla SWL z Polskich i Zagranicznych - 10 dyplomów. W czasie akcji nawiązaliśmy 7810 QSO. Stacje pracowały emisjami SSB i CW.

Info. Dariusz SP3TYJ

6. Dylom "230. Rocznica Urodzin Aleksandra Fredry"

Dobrzycki Klub Krótkofalowców SP3PDO oraz Jacek SP9CJM są organizatorami akcji dyplomowej upamiętniającej 230. rocznicę urodzin Aleksandra Fredry.
W czasie trwania akcji, tj. od 19 do 25 czerwca br., na pasmach będą nadawały stacja okolicznościowa SP230AF oraz stacje współpracujące. Stacje te będą przydzielały punkty do dyplomu.

Warunkiem uzyskania dyplomu dla stacji SP jest uzyskanie minimum 230 pkt. Dla najaktywniejszej stacji przewidziany jest puchar.
Regulamin dyplomu na stronie: https://www.qrz.com/db/SP230AF

Info. Dariusz SP3TYJ

7. Prezentacja sprzętu krótkofalarskiego

W dniach 23 do 25 czerwca 2023 roku w Muzeum Ziemi Mogileńskiej w Chabsku koło Mogilna (woj. Kujawsko-Pomorskie, locator JO82XP), podczas XII Zlotu Pojazdów Militarnych i Ratowniczych, staraniem Witka SP2JBJ i innych kolegów zostanie uruchomiona radiostacja na pasmach KF i UKF. W tym roku po raz pierwszy zostaną zaprezentowane amatorskie konstrukcje krótkofalarskie. Zapraszamy do spotkania osobistego, szczególnie w sobotę 24 czerwca 2023 roku, a także do prezentacji swojego sprzętu krótkofalarskiego. Impreza będzie odbywała się na byłym boisku szkolnym, 4 km od miasta Mogilno.

Info. Irek SP2DKI

8. Historia SP6PAZ

HISTORIA PIASTOWSKIEGO KLUBU KRÓTKOFALOWCÓW SP6PAZ: 1967-2022

Koleżanki i Koledzy,

Za kilka tygodni zostanie wydana książka pt. ,,Historia Piastowskiego Klubu Krótkofalowców SP6PAZ: 1967-2022". Autorem tej pozycji jest nasz Kolega klubowy Krzysztof SP6DVP. Pozostała pewna ilość do rozprowadzenia. Jeśli ktoś chciałby zapoznać się z 55-letnią historią naszego klubu proszony jest o kontakt e_mailowy na adres sp6paz@outlook.com.

Vy 73, Robert SP6EK

9. Skrócony spis treści Świata Radio 7-8/23

AKTUALNOŚCI: Zawody
ANTENY: Anteny Beam, Strojenie anten jednopasmowych, Balkonowa antena 80 - 4 m, Płaszczka wg SP3L
TEST: ANAN-7000DKE MKII
PREZENTACJA: Automatyczny tuner antenowy MFJ998, Hytera HP5, Oscyloskopy R&S MXO 4
ŁĄCZNOŚĆ: Sondy meteorologiczne, Książki nadesłane do redakcji
ŚWIAT KF/UKF: Wyspy na antenie
WYWIAD: Co słychać w IARU
HOBBY: Transceiver QDX
DIGEST: Konstrukcje antenowe HF
RETRO: Odbiornik radiowy PCR
DYPLOMY: Dyplomy jubileuszowe
FORUM CZYTELNIKÓW: Porady, Listy
RYNEK I GIEŁDA

Info. Andrzej SP5AHT

10. KRÓTKOFALOWIEC POLSKI 7-8/2023

Posiedzenie ZG PZK i prezydium ZG PZK
ŁOŚ 2023
Narada w Ministerstwie Cyfryzacji
Walne Zebrania OT 32 i 51
Wyprawa DX-owa do Malezji
Silent Keys

Info. Tadeusz SP9HQJ

11. HamDXMap

Znasz już HamDXMap? Jeśli jeszcze nie, to zachęcam sprawdź mapy od Christiana F5UII pod adresem: https://dxmap.f5uii.net. To przydatne narzędzie dostępne w przeglądarce, bez konieczności instalowania. Działa na telefonie, tablecie i komputerze. Dwie zintegrowane mapy (MUF i foF2) w HamDXMap są generowane i udostępniane przez Andrew KC2G, który opracował i utrzymuje niesamowite narzędzie do prognozowania propagacji jonosfery dla pasm HF.
Wynik uzyskano dzięki wykorzystaniu modelu fizycznego International Reference Ionosphere (http://irimodel.org/) (IRI) 2020, z danymi w czasie rzeczywistym z sond jonosferycznych GIRO i metodami interpolacji Gaussa. Dane sondy są agregowane przez Globalne Obserwatorium Radiowe Ionosfery (https://giro.uml.edu/) (GIRO) i NOAA. Mapy (MUF i foF2) są nawet aktualizowane co 15 minut i automatycznie wyświetlane.
W nowej wersji dodatkowo jest kilka usprawnień m.in. dane użytkowników LoTW i eQSL w wyskakujących oknach. Łączność z oprogramowaniem do logowania WinTest, integracja DXCluster i kilka innych ulepszeń. Wszystko dostępne na komputerze, tablecie, telefonie. Warto przetestować!

Info. Krzysztof SP5E

12. Pamiętamy o bohaterach wydarzeń 1956 roku!

Szkolny Klub Krótkofalowców SP3PGR działający na terenie Szkoły Podstawowej nr 18 im. Zofii Nałkowskiej oraz Szkoły Podstawowej nr 46 im. Marii Dąbrowskiej w Poznaniu we współpracy z polskimi i węgierskimi krótkofalowcami jest organizatorem kolejnej ósmej edycji akcji dyplomowej rAWARD 1956r1; upamiętniającej bohaterów tragicznych dla narodów polskiego i węgierskiego wydarzeń 1956 roku, Poznańskiego Czerwca 1956 i Powstania Węgierskiego 1956. Przedsięwzięcie wpisuje się w obchody 67. rocznicy tamtych wydarzeń organizowane przez władze samorządowe Poznania oraz na Węgrzech, odpowiednio w dniach 28 czerwca i 23 października 2023. Akcja adresowana jest do nadawców indywidualnych, operatorów stacji klubowych oraz nasłuchowców z kraju i z zagranicy, a czas jej trwania zawiera się w okresach: od 20 do 30 czerwca (część I) oraz od 16 października do 10 listopada 2023 (część II). Szczegółowy regulamin akcji dostępny jest pod adresem: https://qrz.com/db/SP3PGR
Dogodną okazją do zdobycia punktów do tego dyplomu może być także udział w Zawodach Poznańskich im. mjr. Jerzego Grabusa (Poznański Czerwiec 1956) organizowanych na pasmie 80 i 40 m w najbliższą sobotę 24 czerwca 2023 (początek 16:00 UTC) oraz Zawodach Poznańskich (Powstanie Węgierskie 1956) organizowanych jesienią w niedzielę 22 października 2023 roku. Szczególne zaproszenie organizatorzy zarówno akcji dyplomowej, jak i obu zawodów kierują do krótkofalowców poznańskich, zarówno tych zrzeszonych w Oddziale Poznańskim PZK, jak i tych niezrzeszonych, gdyż obok krótkofalowców węgierskich stanowią oni odrębną grupę klasyfikacyjną i będą zapewne poszukiwani przez pozostałych uczestników. Szczegółowe regulaminy obu edycji Zawodów Poznańskich dostępne są pod adresami:

https://sp9cxn.pzk.pl/kalendarz.html

https://logsp.pzk.org.pl/?page=contest&id=1624

https://logsp.pzk.org.pl/?page=contest&id=1625

Wszystkie wyżej wymienione tegoroczne inicjatywy uczniów poznańskich szkół reprezentujących ten mały terenowy klub z OT-08 PZK patronatem honorowym obok prezesa Związku Oficerów Rezerwy im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, dyrektorów obu szkół objęła po raz kolejny Jej Ekscelencja Ambasador Węgier w Polsce, a młodzi krótkofalowcy wraz ze swoim opiekunem Jackiem Behrendtem SP3JB już po raz piąty byli gośćmi Pani ambasador, gdzie podczas spotkania w Warszawie zostali uhonorowani imiennymi dyplomami w podziękowaniu za organizację i przeprowadzenie ubiegłorocznej akcji "AWARD 1956" i Zawodów Poznańskich. Zarówno spotkania z Panią ambasador, jak i informacje o tych przedsięwzięciach zamieszczane także na stronie www Budapesztańskiego Stowarzyszenia Radioamatorów są ewenementem w działalności Polskiego Związku Krótkofalowców. Natomiast okazałe nagrody dla laureatów są możliwe dzięki wsparciu Wielkopolskiego Kuratora Oświaty działalności klubu SP3PGR, który przejął z powodzeniem przed dwoma laty organizację Zawodów Poznańskich od Oddziału Poznańskiego (OT-08) PZK.

73, Jacek SP3JB

III. Sport

13. WRTC 2023 już w krótce

Już za dwa tygodnie, w drugi weekend lipca, w ramach corocznych zawodów IARU Championship odbędzie się krótkofalarska olimpiada "The World Radiosport Team Championship", w skrócie WRTC. Olimpiady krótkofalarskie odbywają się co 4 lata i są 24-ro godzinnym współzawodnictwem dwuosobowych drużyn, reprezentujących wszystkie regiony świata. W tym roku ich liczba wynosi 61, a zawodników będzie gościł region administracyjny Emilia-Romania we Włoszech ze stolicą w Bolonii. Uczestnicy zostali wyłonieni w drodze trwających 2 lata kwalifikacji obejmujących udział w największych zawodach międzynarodowych. Na olimpiadzie będzie obecna czołówka światowego contestingu, tym większa zasługa naszych reprezentantów, Krzysztofa SP7GIQ i Bogusława SP7IVO, że udało im się zakwalifikować do tak zacnego grona. Kolejnym polskim akcentem na olimpiadzie będzie obecność Wiesława SP4Z w roli sędziego. Wiesław pełnił już funkcję sędziego w poprzednich edycjach WRTC, a do obecnej został wybrany z grona chętnych dwukrotnie przekraczającego liczbę wymaganych sędziów. Z zapowiedzi wynika, że do Włoch wybiera się również kilkuosobowa grupa kibiców, choć z oczywistych względów nie będą mogli być obecni w czasie zawodów w lokalizacji na stanowisku drużyn.

Ideą olimpiady jest współzawodnictwo zespołów w zbliżonych warunkach. Organizatorzy udostępniają porównywalne lokalizacje z identycznym systemem antenowym oraz planują udostępniać stan rywalizacji drużyn on-line poprzez zaawansowane oprogramowanie, które będzie również czuwało nad prawidłowością współzawodnictwa wykrywając próby niedozwolonych praktyk, w tym również tak zwanego "cheerleading", polegającego na preferowaniu przez korespondentów reprezentantów swojego kraju. Uczestnicy olimpiady biorą udział anonimowo, otrzymują na 15 minut przed rozpoczęciem znaki wywoławcze, których będą używać w zawodach i w żadnym przypadku, pod groźbą dyskwalifikacji, nie mogą ich ujawnić w czasie trwania zawodów. Nad tym czuwa między innymi sędzia obecny na stanowisku.
Z tym związana jest prośba naszych reprezentantów, żeby nie rozpowszechniać informacji, jeżeli ktoś rozpozna jakiego używają znaku. Ważne jest również, aby w takim przypadku przeprowadzić więcej QSO z innymi korespondentami, najlepiej z innymi stacjami - uczestnikami WRTC, gdyż ich dzienniki na pewno będą wykorzystane do analizy obliczania rezultatu i polskie znaki znajdujące się w logu naszych reprezentantów oraz logach innych drużyn nie będą unikatowe. QSO ze stacjami spoza grona stacji WRTC mogą nie wystarczyć, gdyż większość ich dzienników nie będzie w posiadaniu komisji zawodów. W przypadku większej ilości znaków unikatowych, te QSO zostaną wykreślone.
Zachęcamy do udziału w zawodach i przeprowadzania QSO z uczestnikami WRTC. Teoretycznie będzie możliwość nawiązania ponad 600 QSO tylko z tymi stacjami! Być może organizatorzy ogłoszą jakąś akcję zachęcającą w formie dyplomu za QSO

Bogusław SP7IVO

14. Wiadomości nie tylko DX-owe

ET - Etiopia: K4ZW i W9XY będą na stacji klubowej Ethiopian Amateur Radio Society od 19 do 29 czerwca. Pracować będą na CW, SSB i FT8 na pasmach KF (oprócz 160 i 80 m) i 6 m. QSL via ClubLog OQRS lub N2OO.

F - Francja: Członkowie Radio Klubu F5KDC będą aktywni jako TM400BPA od 17 do 20 czerwca i ponownie od 6 do 16 października, pasma 80, 40 i 20 m SSB i CW z okazji 400 rocznicy urodzin (19 czerwca 1623) Blaise Pascala, francuskiego matematyka, fizyka, wynalazcy, filozofa i pisarza.

GI - Irlandia Północna: Paul G4PVM będzie aktywny w stylu wakacyjnym jako GI4PVM z Rathlin Island (EU-122) od 25 do 29 czerwca na CW i SSB, pasma 40 do 10 m, możliwe także 80 i 6 m. QSL via LoTW i eQSL. Wrzuci także log na ClubLog.

JA - Japonia: Masa JF3ELH będzie aktywny jako JF3ELH/6 (CW i SSB) i JF3ELH/p (FT8) z Okino Erabu, Amami Islands (AS-023) od 23 do 26 czerwca w pasmach od 80 do 6 m. QSL via znak domowy.

KH2 - Guam: Yas, JA1QQU będzie aktywny jako KH2/JA1QQU z Guam (OC-026) od 29 czerwca do 4 lipca. Planuje aktywność w godzinach od 23:00 do 2:00 UTC i 10:00 do 14:00 UTC. QSL via LoTW i eQSL (po 7 lipca) lub via znak domowy.

KH8 - American Samoa: Yuri N3QQ, Hal W8HC i James KB2FMH będą aktywni jako KH8RRC z Tutuila (OC-045) od 4 do 18 lipca na CW, SSB i FT8/4, pasma 80 do 6 m z lokalizacji na szczycie góry wewnątrz American Samoa National Park. Będzie to pierwsza aktywność POTA na wyspie. QSL via ClubLog OQRS lub direct KB2FMH. "LoTW później".

LU - Argentyna: Radio klub QRM Belgrano (LU4AAO) będzie aktywny od 17 do 25 czerwca celem uczczenia Argentyńskiego dnia flagi. Aktywność na wszystkich pasmach, SSB, CW, FT8 i SSTV. Więcej informacji:
http://lu4aao.org/cert_dia_de_la_bandera.htm

VP2V - British Virgin Islands: Dave W9DR będzie aktywny jako VP2V/W9DR z Anegady (NA-023) od 23 do 29 czerwca na FT8, Q65, SSB i CW tylko w paśmie 6 m. QSL direct na znak domowy.

VP6A - Ducie Island: VP6A wystartował 12 czerwca około 23:00 UTC. Planowana jest aktywność do 26 czerwca. Bandplan: https://www.qrz.com/db/VP6A.
QSL via ClubLog OQRS lub via HA7RY. Logi zostaną wrzucone na LoTW jak zostaną zamówione QSL, pełny log wrzucony zostanie gdy zmaleje napływ zamówień na directy.

Nadchodzące zawody:

His Maj. King of Spain Contest, SSB. Od 12:00Z 24 czerwca do 12:00Z 25 czerwca
https://concursos.ure.es/en/s-m-el-rey-de-espana-ssb/bases/.

ARRL Field Day od 18:00Z 24 czerwca do 21:00Z 25 czerwca
http://www.arrl.org/field-day.

Pozdrawiam Adam SQ9S

15. Dni Morza 2023

Organizatorzy 52 edycji zawodów rDNI MORZAr1; Zachodniopomorski Oddział Terenowy PZK oraz Środkowopomorski Oddział Terenowy zapraszają do wzięcia udziału w zawodach.
Zawody odbędą się w niedzielę 25 czerwca 2023 r. w godzinach 5.00-7.00 UTC na pasmach 80 m i 40 m, emisjami CW i SSB.
Więcej na stronie zawodów
http://dnimorza.ot14.pzk.org.pl

Vy73 Janusz SP1TMN

16. Logi za Zawody Tarnowskie

Komisja Zawodów Tarnowskich informuje, że przesuwa termin składania logów zarówno KF jak i UKF do 30.06.2023 r. Jeżeli do tego terminu w pełni nie uruchomi się platforma LOGSP, to zaakceptujemy logi wysłane na adres: sp9pta@onet.eu .
Z poważaniem

Krzysztof Batko SP9RHN

17. Dni aktywności SPCWC

Dni Aktywności SPCWC 2023 odbędą się 1-2 lipca 2023 r. w 4 turach 1-godzinnych: od godziny 04:00Z do 05:00Z oraz 12:00Z do 13:00Z, w sobotę i w niedzielę 15:00Z do 16:00Z oraz 18:00Z do 19:00Z. Więcej szczegółów: https://spcwc.pzk.pl/?page_id=346.

Info. Krzysztof SP5E

18. UKF zawody

W najbliższym czasie:

SPAC 2.3 GHz i wyżej, zawody aktywności UKF, wtorek 27 czerwca 2023, godz. 17:00 - 21:00 UTC. Regulamin:
https://pk-ukf.pl/wp-content/uploads/2020/05/SPAC_regulamin_PL.pdf

Zawody SPAC prowadzi i rozlicza Stowarzyszenie Polski Klub UKF. Dzienniki w formacie EDI prosimy wysyłać na adres: http://spac.pk-ukf.pl/.
Info Stanisław SQ2EEQ

VI. Silent Keys
_________________________________________________________

SP3CCT SK

W dniu 19 czerwca br. w wieku 73 lat po długiej chorobie opuścił nasze szeregi Wojciech Duda SP3CCT, niegdyś aktywny krótkofalowiec.
Niech odpoczywa w pokoju.

Informację przekazał Zbyszek SP8AUP
______________________________________________________

SP6DNS SK

Z żalem informuję o otrzymanej od rodziny informacji, iż w dniu 13 czerwca b.r. w wieku 73 lat, po długotrwałej chorobie zmarł nasz kolega Józef Sulka SP6DNS.
Ś.P. Józef do 2021 r. roku był członkiem Dolnośląskiego Oddziału PZK, SPDX Klubu, klubu SP6PWW, Stowarzyszenia Elektryków Polskich. Działał czynnie w lokalnym Towarzystwie Przyjaciół Brochowa inicjując kilka lat temu pracę stacji okolicznościowej.
Był zapalonym miłośnikiem pasma 6m, a marzeniem było uruchomienie stacji do łączności EME w tym pasmie, czego niestety nie doczekał.
Pogrzeb odbył się we wtorek 20 bm. w kaplicy na cmentarzu przy ul. Brochowskiej we Wrocławiu.

Niech spoczywa w pokoju.

Info. Marek SP6DT
_____________________________________________________________

Redakcja Komunikatów PZK dziękuje za przesłane materiały: Tadeuszowi SP9HQJ, Andrzejowi SP5AHT, Dariuszowi SP2DKI, Marcinowi SP3BBS, Stanisławowi SQ2EEQ, Zbigniewowi SP8AUP, Markowi SP6DT, Robertowi SP6EK, Stefanowi SP1JJY, Ireneuszowi SP2DKI, Januszowi SP1TMN, Dariuszowi SP3TYJ, Jackowi SP3JB, Bogusławowi SP7IVO

Informujemy, że Prezydium ZG PZK podjęło decyzję, aby wszyscy członkowie PZK zarejestrowani w bazie systemu OSEC otrzymywali Komunikat PZK "z urzędu", jako tzw. wartość dodaną. Komunikaty są od lat robione i nadawane w paśmie 80 m sporym wysiłkiem osób będących w składzie Redakcji.
Jednocześnie Redakcja Komunikatu prosi o niewysyłanie na adres dystrybucyjny odpowiedzi i listów. Prosimy je kierować na indywidualne adresy e-mail członków Redakcji: sp2jmr@pzk.org.pl, sp5ela@rf.pl, sp5e@krotkofalow.cy.


Materiały do Komunikatu PZK na kolejną środę powinny być przesłane nie później niż do wtorku, godz. 15:00. Materiały prosimy nadsyłać jednocześnie na adresy: sp2jmr@pzk.org.pl, sp5ela@rf.pl, sp5e@krotkofalow.cy.

W przypadku przesłania ich później mogą znaleźć się w następnym środowym komunikacie, czyli za tydzień.
Teksty wymagające autoryzacji przed publikacją powinny być dostarczone przynajmniej 24 godziny wcześniej, czyli do poniedziałku, godz. 15:00.

Uwaga! Dostarczane do publikacji zdjęcia muszą mieć opisy oraz informację dotyczącą praw autorskich. W przypadku wizerunku osób małoletnich wymagana jest zgoda opiekunów ustawowych. Materiał fotograficzny należy dostarczać
w postaci plików graficznych niezależnych od opisu tekstowego (osobne pliki jpg, png, niezagnieżdżone w strukturze tekstu), zdjęcia muszą być opisane.

Autor przekazując swój materiał do publikacji przenosi na Polski Związek Krótkofalowców (zwany dalej Wydawcą) prawa autorskie do publikacji utworu w formie pisanej, materiału fotograficznego oraz ich rozpowszechniania za pomocą innych mediów, np. takich jak poczta elektroniczna i Internet. Przeniesienie praw autorskich jest nieodwracalne. Tekstów nadesłanych nie zwracamy. Nadesłanie materiału / tekstu nie jest równoznaczne z jego opublikowaniem. Zamieszczenie publikacji i innych materiałów w Komunikatach PZK i na portalu PZK jest nieodpłatne.
Redakcja Komunikatu PZK zastrzega sobie prawo do dokonywania skrótów i korekt otrzymanego materiału, także prawo do dokonywania w nadesłanych materiałach zmian tytułów, skrótów, poprawek stylistyczno-językowych oraz do usuwania usterek innego typu (np. terminologicznych lub dotyczących warstwy dokumentacyjnej), a także do odrzucenia artykułu bez podania przyczyny.
Nie będą przyjmowane teksty nie spełniające podstawowych wymogów poprawności językowej.
Komunikaty PZK są nadawane w każdą środę, o godzinie 18:00 czasu lokalnego, na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM, a materiał w nich zawarty jest wykorzystywany przez Redakcję Krótkofalowca Polskiego.

Redakcja Komunikatów PZK: Piotr SP2JMR, Zygi SP5ELA, Krzysztof SP5E i Jurek SP3SLU - także nadający komunikaty środowe.

*Motto Redakcji

Odpowiedzialność za słowo jest ważnym etycznie wymaganiem odnoszącym się do człowieka, szczególnie kiedy występuje w przestrzeni publicznej i także w stowarzyszeniu. Służba prawdzie jest zatem nie tylko słusznym oczekiwaniem od Władz PZK i osób funkcyjnych ze strony wszystkich członków i niezrzeszonych radioamatorów, ale i jej moralnym obowiązkiem. Dotyczy to również Redakcji Komunikatów PZK.
W nawiązaniu do tej zasady informujemy, że Redakcja Komunikatów PZK dokłada wszelkich starań, aby ww. kryteria zostały spełnione. Otrzymywany materiał "z terenu"; często jest obarczony błędami, zawiera pewne nieścisłości. Korekty materiału wymagane są w prawie każdym co środowym wydaniu Komunikatu PZK.
Piotr SP2JMR od KZD PZK w Kołobrzegu w 2000 roku, kiedy został wybrany Prezesem PZK rozpoczął wydawanie Komunikatu PZK (nazywanego wcześniej "Komunikatem sekretariatu ZG PZK"). Od 2009 roku do redakcji dołączył Zygmunt SP5ELA, a od roku 2013 Jurek SP3SLU nadający komunikaty przez radio na 3702.5 KHz o godz. 18-tej z lokalizacji Mariantów). Od lutego 2022 r. członkiem Redakcji jest Krzysztof SP5E, który odpowiada za nową szatę graficzną Komunikatów.

Redakcja Komunikatów PZK

UWAGA! Komunikaty środowe PZK - subskrypcja

Komunikaty PZK (środowe), wcześniej tzw. Komunikaty sekretariatu ZG PZK, są wysyłane pocztą elektroniczną w ramach subskrypcji (e-mail), do osób zainteresowanych wiadomościami organizacyjnymi Polskiego Związku Krótkofalowców oraz informacjami dotyczącymi innych podmiotów, ale związanymi z krótkofalarstwem.
Do roku 2018 adresy e-mail subskrybentów (około 400) dopisywał administrator. Od marca 2018 r. subskrypcja komunikatów została zautomatyzowana.
Aby otrzymywać Komunikat PZK, należy wysłać wiadomość (e-mail) na adres:
komunikat-pzk@pzk.org.pl w temacie wiadomości z tekstem "subscribe" (subscribe - bez apostrofów). Aby zrezygnować z subskrypcji należy wysłać wiadomość z tekstem "unsubscribe".
___________________________________________________________________________
Załącznik


REGULAMIN AKCJI DYPLOMOWEJ "LITUANICA 90"

Akcja dyplomowa jest zorganizowana przez Zachodniopomorski Oddział Terenowy PZK w Szczecinie i krótkofalowców litewskich zrzeszonych w LRMD. Celem akcji jest upamiętnienie 90 rocznicy pokonania Atlantyku przez litewskich pilotów: Steponasa Dariusa i Stasysa Girenasa, którzy 15 lipca 1933 roku wystartowali samolotem "Lituanica" z Nowego Yorku. Swój lot zakończyli tragicznie 17 lipca 1933 roku rozbijając się w pszczelnickim lesie niedaleko Myśliborza.

1. Czas trwania akcji dyplomowej: 01.07.2023 - 31.07.2023

2. Dyplom jest trzystopniowy: BRONZE, SILVER, GOLD

3. Zalicza się po jednej łączności każdym rodzajem emisji (CW, PHONE, DIGI) na każdym paśmie amatorskim. Nie zalicza się łączności przez przemienniki.

4. Warunkiem zdobycia dyplomu jest
zebranie następującej ilości punktów:
- BRONZE - 50 punktów
- SILVER - 70 punktów
- GOLD - 90 punktów
na sumę których muszą się składać łączności ze stacjami litewskimi i polskimi (nie zalicza się punktów uzyskanych tylko z jednego kraju).

5. Wykaz stacji przyznającej punkty:
- 10 punktów za QSO z : LY90SD (miejsce urodzin Steponasa Dariusa), LY90SG (miejsce urodzin Stasysa Girenasa) oraz HF90LOT (miejsce zakończenia lotu rLituanicir1;)
- 5 punktów za łączności ze stacjami litewskimi: LY1933DG, LY90DG, LY90FLY, oraz polskimi: 3Z90LOT, SN90LOT, SO90LOT, SP90LOT, SQ90LOT

6. Dyplom po spełnieniu warunków można pobrać ze strony:
https://logsp.pzk.org.pl/a/lituanica

7. Managerem akcji dyplomowej jest Stefan SP1JJY:
sp1jjy@gmail.com