Komunikat PZK nr 22/23 z dnia 31.05.2023
Dodane przez sp2jmr dnia 2023-05-31 / 21:38
KOMUNIKAT Polskiego Związku Krótkofalowców
NR 22/2023 z dnia 31 maja 2023 r.


Witamy wszystkich Słuchaczy i Odbiorców naszych cotygodniowych komunikatów PZK, które są nadawane w każdą środę, o godzinie 18:00 czasu lokalnego, na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM oraz publikowane na portalu PZK, a także rozsyłane na listę wysyłkową. Zautomatyzowane archiwum komunikatów znajduje się na osobnym serwerze: https://komunikat.pzk.org.pl /.

I. Sprawy organizacyjne

1. Pomoc walczącej Ukrainie

Agresja Rosji na Ukrainę trwa już ponad rok. W dalszym ciągu apelujemy do wszystkich krótkofalowców SP o wsparcie ludności Ukrainy, we wszelkiej możliwej formie. Proponujemy dokonywanie wpłat na pomoc Ukrainie poprzez wpłaty na konta stowarzyszeń i fundacji zajmujących się statutowo taką działalnością.
Zbiórki prowadzą także niektóre podmioty gospodarcze, w tym sieci sklepów. Część z nich prowadzi także punkty przyjęć pomocy rzeczowej zbierając odzież, artykuły spożywcze, higieniczne oraz sprzęt survivalowy. Szczegółowe informacje znajdziecie na ich stronach internetowych. Aktualne informacje na temat potrzeb w zakresie pomocy podaje Narodowy Instytut Wolności adres: http://cutt.ly/PomocUchodzcomzUkrainy, pod którym znajduje się baza informacji, gdzie obecnie pomoc uchodźcom z Ukrainy jest najbardziej potrzebna i jaki rodzaj pomocy jest najbardziej pilny. Lista pełnomocników wojewodów jest dostępna pod adresem www.gov.pl/pozytek/dlaukrainy .
Prosimy o zgłaszanie oferowanej pomocy za pośrednictwem rządowej strony internetowej www.pomagamukrainie.gov.pl .

Z góry dziękujemy za każdą formę pomocy i zaangażowania, także poprzez przekazywanie niniejszej wiadomości osobom i organizacjom, które mogą włączyć się w akcję #PomagamUkrainie.

Na podstawie informacji Komitetu ds. Pożytku Publicznego NIW.
Prezydium ZG PZK

2. PO ŁOŚ-u 2023

XIX ŁOŚ już za nami. Tegoroczne spotkanie należało do najbardziej udanych zarówno pod względem organizacyjnym jak i programowym. W tym roku zmieniliśmy nieco charakter spotkania na bardziej rozrywkowy. Był występ iluzjonisty-czarodzieja z Poznania Zbyszka SP3MST, koncert jazzu tradycyjnego i wieczorne dyskoteki. Tomek SP5LOT i Robert SQ5RB zorganizowali pokazowy start balonu stratosferycznego, Armand SP3QFE przeprowadził bardzo ciekawą prelekcję, a po części prelekcyjnej panel dyskusyjny na tematy edukacyjne, w tym związane z krótkofalarstwem, pt. "Czy krótkofalarstwo uczy? Edukacja szkolna i badania naukowe w kontekście służby radiowej amatorskiej".
Strażacy z PSP Lubliniec przeprowadzili fachowe szkolenie i pokaz pt. "Co zrobić w przypadku wybuchu pożaru, np. oleju na kuchni i innych katastrof domowych?" Poza tym było mnóstwo tematów technicznych i organizacyjnych omawianych w mniejszych grupach.
I najważniejsze: pogoda była optymalna dla tego typu imprezy czyli ani za zimno, ani za gorąco i co najważniejsze bez deszczu i silnych podmuchów wiatru.

Na wstępie w imieniu organizatorów głos zabrał Marek SP9UO, który przywitał gości spotkania oraz wszystkich zgromadzonych. Prezes PZK Tadeusz SP9HQJ podziękował organizatorom oraz 13 Śląskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej za wsparcie przy organizacji tegorocznego ŁOŚ-a. Impreza była także znakomitą okazją, by Andrzej Jagła SP6GCU otrzymał z rąk Prezesa PZK Złotą Odznakę Honorową PZK przyznaną w 2021. Wiceprezes PZK, Marek SP9UO, Krzysztof SP7WME oraz Kazik SP7SZN otrzymali z rąk przedstawiciela 13 Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej Pana chorążego Artura Nadkańskiego ryngrafy z podziękowaniem za współpracę z WOT.

Z kolei piszący te słowa Piotr SP2JMR omówił w skrócie dwie bardzo duże tegoroczne akcje dyplomowe tj. WRTC organizowaną przez ARI (włoskie stowarzyszenie radioamatorskie), w której to akcji pod znakiem SP0WRTC uczestniczyło 15 operatorów, przeprowadzili oni łącznie 55808 QSO's. Akcja była ogólnoświatowa, a brały w niej udział te kraje, z których zawodnicy zakwalifikowali się na olimpiadę krótkofalarską czyli WRTC 2023. Akcja była zorganizowana przez Krzysztofa SP7GIQ, który wraz z Bogusławem SP7IVO będzie nas reprezentował w WRTC we Włoszech.
Drugą taką akcją dyplomową był jubileusz 550 rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika. W akcji zorganizowanej przez Romana SQ2RH 9 stacji przeprowadziło łącznie 49982 łączności. Wzięło w niej udział 47 operatorów. Dla nich PZK ufundował okolicznościowe grawertony, a ŁOŚ 2023 był okazją do podziękowania za pracę i wręczenia ich obecnym na miejscu operatorom.

Patronat medialny nad tegorocznym ŁOŚ-em objęło Polskie Radio Opole.
Link do reportażu o naszym spotkaniu poniżej.
https://radio.opole.pl/100,707629,los-2023-spotkali-sie-ci-ktorzy-nie-wyobrazaja-s

Na ŁOŚ-u w sobotę była także telewizja. TVP 3 Opole pokazała w Kurierze Opolskim krótki materiał o naszym spotkaniu oraz o krótkofalarstwie w ogóle. Poniżej link do reportażu.
https://opole.tvp.pl/70147745/na-fali-zlot-amatorow-lacznosci-radiowej

Radiowy Biuletyn Informacyjny był także obecny na ŁOŚ-u, poniżej linki: pierwszy z krótkim filmem o naszej największej imprezie, a dalej następne:

Pierwszy foto reportaż: https://www.youtube.com/watch?v=sPulIMqQsio
Pierwszy reportaż filmowy: https://www.youtube.com/watch?v=lbTVI22it24
Drugi reportaż filmowy: https://www.youtube.com/watch?v=hF2Mb_EspyY

Podsumowując: ŁOŚ 2023 był bardzo udany pomimo prób zaszkodzenia organizacji tej imprezy przez osoby nieprzychylne PZK i organizatorom.
Jak co roku była także zbiórka publiczna. Była ona wyjątkowo udana, zebrano ponad 9000 zł, a ciekawostką był wrzucony do puszki spory banknot o nominale 2000 rupii indonezyjskich, którego wartość w Polsce wynosiła 50 gr (!).

Info. Piotr SP2JMR

3. Film z Posiedzenia ZG PZK oraz dostrzeżone błędy

Do treści informacji o Odznakach Honorowych PZK wkradł się błąd.

Uchwałą ZG PZK Odznaki Honorowe PZK otrzymali następujący Koledzy:
SP1GZG Piotr Przekopowicz, powinno być: SP1GZF Piotr Przekopowicz.

Pod załączonym linkiem znajduje się film, który przedstawia zapis audio-video posiedzenia ZG PZK odbytego w Warszawie, w dniu 21 maja 2023. Natomiast film bez montażu oraz pełny zapis audio w sumie ok. 7 godzin znajdzie się na stronach Radiowego Biuletynu Informacyjnego i telewizji internetowej krótkofalowców w terminie późniejszym.
Link do filmu: https://www.youtube.com/watch?v=KxFuweFqebo .

Info. Piotr SP2JMR i Jerzy SP5BLD

II Wydarzenia

4. Jubileuszowy Dyplom Chojna 2023

Krótkofalowcy z klubu SP1KZE z Chojny zapraszają do wzięcia udziału w X edycji Dyplomu Chojna w dniach 3-4 czerwca. Szczegóły Dyplomu i Konkursu na stronie www.sp1kze.qrz.pl.

Info. Paweł SP1MWN

5. Spotkanie na Lednicy

W dniach 2-4.06.2023 r. Amatorski Klub Krótkofalowców SP3POH będzie pracował pod znakiem okolicznościowym SNØLED z Lednicy. Radiostacja będzie pracować pod znakiem okolicznościowym z okazji kolejnego XXV już "Spotkania Młodych" z cyklu "Lednica 2000". Tegoroczne hasło spotkania "Idź za Barankiem". Strona http://www.lednica2000.pl. Zapraszamy do odwiedzenia strony oraz do łączności. Praca odbywać będzie się na pasmach amatorskich na KF emisjami CW, SSB, oraz emisjami cyfrowymi. Karty QSL via biuro lub na adres: SP3OL, Damian Bogdański, 64-514 Lulinek, ul. Leśna 31. Prosimy o SASE.

Za klub SP3POH Damian Bogdański SP3OL.

6. Otwarcie sezonu letniej aktywności radiowej oraz Krakowska Noc Muzeów

19 maja Krótkofalowcy z Krakowskiego Oddziału Terenowego nr 12 Polskiego Związku Krótkofalowców wraz z Kolegami z Krakowskiej Grupy Ekspedycji Radiowych SP9PGE, we współpracy z Muzeum Spraw Wojskowych w Swoszowicach, wzięli udział w znanym i lubianym wśród turystów oraz mieszkańców Krakowa wydarzeniu - Nocy Muzeów. Goście odwiedzający muzeum mieli okazję obejrzeć nową, naprawdę ciekawą, wystawę, zanurzając się przy tym w historii I Wojny Światowej. Przy tej okazji nie sposób było nie zauważyć stanowiska krótkofalarskiego, gdzie prezentowano nasze hobby szerszej publice.

Dzień później na terenie Fortu 51 ½ w podkrakowskich Swoszowicach odbył się organizowany przez OT-12 PZK oraz klub SP9PGE piknik zatytułowany "Otwarcie sezonu letniej aktywności radiowej". Pomimo niezbyt optymistycznych prognoz pogoda dopisała. Na frekwencję również narzekać nie było można. Podczas imprezy jedną z ciekawszych atrakcji była możliwość zwiedzenia Muzeum Spraw Wojskowych w Swoszowicach. Podczas zwiedzania muzeum zobaczyć można było między innymi "Szpital polowy z czasów Wielkiej Wojny", "Stanowisko CKM przeciwlotniczego z 20-lecia Międzywojennego" oraz "Stanowisko działa Przeciwpancernego Bofors 37 mm". Nie obyło się również bez ciekawych rozmów i jeszcze ciekawszych spotkań. Nie zabrakło także grillowanych specjałów oraz wojskowej grochówki.

Fotografie:
https://sp9plk.org.pl/wp-content/uplohttps://sp9plk.org.pl/wp-content/uploads/2023/05/2qcTx5tA_2x-1024x593.jpgads/2023/05/MJLqGh5V_2x-1024x681.jpghttps:
//sp9plk.org.pl/wp-content/uploads/2023/05/IMG_0743-scaled.jpghttps://sp9plk.org.pl/wp-content/uploads/2023/05/IMG_0760-scaled.jpghttps://sp9plk.org.pl/wp-content/uploads/2023/05/IMG_0751-scaled.jpghttps://sp9plk.org.pl/wp-content/uploads/2023/05
/IMG_0754-scaled.jpghttps://sp9plk.org.pl/wp-content/uploads/2023/05/IMG_0762-scaled.jpg

Info. Paweł SP9OM Prezes OT-12 PZK

7. Sądecki Bartnik

Zarząd OT-12, przy współpracy z Radioklubem SP9RNS, serdecznie zapraszają na coroczne spotkanie "Sądecki Bartnik" w miejscowości Stróże koło Gorlic. W planie spotkanie między innymi prezentacja stacji terenowych EmCom Poland, giełda oraz zwiedzanie z przewodnikiem muzeum pszczelarstwa. Tradycyjnie od pierwszego spotkania będzie grochówka, kiełbaski z grilla. Będzie również możliwość nabycia lokalnych miodów.
W imieniu organizatorów

SP9OYZ Ryszard Dargiewicz, SP9OM Paweł Gorgoń


III. Sport

8. Wiadomości nie tylko DX-owe

DL - Niemcy: Jacek, SP5APW będzie aktywny od 29 maja do 1 czerwca jako DL/SP5APW z niemieckiej części wyspy Uznam EU-129. W planie aktywność tylko w paśmie 6 m z QRA JO73cu. QSL via OQRS.

DL - Niemcy: Stacja okolicznościowa DARC będzie aktywna od 1 do 25 czerwca jako DB23SOWG. Sufiks oznacza Special Olympics World Games, których 16 edycja odbędzie się w Berlinie od 17 do 25 czerwca. QSL via DL2VFR.

EZ - Turkmenistan: David, DL7ZM jest aktywny jako EZ/DL7ZM do 3 czerwca br. Obecnie nadaje tylko w paśmie 10 m na CW.

F - Francja: Z okazji 71 rocznicy Oddziału Krótkofalowców w Sarthe F6KFI oraz wyścigu Le Mans od 28 maja do 11 czerwca aktywna będzie stacja TM24H. QSL via F6KFI.

F - Francja: Stacja okolicznościowa TM61TC będzie QRV od 31 maja do 7 czerwca z okazji wynalezienia przez Claude Chappe's telegrafu optycznego. QSL via biuro.

F - Francja: Członkowie F5KPO od 2 do 25 czerwca będą używać 8 znaków okolicznościowych TM230VA, TM230UC, TM230LU, TM230SE, TM84VA, TM84UC, TM84LU i TM84SE z okazji 230 rocznicy powstania departamentu Vaucluse. QSL via eQSL. Do zdobycia okolicznościowy certyfikat dla stacji, które z ostatnich liter sufiksu ułożą nazwę departamentu. Więcej na stronie:
https://www.qrz.com/db/TM230VA.

KH8 - Amerykańskie Samoa: Lloyd, KH6LC i Oliver, W6NV do 31 maja są aktywni jako KH8W z Pago Pago OC-045. QSL via LoTW, lub direct W6NV.

PA - Holandia: Ben, DO1BEN do 2 czerwca jest aktywny jako PD/DO1BEN z wyspy Texel EU-038. QSL via znak domowy.

PA - Holandia: W weekend 3 - 4 czerwca podczas weekendu statków muzealnych aktywna będzie stacja PA37AC. QSL via PI4CNI.

SP - Polska: Po aktywności z wyspy Uznam Jacek, SP5APW będzie nadawać od 1 do 6 czerwca z wyspy Wolin EU-132 jako SP5APW/1. Aktywność również tylko w paśmie 6 m z QRA JO73gx. QSL via OQRS.

T31 - Kiribati: Zespół T31TT jest w drodze na Kanton, Central Kiribati. W planie aktywność 12-14 dni jako T31TT. Obecnie są QRV jako E41DOM/MM na 14183 SSB i 14002 CW. Więcej na https://www.qrz.com/db/T31TT. QSL via Club Log OQRS.

VU7 - Lakshadweep: Yuris, YL2GM od 6 do 18 czerwca ponownie będzie QRV jako VU7W z wyspy Minicoy AS-106. QSL via OQRS. Więcej na https://www.lral.lv/vu7w/.

XW - Laos: Simon, XW0LP (HS0ZIB) wraca do Luang Prabang, skąd zamierza się uruchomić od końca maja br. W planie aktywność na 160, 40, 20, 15, 12 i 10 metrów. Pasma 80, 30 i 6 m nie są dostępne w Laos. QSL via EA5GL.

Z3 - Macedonia: Henning, OZ2I do 30 maja nadawał jako Z38EE z Północnej Macedonii. Głównym celem był udział w WPX CW Contest. QSL via OQRS.

Zawody 3 - 4 czerwca 2023 r.

IARU Region 1 Field Day, CW
https://www.darc.de/der-club/referate/conteste/iaru-region-1-fieldday/rules/
TISZA Cup https://www.tiszacup.eu/index.php/en/
UKSMG Summer Contest https://uksmg.org/summer-contest-rules.php

Weekend Statków Muzealnych odbędzie się 3 i 4 czerwca br. Na stronie wykaz znaków https://www.nj2bb.org/museum/ oraz regulamin dyplomu.

Pozdrawiam Adam SQ9S


9. QTC do juniorów, do seniorów, do wszystkich- Zawody Dzień Dziecka 2023

Do wszystkich zainteresowanych zawodami, którzy 1 czerwca będą mogli "zakręcić gałką" w paśmie 80 m, przez 2 godziny lekcyjne - 17:30 do 19:00 czasu lokalnego (15:30 - 17:00 UTC).
Rada Pedagogiczna Zawodów Dzień Dziecka ma przyjemność zaprosić Koleżanki i Kolegów do udziału w zawodach z okazji Dnia Dziecka.
1 czerwca wszyscy jesteśmy dziećmi bez względu na wiek i "odcień fryzury" lub długość wąsów albo ich brak. Będzie to okazja do wspólnej zabawy i jednocześnie przekazanie juniorom pasji do krótkofalarstwa, a w tym do współzawodnictwa na paśmie. Juniorów posiadających już pozwolenia radiowe zachęcamy do udziału w specjalnie dla Was wyróżnionej kategorii "Junior". Spośród Was zdobywca 1 miejsca zostanie mianowany Zwycięzcą Zawodów i wyróżniony statuetką.
Prosimy seniorów o wsparcie idei zawodów i umożliwienie juniorom pracy na paśmie w różnych formach. Szczegóły zawarte są w Regulaminie zawodów.
Koledzy, którzy na co dzień nie pasjonują się zawodami również mogą przystąpić
do wspólnej zabawy, jako Gość zawodów, nawiązując minimum 3 łączności z juniorami bez obowiązku wysłania swojego logu.
Według reguł szkolnych zawody będą trwały przez 2 lekcje bez przerwy, czyli 2 x 45 = 90 min. Rozpoczynamy w czwartek 1. czerwca o godz. 15:30 UTC (17:30 czas lokalny).
Pełny regulamin znajduje się na stronie: https://dd.reaktywacja.org.pl/regulamin.
Rozliczenie zawodów przeprowadzimy własnymi siłami używając strony: https://dd.reaktywacja.org.pl/ oraz dedykowanego robota sprawdzającego logi.
Wszelką korespondencję związaną z zawodami prosimy kierować na adres: zawodydd@gmail.com z niezbędnie wpisanym znakiem wywoławczym uczestnika w tytule e-mail.

P.S.
Zgłoszenia sponsorów chętnych do ufundowania nagród dla juniorów prosimy kierować do organizatorów na adres: zawodydd@gmail.com.
Do usłyszenia w zawodach.

73, de Rada Pedagogiczna Zawodów Dzień Dziecka - organizatorzy:
Kacper SO5KR, Tomek SP5PY, Bogdan SP5WA, Paweł SQ5STS e-mail:
zawodydd@gmail.com, https://dd.reaktywacja.org.pl/.

Info. Bogdan SP5WA

10. UKF - zawody

W najbliższym czasie:

Mikrofale - all band -sobota/niedziela 3-4 czerwca 2023, godz. 14:00/14:00 UTC, zawody o dawniej nazwie "mikrofalowe", obecnie od 50 MHz w górę, tradycyjna nazwa zawodów pozostała w użyciu. Regulamin taki, jak dla zawodów IARU R1: http://vhfcontests.pk-ukf.pl/docs/Regulamin_zawodow_VUSHF_R1-IARU_2021_PL.pdf Dzienniki proszę przesyłać na adres http://vhfcontests.pk-ukf.pl/.
SPAC - 144 MHz - zawody aktywności UKF - wtorek, 6 czerwca 2023, godz. 17:00-21:00 UTC. Regulamin:
https://pk-ukf.pl/wp-content/uploads/2020/05/SPAC_regulamin_PL.pdf.

UHF-FT8 Activity - zawody aktywności FT8 - 432 MHz, organizator Stowarzyszenie BANAT (YO), środa 7 czerwca 2023, godz. 17:00-21:00 UTC, Regulamin: https://www.ft8activity.eu/index.php/en/.

SPAC-50 MHz - zawody aktywności UKF - czwartek, 8 czerwca 2023, godz. 17:00 - 21:00 UTC. Regulamin:
https://pk-ukf.pl/wp-content/uploads/2020/05/SPAC_regulamin_PL.pdf

AGCW VHF/UHF Contest - zawody telegraficzne UKF na 144 i 432 MHz, sobota 10 czerwca 2023, godz. 14:00 - 18:00 UTC. Członkowie stowarzyszenia AGCW, największego niemieckiego klubu przyjaciół CW, zapraszają do jak najliczniejszego udziału polskich sympatyków telegrafii Morse`a.
Regulamin:https://www.agcw.de/index.php/en/contests-and-cw-activities/vhf-uhf-contest albo http://alt.agcw.de/index.php/en/contests-and-cw-activities/vhf-uhf-contest

Info. Stanisław SQ2EEQ


IV Silent Keys
________________________________________________________
SP9CRJ SK

Z wielkim żalem informujemy, że odszedł nagle do Krainy Wiecznych DX-ów nasz kolega Jerzy Walkow SP9CRJ. Członek PZK w Rybnickim OT PZK (OT31).
Ze śp. Jerzym mogliśmy się jeszcze spotkać w maju na giełdzie w Pszowie i ŁOŚ-iu w ubiegłą sobotę. Zapamiętamy śp. Jerzego SP9CRJ jako uczynnego i niezwykle pogodnego Kolegę oraz doświadczonego krótkofalowca.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w sobotę 3 czerwca o godzinie 12.00 w kaplicy przy ul. Okrzei w Jastrzębiu Zdroju (przy cmentarzu komunalnym).

Niech spoczywa w spokoju!

Gienek SQ9HZM na podstawie informacji Józefa SP9HVW

__________________________________________________________
SP9OHW SK

W dniu 23.05.2023, w wieku 74 lat, odszedł od nas Karol Konicki SP9OHW z Cieszyna, niegdyś aktywny krótkofalowiec.
Pogrzeb odbył się w piątek 26.05.2023 r. na cmentarzu parafialnym kościoła św. Marii Magdaleny w Cieszynie.

Info. Bronek SP9WZO

_______________________________________________________________________

Redakcja Komunikatów PZK dziękuje za przesłane materiały: Adamowi SQ9S, Stanisławowi SQ2EEQ, Bogdanowi SP5WA, Jerzemu SP5BLD, Damianowi SP3OL, Robertowi SP6EK, Pawłowi SP9OM, Pawłowi SP1MWN, Ryszardowi SP9OYZ, Bronisławowi SP9WZO, Eugeniuszowi SQ9HZM, Ryszardowi SP9OYZ

Informujemy, że Prezydium ZG PZK podjęło decyzję, aby wszyscy członkowie PZK zarejestrowani w bazie systemu OSEC otrzymywali Komunikat PZK "z urzędu", jako tzw. wartość dodaną. Komunikaty są od lat robione i nadawane w paśmie 80 m sporym wysiłkiem osób będących w składzie Redakcji.
Jednocześnie Redakcja Komunikatu prosi o niewysyłanie na adres dystrybucyjny odpowiedzi i listów. Prosimy je kierować na indywidualne adresy e-mail członków Redakcji: sp2jmr@pzk.org.pl, sp5ela@rf.pl, sp5e@krotkofalow.cy.


Materiały do Komunikatu PZK na kolejną środę powinny być przesłane nie później niż do wtorku, godz. 15:00. Materiały prosimy nadsyłać jednocześnie na adresy: sp2jmr@pzk.org.pl, sp5ela@rf.pl, sp5e@krotkofalow.cy.

W przypadku przesłania ich później mogą znaleźć się w następnym środowym komunikacie, czyli za tydzień.
Teksty wymagające autoryzacji przed publikacją powinny być dostarczone przynajmniej 24 godziny wcześniej, czyli do poniedziałku, godz. 15:00.

Uwaga! Dostarczane do publikacji zdjęcia muszą mieć opisy oraz informację dotyczącą praw autorskich. W przypadku wizerunku osób małoletnich wymagana jest zgoda opiekunów ustawowych. Materiał fotograficzny należy dostarczać w postaci plików graficznych niezależnych od opisu tekstowego (osobne pliki jpg, png, niezagnieżdżone w strukturze tekstu), zdjęcia muszą być opisane.

Autor przekazując swój materiał do publikacji przenosi na Polski Związek Krótkofalowców (zwany dalej Wydawcą) prawa autorskie do publikacji utworu w formie pisanej, materiału fotograficznego oraz ich rozpowszechniania za pomocą innych mediów, np. takich jak poczta elektroniczna i Internet. Przeniesienie praw autorskich jest nieodwracalne. Tekstów nadesłanych nie zwracamy. Nadesłanie materiału / tekstu nie jest równoznaczne z jego opublikowaniem. Zamieszczenie publikacji i innych materiałów w Komunikatach PZK i na portalu PZK jest nieodpłatne.
Redakcja Komunikatu PZK zastrzega sobie prawo do dokonywania skrótów i korekt otrzymanego materiału, także prawo do dokonywania w nadesłanych materiałach zmian tytułów, skrótów, poprawek stylistyczno-językowych oraz do usuwania usterek innego typu (np. terminologicznych lub dotyczących warstwy dokumentacyjnej), a także do odrzucenia artykułu bez podania przyczyny.
Nie będą przyjmowane teksty nie spełniające podstawowych wymogów poprawności językowej.
Komunikaty PZK są nadawane w każdą środę, o godzinie 18:00 czasu lokalnego, na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM, a materiał w nich zawarty jest wykorzystywany przez Redakcję Krótkofalowca Polskiego.

Redakcja Komunikatów PZK: Piotr SP2JMR, Zygi SP5ELA, Krzysztof SP5E i Jurek SP3SLU - także nadający komunikaty środowe.

*Motto Redakcji

Odpowiedzialność za słowo jest ważnym etycznie wymaganiem odnoszącym się do człowieka, szczególnie kiedy występuje w przestrzeni publicznej i także w stowarzyszeniu. Służba prawdzie jest zatem nie tylko słusznym oczekiwaniem od Władz PZK i osób funkcyjnych ze strony wszystkich członków i niezrzeszonych radioamatorów, ale i jej moralnym obowiązkiem. Dotyczy to również Redakcji Komunikatów PZK.
W nawiązaniu do tej zasady informujemy, że Redakcja Komunikatów PZK dokłada wszelkich starań, aby ww. kryteria zostały spełnione. Otrzymywany materiał rz terenur1; często jest obarczony błędami, zawiera pewne nieścisłości. Korekty materiału wymagane są w prawie każdym co środowym wydaniu Komunikatu PZK.
Piotr SP2JMR od KZD PZK w Kołobrzegu w 2000 roku, kiedy został wybrany Prezesem PZK rozpoczął wydawanie Komunikatu PZK (nazywanego wcześniej "Komunikatem sekretariatu ZG PZK"). Od 2009 roku do redakcji dołączył Zygmunt SP5ELA, a od roku 2013 Jurek SP3SLU nadający komunikaty przez radio na 3702.5 KHz o godz. 18-tej z lokalizacji Mariantów). Od lutego 2022 r. członkiem Redakcji jest Krzysztof SP5E, który odpowiada za nową szatę graficzną Komunikatów.

Redakcja Komunikatów PZK

UWAGA! Komunikaty środowe PZK - subskrypcja
Komunikaty PZK (środowe), wcześniej tzw. Komunikaty sekretariatu ZG PZK, są wysyłane pocztą elektroniczną w ramach subskrypcji (e-mail), do osób zainteresowanych wiadomościami organizacyjnymi Polskiego Związku Krótkofalowców oraz informacjami dotyczącymi innych podmiotów, ale związanymi z krótkofalarstwem.
Do roku 2018 adresy e-mail subskrybentów (około 400) dopisywał administrator. Od marca 2018 r. subskrypcja komunikatów została zautomatyzowana.
Aby otrzymywać Komunikat PZK, należy wysłać wiadomość (e-mail) na adres:
komunikat-pzk@pzk.org.pl w temacie wiadomości z tekstem "subscribe" (subscribe - bez apostrofów). Aby zrezygnować z subskrypcji należy wysłać wiadomość z tekstem
"unsubscribe".