Komunikat PZK nr 19/23 z dnia 11.05.2023
Dodane przez sp2jmr dnia 2023-05-10 / 22:43
KOMUNIKAT Polskiego Związku Krótkofalowców
NR 19/2023 z dnia 11 maja 2023 r.


Witamy wszystkich Słuchaczy i Odbiorców naszych cotygodniowych komunikatów PZK, które są nadawane w każdą środę, o godzinie 18:00 czasu lokalnego, na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM oraz publikowane na portalu PZK, a także rozsyłane na listę wysyłkową. Zautomatyzowane archiwum komunikatów znajduje się na osobnym serwerze: https://komunikat.pzk.org.pl /.

ŁOŚ 2023

Zapraszamy na XIX Ogólnopolskie Spotkanie Krótkofalowców jak zwykle na granicy trzech województw Łódzkiego, Opolskiego i Śląskiego w dniach 26-28 maja 2023 r.
Wszystkich chcących o czymś ważnym poinformować, coś zaprezentować lub pokazać zapraszamy do kontaktów z organizatorami najlepiej z Markiem Czarneckim SP9UO mareksp9uo@o2.pl .
Więcej informacji na: www.losnapograniczu.pl .


Organizatorzy

I. Sprawy organizacyjne

1. Pomoc walczącej Ukrainie

Agresja Rosji na Ukrainę trwa już ponad rok. W dalszym ciągu apelujemy do wszystkich krótkofalowców SP o wsparcie ludności Ukrainy, we wszelkiej możliwej formie. Proponujemy dokonywanie wpłat na pomoc Ukrainie poprzez wpłaty na konta stowarzyszeń i fundacji zajmujących się statutowo taką działalnością.
Zbiórki prowadzą także niektóre podmioty gospodarcze, w tym sieci sklepów. Część z nich prowadzi także punkty przyjęć pomocy rzeczowej zbierając odzież, artykuły spożywcze, higieniczne oraz sprzęt survivalowy. Szczegółowe informacje znajdziecie na ich stronach internetowych. Aktualne informacje na temat potrzeb w zakresie pomocy podaje Narodowy Instytut Wolności adres: http://cutt.ly/PomocUchodzcomzUkrainy, pod którym znajduje się baza informacji, gdzie obecnie pomoc uchodźcom z Ukrainy jest najbardziej potrzebna i jaki rodzaj pomocy jest najbardziej pilny. Lista pełnomocników wojewodów jest dostępna pod adresem www.gov.pl/pozytek/dlaukrainy .
Prosimy o zgłaszanie oferowanej pomocy za pośrednictwem rządowej strony internetowej www.pomagamukrainie.gov.pl .

Z góry dziękujemy za każdą formę pomocy i zaangażowania, także poprzez przekazywanie niniejszej wiadomości osobom i organizacjom, które mogą włączyć się w akcję #PomagamUkrainie.

Na podstawie informacji Komitetu ds. Pożytku Publicznego NIW.
Prezydium ZG PZK

II Wydarzenia

2. RENIFER 2023 - to już za miesiąc z okładem!

Pomorski, Żuławski, Środkowopomorski, Nadnotecki i Toruński - Oddziały Terenowe PZK mają przyjemność zaprosić Koleżanki i Kolegów, Członków, Sympatyków oraz osoby zainteresowane i towarzyszące na Międzyoddziałowe Spotkanie Krótkofalowców (MSK) RENIFER 2023, które odbędzie się w dniach 16-18.06.2023 roku w Człuchowie na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji (OSIR) oznaczonego jako Camping nr 80.
W programie przewidziane prelekcje tematyczne, pokazy łączności z użyciem fal świetlnych, pokazy szybkiej telegrafii, łączności przez satelitę QO-100, giełda, słodki poczęstunek oraz ognisko.
Pełny harmonogram spotkania zostanie opublikowany w najbliższym czasie.
Dodatkowo dostępne są kajaki, mini golf, park wodny dla dzieci, park linowy, możliwość wędkowania (po wykupieniu pozwolenia PZW), zaś w pobliżu zamek w Człuchowie i sala tradycji kolejnictwa (dworzec PKP).
OSIR Człuchów oferuje noclegi wraz z wyżywieniem w bardzo przystępnych cenach (do 100 zł za osobę za 1 dzień). Dostępne są pokoje 3, 4 i 7 osobowe z łazienkami. Noclegi oraz wyżywieniem zamawiamy za pośrednictwem OSIR Człuchów do 30.05.2023 r.
Wszystkie szczegóły znajdziecie na stronie MSK Renifer - www.mskrenifer.pl.

Serdecznie zapraszamy,
w imieniu organizatorów Dariusz SP2HQY

3. Krótkofalowcy z SP7PZS na festynie

W niedzielę 14 maja 2023 r. Zduńskowolski Klub Krótkofalowców PZK SP7PZS będzie aktywnie uczestniczył w festynie z okazji Dnia Seniora zorganizowanym przy Miejskim Domu Kultury Ratusz w Zduńskiej Woli, promując krótkofalarstwo. Stoisko klubu będzie czynne od godziny 15. W trakcie festynu planowana jest aktywność na paśmie 40m oraz na przemiennikach. Zapraszamy do łączności.

Pozdrawiam
Łukasz SP7LK

4. Witamy w IOTA - Wyspy na antenie

"Islands On The Air" IOTA to inspirujący program aktywności, który wzbudził zainteresowanie tysięcy radioamatorów na całym świecie. Program IOTA został zapoczątkowany w 1964 roku przez Geoffa Wattsa, brytyjskiego nasłuchowca - BRS 3129 i redaktora British DX News Sheet (DXNS). Promuje kontakty radiowe ze stacjami zlokalizowanymi na wyspach na całym świecie. Program wcześniej zarządzany był przez Radio Society of Great Britain. Jednak z dniem 1 stycznia 2017 roku IOTA całkowicie odłączyła się od RSGB i działa not-for-profit pod nazwą Islands On The Air Ltd. Stowarzyszenie to odtąd ponosi pełną odpowiedzialność za wszystkie aspekty programu, jego bieżące zarządzanie, strategię, finanse i rozwój. Odpowiedzialnym menedżerem IOTA Ltd jest Roger Balister G3KMA.
Po DXCC jest drugim co do popularności ogólnoświatowym współzawodnictwem krótkofalowców. Jest interesujący dla pasjonatów pracy DX-owej, a w szczególności dla tych, którzy mają zrobione prawie wszystkie kraje, bądź osiągnęli to wszystko, co można osiągnąć przy pomocy posiadanego sprzętu.
Podobnie jak DXCC ARRL, IOTA ma kompleksowy zestaw zasad. Jasne i jednoznaczne definicje charakteryzują program IOTA, a także obszerne jest katalogowanie wysp i archipelagów na całym świecie. Do tego program dyplomowy jest nadzorowany niemalże profesjonalnie i po ponad pięćdziesięciu latach zajął trwałe miejsce na międzynarodowej scenie krótkofalarstwa.

IOTA to nagroda pozwalająca odwiedzać wyspy świata za pomocą fal radiowych. To wybór wielu amatorów, którzy lubią DX-owe ekspedycje, udające się na wyspy świata. Budzi entuzjazm i pasję łamiąc bariery między narodami i rasami. Ale przede wszystkim zapewnia stałe źródło aktywności i dla wielu z nas oznacza pozostawanie aktywnym w radiu amatorskim. I tu tkwi przyczyna fascynacji tym programem setek tysięcy krótkofalowców.

Zarząd IOTA pogrupował wyspy mórz i oceanów w około 1200 "grup IOTA". Tak więc nagroda IOTA jest równie wymagająca (jeśli nie bardziej) niż DXCC. Mimo przeogromnego zainteresowania programem IOTA nie ma do tej pory na świecie ani jednego krótkofalowca, który mógłby poszczycić się tym, iż miał łączności ze wszystkimi wyspami wymienionymi w oficjalnym zestawieniu IOTA. Warto nadmienić, że aktywatorzy wysp często zamiast w hotelu koczują w namiocie na maleńkich skrawkach lądu, który często przez większą część roku jest bezludny. Wspinają się na strome skaliste brzegi, odczuwają podmuchy sztormowych wiatrów, ulewnych deszczy i mają poczucie, że są sami na Ziemi. Wyprawy te z wielu względów bywają czasem niebezpieczne. Tak jak tragiczna wyprawa w kwietniu 1983 roku na wyspy Spratly znajdujące się na Morzu Południowochińskim, którą ostrzelali wietnamscy żołnierze. W tym incydencie zginęło dwóch jej uczestników Diethelm Miller DJ4EI i Gero Band DJ3NG, z zespołu ocaleli znani z DX-owych wypraw Baldur Drobnica DJ6SI oraz Norbert DF6FK.
Więc słowa uznania i podziękowania dla aktywatorów wysp, którzy pomimo ogromnego wysiłku i dużych kosztów finansowych, pragną nam łowcom wysp sprawiać, aby jak najwięcej ludzi mogło poznać urok i radość z IOTA.

Na portalu IOTA www.iota-world.org w dziale PROGRAMME INFORMATION opublikowano kolejną roczną listę osiągnięć. Ogółem sklasyfikowano 1511 uczestników, podczas gdy 36 stacji zdecydowało się nie być na liście. Jest 239 rekordzistów z wynikami 1000 lub więcej grup IOTA i 559 z wynikami co najmniej 750 grup. Największy procent kredytów przyznanych jest za łączności potwierdzone przez Club Log, LoTW lub coroczne zawody IOTA. Jednak niektórzy wnioskodawcy nadal wolą przedłożyć kartę QSL. Oczywiście wnioskodawca ma prawo wybrać swoją metodę aplikacji. Jednakże wybór karty QSL do przedłożenia, w sytuacji, gdy dostępne jest dopasowanie QSO, wydaje się nieco nielogiczne, biorąc pod uwagę obowiązek ręcznego wprowadzania danych, a także ryzyko ewentualnej utraty przesyłki z kartami QSL. Prawie każdy z nas kocha karty QSL i dokłada wszelkich starań, aby je zdobyć. Ale dla celów przesyłania aplikacji IOTA, jeśli dopasowanie QSO jest dostępne, warto skorzystać z oferowanych ułatwień. Dostępny jest program, który umożliwia złożenie elektronicznego wniosku o przyznanie certyfikatów lub dodanie do istniejącej bazy danych nowych QSO grup/wysp. Opłatę za aktualizację i certyfikaty należy uregulować w swoim punkcie kontrolnym lub bezpośrednio przekazać na konto PayPal do kwatery głównej IOTA Ltd.

Korzystanie z programu dla aktywnych uczestników współzawodnictwa i utrzymywanie osobistej bazy danych, w tym listy wysp, które umieszczone są w swoich rejestrach, nie wiąże się z żadnymi opłatami.
Uwaga: Zainteresowani, którzy korzystają z oprogramowania dostępnego na internetowej stronie, proszeni są o zapoznanie się z obowiązującym nowym regulaminem.
Akces do ogólnoświatowego współzawodnictwa IOTA zgłosili kolejni koledzy Janusz SP5AMN i Paweł SP2SGN.
Gratulacje dla wszystkich, którzy dołączyli do rodziny IOTA i zaktualizowali swoje osiągnięcia w ciągu ostatniego roku.

Warto nadmienić, że uczestnicy z SP, poza zdobytymi certyfikatami IOTA, posiadają również prestiżowe Islands Plaque of Excellence i IOTA 1000 Islands Trophy. A spośród nich wyróżnia się kolega Janusz SP5TZC, który oprócz prestiżowej plakiety Islands of Excellence ozdobionej wieloma "metalowymi blaszkami", jako dotychczas jedyny w SP, zdobył największą ilość (19) różnych dyplomów wydawanych przez IOTA Ltd.

Istnieją cztery kategorie Aplikacji: Standard HF, VHF, UHF, SWL. Większość uczestników zaczyna od standardu HF. Obecnie w programie IOTA dostępne są 22 oddzielne dyplomy. Ponadto przyznawane są prestiżowe nagrody za potwierdzone kontakty z 750 i 1000 wyspami. Zalicza się łączności zrobione po 15 listopada 1945 roku. Co roku w lipcu odbywa się IOTA Contest. W tym celu krótkofalowcy odwiedzają liczne wyspy, dzięki czemu możliwe jest nawiązanie łączności radiowej z wieloma stacjami wyspiarskimi i zebranie punktów do dyplomów IOTA. Podstawową nagrodą jest IOTA 100 Islands of the World. Dyplom wydawany jest za potwierdzone łączności ze 100 wyspami oznaczonymi różnymi numerami referencyjnymi, przy czym w tej liczbie musi być po jednej łączności z każdym z 7 kontynentów. Oficjalna lista numerów referencyjnych wysp i nazw wysp, które są ważne dla każdej grupy IOTA jest dostępna na stronie internetowej. I to jest początek pogoni za dyplomami. Zwieńczeniem jest zdobycie IOTA 1000 Islands Trophy, które aktualnie jako jedyny w Polsce posiada kolega Andrzej SP7GAQ.

Uwaga:
Komitet IOTA może podjąć decyzję o zwolnieniu z opłaty za weryfikację i Certyfikat osobę, która znajduje się w trudnej sytuacji finansowej z powodu ciężkiej choroby lub dużego stopnia niepełnosprawności.
Prowadzone jest również krajowe współzawodnictwo programu IOTA, któremu patronuje SP DX Club. Regulamin współzawodnictwa dostępny jest na stronie internetowej:
https://www.spdxc.org/wp-content/uploads/2022/10/wsp_spdxc_iota.pdf.
Zachęcam do udziału w tym fascynującym programie, jak też do naszego współzawodnictwa IOTA SPDXC.
Jestem PRZYJACIELEM IOTA i zachęcam do zostania nim również Ciebie.
Jeśli masz dodatkowe pytania nie wahaj się skontaktować z punktem kontrolnym IOTA.

73, Augustyn SP6BOW
IOTA Ltd Checkpoint
dla Polski, Litwy, Łotwy i Estonii
sp6bow@poczta.onet.pl

5. Przemek SP7VC na targach Caravaningowych

W dniach 13-14 maja będę gościem Strefy Vanlife podczas Targów Caravaningowych na Służewcu w Warszawie.
Wybieram się tam swoim kamperem, na którym zainstalowana będzie antena z rotorem.
Będę opowiadał o krótkofalarstwie i podróżowaniu z radiem.
W niedzielę o godz. 13.20 mam prezentację pt. "Z radiem przez świat".
Serdecznie zapraszam na imprezę i odwiedzenie mnie na targach.

Przemek SP7VC

Więcej o Strefie Vanlife i gościach: https://mtp-link.pl/4efww
Bilety i parcele dostępne na: https://mtp-link.pl/mpz1l
Katalog Wystawców: https://mtp-link.pl/m75lp
O wydarzeniu: https://mtp-link.pl/fg6un

6. Noc muzeów radiowo w Gliwicach

Muzeum Gliwice - Radiostacja Gliwice http://muzeum.gliwice.pl/pl/zwiedzaj/radiostacja-gliwice przy współudziale Klubu Sportów Łączności LOK SP9KAG w Gliwicach https://www.qrz.com/db/SP9KAG organizują NOC MUZEÓW:

RADIOSTACJA GLIWICE 17:00 - 22:00 SOBOTA 13 MAJA 2023 R.
ul. Tarnogórska 129 GLIWICE. Harmonogram zwiedzania:

17:00- 21:00 - Oprowadzanie po wnętrzach Radiostacji. Prowadzenie: Ewa Wosz, Zbigniew Gołasz. Liczba miejsc ograniczona
17:00 - 22:00 - Zwiedzanie indywidualne Radiostacji (ostatnie wejście r11; 21:00). Liczba miejsc ograniczona.
17.00 - 22.00 - Spotkanie z członkami Klubu Sportów Łączności LOK SP9KAG
https://sp9kag.pzk.pl/ , którego radiostacja nadawać będzie ze specjalnej stacji radiowej o znaku wywoławczym: HF9MUZEUM. https://www.qrz.com/db/HF9MUZEUM

W tym dniu oprócz nawiązywania łączności przez zwiedzających zaprezentujemy zabytkowe urządzenia radio-nadawcze, pomiarowe i inne związane z radiokomunikacją.
Jeżeli ktoś z kolegów chce nam pomóc i posiada jakieś urządzenie (a), to prosimy zabrać je ze sobą na ten dzień, aby powiększyć ilość bardzo ciekawych eksponatów.
Prosimy o wcześniejsze przyjście. My będziemy od godz. 15:00, aby się zainstalować i wszystko przygotować.

ZAPRASZAM NA NOC MUZEÓW Z RODZINAMI, KREWNYMI I ZNAJOMYMI

Prezes Klubu Sportów Łączności LOK SP9KAG
Czesław Godyń - SP9FZU https://www.qrz.com/db/SP9FZU

III. Sport

7. Wiadomości nie tylko DX-owe

9M2 - West Malaysia: Stacja 9M4KI będzie aktywna z Pulau Songsong (AS - 058) od 12 do 14 maja na SSB w pasmach 40 do 10 m. QSL via eQSL.

EI - Irlandia: Pete M1PTR, Tom M0DCG i Kieron M5KJM bedą aktywni jako EJ6KP/P z Great Blasket Island (EU - 007) między 16 a 18 maja na SSB na pasmach KF w godzinach "dziennych". QSL via LoTW i Club Log OQRS.

F - Francja: Charente DX Group będą aktywni jako TM4O z Oleron Island (EU - 032) od 14 do 21 maja na CW, SSB i digi. QSL via LoTW, eQSL. Logsearch na clublogu.

GD - Isle of man: Henning OZ2I będzie aktywny jako MD/OZ2I od 9 do 12 maja wyłącznie na CW. QSL via ClubLog OQRS i LoTW.

HB0 - Liechtenstein: HB0/PH0NO/P, HB0/PE5TT/P i HB0Y/PD7YY/P będą aktywni z przynajmniej 4 rezerwatów przyrody w dniach od 13 do 14 maja, na SSB i CW, pasma od 80 m do 6 m. Wszystkie QSO będą automatycznie potwierdzone przez biuro, direkty przez ClubLog OQRS. Więcej informacji https://www.ynomy.nl/.

I - Włochy: Stacja II3ALP będzie aktywna od 11 do 15 maja z okazji 94 Narodowego Zjazdu Alpejskich Oddziałów Armii Włoskiej.

T8 - Palau: Stacje T88SM (QSL direct do JA6EGL) i T88HZ (QSL via JH6HZH) będą aktywne na różnych pasmach i różnymi emisjami z Palau Radio Club na Koror Island (OC - 009) od 12 do 18 maja.

Pozdrawiam
Marcin SP3BBS

8. SN0HQ 2023 i WRTC

W tym roku we Włoszech w czasie trwania zawodów IARU HF Championship (drugi weekend lipca) odbędą się zawody drużynowe WRTC.
Część członków zespołu SN0HQ zaplanowała wyjazd do Włoch np. w celach rekreacyjnych przy okazji kibicowania zawodom WRTC i polskiej drużynie.
Z SP w WRTC udział bierze zespół SP7GIQ i SP7IVO, który zakwalifikował się na podstawie indywidualnych wyników w zawodach 2019-2023.
Sędzią WRTC jest Wiesław SP4Z.

Z powodu wyjazdu kilku członków grupy SN0HQ do Włoch w terminie IARU HF, zespół SN0HQ został osłabiony. Rozważano czy startować, czy nie startować w bieżącym roku. Jest wiele czynników powodujących formę zniechęcenia: wiek uczestników, wieloletnie starty na przestrzeni 25 lat, konieczność wykonania prac przygotowawczych (związane z wydatkowaniem niemałych środków finansowych), ceny energii elektrycznej dla tych, którzy nie mają instalacji PV.
Jednak zespół SN0HQ nie poddał się, ważna deklaracja zrobienia sieci i VPN padła (Jerzy SP6ZT). Ja (SP5ELA) podjąłem się prac logistycznych w sezonie 2023. Zespół stracił w 2022 kapitana. Przypomnijmy - kapitanami Zespołu byli: Tomasz SP6T (SP6AYP) i Włodek SP6EQZ. Rok 2023 jest szczególny, a funkcja kapitana strategiczna i trudna zarazem. W Zespole działa alternatywnie tzw. "Rada Starszych" składająca się z szefów kilku głównych lokalizacji, ludzi najbardziej zaangażowanych w pracę SN0HQ od samego początku tej koncepcji.

Info. SP5ELA

*GIQ i IVO mają przysłać niezależny materiał.


9. Wyniki SPDXC RTTY Contest

Cześć chciałbym poinformować że na stronie PKRVG - https://pkrvg.org/ - są już wyniki za bieżącą edycję zawodów SPDX RTTY 2023.

Pozdrawiam,
Krzysztof SP2UUU
q95;

10. UKF - zawody

W najbliższym czasie:
SPAC - 1.3 GHz - zawody aktywności UKF - wtorek, 16 maja 2023, godz. 17:00 - 21:00 UTC. Regulamin:
https://pk-ukf.pl/wp-content/uploads/2020/05/SPAC_regulamin_PL.pdf.

UHF-FT8 Activity 1.3 GHz - zawody aktywności FT8, środa 17 maja 2023, godz. 17:00-21:00 UTC, organizator Stowarzyszenie BANAT (YO). Regulamin: https://www.ft8activity.eu/index.php/en/.

SPAC-70 MHz - zawody aktywności UKF - czwartek, 18 maja 2023, godz. 17:00-21:00 UTC. Regulamin:
https://pk-ukf.pl/wp-content/uploads/2020/05/SPAC_regulamin_PL.pdf.

Całoroczne współzawodnictwo SPAC prowadzi i rozlicza Stowarzyszenie Polski Klub UKF. Dzienniki w formacie EDI prosimy wysyłać na adres:
http://spac.pk-ukf.pl/.

IARU R1 70 MHz MGM Contest - 20-21 maja 2023, początek godz. 14:00 w sobotę, zakończenie 13:59 UTC w niedzielę.
Dla zawodów MGM na częstotliwościach 50 i 70 MHz, zawodów wprowadzonych w ub. roku do kalendarza IARU R1, podstawowe zasady regulaminowe zostały przedstawione w uaktualnionym Regulaminie Zawodów IARU R1, dostępnym na stronie Stowarzyszenia PK UKF https://pk-ukf.pl .

EUROPEAN EME Contest 3 cm i mniej (10 GHz i więcej) r11; zawody organizowane przez DUBUS/REF, 20-21 maja 2023, godz. 00:00-23:59 UTC, regulamin: http://www.dubus.org/eme.htm.

Info. Stanisław SQ2EEQ

IV. Technika

11. Tranzystor z drewna. Tylko naukowcy z jednego kraju mogli wpaść na taki pomysł!

Tranzystory większości z nas kojarzą się głównie z półmetalami, a jak dobrze wiadomo, drewno do nich nie należy. Oczywiście to skojarzenie jest błędne, ponieważ właściwości typowe dla półprzewodników nie są dla nich zarezerwowane. Mimo to tranzystor z drewna brzmi raczej jak żart, a nie faktyczne osiągnięcie naukowe i kojarzą się raczej z tym starym sucharem:
- Mój tranzystor jest z drewna.
- Jak to z drewna?
Wynika to jednak z faktu, że nie jest to do końca taki sam tranzystor, jak inne. Tranzystor z drewna z ojczyzny Ikei. Naukowcy ze Szwecji, czyli także ojczyzny sieci IKEA - przypadek? Pewnie tak! - odkryli sposób na tworzenie tranzystorów z drewna. I chociaż na drewniane PC raczej nie mamy co liczyć, to rozwiązanie takie może pozwolić na tworzenie w pełni biodegradowalnej elektroniki w przypadku prostszych urządzeń. Chociaż pojawiają się także głosy sugerujące, że rozwiązanie to pozwoli także wpływać na żywe rośliny po scaleniu ich z takim tranzystorem.
Zaraz? Jak tranzystor, który działa na sygnały elektryczne, miałby wpływać na rośliny, które przecież wykorzystują głównie sygnały elektrochemiczne z naciskiem na chemiczne? Otóż tym właśnie się wyróżnia ten twór od pozostałych.
Tranzystor z drewna - jak to w ogóle działa?

Za tym dziwacznym wynalazkiem stoją naukowe zespoły z Uniwersytetu Linköping w Norrköping oraz Królewskiego Instytutu Technologii w Sztokholmie. Opracowały one drewniany elektrochemiczny tranzystor (WECT) - ja jednak wolę pozostać przy nazywaniu go tranzystorem z drewna. Badania opublikowano w artykule naukowym, w którym omówiono proces tworzenia, możliwości oraz potencjał zastosowań tranzystorów z drewna.
W przeciwieństwie do tradycyjnych rozwiązań krzemowych tranzystor z drewna jest znacznie większy, bo mierzy około 3 cm średnicy i ma częstotliwość przełączania poniżej 1 Hz. Tym samym pojedyncza operacja zajmuje mu więcej czasu, niż jedna sekunda. Pamiętajmy również, że mowa tu o pojedynczym tranzystorze. Gdyby ktoś chciał zbudować procesor z drewna, to częstotliwość jego pracy byłaby jeszcze niższa. Jak podkreśla Isak Engquist, starszy profesor na Uniwersytecie Linköping, chociaż drewniane tranzystory są wolne i masywne, to działają i mają ogromny potencjał rozwoju. Co więcej, są urządzenia, którym takie prędkości nie przeszkadzają.
Aby stworzyć tranzystor z drewna, naukowcy opracowali przewodzące drewno określane jako conductor wood. Mój wewnętrzny gimnazjalista rozpacza, że nie wood conductor, ponieważ skrót byłby o wiele zabawniejszy, ale mamy to, co mamy. Taki drewno powstaje poprzez usunięcie z niego ligniny za pomocą chemicznego procesu rozpuszczania. Następnie, kanały, w których znajdowała się lignina, są wypełniane mieszaniną polimerów przewodzących elektrony i jony. Jego budowa jest natomiast dość typowa: składa się na nią bramka, źródło i dren - jak w typowym tranzystorze.

Źródło: Tomshardware, YouTube Fot: PNAS. Wersja polska: android.com.pl -społeczność entuzjastów technologii, autor: Paweł Maretycz.

Info i skrót artykułu: SP5ELA

V. Humor

12. Humor ekspedycyjny. Nasi ekspedycjonerzy pacyficzni SP6CIK i SP9FIH.
Ledwie wylądowali na lotnisku Okęcie w Warszawie, a już zaczęli dyskusję "gdzie pojechać".
Ludzi ogarnia gorączka ekspedycyjna, a jeszcze gorsza jest "gorączka pacyficzna". Kto raz tam był na Pacyfiku, chce tam wrócić, a nawet wydać na ten cel wszystkie pieniądze. Obserwowałem naszych ekspedycjonerów: Jacka SP5DRH, Jacka SP5EAQ, Marcina SP5ES, teraz pojawili się "nowi".
Szaleństwo! Ciekawe to nasze hobby i jego ekstremalne odnogi.

Janusz SP9FIH na komunikatorze napisał: "Czy SP5PBE zapewni nam transport z lotniska?" Takie pytanie, to dla nas zobowiązanie. Tylko był długi weekend nowoczesnej Europy, a oni przylecieli 1 maja! Miałem sen, że ich wiozę do Opola, ale mieli wykupione bilety na pociąg!

73, Zygi SP5ELA
________________________________________________________

Redakcja Komunikatów PZK dziękuje za przesłane materiały: Marcinowi SP3BBS, Stanisławowi SQ2EEQ, Markowi SP9UO, Przemkowi SP7VC, Krzysztofowi SP2UUU, Augustynowi SP6BOW, Łukaszowi SP7LK, Dariuszowi SP2HQY, Czesławowi SP9FZU

Informujemy, że Prezydium ZG PZK podjęło decyzję, aby wszyscy członkowie PZK zarejestrowani w bazie systemu OSEC otrzymywali Komunikat PZK "z urzędu", jako tzw. wartość dodaną. Komunikaty są od lat robione i nadawane w paśmie 80 m sporym wysiłkiem osób będących w składzie Redakcji.
Jednocześnie Redakcja Komunikatu prosi o niewysyłanie na adres dystrybucyjny odpowiedzi i listów. Prosimy je kierować na indywidualne adresy e-mail członków Redakcji: sp2jmr@pzk.org.pl, sp5ela@rf.pl, sp5e@krotkofalow.cy.


Materiały do Komunikatu PZK na kolejną środę powinny być przesłane nie później niż do wtorku, godz. 15:00. Materiały prosimy nadsyłać jednocześnie na adresy: sp2jmr@pzk.org.pl, sp5ela@rf.pl, sp5e@krotkofalow.cy.

W przypadku przesłania ich później mogą znaleźć się w następnym środowym komunikacie, czyli za tydzień.
Teksty wymagające autoryzacji przed publikacją powinny być dostarczone przynajmniej 24 godziny wcześniej, czyli do poniedziałku, godz. 15:00.

Uwaga! Dostarczane do publikacji zdjęcia muszą mieć opisy oraz informację dotyczącą praw autorskich. W przypadku wizerunku osób małoletnich wymagana jest zgoda opiekunów ustawowych. Materiał fotograficzny należy dostarczać w postaci plików graficznych niezależnych od opisu tekstowego (osobne pliki jpg, png, niezagnieżdżone w strukturze tekstu), zdjęcia muszą być opisane.

Autor przekazując swój materiał do publikacji przenosi na Polski Związek Krótkofalowców (zwany dalej Wydawcą) prawa autorskie do publikacji utworu w formie pisanej, materiału fotograficznego oraz ich rozpowszechniania za pomocą innych mediów, np. takich jak poczta elektroniczna i Internet. Przeniesienie praw autorskich jest nieodwracalne. Tekstów nadesłanych nie zwracamy. Nadesłanie materiału / tekstu nie jest równoznaczne z jego opublikowaniem. Zamieszczenie publikacji i innych materiałów w Komunikatach PZK i na portalu PZK jest nieodpłatne.
Redakcja Komunikatu PZK zastrzega sobie prawo do dokonywania skrótów i korekt otrzymanego materiału, także prawo do dokonywania w nadesłanych materiałach zmian tytułów, skrótów, poprawek stylistyczno-językowych oraz do usuwania usterek innego typu (np. terminologicznych lub dotyczących warstwy dokumentacyjnej), a także do odrzucenia artykułu bez podania przyczyny.
Nie będą przyjmowane teksty nie spełniające podstawowych wymogów poprawności językowej.
Komunikaty PZK są nadawane w każdą środę, o godzinie 18:00 czasu lokalnego, na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM, a materiał w nich zawarty jest wykorzystywany przez Redakcję Krótkofalowca Polskiego.

Redakcja Komunikatów PZK: Piotr SP2JMR, Zygi SP5ELA, Krzysztof SP5E i Jurek SP3SLU - także nadający komunikaty środowe.

*Motto Redakcji

Odpowiedzialność za słowo jest ważnym etycznie wymaganiem odnoszącym się do człowieka, szczególnie kiedy występuje w przestrzeni publicznej i także w stowarzyszeniu. Służba prawdzie jest zatem nie tylko słusznym oczekiwaniem od Władz PZK i osób funkcyjnych ze strony wszystkich członków i niezrzeszonych radioamatorów, ale i jej moralnym obowiązkiem. Dotyczy to również Redakcji Komunikatów PZK.
W nawiązaniu do tej zasady informujemy, że Redakcja Komunikatów PZK dokłada wszelkich starań, aby ww. kryteria zostały spełnione. Otrzymywany materiał rz terenur1; często jest obarczony błędami, zawiera pewne nieścisłości. Korekty materiału wymagane są w prawie każdym co środowym wydaniu Komunikatu PZK.
Piotr SP2JMR od KZD PZK w Kołobrzegu w 2000 roku, kiedy został wybrany Prezesem PZK rozpoczął wydawanie Komunikatu PZK (nazywanego wcześniej "Komunikatem sekretariatu ZG PZK"). Od 2009 roku do redakcji dołączył Zygmunt SP5ELA, a od roku 2013 Jurek SP3SLU nadający komunikaty przez radio na 3702.5 KHz o godz. 18-tej z lokalizacji Mariantów). Od lutego 2022 r. członkiem Redakcji jest Krzysztof SP5E, który odpowiada za nową szatę graficzną Komunikatów.
Redakcja Komunikatów PZK

UWAGA! Komunikaty środowe PZK - subskrypcja

Komunikaty PZK (środowe), wcześniej tzw. Komunikaty sekretariatu ZG PZK, są wysyłane pocztą elektroniczną w ramach subskrypcji (e-mail), do osób zainteresowanych wiadomościami organizacyjnymi Polskiego Związku Krótkofalowców oraz informacjami dotyczącymi innych podmiotów, ale związanymi z krótkofalarstwem.
Do roku 2018 adresy e-mail subskrybentów (około 400) dopisywał administrator. Od marca 2018 r. subskrypcja komunikatów została zautomatyzowana.
Aby otrzymywać Komunikat PZK, należy wysłać wiadomość (e-mail) na adres:
komunikat-pzk@pzk.org.pl w temacie wiadomości z tekstem "subscribe" (subscribe - bez apostrofów). Aby zrezygnować z subskrypcji należy wysłać wiadomość z tekstem "unsubscribe".