Komunikat PZK nr 16 z dnia 19.04.2023
Dodane przez sp2jmr dnia 2023-04-20 / 15:12
KOMUNIKAT Polskiego Związku Krótkofalowców
NR 16/2023 z dnia 19 kwietnia 2023 r.

Witamy wszystkich Słuchaczy i Odbiorców naszych cotygodniowych komunikatów PZK, które są nadawane w każdą środę, o godzinie 18:00 czasu lokalnego, na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM oraz publikowane na portalu PZK, a także rozsyłane na listę wysyłkową. Zautomatyzowane archiwum komunikatów znajduje się na osobnym serwerze: https://komunikat.pzk.org.pl/ .


I. Sprawy organizacyjne

1. Pomoc walczącej Ukrainie

W związku z krytyczną sytuacją po napaści Rosji na Ukrainę apelujemy do wszystkich krótkofalowców SP o wsparcie ludności Ukrainy. Proponujemy dokonywanie wpłat na pomoc Ukrainie poprzez wpłaty na konta stowarzyszeń i fundacji zajmujących się statutowo taką działalnością. Przykładowo są to: Polska Akcja Humanitarna (PAH), Caritas Polska, Polski Czerwony Krzyż (PCK), Fundacja "Siepomaga", Fundacja "Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej" PCPM i wiele innych. Zbiórki prowadzą także niektóre podmioty gospodarcze, w tym sieci sklepów. Część z nich prowadzi także punkty przyjęć pomocy rzeczowej zbierając odzież, artykuły spożywcze, higieniczne oraz sprzęt survivalowy. Szczegółowe informacje znajdziecie na ich stronach internetowych. Aktualne informacje na temat potrzeb w zakresie pomocy podaje Narodowy Instytut Wolności adres: http://cutt.ly /PomocUchodzcomzUkrainy, pod którym znajduje się zaktualizowana baza informacji, gdzie obecnie pomoc uchodźcom z Ukrainy jest najbardziej potrzebna i jaki rodzaj pomocy jest najbardziej pilny. Lista pełnomocników wojewodów jest dostępna pod adresem www.gov.pl/pozytek/dlaukrainy .
Prosimy o zgłaszanie oferowanej pomocy za pośrednictwem rządowej strony internetowej www.pomagamukrainie.gov.pl.

Z góry dziękujemy za każdą formę pomocy i zaangażowania, także poprzez przekazywanie niniejszej wiadomości osobom i organizacjom, które mogą włączyć się w akcję #PomagamUkrainie.

Na podstawie informacji Komitetu ds. Pożytku Publicznego NIW.
Prezydium ZG PZK


2. Posiedzenie prezydium

W dniu 17.04. br. Prezes PZK zwołał drugie w tym roku posiedzenie Prezydium ZG PZK, które odbyło się 19 kwietnia br. o godzinie 20.00, w formie zdalnej poprzez Komunikator Microsoft Teams. W porządku obrad będą sprawy finansowe, podjęcie uchwały o zwołaniu posiedzenia ZG PZK oraz tematy wniesione przez Członków Prezydium.
Info. Piotr SP2JMR

II Wydarzenia

3. XIX Pielgrzymka krótkofalowców na Jasną Górę

Grupa organizacyjna, członkowie Klubu SP9KAJ i grono krótkofalowców Ziemi Częstochowskiej, zapraszają na 21 Pielgrzymkę Krótkofalowców na Jasną Górę w dniu 13 maja 2023 roku. Program Pielgrzymki i informacje kontaktowe są na stronie klubowej https://www.sp9kaj.com .

Z pozdrowieniami

Bohdan SP9VJ

4. Skrócony spis treści Świata Radio 5-6/2023

AKTUALNOŚCI: Zawody
ANTENY: MLA-S (RT/QRP/AB), antena pętlowa na 40 m, inny układ dopasowania anteny Fuchsa
TEST: Elecraft K4D
PREZENTACJA: Hytera PT590, FTM-500DE, MFJ-419,CW ELMER, popularność tagów RFID
ŁĄCZNOŚĆ: Sieć systemu LoRa, stan krótkofalarstwa w Polsce
ŚWIAT KF/UKF: Z życia klubów i OT PZK
WYWIAD: Młodość i doświadczenie
HOBBY: Przydatne urządzenia krótkofalarskie r11; cd., wzmacniacz mocy 50 W/2 m
DIGEST: Amatorskie odbiorniki KF
RETRO: Krótkofalarskie odznaki i plakietki
DYPLOMY: Krajowe akcje dyplomowe
FORUM CZYTELNIKÓW: Porady
RYNEK I GIEŁDA

Info. Andrzej SP5AHT

5. KRÓTKOFALOWIEC POLSKI 5-6/2023

-Po posiedzeniu prezydium ZG PZK 25.02.2023
-Wysłuchanie publiczne przed Komisją Sejmową
-Zmiana EMC Managera PZK
-Wyróżnienie dla Dowódcy 13 Brygady WOT
-Zebrania sprawozdawczo-wyborcze OT PZK
-Zaproszenia na spotkania krótkofalarskie i relacje z nich
-Lituanica 90. spotkanie międzynarodowe
-Po SP DX Conteście
-Łącznościowcy w sekretariacie ZG PZK
-Wywiad z Przemkiem SP7VC
-Nasze konstrukcje
-Silent Keys

Info. Tadeusz SP9HQJ

6. Spotkanie mikrofalowe - Psia Góra, wiosna 2023

Piąty raz w położonej na Kaszubach malowniczej wsi Swornegacie od 14 do 16 kwietnia 2023 r. spotkali się miłośnicy łączności na wysokich częstotliwościach, czyli mikrofalach. Oczywiście nie pogardzą również pasmem dwumetrowym czy łącznościami EME, ale jak się przy częstotliwości pojawia jednostka GHz - to są przeszczęśliwi. Socjal w ośrodku dobry, wyżywienie też, a miejsca, by porozstawiać się ze swoimi fizmatentami, dosyć.

Ci, co przyjeżdżają, przywożą ze sobą różne rzeczy. Na przykład - nazwijmy to "zabawkami", a więc zabawki, którymi warto się pochwalić. A to urządzenie do łączności w paśmie już nie tylko metrowym czy centymetrowym, ale milimetrowym! A to wzmacniacz taki, co może trochę więcej, niż tylko wychodzi mocy z transceivera. A to coś, co przyda się do robienia łączności, jak np. obrotnica do anteny, która potrafi śledzić. Co? O tym za chwilę. Za każdym razem też przyjeżdżają wysokiej klasy przyrządy pomiarowe. Można nimi dokonać np. pomiaru parametrów toru odbiorczego TRX-a, ot choćby jego szumów własnych. Ale nie w paśmie 40 m tylko 23 cm (1,2 GHz). Albo do sprawdzenia charakterystyki sztucznego obciążenia w całym deklarowanym przez producenta zakresie, czyli od 50 Hz do 3 GHz. Nic się przed nimi nie ukryje! Przed tymi przyrządami i np. Pawłem SQ1GQC, który takie rcudar1; potrafi sam konstruować, a ich parametry potrafią być lepsze od urządzeń fabrycznych renomowanych firm. I takie markowe kosztuje kilka tysięcy dolarów, a Pawła 1000 baksów. Albo VNA, ale zupełnie niepodobne do tego od Chińczyka ze znanego portalu zakupowego, ale takie wielkości małego telewizora i mierzące do 6 GHz. Ktoś sobie życzy zmierzyć, jak pracuje wzmacniacz lampowy na 2 metrach? Nie ma problemu - Jacek SP1CNV wyciąga sztuczne obciążenie wielkości małej walizki, podłącza do tego woltomierz w.cz. i po sprawie.
Antena. O tak! Antena jest najważniejsza. Pod warunkiem, że nas w danym momencie np. nie bolą zęby. Bo wtedy najważniejszy jest dentysta. Ale jak wszystko z zębami jest OK, to antena jest najważniejsza. VNA pomierzy ją nam niezawodnie, ale wiadomo, że trzeba nią wycelować w korespondenta, bo na zakresach VHF, UHF i tych wyższych bez kierunku to już w ogóle ani rusz. Bo na krótkich to i dipolem człowiek QSO obskoczy, ale kierunkowa antena dobra rzecz. Na mikrofalach - niezbędna. Marek SP4ELF przywiózł obrót antenowy, do pracy przez? Właściwie przez wszystko, przez co pracujemy. Ale najważniejsza możliwość tego obrotu to śledzenie. Przykładowo Księżyca. Bo jak chcemy robić łączności przez Księżyc, to trzeba w niego celować anteną. A ten skubany w miejscu nie stoi, więc trzeba go anteną śledzić. Oczywiście w dwóch płaszczyznach, czyli mówimy o kątach azymutu i elewacji. Markowy obrót, a w zasadzie jego sterownik robi to bez problemu. I na dodatek bardziej prosto, jak to zostało zrobione, zrobić się tego nie da. Żadnych ekraników, żmudnego kalibrowania, nic. - Patrz, żadnego wyświetlacza dotykowego, tylko kilka przycisków - mówi Marek. - Ustawiasz antenę czterema przyciskami góra-dół-lewo-prawo i "pach!"- naciskasz ten guzik. Antena jest zafiksowana. Potem ten guziczek i antena posłusznie podąża za Księżycem. Faktycznie, prościej się nie da. Jeszcze mała wątpliwość, którą zgłaszam, bo skąd antena (sterownik) ma wiedzieć, że dzisiaj to Księżyc porusza się taką, a nie inną drogą?
Tu jest wbudowany GPS, z niego program pobiera informacje o dacie, godzinie i lokalizacji anteny, a reszta to już bułka z masłem. Trochę obliczeń i jedziemy z koksem, kwituje Marek SP4ELF. Podobne urządzenie pokazał też Andrzej SP1GU. Oczywiście różnego innego sprzętu było wiele, ale miejsca mało i na opisanie wszystkiego go nie wystarczy.
Ale wisienką na torcie było coś innego. Jak zawsze na spotkaniach w Swornegaciach zaplanowane jest to coś, co jest "wow!". A jak się uda "wow!" zrealizować, to wtedy jest "WOW!". W październiku 2020 roku to była łączność na świetle na odcinku Chojnice-Człuchów (odsyłam do strony sp2kfq.pl, tam jest z tego wydarzenia relacja). W tym roku zaplanowano bicie rekordu łączności na 122 GHz. I od razu powiedzmy - udało się! QRB 4004 m, co jest nowym rekordem odległości w SP na tym paśmie. Do prób użyto urządzeń konstrukcji Kazimierza SP7CKH. W ośrodku Psia Góra operatorem stacji SP0KKM był Jacek SP1CNV, a po drugiej stronie Jeziora Karsińskiego w miejscowości Małe Swornegacie na pomoście byli Marek SP4ELF, Jurek SP2GUB i Karol SP2RTA. Cała trójka nawiązała łączności emisją CW ze stacją SP0KKM. Informacje potwierdzające i relacja są na stronach PK UKF https://pk-ukf.pl/122ghz-qrb-4004km-nowy-rekord-sp/ oraz https://pk-ukf.pl/wspolzawodnictwa/rekordy-odx/122-ghz/.
Kolejne spotkanie zostało zaplanowane na 27-29 października 2023 roku. Bo spotkania mikrofalowe w Swornegaciach odbywają się dwa razy do roku - kwiecień i październik. Dlaczego akurat w tym roku ostatni weekend października? To proste, przygotowujemy się do kolejnego "wow!". W tym terminie odbywają się zawody EME ARRL II tura na pasmach od 6 m do 23 cm. To chyba jasne - będziemy ustawiali sprzęt na tarasie ośrodka i wystartujemy, najprawdopodobniej na 23 cm, w tych zawodach. A co nam szkodzi, podziurawimy trochę Księżyc!
Z kronikarskiego obowiązku, już na koniec odnotuję, że na tym spotkaniu byli SP1CNV, SP1NKF, SQ1GQC, SQ1GU, SP2CNW, SP2FRY, SP2GUB, SP2IQW, SP2IRR, SP2LQP, SP2QVH, SP2RTA, SQ2KL, SP3CAI, SP3NYF, SP3PGN, SP4ELF, SQ4CUC, SP5MS, SQ5RWU i SQ9PU.
Autorami zdjęć są SP2IQW, SP2LQP i SP3NYF.

Piotr SP2LQP

7. Prelekcja w bibliotece

Biblioteka Główna w Kaliszu wraz z Kaliskim Klubem Krótkofalowców SP3KQV zapraszają na spotkanie z Przemysławem Gołembowskim SP7VC na temat jego "Wyprawy dookoła Skandynawii". Prezentacja SP7VC odbędzie się 26 kwietnia 2023 r. o godz. 17:00 w siedzibie Biblioteki Głównej ul. Legionów 66 w Kaliszu. Zapraszamy sympatyków krótkofalarstwa do Kalisza, w trakcie spotkania będzie uruchomiona stacja klubowa SP3KQV, tak wiec prezentacja krótkofalarstwa będzie połączona z promocją książki Przemka SP7VC.

Zapraszamy
Bogdan SP3LD


III. Sport

8. Wiadomości nie tylko DX-owe

4W - Timor: Ben DL6FBL, Braco E77DX i Robert SP5XVY do 22 kwietnia będą QRV jako 4W1A z Timoru Wschodniego. QSL via DJ4MX. Więcej na http://timor-leste-dx.de/ i https://clublog.org/charts/?c=4W1A.

CN - Maroko: Od 15 do 20 kwietnia z okazji 98 rocznicy Światowego Dnia Krótkofalowca stacje z Maroka używają prefiksu CN98. QSL zgodnie z instrukcjami operatorów.

EA - Hiszpania: Stacje okolicznościowe z okazji Dni Prowincji Aragon będą aktywne 23 kwietnia. Usłyszymy znaki AM23SJH Huesca, AM23SJT Teruel i AM23SJZ Zaragoza. Wszystkie QSL zostaną wysłane automatycznie via biuro.

I - Włochy: Z okazji Międzynarodowego Dnia Marconiego, który przypada 22 kwietnia aktywne są stacje IY0CG, IY0GA Sardinia, IY0IMD, IY0MMR, IY0ORP, IY0TC, IY1MR, IY1SM, IY1SP, IY1TO, IY4FGM, IY5PIS, IY6GM i IY7M.

JA - Japonia: Take, JI3DST od 17 kwietnia do 15 maja będzie QRV z wyspy Miyako AS-079. Będzie używał znaków JS6RRR, JI3DST/6, JJ5RBH/6 i JR8YLY/6, JI3DST/P, JJ5RBH/P i JR8YLY/P.

OE - Austria: Stacja okolicznościowa OE23M będzie QRV z okazji Międzynarodowego Dnia Marconiego. QSL via OE1YPP.

PY - Brazylia: Zespół PR5M będzie aktywny z wyspy Mel SA-047 od 21 do 23 kwietnia. QSL via PP5BZ.

VU - Indie: Członkowie Bengal Amateur Radio Society do 19 kwietnia używają znaku AT8BRS. Aktywność ma miejsce z wyspy Henry AS-153.

XE - Meksyk: 4A9O to znak okolicznościowy z okazji 90 rocznicy klubu XE1TD, który powstał 25 maja 1933 roku. Stacja jest QRV do końca maja. QSL tylko LoTW.

Zawody 22-23 kwietnia 2023 roku:

SP DX RTTY Contest: https://pkrvg.org/strona,spdxrtty.html.

DL1FY robi QSO na sprzęcie z czasów II wojny światowej w CQ WW 160 https://www.youtube.com/watch?v=NXviJZcyG_M.
Na filmie łączność z SN7Q. Tnx SP7VV.

Kurs nauki telegrafii Tomka SP7Q https://titawa.pl/2023/04/16/kurs-telegrafii/.

Dyplom WARD https://www.rac.ca/operating/world-amateur-radio-day-april-18/.

Pozdrawiam Adam SQ9S

9. OH0 ponownie

Grupa kontestowa SEDINA działająca przy Klubie Krótkofalowców Wyspy Wolin SP1PKW będzie ponownie aktywna z wyspy Fasta Aland EU-002 w dniach 20-27 kwietnia 2023 r.
Skład grupy: Krzysztof OH0/SP1MVG, Andrzej OH0/SQ1GU oraz Wiesiek OH0EG (SP1EG). Zapraszamy do łączności podczas SP DX RTTY Contest oraz w środę po komunikacie PZK.
Grupa planuje aktywować czternaście obszarów Flora-Fauna na Wyspach Alandzkich.
Emisje: CW, SSB, RTTY i FT8. Karty QSL via Biuro QSL PZK oraz LoTW.

Info: SP1EG

10. Krzysztof SP6DVP informuje

RESULTS EU DX CONTEST 2023
Dear Contesters, It is a great pleasure to present you the final results of EUDX Contest 2023. After only two years from the first EUDX Contest, the participation in the 2023 EUDX CONTEST has hugely increased. Overall 1981 logs have been received (compared to 1281 logs in 2022) of which 1226 from European Union stations and 755 from DX stations. Having received 1981 logs - a new record - nearly 2/3 of your submissions were received in the first 24 hours after the contest. Perhaps more amazing is that a staggering total of 493.000 QSOs were reported. In the graph below you can see the comparison between the logs received this year, with those in the previous two editions. https://www.eudx-contest.com/results-2023/

Miło nam zakomunikować, że ww. zawodach, w kategorii SO 40 metrów - pierwsze miejsce zajął Kolega Sławek Domarus SN6S (SP6ZC) z Dobrzenia Wielkiego koło Opola - członek Piastowskiego Klubu Krótkofalowców SP6PAZ z Opola.

Info. Krzysztof SP6DVP

11. UKF - zawody

W najbliższym czasie:
SPAC 70 MHz, zawody aktywności UKF, czwartek, 20 kwietnia 2023, godz. 17:00 - 21:00 UTC. Regulamin:
https://pk-ukf.pl/wp-content/uploads/2020/05/SPAC_regulamin_PL.pdf

EUROPEAN EME Contest 23 cm (1.3 GHz), zawody organizowane przez DUBUS/REF, 22-23 kwietnia 2023, godz. 00:00-23:59 UTC, regulamin: http://www.dubus.org/eme.htm

SPAC 2.3 GHz i wyżej, zawody aktywności UKF, wtorek, 25 kwietnia 2023, godz. 17:00 - 21:00 UTC. Regulamin:
https://pk-ukf.pl/wp-content/uploads/2020/05/SPAC_regulamin_PL.pdf

Zawody SPAC prowadzi i rozlicza Stowarzyszenie Polski Klub UKF. Dzienniki w formacie EDI prosimy wysyłać na adres: http://spac.pk-ukf.pl/.

Stanisław SQ2EEQ

IV. Silent Keys
__________________________________________________________
SP9CSX SK

W dniu 7 kwietnia br. w wieku 86 lat odszedł nasz Kolega klubowy Józef Polus SP9CSX. Od 1967 roku nieprzerwalnie do dnia śmierci członek PZK, dawniej Katowickiego OT, a aktualnie nadal Śląskiego OT-06 PZK. W ostatnich 10 latach aktywnie uczestniczył w akcjach organizowanych przez kluby SP9PKS i SP9ZHR. Wcześniej działał w nieistniejącym obecnie klubie SP9KAX. Pogrzeb odbył się w dniu 13 kwietnia 2023 r.

Cześć Jego Pamięci!

Za Zarząd klubu SP9ZHR
Marian SP9EMI
__________________________________________________________________________

SP9QMF SK

Na zawsze opuścił nasze szeregi Stanisław Bujoczek SP9QMF.
Urodzony w 1946 roku, wieloletni członek PZK i OT-06 oraz długoletni
Prezes Koleżeńskiego Klubu Krótkofalowców SP9YST przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Orzechu gmina Świerklaniec.

Wspaniały przyjaciel, animator ruchu krótkofalarskiego w OSP Orzech, wybitny konstruktor i operator radia amatorskiego.

Pogrzeb odbył się w środę 19 kwietnia 2023 o godzinie 9.00 w Kościele na Rojcy w Radzionkowie.
Wyrazy współczucia dla Rodziny Stanisława.

R.I.P.

Koleżanki i Koledzy krótkofalowcy
Zarząd OT-06

Info. Artur SQ9BDB, Mariusz SP9MRP
__________________________________________________________


Redakcja Komunikatów PZK dziękuje za przesłane materiały: Tadeuszowi SP9HQJ, Adamowi SQ9S, Stanisławowi SQ2EEQ, Bogdanowi SP3LD, Bohdanowi SP9VJ, Krzysztofowi SP6DVP, Andrzejowi SP5AHT, Wiesławowi SP1EG, Piotrowi SP2LQP, Marianowi SP9EMI, Mariuszowi SP9MRP, Arturowi SQ9BDB.

Informujemy, że Prezydium ZG PZK podjęło decyzję, aby wszyscy członkowie PZK zarejestrowani w bazie systemu OSEC otrzymywali Komunikat PZK "z urzędu", jako tzw. wartość dodaną. Komunikaty są od lat robione i nadawane w paśmie 80 m sporym wysiłkiem osób będących w składzie Redakcji.
Jednocześnie Redakcja Komunikatu prosi o niewysyłanie na adres dystrybucyjny odpowiedzi i listów. Prosimy je kierować na indywidualne adresy e-mail członków Redakcji: sp2jmr@pzk.org.pl, sp5ela@rf.pl, sp5e@krotkofalow.cy.


Materiały do Komunikatu PZK na kolejną środę powinny być przesłane nie później niż do wtorku, godz. 15:00. Materiały prosimy nadsyłać jednocześnie na adresy: sp2jmr@pzk.org.pl, sp5ela@rf.pl, sp5e@krotkofalow.cy.

W przypadku przesłania ich później mogą znaleźć się w następnym środowym komunikacie, czyli za tydzień.
Teksty wymagające autoryzacji przed publikacją powinny być dostarczone przynajmniej 24 godziny wcześniej, czyli do poniedziałku, godz. 15:00.

Uwaga! Dostarczane do publikacji zdjęcia muszą mieć opisy oraz informację dotyczącą praw autorskich. W przypadku wizerunku osób małoletnich wymagana jest zgoda opiekunów ustawowych. Materiał fotograficzny należy dostarczać w postaci plików graficznych niezależnych od opisu tekstowego (osobne pliki jpg, png, niezagnieżdżone w strukturze tekstu), zdjęcia muszą być opisane.

Autor przekazując swój materiał do publikacji przenosi na Polski Związek Krótkofalowców (zwany dalej Wydawcą) prawa autorskie do publikacji utworu w formie pisanej, materiału fotograficznego oraz ich rozpowszechniania za pomocą innych mediów, np. takich jak poczta elektroniczna i Internet. Przeniesienie praw autorskich jest nieodwracalne. Tekstów nadesłanych nie zwracamy. Nadesłanie materiału / tekstu nie jest równoznaczne z jego opublikowaniem. Zamieszczenie publikacji i innych materiałów w Komunikatach PZK i na portalu PZK jest nieodpłatne.
Redakcja Komunikatu PZK zastrzega sobie prawo do dokonywania skrótów i korekt otrzymanego materiału, także prawo do dokonywania w nadesłanych materiałach zmian tytułów, skrótów, poprawek stylistyczno-językowych oraz do usuwania usterek innego typu (np. terminologicznych lub dotyczących warstwy dokumentacyjnej), a także do odrzucenia artykułu bez podania przyczyny.
Nie będą przyjmowane teksty nie spełniające podstawowych wymogów poprawności językowej.
Komunikaty PZK są nadawane w każdą środę, o godzinie 18:00 czasu lokalnego, na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM, a materiał w nich zawarty jest wykorzystywany przez Redakcję Krótkofalowca Polskiego.

Redakcja Komunikatów PZK: Piotr SP2JMR, Zygi SP5ELA, Krzysztof SP5E i Jurek SP3SLU - także nadający komunikaty środowe.

*Motto Redakcji

Odpowiedzialność za słowo jest ważnym etycznie wymaganiem odnoszącym się do człowieka, szczególnie kiedy występuje w przestrzeni publicznej i także w stowarzyszeniu. Służba prawdzie jest zatem nie tylko słusznym oczekiwaniem od Władz PZK i osób funkcyjnych ze strony wszystkich członków i niezrzeszonych radioamatorów, ale i jej moralnym obowiązkiem. Dotyczy to również Redakcji Komunikatów PZK.
W nawiązaniu do tej zasady informujemy, że Redakcja Komunikatów PZK dokłada wszelkich starań, aby ww. kryteria zostały spełnione. Otrzymywany materiał rz terenur1; często jest obarczony błędami, zawiera pewne nieścisłości. Korekty materiału wymagane są w prawie każdym co środowym wydaniu Komunikatu PZK.
Piotr SP2JMR od KZD PZK w Kołobrzegu w 2000 roku, kiedy został wybrany Prezesem PZK rozpoczął wydawanie Komunikatu PZK (nazywanego wcześniej "Komunikatem sekretariatu ZG PZK"). Od 2009 roku do redakcji dołączył Zygmunt SP5ELA, a od roku 2013 Jurek SP3SLU nadający komunikaty przez radio na 3702.5 KHz o godz. 18-tej z lokalizacji Mariantów). Od lutego 2022 r. członkiem Redakcji jest Krzysztof SP5E, który odpowiada za nową szatę graficzną Komunikatów.

Redakcja Komunikatów PZK

UWAGA! Komunikaty środowe PZK - subskrypcja

Komunikaty PZK (środowe), wcześniej tzw. Komunikaty sekretariatu ZG PZK, są wysyłane pocztą elektroniczną w ramach subskrypcji (e-mail), do osób zainteresowanych wiadomościami organizacyjnymi Polskiego Związku Krótkofalowców oraz informacjami dotyczącymi innych podmiotów, ale związanymi z krótkofalarstwem.
Do roku 2018 adresy e-mail subskrybentów (około 400) dopisywał administrator. Od marca 2018 r. subskrypcja komunikatów została zautomatyzowana.
Aby otrzymywać Komunikat PZK, należy wysłać wiadomość (e-mail) na adres:
komunikat-pzk@pzk.org.pl w temacie wiadomości z tekstem "subscribe" (subscribe - bez apostrofów). Aby zrezygnować z subskrypcji należy wysłać wiadomość z tekstem "unsubscribe".