Komunikat PZK nr 13/23 z dnia 28.03.2023 r.
Dodane przez sp2jmr dnia 2023-03-29 / 19:35
KOMUNIKAT Polskiego Związku Krótkofalowców
NR 13/2023 z dnia 29 marca 2023 r.

Witamy wszystkich Słuchaczy i Odbiorców naszych cotygodniowych komunikatów PZK, które są nadawane w każdą środę, o godzinie 18:00 czasu lokalnego, na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM oraz publikowane na portalu PZK, a także rozsyłane na listę wysyłkową. Zautomatyzowane archiwum komunikatów znajduje się na osobnym serwerze: https://komunikat.pzk.org.pl/.

ZAPROSZENIE DO SP DX CONTEST 2023


Koleżanki i Koledzy, Krótkofalowcy!
W pierwszy weekend kwietnia (1-2 kwietnia 2023, 15:00 UTC - 14:59 UTC) po roku przerwy startujemy z kolejną edycją największego, dorocznego wydarzenia w polskim krótkofalarstwie - SP DX Contestu. To zawody, w których każdy polski krótkofalowiec powinien wziąć udział! SP DX Contest jest imprezą międzynarodową, przyjazną formą współzawodnictwa dla stacji SP, przy udziale krótkofalowców z całego świata.

SP DX Contest dla jednych jest wyczynem, dla wielu innych towarzyskim spotkaniem na falach eteru - raz do roku! Nie chodzi w nim tylko o to, żeby za wszelką cenę zwyciężyć, ale również, aby dobrze się bawić.

Spodziewamy się jak zwykle silnej reprezentacji zagranicznej. Nasz SP DX Contest cieszy się wśród krótkofalowców z całego świata renomą, jest lubiany i ceniony.
Ta renoma wzrośnie, jeżeli wystartujemy licznie, liczba stacji ze świata jest proporcjonalna do liczby słyszanych stacji polskich. Nieważne więc, czy jeszcze nigdy nie startowałeś, czy jesteś weteranem imprezy.

W tej edycji najważniejszego święta polskich krótkofalowców po prostu nie może Cię zabraknąć!

Po więcej informacji i regulamin zapraszamy na stronę zawodów: https://spdxcontest.pzk.org.pl

Weź udział w SP DX Contest, dobrze się bawiąc i podnosząc rangę polskiego krótkofalarstwa na świecie! Zawody te po raz pierwszy zorganizowane zostały w 1933 roku.

Stacje polskie nadają jednoliterowy skrót województwa. Np. 59D na SSB, 599R na CW.

Członkowie PZK, którzy wezmą udział w zawodach biorą również udział we współzawodnictwie oddziałowym, które organizowane jest przez PZK. Regulamin na stronie zawodów.

W związku z bieżącymi wydarzeniami organizatorzy podjęli decyzję o wyłączeniu stacji
z Rosji i Białorusi z udziału w SP DX Contest 2023. Łączności stacji SP z w/w krajami nie będą punktowane i nie zaliczają się jako mnożnik.

Regulamin SP DX Contest 2023: https://spdxcontest.pzk.org.pl/2023/rules.php

73! Komisja Zawodów SP DX Contest 2023
Polski Związek Krótkofalowców i SP DX Club

I. Sprawy organizacyjne

1. Pomoc walczącej Ukrainie

W związku z krytyczną sytuacją po napaści Rosji na Ukrainę apelujemy do wszystkich krótkofalowców SP o wsparcie ludności Ukrainy. Proponujemy dokonywanie wpłat na pomoc Ukrainie poprzez wpłaty na konta stowarzyszeń i fundacji zajmujących się statutowo taką działalnością. Przykładowo są to: Polska Akcja Humanitarna (PAH), Caritas Polska, Polski Czerwony Krzyż (PCK), Fundacja "Siepomaga", Fundacja "Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej" PCPM i wiele innych. Zbiórki prowadzą także niektóre podmioty gospodarcze, w tym sieci sklepów. Część z nich prowadzi także punkty przyjęć pomocy rzeczowej zbierając odzież, artykuły spożywcze, higieniczne oraz sprzęt survivalowy. Szczegółowe informacje znajdziecie na ich stronach internetowych. Aktualne informacje na temat potrzeb w zakresie pomocy podaje Narodowy Instytut Wolności adres: http://cutt.ly/PomocUchodzcomzUkrainy, pod którym znajduje się zaktualizowana baza informacji, gdzie obecnie pomoc uchodźcom z Ukrainy jest najbardziej potrzebna i jaki rodzaj pomocy jest najbardziej pilny. Lista pełnomocników wojewodów jest dostępna pod adresem www.gov.pl/pozytek/dlaukrainy .
Prosimy o zgłaszanie oferowanej pomocy za pośrednictwem rządowej strony internetowej www.pomagamukrainie.gov.pl.

Z góry dziękujemy za każdą formę pomocy i zaangażowania, także poprzez przekazywanie niniejszej wiadomości osobom i organizacjom, które mogą włączyć się w akcję #PomagamUkrainie.

Na podstawie informacji Komitetu ds. Pożytku Publicznego NIW.
Prezydium ZG PZK

2. Zmiana na funkcji EMC Managera PZK

W dniu 27 marca br. prezydium ZG PZK w głosowaniu elektronicznym podjęło dwie uchwały dotyczące zmiany na funkcji Managera PZK ds. kompatybilności elektromagnetycznej - EMC Managera PZK.

Uchwała nr 7/2023/e

Prezydium ZG Polskiego Związku Krótkofalowców w głosowaniu elektronicznym podjęło uchwałę o przyjęciu złożonej przez Marka Burego SP1JNY w dniu 6 marca 2023 r. rezygnacji z funkcji EMC Managera i członka PKN z ramienia PZK oraz związanych z tym funkcji w IARU.
Prezydium dziękuje Markowi SP1JNY za 10 letnią ciężką pracę społeczną dla dobra wszystkich krótkofalowców RP w tym za reprezentację PZK i krótkofalarstwa w ogóle w Polskim Komitecie Normalizacji, udział w kształtowaniu norm związanych z kompatybilnością elektromagnetyczną oraz udział i pracę w IARU R1 MC Committee (IARU R1 C7). Dzięki Jego zaangażowaniu i fachowości wiele przepisów w tym norm szkodliwych dla istnienia służby radiokomunikacyjnej amatorskiej nie zostało wdrożonych.

Uchwała nr 8/2023/e

a) Prezydium ZG powołuje na funkcję EMC Managera PZK i upoważnia do działalności w strukturach R1 IARU związanych z kompatybilnością elektromagnetyczną Kol. Mirosława Sadowskiego SP5GNI.

b) Prezydium ZG PZK desygnuje Kol. Mirosława Sadowskiego SP5GNI na członka Komitetu Technicznego 104 w Polskim Komitecie Normalizacji jako reprezentanta Polskiego Związku Krótkofalowców.

Obie uchwały zostały podjęte jednogłośnie.

Prezydium ZG PZK

II Wydarzenia

3. "Mój Klub " - Konkurs na wspomnienia krótkofalowców

W roku 2023 Klub Seniorów PZK SP OTC ogłasza konkurs na wspomnienia o tematyce krótkofalarskiej. Prosimy zatem kolegów o nadsyłanie tekstów wspomnieniowych dotyczy doświadczeń związanych się z działalnością klubów LOK, PZK, ZHP oraz klubów prywatnych lub innych środowisk gdzie spotykali się krótkofalowcy.

Prosimy o nadsyłanie prac w formie plików rWordr1;, na adres
spotc@spotc.pzk.org.pl do dnia 01. 09.2023r. Najciekawsze prace zostaną nagrodzone raz opublikowane na stronie SP OTC. W zależności od ilości nadesłanych prac, rozważana jest także publikacja książkowa.

Grzegorz Walichnowski SP3CSD

4. Stacja jubileuszowa HF60PBC

Z okazji 60. rocznicy powstania Skierniewickiego Klubu Krótkofalowców
postanowiliśmy zorganizować akcję dyplomową.
SP7PBC jest najstarszym, wg naszej wiedzy, nadal działającym klubem w SP.
Ponadto będzie działała stacja okolicznościowa HF60PBC.
Regulamin tej akcji można znaleźć na stronach OT24 i klubu SP7PBC.

OT24 PZK, SP7PBC
Info. Jacek SQ7OCJ

III. Sport

5. CR3W w SP DX Contest 2023.*

1-2 kwietnia będziemy aktywni w SP DX Contest w kat. Multi Operator pod znakiem *CR3W* z miejscowości Santana na północno-wschodnim wybrzeżu wyspy Madera (oficjalny prefiks CT3, IOTA AF-014). Operatorami będą Franz DF6QV, Falk DK7YY i Frank DL8WAA i niżej podpisany Adam DJ0IF/SP8RX. Wszyscy wielokrotnie brali udział w zawodach z Madery również pod znakami CT9L i CR3L. Przed i po zawodach planujemy pracę jako CT9/HomeCall. QSL via znaki domowe. QSL za łączności z CR3W via DL5AXX (biuro) lub OQRS:
http://www.dl5axx.de/dxlog
Używać będziemy transceiverów Elecraft, wzmacniaczy Acom, anten kierunkowych od 40 do 10 m. Vertical i dipol na 80/160 m, do odbioru na low bands zainstalujemy anteny beverage.
Stacja CR3W położona jest na wysokiej skarpie na brzegu Atlantyku z widokiem w kierunku Europy. Na zdjęciu przedstawiony jest tradycyjny domek typowy dla północnej Madery, w którym znajduje się stacja CR3W.
Zapraszam do łączności na pasmach 160-10 m emisjami SSB i CW w SP DX Contest i poza zawodami.

Vy 73 de Adam DJ0IF/SP8RX

6. Wiadomości nie tylko DX-owe

3A - Monako: 3A8AB będzie aktywny od 1 do 30 kwietnia z okazji 100 rocznicy pierwszej amatorskiej łączności transatlantyckiej pomiędzy Leonem Deloy F8AB i Fredem Schnell 1M0 (28 listopada 1923). Leon Deloy zmarł w Monako i zapisał swoją fortunę na rzecz lokalnych organizacji charytatywnych.

3D2 - Fiji: Dominik 3Z9DX jest aktywny jako 3D2AJT z Nadi od 23 do 31 marca. Znak upamiętnia Yasuo "Zorro" Miyzawę, JH1AJT który zmarł 23 marca 2022 r. QSL via Club Log OQRS.

D4 - Cape Verde: Timo OH1NOA będzie aktywny w stylu wakacyjnym jako D4NA z Sal Island (AF - 086) pomiędzy 30 marca i 6 kwietnia. Praca głównie CW i SSB w pasmach od 40 do 10 m. Planuje być aktywnym z kilku miejsc programu World Wide Flora Fauna. QSL via LoTW, Club Log OQRS lub direkt do OH1NOA.

DL - Niemcy: Celebrując Światowy Dzień Krótkofalowca stacja DA23WARD będzie aktywna od 21 marca do 18 kwietnia. Wszystkie QSO będą automatycznie potwierdzone via biuro. Direct do DL2VFR.

FH - Mayotte: Dom, F4IFF będzie aktywny jako FH/F4IFF z Mayotte (AF - 027) od 1 do 8 kwietnia na SSB i FT8 w pasmach od 80 do 10 metrów ("Będę obsługiwał jednocześnie FT8 i SSB by zmaksymalizować liczbę łączności" - mówi). QSL via EB7DX i Club Log.

FO - Polinezja Francuska: FO/AA7JV będzie aktywny od 27 marca do 5 kwietnia z Tuamotu Archipelago (OC - 066). QSL via HA7RY i LoTW.

ON - Belgia: Celebrując Światowy Dzień Krótkofalowca stacja OT23WARD będzie aktywna z różnych lokalizacji od 1 do 30 kwietnia. QSL via Club Log OQRS, LoTW, eQSL. Dyplomy będą dostępne.
Więcej informacji: https://www.qrz.com/db/OT23WARD

OZ - Dania: Stacja 5P0WARD będzie aktywna od 11 do 25 kwietnia z okazji Światowego Dnia Krótkofalowca. QSL via ClubLog OQRS, LoTW i eQSL, lub via OZ1ACB.
Więcej informacji: https://www.qrz.com/db/5p0ward

T30 - West Kiribati: Stacja T30UN planuje zacząć pracę w pierwszym tygodniu kwietnia, celem uniknięcia kolizji z innymi DXPedycjami, głównie na FT8. W planach jest aktywność przez około 5 tygodni w pasmach od 160 do 6m z jedną stacją na CW, jedną SSB i 7-ma na FT8. Będzie możliwość pracy dwóch stacji FT8 w tym samym paśmie jednocześnie (jedna na standardowej częstotliwości a jedna F/H na innej).
Więcej informacji: https://www.facebook.com/rebeldxgroup

VK - Australia: VI10VKFF jest znakiem okolicznościowym z okazji 10 rocznicy programu WWFF w Australii. Będzie używany z różnych podmiotów WWFF w Australii do końca 2023r. QSL via LoTW, eQSL lub VK5PAS (direct / biuro).

VU - Indie: AU40NRO będzie aktywny od 1 kwietnia do 30 czerwca celem uczczenia 40 rocznicy National Institute of Amateur Radio (NIAR). QSL via VU2NRO

Z8 - Republic of South Sudan: Dia, YI1DZ wrócił 13 marca do sudanu i pozostanie tam do 22 kwietnia. W jego wolnym czasie pracuje jako Z81D na SSB i FT8. QSL via LoTW, Club Log OQRS lub via OM3JW.

Nadchodzące zawody:
SP DX Contest 2023: 1 kwietnia 15:00 UTC do 2 kwietnia 14:59 UTC
https://spdxcontest.pzk.org.pl/2023/rules.php


Pozdrawiam
Marcin SP3BBS

7. Informacja z Niue dla DX-manów

Leszek SP6CIK pisze:

Dzisiaj (27.03.2023) otrzymaliśmy nasze licencje. Janusz ma znak E6AF, a Leszek E6CI. W planie praca ze zwróceniem uwagi na stacje z EU i ATNO. Należy wziąć pod uwagę, że Europa jest w dużej odległości np. SP r11; E6 to około 16500 km short pass i przez biegun północny. Więc należy użyć programów propagacyjnych, aby wyznaczyć najlepszą porę na QSO. Słabiej wyposażone stacje powinny spróbować pracy na CW i FT8. Podczas prób odbioru stwierdziliśmy, że lepiej słychać Europę na 12m niż np. na 17m.
Bardzo prosimy o niepowtarzanie QSO na tym samym paśmie tą samą emisją.
QSL Info: OQRS via Club Log. E6AF obsługuje Janusz SP9FIH i odpowiednio E6CI Leszek SP6CIK.

Źródło lista dyskusyjna SP DX Clubu, Info Leszek SP6CIK

8. UKF - zawody

W najbliższym czasie:
SPAC 432 MHz, zawody aktywności UKF we wtorek, 11 kwietnia 2023, godz. 17:00-21:00 UTC
Regulamin: https://pk-ukf.pl/wp-content/uploads/2020/05/SPAC_regulamin_PL.pdf
UHF FT8 Activity 432 MHz, zawody aktywności FT8, środa 12 kwietnia 2023, godz. 17:00-21:00 UTC, organizator Stowarzyszenie BANAT (YO), regulamin: https://www.ft8activity.eu/index.php/en/

SPAC 50 MHz zawody aktywności UKF we czwartek 13 kwietnia 2023, godz. 17:00 - 21:00 UTC
Regulamin: https://pk-ukf.pl/wp-content/uploads/2020/05/SPAC_regulamin_PL.pdf
Zawody SPAC prowadzi i rozlicza Stowarzyszenie Polski Klub UKF. Dzienniki w formacie EDI prosimy wysyłać na adres: http://spac.pk-ukf.pl/

IARU R1 50MHz MGM Contest, są to zawody IARU R1 na 50 MHz, tylko emisje cyfrowe (MGM), 15-16 kwietnia 2023 r., godz. 14:00-14:00 UTC
Regulamin zawodów IARU R1 można znaleźć w kalendarzu zawodów PK UKF pod adresem: https://pk-ukf.pl/kalendarz-zawodow-2022/

Uwaga: Na stronie PK UKF uruchomiona będzie funkcja pod nazwą "Kto i skąd będzie QRV". Bezpośredni link: https://pk-ukf.pl/zawody/kalendarz-zawodow-vhf-uhf-shf/kto-i-skad-bedzie-qrv/

Stanisław SQ2EEQ

IV. Silent Keys
__________________________________________________________
SP6EIY SK

Z wielkim smutkiem informujemy, że w dniu 25 marca 2023 roku w wieku 77 lat w godzinach porannych w Krakowie zmarł Kolega Stanisław Starzyk SP6EIY z Brzegu n. Odrą.
Członek PZK w Opolskim Oddziale Terenowym PZK (OT11) od 1969 r., bardzo aktywny krótkofalowiec DX-man . Był współzałożycielem klubu SP6PCB z Brzegu.

Śp. Stanisław został 29 marca 2009 r. odznaczony Odznaką Honorową PZK nr 768. Zarząd OT 11 wystąpił o odznaczenie Śp. Stanisława ZOH PZK .
Był członkiem SP DX Clubu # 332
Więcej informacji o Stanisławie SP6EIY można przeczytać na QRZ.COM
https://www.qrz.com/db/SP6EIY
Cześć Jego pamięci.
Info. Krzysztof SP6DVP

Wspomnienie o Stanisławie Starzyku SP6EIY z Brzegu 1946-2023

Stanisław Starzyk radiem zainteresował się już w wieku dwunastu lat. W tym też okresie rozpoczął jako młody chłopak przeprowadzać nasłuchy na falach średnich oraz krótkich. W roku 1964 w pierwsze kroki Stanisław stawiał w klubie dzielnicowym w Klecinie, w którym zorganizowano kurs krótkofalarski oraz szkolenie z zakresu nadawania i odbioru alfabetu Morse'a. W połowie roku 1966 rozpoczyna czynną służbę wojskową w Brzegu (koło Opola). W okresie tym znal już dobrze tajniki nadawania i odbioru alfabetu Morse'a. Po rozpoczęciu służby zawodowej został skierowany do Wrocławia na kurs obsługi radiostacji R-118. Po kilkumiesięcznym pobycie we Wrocławiu powraca do Brzegu na początku 1967 roku poznaje tam starszych krótkofalowców w osobach: Jana Kaczałę SP6CCK późniejszy SP6KB i SP3C, Pawła Wolańskiego SP6BHT, Mieczysława Jarzębowskiego SP6AML, Stanisława Pasternaka SP6CXH (obecnie SP6XP), Stanisława Kulawinka SP6CLF. W miesiącu sierpniu 1969 przy jego współudziale powstaje Brzeski Klub Krótkofalowców PZK im Michała Okurzałego przy Klubie Garnizonowym w Brzegu - SP6PCB. W roku 1970 na egzaminie w/w klubie Stanisław zdaje z wynikiem pozytywnym egzamin, który otwiera mu drogę do ubiegania się o indywidualne zezwolenie w SRA (licencję). Od trzeciego kwartału 1970 roku wstąpił do Polskiego Związku Krótkofalowców za pośrednictwem Zarządu Oddziału Wojewódzkiego PZK w Opolu. Otrzymał legitymację o numerze 134/OP z dnia 19 września 1970 roku. Pierwszą swoją licencję i znak wywoławczy SP6EIY otrzymał 20 lipca 1970 roku. Zezwolenie nr. 3366/70. Jego małżonka Danuta również jest krótkofalowcem od roku 1987 i posiada znak SP6RTV. Członkiem klubu SP6PCB Stanisław został w roku 1969, natomiast członkiem PZK był od roku 1970 do chwili śmierci czyli ponad 53 lata. W roku 2009 na wniosek macierzystego klubu SP6PCB i ZOT PZK Opole otrzymał Odznakę Honorową PZK o numerze #768. Był bardzo dobrym telegrafistą, uczestniczył w wielu zawodach krótkofalarskich krajowych oraz międzynarodowych zdobywając czołowe lokaty. W roku 1990 wstąpił do elitarnego SP DX Clubu. Jego numer członkowski to #332. Co roku uczestniczył w spotkaniach klubu SP6PCB organizowanych dla szerszego grona krótkofalowców z woj. Opolskiego oraz Wrocławskiego. Jest jednym z nielicznych w kraju, który posiada ponad 10-tysięcy różnego rodzaju dyplomów za pracę emisjami cyfrowymi. Emisje cyfrowe były w jego ostatnich latach oczkiem w głowie. Ma potwierdzonych 338 podmiotów DXCC. W 2010 roku obchodził swój jubileusz pracy pod SP6EIY w eterze. Był czynny pod okolicznościowym znakiem SP40EIY przeprowadzając wiele tysięcy obustronnych łączności. Skrupulatnie podchodził do swoich osiągnięć sportowych. Regularnie uzupełniał swoje statystyki na Club Logu, LoTW, QRZ.COM, eQSL, HRDLog.net i HamLog. Regularnie wysyłał przez biuro QSL karty dla swoich korespondentów. Był członkiem wielu klubów specjalistycznych. Oto ważniejsze kluby:
EPC area PL-10, DXDA #DX 2600, EPC-PL#0012, EuArea #AREA PL.OP.BR. EPC #11243, EPC-PL #12, 30MDG #3872, DMC # 3253, BDM #157, CDG #393, FHC # 3117, NDG #525, PODXS 070 #1224, SPCW Club # 454

FT8-DMC #2661, SIM31 #0120, ERC #02426, AGB #00688, RDRC #705, RCWC #1313, BCS # 1655.
Ogółem przeprowadził do chwili śmierci ponad 290 tysięcy obustronnych łączności na wszystkich pasmach amatorskich z krótkofalowcami z całego świata. Jego CV krótkofalarskie można przeczytać na QRZ.COM pod adresem https://www.qrz.com/db/SP6EIY
W zeszłym roku jego klub SP6PCB wniósł za pośrednictwem PZK Opole wniosek o przyznanie Stanisławowi SP6EIY Złotej Odznaki Honorowej Polskiego Związku Krótkofalowców.
Niestety nie doczekał uhonorowania Go tym wspaniałym odznaczeniem, którego kryteria spełniał.
Odchodząc pozostawił nas w smutku, ale owocem Jego działalności jest bardzo liczne grono Krótkofalowców w Brzegu i nie tylko.
Pozostawił w wielkim smutku całą swoją rodzinę, żonę Danutę, dwóch dorosłych synów oraz córkę.

Z poważaniem: prezes SP6PCB Marcin SO6TIR.

_____________________________________________________________________________
Redakcja Komunikatów PZK dziękuje za przesłane materiały: Adamowi DJ0IF, Marcinowi SP3BBS, Stanisławowi SQ2EEQ, Leszkowi SP6CIK, Jackowi SQ7OCJ, Krzysztofowi SP6DVP, Marcinowi SO6TIR,

Informujemy, że Prezydium ZG PZK podjęło decyzję, aby wszyscy członkowie PZK zarejestrowani w bazie systemu OSEC otrzymywali Komunikat PZK "z urzędu", jako tzw. wartość dodaną. Komunikaty są od lat robione i nadawane w paśmie 80 m sporym wysiłkiem osób będących w składzie Redakcji.
Jednocześnie Redakcja Komunikatu prosi o niewysyłanie na adres dystrybucyjny odpowiedzi i listów. Prosimy je kierować na indywidualne adresy e-mail członków Redakcji: sp2jmr@pzk.org.pl, sp5ela@rf.pl, sp5e@krotkofalow.cy.


Materiały do Komunikatu PZK na kolejną środę powinny być przesłane nie później niż do wtorku, godz. 15:00. Materiały prosimy nadsyłać jednocześnie na adresy: sp2jmr@pzk.org.pl, sp5ela@rf.pl, sp5e@krotkofalow.cy.

W przypadku przesłania ich później mogą znaleźć się w następnym środowym komunikacie, czyli za tydzień.
Teksty wymagające autoryzacji przed publikacją powinny być dostarczone przynajmniej 24 godziny wcześniej, czyli do poniedziałku, godz. 15:00.

Uwaga! Dostarczane do publikacji zdjęcia muszą mieć opisy oraz informację dotyczącą praw autorskich. W przypadku wizerunku osób małoletnich wymagana jest zgoda opiekunów ustawowych. Materiał fotograficzny należy dostarczać w postaci plików graficznych niezależnych od opisu tekstowego (osobne pliki jpg, png, niezagnieżdżone w strukturze tekstu), zdjęcia muszą być opisane.

Autor przekazując swój materiał do publikacji przenosi na Polski Związek Krótkofalowców (zwany dalej Wydawcą) prawa autorskie do publikacji utworu w formie pisanej, materiału fotograficznego oraz ich rozpowszechniania za pomocą innych mediów, np. takich jak poczta elektroniczna i Internet. Przeniesienie praw autorskich jest nieodwracalne. Tekstów nadesłanych nie zwracamy. Nadesłanie materiału / tekstu nie jest równoznaczne z jego opublikowaniem. Zamieszczenie publikacji i innych materiałów w Komunikatach PZK i na portalu PZK jest nieodpłatne.
Redakcja Komunikatu PZK zastrzega sobie prawo do dokonywania skrótów i korekt otrzymanego materiału, także prawo do dokonywania w nadesłanych materiałach zmian tytułów, skrótów, poprawek stylistyczno-językowych oraz do usuwania usterek innego typu (np. terminologicznych lub dotyczących warstwy dokumentacyjnej), a także do odrzucenia artykułu bez podania przyczyny.
Nie będą przyjmowane teksty nie spełniające podstawowych wymogów poprawności językowej.
Komunikaty PZK są nadawane w każdą środę, o godzinie 18:00 czasu lokalnego, na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM, a materiał w nich zawarty jest wykorzystywany przez Redakcję Krótkofalowca Polskiego.

Redakcja Komunikatów PZK: Piotr SP2JMR, Zygi SP5ELA, Krzysztof SP5E i Jurek SP3SLU - także nadający komunikaty środowe.

*Motto Redakcji

Odpowiedzialność za słowo jest ważnym etycznie wymaganiem odnoszącym się do człowieka, szczególnie kiedy występuje w przestrzeni publicznej i także w stowarzyszeniu. Służba prawdzie jest zatem nie tylko słusznym oczekiwaniem od Władz PZK i osób funkcyjnych ze strony wszystkich członków i niezrzeszonych radioamatorów, ale i jej moralnym obowiązkiem. Dotyczy to również Redakcji Komunikatów PZK.
W nawiązaniu do tej zasady informujemy, że Redakcja Komunikatów PZK dokłada wszelkich starań, aby ww. kryteria zostały spełnione. Otrzymywany materiał "z terenu" często jest obarczony błędami, zawiera pewne nieścisłości. Korekty materiału wymagane są w prawie każdym co środowym wydaniu Komunikatu PZK.
Piotr SP2JMR od KZD PZK w Kołobrzegu w 2000 roku, kiedy został wybrany Prezesem PZK rozpoczął wydawanie Komunikatu PZK (nazywanego wcześniej "Komunikatem sekretariatu ZG PZK"). Od 2009 roku do redakcji dołączył Zygmunt SP5ELA, a od roku 2013 Jurek SP3SLU nadający komunikaty przez radio na 3702.5 KHz o godz. 18-tej z lokalizacji Mariantów). Od lutego 2022 r. członkiem Redakcji jest Krzysztof SP5E, który odpowiada za nową szatę graficzną Komunikatów.

Redakcja Komunikatów PZK

UWAGA! Komunikaty środowe PZK - subskrypcja

Komunikaty PZK (środowe), wcześniej tzw. Komunikaty sekretariatu ZG PZK, są wysyłane pocztą elektroniczną w ramach subskrypcji (e-mail), do osób zainteresowanych wiadomościami organizacyjnymi Polskiego Związku Krótkofalowców oraz informacjami dotyczącymi innych podmiotów, ale związanymi z krótkofalarstwem.
Do roku 2018 adresy e-mail subskrybentów (około 400) dopisywał administrator. Od marca 2018 r. subskrypcja komunikatów została zautomatyzowana.
Aby otrzymywać Komunikat PZK, należy wysłać wiadomość (e-mail) na adres:
komunikat-pzk@pzk.org.pl w temacie wiadomości z tekstem "subscribe" (subscribe - bez apostrofów). Aby zrezygnować z subskrypcji należy wysłać wiadomość z tekstem "unsubscribe".