Komunikat PZK nr 04/23 z dnia 25.01.2023
Dodane przez sp2jmr dnia 2023-01-25 / 22:25
KOMUNIKAT Polskiego Związku Krótkofalowców
NR 04/2023 z dnia 25 stycznia 2023 r.


Witamy wszystkich Słuchaczy i Odbiorców naszych cotygodniowych komunikatów PZK, które są nadawane w każdą środę, o godzinie 18:00 czasu lokalnego, na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM oraz publikowane na portalu PZK, a także rozsyłane na listę wysyłkową. Zautomatyzowane archiwum komunikatów znajduje się na osobnym serwerze: https://komunikat.pzk.org.pl/ .


I. Sprawy organizacyjne

1. Pomoc walczącej Ukrainie
W związku z krytyczną sytuacją po napaści Rosji na Ukrainę apelujemy do wszystkich krótkofalowców SP o wsparcie ludności Ukrainy. Proponujemy dokonywanie wpłat na pomoc Ukrainie poprzez wpłaty na konta stowarzyszeń i fundacji zajmujących się statutowo taką działalnością. Przykładowo są to: Polska Akcja Humanitarna (PAH), Caritas Polska, Polski Czerwony Krzyż (PCK), Fundacja "Siepomaga", Fundacja "Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej" PCPM i wiele innych. Zbiórki prowadzą także niektóre podmioty gospodarcze, w tym sieci sklepów. Część z nich prowadzi także punkty przyjęć pomocy rzeczowej zbierając odzież, artykuły spożywcze, higieniczne oraz sprzęt survivalowy. Szczegółowe informacje znajdziecie na ich stronach internetowych. Aktualne informacje na temat potrzeb w zakresie pomocy podaje Narodowy Instytut Wolności adres: http://cutt.ly/PomocUchodzcomzUkrainy, pod którym znajduje się zaktualizowana baza informacji, gdzie obecnie pomoc uchodźcom z Ukrainy jest najbardziej potrzebna i jaki rodzaj pomocy jest najbardziej pilny. Lista pełnomocników wojewodów jest dostępna pod adresem www.gov.pl/pozytek/dlaukrainy .
Prosimy o zgłaszanie oferowanej pomocy za pośrednictwem rządowej strony internetowej www.pomagamukrainie.gov.pl .

Z góry dziękujemy za każdą formę pomocy i zaangażowania, także poprzez przekazywanie niniejszej wiadomości osobom i organizacjom, które mogą włączyć się w akcję #PomagamUkrainie.

Na podstawie informacji Komitetu ds. Pożytku Publicznego NIW.
Prezydium ZG PZK


2. Przyszłość krótkofalarstwa czyli Shaping the Future of Amateur Radio

Shaping the Future of Amateur Radio to inicjatywa IARU Region 1 uruchomiona po tygodniowych warsztatach w październiku 2021 roku, w których uczestniczyło 100 radioamatorów z ponad 50 krajów. Podczas warsztatów określono osiem Celów Strategicznych, które będą podstawą do dalszej pracy. Utworzono siedem grup roboczych, które miały za zadanie szczegółowo opracować plan dalszych działań w ramach Celów Strategicznych i określić co będzie potrzebne, by bazując na dziedzictwie Radia Amatorskiego ruszyć w przyszłość i spełnić dzisiejsze i jutrzejsze oczekiwania zarówno obecnych, jak i przyszłych pokoleń radioamatorów.
Po intensywnej fazie prac, w grupach roboczych, wolontariusze skonsolidowali wyniki w sześć priorytetowych obszarów:
- Zbudowanie programu public relations w celu promocji radia amatorskiego.
- Wypracowanie postrzegania radia amatorskiego jako aktywności użytecznej dla społeczeństwa.
- Nawiązywanie i utrzymywanie kontaktów z innymi społecznościami.
- Szkolenie i samodoskonalenie dla radioamatorów.
- Poszerzenie technicznego zakresu zainteresowań Radia Amatorskiego: technologie XXI wieku.
- Włączenie Radia Amatorskiego do edukacji publicznej.
"Jesteśmy bardzo wdzięczni za pracę wykonaną przez członków początkowych siedmiu grup roboczych", powiedział Prezydent Regionu 1 IARU Sylvain Azarian F4GKR. "Mamy solidne podstawy, aby wykonać kolejny krok w ramach kampanii
i zaprosić radioamatorów, aby zgłosili się i pomogli nam w realizacji wielkiego zadania, które przed nami stoi. Oto okazja, aby oddać się Radiu Amatorskiemu
i podzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem."

Dlaczego musimy kształtować obraz Radia Amatorskiego inaczej niż wczoraj
i dziś?

Radio Amatorskie jest fascynującym hobby, które przetrwało próbę czasu. Nikt nie może nam tego odebrać. Ale świat wokół nas zmienia się i to w szybkim tempie. Nowe technologie rozwijają się szybciej i są zastępowane przez nowsze, jeszcze bardziej zaawansowane szybciej niż kiedykolwiek wcześniej. Radio Amatorskie nie jest odporne na ten proces. Przykładem tego jest samodzielna budowa radiostacji. Komponenty stają się coraz mniejsze i mniejsze do poziomu, w którym maszynowe umieszczanie ich na płytce PCB jest jedynym sposobem budowy. Czy to oznacza, że samodzielna konstrukcja radiostacji umarła?
W żadnym wypadku. Zmienił się sposób, w jaki to robimy. W świecie biznesu nazywa się to projektowaniem systemu. Radioamatorzy robią dokładnie to samo, konstruując radiostację - projektujemy systemy, aby następnie budować konstrukcje krótkofalarskie z pojedynczych modułów zbudowanych przez maszyny. Nadal projektujemy, rozwijamy i budujemy, tylko w inny sposób.

Podczas gdy polowanie na DXy i zawody zawsze będą częścią radia amatorskiego, to tylko sposób w jaki to robimy będzie się różnił. Tam, gdzie
w minionych latach AM zostało zastąpione przez SSB, teraz widzimy wzrost znaczenia cyfrowych modulacji głosowych i cyfrowej łączności jak FT8 i wiele nowych pochodnych.

Radio Amatorskie, tak jak wszystko inne w naszym codziennym życiu, będzie musiało iść z duchem czasu i włączyć w swój zakres zainteresowań najnowocześniejsze technologie, ale w taki sposób, aby pozostało atrakcyjne dla starszego pokolenia i jednocześnie mogło zaspokoić oczekiwania młodszych
i przyszłych pokoleń. Dzisiejsza młodzież będzie przecież przyszłymi radioamatorami!

Koleżanki i Koledzy IARU potrzebuje Waszej pomocy w kształtowaniu przyszłości Radia Amatorskiego. Liczy się nie tylko wsparcie zarządu narodowego stowarzyszenia lub klubu krótkofalarskiego, ale przede wszystkim udział
w naszym programie osób z pasją do Radia Amatorskiego i technologii. Szukamy osób, które mogą podzielić się swoim doświadczeniem i wiedzą w prowadzeniu programów i projektów oraz otworzyć drzwi do wielu instytucji i tym samym pomóc zapewnić innowacyjną przyszłość Radia Amatorskiego. Razem możemy sprawić, że to się uda!

Odwiedź stronę www.iaru-r1.org i kliknij na "Shaping the Future", aby dowiedzieć się więcej. Krótki film można również znaleźć na kanale YouTube regionu 1 IARU (link ze strony internetowej) lub poprzez bezpośredni link do filmu: https://www.youtube.com/watch?v=0JCuiJoAyro.

Więcej informacji można uzyskać pod adresem secretary@iaru-r1.org.

/* W programie Shaping the Future uczestniczą Michał SP2J, który zasiada także w zarządzie programu oraz Krzysiek SP5E, który jest liderem grupy roboczej możecie ich znaleźć i zadać im pytania o pracę w programie (Przyp. Red.).

Tłumaczenie Michał SP2J

II Wydarzenia

3. Zbliża się jubileusz 65 lat Radiowego Biuletynu Informacyjnego

W programie na 15 stycznia 2023 r. znajduje się: historia RBI oraz historia Klubu Krótkofalowców SP5PRW, który od października 1999 r. nadaje program RBI, na falach krótkich, z Grodziska Mazowieckiego. Program jest również dostępny, od października 2006 r., na stronie internetowej www.rbi.ampr.org Wcześniej, w latach 1958-1999, program był nadawany, na falach krótkich, przez Polskie Radio S.A. i TP S.A. Na zakończenie programu reportaż radiowy pt. "Kronika amatorskiego eteru", który przygotował i nadał, parę lat temu, Program III Polskiego Radia. Reportaż był poświęcony Radiowemu Biuletynowi Informacyjnemu, historii krótkofalarstwa polskiego i Klubu SP5PRW /Polskie Radio Warszawa/, który do roku 1999 działał w Polskim Radiu, www.polskieradio.pl , a który obecnie znajduje się w Grodzisku Mazowieckim. W dniu 2 lutego 2023 r. minie 65 lat nadawania RBI. Nadchodzi jubileusz programu.
http://www.rbi.ampr.org/viewpage.php?page_id=367

Info. Jerzy SP5BLD Redaktor Naczelny RBI

4. Zaproszenie dla krótkofalowców z Bydgoszczy i okolic

Grupa Radio Ogrody SP2GRO zaprasza na spotkanie integracyjno-techniczne "Przy kawie o UKF-ie"

Zapraszamy wszystkich krótkofalowców z naszego szerokorozumianego regionu na otwarte spotkanie, które ma na celu integrację naszego środowiska. Nie jest ważna przynależność klubowa lub oddziałowa, ważna jest chęć spotkania i podzielenia się swoimi doświadczeniami z pracy na pasmach lub doświadczeniem technicznym. Tematem przewodnim spotkania będą sprawy szeroko pojętego UKF-u.
Zapraszamy doświadczonych krótkofalowców jak i tych nowych, którzy dopiero zaczynają.
Spotkajmy się, poznajmy i wymieńmy doświadczeniami. Mamy nadzieję, że to spotkanie zapoczątkuje tradycję spotkań cyklicznych.
Miejsce spotkania: Kawiarnia "Szarotka" ul. Marii Konopnickiej 28 Bydgoszcz (dojazd od ulicy Marii Konopnickiej lub od ul. Ludwika Solskiego gdzie jest wygodny parking). Wstęp bezpłatny. Podczas spotkania możliwość zakupu kawy, herbaty.
Termin: 26 stycznia 2023 godzina 17:30-20:00.

Vy 73! Emil SP2QVH

5. Po spotkaniu noworocznym w SP3PJA

W miłej i przyjacielskiej atmosferze zakończyło się coroczne spotkanie noworoczne krótkofalowców jarocińskich. Ustaliliśmy w zarysie co będziemy robić w bieżącym roku. Napewno nie zabraknie nas w zawodach i na wiosenno - letnich biwakach.
W spotkaniu wzięło udział 20 osób, co było miłą niespodzianką.
Organizatorem spotkania było Stowarzyszenie Krótkofalowców Ziemi Jarocińskiej SP3PJA.

Info. Dariusz SP3TYI

6. Akcja Dyplomowa HF15M4PSP

Z okazji rocznicy 15 lat Muzeum 4-tego Pułku Strzelców Podhalańskich w Cieszynie, właściciel oraz klub Śląska Cieszyńskiego organizują akcję dyplomową pod znakiem HF15M4PSP w dniach 12 do 19 lutego 2023 roku. Regulamin na stronie www.sp9sci.pl oraz QRZ.com.
Zapraszamy do zdobywania dyplomu.

73, Bronek SP9WZO

7. Gość na polskiej stacji

W dniach 26-28 stycznia z lokatora JO91UX, ze stacji Mirka SP7GMN będzie pracował w zawodach REF i nie tylko Ros SP/4Z5LA. Ros będzie aktywny również pod polskim znakiem 3Z5LA

SP7WME Krzysztof

III. Sport

8. Wiadomości nie tylko DX-owe

3Y0J - Bouvet* (patrz pkt.9 Komunikatu): Zespół 3Y0J opuścił Port Stanley na Falklandach około 17:30 UTC dnia 17 stycznia - później niż planowano, bo część ich wyposażenia została w Wielkiej Brytanii i musieli czekać na jego przybycie. Team nie jest QRV jako /MM podczas rejsu. Można ich śledzić na https://share.garmin.com/3y0j
Strona DX-World, zawierająca najnowsze oficjalne informacje, jest dostępna pod adresem https://www.dx-world.net/3y0j-bouvet-2023/

4S - Sri Lanka: Stacje 4S7KKG (Op. DC0KK) i 4S7DRG (Op. DK9DR) będą aktywne ze stacji przekaźnikowej Deutsche Welle niedaleko Trincomalee od 29 stycznia do 7 lutego. Spotkamy ich głównie na FT8, FT4 i SSB w pasmach od 80 do 10 metrów. Będą aktywni podczas przerw w nadawaniu broadcastingowej stacji (04.35-12.55 UTC, 17.35-18.55 UTC, 23.15-23.55 UTC).
QSL via znaki domowe i LoTW.

5V - Togo: Filippo IK4ZHH od 23 stycznia będzie QRV jako 5V22FF z Togo. Spotkamy go na CW i SSB od 40 do 10m. QSL via OQRS Club Log.

GJ - Jersey: Bob GU4YOX zapowiada udział w CQ WW 160 CW Contest, który odbędzie się od 27 do 29 stycznia. Będzie używał znaku MJ5E z Jersey EU-013. QSL via znak domowy.

GW - Walia: Ron G4DIY i Kev M0TNX mają nadzieję uruchomić się jako MC7DX
z wyspy Holy EU-124 w dniach 21 i 22 stycznia. QSL via LOTW.

JA - Japonia: Take JI3DST od 24 stycznia do 7 marca ponownie będzie aktywny
z Miyakojima AS-079. Będzie używał znaków JS6RRR, JI3DST/6, JJ5RBH/6
i JR8YLY/6 na CW i SSB, oraz JI3DST/P, JJ5RBH/P i JR8YLY/P na FT8.

LU - Argentyna: AMSAT Argentyna obchodzi 33 rocznicę. Z tej okazji od 21 do 29 stycznia będzie aktywna stacja LU7AA. Więcej informacji na https://www.qrz.com/db/LU7AA

LU - Antarktyda: Juan LU8DBS jest obecnie w bazie Esperanza na Antarktydzie AN-016. Jest QRV jako LU1ZV na 40, 20 i 10 m. QSL direct via LU4DXU.

S7 - Seszele: W dniach od 21 stycznia do 4 lutego Kazik DL2SBY będzie aktywny jako S79/DL2SBY z Seszeli. Po zmianie przepisów w tym kraju nie może używać wcześniej przyznanego znaku S79KB. Spotkamy go na pasmach 10, 12, 17 metrów, emisjami SSB, CW, FT8, FT4. Kazik zabiera ze sobą TS480SAT, IC705 PA Juma 100. TNX za informację Henryk SP2FOV.

SP - Polska: HF7SIEMA - znak okolicznościowy z okazji finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Stacja będzie aktywna w dniach 14-01-2023 do 04-02.2023 i jeden dzień dłużej.... eQSL do pobrania na stronie: https://logsp.pzk.org.pl/?page=station&id=HF7SIEMA

TA - Turcja: 5H100TC to znak okolicznościowy TA1HZ, którego będzie używał w 2023 roku z okazji 100 rocznicy Turcji. QSL via M0OXO. TA1HZ obecnie jest QRV z Tanzanii jako 5H8HZ.

Zawody 28-29 stycznia 2023 r.
CQ 160-Meter Contest http://www.cq160.com/rules.htm
UBA SSB http://www.uba.be/en/hf/contest-rules/uba-dx-contest-rules
REF Contest CW https://concours.r-e-f.org/reglements/actuels/reg_cdfhfdx.pdf
BARTG RTTY http://bartg.org.uk/wp/bartg-sprint-contest/

Dyplomy uczestnictwa w Marconi QSO Party 2023: http://www.hrdlog.net/AwardPlate.aspx

Wyniki:
SP Contest Maraton 2022 https://ot31.pzk.org.pl/index.php/2022/12/28/sp-contest-maraton-2022/
DX Marathon 2022 http://www.dxmarathon.com/highclaimedscores/2022HighClaimedScores.htm
Snakes & Ladders 2/2022 https://eucw.org/sl2212.txt

Pozdrawiam Adam SQ9S

9. Ekspedycja na Bouvet 2023 3Y0J

W dniu 17 stycznia 2023 r. z Port Stanley na Falkland Island wypłynęła dawno oczekiwana ekspedycja na Bouvet Island 3Y0J. Ekspedycja płynie aluminiowym jachtem o długości 31 m o nazwie Marama.
W chwili obecnej ekspedycja ma już za sobą 55% trasy Falklandy - Bouvet, minęli już South Georgia i są na północny-wschód od tej wyspy.
Po tygodniu rejsu załoga ekspedycyjna pomimo wcześniejszych ustaleń, że nie będą z jachtu nadawać, także ze względów bezpieczeństwa nie wytrzymała, bo ile można spać i patrzeć na fale morskie. Od 23.01 operatorzy nadają pod swoimi personalnymi znakami /mm. Są QRV na 20m, około 14018 khz na telegrafii.
Tzw. ETA Bouvet Island oceniamy ma 30-31.01.2023 r.

Wszystkie dotychczasowe ekspedycje pracujące z Bouvet Island pracowały z QTH Nyroysa, na północnym zachodzie wyspy. Obecnie ta lokalizacja nie jest dostępna ze względów bezpieczeństwa dla ludzi. Ekspedycja 3Y0J będzie pracowała z lokalizacji Cape Fie na południowym wschodzie wyspy. Będzie to pierwsza aktywacja radiowa Bouvet z tej lokalizacji.

Przypomnijmy linki, do strony ekspedycji 3Y0J:
https://www.3y0j.no/
Strona śledzenia jachtu z lokalizatora Garmin:
https://share.garmin.com/3y0j?fbclid=IwAR2iVoDPbs5KS91u2MG9szEGNjxEvsJzdkrKXl62yOk4Dm37Y1pOhU7Oy3Y
I jeżeli kogoś interesuje pogoda w tamtym rejonie:
https://www.windy.com/


Zespół operatorski 3Y0J - Team - LA7GIA, LA7THA, LB1QI, LB5GI, KO8SCA, VE3LYC, NP4G, KO7SS, N0FW, DL6KVA, AB5EB, WD5COV, Peter FT8 operator.

Terminal Star Link przestał działać po 2 dniach od wypłynięcia z Falklandów, czy będzie działać na Bouvet? Zdjęcia dobrej jakości były przez niego wysyłane, jak działał, to pracował z prędkością 100Mbs.

Źródło materiału fotograficznego:
https://www.windy.com/
https://share.garmin.com/3y0j
https://dxnews.com/3y0j/

Zdjęcia widoczne w pełnej wersji graficznej Komunikatu

Info: Zygi SP5ELA

10. Akcja dyplomowa WRTC 2023 AWARD

W okresie od 1 do 31 stycznia 2023 r. trawa akcja dyplomowa WRTC 2023.
Biorą w nie udział tzw. aktywatorzy - stacje WRTC i łowcy.
Ze strony polskiej pracuje stacja SP0WRTC. Stacja jest obsługiwana przez zespół operatorski aktywatorów pracujących z kilkunastu różnych lokalizacji.

Aktywatorami są: SP2JMR/SP0PZK, SP2FVN, SP2MKI, SP2R, SP2WKB, SP2XF, SP4JCP, SP4Z, SP5ELA, SP7GIQ, SP8FHK, SP9JZT, SQ2GXO, SQ7D i SQ8GHY.

Info: Zygi SP5ELA

11. Zaproszenie do Zawodów Krajowych "31 Finał WOŚP" 2023

Organizator: Akademicki Klub Krótkofalarski Uniwersytetu Zielonogórskiego SP3PGX z siedzibą w Zielonej Górze, ul. Szafrana 8/408. Zaprasza wszystkich krótkofalowców SP do udziału w zawodach krótkofalarskich z okazji 31 Finału WOŚP
Termin: 29 stycznia 2023 r. (niedziela) od godz. 17:00 do 19:00 UTC. Emisja: SSB. Pasmo: 80m, 40m wg Band Planu.
Za pierwsze miejsce w poszczególnych grupach zwycięzca otrzyma grawerton oraz dyplom.
Grawertony za 1 miejsce w każdej kategorii ufundował Akademicki Klub Krótkofalarski SP3PGX.

Dyplomy:
Dla każdego uczestnika Zawodów - wersja elektroniczna, do pobrania na stronie www.sp3pgx.pl.


Dyplomy:
Dla każdego uczestnika Zawodów - wersja elektroniczna, do pobrania na stronie www.sp3pgx.pl.

Dzienniki:
WYŁĄCZNIE w formacje CARBILLO w terminie 72 godzin od zakończenia Zawodów na email: zawody@sp3pgx.pl
Komisja zaleca stosowanie programu DQR_LOG v.3.2.9.0 do logowania łączności.
Program do pobrania ze strony autora programu Marka SP7DQR - http://www.sp7dqr.pl/.
Decyzje komisji zawodów są ostateczne i nie podlegają zaskarżeniu.

Komisja: Eryk SP3GTP, Maksymilian SP3LM, Maciej SP3BKR.

Regulamin dostępny na stronie klubu SP3PGX: https://www.sp3pgx.pl/zawody.html oraz na LogSP: https://logsp.pzk.org.pl/?page=contest&id=1706
Do usłyszenia w zawodach Maciej SP3BKR
*Podajemy linki do aukcji na których można zakupić także materiały i podręczniki przydatne krótkofalowcom. Zaprasza Piotr SO8OO
A oto linki do wykorzystania: https://qrg.info/wosp oraz
https://allegro.pl/oferta/twoje-zdjecie-w-locie-stratosferycznym-sstv-13169100383

12. SPCM 2022

Na portalu OT 31 PZK opublikowano końcowe, WSTĘPNE wyniki współzawodnictwa w zawodach krajowych SP Contest Maraton 2022. Do 1 lutego br , równocześnie na adresy: sp9gfi@wp.pl oraz sp9gfi@gmai.com można przesyłać informacje o ewentualnych błędach w zestawieniu.
Link do portalu https://ot31.pzk.org.pl/
Link do wyników https://ot31.pzk.org.pl/index.php/2022/12/28/sp-contest-maraton-2022/

Pozdrawiam Kazik SP9GFI

13. UKF - zawody

W najbliższym czasie:

VHF-FT8 Activity r11; 144 MHz zawody aktywności FT8, organizator BANAT r11; środa 1 lutego 2023, godz. 17:00-21:00 UTC.
Dzienniki należy wysłać na adres wskazany w regulaminie w terminie max. 6 dni.
Regulamin https://www.ft8activity.eu/index.php/en/

Info. Stanisław SQ2EEQ
______________________________________________________________________

Redakcja Komunikatów PZK dziękuje za przesłane materiały: Adamowi SQ9S, Stanisławowi SQ2EEQ, Dariuszowi SP3TYI, Jerzemu SP5BLD, Maciejowi SP3BKR,
Bronisławowi SP9WZO, Michałowi SP2J, Kazikowi SP9GFI, Krzysztofowi SP7WME.

Informujemy, że Prezydium ZG PZK podjęło decyzję, aby wszyscy członkowie PZK zarejestrowani w bazie systemu OSEC otrzymywali Komunikat PZK "z urzędu", jako tzw. wartość dodaną. Komunikaty są od lat robione i nadawane w paśmie 80 m sporym wysiłkiem osób będących w składzie Redakcji.
Jednocześnie Redakcja Komunikatu prosi o niewysyłanie na adres dystrybucyjny odpowiedzi i listów. Prosimy je kierować na indywidualne adresy e-mail członków Redakcji: sp2jmr@pzk.org.pl, sp5ela@rf.pl, sp5e@krotkofalow.cy.


Materiały do Komunikatu PZK na kolejną środę powinny być przesłane nie później niż do wtorku, godz. 15:00. Materiały prosimy nadsyłać jednocześnie na adresy: sp2jmr@pzk.org.pl, sp5ela@rf.pl, sp5e@krotkofalow.cy.
W przypadku przesłania ich później mogą znaleźć się w następnym środowym komunikacie, czyli za tydzień.
Teksty wymagające autoryzacji przed publikacją powinny być dostarczone przynajmniej 24 godziny wcześniej, czyli do poniedziałku, godz. 15:00.

Uwaga! Dostarczane do publikacji zdjęcia muszą mieć opisy oraz informację dotyczącą praw autorskich. W przypadku wizerunku osób małoletnich wymagana jest zgoda opiekunów ustawowych. Materiał fotograficzny należy dostarczać w postaci plików graficznych niezależnych od opisu tekstowego (osobne pliki jpg, png, niezagnieżdżone w strukturze tekstu), zdjęcia muszą być opisane.

Autor przekazując swój materiał do publikacji przenosi na Polski Związek Krótkofalowców (zwany dalej Wydawcą) prawa autorskie do publikacji utworu w formie pisanej, materiału fotograficznego oraz ich rozpowszechniania za pomocą innych mediów, np. takich jak poczta elektroniczna i Internet. Przeniesienie praw autorskich jest nieodwracalne. Tekstów nadesłanych nie zwracamy. Nadesłanie materiału / tekstu nie jest równoznaczne z jego opublikowaniem. Zamieszczenie publikacji i innych materiałów w Komunikatach PZK i na portalu PZK jest nieodpłatne.

Redakcja Komunikatu PZK zastrzega sobie prawo do dokonywania skrótów i korekt otrzymanego materiału, także prawo do dokonywania w nadesłanych materiałach zmian tytułów, skrótów, poprawek stylistyczno-językowych oraz do usuwania usterek innego typu (np. terminologicznych lub dotyczących warstwy dokumentacyjnej), a także do odrzucenia artykułu bez podania przyczyny.
Nie będą przyjmowane teksty nie spełniające podstawowych wymogów poprawności językowej.

Komunikaty PZK są nadawane w każdą środę, o godzinie 18:00 czasu lokalnego, na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM, a materiał w nich zawarty jest wykorzystywany przez Redakcję Krótkofalowca Polskiego.

Redakcja Komunikatów PZK: Piotr SP2JMR, Zygi SP5ELA, Krzysztof SP5E i Jurek SP3SLU - także nadający komunikaty środowe.

*Motto Redakcji
Odpowiedzialność za słowo jest ważnym etycznie wymaganiem odnoszącym się do człowieka, szczególnie kiedy występuje w przestrzeni publicznej i także w stowarzyszeniu. Służba prawdzie jest zatem nie tylko słusznym oczekiwaniem od Władz PZK i osób funkcyjnych ze strony wszystkich członków i niezrzeszonych radioamatorów, ale i jej moralnym obowiązkiem. Dotyczy to również Redakcji Komunikatów PZK.
W nawiązaniu do tej zasady informujemy, że Redakcja Komunikatów PZK dokłada wszelkich starań, aby ww. kryteria zostały spełnione. Otrzymywany materiał "z terenu" często jest obarczony błędami, zawiera pewne nieścisłości. Korekty materiału wymagane są w prawie każdym co środowym wydaniu Komunikatu PZK.
Piotr SP2JMR od KZD PZK w Kołobrzegu w 2000 roku, kiedy został wybrany Prezesem PZK rozpoczął wydawanie Komunikatu PZK (nazywanego wcześniej "Komunikatem sekretariatu ZG PZK"). Od 2009 roku do redakcji dołączył Zygmunt SP5ELA, a od roku 2013 Jurek SP3SLU nadający komunikaty przez radio na 3702.5 KHz o godz. 18-tej z lokalizacji Mariantów). Od lutego 2022 r. członkiem Redakcji jest Krzysztof SP5E, który odpowiada za nową szatę graficzną Komunikatów.

Redakcja Komunikatów PZK

UWAGA! Komunikaty środowe PZK - subskrypcja

Komunikaty PZK (środowe), wcześniej tzw. Komunikaty sekretariatu ZG PZK, są wysyłane pocztą elektroniczną w ramach subskrypcji (e-mail), do osób zainteresowanych wiadomościami organizacyjnymi Polskiego Związku Krótkofalowców oraz informacjami dotyczącymi innych podmiotów, ale związanymi z krótkofalarstwem.
Do roku 2018 adresy e-mail subskrybentów (około 400) dopisywał administrator. Od marca 2018 r. subskrypcja komunikatów została zautomatyzowana.
Aby otrzymywać Komunikat PZK, należy wysłać wiadomość (e-mail) na adres:
komunikat-pzk@pzk.org.pl w temacie wiadomości z tekstem "subscribe" (subscribe - bez apostrofów). Aby zrezygnować z subskrypcji należy wysłać wiadomość z tekstem "unsubscribe".