Komunikat PZK nr 42/22 z dnia 19.10.2022
Dodane przez sp2jmr dnia 2022-10-19 / 22:15
KOMUNIKAT Polskiego Związku Krótkofalowców
NR 42/2022 z dnia 19 października 2022 r.


Witamy wszystkich Słuchaczy i Odbiorców naszych cotygodniowych komunikatów PZK, które są nadawane w każdą środę, o godzinie 18:00 czasu lokalnego, na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM oraz publikowane na portalu PZK, a także rozsyłane na listę wysyłkową. Zautomatyzowane archiwum komunikatów znajduje się na osobnym serwerze: https://komunikat.pzk.org.pl/ .

*Ten Komunikat znajdzie się tam także w ciągu kilkunastu godzin.

I. Sprawy organizacyjne

1. Pomoc walczącej Ukrainie

W związku z krytyczną sytuacją po napaści Rosji na Ukrainę apelujemy do wszystkich krótkofalowców SP o wsparcie ludności Ukrainy. Proponujemy dokonywanie wpłat na pomoc Ukrainie poprzez wpłaty na konta stowarzyszeń i fundacji zajmujących się statutowo taką działalnością. Przykładowo są to: Polska Akcja Humanitarna (PAH), Caritas Polska, Polski Czerwony Krzyż (PCK), Fundacja "Siepomaga", Fundacja "Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej" PCPM i wiele innych. Zbiórki prowadzą także niektóre podmioty gospodarcze, w tym sieci sklepów. Część z nich prowadzi także punkty przyjęć pomocy rzeczowej zbierając odzież, artykuły spożywcze, higieniczne oraz sprzęt survivalowy. Szczegółowe informacje znajdziecie na ich stronach internetowych. Aktualne informacje na temat potrzeb w zakresie pomocy podaje Narodowy Instytut Wolności adres: http://cutt.ly/PomocUchodzcomzUkrainy , pod którym znajduje się zaktualizowana baza informacji, gdzie obecnie pomoc uchodźcom z Ukrainy jest najbardziej potrzebna i jaki rodzaj pomocy jest najbardziej pilny. Lista pełnomocników wojewodów jest dostępna pod adresem www.gov.pl/pozytek/dlaukrainy .
Prosimy o zgłaszanie oferowanej pomocy za pośrednictwem rządowej strony internetowej www.pomagamukrainie.gov.pl .

Z góry dziękujemy za każdą formę pomocy i zaangażowania, także poprzez przekazywanie niniejszej wiadomości osobom i organizacjom, które mogą włączyć się w akcję #PomagamUkrainie.

Na bazie informacji Komitetu ds. Pożytku Publicznego NIW.
Prezydium ZG PZK

2. Walne Zebranie Warszawskiego OT PZK (OT25)

Zarząd Warszawskiego Oddziału Terenowego Polskiego Związku Krótkofalowców zwołuje Walne Zebranie sprawozdawczo-wyborcze Warszawskiego Oddziału Terenowego Polskiego Związku Krótkofalowców w dniu 19 listopada 2022 r.
w Warszawie:
- w pierwszym terminie 19 listopada 2022 r. o godzinie 10:00
- w drugim terminie 19 listopada 2022 r. o godzinie 10:30
w sali Ligi Obrony Kraju przy ul. Chocimskiej 14 (III piętro, sala 305).

Porządek zebrania będzie zamieszczony na portalu OT25: https://wotpzk.org.pl/

Info. Jerzy Szawarski SP5SSB prezes WOT

II Wydarzenia

3. Pamięci Tych co odeszli - Silent Key Memorial 2022r.

Zapowiedź aktywności okolicznościowej
Redakcja Komunikatów PZK z racji wykonywanych czynności wyjątkowo wyraźnie dostrzega informacje o HAMs, którzy odeszli z naszej radioamatorskiej rodziny do wieczności. Ilość takich informacji, szczególnie w ostatnich latach, skłania do refleksji. Niemal każdy krótkofalowiec ma w pamięci jakiś znak '"SK" czyli nadawcy, którego klucz umilkł na zawsze.
Akcja "Pamięci Tych co odeszli" "Silent Key Memorial 2022r" ma na celu wspomnienie i upamiętnienie naszych zmarłych kolegów. Organizatorem akcji jest Redakcja Komunikatów PZK. Radiostacja memoriałowa SP0SKM będzie aktywna w pasmach 80m-40m-20m-2m emisjami CW, SSB, FM w okresie od 1 do 6 listopada 2022 r.
Operatorzy przystępujący do akcji nawiązują łączności z SP0SKM, podczas których przekazują znak operatora SK, którego chcieliby upamiętnić. Mile widziane jest również krótkie wspomnienie o nieobecnym już koledze. Każdy nadawca spełniający warunki regulaminowe akcji otrzymuje indywidualny, pamiątkowy certyfikat elektroniczny.
Operatorzy obsługujący radiostację memoriałową tworzą na podstawie dziennika łączności Listę Pamięci SK. Wszystkie znaki SK podane w celu upamiętnienia podczas QSO ze stacją memoriałową SP0SKM trafiają w kolejności alfabetycznej na pamiątkowy certyfikat. Po zakończeniu akcji, certyfikaty (w formie elektronicznej) zostają udostępnione do pobrania na stronie organizatora. W ten sposób uczcimy pamięć o tych, których już nie słyszymy na amatorskiej fali.
Uwagi. Podczas jednego QSO można przekazać jeden znak SK do upamiętnienia. W celu umieszczenia na certyfikacie większej ilości znaków SK można powtarzać QSO innego dnia, lub w innym paśmie, lub innym rodzajem emisji.
Szczegółowe informacje o akcji podamy w Komunikacie 26 października oraz
w innych publikatorach.

Info. Jerzy SP3SLU, Redakcja Komunikatów PZK

4. Po Akademii OT PZK Południowa Wielkopolska

Informuję, że w dniu 14 października 2022 r. w Wolicy, o godz. 17.00, odbyło się spotkanie Akademii OT-27 PZK, w którym brało udział 32 krótkofalowców z SP3 i SP7. Akademia organizowana jest przez Kaliski Klub Krótkofalowców SP3KQV przy wsparciu Zarządu OT-27 PZK. Akademia to w założeniu cykl spotkań, która pozwala na bezpośrednie kontakty młodych i starszych, bardziej doświadczonych krótkofalowców, w celu podniesienia poziomu wiedzy na temat różnych form krótkofalarstwa. Tym razem przedstawiono trzy prezentacje:

1. Wyprawa kamperem, z radiem po Norwegii - Przemek SP7VC.
2. Wykorzystanie sond meteorologicznych w praktyce radioamatorskiej - Dorota SQ3TGY.
3. Radiostacje Armii Krajowej - Radiostacje serii A produkcji P.W.W.R. - Bogdan SP3LD

Przy okazji spotkania zebrał się również Zarząd OT-27 PZK, przedmiotem obrad było: podsumowanie tegorocznej edycji zawodów Puchar Wielkopolskiej Pyry, omówienie uwag i korekt do regulaminu zawodów oraz uzgodnienie beneficjentów nagród regulaminowych i dodatkowych.
Koncepcja Akademii OT-27 polega na organizacji spotkań, na których będą się odbywały cykliczne prezentacje z zakresu łączności amatorskich w szerokim spektrum częstotliwości od HF do VHF oraz w zakresie doskonalenia umiejętności operatorskich w contestach i łącznościach DX.

VY 73! Bogdan SP3LD w imieniu SP3KQV

5. Giełda krótkofalarska w Krapkowicach

Klub SP6KHZ zaprasza na giełdę sprzętu krótkofalarskiego, która odbędzie się 20 listopada 2022 r. w hali sportowej przy ulicy Kilińskiego 3 w Krapkowicach. Mamy nadzieję, że dogodny dojazd (autostrada A4 i krajowa 45) skłoni koleżanki i kolegów do udziału w tym wydarzeniu. Link do mapy: https://goo.gl/maps/qivD7NuufTWepLvj9 , w razie pytań prosimy o kontakt: sp6khz@gmail.com.

Do zobaczenia, 73! Klaudiusz SQ6KMM

6. Świat Radio 11-12.2022

Skrócony spis treści Świata Radio 11-12/2022

AKTUALNOŚCI: zawody

ANTENY: anteny wielopasmowe End-Fed

TEST: Yaesu FTDX10, część 2, transceiver FTM300D, skrzynka mAT-125E

PREZENTACJA: transceiver XIEGU G106, MFJ1234 RigPi, nowa antena MLA-S (RT/R)

ŁĄCZNOŚĆ: rak w samolocie, propagacja - konkurs (1)

ŚWIAT KF/UKF: wyprawa DX-owa ZY8AM, sukcesy Jarka SP9MA, Zjazd Techniczny Krótkofalowców

WYWIAD: sztuka tworzenia jest w prostocie

HOBBY: prosta antena aktywna, Generator LCg-1, część 2

DIGEST: dodatkowe wyposażenie radiostacji - część 3
RETRO: Marconi, Popow, a może Tesla?
FORUM CZYTELNIKÓW: Porady
RYNEK I GIEŁDA

Info. Andrzej SP5AHT

7. KRÓTKOFALOWIEC POLSKI 11-12/2022

Po posiedzeniu prezydium 17.09.2022.
Jubileusz 5 lat WOT.
Zjazdy SPDXC, PK UKF, SPOTC.
Krótkofalarska Jesień na Pogórzu 2022.
Wielki Jubileusz klubu SP9PRO.
Silent Keys.

Info. Tadeusz SP9HQJ

III. SPORT

8. Kalendarz Zawodów Krajowych 2023

Miło mi poinformować, że od kilku dni na stronie https://logsp.pzk.org.pl istnieje możliwość dodawania zawodów na 2023 rok.
Tym samym w roku 2023 Kalendarz zawodów PZK będzie prowadzony i opublikowany jak dotychczas na płaszczyźnie informatycznej "LogSP".
W pracach dotyczących Kalendarza Zawodów Krajowych 2023 biorą udział Andrzej SP8AB i Adam SQ9S.
Zgłoszenia do Kalendarza należy przesyłać na adres e-mail: zawody@pzk.org.pl, koniecznie z kopią regulaminu w formacie PDF do 15 listopada danego roku.
Zdarzają się konflikty terminów zawodów, także z terminami zawodów w krajach sąsiednich, na które to nie mamy wpływu. Wymagana jest czasem interakcja.
Kolejnym i to poważnym kłopotem jest nie zgłoszenie przez organizatora terminu zawodów w regulaminowym czasie i samego regulaminu zawodów na rok następny.
Kalendarz Zawodów Krajowych SP prowadzony przez Polski Związek Krótkofalowców nie dyskryminuje żadnych innych organizacji (LOK, ZHP, ZHR, kluby prywatne, itd.).
Kalendarz jest również publikowany na początku każdego roku w miesięczniku rŚwiat Radior1;. Jeśli zostanie zachowany termin do 15 listopada, również Wasze zawody, zaplanowane na zorganizowanie w 2023 roku, zostaną opublikowane w Kalendarzu. Prosimy pamiętać o tym terminie.
Na YouTube pod adresem https://youtu.be/WIr3SLqHuPw jest film "jak dodać własnoręcznie zawody do Kalendarza". Zachęcamy wszystkich organizatorów do obejrzenia pomocnego filmu oraz dopisania swoich zawodów na LogSP.

Prosimy - nie czekajcie do ostatniej chwili.

Pozdrawiam Adam SQ9S

9. Wiadomości nie tylko DX-owe

3A - Monako: Kasimir DL2SBY w dniach 20 do 23 października będzie aktywny jako 3A/DL2SBY z Monako. Spotkamy go na CW i FT8. QSL via OQRS.

5R - Madagaskar: Planowana na okres od 11 do 22 października wyprawa DX-owa na Madagaskar, której operatorami są 5R8CG, 5R8MM, 5R8WG i 5R8WP, musiała zostać przełożona, ponieważ jeden z członków zespołu uzyskał pozytywny wynik testu na COVID-19. Jak informuje PG5M mają nadzieję, że wyprawa dojdzie do skutku pod koniec listopada 2022. Bieżące informacje na stronie http://dx.to/.

5R - Madagaskar: Johannes PA5X (również znany jako 5T5PA) w dniu 14 października dopisał na qrz.com swój nowy znak 5R8PA, którego będzie używał
z Madagaskaru. Więcej informacji wkrótce.

7Q - Malawi: Don K6ZO będzie ponownie aktywny jako 7Q6M z Malawi w okresie od 19 października do 29 listopada. Będzie QRV na 160-6 metrów i będzie uczestniczył w zawodach CQ WW DX SSB i CW Contest. QSL via K6ZO.

A7 - Katar: Katarski Związek Krótkofalowców QARS informuje, że od 18 października do 18 grudnia będą aktywne stacje okolicznościowe z okazji Mistrzostw Świata w piłce nożnej. Usłyszymy stację HQ - A722FWC oraz A71FIFA, A72FIFA, A73FIFA, A74FIFA, A75FIFA, A76FIFA, A77FIFA i A78FIFA. Szczegóły na stronie https://www.qrz.com/db/A722FWC. Za 5 QSO ze stacjami okolicznościowymi jest do zdobycia dyplom.

C9 - Mozambik: Jean-Louis ZS6AAG obecnie jest aktywny jako C96JLH z Nametil w Mozambiku. Długość jego pobytu nie jest znana, ale pozwolenie radiowe ma ważne do 31 grudnia 2026 roku. QSL via znak domowy.

FT_ant - Antarktyda: David F4FKT ponownie będzie aktywny z Antarktydy od połowy października do marca 2023 roku. Usłyszymy go pod znakiem FT4YM/P ze stacji Concordia. W planie aktywność jako IA0/F4FKT/P ze stacji Mario Zucchelli. QSL via F5PFP. Aktualizacje na grupie Polar DX Group Facebook.

IS0 - Sardynia: Marco IS0BSR będzie aktywny jako IM0B z wyspy Świętego Piotra (San Pietro) EU-165, Loc. JM49dc, od 22 października do 5 listopada. QSL tylko via LoTW.

JA - Japonia: Moto JA1GZV będzie aktywny od 18 do 25 października jako JS6UKY/6 z Okinawy AS-017. Będzie QRV CW na częstotliwościach: 7011, 10123, 14011, 18075 i 21011 kHz. QSL via JS6UKY lub JA1GZV.

PA - Holandia: Stacje okolicznościowe PA60CUBA, PB60CUBA, PC60CUBA, PD60CUBA, PG60CUBA i PH60CUBA będą aktywne w dniach 22 i 23 października z okazji 60 rocznicy kryzysu kubańskiego.
W aktywności wezmą udział również stacje indywidualne PA60BBGB, PA60EHSB, PA60HS, PA60KLE, PA60KOC, PA60NCO, PA60NN, PA60NSG, PA60PARE, PA60RWS, PA60YP, PA6KLD, PA898BAT, PC60NCO, PF60PAIL, PF60PENM i PG6PEACE. QSL via zgodnie z instrukcją operatorów. Ten projekt jest rozwijany od 2019 roku we współpracy z Fundacją Dziedzictwa Kulturowego Zimnej Wojny.
Więcej na stronie:
https://pa60cuba.nl/ oraz https://pl.wikipedia.org/wiki/Kryzys_kuba%C5%84ski

PJ4 - Bonaire: PE1OJR od 21 do 31 października spędza wakacje na Bonaire SA-006, skąd będzie aktywny jako PJ4TB. W planie udział w CQ WW DX SSB Contest.

PJ7 - Sint Maarten: Ed N2HX będzie aktywny ponownie jako PJ7PL z Sint Maarten NA-105 od 23 października do 10 grudnia. Poza zawodami CQ WW DX SSB Contest zapowiada aktywność głównie na emisjach cyfrowych RTTY i FT8. QSL via znak domowy.

S7 - Seszele: Wolfgang OE1MWW spędza wakacje w Mahe AF-024, skąd jest QRV jako S79/OE1MWW do 21 października. QSL via znak domowy.

V4 - St. Kitts: Randy K5ZD od 23 października do 1 listopada będzie QRV jako
V47T z St. Kitts NA-104. QSL via LOTW. Natomiast Matt K4KIU i David HC5DX od 25 października do 1 listopada będą aktywni również z St. Kitts NA-104 jako V48DM. QSL via N4GNR.

VP5 - Turks & Caicos: Jim NU4Y i Ron N4KE od 20 października do 2 listopada będą aktywni jako VP5DX z Północy Caicos NA-002. QSL via NU4Y.

W - USA: W dniach 24 do 29 października Mike W7LG będzie aktywny jako W7LG/4 z wyspy Hatteras NA-067. QSL via znak domowy i LOTW.

Zawody: 22 - 23 października 2022 r. UK/EI DX SSB Contest https://ukeicc.com/

Wyniki RSGB Contest 2022:
https://www.rsgbcc.org/cgi-bin/hfresults.pl?Contest=DX%20Contest&year=2022

Pozdrawiam Adam SQ9S

10. UKF - zawody

W najbliższym czasie:
SPAC- 2.3 GHz i wyżej - zawody aktywności UKF - wtorek, 25 października 2022, godz. 17:00 - 21:00 UTC.
Regulamin: https://pk-ukf.pl/wp-content/uploads/2020/05/SPAC_regulamin_PL.pdf
Zawody SPAC prowadzi i rozlicza Stowarzyszenie Polski Klub UKF. Dzienniki
w formacie EDI prosimy wysyłać na adres: http://spac.pk-ukf.pl/

11. SP6LB - znakiem klubowym Stowarzyszenia PK UKF

Jak informuje Jacek SP1CNV, sekretarz Zarządu PK UKF, stowarzyszenie PK UKF wystąpiło do Urzędu Komunikacji Elektronicznej o przydzielenie znaku SP6LB. Kilka dni temu otrzymaliśmy takie pozwolenie. SP6LB jest od tej chwili znakiem stacji klubowej Stowarzyszenia PK UKF.
Znak ten, używany przez Zdzisława Bieńkowskiego, wieloletniego prezesa i jednego z założycieli PK UKF (1963), został w ten sposób trwale związany z polskim środowiskiem UKF. Będziemy go uaktywniali z okazji zjazdów, spotkań okolicznościowych, zawodów i innych wydarzeń organizacyjnych.

Stanisław SQ2EEQ

IV Technika

12. PRZEŁĄCZNIK ANTENOWY RF SENSED DLA SDR MFJ-1708B-SDR

W ostatnich czasach rośnie entuzjazm i popularność najpierw radia typu dongle, a później radia SDR właściwego, o poprawionej funkcjonalności w stosunku do swoich poprzedników. Wygoda tego typu urządzenia, jak wielu z pewnością wie, polega na przekształceniu ukochanego komputera w odbiornik o szerokim spektrum - od kilku kilocykli do 3 GHz, jeśli nie więcej.
Tak więc przy średnim wydatku w porównaniu z zakupem wytapetowanych odbiorników, udaje się mieć coś, co pozwala na odbiór po trochu wszystkiego pod każdym względem. Oczywiście różnica tkwi w szybkości i wydajności procesora Twojego komputera.
Ewolucja tych "urządzeń" nie pozostała niezauważona przez firmę MFJ Enterprises, która wraz z twórcami konkretnego modelu SDR opracowała przełącznik antenowy z detekcją RF dla odbiorników SDR, znany lepiej jako MFJ-1708B-SDR.
MFJ-1708B-SDR (fot. 1) produkowany jest w trzech wersjach: ze złączami PL, ze złączami N oraz ze złączem SMA po stronie SDR.
To akcesorium MFJ umożliwia jednoczesne korzystanie z anteny zewnętrznej pomiędzy odbiornikiem SDR, a transceiverem! Podczas nadawania z transceiverem przełącznik odłącza SDR, aby zapobiec jego uszkodzeniu.
Jest to typowa konfiguracja, ale w rzeczywistości można podłączyć drugi transceiver do złącza odbiornika. Jednak ważne jest, aby nie przejść do nadawania!
Rozgałęźnik zapewnia wysoki poziom izolacji pomiędzy wejściami transceivera i odbiornika SDR, aby zmniejszyć przesłuch i zakłócenia pomiędzy tymi dwoma urządzeniami. Dedykowane wejście dla odbiornika SDR posiada obwód zapobiegający uszkodzeniu w wyniku działania częstotliwości radiowej transceivera. MFJ-1708B-SDR posiada na płytce drukowanej paski redukujące R.O.S. do 450 MHz oraz poprawioną izolację dla większej ochrony odbiornika.
Odbiornik musi być zasilany napięciem 12 Volt poprzez kabel, który znajduje się w zestawie, ale gdy nie jest zasilany, przekaźnik pozostaje podłączony do wyjścia transceivera. Jak wspomniano, przełącznik jest wrażliwy na falę radiową, tzn. dokładnie w momencie, gdy przechodzimy do PTT (w AM/FM) lub mówimy na SSB, wyczuwa wejście RF i zwiera wyjście odbiornika do masy. Szybkość zwalniania przekaźnika, po opuszczeniu przez nas PTT, można regulować małym trymerem na przednim panelu jest to w zakres od około 50 mikrosekund do około 4 sekund.
Jeśli jednak nasz transceiver wyposażony jest w zdalne wyjście PTT na tylnym panelu, to można wykorzystać wyjście CTRL i podłączyć kabel bezpośrednio do naszego radia. W ten sposób, oraz przez usunięcie zworki J2, wyłączamy funkcję RF Sense (ponieważ przełączanie przekaźników jest sterowane bezpośrednio z naszego transceivera) i poprawiamy poziom fali stojącej oraz czułość odbioru na pasmach VHF i UHF. (fot. 2 i 3)
Nie używaj MFJ-1708B-SDR z transceiverami, których moc przekracza 200 W lub nie podłączaj go do wyjścia wzmacniaczy mocy, których moc przekracza 200 W. Jeśli MFJ-1708B-SDR jest używany razem ze wzmacniaczem liniowym, zamontuj go pomiędzy wzmacniaczem a transceiverem. (fot. 4)
Jest to małe akcesorium, które ładnie spełnia swoje zadanie i nie doprowadzi Cię do szału przy ręcznym przełączaniu anten. Wszystko wykonane w Ameryce i widać to po czystych obwodach i braku zadziorów w lutowaniu. Widziałem dobrą izolację pomiędzy SDR i RTX. Nie zauważyłem intermodulacji ani nasycenia na odbiorniku SDR, kiedy nadawałem.
Jeśli chcesz zobaczyć mój film pokazujący mój opis, możesz to zrobić tu: https://youtu.be/nXHNb9g5uCc. Natomiast, aby zobaczyć jak ustawiam go na stacji i jak używam go z moim Kenwoodem TM-D700E, to możesz obejrzeć tu: https://youtu.be/q5T7XYhjoH8.
Mam nadzieję, że dałem Ci kilka pomysłów i zobaczymy się w moim następnym artykule.

*Ilustracje będą dostępne w wersji PDF

Luca Clary - MFJ Brands Ambassador EU & ITA
Info. przekazał Jakub SQ2PMN

V Silent Keys
______________________________________________________
SP6BGF - SK

W dniu 15.10.2022 r. w wieku 75 lat odszedł do krainy wiecznych DX-ów Stanisław Podkowa SP6BGF długoletni QSL Manager okręgu SP6. Do niedawna członek PZK w Sudeckim OT PZK - OT13. W 1996 roku odznaczony Odznaką Honorową PZK oraz w 2014 Złotą Odznaką Honorową PZK. We wcześniejszych latach był b. aktywnym krótkofalowcem - telegrafistą, a jako QSL Manager jednym z bardziej znanych krótkofalowców SP.
Uroczystość pogrzebowa odbyła się w środę 19.10.2022 r. na cmentarzu w Wałbrzychu ul. Poznańska 7.

Spoczywaj w pokoju.

Info: Waldemar SP6EUA, za stroną klubu SP0VHF
__________________________________________________________
______________________________________________________________

Redakcja Komunikatów PZK dziękuje za przesłane materiały: Panu Luca Clary, Jakubowi SQ2PMN, Tadeuszowi SP9HQJ, Andrzejowi SP5AHT, Adamowi SQ9S, Stanisławowi SQ2EEQ, Klaudiuszowi SQ6KMM, Bogdanowi SP3LD, Jerzemu SP5SSB, Waldemarowi SP6EUA.

Informujemy, że Prezydium ZG PZK podjęło decyzję, aby wszyscy członkowie PZK zarejestrowani w bazie systemu OSEC otrzymywali Komunikat PZK "z urzędu", jako tzw. wartość dodaną. Komunikaty są od lat robione i nadawane w paśmie 80 m sporym wysiłkiem osób będących w składzie Redakcji.
Jednocześnie Redakcja Komunikatu prosi o niewysyłanie na adres dystrybucyjny odpowiedzi i listów. Prosimy je kierować na indywidualne adresy e-mail członków Redakcji: sp2jmr@pzk.org.pl, sp5ela@rf.pl, sp5e@krotkofalow.cy

Materiały do Komunikatu PZK na kolejną środę powinny być przesłane nie później niż do wtorku, godz. 15:00. Materiały prosimy nadsyłać jednocześnie na adresy: sp2jmr@pzk.org.pl, sp5ela@rf.pl, sp5e@krotkofalow.cy.
W przypadku przesłania ich później mogą znaleźć się w następnym środowym komunikacie, czyli za tydzień.
Teksty wymagające autoryzacji przed publikacją powinny być dostarczone przynajmniej 24 godziny wcześniej, czyli do poniedziałku, godz. 15:00.

Uwaga! Dostarczane do publikacji zdjęcia muszą mieć opisy oraz informację dotyczącą praw autorskich. W przypadku wizerunku osób małoletnich wymagana jest zgoda opiekunów ustawowych. Materiał fotograficzny należy dostarczać w postaci plików graficznych niezależnych od opisu tekstowego (osobne pliki jpg, png, niezagnieżdżone w strukturze tekstu), zdjęcia muszą być opisane.

Autor przekazując swój materiał do publikacji przenosi na Polski Związek Krótkofalowców (zwany dalej Wydawcą) prawa autorskie do publikacji utworu w formie pisanej, materiału fotograficznego oraz ich rozpowszechniania za pomocą innych mediów, np. takich jak poczta elektroniczna i Internet. Przeniesienie praw autorskich jest nieodwracalne. Tekstów nadesłanych nie zwracamy. Nadesłanie materiału / tekstu nie jest równoznaczne z jego opublikowaniem. Zamieszczenie publikacji i innych materiałów w Komunikatach PZK i na portalu PZK jest nieodpłatne.
Redakcja Komunikatu PZK zastrzega sobie prawo do dokonywania skrótów i korekt nadsyłanego materiału, także prawo do dokonywania w nadesłanych materiałach zmian tytułów, skrótów, poprawek stylistyczno-językowych oraz do usuwania usterek innego typu (np. terminologicznych lub dotyczących warstwy dokumentacyjnej), także do odrzucenia artykułu bez podania przyczyny.
Nie będą przyjmowane teksty nie spełniające podstawowych wymogów poprawności językowej.
Komunikaty PZK są nadawane w każdą środę, o godzinie 18:00 czasu lokalnego, na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM, a materiał w nich zawarty jest wykorzystywany przez Redakcję Krótkofalowca Polskiego.

Redakcja Komunikatów PZK: Piotr SP2JMR, Zygi SP5ELA, Krzysztof SP5E i Jurek SP3SLU - także nadający komunikaty środowe.

*Motto Redakcji

Odpowiedzialność za słowo jest ważnym etycznie wymaganiem odnoszącym się do człowieka, szczególnie kiedy występuje w przestrzeni publicznej i także w stowarzyszeniu. Służba prawdzie jest zatem nie tylko słusznym oczekiwaniem od Władz PZK i osób funkcyjnych ze strony wszystkich członków i niezrzeszonych radioamatorów, ale i jej moralnym obowiązkiem. Dotyczy to również Redakcji Komunikatów PZK.
W nawiązaniu do tej zasady informujemy, że Redakcja Komunikatów PZK dokłada wszelkich starań, aby ww. kryteria zostały spełnione. Otrzymywany materiał "z terenu" często jest obarczony błędami, zawiera pewne nieścisłości. Korekty materiału wymagane są w prawie każdym co środowym wydaniu Komunikatu PZK.
Piotr SP2JMR od KZD PZK w Kołobrzegu w 2000 roku, kiedy został wybrany Prezesem PZK rozpoczął wydawanie Komunikatu PZK (nazywanego wcześniej "Komunikatem sekretariatu ZG PZK"). Od 2009 roku do redakcji dołączył Zygmunt SP5ELA, a od roku 2013 Jurek SP3SLU nadający komunikaty przez radio na 3702.5 KHz o godz. 18-tej z lokalizacji Mariantów). Od lutego 2022 r. członkiem Redakcji jest Krzysztof SP5E, który odpowiada za nową szatę graficzną Komunikatów.

Redakcja Komunikatów PZK

UWAGA! Komunikaty środowe PZK - subskrypcja

Komunikaty PZK (środowe), wcześniej tzw. Komunikaty sekretariatu ZG PZK, są wysyłane pocztą elektroniczną w ramach subskrypcji (e-mail), do osób zainteresowanych wiadomościami organizacyjnymi Polskiego Związku Krótkofalowców oraz informacjami dotyczącymi innych podmiotów, ale związanymi z krótkofalarstwem.
Do roku 2018 adresy e-mail subskrybentów (około 400) dopisywał administrator. Od marca 2018 r. subskrypcja komunikatów została zautomatyzowana.
Aby otrzymywać Komunikat PZK, należy wysłać wiadomość (e-mail) na adres:
komunikat-pzk@pzk.org.pl w temacie wiadomości z tekstem "subscribe" (subscribe r11; bez apostrofów). Aby zrezygnować z subskrypcji należy wysłać wiadomość z tekstem "unsubscribe".