Komunikat PZK nr 36/22 z dnia 07.09.2022
Dodane przez sp2jmr dnia 2022-09-08 / 15:48
KOMUNIKAT Polskiego Związku Krótkofalowców
NR 36/2022 z dnia 07 września 2022 r.

Witamy wszystkich Słuchaczy i Odbiorców naszych cotygodniowych komunikatów. Komunikaty PZK są nadawane w każdą środę o godzinie 18:00 czasu lokalnego na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM, oraz publikowane na portalu PZK, a także rozsyłane na listę wysyłkową. Zautomatyzowane archiwum komunikatów znajduje się na osobnym serwerze: https://komunikat.pzk.org.pl/

*ilustracje do Komunikatu będą/są widoczne w wersji PDF

I. Sprawy organizacyjne

1. Pomoc walczącej Ukrainie

W związku z krytyczną sytuacją po napaści Rosji na Ukrainę apelujemy do wszystkich krótkofalowców SP o wsparcie ludności Ukrainy. PZK nie ma w swoim statucie działalności pomocowej lub charytatywnej proponujemy dokonywanie wpłat na pomoc Ukrainie, którą należy wpłacać na konta stowarzyszeń i fundacji zajmujących się statutowo taką działalnością. Przykładowo są to: Polska Akcja Humanitarna (PAH), Caritas Polska, Polski Czerwony Krzyż (PCK), Fundacja "Siepomaga", Fundacja rPolskie Centrum Pomocy Międzynarodowejr " PCPM" i jeszcze wiele innych. Zbiórki prowadzą także niektóre podmioty gospodarcze, w tym sieci sklepów. Wiele z nich prowadzi także punkty przyjęć pomocy rzeczowej, zbierając odzież, artykuły spożywcze, higieniczne oraz sprzęt survivalowy. Szczegółowe informacje znajdziecie na ich stronach internetowych. Szczegółowe informacje na temat potrzeb w zakresie pomocy podaje Narodowy Instytut Wolności pod adresem strony http://cutt.ly/PomocUchodzcomzUkrainy , na której znajduje się zaktualizowana baza informacji, gdzie aktualnie pomoc uchodźcom
z Ukrainy jest najbardziej potrzebna i jaki rodzaj pomocy jest obecnie najbardziej pilny. Lista pełnomocników wojewodów jest dostępna pod adresem www.gov.pl/pozytek/dlaukrainy.
Prosimy o zgłaszanie oferowanej pomocy za pośrednictwem rządowej strony internetowej www.pomagamukrainie.gov.pl .

Z góry dziękujemy za każdą formę pomocy i zaangażowania, także poprzez przekazywanie niniejszej wiadomości osobom i organizacjom, które mogą włączyć się w akcję #PomagamUkrainie.

Na bazie informacji Komitetu ds. Pożytku Publicznego NIW.
Prezydium ZG PZK

2. Bądź zmianą, którą chcesz zobaczyć

Masz wiedzę i doświadczenie, którymi chcesz się podzielić? Szczególnie szukam osób, które chcą wesprzeć projekt w zakresie przeprowadzania łączności przez satelity oraz ISS, organizowania misji balonowych, wykonywania prostych projektów DIY zahaczających o krótkofalarstwo (związanych z łącznością w pasmach ISM oraz krótkofalarskich), przygotowania do egzaminu, organizowania i pracy na stacji remote. Nie zamykamy się jednak tylko na te tematy. Może po prostu chcesz wesprzeć projekt. Nie ma znaczenia czy jesteś członkiem PZK, czy krótkofalowcem niezrzeszonym, ani miejsce zamieszkania. Będzie przygoda i na pewno będzie ciekawie. Jeśli chcesz dołączyć i wspierać projekt odezwij się proszę pisząc na adres: sp5e@krotkofalow.cy
Chciałbym również wykorzystać doświadczenia z DARC, dlatego dodatkowo szukam krótkofalowców, którzy są jednocześnie nauczycielami. Niezależnie od tego jakiego przedmiotu uczą. Magicy, którym nie są obce hasła takie jak Docker, Wordpress czy Matrix, są też więcej niż mile widziani!

Przypominam - we wrześniu ruszamy z projektem w ramach którego chcę, aby krótkofalarstwo było bardziej widoczne w szkołach. Zachęcimy szkoły i młodych do odkrycia krótkofalarstwa i podjęcia różnych aktywności w nowym roku szkolnym. Nasza pasja nie musi być przedstawiana jako hobby "leśnych dziadków". Wielu młodych wybiera własną drogę. Robią szalone rzeczy. Mają odwagę i naprawdę zmieniają świat... Warto z nimi rozmawiać! Od czego zaczynamy? We wrześniu zapraszamy do współpracy szkoły i czekamy na zgłoszenia. Tu mamy wszystko już praktycznie zapięte na ostatni guzik. Tak łatwiej przetrzeć szlak, nawiązać lokalne kontakty. Mamy konkretne propozycje, ale też zobaczmy jakie są pomysły/potrzeby i w oparciu o nie przygotujemy plan gry na cały rok szkolny. Tam, gdzie nie będzie zgłoszeń szkół/nauczycieli, damy dodatkowo szansę młodym na przejęcie inicjatywy.

Info. Krzysztof SP5E


II Wydarzenia

3. Krótkofalarska Jesień na Pogórzu edycja 2022

W dniach 09-11.09.2022 r., Zarząd Oddziału Terenowego PZK nr 28 w Tarnowie organizuje spotkanie pod nazwą "Krótkofalarska Jesień na Pogórzu"- Jodłówka Tuchowska 2022, podczas którego podsumujemy tegoroczne Zawody Tarnowskie. W tym roku, podobnie jak w poprzednim, zapraszamy Gości, wszystkich Krótkofalowców i Sympatyków tego znamienitego hobby na spotkanie do malowniczo położonej lokalizacji "Bacówka na Brzance". Mamy informację o chęci zorganizowania stoisk sprzedaży przez wiele osób. W sobotnie popołudnie po części oficjalnej - ogłoszeniu wyników oraz wręczeniu nagród za Zawody Tarnowskie, tradycyjnie spotykamy się przy ognisku i gwarantujemy zadaszone miejsce biesiadowania do białego rana.
Istnieje możliwość wykupienia noclegów, wyżywienia i napojów w bufecie Schroniska po atrakcyjnych cenach. Można smacznie zjeść w stołówce śniadanie, obiad a nawet kolację jeżeli ktoś nie preferuje dań grillowych.
Szczegóły związane z tym wydarzeniem znajdują się pod adresem: http://sp9pta.hamradio.pl/
Zdjęcie zbiorowe uczestników ubiegłorocznej "Jesieni na Pogórzu".

Do zobaczenia!
Krzysztof Batko SP9RHN- OT28 PZK Tarnów"

4. X Podkarpacki Zjazd Krótkofalowców 2022- odbędzie się w dniach 16 - 18 września 2022 r.

Zarząd 18 Oddziału Terenowego Polskiego Związku Krótkofalowców w Rzeszowie, członkowie Łańcuckiego Klubu Krótkofalowców SP8PLM oraz Klubu Krótkofalowców SP8PRZ serdecznie zapraszają wszystkich krótkofalowców na rX Podkarpacki Zjazd Krótkofalowców 2022r1;, który odbędzie się w dniach 16 - 18 września 2022 r. w Leśniczówce Koła Łowieckiego "Dzik" w Marysinie k. Julina.

Program znajduje się na stronie internetowej OT18 https://ot18.pzk.org.pl

Jednocześnie będzie możliwość zorganizowania leśnych spacerów oraz grzybobrania. W leśniczówce oraz na jej terenie istnieje możliwość przenocowania na materacach lub własnych łóżkach polowych, rozbicia namiotów, postawienia przyczep kempingowych, kamperów oraz instalacji własnych anten krótkofalarskich.
Częstotliwości radiostacji organizatora: 145.200 FM i 145.7875 FM (SR8B). Przy drogach dojazdowych znajdować się będą oznakowania dojazdu na zjazd.
Już dziś serdecznie zapraszamy!

Więcej informacji: http://ot18.pzk.org.pl/?p=11558

Info. Adam SP8N, Piotr SP8MRD

5. Zaproszenie na kolejne spotkanie na Górze Szybowcowej

Zarząd Sudeckiego Oddziału Terenowego Polskiego Związku Krótkofalowców zaprasza wszystkich kolegów na Spotkanie Członków OT-13, które odbędzie się w dniu 24 września 2022 r. w lokalu "HEXA 66" na Górze Szybowcowej w Jeżowie Sudeckim. Głównym celem zgromadzenia jest tradycyjne, koleżeńskie spotkanie towarzysko-techniczne. Sprawy formalne będą ograniczone do minimum.
Zapraszamy wszystkich kolegów także z rodzinami, w tym niezrzeszonych w SOT PZK oraz sympatyków krótkofalarstwa i szeroko rozumianej łączności radiowej (w tym CB).
Spotkanie ma charakter otwarty. Mogą w nim uczestniczyć wszyscy chętni.
Z uwagi na położenie, wysokość nad poziomem morza (561 m) oraz całkowicie otwarty teren miejsce spotkania stwarza doskonałe warunki do nawiązywania dalekich łączności, zwłaszcza na UKF-ie. Oczywiście jest to możliwe także podczas naszych spotkań. QTH loc. JO70VW.
Program na stronie https://sotpzk.pl

Początek spotkania - godz. 10:00.

Info. Jurek SP6BXP

6. 150-lecie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Louisa Breille'a w Bydgoszczy

Rok 2022 jest rokiem szczególnym dla Kujawsko-Pomorskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1, dla Dzieci i Młodzieży Słabo-Widzącej i Niewidomej im. Louisa Braille'a w Bydgoszczy z uwagi na jubileusz 150-lecia jego istnienia. Placówka ta rozpoczęła swoją działalność 4 maja 1872 roku.
K-P SOSW jest najstarszą placówką w Polsce kształcącą osoby z dysfunkcją wzroku. Placówka zajmuje się edukacją i rewalidacją dzieci i młodzieży niewidomej i słabo widzącej. Łącząc tradycję i nowoczesność na stałe wrosła w historię Bydgoszczy oraz województwa kujawsko-pomorskiego.
Ośrodek im. L. Braille'a w Bydgoszczy jest nowoczesnym, otwartym i kreatywnym centrum kształcącym uczniów niewidomych, słabo widzących, głucho-niewidomych oraz ze złożoną niepełnosprawnością w wieku do 24 lat. Duży nacisk kładziony jest na wczesne wspomaganie rozwoju małego dziecka (w wieku od 0 do 6 lat). W skład Ośrodka wchodzą: szkoła podstawowa z oddziałami przedszkolnymi, liceum ogólnokształcące, technikum, szkoła policealna, branżowa szkoła I i II stopnia oraz szkoła przysposabiająca do pracy. Dzięki kompleksowym zajęciom edukacyjnym, wychowawczym i rewalidacyjnym grono tyflopedagogów rozwija w uczniach poczucie własnej wartości i współodpowiedzialności za siebie i za innych. Nauka, praca i zabawa w grupie rówieśniczej pozwalają na wszechstronny rozwój dziecka we własnym tempie oraz kreatywne myślenie. Szkoła przygotowuje uczniów zarówno do samodzielności życiowej, jak również do zdawania egzaminów zewnętrznych, takich jak matura i egzaminy potwierdzające kwalifikacje w zawodach. Umożliwia absolwentom kontynuację nauki na studiach wyższych i w szkołach policealnych. Przygotowuje również do aktywnego i świadomego uczestnictwa w życiu społecznym, zawodowym, politycznym, gospodarczym, sportowym w kraju i za granicą.
Bydgoski Klub Krótkofalowców SP2PBY od ponad pięciu lat prowadzi na terenie K-P SOSW pozalekcyjne szkolenie krótkofalarskie. Chcąc włączyć się w obchody jubileuszu 150-lecia istnienia Ośrodka klub SP2PBY organizuje w dniach 05-11 września akcję dyplomową. Wszelkie informacje dotyczące akcji dyplomowej, jak również jej Regulamin znajdują się na stronie www.sp2pby.pl.

Zapraszamy wszystkich kolegów do wzięcia udziału w tej akcji.

Info. Andrzej SP2GJI

7. Krótkofalowcy z Raciborza świętowali urodziny Georga von Arco

Jak każdego roku krótkofalowcy raciborscy 30.08 starają się oddać hołd sławnemu Ślązakowi Georgowi von Arco, który urodził się 30.08.1869 r. w Gorzycach, uczęszczał do gimnazjum w Raciborzu, następnie studiował w Berlinie, gdzie udoskonalał dzieło Marconiego. Opatentował tzw. superheterodynę (wraz z A. Meissnerem) czyli układ odbiornika i nadajnika z przemianą częstotliwości. Został pierwszym dyrektorem firmy Telefunken, ulepszał produkcję lamp elektronowych. W 2022 roku nadawano z przed szkoły, obecnie jest to Zespół Szkół Ekonomicznych, w której uczył się ten genialny wynalazca. Nasza radiostacja amatorska w tym dniu dawała korespondentom punkty do dyplomu okolicznościowego. Przy radiostacji obecni byli krótkofalowcy-operatorzy: Jurek SP5GEO, Piotr SP9ITB, Hubert SP9MDY, Remigiusz SP9MRD oraz Tomasz SP9TSN. Nawiązywano łączności z innymi krótkofalowcami używając znaku klubowego SP9KJU/ARCO. Używając prostej anteny G5RV powieszonej na drzewie obok stanowiska radiostacji udało się przeprowadzić 111 łączności z 15 krajami Europy: S5 Słowenia, YO Rumunia, LY Litwa, DL Niemcy, SP Polska, EW Białoruś, YL Łotwa, ON Belgia, PA Holandia, 9A Chorwacja, IK Włochy, F Francja, OM Słowacja, OK Czechy i RA3 Rosja Część Europejska.
Przechodzący obok przechodnie pytali co to takiego radiostacja amatorska, dlaczego używamy jeszcze niemodnej emisji telegraficznej? - skłaniając nas do wyjaśnień i dyskusji w tym temacie.
Pracowaliśmy prawie do zmroku, tj. ok.19.30, gdy trzeba było zwijać antenę, aby nie robić tego po omacku. Wytrwałym krótkofalowcom, którzy do niedzieli 5.09. uzyskają połączenie z jeszcze 2 stacjami raciborskimi, prześlemy pamiątkowe dyplomy związane tematycznie z Georgiem von Arco.
Dziękujemy za wspólne uczczenie urodzin Georga von Arco wybitnego wynalazcy, który wprowadził telekomunikację w nową erę po epoce nadajników iskrowych.
Zdjęcia z imprezy można zobaczyć pod linkiem:
pp.goo.gl/yo1mGVBxzy6Yjmv7Ahttps://photos.a

Info. za blogspotem SP9KJU Hubert SP9MDY

8. XVII Beskidzki Piknik Krótkofalarski Zarzecze 2022 już za nami

Piknikowo wystartowaliśmy w 2006 r. i bez przerwy pandemicznej dotrwaliśmy do teraz. Trzydniowe spotkanie krótkofalowców 26-28 sierpnia br. wykazało, iż nadal jesteśmy pozytywnie zakręceni radiowo, że ominęły nas spory polityczne i światopoglądowe. Podczas biesiady królowały nasze tematy radiowe, więc po naszemu wszyscy "fedrowali".
Dyrekcja i Pracownicy Szkolnego Schroniska Młodzieżowego w Zarzeczu w Gminie Łodygowice ponowne okazali się być bardzo przyjaznymi dla krótkofalowców. Część uczestników przybyła na spotkanie kamperem oraz samochodami z przyczepami kempingowymi, gdyż są na miejscu takie możliwości.
Beskidzkiemu Piknikowi Eterowemu towarzyszyła wspaniała słoneczna aura, stąd chętni korzystali z basenu kąpielowego. Realizacja możliwa była dzięki współpracy z samorządem Gminy Łodygowice oraz samorządem powiatowym Starostwa Żywieckiego.
Beskidzki Piknik Eterowy dla ducha oferował prezentacje, prelekcje i wykłady.
* Przemek SP7VC relacjonował rna świeżor1; swoją wyprawę do Norwegii.
* Bronek SP9WZO przedstawił swoje bogate doświadczenia w zakresie łączności cyfrowych.
* Mirosław SQ9JXF zaznajomił zgromadzonych z tematem sieci łączności kryzysowej na Podbeskidziu.
Zaś dla ciała zorganizowaliśmy dwa kiełbaskowe ogniska integracyjne.
Dziękujemy za udział i zapraszamy za rok.


Uczestnicy tegorocznego pikniku eterowego w Zarzeczu
SP9PSB Żywiecki Klub Krótkofalowców, Józef SQ9EJ i Henryk SP9FHZ

III. SPORT

9. Wiadomości nie tylko DX-owe

4W - Timor Wschodni: Satoshi 4W/JH2EUV jest aktywny ponownie z Dili OC-148 do 20 września, spotkamy go głównie na FT8 w paśmie 20, 15, 12 i 10 metrów. QSL via LoTW lub znak domowy.

CN - Maroko: Michel F5LRL jest aktywny jako CN2DX z okolic Kenitra Loc. IM64 do 9 września. Głównie jest aktywny pomiędzy 0500-1000z i 1800-2200z. QSL via EA5GL.

DL - Niemcy: Od 26 sierpnia do 31 grudnia aktywna jest stacja DR100RY z okazji 100-lecia grupy zainteresowanej emisją RTTY https://www.ig-ry.de/
QSL via LoTW, eQSL, OQRS Club Log i via biuro.

F - Francja: Thomas DL1ASA przez 3 tygodnie będzie aktywny jako F/DL1ASA/P z różnych rejonów Francji. W planie aktywność trzech IOTA: EU-039 Ile de Chausey od 5 września, EU-048 Ile de Groix or Belle Ile en Mer w dniach 9 i 10 września oraz EU-064 Ile de Noirmoutier od 13 września przez kilka dni.
QSL via znak domowy.

FR - Reunion: Michal OK1WMR (OK1M) od 8 do 12 września będzie aktywny jako FR/OK1M z wyspy Reunion AF-016. Następnie od 13 do 25 września Michal będzie QRV jako FH/OK1M z Mayotte AF-027. W planie udział w CQWW DX RTTY Contest (24-25 września). QSL via OK1M.

HB0 - Liechtenstein: Tina HB0/DL5YL i Fred HB0/DL5YM ponownie będą aktywni z Masescha od 7 do 27 września. W planie udział jako HB0/DL5YM w CQ WW DX RTTY Contest. QSL via znaki domowe.

HB9 - Szwajcaria: Z okazji 175-lecia Szwajcarskich kolei od 1 września do 31 października aktywna jest stacja HB175RAIL. Do zdobycia okolicznościowy dyplom, którego regulamin na stronie https://www.qrz.com/db/HB175RAIL

I - Włochy: Zespół IP1X w składzie I1NVU, I1WXY, IK1CJO, IK1NEG, IK1QBT, IU1JCZ w dniach 10-11 i 17-18 września będzie aktywny z wyspy Gallinara EU-083. W planie aktywność dwóch stacji jednocześnie na CW, SSB i DIGI. QSL via IU1JCZ.

OZ - Dania: Jan-Willem PA7JWC (5Q7DX), Maarten PD2R (OV2T) i Sven PA1SVM (OZ/PA1SVM) będą aktywni od 11 do 18 września z Saeby EU-171.
QSL 5Q7DX via PA7JWC i LoTW, QSL OV2T via PA0ABM.

PJ2 - Curacao: Frank PH2M od 10 do 25 września spędza wakacje na Curacao SA-099, skąd będzie nadawać jako PJ2/PH2M. QSL via znak domowy.

PY - Brazylia: Z okazji 200-lecia Niepodległości od Portugalii (7 września 1822 r.) do końca września aktywna będzie stacja okolicznościowa PV200BR.
QSL via PY2KP. Do zdobycia również dyplom Worked Independence Day Award https://www.labre.org.br/wid/. Ponadto stacja LABRE Sao Paulo PY2AA będzie QRV jako ZZ2OO z tej samej okazji.

TF - Islandia: TF/K4EU, Tom TF/K4NMR i George TF/K5KG od 6 do 20 września będą QRV z Islandii EU-021. Wprawa była organizowana pod kątem startu w SAC Contest CW, które zostały odwołane.

V2 - Antigua: Bud AA3B ponownie będzie aktywny jako V26K z wyspy Antigua NA-100 od 7 do 15 września. Spotkamy go głównie na CW. QSL via OQRS.

W - USA: Don K6ZO i Brian WV8BNM do 7 września są aktywni jako W1N na SSB i N1N na CW i FT8 z wyspy Nantucket NA-046. QSL via LoTW i K6ZO.

Z6 - Kosovo: Rene DL2JRM od 9 do 12 września ponownie będzie aktywny jako Z68XX z Gjilan, Kosovo. W planie udział w WAE DX SSB Contest. QSL via DL2JRM.

ZL - Nowa Zelandia: Mike VE6TC jest QRV jako ZL4/VE6TC z wyspy Stewart OC-203 do października br. Jest aktywny głównie od 3 do 8 UTC w paśmie 20 metrów na SSB i CW.
QSL via znak domowy. LoTW i eQSL wyśle po powrocie do Kanady.

Zawody:
- 9 września: Zawody na kluczach sztorcowych https://ot15.pzk.org.pl/675.html
- 10 września: FOC QSO Party http://g4foc.org/qsoparty/
- 10-11 września: WAE SSB http://www.darc.de/der-club/referate/referat-conteste/worked-all-europe-dx-contest/en/

Wyniki zawodów:
JIDX CW http://jidx.org/2022cw.html
CQ WW DIGI 2022 https://ww-digi.com/raw.htm

Nowa lista Most Wanted z 4 września 2022 r. https://clublog.org/mostwanted.php

Joao CU3AA poinformował, że rezygnuje z bycia koordynatorem programu CTFF https://azoresflorafauna.wixsite.com/azoresflorafauna/inicio

Pozdrawiam Adam SQ9S


10. UKF - zawody

W najbliższym czasie:
SPAC- 432 MHz - zawody aktywności UKF - wtorek, 13 września 2022, godz. 17:00 - 21:00 UTC
Regulamin: https://pk-ukf.pl/wp-content/uploads/2020/05/SPAC_regulamin_PL.pdf

UHF-FT8 Activity - 432 MHz, środa 14 września 2022, godz. 17:00-21:00 UTC, organizator BANAT, regulamin: https://www.ft8activity.eu/index.php/en/

SPAC- 70 MHz - zawody aktywności UKF - czwartek, 15 września 2022, godz. 17:00 - 21:00 UTC
Regulamin: https://pk-ukf.pl/wp-content/uploads/2020/05/SPAC_regulamin_PL.pdf

Zawody SPAC prowadzi i rozlicza Stowarzyszenie Polski Klub UKF. Dzienniki w formacie EDI prosimy wysyłać na adres: http://spac.pk-ukf.pl/

Info. Stanisław SQ2EEQ

IV Technika

Rozważania na temat pytania egzaminacyjnego UKE widoczne w wersji PDF


V. Silent Keys

SP3AXJ SK

31 sierpnia odszedł do Krainy Wiecznych DX-ów nasz Kolega, przyjaciel - Jurek SP3AXJ. Był jednym z pierwszych, który w latach 70-tych pracował w paśmie 2 metrowym w Koninie. Brał z licznymi sukcesami udział w wielu zawodach na falach krótkich. Był również w czołówce pracujących na RTTY, wtedy na Commodore C16. Kilka lat temu plasował się wysoko we współzawodnictwie PSK31. A do dyspozycji miał tylko 20m drutu za oknem.

Będzie nam Go brakowało! Żegnaj Jurku - Koledzy z Konina"

Info. Piotr SP2DMB
________________________________________________________________
SP9SNH SK

Z przykrością informujemy, że w dniu 05.09.2022 r. w godzinach popołudniowych po długiej chorobie zmarł Kolega Marian Kocur SP9SNH. W przeszłości był aktywnym członkiem OT 31 PZK. Pogrzeb odbędzie się w kościele w Rydułtowach na Orłowcu w piątek 09.09.2022 r. o godzinie 9:00. Składamy wyrazy współczucia małżonce oraz całej rodzinie.

Informację przekazał Andrzej SP9N.

73! Gienek SQ9HZM

__________________________________________________

Redakcja Komunikatów PZK dziękuje za przesłane materiały: Adamowi SQ9S, Stanisławowi SQ2EEQ, Andrzejowi SP2GJI, Henrykowi SP9FHZ, Józkowi SQ9EJ, Hubertowi SP9MDY, Piotrowi SP2DMB, Jurkowi SP6BXP, Eugeniuszowi SQ9HZM

Informujemy, że Prezydium ZG PZK podjęło decyzję, aby wszyscy członkowie PZK zarejestrowani w bazie systemu OSEC otrzymywali Komunikat PZK "z urzędu", jako tzw. wartość dodaną. Komunikaty są od lat robione i nadawane w paśmie 80m sporym wysiłkiem osób będących w składzie Redakcji.
Jednocześnie Redakcja Komunikatu prosi o niewysyłanie na adres dystrybucyjny odpowiedzi i listów. Prosimy je kierować na indywidualne adresy e-mail członków Redakcji: sp2jmr@pzk.org.pl, sp5ela@rf.pl, sp5e@krotkofalow.cy

Materiały do Komunikatu PZK na kolejną środę powinny być przesłane nie później niż do wtorku, godz. 15:00. Materiały prosimy nadsyłać jednocześnie na adresy: sp2jmr@pzk.org.pl, sp5ela@rf.pl. W przypadku przesłania ich później mogą znaleźć się w następnym środowym komunikacie, czyli za tydzień.
Teksty wymagające autoryzacji przed publikacją powinny być dostarczone przynajmniej 24 godziny wcześniej, czyli do poniedziałku, godz. 15:00.

Uwaga! Dostarczane do publikacji zdjęcia muszą mieć opisy oraz informację dotyczącą praw autorskich. W przypadku wizerunku osób małoletnich wymagana jest zgoda opiekunów ustawowych. Materiał fotograficzny należy dostarczać w postaci plików graficznych niezależnych od opisu tekstowego (osobne pliki jpg, png, niezagnieżdżone w strukturze tekstu), zdjęcia muszą być opisane.

Autor przekazując swój materiał do publikacji przenosi na Polski Związek Krótkofalowców (zwany dalej Wydawcą) prawa autorskie do publikacji utworu w formie pisanej, materiału fotograficznego oraz ich rozpowszechniania za pomocą innych mediów, np. takich jak poczta elektroniczna i Internet. Przeniesienie praw autorskich jest nieodwracalne. Tekstów nadesłanych nie zwracamy. Nadesłanie materiału / tekstu nie jest równoznaczne z jego opublikowaniem. Zamieszczenie publikacji i innych materiałów w Komunikatach PZK i na portalu PZK jest nieodpłatne.
Redakcja Komunikatu PZK zastrzega sobie prawo do dokonywania skrótów i korekt nadsyłanego materiału, także prawo do dokonywania w nadesłanych materiałach zmian tytułów, skrótów, poprawek stylistyczno-językowych oraz do usuwania usterek innego typu (np. terminologicznych lub dotyczących warstwy dokumentacyjnej), także do odrzucenia artykułu bez podania przyczyny.
Nie będą przyjmowane teksty nie spełniające podstawowych wymogów poprawności językowej.
Komunikaty PZK są nadawane w każdą środę o godzinie 18:00 czasu lokalnego na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM, a materiał w nich zawarty jest wykorzystywany przez Redakcję Krótkofalowca Polskiego.

Redakcja Komunikatów PZK: Piotr SP2JMR, Zygi SP5ELA, Krzysztof SP5E i Jurek SP3SLU - także nadający komunikaty środowe.

*Motto Redakcji
Odpowiedzialność za słowo jest ważnym etycznie wymaganiem odnoszącym się do człowieka, szczególnie kiedy występuje w przestrzeni publicznej i także w stowarzyszeniu. Służba prawdzie jest zatem nie tylko słusznym oczekiwaniem od Władz PZK i osób funkcyjnych ze strony wszystkich członków i niezrzeszonych radioamatorów, ale i jej moralnym obowiązkiem. Dotyczy to również Redakcji Komunikatów PZK.
W nawiązaniu do tej zasady informujemy, że Redakcja Komunikatów PZK dokłada wszelkich starań, aby ww. kryteria zostały spełnione. Otrzymywany materiał "z terenu", często jest obarczony błędami, zawiera pewne nieścisłości. Korekty materiału wymagane są w prawie każdym co środowym wydaniu Komunikatu PZK.
Piotr SP2JMR od KZD PZK w Kołobrzegu w 2000 roku, kiedy został wybrany Prezesem PZK rozpoczął wydawanie Komunikatu PZK (nazywanego wcześniej "Komunikatem sekretariatu ZG PZK"). Od 2009 roku do redakcji dołączył Zygmunt SP5ELA, a od roku 2013 Jurek SP3SLU nadający komunikaty przez radio na 3702.5 KHz o godz. 18-tej z lokalizacji Mariantów). Od lutego 2022 r. członkiem Redakcji jest Krzysztof SP5E, który odpowiada za nową szatę graficzną Komunikatów.
Redakcja Komunikatów PZK

UWAGA! Komunikaty środowe PZK - subskrypcja
Komunikaty PZK (środowe), wcześniej tzw. Komunikaty sekretariatu ZG PZK są wysyłane pocztą elektroniczną w każdą środę w ramach subskrypcji (e-mail) do osób zainteresowanych wiadomościami organizacyjnymi Polskiego Związku Krótkofalowców oraz informacjami dot. innych podmiotów, ale związanymi z krótkofalarstwem. Do roku 2018 adresy e-mail subskrybentów (około 400) dopisywał administrator. Od marca 2018 r. subskrypcja komunikatów została zautomatyzowana.
Aby otrzymywać Komunikat PZK (środowy), należy wysłać wiadomość (e-mail) na adres: komunikat-pzk@pzk.org.pl z tekstem "subscribe" w temacie wiadomości (subscribe r11; bez apostrofów). Aby zrezygnować z subskrypcji należy wysłać wiadomość z tekstem "unsubscribe"
w temacie (unsubscribe - bez apostrofów).