Komunikat PZK nr 35/22 z dnia 31.08.2022
Dodane przez sp2jmr dnia 2022-08-31 / 22:34
KOMUNIKAT Polskiego Związku Krótkofalowców
NR 35/2022 z dnia 31 sierpnia 2022 r. (wakacyjny)

Witamy wszystkich Słuchaczy i Odbiorców naszych cotygodniowych komunikatów. Komunikaty PZK są nadawane w każdą środę o godzinie 18:00 czasu lokalnego na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM, oraz publikowane na portalu PZK, a także rozsyłane na listę wysyłkową. Zautomatyzowane archiwum komunikatów znajduje się na osobnym serwerze: https://komunikat.pzk.org.pl/


I. Sprawy organizacyjne

1. Pomoc walczącej Ukrainie

W związku z krytyczną sytuacją po napaści Rosji na Ukrainę apelujemy do wszystkich krótkofalowców SP o wsparcie ludności Ukrainy. PZK nie ma w swoim statucie działalności pomocowej lub charytatywnej proponujemy dokonywanie wpłat na pomoc Ukrainie, którą należy wpłacać na konta stowarzyszeń i fundacji zajmujących się statutowo taką działalnością. Przykładowo są to: Polska Akcja Humanitarna (PAH), Caritas Polska, Polski Czerwony Krzyż (PCK), Fundacja rSiepomagar1;, Fundacja rPolskie Centrum Pomocy Międzynarodowejr1; PCPM i jeszcze wiele innych. Zbiórki prowadzą także niektóre podmioty gospodarcze, w tym sieci sklepów. Wiele z nich prowadzi także punkty przyjęć pomocy rzeczowej, zbierając odzież, artykuły spożywcze, higieniczne oraz sprzęt survivalowy. Szczegółowe informacje znajdziecie na ich stronach internetowych. Szczegółowe informacje na temat potrzeb w zakresie pomocy podaje Narodowy Instytut Wolności pod adresem strony http://cutt.ly/PomocUchodzcomzUkrainy, na której znajduje się zaktualizowana baza informacji, gdzie aktualnie pomoc uchodźcom
z Ukrainy jest najbardziej potrzebna i jaki rodzaj pomocy jest obecnie najbardziej pilny. Lista pełnomocników wojewodów jest dostępna pod adresem www.gov.pl/pozytek/dlaukrainy .
Prosimy o zgłaszanie oferowanej pomocy za pośrednictwem rządowej strony internetowej www.pomagamukrainie.gov.pl .

Z góry dziękujemy za każdą formę pomocy i zaangażowania, także poprzez przekazywanie niniejszej wiadomości osobom i organizacjom, które mogą włączyć się w akcję #PomagamUkrainie.

Na bazie informacji Komitetu ds. Pożytku Publicznego NIW.
Prezydium ZG PZK

2. Dodatkowe sesje radioamatorskie wrzesień, październik 2022

Już dzisiaj UKE udostępni 16 dodatkowych terminów egzaminów w 13 miastach. Dziękujemy. Zgodnie z obietnicą aktywne pomagamy i zabiegamy o dodatkowe terminy. Jeśli chcesz podejść do egzaminu i brakuje terminu w Twoim mieście zachęcamy do kontaktu z PZK na adres: sp5e@pzk.org.pl

L.p. Delegatura/miejsce egzaminu termin godzina

1. Białystok 07.10.2022 14.00
2 Bydgoszcz 29.09.2022 10.00
3 Gdynia 29.09.2022 15.00
4 Kielce 06.10.2022 11.00
5 Kraków 29.09.2022 11.00
6 Opole 03.10.2022 16.00
7 Olsztyn 07.10.2022 10.00
8 Poznań 30.09.2022-1300, 28.10.2022 -13.00
9 Rzeszów 20.09.2022 13.00
10 Siemianowice Śląskie 29.09.2022-9.00, 6.10.2022- 9.00
11 Wrocław 30.09.2022- 11.00
12 Zielona Góra 23.09.2022-12.00, 7.10.2022 -12.00
13 Warszawa 20.09.2022- 16.00

Info. Piotr SP2JMR

3. Bądź zmianą, którą chcesz zobaczyć

Masz wiedzę i doświadczenie, którymi chcesz się podzielić? Szczególnie szukam osób, które chcą wesprzeć projekt w zakresie przeprowadzania łączności przez satelity oraz ISS, organizowania misji balonowych, wykonywania prostych projektów DIY zahaczających o krótkofalarstwo (związanych z łącznością w pasmach ISM oraz krótkofalarskich), przygotowania do egzaminu, organizowania i pracy na stacji remote. Nie zamykamy się jednak tylko na te tematy. Może po prostu chcesz wesprzeć projekt. Nie ma znaczenia czy jesteś członkiem PZK, czy krótkofalowcem niezrzeszonym, ani miejsce zamieszkania. Będzie przygoda i na pewno będzie ciekawie. Jeśli chcesz dołączyć i wspierać projekt odezwij się proszę pisząc na adres: sp5e@krotkofalow.cy
Chciałbym również wykorzystać doświadczenia z DARC, dlatego dodatkowo szukam krótkofalowców, którzy są jednocześnie nauczycielami. Niezależnie od tego jakiego przedmiotu uczą. Magicy, którym nie są obce hasła takie jak Docker, Wordpress czy Matrix, są też więcej niż mile widziani!

Przypominam - we wrześniu ruszamy z projektem w ramach którego chcę, aby krótkofalarstwo było bardziej widoczne w szkołach. Zachęcimy szkoły i młodych do odkrycia krótkofalarstwa i podjęcia różnych aktywności w nowym roku szkolnym. Nasza pasja nie musi być przedstawiana jako hobby "leśnych dziadków". Wielu młodych wybiera własną drogę. Robią szalone rzeczy. Mają odwagę i naprawdę zmieniają świat... Warto z nimi rozmawiać! Od czego zaczynamy? We wrześniu zapraszamy do współpracy szkoły i czekamy na zgłoszenia. Tu mamy wszystko już praktycznie zapięte na ostatni guzik. Tak łatwiej przetrzeć szlak, nawiązać lokalne kontakty. Mamy konkretne propozycje, ale też zobaczmy jakie są pomysły/potrzeby i w oparciu o nie przygotujemy plan gry na cały rok szkolny. Tam, gdzie nie będzie zgłoszeń szkół/nauczycieli, damy dodatkowo szansę młodym na przejęcie inicjatywy.

Info. Krzysztof SP5E

II. Wydarzenia

4. MIĘDZYNARODOWY WEEKEND LATARNIANY ILLW - 20/21 sierpień 2022 r.

Międzynarodowy Weekend Latarniany z Latarni Morskiej HEL pod znakiem SN1K/2.
Team w składzie: Jarek SP1C, Piotr SP1GZF, Jurek SQ2NIA, Darek SQ1OD.
Wyjazd z Koszalina w piątek godz. 5 rano przez Darłowo i Słupsk zabierając po drodze kolejne niezbędne wyposażenie na dwa samochody, Jarka SP1C i Darka SQ1OD. Do latarni dotarliśmy bez przeszkód. Wybraliśmy drogę alternatywną i był to dobry wybór. Jazda spokojna, mały ruch samochodów.
Rozwinęliśmy namiot, pawilon na sprzęt, 2 anteny GP i dipol na 80m. Sprzęt to IC 7600 i IC 735.

Problemem były duże zakłócenia od lokalnych urządzeń w latarni. Słyszeliśmy kolegów z Kołobrzegu pracujących z latarni, ale nie słyszeliśmy ich korespondentów. Stąd najwięcej łączności na emisjach cyfrowych FT8 i FT4.
Pogoda dopisała, jedynie w nocy z soboty na niedzielę padał deszcz. Namiot i pawilon skutecznie ochronił nas przed przemoczeniem.
Piotrek SP1GZF spełniał się w roli kucharza i wypadł znakomicie. Humory dopisywały, atmosfera pełna przyjaźni, interesujące rozmowy i kilka ciekawych pomysłów. Jednym z nich był pomysł Jarka SP1C dotyczący wywiadów i krótkich filmów z kolegami zasłużonymi dla naszego Oddziału.
Kolejny pomysł, to koszulki dla członków naszego OT-22 PZK. Musimy przedyskutować szczegóły - takie jak wzór, kolor, napisy itp.
Myślę, że oba pomysły trafne i warte wdrożenia.
Filmy robione przez Jarka SP1C są bardzo ciekawe i zrobione ze smakiem.
Film z naszej wyprawy: https://youtu.be/bZ1g6C0DUVM
Składamy podziękowanie dla Urzędu Morskiego Gdynia za zgodę na pracę z latarni i koledze Zdzisławowi SP1II za wsparcie organizacyjne.
Kolegom Jarkowi SP1C, Piotrowi SP1GZF, Darkowi SQ1OD za mile spędzony czas w ich towarzystwie.

Info i foto: Jurek SQ2NIA

5. 800-lecie Zielonej Góry

Organizatorem akcji dyplomowej z okazji 800-lecia Zielonej Góry i 700-lecia praw miejskich jest grupa operatorów skupiona przy Akademickim Klubie Krótkofalarskim SP3PGX oraz przyjaciele radiooperatorzy. SN0ZG - stacja okolicznościowa. Operatorzy: SP3BKR, SP3LM, SP3GTP, SP3DVF, SP3VK, SP3VZF, SP3STK. Dla uczestników akcji dyplomowej będzie wystawiany okolicznościowy certyfikat. Czas trwania akcji: 01/09/2022 00.00 UTC do 15/09/2022 23.59 UTC. Pasma: 3.5MHz, 7MHz, 144MHz, 440MHz (dopuszczamy pracę przez przemienniki). Emisje: SSB, FM, FT8, FT4. Certyfikat wydawany będzie w formie elektronicznej PDF. Warunkiem uzyskania certyfikatu jest przeprowadzenie co najmniej dwóch QSO / SWL na dowolnym paśmie oraz dowolną emisją. QSO / SWL muszą być wykonane w innych dniach. Wszystkie QSO będą raz w tygodniu przesyłane do logu www.qrz.com. Dzienniki SWL w formacie CABRILLO należy przesłać na adres: sp3bkr@gmail.com. Wszelkie pytania i sugestie kierować na adres: sp3bkr@gmail.com

Info. Maciek SP3BKR

6. 150 -lecie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Louisa Breille'a w Bydgoszczy

Rok 2022 jest rokiem szczególnym dla Kujawsko-Pomorskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1, dla Dzieci i Młodzieży Słabo-Widzącej i Niewidomej im. Louisa Brailler17;a w Bydgoszczy z uwagi na jubileusz 150-lecia jego istnienia. Placówka ta rozpoczęła swoją działalność 4 maja 1872 roku.
K-P SOSW jest najstarszą placówką w Polsce kształcącą osoby z dysfunkcją wzroku. Placówka zajmuje się edukacją i rewalidacją dzieci i młodzieży niewidomej i słabo widzącej. Łącząc tradycję i nowoczesność na stałe wrosła w historię Bydgoszczy oraz województwa kujawsko-pomorskiego.
Ośrodek im. L. Braille'a w Bydgoszczy jest nowoczesnym, otwartym i kreatywnym centrum kształcącym uczniów niewidomych, słabo widzących, głucho-niewidomych oraz ze złożoną niepełnosprawnością w wieku do 24 lat. Duży nacisk kładziony jest na wczesne wspomaganie rozwoju małego dziecka (w wieku od 0 do 6 lat). W skład Ośrodka wchodzą: szkoła podstawowa z oddziałami przedszkolnymi, liceum ogólnokształcące, technikum, szkoła policealna, branżowa szkoła I i II stopnia oraz szkoła przysposabiająca do pracy. Dzięki kompleksowym zajęciom edukacyjnym, wychowawczym i rewalidacyjnym grono tyflopedagogów rozwija w uczniach poczucie własnej wartości i współodpowiedzialności za siebie i za innych. Nauka, praca i zabawa w grupie rówieśniczej pozwalają na wszechstronny rozwój dziecka we własnym tempie oraz kreatywne myślenie. Szkoła przygotowuje uczniów zarówno do samodzielności życiowej, jak również do zdawania egzaminów zewnętrznych, takich jak matura i egzaminy potwierdzające kwalifikacje w zawodach. Umożliwia absolwentom kontynuację nauki na studiach wyższych i w szkołach policealnych. Przygotowuje również do aktywnego i świadomego uczestnictwa w życiu społecznym, zawodowym, politycznym, gospodarczym, sportowym w kraju i za granicą.
Bydgoski Klub Krótkofalowców SP2PBY od ponad pięciu lat prowadzi na terenie
K-P SOSW pozalekcyjne szkolenie krótkofalarskie. Chcąc włączyć się w obchody jubileuszu 150-lecia istnienia Ośrodka klub SP2PBY organizuje w dniach 05-11 września akcję dyplomową. Wszelkie informacje dotyczące akcji dyplomowej, jak również jej Regulamin znajdują się na stronie www.sp2pby.pl .

Zapraszamy wszystkich do wzięcia udziału w tej akcji.

Info. Andrzej SP2GJI

III. SPORT

7. Zaproszenie - wesprzyjmy naszych z SN7L

Serdecznie zapraszamy wszystkie stacje polskie do łączności z SN7L, w zbliżających się Zawodach IARU 2m.
Będziemy pracować ze Śnieżki, z LOC JO70UR. Zawody rozpoczynają się w sobotę 03.09 o godzinie 16:00 czasu lokalnego, kończą w niedzielę 04.09 o 16:00.
Przez całe 24 godziny, QRG - 144.180 MHz +- QRM.
Nowością w bieżącym roku, będzie dodatkowy system w polaryzacji pionowej zwrócony na Polskę. Chcemy, aby stacje, które posiadają tylko pionowe anteny i TRX z SSB/CW, miały szansę na QSO z nami. System ten będzie na pewno włączony w godzinach nocnych pomiędzy 2:00 a 6:00 w niedzielę. Być może w ostatnich godzinach Zawodów (14.00-15.00) będziemy w stanie również go wykorzystać, lecz będzie to zależało od sytuacji i propagacji.
Serdecznie prosimy o przekazanie tej informacji potencjalnie zainteresowanym. Każda stacja z SP jest dla nas wyjątkowo cenna!
Podobnie do roku poprzedniego, na naszej stronie znaleźć można prosty generator, który służy do wygenerowania pliku w odpowiednim formacie.
Generator dostępny jest na stronie https://sn7l.pgk.net.pl/ - zakładka: GENERATOR LOGU.
Aby zaliczyć QSO należy uzupełnić tabelkę o sobie (znak, swój LOC, swój adres email, wybrać kategorię - SINGLE lub CHECKLOG - moc nadajnika i rodzaj anteny). Następnie trzeba wpisać dane odnośnie QSO: godzinę (UTC!), raport odebrany i raport nadany, numer kolejny swojego QSO, numer odebrany QSO, oraz odebrany LOC. Trzeba też wybrać rodzaj emisji (SSB lub CW). Po wciśnięciu PRZEŚLIJ LOG sprawa się kończy. Log zostaje przesłany w odpowiednim formacie do IARU.
Przypominamy, iż w pierwszych kilku godzinach, możemy mieć problem z odbiorem dalszych polskich stacji, prosimy o cierpliwość i wyrozumiałość. Na pewno będziemy często obracać nasze anteny na Polskę. Każde QSO jest dla nas szczególnie cenne, prosimy o wsparcie równie mocne, jak w 2021!
Po Zawodach, każda stacja z SP znajdzie na naszej stronie, specjalnie przygotowany plik .mp3 ze swoją łącznością, oraz DYPLOM, który potwierdzi nasze QSO. Każdy będzie mógł sprawdzić jak go było słychać na Śnieżce, a DYPLOM wrzucić na QRZ. Pierwsze próby łączności planujemy na czwartek 01.09, lub piątek 02.09, w zależności od pogody na Śnieżce.

PODSUMOWUJĄC

Serdecznie zapraszamy wszystkie stacje posiadające TRX z SSB/CW 2m, do QSO ze Śnieżką! Każda stacja z SP jest dla nas szczególnie ważna!
Anteny pionowe również będą miały szanse na QSO, najlepiej w godzinach nocnych.
Bronimy 1 miejsca, prosimy o wsparcie podobne do 2021.
Zaproście do QSO wszystkich, którzy chcieliby usłyszeć Śnieżkę!
144.180MHz, 03-04.09.2022, 16:00 do 16:00 (lokalny).

Z pozdrowieniami,
SN7L Team

8. Wiadomości nie tylko DX-owe

9M - Wschodnia Malezja: Z okazji 65. rocznicy niepodległości (31 sierpnia 1957) stacje 9M65MQ z Sarawaku i 9M65MS z Sabah będą w eterze od 29 sierpnia do 1 września.

9M - Zachodnia Malezja: Z tej samej okazji co Wschodnia Malezja, stacje Zachodniej Malezji 9M65MA, 9M65MB, 9M65MC, 9M65MD, 9M65MJ, 9M65MK, 9M65MM, 9M65MN, 9M65MP, 9M65MR, 9M65MT i 9M65MW będą QRV od 29 sierpnia do 1 września ze wszystkich stanów. QSL bezpośrednio do 9M2OHM.


A3 - Tonga: Masa, JA0RQV wrócił do Nuku'alofa (OC-049), Tonga w dniu 22 sierpnia i będzie aktywny ponownie jako A35JP do końca września. W wolnym czasie pracuje CW, FT8, FT4 i trochę SSB na 80-10 metrów. QSL via LoTW, OQRS Club Log lub znak domowy (biuro preferowane).

BV0 - Tajwan: Członkowie Chinese Taipei Amateur Radio League (CTARL) będą aktywni w dniach 3-4 września jako BV0SC, podczas 2022 Sun Moon Lake International Swimming Carnival (https://www.pulifourswim.tw/en/index.php). Aktywność będzie wyłącznie na 14230 kHz (SSTV) i 18100 kHz (FT8). QSL via BX5ABA.

CN - Maroko: Michel, F5LRL będzie aktywny w stylu wakacyjnym jako CN2DX z okolic Kenitra, Maroko od 28 sierpnia do 9 września na SSB, CW i FT8, 40, 20, 17, 15, 12, 10 metrów około 5-10 UTC i 18-22 UTC. QSL via znak domowy.

E4 - Palestyna: Thabet, E41TM, jest świeżo upieczonym krótkofalowcem w Gazie. Otrzymał swoją licencję 24 sierpnia i jest ona ważna przez rok. Według jego strony QRZ.com, Thabet ma Yaesu FT-1000MP i zbudowaną przez siebie magnetyczną antenę pętlową, która pokrywa 40/30/20/17/15. metrów z rozsądnym SWR. Jednakże, my nie widzieliśmy jeszcze żadnych QSN w sieciach Cluster. Ma on stronę na facebooku (https://www.facebook.com/thabet555/), która pokazuje zdjęcia jego sprzętu.

EA - Hiszpania: Stacje AM38SDC (1 - 11 września), EG1SDC-EG9SDC (1 - 7 września), EH1SDC-EH9SDC (8-11 września) i ED3SDC (18 września) będą aktywne dla upamiętnienia Dnia Asturii i patronki księstwa, popularnie zwanej Santina de Covadonga. Jest to 38 edycja wydarzenia specjalnego "SDC". QSL via EA1AUM (bezpośrednio lub przez biuro), LoTW i eQSL.
Więcej informacji, w tym dzienniki online i certyfikaty, będą dostępne na https://santina.dxfun.com/

EK - Armenia: Dima, RX3DPK, jest obecnie w Erewaniu i będzie aktywny jako EK/RX3DPK do 27 sierpnia 2023 roku. Z początku aktywność będzie ograniczała się wyłącznie do FT8 na 15 metrach, ale w końcu będzie na innych pasmach, QO100 i EME. QSL via RX3DPK.

F - Francja: Stacja TM43CDXC będzie aktywna w dniach 3-17 września z okazji 43. zjazdu Clipperton DX Club (https://cdxc.org/) , który odbędzie się w w La Bussiere (Vienne) w dniach 16-18 września. QSL via F5CWU's OQRS (http://www.f5cwu.net/oqrs/).

FH - Wyspa Mayotte: Marek/F4VVJ ex SQ6WR będzie aktywny od 1.9.2022 do 1.4.2024 pod znakiem FH4VVK z Mayotte. Będzie QRV na wszystkich pasmach HF. QSL direct lub eQSL.

LZ - Bułgaria: Stacja LZ20ARDF będzie aktywna z okazji 20 ARDF Championships (https://ardf2022.eu/), które odbędą się w dniach 28 sierpnia - 3 września i których gospodarzem będzie Bułgarska Federacja Radioamatorów. QSL przez biuro.

OE - Austria: Stacja OE25TU będzie aktywny od 1 września do 31 października br. z okazji 25-lecia OVSV Lower Austria's district branch of Tulln-Stockerau (OE3XAS). QSL via Club Log OQRS.

ON - Belgia: OR1050HERZ to specjalny znak wywoławczy członków Amateur Radio Club De Pinte (ON6MS) z okazji 1050 rocznicy założenia miasta Herzele w belgijskiej prowincji East Flanders. Aktywność od 1 września do 31 października na wszystkich pasmach i różnymi emisjami. QSL przez biuro.

ON - Belgia: Stacja OQ100MBS będzie aktywna w dniach 1-30 września br. w celu obchodów 100-lecia Królewskiej Szkoły Carillonowej w Mechelen.

OY - Wyspy owcze: Col, MM0NDX i Jonathan, MM0OKG będą aktywni jako OY/MM0NDX i OY/MM0OKG z Rituvik, Wyspy Owcze (EU-018) w dniach 1-5 września na różnych pasmach i emisjach używając pionowych anten obok morza. QSL via EB7DX.

PY - Brazylia: Upamiętniając dwusetną rocznicę uzyskania przez Brazylię niepodległości od Portugalii (7 września 1822), stacja PW2IND będzie aktywna w dniach 1-30 września na 160 - 2 metrach SSB, CW i FT8. QSL via PY2GTA (direct) lub via PP5AA (bureau).

SV - Grecja: Duża grupa greckich operatorów będzie aktywna jako SX39J w dniach 10-18 września dla upamiętnienia kluczowej roli, jaką odegrał Japoński statek handlowy w ratowaniu setek uchodźców podczas Wielkiego Pożaru Smyrny we wrześniu 1922 roku. QSL via LoTW, eQSL, Club Log OQRS, lub bezpośrednio do SV2GWY. Dodatkowe informacje: https://sv2rck.gr/SX39J/.

SV5 - Dodecanese: Gerben, PG5M będzie aktywny w stylu wakacyjnym z Dodecanese (EU-001) w dniach 4-11 września jako SV5/PG5M tylko CW na 40-10 metrów. QSL przez Club Log's OQRS i LoTW.

TY - Benin: Ekspedycja Russian DXpedition Team do Beninu ma się teraz odbyć w dniach 14-26 października. Ośmiu operatorów (R2BZ, R5AF, R7AL, R9LR, RA1ZZ, RT2O, RW8A i RW9JZ) będzie QRV jako TY0RU na 160-6m i na satelicie QO-100 , CW, SSB i FT8 z kilku stacji i szerokiej gamy anten. QSL via Club Log OQRS i LoTW. Więcej informacji: https://ty0ru.org/.

W - USA: Z okazji zorganizowanej przez Citrus Belt ARC, 23 dorocznej impreza Route 66 On The Air dwadzieścia jeden amatorskich stacji radiowych używających znaków wywoławczych 1x1 (W6A-W6U) będzie pracować z miast wzdłuż Drogi 66 w dniach 10-18 września. Dodatkowe informacje: https://w6jbt.org/.

YV - Wenezuela: 4M5MAG jest specjalnym znakiem wywoławczym dla Radio Club Venezolano's Casa Regional San Antonio de los Altos (YV5SAA) z okazji 100-lecia "Magazine de Radio" (https://yv5saa.blogspot.com/) Aktywność od 1 września do 31 grudnia na 160, 80, 40, 20, 15, 10 i 6 metrów CW, SSB i FT8. QSL via LoTW, Club Log, eQSL. Więcej informacji na stronie https://www.qrz.com/db/4M5MAG.

XT - Burkina Faso: Harald, DF2WO będzie ponownie aktywny jako XT2AW z Burkina Faso w dniach 4 - 18 września. Będzie pracował FT8, SSB i CW na wszystkich pasmach z dodatkowym planem pracy także na 6 metrach i QO-100. QSL via OQRS M0OXO.

Wyniki zawodów:
WAE CW Raw scores: https://dxhf2.darc.de/~waecwlog/user.cgi?fc=loglist&form=referat&lang=de

Nadchodzące zawody:
IARU Region 1 Field Day, SSB: 3 września 1300UTC - 4 września 1259UTC
https://www.darc.de/der-club/referate/conteste/iaru-region-1-fieldday/en/

IARU Region 1 145 MHz Contest: 3 września 1400UTC - 4 września 1400UTC
https://www.iaru-r1.org/wp-content/uploads/2021/03/Rules-2021.pdf

All Asian DX Contest, Phone: 3 września 0000UTC - 4 września 2400UTC
https://www.jarl.org/English/4_Library/A-4-3_Contests/2022AA_rule.htm


Film z aktywacji latarni morskiej przesłany przez Piotra SP1GZF (SN1F):
https://youtu.be/bZ1g6C0DUVM

DXpedycja TX5N odbyła się 16-29 kwietnia 2022 roku. 9-stronicowy artykuł napisany przez Gene Spinelli (K5GS, ZL1NA, VK2IXC) o DXpedycji jest teraz dostępny online pod adresem:
https://tx5n.net/wp-content/uploads/2022/08/TX5N-Report-8-21-2022.pdf

Pozdrawiam Marcin SP3BBS

9. UKF-zawody

W najbliższym czasie:

Zawody IARU 145 MHz - coroczne zawody Regionu 1 IARU, sobota/niedziela 3-4 września 2022, godz. 14.00-14.00 UTC. Regulamin zawodów:
http://vhfcontests.pk-ukf.pl/docs/Regulamin_zawodow_VUSHF_R1-IARU_2021_PL.pdf
Organizatorem zawodów jest IARU R1, i tam należy wysyłać dzienniki poprzez stronę IARU podaną w regulaminie; wysłanie logów na stronę PK UKF http://vhfcontests.pk-ukf.pl pozwoli na zestawienie wyników krajowych. Przed zawodami uruchomiona będzie funkcja pn. "Kto i skąd będzie QRV".
Bezpośredni link: https://pk-ukf.pl/zawody/kalendarz-zawodow-vhf-uhf-shf/kto-i-skad-bedzie-qrv/.
Uwaga: Na spotkaniu PK UKF w Zieleńcu ubiegłoroczny zwycięzca tych największych europejskich zawodów VHF, nasz krajowy team SN7L poinformował, że w tym roku zostanie przygotowany specjalny system antenowy o polaryzacji pionowej. Powinno to umożliwić przeprowadzenie QSO w zawodach ze stacją SN7L tym operatorom, którzy co prawda posiadają transceiver SSB, ale nie dysponują antenami innymi niż pionowe. Doskonały potencjał nadawczo-odbiorczy teamu na Śnieżce wydaje się, że pozwoli na przeprowadzenie łączności z najsłabszymi stacjami, choćby z drugiego końca Polski. Na ile to się sprawdzi, przekonamy się w nocy z soboty na niedzielę, w godzinach proponowanych do takich łączności, to znaczy między północą a wczesnym rankiem, kiedy ruch na paśmie jest na ogół mniejszy. Stacja SN7L będzie pracowała na stałej częstotliwości w okolicy 144.180 MHz. Oczywiście, każde QSO musi zostać prawidłowo zalogowane, a dziennik każdej stacji wysłany do organizatora, choćby do kontroli - ale musi zostać wysłany. Inaczej cały wysiłek na nic....

SPAC-144 MHz -zawody aktywności UKF -wtorek, 6 września 2022, godz. 17:00-21:00 UTC
Regulamin: https://pk-ukf.pl/wp-content/uploads/2020/05/SPAC_regulamin_PL.pdf

UHF-FT8 Activity- 144 MHz, środa 7 września 2022, godz. 17:00-21:00 UTC, organizator BANAT, regulamin: https://www.ft8activity.eu/index.php/en/

SPAC-50 MHz - zawody aktywności UKF - czwartek, 8 września 2022, godz. 17:00 - 21:00 UTC
Regulamin: https://pk-ukf.pl/wp-content/uploads/2020/05/SPAC_regulamin_PL.pdf

Zawody SPAC prowadzi i rozlicza Stowarzyszenie Polski Klub UKF. Dzienniki w formacie EDI prosimy wysyłać na adres: http://spac.pk-ukf.pl/

Stanisław SQ2EEQ

IV. Technika

10. Projekt M17
Warto zainteresować się projektem M17 i przetestować go u siebie. Dziś mam okazję porozmawiać z Wojtkiem SP5WWP o krótkofalarstwie oraz projekcie, który wzbudza coraz większe zainteresowanie.

SP5WWP: Czołem! Bardzo cieszę się z możliwości przedstawienia projektu M17

Czym jest M17? Gdybyś miał przybliżyć go krótkofalowcom, którzy do dzisiaj nie śledzili tego projektu...

SP5WWP: M17 to przede wszystkim otwarta, darmowa specyfikacja trybu łączności cyfrowej. Pomysł na utworzenie projektu powstał na przełomie 2018 i 2019 roku w klubie krótkofalarskim SP5KAB w Warszawie. Jako rozszerzenie naszej działalności, tworzymy również urządzenia (również na otwartej licencji) wspierające nasz tryb. Zarówno dokumentacja protokołu jak i wszystkie schematy i projekty płytek są dostępne na naszym GitHubie. M17 umożliwia transmisję głosu i danych. Jest oparty o modulację 4FSK znaną z m.in. DMR i NXDN. Szerokość pasma jednego kanału to 9 kHz (mamy tylko jedną szczelinę czasową, korzystamy z FDMA).

Co go wyróżnia?

SP5WWP: Jest kilka aspektów, które odróżniają M17 od pozostałych trybów. Najważniejszym według nas jest fakt, że korzystamy z otwarto źródłowego kodeka Codec 2 opracowanego przez Davida Rowe, VK5DGR. Jest to krótkofalowiec z Australii, laureat nagrody ARRL Technical Innovation Award z 2012 roku - właśnie za opracowanie wspomnianego kodeka. Prace nad nim rozpoczęły się jeszcze w 2009 roku, chociaż korzenie kodu źródłowego sięgają lat 90. Nie mniej ważnym wyróżnikiem M17 jest brak konieczności rejestracji i przydzielania użytkownikom ID (tak jak w popularnym w Polsce trybie DMR). W M17 identyfikatorem użytkownika jest jego znak wywoławczy. Jeśli jest unikalny w skali światowej, to dlaczego go nie użyć? Projekt nie jest zależny od żadnego z producentów sprzętu krótkofalarskiego. M17 jako jedyny wspiera łączenie reflektorów korzystając z IPv6. No i na koniec - projekt powstał w Polsce z mojej inicjatywy.

Na jakim etapie jesteście dziś? Tylko koncepcja? Pierwsze eksperymenty?

SP5WWP: Przez kilka ostatnich lat, dążąc do realizacji celu stworzenia trybu cyfrowego, nawiązałem wiele znajomości z krótkofalowcami z całego świata, przede wszystkim z USA, Niemiec, Włoch i Australii. Udało nam się stworzyć dokumentację (około 60 stron) opisującą dokładnie m.in. proces kodowania i dekodowania strumienia zawierającego mowę jak i danych pakietowych. Oprócz naszych własnych "subprojektów", z naszej specyfikacji korzysta OpenRTX, MMDVM, SDRAngel, OpenWebRX, SDR++ i inni, więc można tu mówić o sukcesie na polu implementacji protokołu. Na świecie istnieje ponad 130 reflektorów M17. W Polsce mamy co najmniej jeden, o którego istnieniu wiem. Jak dotąd żaden producent nie zdecydował się na dodanie trybu M17 do jakiegokolwiek z urządzeń. Dla "użytkownika końcowego" jednym z rozwiązań jest skorzystanie z modemu Module17. Umożliwia on skorzystanie ze zwykłego radia z wejściem 9600 bps do pracy w M17. Inną możliwością jest modyfikacja i podmiana oprogramowania jednego z radiotelefonów wspieranych przez OpenRTX. Jest to proces nieco trudniejszy, ale jak najbardziej wykonalny w amatorskich warunkach domowych. Oprócz tego wszystkiego M17 pojawiło się również jako artykuł na Wikipedii w kilku językach.

Brzmi ciekawie. Obecnie używam DMR, dlaczego M17 może mnie zainteresować? Jakość dźwięku czy odczuje tu jakieś różnice? Co z zasięgiem?

SP5WWP: Jakość dźwięku to bardzo subiektywna sprawa, dla mnie jest co najmniej porównywalna. Zapisy dźwięku z M17 są dostępne dla Czytelników na naszym kanale na YouTube. Zasięg jest fenomenalny - w zeszłym roku kolega Tomek SP5LOT wypuścił balon z beaconem M17 (kilkanaście miliwatów mocy). Dało się go odebrać i poprawnie zdekodować na olsztyńskim WebSDRze z odległości ponad 250 km. Jest to zasługa zastosowanego silnego kodowania korekcyjnego. Wydaje mi się, że krótkofalarstwo nie powinno korzystać z opatentowanych i chronionych prawami własności intelektualnej rozwiązań. Jednym z nich jest kodek AMBE(+) znany z DMR. Powstaje na świecie spory ruch. Rozważając o M17, warto również zauważyć bliźniaczy projekt FreeDV. Wykorzystuje on ten sam kodek, ale z dużo niższą -przepustowością. W odróżnieniu od M17 jest to tryb przeznaczony do pracy jako substytut modulacji SSB - świetny do pracy na KFie, stosowany również na QO-100.

Złośliwi powiedzą, że to całkowita nisza. Jednak inni dostrzegają potencjał... i jest o was coraz głośniej! ARRL nagrodził Cię w ramach rocznej nagrody za innowacje techniczne. Prowadzicie liczne prezentacje jak choćby ta ostatnia na Politechnice w Milanie. Sam uczestniczyłem we wcześniejszej podczas Virtual Ham Expo. W ramach programu Shaping the Future IARU zespół 1&3 wskazywał was w ramach jednej z kilku swoich rekomendacji. Status programu prezentował Sylvain F1GKR podczas ostatniego HAM RADIO w Friedrichshafen. Więc jak to jest?

SP5WWP: Krótkofalarstwo jest bardzo szerokim hobby. Dla każdego znajdzie się tu miejsce. Dla jednych całym światem są konstrukcje lampowe i CW/SSB. Dla mnie jest to M17. Tych "złośliwych" nikt do niczego nie zmusza. Kiedyś niszą był dowolny tryb cyfrowy, a chyba każdy widzi, czym są one teraz.

Wspomniałeś, że mogę zaadaptować już posiadane radio? Możesz opowiedzieć, co należy zrobić?

SP5WWP: Radiotelefony, które kwalifikują się do przeróbki, nie były bardzo mocno popularne w Polsce. Mam tu na myśli TYT MD-380, Retevis RT-3 i podobne konstrukcje, niektóre wodoszczelne. Modyfikacja sprzętu zwykle polega na wylutowaniu kilku elementów pasywnych i wlutowaniu jednej lub dwóch zworek z cienkiego drucika. Cała procedura dla wprawionej osoby zabiera około 25 minut. Po (lub przed) takiej modyfikacji należy podmienić oprogramowanie w radiu. Gotowe! Dokładny opis modyfikacji i przeflashowania wspieranych urządzeń dostępny jest na stronie projektu OpenRTX.

Gdzie najlepiej skierować pierwsze kroki?

SP5WWP: W zależności od posiadanego sprzętu (radiotelefony do przeróbki, SDR z możliwością nadawania, radio z trybem 9600 bps itd.) można próbować swoich sił w nadawaniu i odbiorze M17. Dla Czytelników z okolic Warszawy pewnym ułatwieniem może być obecność w eterze beacona M17 oznaku SR5MS zlokalizowanego w Nowym Dworze Mazowieckim na kominie Zakładu Energetyki Cieplnej na wysokości 148 m nad poziomem gruntu. Polecam dołączyć do naszego kanału na Matrixie i Discordzie (są ze sobą połączone). Mamy tam również polskojęzyczny kanał.

Obecnie to międzynarodowy projekt. Jak wygląda wasz Zespół?

SP5WWP: Trzonem zespołu są cztery osoby: ja, Steve Miller KC1AWV, Ed Wilson N2XDD i Mike W2FBI. Jesteśmy odpowiedzialni za kontakty z różnymi organizacjami na całym świecie, reprezentowanie, organizowanie i branie udziału w zlotach itd. Nie utworzyliśmy do tej pory osobowości prawnej w żadnym kraju. W sierpniu bieżącego roku zostałem członkiem komitetu technicznego FreeDV, co pozwoli na ukierunkowanie i uporządkowanie rozwoju kodeka Codec 2 i jego zastosowań w radioamatorstwie. Jesteśmy aktywni niemal każdego dnia na czacie Matrix/Discord. W każdy piątek o godzinie 19 czasu polskiego spotykamy się na reflektorze M17-M17 moduł C. Jako projekt jesteśmy bardzo silnie związani z OpenRTX z Włoch. Można powiedzieć, że oni w pewnym sensie odciążają naszych wolontariuszy przygotowując firmware wspierający M17.

Pomysł wydaje się nieco szalony. Gdzie i jak to wszystko się zaczęło? Jak wiele rewolucyjnych pomysłów w garażu?

SP5WWP: Wszystko miało początek w klubie SP5KAB w Warszawie. Nazwa projektu pochodzi od adresu klubu - Mokotowska 17. Planujemy przygotować do produkcji seryjnej urządzenia natywnie wspierające M17 tj. Module17, Mini17 (radiotelefon ręczny), Mobile17 (radiotelefon mobilowy). W ramach naszych zainteresowań leży łączenie przemienników poprzez łącza satelitarne, wykorzystujące QO-100. Chcemy też rozwijać Codec 2. W planach jest też publikowanie artykułów w QEX, TAPR DCC i innych mediach.

To musi zajmować sporo czasu. Masz jeszcze czas na to żeby usiąść do radia i zrobić QSO?

SP5WWP: A znasz takie przysłowie: "szewc bez butów chodzi"?

FT8 zmieniło krótkofalarstwo. Myślisz, że M17 też może?

SP5WWP: Niestety opinie co do FT8 i jego wpływu na krótkofalarstwo są podzielone. Sam tryb wywołał sporą fragmentację w środowisku radioamatorskim. Według mnie M17 ma całkiem inne oddziaływanie. Przejście do całkowicie otwartych i darmowych rozwiązań jest przyszłością krótkofalarstwa. Znajdowanie dla nich zastosowań pozostawiamy użytkownikom.

Dodatkowe informacje dla zainteresowanych na www.m17project.org. Bezpośredni kontakt do Wojtka znajdziecie na qrz.com

Info. Krzysztof SP5E

11. Internet inaczej czyli Starlink

Internet w odległych lokalizacjach lub w sytuacjach kryzysowych? Propozycja Starlink-a jest teraz bardziej dostępna! Właśnie obniżono opłaty. 230 zł miesięcznie zamiast 449 zł oraz jednorazowo 2300 zł za sprzęt. To nadal zdecydowanie więcej niż opłaty za klasyczny dostęp kablowy czy radiowy LTE/5G i ciężko porównywać te usługi. Wybierając Starlink zyskujemy na pewno niezależność od lokalnej infrastruktury w sytuacjach kryzysowych. Jednak szczególnie warto zwrócić uwagę na specjalną opcję "dla kamperów". Zapewnia ona dostęp w każdym miejscu, w którym Starlink ma aktywny zasięg Koszt to 285 zł/mies. Dodatkowo daje ciekawą możliwość dla nas - krótkofalowców. Możemy przygotować łącze zapasowe i "zamrozić opłaty". Zamawiamy zestaw, montujemy go, sprawdzamy w działaniu. Następnie zawieszamy usługę. Terminal czeka w gotowości, a my nie ponosimy opłat miesięcznych. Jeśli będzie potrzebny odwieszamy usługę. Rozliczenia są w jednomiesięcznych odstępach. Możemy wstrzymać i wznowić świadczenia usługi w dowolnym momencie. Zainteresował cię temat? Chcesz o nim przeczytać więcej w kolejnych komunikatach? Daj znać!
sp5e@krotkofalow.cy

Krzysztof SP5E

____________________________________________________
________________________________________________________________-

Redakcja Komunikatów PZK dziękuje za przesłane materiały: Marcinowi SP3BBS, Stanisławowi SQ2EEQ, Maciejowi SP7TEE- szefowi teamu SN7L, Jerzemu SQ2NIA, Andrzejowi SP2GJI, Maciejowi SP3BKR.

Informujemy, że Prezydium ZG PZK podjęło decyzję, aby wszyscy członkowie PZK zarejestrowani w bazie systemu OSEC otrzymywali Komunikat PZK "z urzędu", jako tzw. wartość dodaną. Komunikaty są od lat robione i nadawane w paśmie 80m sporym wysiłkiem osób będących w składzie Redakcji.
Jednocześnie Redakcja Komunikatu prosi o niewysyłanie na adres dystrybucyjny odpowiedzi i listów. Prosimy je kierować na indywidualne adresy e-mail członków Redakcji: sp2jmr@pzk.org.pl, sp5ela@rf.pl, sp5e@krotkofalow.cy

Materiały do Komunikatu PZK na kolejną środę powinny być przesłane nie później niż do wtorku, godz. 15:00. Materiały prosimy nadsyłać jednocześnie na adresy: sp2jmr@pzk.org.pl, sp5ela@rf.pl. W przypadku przesłania ich później mogą znaleźć się w następnym środowym komunikacie, czyli za tydzień.
Teksty wymagające autoryzacji przed publikacją powinny być dostarczone przynajmniej 24 godziny wcześniej, czyli do poniedziałku, godz. 15:00.

Uwaga! Dostarczane do publikacji zdjęcia muszą mieć opisy oraz informację dotyczącą praw autorskich. W przypadku wizerunku osób małoletnich wymagana jest zgoda opiekunów ustawowych. Materiał fotograficzny należy dostarczać w postaci plików graficznych niezależnych od opisu tekstowego (osobne pliki jpg, png, niezagnieżdżone w strukturze tekstu), zdjęcia muszą być opisane.

Autor przekazując swój materiał do publikacji przenosi na Polski Związek Krótkofalowców (zwany dalej Wydawcą) prawa autorskie do publikacji utworu w formie pisanej, materiału fotograficznego oraz ich rozpowszechniania za pomocą innych mediów, np. takich jak poczta elektroniczna i Internet. Przeniesienie praw autorskich jest nieodwracalne. Tekstów nadesłanych nie zwracamy. Nadesłanie materiału / tekstu nie jest równoznaczne z jego opublikowaniem. Zamieszczenie publikacji i innych materiałów w Komunikatach PZK i na portalu PZK jest nieodpłatne.
Redakcja Komunikatu PZK zastrzega sobie prawo do dokonywania skrótów i korekt nadsyłanego materiału, także prawo do dokonywania w nadesłanych materiałach zmian tytułów, skrótów, poprawek stylistyczno-językowych oraz do usuwania usterek innego typu (np. terminologicznych lub dotyczących warstwy dokumentacyjnej), także do odrzucenia artykułu bez podania przyczyny.
Nie będą przyjmowane teksty nie spełniające podstawowych wymogów poprawności językowej.

Komunikaty PZK są nadawane w każdą środę o godzinie 18:00 czasu lokalnego na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM, a materiał w nich zawarty jest wykorzystywany przez Redakcję Krótkofalowca Polskiego.

Redakcja Komunikatów PZK: Piotr SP2JMR, Zygi SP5ELA, Krzysztof SP5E i Jurek SP3SLU - także nadający komunikaty środowe.

*Motto Redakcji

Odpowiedzialność za słowo jest ważnym etycznie wymaganiem odnoszącym się do człowieka, szczególnie kiedy występuje w przestrzeni publicznej i także w stowarzyszeniu. Służba prawdzie jest zatem nie tylko słusznym oczekiwaniem od Władz PZK i osób funkcyjnych ze strony wszystkich członków i niezrzeszonych radioamatorów, ale i jej moralnym obowiązkiem. Dotyczy to również Redakcji Komunikatów PZK.
W nawiązaniu do tej zasady informujemy, że Redakcja Komunikatów PZK dokłada wszelkich starań, aby ww. kryteria zostały spełnione. Otrzymywany materiał "z terenu" często jest obarczony błędami, zawiera pewne nieścisłości. Korekty materiału wymagane są w prawie każdym co środowym wydaniu Komunikatu PZK.

Piotr SP2JMR od KZD PZK w Kołobrzegu w 2000 roku, kiedy został wybrany Prezesem PZK rozpoczął wydawanie Komunikatu PZK (nazywanego wcześniej "Komunikatem sekretariatu ZG PZK"). Od 2009 roku do redakcji dołączył Zygmunt SP5ELA, a od roku 2013 Jurek SP3SLU nadający komunikaty przez radio na 3702.5 KHz o godz. 18-tej z lokalizacji Mariantów). Od lutego 2022 r. członkiem Redakcji jest Krzysztof SP5E, który odpowiada za nową szatę graficzną Komunikatów.

Redakcja Komunikatów PZK

UWAGA! Komunikaty środowe PZK - subskrypcja

Komunikaty PZK (środowe), wcześniej tzw. Komunikaty sekretariatu ZG PZK są wysyłane pocztą elektroniczną w każdą środę w ramach subskrypcji (e-mail) do osób zainteresowanych wiadomościami organizacyjnymi Polskiego Związku Krótkofalowców oraz informacjami dot. innych podmiotów, ale związanymi z krótkofalarstwem. Do roku 2018 adresy e-mail subskrybentów (około 400) dopisywał administrator. Od marca 2018 r. subskrypcja komunikatów została zautomatyzowana.
Aby otrzymywać Komunikat PZK (środowy), należy wysłać wiadomość (e-mail) na adres: komunikat-pzk@pzk.org.pl z tekstem "subscribe" w temacie wiadomości (subscribe r11; bez apostrofów). Aby zrezygnować z subskrypcji należy wysłać wiadomość z tekstem "unsubscribe"
w temacie (unsubscribe - bez apostrofów).