Komunikat PZK nr 34/22 z dnia 24.08.2022
Dodane przez sp2jmr dnia 2022-08-24 / 16:20
KOMUNIKAT Polskiego Związku Krótkofalowców
NR 34/2022 z dnia 24 sierpnia 2022 r. (wakacyjny)

Witamy wszystkich Słuchaczy i Odbiorców naszych cotygodniowych komunikatów. Komunikaty PZK są nadawane w każdą środę o godzinie 18:00 czasu lokalnego na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM, oraz publikowane na portalu PZK, a także rozsyłane na listę wysyłkową. Zautomatyzowane archiwum komunikatów znajduje się na osobnym serwerze: https://komunikat.pzk.org.pl/. Również ten Komunikat zostanie tam niebawem zamieszczony.


I. Sprawy organizacyjne

1. Pomoc walczącej Ukrainie

W związku z krytyczną sytuacją po napaści Rosji na Ukrainę apelujemy do wszystkich krótkofalowców SP o wsparcie ludności Ukrainy. PZK nie ma w swoim statucie działalności pomocowej lub charytatywnej proponujemy dokonywanie wpłat na pomoc Ukrainie, którą należy wpłacać na konta stowarzyszeń i fundacji zajmujących się statutowo taką działalnością. Przykładowo są to: Polska Akcja Humanitarna (PAH), Caritas Polska, Polski Czerwony Krzyż (PCK), Fundacja "Siepomaga", Fundacja "Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej" PCPM i jeszcze wiele innych. Zbiórki prowadzą także niektóre podmioty gospodarcze, w tym sieci sklepów. Wiele z nich prowadzi także punkty przyjęć pomocy rzeczowej, zbierając odzież, artykuły spożywcze, higieniczne oraz sprzęt survivalowy. Szczegółowe informacje znajdziecie na ich stronach internetowych. Aktualne informacje na temat potrzeb w zakresie pomocy podaje Narodowy Instytut Wolności http://cutt.ly/PomocUchodzcomzUkrainy , pod którym znajduje się zaktualizowana baza informacji, gdzie aktualnie pomoc uchodźcom z Ukrainy jest najbardziej potrzebna i jaki rodzaj pomocy jest obecnie najbardziej pilny. Lista pełnomocników wojewodów jest dostępna pod adresem www.gov.pl/pozytek/dlaukrainy .
Prosimy o zgłaszanie oferowanej pomocy za pośrednictwem rządowej strony internetowej www.pomagamukrainie.gov.pl.

Z góry dziękujemy za każdą formę pomocy i zaangażowania, także poprzez przekazywanie niniejszej wiadomości osobom i organizacjom, które mogą włączyć się w akcję #PomagamUkrainie.

Na bazie informacji Komitetu ds. Pożytku Publicznego NIW.
Prezydium ZG PZK

2. Ćwiczenia WOT na Kopie Biskupiej

Jako przedstawiciel SP-EMCOM PZK dniach 16-19 sierpnia br. na zaproszenie Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej wziąłem udział w ćwiczeniach WOT oraz wojsk specjalnych w zakresie łączności w stanach kryzysowych. Ćwiczenia odbyły się na terenach bezpośrednio przyległych do krótkofalarskiej bazy na Biskupiej Kopie oraz schroniska. Sam obiekt i jego wyposażenie żołnierzom bardzo odpowiadały. W czasie wykładów, które przeprowadziłem, żołnierze zapoznali się z zasadami organizacji łączności kryzysowej i obowiązującymi procedurami przy współpracy ze służbami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo i ochronę ludności. Trenowano też wojskowy system A-TAK, który bardzo ułatwia współpracę w dużych grupach, przekazując informacje o położeniu geograficznym poszczególnych osób. Podobnego systemu (autorstwa Błażeja SQ3TGV) używaliśmy już w czasie ćwiczeń SP-EMCOM PZK i w rzeczywistych akcjach ratunkowych. Odbyły się też treningi w łączności VHF i VHF-LB z bardzo dobrym wynikiem, a uzyskane zasięgi okazały się dużo większe niż spodziewane. Według wcześniej uzyskanych informacji ze schroniska mieliśmy mieć dostęp Wi-Fi do Internetu, ale rzeczywistość pokazała, że opór schroniska w tym zakresie nam to uniemożliwił. Użyliśmy więc zestawu STARLINK /Elona Muska/, który zadziałał bezbłędnie. Okazało się też, że w ekipie wojskowej jest krótkofalowiec Piotr SQ9NOP, ale z braku czasu nieaktywny - "obiecał poprawę". ;-) Jeden z żołnierzy uczestniczących w ćwiczeniach dał się namówić na naukę krótkofalarstwa i być może na przystąpienie do egzaminu. Oby tak dalej i oby jak najwięcej rterytorialsówr1; zostało krótkofalowcami.

Info. i foto. Krzysztof SP7WME, SP-EMCOM-PZK

*W wersji PDF będą widoczne zdjęcia.

3. Dostępność egzaminów

Zgodnie z harmonogramem od września do końca roku zaplanowanych jest 36 sesji egzaminacyjnych. Jednak już dziś osoby zainteresowane podejściem do egzaminu mogą wybrać termin - tylko z sześciu. W wielu miastach brakuje możliwości podejścia do egzaminu do końca roku. Dlatego jako PZK wystąpiliśmy do Urzędu Komunikacji Elektronicznej o uruchomienie dodatkowych sesji egzaminacyjnych. Będziemy informować Was o postępach w kolejnych komunikatach.

Info. Krzysztof SP5E

II. Wydarzenia

4. Bądź zmianą, którą chcesz zobaczyć

Już we wrześniu ruszam z projektem w ramach którego chcę, aby krótkofalarstwo było bardziej widoczne w szkołach. Zachęcimy szkoły i młodych do odkrycia krótkofalarstwa i podjęcia różnych aktywności w nowym roku szkolnym. Nasza pasja nie musi być przedstawiana jako hobby "leśnych dziadków". Wielu młodych wybiera własną drogę. Robią szalone rzeczy. Mają odwagę i naprawdę zmieniają świat... Warto z nimi rozmawiać! Jestem otwarty na współpracę z każdym. Nie ma znaczenia czy jesteś członkiem PZK, czy krótkofalowcem niezrzeszonym. Jesteśmy mocno podzieleni wewnątrz środowiska, a przecież to nasza pasja - nie polityka. Od czego zaczynamy? We wrześniu zapraszamy do współpracy szkoły i czekamy na zgłoszenia. Tu mamy wszystko już praktycznie zapięte na ostatni guzik. Tak łatwiej przetrzeć szlak, nawiązać lokalne kontakty. Mamy konkretne propozycje, ale też zobaczmy jakie są pomysły/potrzeby i w oparciu o nie przygotujemy plan gry na cały rok szkolny. Tam gdzie nie będzie zgłoszeń szkół/nauczycieli, damy dodatkowo szansę młodym na przejęcie inicjatywy. Nie będzie łatwo, ale na pewno ciekawie. Jeśli chcesz wspierać projekt odezwij się: sp5e@krotkofalow.cy

Info. Krzysztof SP5E

5. Komunikat Kapituły Nagrody im Zdzisława Bieńkowskiego

Kapituła piątej edycji Nagrody im Zdzisława Bieńkowskiego SP6LB za Zasługi dla Rozwoju UKF-u postanowiła przyznać to prestiżowe wyróżnienie Zespołowi Operatorów pracujących pod znakiem SN7L.
Zespół ten od 2003 roku startuje w wielu prestiżowych zawodach w pasmach UKF. Znakomity poziom operatorski oraz wypracowane przez lata oryginalne rozwiązania techniczne pozwoliły na osiągnięcie najwyższego światowego poziomu, co stanowi wzór do naśladowania dla wszystkich UKF-owców zainteresowanych contestingiem.
Tegoroczna nagroda po raz pierwszy została przyznana zespołowi, a nie osobie indywidualnej. W imieniu zespołu SN7L nagrodę oraz Certyfikat odebrał Maciej SP7TEE szef zespołu.

Na zdjęciu widocznym w wwersji PDF moment wręczenia nagrody przez przewodniczącego Kapituły.

Info. Piotr SP2JMR przewodniczący Kapituły. Foto. Michał SP2IQW

6. 60 Zjazd Polskiego Klubu UKF i 21 Zjazd Techniczny UKF.

W dniach 19-21 sierpnia br. w Zieleńcu (JO80EI) odbył się 60 Zjazd Polskiego Klubu UKF i 21 Zjazd Techniczny UKF. Organizatorami spotkania było Stowarzyszenie Polski Klub UKF i radioamatorzy Ziemi Kłodzkiej.
W spotkaniu uczestniczyło ponad 100 osób, miłośników fal ultrakrótkich z całej Polski i z zagranicy.
Szczególnymi gośćmi byli Alex IV3KKW członek władz IARU, prezes PZK Tadeusz SP9HQJ oraz koledzy z Czech, Ukrainy i Słowacji.
W czasie spotkania ogłoszono decyzję Kapituły Nagrody im. Zdzisława Bieńkowskiego SP6LB za zasługi dla rozwoju UKF za rok 2022. Otrzymał ją Zespół SN7L. Nagrodę wręczył Piotr SP2JMR przewodniczący Kapituły Nagrody.
Alex IV3KKW, członek Komitetu Wykonawczego IARU R1 i będący jednocześnie przewodniczącym grupy contestowej IARU Reg.1 VHF+, wręczył zespołowi SN7L nagrodę za wygranie zawodów IARU 144 MHz 2021. Zespół SN7L wygrał te najważniejsze europejskie zawody osiągając drugi najlepszy wynik w historii!

Kolega Janusz SP9FIH otrzymał plakietkę "Single Operator Cass Award" w uznaniu za wyprawę na wyspę Sint Maarten, gdzie pracował pod znakiem PJ7P. Podkreślił to wręczający w imieniu fundatora nagrody, Leszek SP6CIK. Nagrodzono wysiłek Janusza za łączności z maksymalną liczbą unikalnych stacji, a nie tylko "big guns". Jest to już piąte takie wyróżnienie dla Janusz SP9FIH.
Prezes PK UKF Tomasz SP5CCC wręczył pamiątkowe grawertony szczególnie zasłużonym uczestnikom naszych spotkań. Otrzymali je m.in. Pavel OK1AIY, Vlada OK1VPZ, Matej OK1TEH, Milan OK1UFL, Zdenek OK1DFC i osoby wygłaszające referaty.
Główną atrakcją spotkania była wizyta na contestowej stacji Kłodzkiej Grupy EME w miejscowości Gaj.
W czasie spotkania wygłoszono referaty na tematy krótkofalarskie:
- Budowa anteny offsetowej 8m - Zdenek OK1DFC
- Zaczynamy pracę na mikrofalach - Matej OK1TEH
- The IARU Region 1 VHF+ Contests management - Alex IV3KKW
- Przewoźna stacja EME/DATV na 23 cm i wyżej - Tomasz SQ6QV

Alex IV3KKW omówił strukturę IARU oraz zagadnienia związane z zawodami UKF od strony technicznej i organizacyjnej, a także udział uczestników zawodów, jako członek kilku znanych włoskich teamów (IO5O, IQ5NN).
W swoim wystąpieniu wspomniał o wielkiej pracy w tworzeniu oprogramowania obsługującego zawody autorstwa Andrzeja SP7NJX, którego niestety nie ma już wśród nas. Oprogramowanie to było jeszcze długo używane, aż do wprowadzenia ostatnich zmian w regulaminach.
Podczas trwania Zjazdu Leszek SP6CIK dokonał weryfikacji kart QSL do dyplomów ARRL DXCC i VUCC.
Przemek SP7VC oferował, wpisując specjalną dedykację, swoją książkę pt. "Z radiem przez świat".
Ja zwykle była okazja do niekończących się rozmów na tematy fal ultrakrótkich. Bezcenną sprawą była możliwość bezpośredniego spotkania Koleżanek i Kolegów i wymiany informacji na interesujące tematy nie tylko radiowe.
Pełne sprawozdanie z spotkania będzie opublikowane wraz z linkami do zdjęć i prezentacji na stronie Polskiego Klubu UKF (link: https://pk-ukf.pl )

Info. Jacek SP1CNV

* W wersji PDF widoczne zdjęcia wraz z opisem

7. Wystawa dawnego sprzętu radiowego w Kaliszu

W Komunikacie nr 32 z 10 sierpnia br. w punkcie 5 pisaliśmy o wystawie w Kaliszu. Wystawa była jednodniową imprezą w dniu 12 sierpnia i została zorganizowana dla uczczenia 102 rocznicy Bitwy Warszawskiej.
*W wersji PDF publikujemy kilka zdjęć z tej bardzo ciekawej wystawy.

Info. i zdjęcia Bogdan SP3LD

8. Kształtowanie przyszłości

Liczby to potwierdzają - potrzebujemy zmian w krótkofalarstwie. Na początku roku rozpoczęły pracę międzynarodowe zespoły robocze IARU, w ramach projektu "Shaping the Future". Polska ma w nich aktywną, widoczną reprezentację. Każdy z zespołów pracował nad zdefiniowaniem zakresu różnych celów długoterminowych. Jakich? Krótkofalarstwo powinno być stale definiowane na nowo, modyfikowane, aby było istotne i atrakcyjne dla szerokiego grona osób zainteresowanych nauką i technologią. Powinno być postrzegane jako przyjazne i dostępne zajęcie dla ludzi w każdym wieku, z różnych środowisk, płci i grup etnicznych, zapewniając zabawę i rozwój osobisty. Eksperymenty, innowacje i kreatywność są kluczowe dla służby amatorskiej. Powinniśmy zapewniać środowisko wspierające samorozwój i doskonalenie w zakresie komunikacji i technologii, wspierając rozwój umiejętności STEM. Dzięki naszym działaniom władze, organizacje pozarządowe, organizacje zawodowe i środowiska akademickie powinny dostrzegać znaczenie i możliwości techniczne służby amatorskiej oraz jej korzyści dla społeczeństwa. Ważna jest również  obecność w mediach, począwszy od informacji dla nowych uczestników, aż po jego wartościowy wkład techniczny i naukowy. Chcemy, aby IARU posiadało aktywny program i narzędzia wspierające w celu wzmocnienia, wzajemnej współpracy i rozwoju. Finalnie efektem projektu będą konkretne działania wdrożone bezpośrednio przez IARU w Regionie, jak również rekomendacje dla organizacji krajowych. To maraton, a nie krótki bieg. Udało się zorganizować duży, różnorodny zespół ludzi, których łączy wspólna pasja do radia. Pierwsze miesiące i godziny telekonferencji zaowocowały dużą ilością ciekawych pomysłów. Co ważne wykorzystują one różne doświadczenia, spojrzenia i najlepsze praktyki z wszystkich krajów. Rozmowy dotyczą też wspólnych wyzwań z którymi się mierzymy. Aktualnie zgodnie z planem mały zespół pracuje nad konsolidacją bieżących wyników. W drugiej iterakcji wszyscy liderzy zespołów zostaną zaproszeni do przeglądu i omówienia wyników. Pełny obraz stanie się wyraźniejszy, a wtedy będzie można stworzyć wstępny plan dalszych działań. Plan ten zostanie omówiony ze wszystkimi, którzy pracowali w programie StF. Po zaakceptowaniu planu, uruchomimy już wybrane projekty. To ważny program. Ma szansę na lepszą synergię niż gdyby każdy z krajów realizował działania osobno.

Info. Krzysztof SP5E

III. SPORT

9. Wiadomości nie tylko DX-owe

5E9 - Maroko: Z okazji 59 urodzin Króla Mohammeda VI do 29 sierpnia stacje z Maroka używają prefiksu 5E9.
Dotychczas udział potwierdziły następujące stacje:
5E9DEM - Op Marwan, CN8DEM, Marrakech
5E9DN - Op Dupont, CN8DN, El Jadida
5E9NIL - Op Abdellah, CN8NIL, Rabat
5E9NOA - Op Ahmed, CN8NOA, Casablanca
5E9PA - Op Mohamed, CN8PA, Casablanca
5E9QR - Op Abderrahmane, CN8QR, Marrakech
5E9SMB - Op Yann, F1SMB/CN2SMB, Fez/Tetouan/Tangier
5E9WW - Op Bacha, CN8WW, Meknes
5E9ZG - Op Hassane, CN8ZG, Fes

9M - Malezja: Z okazji 65 rocznicy niepodległości Malezji od 29 sierpnia do 1 września aktywne będą stacje z Zachodniej Malezji:
9M65MA, 9M65MB, 9M65MC, 9M65MD, 9M65MJ, 9M65MK, 9M65MM, 9M65MN, 9M65MP, 9M65MR, 9M65MT i 9M65MW oraz Wschodniej Malezji 9M65MQ Sarawak i 9M65MS Sabah.
QSL via instrukcje operatorów.

9Y - Trinidad i Tobago: Z okazji 60 rocznicy zdobycia przez Trinidad i Tobago niezależności od Wielkiej Brytanii (31 sierpnia 1962 r.) od 26 sierpnia do 2 września aktywna będzie stacja 9Y60TT.
Log zostanie wysłany na LoTW i Club Log. Szczegóły na stronie https://9y60tt.info/

HR - Honduras: Alex K6VHF będzie ponownie aktywny jako K6VHF/HR9 z wyspy Roatan NA-057 od 22 do 25 sierpnia br.
QSL via OQRS.

OX - Grenlandia: Rudi DK7PE do środy 24 sierpnia QRV jest z Grenlandii jako OX/DK7PE/P. QSL via znak domowy.

VE - Kanada: Operatorzy Barclay WT4BT, Ev W6ABM, Joe N7BF i Peter ZL2HM są aktywni do 29 sierpnia jako VY2/WT4BT, VY2/W6ABM, VY2/N7BF i VY2/ZL2HM z wyspy Prince Edward NA-029.

W - USA: Od 22 sierpnia do 3 września Matt AF2F/W4 będzie ponownie aktywny z wyspy Hatteras NA-067. QSL via OQRS na znak domowy.

XZ - Myanmar: Simon XW0LP, HS0ZIB, G6JFY poinformował, że otrzymał pozwolenie radiowe na pracę z Myanmar. W tym tygodniu powinien się przeprowadzić do Yangon i będzie wnioskował o znak XZ2A.
Będzie aktywny w wolnym od pracy czasie przez kilka miesięcy.

Zawody 27 - 28 sierpnia 2022 r.
YO DX Contest http://www.yodx.ro/en/
RTTYOps WW DX RTTY Contest https://rttyops.com/index.php/contests/cq-rttyops-ww-rtty/15-cq-rttyops-ww-rtty-2
WW DIGI https://ww-digi.com/

Wyniki zawodów:
WWSA 2022 http://gacw.ar/

Top9 ICWC:
Na rbn.telegraphy.de w Misc. został dodany buton Top9 dotyczący aktywności https://internationalcwcouncil.org/top9-activity/
Oznacza to, że pojawiają się filtrowane spoty stacji w zaliczanym do Top9 zakresie częstotliwości.

Nowa strona 4U1ITU https://life.itu.int/radioclub/

Pozdrawiam Adam SQ9S


10. UKF - zawody

Na najbliższy okres nie zapowiedziano żadnych zawodów na falach ultrakrótkich

Piotr SP2JMR

IV. Silent Keys

SP5QAC SK

Władysław Poniżnik SP5QAC zmarł w dniu 10.08.2022 r. Członek PZK od 1993 roku i Wirtualnego OT PZK OT73. Pilot i kapitan AN-24, TU-154 i B-737 w PLL LOT. Fan emisji cyfrowych i SSTV.
Pogrzeb Władka odbył się w dniu 18.08.2022 r. na Cmentarzu Prawosławnym w Warszawie.
Cześć Jego pamięci!
Nasz OT PZK na ceremonii pożegnalnej reprezentowali: SP5ELA i SP5-73-002.
Zarząd Wirtualnego OT PZK OT73

ZYGI SP5ELA E-mail: sp5ela@rf.pl
____________________________________________________
________________________________________________________________-

Redakcja Komunikatów PZK dziękuje za przesłane materiały: Adamowi SQ9S, Stanisławowi SQ2EEQ, Jackowi SP1CNV, Zbyszkowi SP3NYF, Zbyszkowi SP3RNY, Bogdanowi SP3LD.

Informujemy, że Prezydium ZG PZK podjęło decyzję, aby wszyscy członkowie PZK zarejestrowani w bazie systemu OSEC otrzymywali Komunikat PZK
"z urzędu", jako tzw. wartość dodaną. Komunikaty są od lat robione i nadawane w paśmie 80m sporym wysiłkiem osób będących w składzie Redakcji.
Jednocześnie Redakcja Komunikatu prosi o niewysyłanie na adres dystrybucyjny odpowiedzi i listów. Prosimy je kierować na indywidualne adresy e-mail członków Redakcji: sp2jmr@pzk.org.pl, sp5ela@rf.pl, sp5e@krotkofalow.cy

Materiały do Komunikatu PZK na kolejną środę powinny być przesłane nie później niż do wtorku, godz. 15:00. Materiały prosimy nadsyłać jednocześnie na adresy: sp2jmr@pzk.org.pl, sp5ela@rf.pl, sp5e@krotkofalow.cy . W przypadku przesłania ich później mogą znaleźć się w następnym środowym komunikacie, czyli za tydzień.
Teksty wymagające autoryzacji przed publikacją powinny być dostarczone przynajmniej 24 godziny wcześniej, czyli do poniedziałku, godz. 15:00.

Uwaga! Dostarczane do publikacji zdjęcia muszą mieć opisy oraz informację dotyczącą praw autorskich. W przypadku wizerunku osób małoletnich wymagana jest zgoda opiekunów ustawowych. Materiał fotograficzny należy dostarczać w postaci plików graficznych niezależnych od opisu tekstowego (osobne pliki jpg, png, niezagnieżdżone w strukturze tekstu), zdjęcia muszą być opisane.

Autor przekazując swój materiał do publikacji przenosi na Polski Związek Krótkofalowców (zwany dalej Wydawcą) prawa autorskie do publikacji utworu w formie pisanej, materiału fotograficznego oraz ich rozpowszechniania za pomocą innych mediów, np. takich jak poczta elektroniczna i Internet. Przeniesienie praw autorskich jest nieodwracalne. Tekstów nadesłanych nie zwracamy. Nadesłanie materiału / tekstu nie jest równoznaczne z jego opublikowaniem. Zamieszczenie publikacji i innych materiałów w Komunikatach PZK i na portalu PZK jest nieodpłatne.
Redakcja Komunikatu PZK zastrzega sobie prawo do dokonywania skrótów i korekt nadsyłanego materiału, także prawo do dokonywania w nadesłanych materiałach zmian tytułów, skrótów, poprawek stylistyczno-językowych oraz do usuwania usterek innego typu (np. terminologicznych lub dotyczących warstwy dokumentacyjnej), także do odrzucenia artykułu bez podania przyczyny.
Nie będą przyjmowane teksty nie spełniające podstawowych wymogów poprawności językowej.
Komunikaty PZK są nadawane w każdą środę o godzinie 18:00 czasu lokalnego na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM, a materiał w nich zawarty jest wykorzystywany przez Redakcję Krótkofalowca Polskiego.

Redakcja Komunikatów PZK: Piotr SP2JMR, Zygi SP5ELA, Krzysztof SP5E i Jurek SP3SLU - także nadający komunikaty środowe.

*Motto Redakcji
Odpowiedzialność za słowo jest ważnym etycznie wymaganiem odnoszącym się do człowieka, szczególnie kiedy występuje w przestrzeni publicznej i także w stowarzyszeniu. Służba prawdzie jest zatem nie tylko słusznym oczekiwaniem od Władz PZK i osób funkcyjnych ze strony wszystkich członków i niezrzeszonych radioamatorów, ale i jej moralnym obowiązkiem. Dotyczy to również Redakcji Komunikatów PZK.
W nawiązaniu do tej zasady informujemy, że Redakcja Komunikatów PZK dokłada wszelkich starań, aby ww. kryteria zostały spełnione. Otrzymywany materiał "z terenu" często jest obarczony błędami, zawiera pewne nieścisłości. Korekty materiału wymagane są w prawie każdym co środowym wydaniu Komunikatu PZK.
Piotr SP2JMR od KZD PZK w Kołobrzegu w 2000 roku, kiedy został wybrany Prezesem PZK rozpoczął wydawanie Komunikatu PZK (nazywanego wcześniej "Komunikatem sekretariatu ZG PZK"). Od 2009 roku do redakcji dołączył Zygmunt SP5ELA, a od roku 2013 Jurek SP3SLU nadający komunikaty przez radio na 3702.5 KHz o godz. 18-tej z lokalizacji Mariantów). Od lutego 2022 r. członkiem Redakcji jest Krzysztof SP5E, który odpowiada za nową szatę graficzną Komunikatów.

Redakcja Komunikatów PZK

UWAGA! Komunikaty środowe PZK - subskrypcja

Komunikaty PZK (środowe), wcześniej tzw. Komunikaty sekretariatu ZG PZK są wysyłane pocztą elektroniczną w każdą środę w ramach subskrypcji (e-mail) do osób zainteresowanych wiadomościami organizacyjnymi Polskiego Związku Krótkofalowców oraz informacjami dot. innych podmiotów, ale związanymi z krótkofalarstwem. Do roku 2018 adresy e-mail subskrybentów (około 400) dopisywał administrator. Od marca 2018 r. subskrypcja komunikatów została zautomatyzowana.
Aby otrzymywać Komunikat PZK (środowy), należy wysłać wiadomość (e-mail) na adres: komunikat-pzk@pzk.org.pl z tekstem "subscribe" w temacie wiadomości (subscribe r11; bez apostrofów). Aby zrezygnować z subskrypcji należy wysłać wiadomość z tekstem "unsubscribe"
w temacie (unsubscribe - bez apostrofów).