Komunikat PZK nr 23/22 z dnia 08.06.2022
Dodane przez sp2jmr dnia 2022-06-09 / 22:43
KOMUNIKAT Polskiego Związku Krótkofalowców
NR 23/2022 z dnia 8 czerwca 2022 r.


Witamy wszystkich Słuchaczy i Odbiorców naszych cotygodniowych komunikatów. Komunikaty PZK są nadawane w każdą środę o godzinie 18:00 czasu lokalnego na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM, oraz publikowane na portalu PZK, a także rozsyłane na listę wysyłkową. Zautomatyzowane archiwum komunikatów znajduje się na osobnym serwerze: https://komunikat.pzk.org.pl/


I. Sprawy organizacyjne

1. Super moce

Od niedzieli na profilu PZK rozpoczęliśmy nową akcję - Sprawdź jakie super moce możesz zyskać zostając krótkofalowcemr30; Pokazujemy w niej szerszej grupie osób jak wiele można zyskać zostając krótkofalowcem. Każdy z materiałów pisany jest prostym językiem, bez branżowych szczegółów. Zależy nam na promowaniu krótkofalarstwa wśród nowych grup. Dla wielu osób może to być pierwszy kontakt z naszą pasją. Ma to być impuls do decyzji - tak chcę sprawdzić, chcę spróbować. Przykłady widoczne są na naszym profilu: facebook.com/polskizwiazekkrotkofalowcow . Jeśli masz swoją propozycję super mocy napisz śmiało do mnie sp5e@pzk.org.pl

Vy 73! Krzysztof SP5E


2. Zostań naszym ambasadorem

Czy pamiętasz kto i jak zaraził Cię pasją do krótkofalarstwa? Zostań naszym ambasadorem. To naprawdę fajne uczucie, kiedy dzięki Tobie ktoś też odkrywa w sobie nową pasję i zostaje krótkofalowcem. Już dziś odnajdź profil PZK facebook.com/polskizwiazekkrotkofalowcow . Polub nas. Jeśli w kolejnych dniach, tygodniach zobaczysz post kierowany do nowych osób np. SUPER MOCE - możesz pomóc. Udostępniaj go! Dla Ciebie to kilka sekund. Wspólnie mamy wielką moc i ogromny zasięg. Możesz pomóc nam mówić o krótkofalarstwie. Chcesz porozmawiać o akcji? Napisz śmiało do mnie sp5e@pzk.org.pl

Vy 73! Krzysztof SP5E

3. 10 sekund dla krótkofalarstwa

Wspólnie stwórzmy krótki film. W nie więcej niż 10 sekund dokończ przed kamerą jedno zdanie. Dlaczego warto zostać krótkofalowcem? Prześlij nagranie. My zmontujemy film, który pomoże nam wszystkim promować naszą pasję! Jest wiele powodów dla których warto! Jesteśmy ciekawi co jest najważniejsze dla Ciebie! Łączy nas pasja i miłość do radia. Nagranie prześlij na adres sp5e@pzk.org.pl najwygodniej z pomocą wetransfer.com lub podobnych serwisów do przesyłania dużych plików. Co ważne - plik wideo bez edycji, filtrów, dodatkowych napisów. Optymalnie wersja "w poziomie", czyli tak jak widzimy obraz w kinie. Wersję pionową też zaakceptujemy i połączymy. Za każdym razem potwierdzę, że plik dotarł poprawnie. Jeśli nie otrzymasz potwierdzenia w ciągu jednego dnia proszę o ponowny kontakt. Chcesz porozmawiać o akcji? Napisz śmiało sp5e@pzk.org.pl

Vy 73! Krzysztof SP5E

4. Szkolenia organizacyjne

W dniu 27.05.2022 r. w trybie zdalnym odbył się kurs Inspektorów Ochrony Danych z wzorcową dokumentacją Ochrony Danych i Ustawy o Sygnalistach.
W szkoleniu uczestniczył kol. Marek Kuliński SP3AMO, wice prezes PZK ds. Organizacyjnych.
W trakcie sześciogodzinnego szkolenia w formie prezentacji tematów, przedstawiony został aktualny stan prawny obejmujący Ochronę Danych jak i ogólne oraz szczególne przypadki stosowania procedur przez Administratorów Danych. Szerszemu omówieniu poświęcone zostało wejście w życie Ustawy o sygnalistach i szczególnej ich ochronie. W ramach kursu otrzymaliśmy zestaw wzorów dokumentów* do prowadzenia spraw RODO obejmujących wszystkie podmioty objęte Ustawą, z którego dla PZK przeznaczona jest tylko niewielka część, ale niestety wszystko trzeba przejrzeć. Udział w szkoleniu potwierdzony został wydanym Certyfikatem r11; Inspektora Ochrony Danych.
*Dokumenty te nie mogę być udostępniane i publikowane.

Marek SP3AMO

5. Pomoc walczącej Ukrainie

W związku z krytyczną sytuacją po napaści Rosji na Ukrainę apelujemy do wszystkich krótkofalowców SP o wsparcie ludności Ukrainy. PZK nie ma w swoim statucie działalności pomocowej lub charytatywnej proponujemy dokonywanie wpłat na pomoc Ukrainie, którą należy wpłacać na konta stowarzyszeń i fundacji zajmujących się statutowo taką działalnością. Przykładowo są to: Polska Akcja Humanitarna (PAH), Caritas Polska, Polski Czerwony Krzyż (PCK), Fundacja "Siepomaga", fundacja "Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej" PCPM
i jeszcze wiele innych. Zbiórki prowadzą także niektóre podmioty gospodarcze w tym sieci sklepów. Wiele z nich prowadzi także punkty przyjęć pomocy rzeczowej, zbierając odzież, art. spożywcze, higieniczne oraz sprzęt survivalowy. Szczegółowe informacje znajdziecie na ich stronach internetowych. Szczegółowe aktualne informacje na temat potrzeb w zakresie pomocy podaje Narodowy Instytut Wolności pod adresem http://cutt.ly/PomocUchodzcomzUkrainy pod którym znajduje się zaktualizowana baza informacji, gdzie aktualnie pomoc uchodźcom z Ukrainy jest najbardziej potrzebna z określeniem , jaki rodzaj pomocy jest obecnie najbardziej pilny. Zawiera ona bieżące zapotrzebowanie przesyłane przez pełnomocników wojewodów ds. organizacji pozarządowych. Decyzją MSWiA udział NGO w pomocy dla uchodźców jest koordynowany regionalnie. Każdy wojewoda wyznaczył koordynatora do tego zadania. Lista pełnomocników wojewodów jest dostępna pod adresem www.gov.pl/pozytek/dlaukrainy . Przypominamy, że kontakt telefoniczny należy podejmować tylko w sytuacjach wymagających bezpośredniego kontaktu, aby nie blokować linii telefonicznych. W innym przypadku prosimy o zgłaszanie oferowanej pomocy za pośrednictwem rządowej strony internetowej www.pomagamukrainie.gov.pl .

Z góry dziękujemy za każdą formę pomocy i zaangażowania, także poprzez przekazywanie niniejszej wiadomości osobom i organizacjom, które mogą włączyć się w akcję #PomagamUkrainie.

Na bazie informacji Komitetu ds. Pożytku Publicznego NIW.
Prezydium ZG PZK


II. Wydarzenia

6. SN150JS - Jan Szczepanik

Rada miasta Tarnowa uchwaliła, że rok 2022 będzie "Rokiem Jana Szczepanika" 13 czerwca 2022 r. przypada 150 rocznica jego urodzin /ur. 13.06.1872 zm. 18.04.1926/. W związku z powyższym w okresie od 07.02.2022 do 07.02.2023. Oddział Tarnowski PZK (OT28) będzie popularyzował obchody rocznicy na pasmach radiowych używając znaku okolicznościowego SN150JS.
Karty QSL, którymi będziemy potwierdzać przeprowadzone łączności zostały zaprojektowane i sfinansowane przez Akademię Nauk Stosowanych w Tarnowie oraz działające tam koło SEP. Jan Szczepanik wielki wynalazca nazywany "Polskim Edisonem" autor ok. 100 patentów z różnych dziedzin. Unowocześnił światowy przemysł włókienniczy, prekursor telewizji autor wynalazków w dziedzinie fotografii kolorowej, patent na telegraf iskrowy, opracował kamizelkę kulo odporną i wiele innych. Zmarł w Tarnowie, pochowany w Tarnowie na Starym Cmentarzu.
W dniu 10 maja br. nasza tarnowska radiostacja nadawała pod znakiem SN150JS z dziedzińca Akademii Nauk Stosowanych w Tarnowie ul. Mickiewicza 8. Tym samym chcemy uczcić dodatkowo "Rok Jana Szczepanika" w Tarnowie. Uczelnia, swoim programem i działalnością jest bliska działalności Jana Szczepanika i jego wynalazkom. Studenci ANS w Tarnowie mają w swoim dorobku wiele ciekawych opracowań z dziedziny elektryczności, elektroniki czy telekomunikacji i zdobywają nagrody w konkursach technicznych w Polsce. Jednocześnie w auli budynku C odbyło się spotkanie pod hasłem "Tarnowskie Dni Elektryki" organizowane przez SEP oddział w Tarnowie.
Tarnowskie media informują o naszym krótkofalarskim wystąpieniu na terenie Akademii Nauk Stosowanych w Tarnowie w związku z obchodami 150 rocznicy urodzin Jana Szczepanika.
Zobacz u źródła: https://tarnow.naszemiasto.pl/z-okazji-150-urodzin-jana-szczepanika-tarnowscy/ar/c1-8810481

Wzór dyplomu elektronicznego naszej akcji widoczny w  wersji PDF

Taką kartą będziemy potwierdzać nasze łączności. Karta widoczna w  wersji PDF

Więcej informacji, regulamin - http://sp9pta.hamradio.pl/wp-content/uploads/2022/03/Regulamin-JAN-SZCZEPANIK.pdf


Vy 73. Stanisław SQ9AOR

7. Portret Krótkofalarstwa Polskiego

Szanowni Koledzy!

W celu opracowania i przedstawienia w publikacji kondycji polskiego krótkofalarstwa przeprowadzamy ankietę na temat Polskiego Krótkofalarstwa czyli w zasadzie Spis Krótkofalarski, ma to być "Portret Polskiego Krótkofalarstwa".

Im więcej osób odpowie tym lepiej. Wyniki zostaną upublicznione po uzyskaniu odpowiedniej liczby respondentów.

Ankieta została wykonana w bezpiecznych arkuszach Google, tu podaję link: https://tiny.pl/7ldlk . Zachęcam do udziału. Ankieta jest dość obszerna, więc sugeruję zarezerwowanie na nią kilka minut.

Uwagi co do treści można przesyłać na adres e-mail: arero@o2.pl .

73! Michał Grymowicz SQ9ITP"

8. Zaproszenie na litewski HAM FEST

Litewskie Stowarzyszenie Radioamatorów (LRMD) zaprasza radioamatorów z Litwy i innych krajów do udziału w corocznym HAMFEST od 30 lipca do 31 lipca 2022 roku.
Hamfest lokalizacja
Marijampole Camping, Kempingo g. 44, Marijampolė, Litwa
https://marijampoletic.lt/en/accommodation/rural-tourism/marijampole-camping/ Współrzędne GPS: 54.520054 23.342152

Data. HAMFEST Rozpoczyna się o 9.00 rano 30 lipca (sobota), kończy się o 15.00 31 lipca (niedziela). Możliwy przyjazd w piątek.
Więcej informacji pod linkiem: https://lrmd.lt/en

Organizatorzy informują, że można przyjechać już w piątek po południu.....


HAMFEST gospodarz: Marijampole Radio Club "HERCAS"
Kontakt
LY2SA (tel. +370-699-29030) - informacje ogólne.
LY2AT (tel. +370-698-58105) - informacja o lokalizacji.

Info. Bronius LY5O

9. HF70RO - podsumowanie

W dniu 31 maja 2022 roku zakończyła pracę okolicznościowa radiostacja o znaku HF70RO. Znak ten został uruchomiony z okazji 70 rocznicy Rozgłośni Radia Opole 1952-2022. HF70RO obsługiwana była przez zespół operatorów z Piastowskiego Klubu Krótkofalowców SP6PAZ oraz zaproszonych Kolegów.
Andrzej SP6GCU, Janek SP6IHE, Bogdan SP6LUV, Bogusław SQ6NDC, Andrzej SP6RTX, Krzysztof SP6DVP. Ogółem przeprowadzono 2007 łączności z 50-cioma krajami ze wszystkich kontynentów. Głównie skupiono się na łącznościach ze stacjami krajowymi, aby zasygnalizować ten lokalny jubileusz naszej rozgłośni.
Praca odbywała się na: telegrafii, SSB oraz emisjach FT4 i FT8 na pasmach od 160M do 2M. W dniu 2 czerwca br. Kolega Sławek SP6ZC wszystkie łączności załadował do LoTW natomiast SP6DVP do Club Logu. Wszystkim naszym korespondentom zwłaszcza krajowym serdecznie dziękujemy za przeprowadzenie z HF70RO QSO.

Opole 6 czerwca 2022 Krzysztof SP6DVP

10. SP6PAZ z wizytą w szkole

W ramach akcji zapoznawania młodzieży z tajnikami krótkofalarstwa, członkowie Piastowskiego Klubu Krótkofalowców SP6PAZ z Opola wybrali się ze sprzętem do Zespołu Szkół imienia Józefa Warszewicza w Prószkowie koło Opola, gdzie zostały utworzone klasy o profilu służb mundurowych przede wszystkim dla potrzeb policji i straży pożarnej. Przez cały piątek 3 czerwca br. byliśmy widoczni w szkole i w jej otoczeniu wzbudzając spore zainteresowanie.
Do południa zamontowaliśmy anteny na KF i UKF.
Zainteresowana młodzież została podzielona na dwie około 25-osobowe grupy. Dla każdej z grup poświeciliśmy po 2 godziny, w trakcie których przedstawiliśmy ideę krótkofalarstwa, sprzęt, karty QSL, dyplomy, a przede wszystkim zaprezentowaliśmy przykładowe łączności, w tym również z wykorzystaniem techniki cyfrowej. Mówiliśmy młodzieży o początkach krótkofalarstwa, telegrafii i zaprezentowaliśmy cały zestaw urządzeń od tych najstarszych np. home made, po technikę najnowszą, z którą ta młodzież spotka się w swojej przyszłej pracy. Zachęcaliśmy młodzież z tych specjalistycznych klas do zainteresowania się krótkofalarstwem już teraz na początku ich przyszłej kariery zawodowej, kiedy to zagadnienia nowoczesnej łączności niewątpliwie będą bardzo ważne i decydujące o ich profesjonalizmie.
Warunki propagacyjne, szczególnie na KF w ciągu dnia nie były najlepsze, ale było to dla nas ciekawe doświadczenie, przypomnieliśmy sobie nasze młode lata, pracę w terenie i początki zainteresowania naszym hobby. Przez młodzież i całą społeczność szkolną zostaliśmy przyjęci bardzo życzliwie, wróciliśmy mając nadzieję na spotkanie z niektórymi z nich w naszym klubie. W prezentacji tej udział wzięli: Paweł Pośpiech SQ6DXP r11; prezes naszego OT-11 PZK Opole, Robert Rydzak SP6EK r11; prezes klubu SP6PAZ, Jan Romanowski SP6GEQ. Eugeniusz Klonowski SP6DIL. Więcej informacji oraz materiał zdjęciowy: https://www.pomologia.pl/zajecia-specjalistyczne-dla-uczniow-klasy-strazackich-i-bezpieczenstwa-narodowego/

Opole 5 maja 2022.

Tekst Jan Romanowski SP6GEQ

III. SPORT

11. Wiadomości nie tylko DX-owe

4J - Azerbejdżan: Alex, 4J3DJ jest aktywny jako 4JF1EU do 15 czerwca z okazji Grand Prix Formuły 1 który odbywa się szósty raz w Baku w dniach od 10 do 12 czerwca. QSL via znak domowy.

A9 - Bahrajn: Na cześć narodowej reprezentacji Bahrajnu w piłce nożnej, która w listopadzie weźmie udział w Mistrzostwach Świata, od 3 do 15 czerwca będzie aktywny specjalny znak wywoławczy A91BFA. QSL na EC6DX.

C5 - Gambia: C5C planuje być aktywny jako C5B z Bijol Islands (AF-060) 7 czerwca pomiędzy 9:00 a 16:00 UTC. QSL via LoTW, eQSL lub direct do F5RAV.

DL - Niemcy: Stacja klubowa DL0IMO będzie używała znaku wywoławczego DR50BAWA przez cały rok 2022 dla uczczenia 50-tej rocznicy powstania "Bandwacht", usługi monitoringu intruzów na pasmach amatorskich. Informacje są dostępne na stronie https://www.intruder-monitoring.de/ . QSL przez biuro.

F - Francja: Członkowie Radio-Club de Caen będą aktywni jako TM6J z miejsca historycznego, gdzie znajduje się bateria dział Merville, jednej z plaż gdzie odbyło się lądowanie w Normandii (6 czerwca 1944). Aktywność w dniach od 6 do 12 czerwca na pasmach od 80m do 6m, CW, SSB i digi. QSL via F6KCZ.

I - Włochy: Stacja IR4DX będzie nadawała w okresie od 1 czerwca do 30 września w różnych aktywnościach, w tym w Międzynarodowym Weekendzie Latarni Morskich (20-21 sierpnia) z latarni morskiej Goro. QSL przez eQSL i LoTW.

J6 - Saint Lucia: K9HZ (J68HZ) i WA2LLN (J68AG) będą aktywni z Saint Lucia (NA-108) od 4 do 24 czerwca na CW, SSB, RTTY, FT8, FT4 na różnych pasmach. QSL via LoTW, eQSL, ClubLog lub direct na znaki domowe.

PA - Holandia: Stacja PA900UTR będzie aktywna na różnych pasmach i różnymi emisjami do 11 listopada z okazji 900 rocznicy nadania praw miejskich dla miasta Utrecht. QSL via biuro do PI4UTR.

S9 - Sao Tome & Principe: Ryan K0EFW będzie aktywny w stylu wakacyjnym jako S9EFW od 14 do 19 czerwca głównie na SSB w pasmach 40, 20 15 i 10m. QSL via OQRS i LoTW.

SP - Polska: Stacja 3Z4PAR była stacją, która dostała zezwolenie od Państwowej Agencji Radiokomunikacyjnej na eksperymentalne użycie pasma 50MHz. Pozytywny wynik eksperymentu utorował drogę do ogólnego udostępnienia "Magic Bandu" dla polskich radioamatorów. Obchodząc 30 rocznicę pierwszej łączności na 6m w Polsce (dnia 5 czerwca 1992r o 12:53UTC pomiędzy 3Z4PAR i IK1EGC) uruchomiona zostanie stacja 3Z30PAR od 5 czerwca 12:53UTC do końca roku. QSL via LoTW, direct albo biuro via SP4KM.

SP - Polska: Adam SQ9S z okazji 35 rocznicy powstania klubu FISTS CW (International Morse Preservation Society) nadaje jako SN35FISTS w dniach od 24 maja do 30 czerwca. QSL via biuro, LoTW i eQSL.

SV - Grecja: SV3SPA, SV3SPC i SV3SPD będą nadawać jako J43POTA od 1 czerwca do 31 sierpnia w celu promocji programu POTA (Parks On The AIR) z regionu Peloponez (SV3). Pierwsza aktywność planowana jest 3 czerwca z National Park of Kotychi i Strofylia Wetlands. Wszystkie łączności będą załadowane na stronę POTA, LoTW, QRZ.com logbook i eQSL. Nie przewiduje się papierowych QSLek.

VE - Kanada: Stacja VE3CWM20 będzie nadawać od 1 do 30 czerwca z okazji 20 rocznicy VE3CWM, amatorskiej radiostacji zlokalizowanej 35 stóp pod ziemią w Canada'S Cold War Museum (4-poziomowy, wycofany z eksploatacji bunkier atomowy) niedaleko Ottawy. QSL via LoTW, biuro lub direct.

W - USA: Len, K1NU będzie aktywny w stylu wakacyjnym jako K1JV/4 z Key Colony Beach na Shelter Key (NA-062) od 11 do 18 czerwca. Skupi się na 6m FT8 w czasie kiedy pasmo będzie otwarte i 20-10m CW / FT8 kiedy 6m będzie zamknięte. QSL via LoTW, ClubLog lub direct do K1NU.

W - USA: Obozowicze obozu letniego YOTA będą pracować jako W8Y pomiędzy 12 a 17 czerwca z Voice of America Museum of Broadcasting podczas przerw pomiędzy nadawaniem stacji a także z hotelu przed i po "aktywnościach obozowych" każdego dnia. Główny czas kiedy będą nadawać to 13 - 14 czerwca pomiędzy 18:00 i 3:00 UTC. QSL via LoTW lub W0AAE.

ZC4 - UK Sovereign Base Areas Cyprus: Dave G4WXJ będzie aktywny jako ZC4RH pomiędzy 5 a 15 czerwca na CW, SSB i może FT8 na pasmach od 40 do 10m i prawdopodobnie przez QO-100. QSL via LoTW lub znak domowy.


Nadchodzące zawody:

Portugal Day Contest: 1200Z 11 Czerwca do 1200Z 12 Czerwca
https://portugaldaycontest.rep.pt/rules.php

Pozdrawiam
Marcin SP3BBS

12. UKF zawody

W najbliższym czasie:

AGCW VHF/UHF Contest - zawody telegraficzne UKF na 144 i 432 MHz, sobota 11 czerwca 2022, godz. 14:00 - 18:00 UTC, koledzy z DL zapraszają do udziału polskich sympatyków CW.
Regulamin: https://www.agcw.de/index.php/en/contests-and-cw-activities/vhf-uhf-contest albo http://alt.agcw.de/index.php/en/contests-and-cw-activities/vhf-uhf-contest

EUROPEAN EME Contest 6 cm (5.7 GHz) - zawody organizowane przez DUBUS/REF, 11-12 czerwca 2022, godz. 00:00-23:59 UTC, regulamin: http://www.dubus.org/eme.htm
SPAC - 432 MHz  zawody aktywności UKF - wtorek, 14 czerwca 2022, godz. 17:00-21:00 UTC
Regulamin: https://pk-ukf.pl/wp-content/uploads/2020/05/SPAC_regulamin_PL.pdf

UHF-FT8 Activity 1.3 GHz - rumuńskie zawody aktywności FT8, środa 15 czerwca 2022, godz. 17:00-21:00 UTC, regulamin: https://www.ft8activity.eu/index.php/en/

Od Staszka SP6GWB, naszego czołowego ultra-mikofalowca, dostałem takie oto ciekawe info:
"Wystartowałem w zawodach mikrofalowych 4-5 czerwca 2022 roku, jak zwykle z Czarnej Góry 1150 m asl JO80JG. Te zawody były pod znakiem kilku dobrych otwarć RS na 10 GHz i dość kiepskich warunków tropo na wszystkich pasmach. Na 10 GHz zrobiłem stacje HA, OM, OK, DL, I , 9A, S5 przy czym ponownie zaliczyłem mój ODX 785 km. Pierwszy RS na początku zawodów musiałem odpuścić, żeby dokończyć pewne domowe naprawy.

Ilości QSO:

23 cm 7 QSO
13 cm 4 QSO
9 cm 6 QSO
6 cm 6 QSO
3 cm 29 QSO
1.2 cm 2 QSO

Sprzęt ciągle ten sam, choć podniesiony w ciężkim trudzie Tomka SQ6QV o kilka metrów maszt, otworzył nam ponownie nieco zasłoniętego drzewami horyzontu z północy i południa. Wieża na szczycie Czarnej Góry została rozebrana w zeszłym roku, stąd wyprawy na szczyt nie mają już sensu..."
Dla mniej obeznanych z nazewnictwem pasm, 23cm to 1.3 GHz, aż do 1,2 cm - to 24 GHz. A tajemniczy skrót RS, o którym Staszek wspomina, to Rain Scatter - rodzaj propagacji, QSO robi się poprzez odbicie na kroplach deszczu, bardziej fachowo to na "rozproszeniu deszczowym". Szczególnie uprzywilejowane jest w tym przypadku pasmo 10 GHz, hi... Wyniki imponujące, gratulacje Staszku..!

Stanisław SQ2EEQ

13. Zawody Tarnowskie - edycja 2022

Wielkimi krokami zbliżają się Zawody Tarnowskie - Edycja 2022.
To już za tydzień, w sobotę 18 czerwca br. od godziny 16.00 do 17.59 UTC, odbędzie się część UKF/VHF, a w niedzielę 19 czerwca od godziny 05.00 do 05.59 UTC, odbędzie się część KF.
Przed zawodami koniecznie prosimy zapoznać się z regulaminami zawodów.
Znajdziesz je na naszej stronach w niżej podanych linkach:
strona OT 28 http://sp9pta.hamradio.pl/index.php/co-robimy/zawody-tarnowskie/
lub na portalu PZK https://logsp.pzk.org.pl/index.php?page=contests
Zapraszamy serdecznie do wspólnej zabawy i współzawodnictwa.
Powodzenia w zawodach.
Jednocześnie informuję Koleżanki i Kolegów, że od Zawodów Tarnowskich - Edycja 2022, nastąpiła zmiana menadżera zawodów. Pałeczkę przejmuje Krzysztof SP9RHN.
Wszystkie spray związane z zawodami prosimy kierować do Krzysztofa sp9rhn{@}wp.pl.

Vy 73 Staszek sq9aor

14. QO-100 - Promocja łączności

A.R.I. (Associazione Radioamatori Italiani, Italian Radioamateur League, www.arifidenza.it ) organizuje konkurs, którego celem jest promowanie, rozpowszechniania i wspierania działań eksperymentalnych i kontaktów radiowych za pomocą geostacjonarnego satelity QATAR-OSCAR 100.

Celem konkursu jest skontaktowanie się z jak największą liczbą stacji i krajów DXCC za pomocą satelity QO-100: konkurs trwa sześć miesięcy, zaczynając o 00:01 UTC 1 czerwca 2022 r. i kończąc o 23:59 31 grudnia 2022.
Konkurs jest przeznaczony dla wszystkich radioamatorów działających z lokalizacji geograficznych objętych zasięgiem satelity.

Dalsze szczegóły i zasady przyznawania nagród są dostępne na oficjalnej stronie internetowej:
www.arifidenza.it


Wierzymy, że zainteresuje to większość krótkofalowców, więc prosimy o poinformowanie o tym wydarzeniu jak największej ilości potencjalnych uczestników.
Z pozdrowieniami.
Cristiano Cornini, IW4CLV A.R.I. Fidenza Radio Club President
www.arifidenza.it

15. Wyprawa Jacka SP5EAQ na Australe

Decyzję o wyprawie podjąłem w czasie, gdy pandemia była w rozkwicie. Miałem już jej zdecydowanie dość. Kolega z pracy pojechał żeglować na Polinezję Francuską i po powrocie stwierdził, że mimo lock-downów w wielu krajach Polinezja pozostaje (mimo pozorów) otwarta dla turystów. Miałem już za sobą wiele dxowych wypraw na południowy Pacyfik, ale francuskojęzyczna jego część pozostawała zawsze na uboczu w kontekście spodziewanych kosztów pobytu i podróży. Zdecydowałem się jednak spróbować. Przygotowania były koszmarne, gdyż wielokrotne zmiany przepisów sanitarnych na Polinezji i w USA (które było krajem tranzytowym) wymuszały zmianę taktyki testowania się przeciwko Covidowi i zmuszały mnie do ciągłej zmiany strategii a nawet kosztownej wymiany biletów o w ostatnim momencie (spowodowanej anulowaniem lotu z Warszawy do Paryża, którego nowy termin umożliwiał mi wykonanie testów w Warszawie przed odlotem). Biurokracja francuska i konieczność uzyskania importowych pozwoleń na stację też była kłopotliwa. Powoli jednak przygotowania postępowały. Lance W7GJ podał mi szereg istotnych szczegółów wynikających z jego niedawnego pobytu na Rimatara (IOTA OC 050) . Zadecydowałem się wiec skorzystać z jego miejscowych kontaktów. pensjonat, z którego korzystał Lance, oferował QTH na rozległem wzgórzu z bezpośrednim widokiem na odległy o kilkaset metrów ocean.
Marek SP7DQR podjął się być QSL managerem, Tomek SP5UAF zaprojektował karty QSL i logo wyprawy, zaś Waldek SP7GXP zaprojektował i wykonał unikalną wersję wielopasmowego verticala na pasma 10 do 40 metrów o wadze (wraz z 3-metrowym masztem) około 7 kilogramów. Na wyprawę zabrałem mój K3 (Elecraft) i 500 W PA domowej konstrukcji. Zestaw uzupełniała delta na 80 m zaprojektowana przez Mirka SP5ENA, który także zaopatrzył mnie w zapasowy transceiver.
Czas wyprawy miał objąć CQ WW WPX SSB Contest (postarałem się więc o okolicznościowy znak TX5AQ, który miał znacznie zwiększyć moją atrakcyjność dla korespondentów). Przez resztę pobytu używałem znaku FO/SP5EAQ (korzystając z przywileju posiadania licencji CEPT).

Antena projektu SP7GXP zamocowana do nieużywanej anteny satelitarnej.
Gdy dotarłem na miejsce okazało się, ze jestem jedynym turystą na wyspie! Wszyscy spodziewani goście zrezygnowali bowiem z pobytu z powodów pandemicznych. Spowodowało to, że mogłem zamieszkać w bungalowie optymalnie położonym na wzniesieniu, co przed wyjazdem wydawało się niemal niemożliwe. Oprócz braku Internetu (prawdę mówiąc był osiągalny 100 m od mojego QTH ale bez gwarancji zadziałania) i problemów propagacyjnych prawdziwym koszmarem okazały się nocne stada komarów (pora deszczowa i 24 C w nocy sprzyjała im widocznie). Być może to właśnie ich niezliczone ukąszenia były przyczyną uczulenia (podejrzewałem najpierw jakąś chorobę tropikalną). Świąd ogarnął całe ciało, które pokryło się czerwonymi plamami z lokalnymi wybroczynami. Opuchły mi też kostki u nóg. Zacząłem organizować czasowe przerwanie wyprawy (miałem już na liczniku kilka tysięcy QSO) i znalezienie pomocy w szpitalu w Papeete (800 km od wyspy). Na Rimatarze nie było bowiem żadnego lekarza. Byłem jednak w błędzie, dwie starsze pielęgniarki mieszkające na wyspie, po zrobieniu szczegółowego wywiadu, zakwalifikowały mój przypadek jako ciężką alergię nieznanego pochodzenia i zaaplikowały mi lek antyhistaminowy, po którym poczułem się zdecydowanie lepiej. Wyprawa była uratowana. Ciekawą sprawą jest, że W7GJ mieszkający pół roku wcześniej w tym samym bungalowie cierpiał na podobną przypadłość, o czym mnie uprzedzał (a co ja zignorowałem).

Miejsce pracy
Udział z CQ WW WPX SSB rozczarował mnie nieco mimo zrobienia ponad 800 QSO. Propagacja była naprawdę denna a pasma były otwarte jedynie przez 30% czasy trwania zawodów. Cały pobyt na wyspie skutkował jedynie 5.5 tysiącem łączności (liczyłem na 3 razy tyle), choć - jak na brak Internetu w miejscu zainstalowania stacji (spróbujcie nadawać godzinami CQ na pozornie pustym paśmie bez gwarancji jakiejkolwiek odpowiedzi) oraz użycie jedynie emisji SSB (decyzja zamierzona, ostatnio społeczność fonistów była dyskryminowana) - to tak naprawdę mogłem uznać wynik za całkiem niezły. Większość łączności stanowiła Japonia, choć na 10m było sporo otwarć na USA. Na 80 m zaliczyłem jedynie 20 QSO (żadnego z Europą). Na 20 m Polska miała niewątpliwy fart. Z Europy miała bowiem najlepszą (rzekłbym wyjątkową) propagację i regularne otwarcia każdego ranka (czasu SP).

Jacek FO/SP5EAQ i TX5AQ

IV. TECHNIKA

16. Instalacje antenowe i linie kablowe

Nierozłącznym elementem jest linia przesyłowa koncentryczne (zwana kablem koncentrycznym). Dla dużych odległości pomiędzy pomieszczeniem stacyjnym, a masztem antenowym i antena stosuje się kable niskostratne. Kabel taki ma większą średnicę, np. .5r17;, 7/8r17;, etc. Ma jednocześnie oprócz niższych strat transmisji wyższy dopuszczalny poziom mocy przenoszonej i większą wytrzymałość mechaniczną.

Jak to wygląda w realu demonstrują poniższe zdjęcia z lokalizacji stacji SP2FAX widoczne w  wersji PDF

Waga kabli jest rstosownar1;. Kabel 0.5r17;-waga >22kg/100m. Kabel 7/8r17; waga >45kg/100m. Położono 150mb kabla.

Info: SP5ELA. Zdjęcia Leszek SP2WKB i Darek SP2MKI

17. Wspaniały sprzęt QRPZ kolekcji Władka HF5WIM (ex SP5DDJ)-foto w  wersji PDF

Info: SP5ELA

18. Procesory audio cd.

W numerze Komunikatu 22/2022 opublikowany został opis FXMASTER - zaawansowany equalizer i procesor audio firmy Metropwr.

Procesor FXMaster

Dzisiaj wzmianka o kolejnym procesorze audio. Procesor ten o nazwie WOLFWAVE jest ciekawym rozwiązaniem, także dla osób z upośledzeniem organu słuchu.
Jest to jedna z komercyjnych propozycji rozwiązania rproblemu odbioru sygnałów amatorskich audior1;. Nie jest to bynajmniej oferta, ani PZK, ani autor tego artykułu nie mają związku z firmą ERCOMER.

OPIS
WOLFWAVE zaawansowany procesor audio korzysta z wydajnego 32-bitowego procesora ARM Cortex M7 jest połączony z 20-bitowym kodekiem i wzmacniaczem audio.
WOLFWAVE podłącza się z wyjściem słuchawkowym radia, sygnał analogowy w przetworniku A/D staje się cyfrowym i podlega obróbce, daje nieograniczone możliwości, możemy ustawiać np. nachylenie zbocza, przesunięcia fazowe podbicie lub obniżenie danej częstotliwości czy fragmentu pasma.
WOLFWAVE jest projektem, który cały czas ewoluuje i jest rozwijany o kolejne nowe funkcjonalności!
Sprawdź aktualne możliwości na stronie projektu : http://www.wolfwave.co.uk/
Nowe firmware version: v1.1.2-20190609 posiada również funkcje dekodera CW.

Funkcje:
- NEW - Morse Dekoder
VIDEO: https://www.youtube.com/watch?v=m6TnP2uBI5o&feature=youtu.be
- W pełni regulowane filtrowanie dźwięku w paśmie (od 50 Hz do 5 kHz)
VIDEO: https://www.youtube.com/watch?v=L-ssf7X81zg
- 100 poziomów redukcji szumów plus zaawansowane funkcje sterowania
VIDEO: https://www.youtube.com/watch?v=Lg21owO_Mfw
- Eliminacje interferencji przy pracy CW
VIDEO: https://www.youtube.com/watch?v=HwmOlq5aTuk
- Kompensacja/korekta dla wad słuchu nabywanych z wiekiem - rewolucyjna funkcjonalność w tego typu sprzęcie, zgodnie z normą ISO 7029:2017 wykorzystuje charakterystyki kompensacyjne słuchu dla kobiet i mężczyzn
-VIDEO : https://www.youtube.com/watch?v=AOTqrFxWiJM
-Funkcja CW Regenarotor-a - niesamowity efekt, dla miłośników CW "must have" !!
 -VIDEO : https://www.youtube.com/watch?v=HwmOlq5aTuk
- pamięć ustawień
- Jasny, wyraźny wyświetlacz
- włączenie/wyłączenie procesora - funkcja BYPASS
- Generator testowy audio z trybem testowym dwutonowym sinusoida, prostokąt i trójkąt
VIDEO: https://www.youtube.com/watch?v=NgMGUZXiVgY
 Czytelne menu
 Dioda strojenia / przeciążenia, wskaźnik dwukolorowy ułatwia strojenie
 Aktualizowanie oprogramowania poprzez złącze USB
 Moc wyjściowa audio: 1,1 W przy 10% THD zasilanie z 12V
 Oddzielne wyjście głośnikowe i słuchawkowe
 Niski pobór prądu 60 mA
 Małe rozmiar 105 W x 80 D x 27 H (mm)
 Waga 140 gramów
WOLFWAVE jest dostarczany z 1 x przewodem USB (zasilanie) i 1 x przewodem audio (wtyki jack 3,5 mm).

Info i wstęp: SP5ELA

V. Humor w PZK


Humor wdoczny w  wersji PDF

Info: SP5ELA, zdjęcie nadesłane przez Marka SQ8JLA.

___________________________________________________________________________
Redakcja Komunikatów PZK dziękuje za przesłane materiały: Broniusowi LY5O, Cristiano IW4CLV, Marcinowi SP3BBS, Stanisławowi SQ2EEQ, Staszkowi SQ9AOR, Michałowi SQ9ITP, Jackowi SP5EAQ, Leszkowi SP2WKB, Darkowi SP2MKI.

Informujemy, że Prezydium ZG PZK podjęło decyzję, aby wszyscy członkowie PZK zarejestrowani w bazie systemu OSEC otrzymywali Komunikat PZK "z urzędu", jako tzw. wartość dodaną. Komunikaty są od lat robione i nadawane w paśmie 80m sporym wysiłkiem osób będących w składzie Redakcji.
Jednocześnie Redakcja Komunikatu prosi o niewysyłanie na adres dystrybucyjny odpowiedzi i listów. Prosimy je kierować na indywidualne adresy e-mail członków Redakcji: sp2jmr@pzk.org.pl, sp5ela@rf.pl, sp5e@krotkofalow.cy

Materiały do Komunikatu PZK na kolejną środę powinny być przesłane nie później niż do wtorku, godz. 15:00. Materiały prosimy nadsyłać jednocześnie na adresy: sp2jmr@pzk.org.pl, sp5ela@rf.pl. W przypadku przesłania ich później mogą znaleźć się w następnym środowym komunikacie, czyli za tydzień.
Teksty wymagające autoryzacji przed publikacją powinny być dostarczone przynajmniej 24 godziny wcześniej, czyli do poniedziałku, godz. 15:00.

Uwaga! Dostarczane do publikacji zdjęcia muszą mieć opisy oraz informację dotyczącą praw autorskich. W przypadku wizerunku osób małoletnich wymagana jest zgoda opiekunów ustawowych. Materiał fotograficzny należy dostarczać w postaci plików graficznych niezależnych od opisu tekstowego (osobne pliki jpg, png, niezagnieżdżone w strukturze tekstu), zdjęcia muszą być opisane.

Autor przekazując swój materiał do publikacji przenosi na Polski Związek Krótkofalowców (zwany dalej Wydawcą) prawa autorskie do publikacji utworu w formie pisanej, materiału fotograficznego oraz ich rozpowszechniania za pomocą innych mediów, np. takich jak poczta elektroniczna i Internet. Przeniesienie praw autorskich jest nieodwracalne. Tekstów nadesłanych nie zwracamy. Nadesłanie materiału / tekstu nie jest równoznaczne z jego opublikowaniem. Zamieszczenie publikacji i innych materiałów w Komunikatach PZK i na portalu PZK jest nieodpłatne.
Redakcja Komunikatu PZK zastrzega sobie prawo do dokonywania skrótów i korekt nadsyłanego materiału, także prawo do dokonywania w nadesłanych materiałach zmian tytułów, skrótów, poprawek stylistyczno-językowych oraz do usuwania usterek innego typu (np. terminologicznych lub dotyczących warstwy dokumentacyjnej), także do odrzucenia artykułu bez podania przyczyny.
Nie będą przyjmowane teksty nie spełniające podstawowych wymogów poprawności językowej.

Komunikaty PZK są nadawane w każdą środę o godzinie 18:00 czasu lokalnego na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM, a materiał w nich zawarty jest wykorzystywany przez Redakcję Krótkofalowca Polskiego.

Redakcja Komunikatów PZK:
Piotr SP2JMR, Zygi SP5ELA, Krzysztof SP5E i Jurek SP3SLU - także nadający komunikaty środowe.

*Motto Redakcji
Odpowiedzialność za słowo jest ważnym etycznie wymaganiem odnoszącym się do człowieka, szczególnie kiedy występuje w przestrzeni publicznej i także w stowarzyszeniu. Służba prawdzie jest zatem nie tylko słusznym oczekiwaniem od Władz PZK i osób funkcyjnych ze strony wszystkich członków i niezrzeszonych radioamatorów, ale i jej moralnym obowiązkiem. Dotyczy to również Redakcji Komunikatów PZK.
W nawiązaniu do tej zasady informujemy, że Redakcja Komunikatów PZK dokłada wszelkich starań, aby ww. kryteria zostały spełnione. Otrzymywany materiał "z terenu" często jest obarczony błędami, zawiera pewne nieścisłości. Korekty materiału wymagane są w prawie każdym co środowym wydaniu Komunikatu PZK.
Piotr SP2JMR od KZD PZK w Kołobrzegu w 2000 roku, kiedy został wybrany Prezesem PZK rozpoczął wydawanie Komunikatu PZK (nazywanego wcześniej "Komunikatem sekretariatu ZG PZK"). Od 2009 roku do redakcji dołączył Zygmunt SP5ELA, a od roku 2013 Jurek SP3SLU nadający komunikaty przez radio na 3702.5 KHz o godz. 18-tej z lokalizacji Mariantów).

Redakcja Komunikatów PZK

UWAGA! Komunikaty środowe PZK - subskrypcja

Komunikaty PZK (środowe), wcześniej tzw. Komunikaty sekretariatu ZG PZK są wysyłane pocztą elektroniczną w każdą środę w ramach subskrypcji (e-mail) do osób zainteresowanych wiadomościami organizacyjnymi Polskiego Związku Krótkofalowców oraz informacjami dot. innych podmiotów, ale związanymi z krótkofalarstwem. Do roku 2018 adresy e-mail subskrybentów (około 400) dopisywał administrator. Od marca 2018 r. subskrypcja komunikatów została zautomatyzowana.
Aby otrzymywać Komunikat PZK (środowy), należy wysłać wiadomość (e-mail) na adres: komunikat-pzk@pzk.org.pl z tekstem "subscribe" w temacie wiadomości (subscribe r11; bez apostrofów). Aby zrezygnować z subskrypcji należy wysłać wiadomość z tekstem "unsubscribe"