Komunikat PZK nr 20/22 z dnia 18.05.2022
Dodane przez sp2jmr dnia 2022-05-19 / 21:47
KOMUNIKAT Polskiego Związku Krótkofalowców
NR 20/2022 z dnia 18 maja 2022 r.

Witamy wszystkich Słuchaczy i Odbiorców naszych cotygodniowych komunikatów. Komunikaty PZK są nadawane w każdą środę o godzinie 18:00 czasu lokalnego na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM, oraz publikowane na portalu PZK, a także rozsyłane na listę wysyłkową. Zautomatyzowane archiwum komunikatów znajduje się na osobnym serwerze: https://komunikat.pzk.org.pl/.


I. Sprawy organizacyjne

1. Łoś 2022

Po dwuletniej przerwie zapraszamy wszystkich krótkofalowców na OSK ŁOŚ-2022. Wieś Jaworzno, Górka Papierkowa, dokładnie na granicy trzech województw: Łódzkiego, Opolskiego i Sląskiego.
 
Szef Komitetu organizacyjnego Marek SP9UO

2. ŁOŚ 2022 - program

Organizatorzy OSK ŁOŚ-2022 zapraszają do zgłaszania propozycji prelekcji i prezentacji. Mamy już kilka, ale zależy nam na jak najbogatszym tematycznie, edukacyjnie i popularyzatorsko programie naszego największego otwartego spotkania. Propozycje prosimy kierować na adresy: Marka SP9UO mareksp9uo@o2.pl i Piotra SP2JMR sp2jmr@pzk.org.pl
Organizatorzy Łoś 2022

3. Spotkanie i panel dyskusyjny EmCom PZK

W dniu 28 maja (sobota) podczas Ogólnopolskiego Spotkania Krótkofalowców ŁOŚ 2022 o godz. 13.00 w namiocie prelekcyjnym odbędzie się panel dyskusyjny z udziałem ważnych gości na temat przyszłości łączności bezpieczeństwa w SP oraz przyszłości Klubu Łączności Kryzysowej SP EmCom r11; Ogólnopolskiego Klubu PZK. Zapraszam wszystkich zainteresowanych łącznością kryzysową. Przewidywany czas panelu to ok 45 min.

Piotr SP2JMR

4. Globalset 2022
IARU R1 - Grupa Robocza ds. Łączności Kryzysowej organizuje kolejny test łączności ratunkowej pod hasłem GLOBALSET i zaprasza do udziału radiostacje amatorskie zainteresowane działalnością EmCom z krajów Regionu 1 IARU. Test odbędzie się w sobotę 21 maja 2022r. w godzinach 14.00 r11; 16.00 UTC. Pasma amatorskie 7MHz i 18MHz, emisje SSB i CW. Szczegółowe informacje o sposobach prowadzenia korespondencji, częstotliwości robocze, znaki radiostacji prowadzących dostępne są pod adresem:
https://www.iaru-r1.org/about-us/committees-and-working-groups/emcomm/exercises-tests-and-meetings/hf-ssb-cw-activity-period-21-may-2022/
OGÓLNOPOLSKI KLUB ŁĄCZNOŚCI KRYZYSOWEJ PZK SP EmCom w imieniu organizatora zaprasza polskie radiostacje amatorskie do udziału w ćwiczeniach.
Głównym koordynatorem GLOBALSET jest Greg G0DUB, adres mailowy g0dub@iaru-r1.org

Info. Jerzy SP3SLU i Piotr SP2JMR

5. Walne Zebranie Żuławskiego OT PZK

Zarząd Żuławskiego Oddziału Terenowego (OT16) PZK serdecznie zaprasza członków oddziału i sympatyków krótkofalarstwa na Walne Zebranie Sprawozdawcze. Termin zebrania: 4 czerwca 2022 roku, godz.10, II termin 10:15. Miejsce zebrania: Budynek Zespołu Szkół Technicznych w Malborku, Pl. Narutowicza 14 Sala Konferencyjna - parter.

Proponowany porządek:

- Sprawozdanie prezesa OT
- Sprawozdanie skarbnika OT
- Sprawozdanie przewodniczącego OKR
- Dyskusja nad sprawozdaniami
- OH PZK kandydatury
- oficjalne przyjęcie nowych członków
- Podjęcie uchwał

Do zobaczenia, VY 73!
W imieniu zarządu Jurek SP2GUB - prezes OT16 PZK

6. Pomoc walczącej Ukrainie

W związku z krytyczną sytuacją po napaści Rosji na Ukrainę apelujemy do wszystkich krótkofalowców SP o wsparcie ludności Ukrainy. PZK nie ma w swoim statucie działalności pomocowej lub charytatywnej proponujemy dokonywanie wpłat na pomoc Ukrainie, którą należy wpłacać na konta stowarzyszeń i fundacji zajmujących się statutowo taką działalnością. Przykładowo są to: Polska Akcja Humanitarna (PAH), Caritas Polska, Polski Czerwony Krzyż (PCK), Fundacja "Siepomaga", fundacja "Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej" PCPM i jeszcze wiele innych. Zbiórki prowadzą także niektóre podmioty gospodarcze w tym sieci sklepów. Wiele z nich prowadzi także punkty przyjęć pomocy rzeczowej, zbierając odzież, art. spożywcze, higieniczne oraz sprzęt survivalowy. Szczegółowe informacje znajdziecie na ich stronach internetowych. Szczegółowe aktualne informacje na temat potrzeb w zakresie pomocy podaje Narodowy Instytut Wolności pod adresem http://cutt.ly PomocUchodzcomzUkrainy pod którym znajduje się zaktualizowana baza informacji, gdzie aktualnie pomoc uchodźcom z Ukrainy jest najbardziej potrzebna z określeniem, jaki rodzaj pomocy jest obecnie najbardziej pilny. Zawiera ona bieżące zapotrzebowanie przesyłane przez pełnomocników wojewodów ds. organizacji pozarządowych. Decyzją MSWiA udział NGO w pomocy dla uchodźców jest koordynowany regionalnie. Każdy wojewoda wyznaczył koordynatora do tego zadania. Lista pełnomocników wojewodów jest dostępna pod adresem www.gov.pl/pozytek/dlaukrainy . Przypominamy, że kontakt telefoniczny należy podejmować tylko w sytuacjach wymagających bezpośredniego kontaktu, aby nie blokować linii telefonicznych. W innym przypadku prosimy o zgłaszanie oferowanej pomocy za pośrednictwem rządowej strony internetowej www.pomagamukrainie.gov.pl.

Z góry dziękujemy za każdą formę pomocy i zaangażowania, także poprzez przekazywanie niniejszej wiadomości osobom i organizacjom, które mogą włączyć się w akcję #PomagamUkrainie.

Na bazie informacji Komitetu ds. Pożytku Publicznego NIW.
Prezydium ZG PZK

8. Dwunaste wydanie Komunikatu w nowej odsłonie graficznej

To już 12 wydanie Komunikatów PZK w nowym formacie graficznym, który przygotowuje (Krzysztof SP5E). Każda zmiana jest trudna. Mamy swoje nawyki i przyzwyczajenia. Każdego czytelnika korzystającego z subskrypcji komunikatów na e-mail (w formacie PDF) chciałem zapytać jak odbiera nowy format po 12 wydaniach? Czy nadal chętniej wybiera formę tekstową dostępną na portalu PZK, czy jednak przekonał się do nowej wersji? Uspokajam - obie formy będą działać równolegle! Forma graficzna to jedno. Drugie to dodatkowe treści. Jestem ciekaw czy te które tworzę odpowiadają oczekiwaniom. Co ważne - jakich materiałów nadal brakuje. Tuż po zmianie przygotowałem pierwszą ankietę. Korespondowałem później z osobami, które przesłały swoje odczucia i podały znak. Po 12 wydaniach chciałbym wrócić do ankiety. Proszę dajcie znać czy kierunek jest dobry, czy warto myśleć o korekcie kursu :) Link do ankiety: https://forms.office.com/r/P8QdxiguVx

Vy 73! Krzysztof SP5E

II. Wydarzenia

9. Patrząc dalej niż sięgnie wzrok

Pierwszy projekt - PW-Sat rozpoczął się 17 lat temu z inicjatywy studentów Politechniki Warszawskiej zrzeszonych w Studenckim Kole Astronautycznym i Studenckim Kole Inżynierii Kosmicznej. Grupa studentów zdecydowała o podjęciu niecodziennego wyzwania - zaprojektowania i zbudowania od podstaw całego satelity. Nikomu wcześniej w Polsce się to nie udało. Zdecydowano, że satelita będzie obiektem typu CubeSat 1U, a jego misja przetestuje technikę deorbitacji oraz innowacyjne fotoogniwa. Finalne prace konstrukcyjne realizowane były we współpracy z Centrum Badań Kosmicznych PAN.
7 lat później, 13 lutego 2012 roku, PW-SAT trafił na orbitę okołoziemską. Niedługo potem, bo już na początku 2013 roku odbywały się pierwsze spotkania nowego zespołu. PW-Sat2 był większy (cubesat wielkości 2U) i testował kolejną technologię deorbitacji - żagiel zwiększający opór szczątkowej atmosfery. \W grudniu 2018 roku został wyniesiony na orbitę na pokładzie rakiety Falcon 9 z bazy Vanderberg w Kalifornii. Eksperyment się powiódł, a cubesat zdeorbitował 23 lutego 2021 roku. W ostatnich nadawanych ramkach pożegnał się z radioamatorami kultowym utworem Ricka Astleya. Jednak na tym Studenckie Koło Astronautyczne nie poprzestaje - obecnie kolejny zespół pracuje nad kolejnym satelitą - PW-Satem3.
Głównym i długofalowym celem projektu jest wykształcenie doświadczonych inżynierów satelitarnych, którzy zasilą polski rynek kosmiczny. Na ile udało się to już zrealizować? Ile osób zdobyło doświadczenie przy projekcie?
PW-Sat to inicjatywa, w której od początku powstania wzięło udział kilkuset studentów z całego świata. Wielu członków PW-Sat i PW-Sat2 pracuje w przemyśle kosmicznym, a ich kontakty otwierają wiele drzwi i są dla obecnego zespołu nieocenioną pomocą. Ciężko o polską firmę z tego sektora, gdzie nie ma osoby związanej z którymś Satem. W kosmosie najbardziej pożądane są konstrukcje, rozwiązania z r0;flight heritager1;, czyli przetestowane, sprawdzone, takie, które pozwoliły pomyślnie wykonać realną misję. Studenci pracujący nad wszystkimi PW-Satami zdobywają swój własny r0;heritager1; - stworzyli coś, co poleciało w kosmos i zadziałało - to ogromny atut!
Choć brzmi to "kosmiczne" :) niebawem do projektu dołączą osoby, które urodziły się tuż przed tym, gdy członkowie pierwszego PW-Sata rozpoczynali prace. Śmiało można mówić o tym, że PW-Saty kształcą kolejne pokolenia. Czy z biegiem czasu jest wam łatwiej? Czy może wręcz przeciwnie tzn. z większą wiedzą i doświadczeniem jest trudniej?
Każdy kolejny satelita stawia poprzeczkę tylko wyżej. Jeżeli chodzi o PW-Sat3, wykonanie i testy napędu satelity to równie ambitny cel. Ciągle pracujemy i wdrażamy kolejne usprawnienia mając nadzieję, że wszystko będzie działało prawidłowo. Wszyscy konstruujemy satelitę po raz pierwszy, jest w związku z tym jakaś niepewność, są obawy, ale baza wiedzy i wsparcie, które otrzymujemy od poprzedników podnoszą na duchu i dają przekonanie, że to się uda!
Niezależnie od wielkości każdy satelita musi zawierać systemy pozwalające na zasilanie satelity, komunikację z Ziemią i funkcjonowanie ładunku użytecznego. Łączność to jeden z filarów. Co jest najtrudniejszym wyzwaniem? Czym różni się ona od tej "ziemskiej"?
Jeżeli satelita zachowuje się w niepożądany sposób, to nie da się zabrać go z powrotem do laboratorium, naprawić usterkę i wysłać z powrotem w kosmos. Wtedy każde okno komunikacyjne i każda odebrana ramka z telemetrią jest na wagę złota. Owszem, przepustowość, częstotliwości i cały tor nadawczo-odbiorczy muszą zostać starannie dobrane w zależności od potrzeb misji. Ale poza parametrami technicznymi nie wolno też zapomnieć o niezawodności sektora naziemnego. Sama specyfika takiej łączności również różni się od ziemskiej. Należy uwzględnić aspekty takie jak efekt Dopplera czy ewentualne zmiany orientacji satelity względem anten naziemnych.
Aktualnie pracujecie już nad trzecim satelitą. Na kiedy planowany jest jego start? Co jest głównym zadaniem tej misji?
Głównym celem jest wykonanie, integracja i test zespołu napędowego - silnika typu cold-gas. Wynoszenie kolejnych konstelacji satelitów powoduje na rynku Cubesatów (i nie tylko) wzrost zapotrzebowania na kolejne sprawdzone systemy napędowe. Podążając za tym trendem, we współpracy z pracownikami MEIL PW zaprojektowaliśmy napęd na butan z dodatkową komorą grzewczą oraz membraną do separacji faz w zbiorniku. Podczas misji, urządzenie wykona manewry korekcji orbity, a na końcu manewr deorbitacji, czyli zejścia do niższych warstw atmosfery i spłonięcia. Wyniesienie na orbitę PW-Sat3 planujemy na koniec 2023 roku, ale termin nie jest jeszcze potwierdzony i start może się opóźnić o kilka miesięcy.
Co z łącznością? Będziecie testować coś nowego?
Nasz poprzedni satelita był wyposażony w moduł full-duplex VHF/UHF.
W przypadku PW-Sat3 komunikacja zostanie zrealizowana w trybie half-duplex w paśmie 70cm z modulacją 2GFSK, co stanowi pewne wyzwanie dla oprogramowania komputera pokładowego i stacji naziemnej. Podstawowe transmisje telemetrii i telekomend będą przeprowadzane w typowy sposób. Domyślna przepustowość będzie wynosiła 9600 bps, eksperymentalnie planujemy przełączać się na 19200 bps w celu prostszego pobierania dużych ilości danych. Przez zastosowanie zmiennej szybkości transmisji zapewniamy też pole do testów dla różnych stacji naziemnych i porównywania ich możliwości.
Czy radioamatorzy będą mogli w jakiś sposób uczestniczyć w jego misji? Jeśli tak to co będzie potrzebne?
Zdecydowanie tak! Podobnie, jak w przypadku PW-Sata2, chcemy żeby nasz satelita stanowił wkład w rozwój społeczności radioamatorów na całym świecie. Na razie planujemy udostępnić prosty transponder, dekodery do telemetrii wraz z dokumentacją i okresowo organizować różne wydarzenia dla krótkofalowców.
To zapowiada się naprawdę ciekawie. Co powiecie na nowe propozycje od radioamatorów?
Lista nie jest zamknięta, dlatego jeżeli macie jakieś ciekawe pomysły, możecie do nas pisać na adres sp8esa@pw-sat.pl oraz kontakt@pw-sat.pl . Podczas misji wszystkie informacje o eventach dla społeczności będą publikowane na naszych kanałach społecznościowych.
Jestem pewien, że nie przegapimy takiej okazji i otrzymacie propozycje. Wśród radioamatorów są też młode osoby uczące się w szkołach podstawowych lub średnich. Czasami "młodzi" na początku pytają dlaczego warto rozpocząć przygodę z krótkofalarstwem. Z waszej perspektywy jako praktyków czy zdobywanie doświadczenia w krótkofalarstwie, budowanie anten, eksperymenty z elektroniką to coś, co może przydać się w trakcie takiego projektu?
Znowu zdecydowane tak! Projekt satelity, a później operacje na orbicie, to m.in. kompleksowa integracja struktury, sprzętu i oprogramowania układowego. To także dostosowanie łącza radiowego do potrzeb payloadu i zapewnienie odpowiednich możliwości sektora naziemnego. Bardzo przydaje się tu wiedza nabyta podczas radioamatorskich aktywności, pozwala na łatwiejsze zrozumienie założeń i szybsze odnalezienie się w temacie. Posiadane doświadczenie, solidne podstawy, wnoszą naprawdę wiele dobrego w przypadku prac nad kosmicznymi projektami!

Dziękuje za rozmowę i trzymam kciuki!

Rozmawiał Krzysztof SP5E. Kosmiczny temat przybliżali nam wspólnie Kacper SP8ESA, Jakub Olesz i Kamil Siemionek.

W wersji PDF do obejrzenia są piękne zdjęcia.....zapraszam.

10. IARU HAMChallenge

Chcemy, aby Twoje pomysły nas zmieniły! Dołącz już teraz do pierwszego IARU HAMChallenge. Radioamatorstwo to zabawa, łączność radiowa, technologia, eksperymenty, samokształcenie i przyjaźń. Region 1 IARU zaprasza Cię do przedstawienia pomysłu, który może przyczynić się do zwiększenia liczby licencjonowanych radioamatorów. Stwórz zespół, podziel się swoim pomysłem, przedstaw swoją propozycję i wprowadź ją w życie: nadszedł czas na zmiany w radioamatorstwie i szukamy właśnie Ciebie. Najlepsze propozycje zostaną nagrodzone, nie przegapcie więc tej okazji. Termin zgłoszeń jest naprawdę wymagający - do 31 maja 2022 r. Szczegóły i pełne zasady znajdziesz na stronie: https://www.iaru-r1.org/2022/we-want-your-ideas-to-change-us-join-now-the-very-first-hamchallenge/

Krzysztof SP5E

11. Światowy dzień pszczół i stacja HF0BEE

W 2022 roku Światowy Dzień Pszczół, ustanowiony przez ONZ, przypada na 20 maja (piątek). Pszczoły, to nie tylko znana nam powszechnie pszczoła miodna, również do tej grupy zalicza się żyjących w Polsce 470 gatunków owadów pszczołowatych. Mimo, że ich rozmiary są niewielkie, należą one do najbardziej pożytecznych stworzeń na ziemi. Te owady umożliwiają rozmnażanie się wielu roślin i są niezwykle istotnym elementem w zachowaniu różnorodności biologicznej. Z okazji tego ważnego dnia (20.05.22) pracowała będzie stacja okolicznościowa HF0BEE, upamiętniająca ten dzień, a za przeprowadzone łączności będzie rozsyłana okolicznościowa karta QSL. Tradycyjnie też wśród uczestników, którzy nawiążą łączność ze stacją HF0BEE, Pszczółka Maja rozlosuje trzy słoiczki miodu wytworzonego przez moje owady
w mojej pasiece.
W ostatnim komunikacie była mowa o hobby alternatywnym. Moje zainteresowania obejmują również oprócz amatorskiego radia, amatorską hodowlę pszczół, fotografie cyfrową i analogową też hobbystycznie. Zachęcam do odwiedzenia mojej strony internetowej: sp5xxx.pl (na niej są również zamieszczone szczegóły piątkowej aktywności).

Wacek SP5XXX

12. 20 lat partnerstwa Cieszyn-Puck

Akcja dyplomowa "20 lat partnerstwa Cieszyn Puck HF20CP i SN20CP" zakończyła się i jest rozliczona. W akcji wzięło udział 887 korespondentów krajowych i 72 zagranicznych. Przeprowadzono 3812 QSO. Pierwsze miejsca w kraju zdobyli: Piotr SQ3LVC, Andrzej SQ5MRH i Tadeusz SO8DAN. Korespondenci zagraniczni to: Jan DL1EJG, Ernst DL1MDU i Martin OM0MR. Dyplomy należy pobierać wg linku w regulaminie, a regulamin znajdziecie na QRZ.com HF20CP. Dyplomy będą "wisiały" przez 3 miesiące. Cieszyn i Puck dziękują za udział. Do usłyszenia na pasmach.

W imieniu sędziów: Bronek SP9WZO

13. Krótkofalowcy w radiu Opole

W dniu 16 maja br. W godzinach popołudniowych w siedzibie Piastowskiego Klubu Krótkofalowców SP6PAZ gościliśmy redaktora Radia Opole Pana Mariana Staszyńskiego. W ciągu dwóch godzin został zarejestrowany obszerny materiał dźwiękowy do reportażu o działalności klubu. Wywiadu dla Radia Opole udzielili koledzy: Sławomir Domarus SP6ZC, Robert Rydzak SP6EK, Jan Romanowski SP6GEQ oraz Krzysztof Bieniewski SP6DVP. Przy okazji prezes klubu Robert SP6EK wręczył redaktorowi Marianowi Staszyńskiemu proporczyk PZK. Redaktor Marian Staszyński od pamiętnej powodzi w roku 1997 co pewien czas realizuje reportaże na temat naszego klubowego środowiska, działalności oraz związanych z klubem naszych kolegów.

Tekst i zdjęcia: Krzysztof SP6DVP


14. Warsztaty elektroniczne dla dzieci i młodzieży

Podczas Wiosennego Spotkania 2022 Dolnośląskiego OT PZK, które odbyło się 15 maja 2022 we Wrocławiu, jednym z punktów programu były warsztaty elektroniczne dla dzieci i młodzieży. W zajęciach wzięło udział dziesięcioro dzieci ukraińskich i białoruskich ze szkoły w Smolcu (wieś k/Wrocławia). Warsztaty prowadzili członkowie OT-01 i klubu SP6ZHP, wspomagani przez opiekunów szkoły i kol. Eugene SO6OO/UT8IA, a nad całością czuwał kol. Mariusz SP6MCW.
W czasie zajęć, po krótkim wprowadzeniu teoretycznym dotyczącym elektroniki i zasad bezpieczeństwa przy pracy z lutownicą, każdy z uczestników złożył z gotowego zestawu prosty radioodbiornik UKF FM. Większość urządzeń działała rod pierwszego włączeniar1;, z niektórymi były kłopoty, wynikające głównie z małej wprawy w posługiwaniu się lutownicą.
Wszyscy uczestnicy zajęć zatrzymali złożone samodzielnie radia oraz otrzymali torby z upominkami (krótkofalarskie gadżety reklamowo-promocyjne, słodycze). Zestawy montowane przez dzieci były sfinansowane przez Dolnośląski Oddział Terenowy PZK ze środków 1% OPP, zaś upominki przez kol. Waldemara 3Z6AEF, prezesa zarządu DOT.
Zachęcamy wszystkie OT i kluby PZK do prowadzenia takich praktycznych zajęć (zabawy) z elektroniki i radiotechniki dla dzieci, młodzieży, dorosłych, emerytów, przy okazji wszelkich spotkań i mityngów. Koszt jest nieduży, natomiast wartość edukacyjna i promocyjna w lokalnym środowisku (wieś, miasto, gmina) nie do przecenienia.

Info: Waldemar 3Z6AEF

III. SPORT

15. Propagacja

Strumień słoneczny (Flux) wzrósł aktualnie do poziomu 140-170. Oznacza to, że aktywne są wyższe pasma KF i nawet pasmo 6m. Poniżej prognoza SWPC NOAA. To jest prognoza, wartości chwilowe parametrów mogą być nieco inne.

27-day Space Weather Outlook Table 27DO.txt
:Issued: 2022 May 16 0228 UTC
# Prepared by the US Dept. of Commerce, NOAA, Space Weather Prediction Center
# 27-day Space Weather Outlook Table
# Issued 2022-05-16
#
# UTC Radio Flux Planetary Largest
# Date 10.7 cm A Index Kp Index
2022 May 16 154 14 4
2022 May 17 152 8 3
2022 May 18 152 5 2
2022 May 19 150 8 3
2022 May 20 148 8 3
2022 May 21 140 5 2
2022 May 22 140 5 2
2022 May 23 145 5 2
2022 May 24 142 18 5
2022 May 25 142 15 4
2022 May 26 138 15 4
2022 May 27 136 15 4
2022 May 28 136 8 3 WPX CW
2022 May 29 138 5 2 WPX CW
2022 May 30 140 5 2

Info: Zygi SP5ELA

16. Wiadomości nie tylko DX-owe

3B8 - Mauritius: Fabian DF3XY będzie aktywny w stylu wakacyjnym od 21 maja do 2 czerwca jako 3B8/DF3XY IOTA AF-049. QSL via znak domowy.

3D2/R - Rotuma: 3Z9DX Dominik (3D2USU), SP5ES Marcin (3D2EZ), SP5MXZ Wojciech (3D2SP) i czwarty operator niedługo będą QRV jako 3D2RRR z Rotumy OC-060. Kilkudniowe opóźnienie aktywacji wynika ze sztormowej pogody w rejonie Fiji - Rotuma. Szczegóły pracy oraz częstotliwości zostały opisane na stronie: https://www.qrz.com/db/3d2rrr QSL via OQRS.

C5 - Gambia: Gerard F5NVF, Luc F5RAV i Abdel M0NPT będą aktywni ponownie jako C5C z Kololi w Gambii od 23 maja do 10 czerwca br. W planie jednodniowy wypad na wyspę Bijol AF-060, gdzie będą używać znaku C5B. QSL via F5RAV.

CE - Chile: Stacja okolicznościowa CB2R jest aktywna do 29 maja z okazji "miesiąca morza" obchodzonego w Chile. Do zdobycia okolicznościowe dyplomy. Szczegóły na qrz.com

D2 - Angola: Mikalai UT6UY/SN2UY od 2 tygodni jest w Angoli, gdzie pracuje jako anestezjolog w szpitalu w Cabinde. W wolnym czasie jest aktywny na CW na 40, 20, 15 i 10m jako D2UY. Jego długość pobytu w Angoli nie jest obecnie znana, podobnie jak informacje, gdzie wysłać karty QSL.

D4 - Cape Verde: Freddy F5IRO, jest aktywny jako D44RO z Praia, Santiago Island AF-005 do 19 maja. Aktywność będzie ograniczona do jego wolnego czasu i podczas wieczornej pracy QRP z XIEGU X6100 na multidipolach na 40/30/20 metrów emisjami CW i FT8/FT4. QSL via F5IRO. Log będzie załadowany do LoTW po powrocie do domu.

EA - Hiszpania: Stacja okolicznościowa EH40URV jest aktywna do 29 maja
z okazji 40-lecia URE Vizcaya https://www.radioaficionadosbizkaia.com QSL via EA2URV. Do zdobycia okolicznościowe dyplomy.

F - Francja: Członkowie klubu Prix-les-Mezieres od 19 do 28 maja będą używać znaku TM8ADJ pamięci zmarłego przyjaciela Yves Lepicie F8ADJ, który zmarł 13 czerwca 2021 r. QSL via F4KJP.

F - Francja: Marc F6HQP będzie aktywny z wyspy Oleron EU-032 pomiędzy 20
a 25 maja. W planie również aktywność pobliskich wysp Nole DIFM AT-123 oraz Madame DIFM AT-024. Spotkamy Marca głównie na 40m i 20m SSB. QSL via znak domowy.

FM - Martynika: Gerd DL7VOG jest aktywny w stylu wakacyjnym jako FM/DL7VOG NA-107 do 24 maja. Pracuje też na FT8. QSL via DL7VOG (biuro).

FM - Martynika: Marius ON4RU od 21 maja do 4 czerwca również będzie przebywał na Martynice, skąd usłyszymy go jako FM/OQ3R. W planie udział
w WPX CW jako TO3F. QSL direct ON4RU.

FT/X - Kerguleny: Arthur FT4XW przebywa w Port-aux-Francais na Kerguelenach do grudnia br. W najbliższym czasie ma zainstalować Inverted V i pojawić się na pasmach. QSL via F6EXV.

GM - Szkocja: Bob W7YAQ od 21 do 30 maja będzie QRV w stylu wakacyjnym jako MM/W7YAQ z wysp Shetland EU-012.

HC - Ekwador: W dniach 23 i 24 maja członkowie Ekwador DX Club będą świętować 200 rocznicę Niepodległości Ekwadoru jako HD1E z Quito.
QSL via LoTW. Więcej na stronie https://ecuadordxclub.org/bicentennial .

HH - Haiti: Członkowie Radio Club d'Haiti od 18 do 23 maja będą aktywni jako HH18MAI z okazji Dnia Flagi. QSL via OQRS lub N2OO.

HS - Tajlandia: Champ E21EIC i inni do 17 maja są aktywni jako E20AX/P z Koh Samet AS-107. QSL via E21EIC.

I - Włochy: Stacja okolicznościowa 4U29MAY jest QRV do 31 maja. QSL via 9A2AA. Stacja nadaje z okazji Międzynarodowego Dnia Uczestników Misji Pokojowych ONZ 2022. DXCC zaliczane jest jako Włochy.

OH0 - Wyspy Alandzkie: Keijo OG5O (znany jako OH2OT i OG55W) i Raili OH2HOD będą aktywni od 21 do 27 maja jako OH0/OG5O i OH0/OH2HOD z Lemland Loc. KO09cx, EU-002. Spotkamy ich również na 60 i 6 metrach. QSL via OQRS.

OZ - Dania: Mike DG5LAC do 27 maja nadaje jako OZ/DG5LAC z Romo EU-125.

SP - Polska: Staje okolicznościowe ZOT SP75ZOT, SN75ZOT, HF75ZOT, SO75ZOT, SQ75ZOT, 3Z75ZOT nadają do 30 sierpnia jako i przydzielają punkty do okolicznościowego dyplomu, z okazji 75 rocznicy powołania Oddziału Terenowego PZK w Szczecinie.
Szczegóły na qrz.com oraz https://ot14.pzk.org.pl/

T8 - Palau: T88HF, T88JH i T88SG do 17 maja są QRV z wyspy Koror, Palau OC-009. QSL T88HF via JF1GHX, T88JH via JR3QFB, T88SG via JK1SZX.
Szczegóły na stronie https://palau-radio-club.jimdofree.com/

V7 - Wyspy Marshalla: Stewie WV7MS jest nowym krótkofalowcem, który pracuje jako strażak na Kwajalein Atoll, Wyspy Marshalla.
Był aktywny jako V7/WV7MS do 6 maja, obecnie używa znaku V73MS. Można go spotkać na SSB 15, 17 i 20m. QSL via LoTW.

VE - Kanada: Do 30 czerwca Ron VA3CX upamiętnia platynowy jubileusz królowej Elżbiety jako VB3Q70. QSL via VA3CX.

W - USA: Bruce K5TEN do 26 maja nadaje jako K4D z Dog Island NA-085. QSL via direct na znak domowy.

Z6 - Kosowo: Bodo DF8DX będzie aktywny jako Z68QQ z Gjilan, Kosowo od 23-30 maja. W planie udział w CQ WW WPX CW Contest jako Z66BCC wraz z DL2JRM. QSL Z68QQ via LoTW, OQRS lub DF8DX; QSL Z66BCC via DL2JRM.

Zawody 21 - 22 maja 2022 roku:
His Maj. King of Spain Contest CW http://concursos.ure.es/en/s-m-el-rey-de-espana-cw/bases/
YOTA Contest https://www.ham-yota.com/contest/
Baltic Contest http://www.lrsf.lt/en/balticcontestrules/
UN DX Contest http://undxc.kz/rules-eng/

Nowa wersja VarAC https://www.varac-hamradio.com/

Stacja 4U1ITU ponownie na pasmach https://www.eudxf.eu/?p=4049

Pozdrawiam Adam SQ9S

17. UKF zawody

W najbliższym czasie: SPAC- 2.3 GHz - zawody aktywności UKF - wtorek, 24 maj 2022, godz. 17:00 - 21:00 UTC Regulamin: https://pk-ukf.pl/wp-content/uploads/2020/05 /SPAC_regulamin_PL.pdf.

Zawody SPAC prowadzi i rozlicza Stowarzyszenie Polski Klub UKF. Dzienniki w formacie EDI prosimy wysyłać na adres: http://spac.pk-ukf.pl/

Stanisław SQ2EEQ

18. Po spotkaniu Zespołu SN0HQ - Burzenin 2022

Zgodnie z programem w dniach 13-15 maja w ośrodku "Sportowa Osada" w Burzeninie odbyło się "przedcontestowe" spotkanie zespołu SN0HQ.
W spotkaniu uczestniczyło ok 60 osób w tym szefowie poszczególnych lokalizacji stacji SN0HQ. Uzgodniono najważniejsze sprawy związane z podziałem na lokalizacje, pasma oraz obsady operatorskie. Podczas spotkania Krzysztof SP7GIQ omówił starty zespołu SN0HQ i szczegółowe wyniki na poszczególnych pasmach oraz historię i teraźniejszość krótkofalarskich olimpiad czyli WRTC. Całość spotkania była znakomicie zorganizowana przez Kapitana Zespołu SN0HQ Włodzimierza Hereja SP6EQZ.

Na zdjęciach widocznych w wersji PDF: Sala obrad SN0HQ. Wystąpienie Prezesa PZK - SP9HQJ.

Zdjęcie grupowe uczestników spotkania zespołu SN0HQ - Burzenin 2022


Info. Piotr SP2JMR

19. Wsparcie młodych krótkofalowców

Przypominam publikowaną już propozycję wsparcia młodych krótkofalowców. Chcę pomóc połączyć młodych krótkofalowców z doświadczonymi uczestnikami konkursów. W ramach jednego zespołu roboczego młodzi krótkofalowcy mieliby realne wsparcie w przygotowaniach oraz w trakcie konkursu. Bariery są różne, wspólnie możemy próbować je pokonać. Jeśli więc jesteś młodym YOTA i planujesz start w zawodach napisz do mnie! Masz doświadczenie w konkursach lub stację remote i chcesz pomóc młodym też daj znać! E-mail: sp5e@krotkofalow.cy

Jednocześnie mamy specjalną propozycję dla młodych, którzy mają już doświadczenie w zawodach, a chcieliby zobaczyć jak pracuje się na stacji contestowej takiej jak D4C/D4Z. Zapraszam do kontaktu z Piotrem SQ9D. Piotr deklarował na łamach Komunikatów PZK, że zawsze ma 1-2 miejsca na specjalnych warunkach dla młodych "contest afficionados". Ta deklaracja jest nadal aktualna.

Info: Krzysztof SP5E

20. YOTA Contest 2022

Przypominamy, że 21 maja pierwsza runda YOTA Contest 2022 dla najmłodszych krótkofalowców. Organizatorem zawodów jest IARU R1 Młodzieżowa Grupa Robocza we współpracy z MRASZ (Węgierskiem Towarzystwem Radioamatorskim). Zachęcamy do udziału! Szczegóły na stronie: https://www.ham-yota.com/contest/

Info: Krzysztof SP5E


21. Zawody "Dzień Dziecka 2022"

Rada Pedagogiczna Zawodów Dzień Dziecka ma przyjemność zaprosić koleżanki
i kolegów do udziału w zawodach z okazji Dnia Dziecka. 1 czerwca od 15:30 do 16:59 UTC (17:30 - 18:59 cz. lokalny) - 2 godziny lekcyjne. W tym dniu wszyscy jesteśmy dziećmi bez względu na wiek i "odcień fryzury" lub długość wąsów albo ich brak. Będzie to okazja do wspólnej zabawy i jednocześnie przekazanie juniorom pasji do krótkofalarstwa, a w tym do współzawodnictwa na paśmie.

Juniorów posiadających już pozwolenia radiowe zachęcamy do udziału w specjalnie dla Was wyróżnionej kategorii "Junior". Spośród Was zdobywca 1. miejsca zostanie mianowany Zwycięzcą Zawodów i wyróżniony statuetką.
Prosimy seniorów o wsparcie idei zawodów i umożliwienie juniorom pracy na paśmie w różnych formach. Szczegóły zawarte są w Regulaminie zawodów. Koledzy, którzy na co dzień nie pasjonują się zawodami również mogą przystąpić do wspólnej zabawy jako Gość zawodów nawiązując minimum 3 łączności z juniorami bez obowiązku wysłania swojego logu. Według reguł szkolnych zawody będą trwały przez 2 lekcje bez przerwy, czyli 2 x 45 = 90 min. Rozpoczynamy w środę 1 czerwca o godz. 15:30 UTC (17:30 cz. lokalny).

Rozliczenie zawodów przeprowadzimy własnymi siłami używając strony https://dd.reaktywacja.org.pl/ oraz dedykowanego robota sprawdzającego logi.
Wszelką korespondencję związaną z zawodami prosimy kierować na adres: zawodydd@gmail.com z niezbędnie wpisanym znakiem wywoławczym uczestnika w tytule emaila.

Pełny regulamin znajduje się na tronie https://dd.reaktywacja.org.pl/regulamin/
Zgłoszenia sponsorów chętnych do ufundowania nagród dla juniorów prosimy kierować do organizatorów.

73, de Tomek SP5PY, Bogdan SP5WA, Paweł SQ5STS, Kacper SO5KR.
Rada Pedagogiczna Zawodów Dzień Dziecka

22. WRTC - 2022 (2023)

Pojawiła się oficjalna lista teamów, które zakwalifikowały się na olimpiadę WRTC2022. Szczegóły na stronie https://www.wrtc2022.it/
Gratulacje dla Polskiego Teamu SN7Q (SP7GIQ) i SP7IVO!
Pragnę dodać, że TM (Team-Mate), aby się zakwalifikować musiał być w pierwszej dziesiątce w kwalifikacjach i uzyskać minimum
4 tysiące punktów. Zawody WRTC 2022 odbywające się w czasie IARU HF Championship zostały przesunięte na rok 2023.

Adam SQ9S


23. Podróże Irka SP3SUX - Filipiny, Mindanao Island OC-130

Irek przebywa obecnie na Filipinach i używa znaku DV8/SP3SUX z Mindanao Island.
Napisał, że jak pracuje na stacji, to ma QRM-y. Takie cudo chodziło za oknem. 35cm. I gdacze jak kura. Skutecznie rozprasza w odbiorze. Jest to Tokaj Gecko, a nazywa się Tuko. SP5ELA: Jaki fajny! Złap go do klatki. Może jadowity? Irek: Nie, należy do sąsiadów, od 20 lat. Nie ma klatki, nie jest uwięziony. Ludzie tu wierzą, że jak ktoś ma takie zwierzę to jest dobrym człowiekiem. Bo od złych ludzi one uciekają. To gatunek chroniony.
Wynika z tego, że SP3SUX jest dobrym człowiekiem! I QSO na telegrafii zaliczone.

Kolacja w Manila. Przedstawiciele urzędu Filipińskiego PARA wręczyli osobiście Irkowi licencję. Licencję wręczyli Prezes biura PARA Gilbert DU1GG oraz Romy DU1SMQ.

Info: SP5ELA

IV Technika

V Informatyka i oprogramowanie

VI Prawo i przepisy

24. Niebezpieczne zmiany w 1%

Procedowany w Sejmie rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (druk nr 2186) zapowiada rewolucję w mechanizmie 1%. To rewolucja budząca ogromne zastrzeżenia natury etycznej i potencjalnie katastrofalna w skutkach dla trzeciego sektora. W jej efekcie wielu podopiecznych organizacji znajdzie się w dramatycznej sytuacji.
Proponowane zmiany ograniczą lub zupełnie zamkną dla OPP możliwość finansowania swojej działalności z 1%. Pozbawią także prawa do przekazania 1% na rzecz OPP bardzo dużą liczbę podatników. Po wprowadzeniu ustawy w obecnym brzmieniu blisko połowa podatników przekaże 0 zł jednego procenta.
W rezultacie doprowadzi to do zapaści trzeciego sektora w Polsce.
Mechanizm refundacyjny zaproponowany przez rząd jest nieprzemyślany, biurokratyczny i zabójczy dla samej idei 1%. Według naszych obliczeń na rzeczywistym modelu danych z rozliczeń PIT-ów w "PITax.pl Łatwe podatki" istnieje proste alternatywne rozwiązanie pozbawione wad innych propozycji:
1% powinien być liczony od podatku z pominięciem kwoty wolnej.
Szczegółowe opracowanie znajduje się naszej stronie: Polski Ład wprowadza ryzyko kaskadowej zapaści finansowania trzeciego sektora z 1% podatku.

Zespół IWOP

*IWOP Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych jest Partnerem PZK.

Info: SP5ELA

25. Ubezpieczenia od następstw NW, OC, Casco, etc.

Rok 2021 upłynął pod znakiem rekordowych szkód katastroficznych. Trzeba się ubezpieczać, bo inaczej sprawdzi się powiedzenie "Mądry Polak po szkodzie". Polacy coraz częściej decydują się na ubezpieczenie własnego mieszkania, domu, działki od pożaru, powodzi, czy huraganu. W przypadku krótkofalowców ważne jest również ubezpieczenie od tzw. zdarzeń losowych r11; przepięć w sieci energetycznej i wyładowań burzowych niezmiernie groźnych dla wszelkiej elektroniki i naszych transceiverów. Statystycznie rzecz ujmując 40-45% szkód było objętych ubezpieczeniem. Tendencja jest rozsądkowa: luka ubezpieczeniowa maleje.

Każdy członek PZK jest ponadto ubezpieczony od OC - odpowiedzialności cywilnej. Organizacja PZK jest również objęta odrębną polisą.

Pamiętajcie! Trzeba się ubezpieczać!
Koszty nie są duże, to 100-200PLN rocznie. A szkody mogą być potężne.

Info: SP5ELA


VII Humor

26. Zmierzch klasycznego Ham Radio?


Era rcyfry-. Wielu krótkofalowców nie może się z tym pogodzić.
Z paroma innymi wynalazkami również. Niestety, ale procesu postępu technologicznego zatrzymać nie da się.

Oryginalny obraz: wideo oryginalne "Pretty Little Liars: Season " kopia obrazu: Felicity Kills @felizzlemynizzl. Remastered SP5ELA.

Do obejrzenia w wersji PDF, a jest co oglądać

Info: SP5ELA


VIII propagacja fal radiowych

27. 25 cykl słoneczny i propagacja

Liczba plam słonecznych (Sunspot Number) rośnie.

Jak widać na powyższym wykresie "nieoczekiwanie" strumień słoneczny Flux idzie w górę. Dlaczego "nieoczekiwanie"? Otóż najtęższe umysły naukowe "od Słońca" nie były w stanie zrozumieć procesów słonecznych w ostatnich latach, co więcej wg. analiz dokumentacji nawet się ze sobą skłócili. Cykl ustalono metodą głosowania. No to teraz mogą być odstępstwa, oby na naszą krótkofalowców korzyść. Flux rośnie - zasięgi rosną, wyższe pasma żyją, jest ciekawiej.

Info: SP5ELA

XII Silent Keys
____________________________________________________
SP9CTT SK

W dniu 12.05.2022 r. przeżywszy 73 lata opuścił nasze szeregi na zawsze Marian Ścigała SP9CTT. Niegdyś bardzo aktywny krótkofalowiec do niedawna członek Śląskiego OT PZK

Info. Wojciech SP9PT
____________________________________________________________________________

Redakcja Komunikatów PZK dziękuje za przesłane materiały: Markowi SP9UO, Waldemarowi 3Z6AEF, Adamowi SQ9S, Stanisławowi SQ2EEQ, Bogdanowi SP5WA, Pawłowi SQ5STS, Kacprowi SO5KR, Wackowi SP5XXX, Bronisławowi SP9WZO, Jurkowi SP2GUB, Wojtkowi SP9PT, Krzysztofowi SP6DVP.

Informujemy, że Prezydium ZG PZK podjęło decyzję, aby wszyscy członkowie PZK zarejestrowani w bazie systemu OSEC otrzymywali Komunikat PZK "z urzędu", jako tzw. wartość dodaną. Komunikaty są od lat robione i nadawane w paśmie 80m sporym wysiłkiem osób będących w składzie Redakcji.
Jednocześnie Redakcja Komunikatu prosi o niewysyłanie na adres dystrybucyjny odpowiedzi i listów. Prosimy je kierować na indywidualne adresy e-mail członków Redakcji: sp2jmr@pzk.org.pl , sp5ela@rf.pl , sp5e@krotkofalow.cy

Materiały do Komunikatu PZK na kolejną środę powinny być przesłane nie później niż do wtorku, godz. 15:00. Materiały prosimy nadsyłać jednocześnie na adresy: sp2jmr@pzk.org.pl , sp5ela@rf.pl . W przypadku przesłania ich później mogą znaleźć się w następnym środowym komunikacie, czyli za tydzień.
Teksty wymagające autoryzacji przed publikacją powinny być dostarczone przynajmniej 24 godziny wcześniej, czyli do poniedziałku, godz. 15:00.

Uwaga! Dostarczane do publikacji zdjęcia muszą mieć opisy oraz informację dotyczącą praw autorskich. W przypadku wizerunku osób małoletnich wymagana jest zgoda opiekunów ustawowych. Materiał fotograficzny należy dostarczać w postaci plików graficznych niezależnych od opisu tekstowego (osobne pliki jpg, png, niezagnieżdżone w strukturze tekstu), zdjęcia muszą być opisane.

Autor przekazując swój materiał do publikacji przenosi na Polski Związek Krótkofalowców (zwany dalej Wydawcą) prawa autorskie do publikacji utworu w formie pisanej, materiału fotograficznego oraz ich rozpowszechniania za pomocą innych mediów, np. takich jak poczta elektroniczna i Internet. Przeniesienie praw autorskich jest nieodwracalne. Tekstów nadesłanych nie zwracamy. Nadesłanie materiału / tekstu nie jest równoznaczne z jego opublikowaniem. Zamieszczenie publikacji i innych materiałów w Komunikatach PZK i na portalu PZK jest nieodpłatne.
Redakcja Komunikatu PZK zastrzega sobie prawo do dokonywania skrótów i korekt nadsyłanego materiału, także prawo do dokonywania w nadesłanych materiałach zmian tytułów, skrótów, poprawek stylistyczno-językowych oraz do usuwania usterek innego typu (np. terminologicznych lub dotyczących warstwy dokumentacyjnej), także do odrzucenia artykułu bez podania przyczyny.
Nie będą przyjmowane teksty nie spełniające podstawowych wymogów poprawności językowej.
Komunikaty PZK są nadawane w każdą środę o godzinie 18:00 czasu lokalnego na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM, a materiał w nich zawarty jest wykorzystywany przez Redakcję Krótkofalowca Polskiego.

Redakcja Komunikatów PZK:
Piotr SP2JMR, Zygi SP5ELA, Krzysztof SP5E i Jurek SP3SLU - także nadający komunikaty środowe.

*Motto Redakcji
Odpowiedzialność za słowo jest ważnym etycznie wymaganiem odnoszącym się do człowieka, szczególnie kiedy występuje w przestrzeni publicznej i także w stowarzyszeniu. Służba prawdzie jest zatem nie tylko słusznym oczekiwaniem od Władz PZK i osób funkcyjnych ze strony wszystkich członków i niezrzeszonych radioamatorów, ale i jej moralnym obowiązkiem. Dotyczy to również Redakcji Komunikatów PZK.
W nawiązaniu do tej zasady informujemy, że Redakcja Komunikatów PZK dokłada wszelkich starań, aby ww. kryteria zostały spełnione. Otrzymywany materiał "z terenu" często jest obarczony błędami, zawiera pewne nieścisłości. Korekty materiału wymagane są w prawie każdym co środowym wydaniu Komunikatu PZK.
Piotr SP2JMR od KZD PZK w Kołobrzegu w 2000 roku, kiedy został wybrany Prezesem PZK rozpoczął wydawanie Komunikatu PZK (nazywanego wcześniej "Komunikatem sekretariatu ZG PZK"). Od 2009 roku do redakcji dołączył Zygmunt SP5ELA, a od roku 2013 Jurek SP3SLU nadający komunikaty przez radio na 3702.5 KHz o godz. 18-tej z lokalizacji Mariantów).

Redakcja Komunikatów PZK

UWAGA! Komunikaty środowe PZK - subskrypcja

Komunikaty PZK (środowe), wcześniej tzw. Komunikaty sekretariatu ZG PZK są wysyłane pocztą elektroniczną w każdą środę w ramach subskrypcji (e-mail) do osób zainteresowanych wiadomościami organizacyjnymi Polskiego Związku Krótkofalowców oraz informacjami dot. innych podmiotów, ale związanymi z krótkofalarstwem. Do roku 2018 adresy e-mail subskrybentów (około 400) dopisywał administrator. Od marca 2018 r. subskrypcja komunikatów została zautomatyzowana.
Aby otrzymywać Komunikat PZK (środowy), należy wysłać wiadomość (e-mail) na adres: komunikat-pzk@pzk.org.pl z tekstem "subscribe" w temacie wiadomości (subscribe r11; bez apostrofów). Aby zrezygnować z subskrypcji należy wysłać wiadomość z tekstem "unsubscribe" w temacie (unsubscribe - bez apostrofów).