Komunikat PZK nr 14/22 z dnia 06.04.2022
Dodane przez sp2jmr dnia 2022-04-07 / 16:03
KOMUNIKAT Polskiego Związku Krótkofalowców
NR 14/2022 z dnia 6 kwietnia 2022 r.

Witamy wszystkich Słuchaczy i Odbiorców naszych cotygodniowych komunikatów. Komunikaty PZK są nadawane w każdą środę o godzinie 18:00 czasu lokalnego na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM, oraz publikowane na portalu PZK, a także rozsyłane na listę wysyłkową. Zautomatyzowane archiwum komunikatów znajdujie się na osobnym serwerze: https://komunikat.pzk.org.pl/.

Ten Komunikat będzie niebawem tam zamieszczony oraz rozesłany do subskrybentów. Powodem opóźnienia jest awaria jednego z komputerów redakcji Komukatów.

I. Sprawy organizacyjne

1. 1% podatku dla PZK raz jeszcze

Mam osobiste doświadczenia z próbą przekazania 1% podatku na PZK. Niepomny ubiegłorocznego rozliczania zawierzyłem "wujkowi Google Chrome". I ku swojemu zdziwieniu po wypełnieniu PIT-37 podobno zgodnego z ordynacją podatkową i gotowego do wysłania zauważyłem w 2 kolejnych przypadkach, że wypełniony przeze mnie druk zawiera nieusuwalny nr KRS, który z niczym mi się nie kojarzył, a poza tym nie był zgodny z moją wolą przekazania 1% na PZK, czyli KRS 0000088401. Okazało się, że dopiero 10 do 12 pozycja od góry w różnych przeglądarkach jest tą właściwą, czyli e-Urząd Skarbowy (podatki.gov.pl ) lub podatki.gov.pl/pit/twoj-e-pit . Poza tym po zalogowaniu się do US mamy praktycznie gotowy PIT z możliwością wpisania dowolnego numeru KRS oraz celu szczegółowego.

Piotr SP2JMR

2. Pomoc walczącej Ukrainie

W związku z krytyczną sytuacją po napaści Rosji na Ukrainę, apelujemy do wszystkich krótkofalowców SP o wsparcie ludności Ukrainy. Ponieważ PZK nie ma w swoim statucie działalności pomocowej lub charytatywnej proponujemy dokonywanie wpłat na pomoc Ukrainie, którą należy wpłacać na konta stowarzyszeń i fundacji zajmujących się statutowo taką działalnością.
Przykładowo są to: Polska Akcja Humanitarna (PAH), Caritas Polska, Polski Czerwony Krzyż (PCK), Fundacja "Siepomaga", fundacja "Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej"- PCPM i jeszcze wiele innych. Zbiórki prowadzą także niektóre podmioty gospodarcze w tym sieci sklepów.
Wiele z nich prowadzi także punkty przyjęć pomocy rzeczowej, zbierając odzież, art. spożywcze, higieniczne oraz sprzęt survivalowy. Szczegółowe informacje znajdziecie na ich stronach internetowych.
Poniżej aktualna informacja z Narodowego Instytutu Wolności.

Szanowni Państwo,

pod adresem http://cutt.ly/PomocUchodzcomzUkrainy udostępniliśmy zaktualizowaną na dzień 4.04.2022 godz. 16:30 bazę informacji, gdzie aktualnie pomoc uchodźcom z Ukrainy jest najbardziej potrzebna z określeniem, jaki rodzaj pomocy jest obecnie najbardziej pilny. Zawiera ona bieżące zapotrzebowanie przesyłane przez pełnomocników wojewodów ds. organizacji pozarządowych.

Decyzją MSWiA udział NGO w pomocy dla uchodźców jest koordynowany regionalnie. Każdy wojewoda wyznaczył koordynatora do tego zadania. Lista pełnomocników wojewodów jest dostępna pod adresem www.gov.pl/pozytek/dlaukrainy.

Przypominamy, że kontakt telefoniczny należy podejmować tylko w sytuacjach wymagających bezpośredniego kontaktu, aby nie blokować linii telefonicznych. W innym przypadku prosimy o zgłaszanie oferowanej pomocy za pośrednictwem rządowej strony internetowej www.pomagamukrainie.gov.pl .

Z góry dziękujemy za każdą formę pomocy i zaangażowania, także poprzez przekazywanie niniejszej wiadomości osobom i organizacjom, które mogą włączyć się w akcję #PomagamUkrainie.

Komitet ds. Pożytku Publicznego


Na bazie informacji Komitetu ds. Pożytku Publicznego NIW.

Prezydium ZG PZK

3. Notatka ze spotkania telekonferencyjnego PZK - Grupa inicjatywna Federacji Stowarzyszeń Em-Com.

W dniu 30.03.2022 o godzinie 18.00. odbyło się spotkanie przedstawicieli PZK z grupą inicjatywną stowarzyszenia EmCom.

W spotkaniu udział wzięli ze strony PZK:
Marek Kuliński SP3AMO - w-ce prezes ds. Organizacyjnych PZK, Piotr Skrzypczak SP2JMR - sekretarz PZK.
Ze strony grupy inicjatywnej federacji: Michał Wilczyński SP9XWM, Tomasz Zajdel SQ5T, Szymon Reiter SQ9ZAQ.

Przyszłe struktury zakładanej federacji i jej założenia przedstawił Michał Wilczyński SP9XWM. Poinformował nas, że federacja ma stanowić związek stowarzyszeń regionalnych, które przystąpią do jej struktur.
Wg założeń grupy inicjatywnej wszystkie jednostki wchodzące w skład federacji mają mieć osobowość prawną nie prowadząc działalności gospodarczej.
Grupę inicjatywną federacji stanowią regionalne sieci Em-Com: Mazowiecka, Małopolska i Podkarpacka. Statuty federacji i stowarzyszeń regionalnych zostaną przesłane w następnym tygodniu po spotkaniu.

Historię powstania klubu specjalistycznego SP Em-Com PZK i dotychczasowe działania PZK związane z działalnością klubu przedstawił Piotr SP2JMR. Omówił także komplikacje związane z epidemią CoVid. Ograniczenia wynikające z epidemii uniemożliwiły zorganizowanie Zjazdu Klubu w celu wybrania władz i zażegnania zaistniałego wewnętrznego konfliktu. PZK miało i ma nadal na to środki oraz wstępnie uzgodnione miejsce na zorganizowanie Zjazdu.

Strony uzgodniły, że następne spotkanie odbędzie się za dwa tygodnie w trybie telekonferencji po zapoznaniu się z projektami Statutów Federacji.

Spotkanie skończyło się o 18.50.

Marek SP3AMO

II. Wydarzenia

4. O zawodach od kuchni ze zwycięzcą CQ WW DX Contest SSB 2021

Numer jeden na świecie z wynikiem 2 414 968 punktów podczas CQ WW DX Contest SSB 2021 to brzmi naprawdę imponująco! W jakiej kategorii startowałeś? Skąd akurat taki wybór?
Dziękuję. Myślę, że to dobry wynik, niemniej jest jeszcze dużo miejsca do poprawy, szczególnie jeśli chodzi o dokładność. Sama stacja przygotowana w tym momencie dość dobrze i 15M nie wydaje się, żeby potrzebowało pilnych ulepszeń.
Startowałem w kategorii jeden operator, pasmo 15M, duża moc (SO HIGH 15M). Stacja D4C/D4Z istnieje i stworzona jest do zawodów w kategorii Multi, czyli wielu operatorów, więc wybór kategorii Single podyktowany jest przeważnie jakimiś przeszkodami. Tym razem była to pandemia i mała liczba operatorów, która mogła pojawić się na stacji. Fizycznie byłem tylko ja i Massimo IZ4DPV, zdalnie pracował Luca IK2NCJ.

Startowałeś jako D4Z. Przyznam, że chwilę szukałem w myślach tego kraju. Wybór lokalizacji pomagał? Gdzie dokładnie jest ta stacja?
Stacja znajduje się na szczycie góry Monteverde, na wyspie São Vicente (Wyspy Zielonego Przylądka). Jest to stacja położona w jednym z lepszych, o ile nie najlepszym, miejscem do prowadzenia zawodów. Miejsce stosunkowo bliskie do Stanów i Europy, na kontynencie afrykańskim, w strefie CQ 35. Bliskość równika zapewnia bardzo dobrą i dłuższą propagację na górnych pasmach. Pod względem radiowym to raj. Pod względem pogodowym i logistycznym - wprost przeciwnie - jest to istne piekło.

Co było najtrudniejsze w trakcie zawodów? Czułeś, że to będzie aż tak dobry wynik czy niepewność była do samego końca?
W trakcie samych zawodów najtrudniejsze jest utrzymanie skupienia i jakości odbioru w momentach, kiedy nie wstaje się sprzed radia od kilkunastu godzin. Jest się w swoistym transie i świat na zewnątrz nie istnieje, liczy się tylko metodyczne, stałe robienie łączności. Pamiętam jak na którychś z wcześniejszych zawodów po dość długiej sesji chciałem pójść do toalety. Wstałem i zorientowałem się, że moje nogi były w jednej pozycji od długiego czasu i wcale nie zamierzają mnie utrzymać w pozycji pionowej. Niemniej trudniejszą sprawą niż same zawody wydają się przygotowania stacji, drużyny i wszystkiego co z tym jest związana. Jest to praktycznie codzienna praca.
Wynik mieścił się w ramach naszych predykcji przed zawodami. Także nie było siary. Niemniej liczba punktów tym razem jest gorsza niż to co udało mi się osiągnąć na tym samym paśmie w 2017 r., kiedy to z trochę ponad 2,9m punktów udało się także zaliczyć rekord strefy 35.

Wyczynowy sport to w pewnym momencie połączenie sprzętu i umiejętności. Zgodzisz się?
Tak. Jeśli jesteś zaangażowany w rozwój stacji to często dużo więcej energii spędza się na sprzęt i zawsze chciałoby się mieć więcej czasu na szlifowanie umiejętności.

Powiedzmy, że klub krótkofalarski chce zbudować wyczynową stację. Co byś doradził? Krok po kroku.
Nie ma procedury na budowanie stacji. Ja też nie jestem żadnym guru w tym zakresie. Trafiłem do grupy Monteverdi Contest Team ponad pięć lat temu, kiedy stacja już od dawna sprawnie działała. Niemniej odpowiadając na twoje pytanie: myślę, że to wszystko zależy od celów, które sobie stawiamy. Konkurowanie na poziomie krajowym różni się od europejskiego, a ten z kolei jest inny niż światowy. Dlatego warto określić sobie ten cel, nawet jeśli ma się zmienić. A potem zacząć budować stację, nie planować za dużo, ale zacząć zrobić coś, co pozwoli wziąć udział w najbliższych zawodach. Dzięki temu, po tych zawodach, będziemy wiedzieli co trzeba ulepszyć i dzięki temu zaplanować następny etap-iterację. Należy mocno zwracać uwagę na to, że budowanie stacji to także budowanie zespołu, bo na końcu to ludzie stację budują i to ludzie biorą udział w zawodach. Także polecam "start by starting", myślenie stosunkowo krótkimi etapami, otwartość na błędy (które są najlepszą nauką) i oczywiście dużo wytrwałości.

Pamiętasz swój pierwszy konkurs? Co przyciągnęło Cię do krótkofalarstwa? Jak według Ciebie aktualnie powinniśmy przyciągać młodych?
Moje pierwsze zawody były nielegalne, bo na paśmie tzw. 11 metrów. Do krótkofalarstwa przyciągnęła mnie magia podróżowania bez wychodzenia w domu. Ta przepustka do bycia prawdziwie obywatelem świata, które daje radio i "wspólnota" radiowców zresztą jest niesamowitą stroną krótkofalarstwa do dziś. Sam sprzęt, praca z domu czy z różnych miejsc, to w sumie dla mnie rzecz wtórna. Uważam, że to, iż każdy krótkofalowiec posiada pewne umiejętności, na które musiał dość długo zapracować oraz to, iż bazujemy na totalnej transparencji - każdy może nas "podsłuchać", a po znaku wiemy z kim rozmawiamy, a druga strona nie jest anonimowa, pozwala nam na zbudowanie globalnej społeczności, która sobie ufa. Jeśli poznaje krótkofalowca nie dość, że nie boję się go wpuścić do domu i dać mu nocleg, ale także wiem, że na pewno będę mieć dużo tematów do rozmowy z nim. Myślę, że dzisiaj, kiedy tak bardzo potrzebujemy opierać się na wartościach, krótkofalarstwo niesie darmową platformę do tego. Dlatego uważam, że społeczność i otwartość to może być element, który może przyciągać młodych.

Już niebawem przed nami nowa edycja konkursu YOTA. Gdybyś był trenerem młodzików co byś im przekazał przed startem?
Generalna rada: działaj, odbieraj, nadawaj, popełniaj błędy, idź dalej. Samymi błędami się przejmuj, one są tylko informacją zwrotną do tego, w którą stronę się ulepszać w kolejnych zawodach.

Bardziej ode mnie: zacznij po prostu od wzięcia udziału w zawodach. Najpierw musisz poczuć o co chodzi, poczuć dreszcz emocji i poznać, czy to potencjalnie jest coś dla Ciebie czy nie. Zawodów nie da się wytłumaczyć, trzeba je poczuć. Myślę, że Kubica nie umiałby odpowiedzieć logicznie, dlaczego jeździ 300km/h w kółko. Także Ty nie sil się na poznawanie na sucho za dużo, ale wejdź w to.
Jak już wejdziesz dobrze, abyś się zanurzył w tym. Zawody to nie tylko czas, w którym nadajesz na radiu. Zawody zaczynają się o wiele wcześniej. To proponuję po pierwsze oglądać na YouTube jak to robią inni, oglądać stacje, podglądać style operatorskie. Warto też wybrać się na jakieś zawody na którąś z dużych stacji. Wydają się one niedostępne, ale zdziwisz się jak otwarci są krótkofalowcy, jeśli się ich zapytasz, czy możesz przyjechać. Po trzecie przygotowuj się do zawodów w każdy dzień:

przyswajaj literowanie na fonii. Np. otwórz sobie cluster na 15-30 minut dziennie i odczytaj na głos znaki które widzisz; jadąc autem lub w pociągu literuj (najlepiej na głos, żeby wszyscy pomyśleli, że masz coś z głową) słowa i napisy które widzisz. Dbaj, żeby mówić wyraźnie, a nie szybko. Przyspieszanie wejdzie Ci naturalnie potem.

Przyswajanie prefixów: jeśli jeszcze nie masz nad łóżkiem azymutalnej mapy świata z prefiksami, powieś ją. Próbuj, oglądając wiadomości o świecie zgadywać jaki prefiks ma kraj, o którym mówią. Albo odpal FT8 i odgaduj kraje znaków które słyszysz.

Jeśli chcesz wejść dalej, praktykuj Morse-a za pomocą Morse Runnera, który emuluje całe środowisko radiowe w zawodach. Morse Runnera możesz także podpiąć do DXLog i będziesz mieć dokładnie takie same ustawienia jak w zawodach.

Ci młodzi, którzy już mają doświadczenie w zawodach, a chcieliby zobaczyć, jak pracuje się na takiej stacji jak D4C/D4Z zapraszam do kontaktu. Mamy zawsze 1-2 miejsca na specjalnych warunkach dla młodych "contest afficionados". Korzystając z okazji chciałbym jeszcze bardzo podziękować Jurkowi SP3GEM, który ufundował inbandową antenę GB37. Dziękuję za wsparcie!

Raz jeszcze gratuluję i dziękuję, że znalazłeś czas na rozmowę. Do usłyszenia na pasmach 🙂
Dzięki za chęć usłyszenia o tej historii i gratuluję wspaniałej nowej wersji biuletynu PZK!

Wywiadu udzielił Piotr SQ9D

Info. Krzysztof SP5E


5. CQ WW DX Contest SSB 2021 - zwyciężczyni YL Novice

Anna SO7YL napisała na liście dyskusyjnej VOT PZK.
Miło popatrzeć na swój pierwszy dyplom, zwłaszcza że doświadczenie w krótkofalarstwie zdobywa się latami. Pozdrawiam szanownych kolegów.

73/88 Anna SO7YL

Opiekunem Anny jest Marian SP5EWX. Anna jest jego sąsiadką "zza miedzy".
Marian napisał. Muszę się pochwalić wynikiem mojej sąsiadki. Nadmieniam, że licencję otrzymała 15.10.2021.

Marian SP5EWX

Info: SP5ELA

6. Szaleństwo GHz

Niektórzy mówią, że radiooperatorzy to szaleni ludzie... w dobie tak łatwego dostępu do Internetu, światłowodów, 5G i wszystkich innych opcji komunikacyjnych używają radia Jeszcze bardziej zastanawia ich to, jak my to robimy..., ale wy dwaj dajecie nową definicję! Nawet dla wielu doświadczonych kolegów pasmo 241 lub 134 GHz.... to istne szaleństwo! Powiedz co udało się wam osiągnąć w marcu?
W dniach 2 i 3 marca mój ojciec DB6NT i ja, DK5NJ, ustanowiliśmy nowe rekordy odległości w pasmach 134 i 241 GHz w Regionie 1 IARU w pasmach częstotliwości 134 i 241 GHz z odległością 92,8 km w Regionie 1 IARU. W dniu 3 marca udało nam się nawet ustanowić nowy rekord świata - 157 km w paśmie 134 GHz. Szczegóły i informacje o tych i innych rekordach, pierwszych łącznościach i DX-pedycjach zainteresowani czytelnicy znajdą na mojej stronie internetowej dk5nj.de. Niezwykle trudno jest pracować na tych częstotliwościach i pokonywać większe odległości. Nie ma prawie żadnego gotowego sprzętu, który radioamatorzy mogliby kupić, wszystko trzeba samemu zmontować, np. wysoce precyzyjne zwierciadła paraboliczne i falowody. Oprócz tych mechanicznych wyzwań, elektronika nadajnika i odbiornika jest niezwykle mała i kupuje się ją w częściach jako profesjonalnie wyprodukowane układy scalone, a następnie łączy. Warunki pogodowe (niska wilgotność powietrza, niski punkt rosy) oraz lokalizacja w zasięgu wzroku są również warunkiem są także warunkiem wstępnym udanych QSO na tych pasmach.

Czy świętowaliście ten rekord?
Tak, wypiliśmy drinka lub dwa z naszymi kolegami z zespołu contestowego DK0NA i innymi przyjaciółmi radioamatorami... 😊
Jak długo trwały przygotowania? Która część była najtrudniejsza? Czego nauczyli się tym razem?
Poszukiwanie lokalizacji zwykle zaczyna się w Internecie. Przeglądasz mapy topograficzne i mierzysz przekrój terenu, aby sprawdzić widoczność. Następnie wraz z przyjaciółmi krótkofalowcami pojechaliśmy w dane miejsce, aby na miejscu przeprowadzić inspekcję. Radioamatorzy, którzy mieszkają w pobliżu tych gór, zwykle wiedzą wszystko, co ważne, np. czy można podjechać samochodem tak blisko, jak to możliwe, czy jest śnieg lub czy wymagane są specjalne pozwolenia na dostęp. W niektórych górach dostępne są także kamery internetowe, dzięki którym można zorientować się, jakie są aktualne warunki pogodowe. Na stronie oprócz oczywistych informacji o śniegu czy deszczu, ważne jest także sprawdzenie temperatury, a zwłaszcza wilgotności za pomocą różnych internetowych narzędzi meteorologicznych. Im mniejsza wilgotność, tym mniejsze tłumienie dla QSO na falach mm.

Jak myślisz, gdzie jest prawdziwa granica i limit? Czy tam będziecie się wybierać?
Trudno powiedzieć. 20 lat temu byliśmy szczęśliwi, gdy udało nam się zrobić pierwsze łączności DX-owe przez rozproszenie deszczu i samolotu w paśmie 10 GHz. Dziś używamy programów komputerowych, takich jak AirScout (od DL2ALF) i dysponujemy mocą nadawania 50 W na lustrze. Jeszcze 5 lat temu robiliśmy tylko QSO na 122, 134 i 241 GHz z minimalną mocą nadawania i gołym mieszaczem z antenami tubowymi. Dzisiaj mamy precyzyjne zwierciadła paraboliczne i moce nadawania 200 mW na 122 GHz, 150 mW na 134 GHz i 50 mW na 241 GHz. Jednak oprócz ograniczeń technicznych znaczenie mają także warunki pogodowe i lokalizacja. Na przykład: Jeśli masz możliwość dotarcia w bardzo wysokie góry przy bardzo suchej pogodzie w zimie lub możesz przeprowadzić testy na słonych równinach, kilka dodatkowych kilometrów jest z pewnością możliwe. W miarę naszych możliwości będziemy szukać innych miejsc i warunków pogodowych. Z pewnością w przyszłości odbędzie się jedna lub druga DXpedycja w celu ustanowienia nowych rekordów.

Ktoś może zapytać, do czego praktycznie można wykorzystać takie pasmo. Jakie widzisz praktyczne zastosowanie, jeśli nie teraz, to może za kilka lat?
W tej chwili wiem tylko o naszym eksperymentalnym zastosowaniu w radioamatorstwie. Ale być może jakieś firmy komercyjne, wojskowe lub badawcze mają już inne "specjalne" zastosowania.

Muszę Ci powiedzieć, że kiedy myślę o Twoim rekordzie, przychodzi mi na myśl Elon Musk i przesuwanie granic tego, co jeszcze niedawno wydawało się niemożliwe. Jak myślisz, jak będzie wyglądało krótkofalarstwo za 10 lub 20 lat?
Rozwój techniczny postępuje bardzo szybko. Dzięki coraz doskonalszej technologii łączenia, produkcja przemysłowa jest w stanie wytwarzać lepsze układy scalone o większej mocy. Niestety, dla osób prywatnych dostęp do technologii dla tych bardzo wysokich częstotliwości jest często trudny i wiąże się z większymi nakładami finansowymi. Mimo to uważam, że radio amatorskie - zwłaszcza w czasach COVID - staje się ponownie sportem uprawianym na świeżym powietrzu. Istnieją obecnie wspaniałe urządzenia do QRP i pracy przenośnej. Technologia dla niższych pasm mikrofalowych także stała się tańsza, zasięg jest większy i więcej ludzi jest QRV. Z pewnością duże zawody VHF/UHF/SHF w Europie są ważną zachętą dla radioamatorów do aktywności na pasmach mikrofalowych.

OK. Marzenia i plany? Załóżmy, że masz nieograniczony budżet. Jaki rodzaj eksperymentu/projektu byś zrealizował?
Wyprawy DX-pedycyjne w niezwykłe miejsca i więcej podróży krótkofalarskich. Gdyby czas, pieniądze i pandemia pozwoliły, na pewno znalazłoby się kilka gór i krajów, które byłyby interesujące.

Masz duże doświadczenie. Gdyby ktoś chciał spróbować pójść Twoją drogą, co byś mu poradził? Jakich błędów unikać. Załóżmy, że idziemy etapami. Co byś doradził na każdym z nich?
Uważam, że pasmo 10 GHz jest bardzo odpowiednie jako punkt wejścia dla przenośnych zastosowań mikrofalowych. Przy mocy 10 W i zwykłych antenach parabolicznych można tu pokonywać duże odległości. Aktywność i partnerzy QSO w Europie są również aktywni głównie podczas zawodów, a zjawiska takie jak AirplaneScatter i Rainscatter pozwalają na nawiązanie wspaniałych łączności. Jeśli lubisz pracować z domu, możesz także uaktywnić pasmo 23cm/1,3 GHz za pomocą anteny Yagi. Dzięki takim urządzeniom, jak np. IC9700, możliwe jest także niedrogie wejście w świat GHz bez konwertera.

Czy widzisz następców? Młodych operatorów w Regionie I IARU, chętnych do przejęcia pałeczki? Jak możemy im pomóc?
Pasję do krótkofalarstwa przejąłem od mojego ojca (DB6NT), więc jest to sprawa rodzinna. Nadal mamy kilka zainteresowanych osób w ramach działań zespołowych na zawodach, ale myślę, że sama scena mikrofalowa staje się coraz mniejsza. Obecnie radio amatorskie musi konkurować z tak wieloma innymi technicznymi hobby i możliwościami, że wydaje mi się, że coraz trudniej jest zafascynować i zmotywować młodych ludzi. Jednak moim osobistym zdaniem widzę większą aktywność w zawodach od czasu wybuchu pandemii COVID. Być może jest to spowodowane tym, że coraz więcej osób pracuje w domu i wraca do hobby, które nie wymaga fizycznego kontaktu. Łączenie natury z techniką niezależną od sieci - np. poprzez aktywność QRP na świeżym powietrzu - jest także coraz bardziej popularne w tych trudnych czasach, w których wszyscy żyjemy.

Kiedy ostatnio próbowałeś/aś czegoś nowego poza mikrofalówką? Co to było?
Kilka lat temu próbowałem windsurfingu, ale chyba nie poszło mi zbyt dobrze i było to wyzwanie dla mojego trenera Nowością w krótkofalarstwie amatorskim były aktywności EME w zakresie odbić księżycowych na GHz, np. 10 GHz EME.

Czy można Cię znaleźć na HF SSB lub FT8? Czy mamy szansę na klasyczne QSO?
Próbowałem FT8, ale to nie jest mój świat, bo naprawdę brakuje mi elementu osobistego, jak QSO w SSB lub CW. Uważam, że to smutne, że aktywność w SSB lub CW mocno się zmniejsza, poza wielkimi zawodami. Gdy wszyscy tylko obserwują DXcluster, aby nawiązać nowe QSO, nie można odkrywać nowych łączności i zjawisk pogodowych, szczególnie na pasmach mikrofalowych. Ktoś musi spróbować i zawołać CQ. W ciągu tych lat często przekonywaliśmy się, że nawet przy złych warunkach pogodowych niektóre łączności pracowały zaskakująco dobrze. Dla mnie odkrywanie eksperymentalnej strony naszego hobby to wielka frajda. Niemniej jednak uważam, że to dobrze dla całego krótkofalarstwa, że istnieją takie drogi jak FT8 ze względu na niską granicę wejścia i możliwości. Nie trzeba mieć dużych anten, dużych pieniędzy ani kilku lat doświadczenia, aby zacząć. Niesamowite są także odległości, które można pokonać. To jest bardzo atrakcyjne dla młodych ludzi, którzy interesują się naszym hobby i to jest dobra rzecz. Jesteśmy bardzo aktywni we wszystkich większych zawodach VHF/UHF/SHF z aktywnością w stacji klubowej prowadzonej przez DK0NA i DL0GTH lub jako pojedynczy operator. Aktywność Multi OP jest wspaniała i cieszymy się, że po ograniczeniach Covid-owych znów możemy ją uprawiać. Czasami biorę także udział w zawodach HF, takich jak CQWW 160, WPX, XMAS contest i tak dalej .... głównie na pasmach 160m i 80m w SSB.

Dziękuję za rozmowę. To była wielka przyjemność Cię poznać!
Jeszcze raz gratulujemy i na pewno zobaczymy się przy następnej płycie.
Bardzo dziękujemy, doceniamy to i jest to dla nas zaszczyt, że mogliśmy udzielić wywiadu dla waszego inspirującego magazynu. Proszę, kontynuujcie!

Wywiadu udzielił Mathias DK5NJ

Info. Krzysztof SP5E

7. SN0RUN. Kontynuacja cennej inicjatywy dostrzeżona zagranicą

Swego czasu wspominałem, że podczas Setki Komandosa (100K) działała krótkofalarska stacja okolicznościowa o znaku wywoławczym SN0RUN. W komentarzu dodałem "Tym kluczem wystukali coś wspaniałego. Powiadomimy jak sfinalizujemy." Niewiele osób zwróciło na to uwagę, bo i w dobie komórek oraz Internetu krótkofalarstwo nie jest takim oknem na świat jak kilkadziesiąt lat temu.
No i przyszedł czas by się z Wami podzielić niecodzienną i fascynującą historią.
Nie bez znaczenia dla jej początku było to, że SN0RUN działała jako stacja okolicznościowa co samo przez się wzmaga zainteresowanie operatorów. A gdy do tego dodamy w nazwie "Komandosa" to już w ogóle!!! - Oddaję klawiaturę załodze SN0RUN:
"W obszarze 100K, w którym istnieje zmienne pole magnetyczne (B - wektor indukcji magnetycznej, czyli SYGNAŁ STARTU) powstaje pole elektryczne (E - wektor natężenia pola elektrycznego, czyli POMOC UKRAINIE) - powoduje ruch 227 zawodników biorących udział w 6. edycji Setki Komandosa AD 2022, co można elegancko zapisać równaniem indukcji elektromagnetycznej Faradaya (I równanie Maxwell'a) w postaci operatora (nie HAMa -30;)"
Jedna ze stacji angielskich zapoznała się z imprezą, w ramach której działała SN0RUN i ze stroną 100K na FB gdzie była informacja o zapotrzebowaniu na apteczki. - I zaoferowali pomoc w postaci ambulansów!!! Szukali sprawdzonych miejsc i ludzi w jakich ręce miałyby trafić. Mowa była o 4 kpl!!! Dla nas kosmos! Kolejny dobry traf, że w tym czasie kolega ratownik medyczny współpracujący z ukraińskim szpitalem wojskowym zamieścił podziękowanie za pomoc od komendanta tegoż szpitala. To była doskonała rękojmia.
Większość akcji odbyła się w środku nocy, o porze nieprzyzwoitej, - jednak nie przeszkodziło to w pozyskaniu kontaktów i zainicjowania operacji przekazania. Wymieniliśmy się telefonami w celu omówienia szczegółów i potrzeb. Gdy Anglicy zaczęli finalizować przekazanie okazało się, że to nie takie proste. Zaczęły się biurokratyczne wymogi i ograniczenia. Ale nie ma tego co by na dobrze nie wyszło. W akcję włączyły się ministerstwa Wielkiej Brytanii, Polski i Ukrainy. Akcja dostała niesamowite wsparcie i rozwinęła się. Efekt: 10 ambulansów i 2 vany wyposażenia przez Polskę trafiły do Ukrainy!!!
Mamy niezwykłą satysfakcję, że nasze małe iskierki rozpaliły wielkie pomocowe SERCE.
https://twitter.com/i/status/1509096482670100482

Dyrektor 100K. Zbigniew Rosiński
Info. Andrzej SQ5NAP

III. Sport

8. YOTA 2022 już 21 maja

Już 21 maja pierwsza runda konkursu "YOTA Contest 2022". To bardzo ważne wydarzenie dla najmłodszych radiooperatorów.

Redakcja Komunikatów PZK chce pomóc połączyć młodych krótkofalowców z doświadczonymi uczestnikami konkursów. W ramach jednego zespołu roboczego młodzi krótkofalowcy mieliby realne wsparcie w przygotowaniach oraz w trakcie konkursu.
Jesteś YOTA i planujesz start? Napisz do nas! Masz doświadczenie i chcesz pomóc też daj nam znać! E-mail: sp5e@pzk.org.pl

Krzysztof SP5E

9. SQ5GLB - aktywności zamkowe i gminne

Marek SQ5GLB jest wybitnym aktywatorem zamków, fortów i gmin w Polsce.
W latach 1999-2008 realizował aktywności zamkowe i z fortyfikacji. Od roku 2008 prowadzi aktywności gminne (także zamkowe). Gmin zaliczonych ma około 1900 i 1510 aktywności zamków (wszystkie polskie zamki 1999-2022).

Marek SQ5BLB E-mail: sq5glb@wp.pl
Mapka widoczna w wersji pdf

Info: Zygi SP5ELA

10. Informacje nie tylko DX-owe

9A - Chorwacja: 9A302AA to znak wywoławczy Toma 9A2AA, którego będzie używał do 13 lipca z okazji 30 rocznicy niepodległości Chorwacji. QSL via 9A2AA.

DL - Niemcy: Stacja okolicznościowa DL22PEACE zwraca uwagę na wszystkie wojny na świecie w 2022 roku. Operatorami znaku są Werner DF8XO i Bernd DF8RJ. QSL via DF8RJ.

F - Francja: Stacja okolicznościowa TM5OIS będzie aktywna od 9 do 18 kwietnia z miasta Abbeville i innych lokalizacji z okazji 31 edycji Festiwalu Ptaków i Przyrody. QSL via F5KRH.

Członkowie rAssociation Mosellane des Radio Amateursr1; świętują 40-lecie swojego klubu jako TM40AMRA do 16 kwietnia br. QSL via F8EFU.

FK - Nowa Kaledonia: Jean-Louis F5NHJ wybiera się z wizytą do syna, który zamieszkuje w Noumea IOTA OC-032.
Usłyszymy go jako FK/F5NHJ pomiędzy 5 kwietnia a 11 czerwca 2022 r. QSL via LoTW i znak domowy.

HC8 - Galapagos: Rick HC1MD (NE8Z, SP9E) i jego żona Maria HC1MM od 7 do 14 kwietnia będą QRV jako HD8MD i HD8MM z Santa Cruz na wyspie Galapagos SA-004.
QSL via LoTW i K8LJG.

IS0 - Sardynia: Bodo DF8DX będzie aktywny jako IS0/DF8DX z Sardynii pomiędzy 9 a 16 kwietnia br. IOTA EU-024. QSL via OQRS.

PA - Holandia: PI750GAZ to znak okolicznościowy PI4GAZ z okazji 750 rocznicy miasta Gouda, które otrzymało prawa miejskie 19 czerwca 1272 r.
Stacja jest aktywna do 30 września br. QSL via OQRS.

W dniu 9 kwietnia zespół w składzie PD7YY, PE5TT, PF5X i PH0NO będzie aktywny jako PA226FF z Nature Park Molenheide (PAFF-0226) i jako PA225FF z Nature Park De Maashorst (PAFF-0225).
QSL via OQRS. Łączności są zaliczane do programu PA Flora & Fauna: http://www.pa-ff.nl/ .

Frans PC2F podczas tegorocznego sezonu Formuły 1 będzie aktywny jako PF01MAX w każdy weekend wyścigowy (planowane 23 wyścigi).
PF01MAX to stacja okolicznościowa dla pierwszego holenderskiego mistrza świata Formuły 1 Maxa Verstappena, jadącego swoim Red Bullem RB16b 2021 z numerem 33.
Max jako Mistrz Świata 2021 dokonał wyboru, aby jeździć swoim nowym samochodem 2022 RB18 Red Bull z numerem 1 (01 w prefiksie).

PY - Brazylia: Ronaldo PS8RV, Orlando PT2OP, Adriano PY2ABN, Billy PY2LCD i Sebastiao PY2NNM od 5 do 10 kwietnia będą aktywni jako ZW2F z wyspy Comprida SA-024.
Na dni 9-10 kwietnia planowana jest aktywność w paśmie 6m z kwadratu GG64bx. Log zostanie wysłany na LoTW i Club Log.

UA - Rosja: Misha RW3FS i Mike UA1QV od 4 do 11 kwietnia będą QRV jako RI1PB z wyspy Vaygach EU-086 i od 14 do 21 kwietnia jako RI1PA z wyspy Kolguev EU-085.
QSLs via UA1QV. Ponadto używając znaków RW3FS/1 i UA1QV/P uaktywnią RDA Naryan-Mar NO-01.

Do 17 kwietnia klub Fifth Ocean Ham Aviator's Club obchodzi 30 rocznicę powstania. Na paśmie są aktywne stacje okolicznościowe:
RA30FO, RD30FO, RG30FO, RJ30FO, RK30FO, RL30FO, RO30FO, RU30FO, RY30FO, EV30FO i SX30FO. Dyplomy do pobrania na stronie https://hamlog.online/club/5ocean/441/

VP8 - Falklandy: Stacje okolicznościowe VP8ADR/40 i VP8BTR/40 są aktywne do 14 czerwca w celu upamiętnienia 255 Brytyjczyków, 650 Argentyńczyków i 3 cywilów, którzy stracili życie w wojnie o Falklandy 40 lat temu. QSL via M0OXO.

XT - Burkina Faso: Max DK1MAX ponownie będzie aktywny z Ouagadougou jako XT2MAX od 7 do 20 kwietnia 2022 roku. QSL via EA5GL.

Zawody 9-10 kwietnia 2022 roku:
JIDX CW Contest http://www.jidx.org/jidxrule-e.html
OKOM SSB Contest http://okomdx.crk.cz/index.php?page=english-2
W związku z bieżącymi wydarzeniami CRC zdecydowało o odrzuceniu stacji z Rosja i Białorusi. Karel Matousek OK1CF.
FTn DX Contest https://europeanft8club.wordpress.com/
DIG QSO Party https://diplom-interessen-gruppe.info/downloads/dig-qso-party-en/
HSKC - Hungarian Straight Key Contest https://hskc.ha8kux.com/en/contest-rules

Certyfikaty za CQ WW SSB 2021 do pobrania na stronie https://cqww.com/scoresph.htm

Wyprawa TL8AA i TL8ZZ do Republiki Środkowoafrykańskiej została przełożona na listopad 2022 r.
Włoski Team IDT na stronie http://www.i2ysb.com/idt/index.php?option=com_content&view=article&id=160&Itemid=210 publikuje filmy z poprzednich wypraw.

Kolejna strona do nauki telegrafii https://morsle.fun/

UBA śledzi działania głównych organizacji sportowych w odniesieniu do wszystkich działań o charakterze konkurencyjnym, takich jak zawody, nagrody i ARDF.
W związku z tym krótkofalowcy rosyjscy i białoruscy nie mogą obecnie uczestniczyć w żadnych wydarzeniach organizowanych/sponsorowanych przez UBA.
https://www.uba.be/en/latest/flash/ubas-decision-regarding-stations-russian-federation-and-belarus

Pozdrawiam Adam SQ9S

11. UKF - zawody

W najbliższym czasie:

EME ARI Spring Contest - 144 MHz-24 GHz, organizator ARI, 9-10 kwietnia 2022 r., godz. 00:00 - 24:00 UTC
Regulamin http://www.ari.it/en/eme/eme-regolamento.html

SPAC- 432 MHz - zawody aktywności UKF- wtorek, 12 kwietnia 2022, godz. 17:00-21:00 UTC
Regulamin: https://pk-ukf.pl/wp-content/uploads/2020/05/SPAC_regulamin_PL.pdf

UHF-FT8 Activity - 432 MHz, zawody aktywności FT8, środa 13 kwietnia 2022, godz. 17:00-21:00 UTC,
Regulamin: https://www.ft8activity.eu/index.php/en/

SPAC-50 MHz - zawody aktywności UKF - czwartek, 14 kwietnia 2022, godz. 17:00 - 21:00 UTC
Regulamin: https://pk-ukf.pl/wp-content/uploads/2020/05/SPAC_regulamin_PL.pdf

Zawody SPAC prowadzi i rozlicza Stowarzyszenie Polski Klub UKF.
Dzienniki w formacie EDI prosimy wysyłać na adres: http://spac.pk-ukf.pl/

Stanisław SQ2EEQ

IV Technika

12. NASA dodała nową gigantyczną antenę do komunikacji z misjami kosmicznymi

Mowa o Deep Space Station 53. Nowa antena mierzy aż 34-metry. Została uruchomiona w madryckiej stacji naziemnej NASA. Jest czwartą z sześciu anten dodawanych w celu zwiększenia przepustowości sieci i zaspokojenia potrzeb rosnącej liczby statków kosmicznych. Sieć DSN umożliwia misjom śledzenie, wysyłanie poleceń i odbieranie danych naukowych z odległych obiektów. Obecnie działa w niej 14 anten, dzięki czemu sieć obsługuje około 40 misji i oczekuje się, że w najbliższych latach będzie obsługiwać kolejnych 40, które wystartują. Stacja w Madrycie jest zarządzana w imieniu NASA przez hiszpański Instituto Nacional de Técnica Aeroespacial (Narodowy Instytut Techniki Lotniczej). Źródło: NASA. Zdjęcie: NASA / JPL-Caltech. Zainteresował Cię temat? Napisz do nas! W kolejnych wydaniach, możemy wrócić do tematu łączności w kosmosie.

Info. Krzysztof SP5E

_______________________________________
Redakcja Komunikatów PZK dziękuje za przesłane materiały: Mathiasowi DK5NJ, Adamowi SQ9S, Stanisławowi SQ2EEQ, Piotrowi SQ9D, Andrzejowi SQ5NAP, Markowi SP3AMO, Annie SO7YL, Marianowi SP5EWX.

Informujemy, że Prezydium ZG PZK podjęło decyzję, aby wszyscy członkowie PZK zarejestrowani w bazie systemu OSEC otrzymywali Komunikat PZK "z urzędu", jako tzw. wartość dodaną. Komunikaty są od lat robione i nadawane w paśmie 80m sporym wysiłkiem osób będących w składzie Redakcji.
Jednocześnie Redakcja Komunikatu prosi o niewysyłanie na adres dystrybucyjny odpowiedzi i listów. Prosimy je kierować na indywidualne adresy e-mail członków Redakcji.
*Wszyscy Ci, którzy otrzymali Komunikat PZK, są już prenumeratorami Komunikatu (jest to logiczne, skoro go dostali) i nie ma potrzeby zapisywania się na listę dystrybucyjną drugi raz.
Materiały do Komunikatu PZK na kolejną środę powinny być przesłane nie później niż do wtorku, godz. 15:00. Materiały prosimy nadsyłać jednocześnie na adresy: sp2jmr@pzk.org.pl , sp5ela@rf.pl . W przypadku przesłania ich później mogą znaleźć się w następnym środowym komunikacie, czyli za tydzień.
Teksty wymagające autoryzacji przed publikacją powinny być dostarczone przynajmniej 24 godziny wcześniej, czyli do poniedziałku, godz. 15:00.

Uwaga! Dostarczane do publikacji zdjęcia muszą mieć opisy oraz informację dotyczącą praw autorskich. W przypadku wizerunku osób małoletnich wymagana jest zgoda opiekunów ustawowych. Materiał fotograficzny należy dostarczać w postaci plików graficznych niezależnych od opisu tekstowego (osobne pliki jpg, png, niezagnieżdżone w strukturze tekstu), zdjęcia muszą być opisane.

Autor przekazując swój materiał do publikacji przenosi na Polski Związek Krótkofalowców (zwany dalej Wydawcą) prawa autorskie do publikacji utworu w formie pisanej, materiału fotograficznego oraz ich rozpowszechniania za pomocą innych mediów, np. takich jak poczta elektroniczna i Internet. Przeniesienie praw autorskich jest nieodwracalne. Tekstów nadesłanych nie zwracamy. Nadesłanie materiału / tekstu nie jest równoznaczne z jego opublikowaniem. Zamieszczenie publikacji i innych materiałów w Komunikatach PZK i na portalu PZK jest nieodpłatne.
Redakcja Komunikatu PZK zastrzega sobie prawo do dokonywania skrótów i korekt nadsyłanego materiału, także prawo do dokonywania w nadesłanych materiałach zmian tytułów, skrótów, poprawek stylistyczno-językowych oraz do usuwania usterek innego typu (np. terminologicznych lub dotyczących warstwy dokumentacyjnej), także do odrzucenia artykułu bez podania przyczyny.
Nie będą przyjmowane teksty nie spełniające podstawowych wymogów poprawności językowej.
Komunikaty PZK są nadawane w każdą środę o godzinie 18:00 czasu lokalnego na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM, a materiał w nich zawarty jest wykorzystywany przez Redakcję Krótkofalowca Polskiego.

Redakcja Komunikatów PZK:
Piotr SP2JMR, Zygi SP5ELA, Krzysztof SP5E i Jurek SP3SLU - także nadający komunikaty środowe.

*Motto Redakcji
Odpowiedzialność za słowo jest ważnym etycznie wymaganiem odnoszącym się do człowieka, szczególnie kiedy występuje w przestrzeni publicznej i także w stowarzyszeniu. Służba prawdzie jest zatem nie tylko słusznym oczekiwaniem od Władz PZK i osób funkcyjnych ze strony wszystkich członków i niezrzeszonych radioamatorów, ale i jej moralnym obowiązkiem. Dotyczy to również Redakcji Komunikatów PZK.
W nawiązaniu do tej zasady informujemy, że Redakcja Komunikatów PZK dokłada wszelkich starań, aby ww. kryteria zostały spełnione. Otrzymywany materiał "z terenu" często jest obarczony błędami, zawiera pewne nieścisłości. Korekty materiału wymagane są w prawie każdym cośrodowym wydaniu Komunikatu PZK.
Piotr SP2JMR od KZD PZK w Kołobrzegu w 2000 roku, kiedy został wybrany Prezesem PZK rozpoczął wydawanie Komunikatu PZK (nazywanego wcześniej "Komunikatem sekretariatu ZG PZK"). Od 2009 roku do redakcji dołączył Zygmunt SP5ELA, a od roku 2013 Jurek SP3SLU nadający komunikaty przez radio na 3702.5 KHz o godz. 18-tej z lokalizacji Mariantów).

Redakcja Komunikatów PZK

UWAGA! Komunikaty środowe PZK - subskrypcja

Komunikaty PZK (środowe), wcześniej tzw. Komunikaty sekretariatu ZG PZK są wysyłane pocztą elektroniczną w każdą środę w ramach subskrypcji (e-mail) do osób zainteresowanych wiadomościami organizacyjnymi Polskiego Związku Krótkofalowców oraz informacjami dot. innych podmiotów, ale związanymi z krótkofalarstwem. Do roku 2018 adresy e-mail subskrybentów (około 400) dopisywał administrator. Od marca 2018 r. subskrypcja komunikatów została zautomatyzowana.

Aby otrzymywać Komunikat PZK (środowy), należy wysłać wiadomość (e-mail) na adres:
komunikat-pzk@pzk.org.pl z tekstem "subscribe" w temacie wiadomości (subscribe - bez apostrofów). Aby zrezygnować z subskrypcji należy wysłać wiadomość z tekstem "unsubscribe"
w temacie (unsubscribe - bez apostrofów).