Komunikat PZK nr 12/22 z dnia 23.03.2022
Dodane przez sp2jmr dnia 2022-03-24 / 14:29
KOMUNIKAT Polskiego Związku Krótkofalowców
NR 12/2022 z dnia 23 marca 2022 r.

Witamy wszystkich Słuchaczy i Odbiorców naszych cotygodniowych komunikatów. Komunikaty PZK są nadawane w każdą środę o godzinie 18:00 czasu lokalnego na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM, oraz publikowane na portalu PZK, a także rozsyłane na listę wysyłkową. Zautomatyzowane archiwum komunikatów znajduje się na osobnym serwerze: https://komunikat.pzk.org.pl /

I. Sprawy organizacyjne

1. 1. Pomoc dla Ukrainy

Narodowy Instytut Wolności, Komitet ds. Pożytku Publicznego informuje:

Szanowni Państwo,
pod adresem http://cutt.ly/PomocUchodzcomzUkrainy zamieszczamy zaktualizowaną na dzień 20.03.2022 godz. 15:00 bazę informacji, gdzie aktualnie pomoc uchodźcom z Ukrainy jest najbardziej potrzebna z określeniem, jaki rodzaj pomocy jest obecnie najbardziej pilny. Zawiera ona bieżące zapotrzebowanie przesyłane przez pełnomocników wojewodów ds. organizacji pozarządowych.

Decyzją MSWiA udział NGO w pomocy dla uchodźców jest koordynowany regionalnie. Każdy wojewoda wyznaczył koordynatora do tego zadania. Lista pełnomocników wojewodów jest dostępna pod adresem www.gov.pl/pozytek/dlaukrainy.

Przypominamy, że kontakt telefoniczny należy podejmować tylko
w sytuacjach wymagających bezpośredniego kontaktu, aby nie blokować linii telefonicznych.

W innym przypadku prosimy o zgłaszanie oferowanej pomocy za pośrednictwem rządowej strony internetowej www.pomagamukrainie.gov.pl .

Z góry dziękujemy za każdą formę pomocy i zaangażowania, także poprzez przekazywanie niniejszej wiadomości osobom i organizacjom, które mogą włączyć się w akcję #PomagamUkrainie.

Komitet ds. Pożytku Publicznego

II Wydarzenia


2. Podziękowania z Ukrainy

Otrzymalismy podziekowania od naszego Kolegi Krótkofalowca z Ukrainy. Oryginał widoczny w  wersji PDF

Bardzo dziękuję za pomoc i dobre serca. Nigdy tego nie zapomnimy.

Berezhniuk Viacheslav Volodymyrovych

73! Viaczeslaw UR7HAO

3. Z terenu: Łączności terenowe to jak wyprawa na ryby!

Poznajcie czwórkę pasjonatów łączności w terenie: Pawła SN9PJ, Tomasza SP9TL, Dominika SQ9ORN oraz Macieja SP9RBL. Może zachęca was, żeby w pierwszych dniach wiosny zabrać ze sobą radio w teren!

Panowie jak to wszystko się zaczęło?

Nie każdy z nas czterech ma możliwości antenowe w miejscu zamieszkania-a to znaczy nie mniej nie więcej, że mieszkając w bloku nie ma możliwości rozłożenia anteny wykonanej z np. z 20 metrów drutur30; Ja wraz z Tomaszem SP9TL zaczęliśmy regularne wypady w teren w sezonie 2021. Dołączył Dominik SQ9ORN kolega Tomasza. Ja za to przyprowadziłem Macieja SP9RBL. Maćka nie znałem wcześniej. Jest dalszym krewnym mojej żony i to ona powiedziała mi, kiedy to Maciek wrzucił post na Facebooka o tym, że dostał znak krótkofalarski. Tego samego dnia się zdzwoniliśmy i już z tydzień dwa później działaliśmy terenowo we czterech. Łączności terenowe to nie tylko rozmowy przez radio, ale także męskie spotkania, dyskusje, żarty. Wymiana doświadczeń i bliższe poznawanie siebie. Po tym jednym sezonie dosyć dobrze się zgraliśmy. Bo po prostu się dobrze rozumiemy. Używamy różnego sprzętu - jeśli chodzi o anteny. Więc każdy ma jakieś tam swoje doświadczenia i staramy się je mocno konfrontować przy każdym spotkaniu. Wspólna wyprawa do lasu jest świetnym odreagowaniem stresu, zmęczenia jak i odskocznią od codziennej monotonii. Każdy z nas ma wymagająca prace i niestety bez hobby niema jak tego odreagować. Łączności terenowe to jak wyprawa na ryby - nigdy nie wiesz co się złapie, bo nie widać co jest pod wodą ;) W eterze też nie widać kto słucha i kto się odezwie. Czy to ktoś z Australii, Japonii czy nawet z miasta obok. Jedno jest pewne każdy krótkofalowiec robi to z pasją i ciekawością. Ta ciekawość się udziela, a im dalej w las tym więcej drzewr30;a pasm wiele i wiele przestrzeni do spotkania ciekawych ludzi.

Rozwijacie skrzydła bardziej z akcją dyplomową!

Pomysł na akcję FDA2022 zrodził się jako kontynuacja naszych spotkań, ale w szerszym spektrum. Kiedy już przetestowaliśmy nasze różne anteny, przedyskutowaliśmy co i jak - to temat naszych wspólnych wypadów ciut stracił na impecie. Bo co dalej robić? A wspólne wypady były jak najbardziej fajne. We czterech mamy wspólny czat na komunikatorze. Tam wrzuciłem pomysł na akcję dyplomową. Niestety COVID dosyć mocno przeszkadzał w spotkaniu się i trzeba było wszystko załatwić poprzez komunikator. Dogadaliśmy wstępny plan akcji, podzieliliśmy zadania i zaczęliśmy przygotowania. Było tego sporo. Regulamin, znaki dodatkowe, sposób rozliczenia akcji, media społecznościowe, profile QRZ, eQSl itd;

Ile to już akcji za wami? W jakich miejscach już byliście?

Ja i Maciek działamy ostatnio z Katowickiego Parku Leśnego (gównie dolina trzech stawów) . Tomasz z Dominikiem działali z terenu leśnego w Mysłowicach. Maciek aktywował z Szyndzielni - zimą! A także z Bieszczad-urlopowo. Mamy kilka miejscówek sprawdzonych w poprzednim sezonie z których będziemy na pewno korzystać. Oczywiście będą także jakieś specjalne miejsca - jak nasze wakacyjne miejscowości do których jeździmy. U mnie to będzie w tym roku moja kochana Białogóra nad naszym morzem. Na pewno też aktywacje na UKF obejmą górę Św. Doroty w Będzinie czy szczyty nie objęte programem SOTA w Beskidach. Gdzie nas nogi poniosą tam będzie aktywacja! Jest też plan na aktywację całonocną latem w lesie - w miejscu biwakowym przeznaczonym na tego typu rekreacji.

Chyba nic nie może was powstrzymać. Jesteście aktywni niezależnie od pogody?

Maciek nasz najaktywniejszy aktywator pobija tu wszelakie rekordy! Szyndzielnia zima, Bieszczady w śnieżnej zadymce czy ostatnio ze mną w Katowickim Parku leśnym podczas burzy w lutym przy obfitym opadzie śniegu i silnym wietrze. Tak więc pogoda nam nie straszna. Opady deszczu czy śniegu nas nie odstraszają. Potrafimy się odpowiednio przygotować do kilkugodzinnej aktywacji. To także jest ciekawym doświadczeniem. Przygotować się na zmienne warunki pogodowe i kilka godzin prowadzić aktywację.

Z tego co mówicie można się sporo nauczyć?

Tak. Przede wszystkim różnych pasm. Jak i kiedy działają. Jakie rozłożenie anteny jest najkorzystniejsze. Jak pora roku i pora dnia wpływają na propagację na konkretnych pasmach. Sama przyroda również uczy pokory. Czy to zawieja śnieżna czy letni upal, trzeba wiedzieć jak się przygotować by przetrwać to w umiarkowanym komforcie i nie przypłacić zdrowiem. Taki survival + krótkofalarstwo.

W takim razie co byście doradzili komuś kto nigdy nie próbował?

Sprzęt musi być przede wszystkim sprawdzony. W ciężkich pogodowo warunkach nie ma czasu na testy, poprawki anten itp. Rozkładamy sprzęt, działamy, zwijamy się. Jedną z ważniejszych spraw zimą to jest na pewno ciepła herbata w termosie. Ołówek zamiast zamarzającego długopisu i sprawność w ocenie swojej kondycji. Ważne, żeby zakończyć wtedy, kiedy jeszcze jest energia na zwijanie sprzętu i powrót! Chociażby łączności się robiły jakieś piękner30;czasem trzeba kończyć i wracać.
Rozsądek - to jest główna cecha. O porządnych ubraniach nie ma co wspominać. To oczywiste.

Nie wychodząc w teren jak zdobyć wasz dyplom?

Mamy 3 znaki/stacje okolicznościowe HF9FIELD-znak główny, SP9FIELD i SN9FIELD. Trzeba przeprowadzić łączności z każdym z tych znaków. Stacje pracują w cyklu miesięcznym. Styczeń HF, Luty SN, Marzec SP i znowu HF w Kwietniu! I tak do końca roku Pracujemy KF-SSB, ale zdarzają się sporadycznie akcje UKF. Nie ma potrzeby przesyłania logów. To my robimy log i wrzucamy na stronę: https://logsp.pzk.org.pl /a/fda_2022/scores.php z której po zrobieniu regulaminowych 3 QSO można pobrać dyplom. Tu podziękowania dla Andrzeja SP8AB za pomoc w uruchomieniu strony z ramienia PZK.

Gdyby to kogoś zainteresowało, gdzie powinien szukać informacji?

www.qrz.com/db/HF9FIELD tam jest regulamin oraz wszystkie informacje po polsku oraz po angielsku.

Można do was dołączyć?

Czterech aktywatorów to zdecydowanie wystarczająca ilość na te akcję. Piąta dołączy okazjonalnie moja córka Zofia, która po zdanym egzaminie oczekuje już na pozwolenie radiowe. Oczywiście będzie pracowała sporadycznie przy moim udziale. I raczej w to męskie grono nie zagości jako stały operator. Jeśli jednak zainteresowaliśmy kogoś pomysłem łączności w terenie to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby chwycić za radio i zabrać je w teren, robić łączności. Wspaniale byłoby częściej spotykać krótkofalowców w terenie. Ostatnie miejsce w zespole mamy dla naszego kolegi SWL; Marcina Z. z Dąbrowy Górniczej, który przymierza się do licencji już od lat. Poczekamy na niego. Wśród stacji łowców należy wymienić Łukasza SQ1NXO ze Szczecina, który, aby z nami zrobić QSO za każdym razem działa także z terenu. Dodatkowo jest najaktywniejszym spośród łowców! Do tego podsyła filmy jak nas słychać w Szczecinie. Dzięki Łukasz! Niezmierni miło jest słyszeć od stacji z SP, że akcję znają, że czytali i czekali na QSO. Wspominał już o nas biuletyn PZK, napisali o nas w Świat Radio, artykuł poświęcił nam serwis hamnews.pl. O naszych akcjach informujemy na naszym profilu Facebook-owym oraz za pomocą znanej już wielu osobą aplikacji SUPERQSO. Także stacje zagraniczne potwierdzają zainteresowanie tego typu akcją. Niektórzy nie chcieli uwierzyć, że działamy zimą z terenu na KF w Polsce. Z naszych eskapad łącznościowych powstają ciekawe filmy, które najczęściej produkuje i udostępnia Maciej SP9RBL na swoim kanale YT. Ostatnio nawet kolega SO9P znalazł nas podczas wycieczki rowerowej. Było miło się poznać i pogadać. Niestety nie publikujemy miejsca wypadów. Zimą w czasie 2..3h aktywacji niewiele jest czasu na towarzyskie pogawędki. Łowcy przy radioodbiornikach czekają, więc staramy się ten czas jak najintensywniej wykorzystać.


Plany na przyszłość?
Śledząc popularną grupę na Facebooku "FIELD DAY I krótkofalarstwo w terenie" da się zauważyć, że ruch w tej materii jest całkiem spory. Wielu ludzi publikuje materiały z wypraw terenowych i jest tego coraz więcej. Ludzie nie chcą siedzieć w domach z radiem i robić łączności. Chcą poczuć przygodę jak my i wychodzą z radiem w teren. Budują anteny, kompletują sprzęt, i konkurują między sobą-ale raczej w duchu "slow lifer" - bo nikt tu się nie goni i nie przekrzykuje kto, ile łączności zrobił. Liczy się wypad do lasu, wspólna przygoda. Ilość łączności schodzi na dalszy plan.

Czego byście sobie życzyli?

Jakiejś infrastruktury biwakowej w lasach jak na zachodzie. U nas jest z tym biednie. Czasem trafi się jakaś altana i miejsce biwakowe w dziczy, ale często zniszczone i zaśmiecone. Idzie sezon letni. Będzie więcej ciekawych aktywacji i więcej QSO. Więcej wypadów, więcej spotkań i ciekawych relacji. Jak się zrobi ciepło to będzie czas na ognisko może i jakieś śpiewy przy ognisku wieczorami, bo ¾ z nas gra na gitarze. Może jakiś mini zlot w plenerzer30;dla regionalnych kolegów - latem. Myślimy o tym wszystkim. Co do samego kształtu akcji to jesteśmy zadowoleni z pomysłu i jego realizacji. Jest świetny cel i jest dobra zabawa, są też zainteresowani robieniem łączności i czytaniem naszych postów z relacjami - i o to chodzi. Jeśli ta forma za rok dwa, nam się już znudzi (lub zabraknie nam czasu na to) to na pewno nie porzucimy akcji. Znajdziemy następców tak, aby akcja trwała i była stałym elementem naszej krótkofalarskiej rzeczywistości. Ja zawsze myślę, że gdzieś tam jest teraz ktoś kto pracuje w terenie pomimo pogody i ma z tego radość. Nawet jeśli jest sam w lesie po zmroku jak Łukasz SQ1NXO.

Krzysztof SP5E

4. Testy Łączności SPEmCom PZK

Co tydzień, w poniedziałek o godz. 20:00 czasu lokalnego na 3,760 LSB odbywają się testy łączności SP EMCOM PZK. W czasie łączności testowych podajemy raporty słyszalności oraz informacje o możliwości pracy radiostacji z zasilania awaryjnego i z terenu. Testy te odbywają się z leśnej lokalizacji JO91UX47MK, dzięki gościnności Mirka SP7GMN.

Czasem dla lepszej słyszalności ze stacjami zagranicznymi używamy kilkanaście minut przed właściwym testem częstotliwości 7,110 LSB oraz 14,303 USB.
Jeśli ktoś jest zainteresowany tego typu aktywnością zapraszamy lub proszę kierować wnioski/zapytania do ZG PZK (sekretarz) ewentualnie bezpośrednio do mnie na adres sp7wme@pzk.org.pl

Do usłyszenia na testach.

Vy 73 de SP7WME Krzysztof


5. SPDXC - informacja o nowej liście dyskusyjnej

Witam wszystkich zapisanych na nową Listę Dyskusyjną SPDXC,

W dniu 17.03.2022 r. poprzednia lista dyskusyjna zakończyła swoje funkcjonowanie. W godzinach porannych zasoby internetowe SPDXC zostały w pełni zmigrowane i przełączone na nowy serwer.
Usługi dostępne na nowym serwerze nie pozwalają na zdefiniowanie mailingowej listy dyskusyjnej. W związku z tym nowa lista została uruchomiona na platformie GoogleGroups. Adres nowej listy:
spdxc@googlegroups.com

Prawdopodobnie wiele osób zapisanych na starą listę czyta wiadomości nieregularnie albo sporadycznie - pomimo informacji o planowanych zmianach, prośbę o zapisanie na nową listę otrzymałem od nieco ponad 30 osób. Podczas gdy na starą listę jest zapisanych ponad 250 adresów.
Prawdopodobnie z czasem ta sytuacja się unormuje, ale będę wdzięczny za powiadomienie znajomych członków/sympatyków SPDXC o zmianie i konieczności zapisania na nową listę. Adresy email ze starej listy nie będą automatycznie przeniesione na nową listę.
Odpowiednie komunikaty znajdują się także na stronie internetowej SP DX Clubu spdxc.org.

73 Tomek SP5UAF

III. Sport

6. Wiadomości nie tylko DX-owe

9M2 - Malezja Zachodnia: Aleksander SQ9UM informuje, że otrzymał licencję i w dniach 23 do 31 marca 2022 r. będzie QRV z Kuala Lumpur jako 9M2/SQ9UM.
Aktywność od 40-10m, emisjami CW, SSB, FT8/FT4. W planie udział w CQ WPX SSB Contest. QSL via znak domowy.

CT3 - Madera: Helmut DF7EE wybiera się na stację contestową w mieście Santana na wyspie Madera AF-014.
Usłyszymy go pomiędzy 22 a 29 marca jako CT9/DF7EE. Podczas zawodów CQ WPX SSB Contest będzie używał znaku CQ3W.
QSL za CQ3W tylko OQRS i LoTW; CT9/DF7EE via DF7EE. Szczegóły na stronie http://df7ee.de/cq3w-for-cq-wpx-ssb-2022/

DL - Niemcy: Peter DF6QC od 25 marca do 2 kwietnia będzie aktywny jako DA0HEL z wyspy Helgoland EU-127.
W planie również wyjazd na pobliską wyspę Dune, gdzie będą używać znaku DL0IH. QSL via DF6QC.

F - Francja: Guillaume F1IEH będzie używał znaku okolicznościowego TM72FDL od 27 marca do 10 kwietnia z okazji dnia włóczni "Fete des Lances". QSL via F1IEH.

FG - Gwadelupa: Jean-Luc F1ULQ od 24 mara do 8 kwietnia będzie QRV jako TO1Q z Gwadelupy NA-102. QSL via znak domowy.

FO/A - Austral: Jacek SP5EAQ do około 30 marca aktywny jest z Rimatara, Austral IOTA OC-050 jako FO/SP5EAQ i TX5AQ.
Szczegóły na stronach http://australs.sp7dqr.pl/ oraz https://www.dx-world.net/fo-sp5eaq-tx5aq-austral-islands/

HA - Węgry: Stacje okolicznościowe HG200AN, HG200DO, HG200EF, HG200IR, HG200OT, HG200PS są aktywne do 15 marca 2023, by uczcić 200 rocznicę urodzin Petofi Sandor, jednego z największych węgierskich poetów. QSL via LoTW i ClubLog OQRS. Do zdobycia okolicznościowy dyplom. Szczegóły na qrz.com

OE - Austria: C7A to znak okolicznościowy klubu 4U1A https://4u1a.club/ z okazji Światowego Dnia Meteorologii.
Stacja będzie aktywna od 23 do 31 marca. QSL via OQRS lub UA3DX.

PJ4 - Bonaire: John KK9A od 23 do 30 marca będzie aktywny z wyspy Bonaire SA-006 jako PJ4/KK9A. W planie udział w CQ WPX SSB jako PJ4R. QSL via WD9DZV.

PJ5 - Sint Eustatius: Polacy w składzie PJ5/SP9FIH Janusz, PJ5/SP9FOW Roman, PJ5/SP9MQA Dariusz w dniach 24 marca do 07 kwietnia 2022 roku będzie QRV z wyspy Sint Eustatius IOTA NA-145.
QSL PJ5/SP9FIH & PJ5/SP9FOW via SP9FIH, PJ5/SP9MQA via SP9MQA. Szczegóły na stronie http://pj5.dxpeditions.org/

Staje okolicznościowe HF21DKS op. SP9CJM i SP21DKS op. SP3POB są aktywne do 27 marca z okazji Światowego Dnia Downa.
Do zdobycia okolicznościowy dyplom. Szczegóły na qrz.com

VP5 - Turks & Caicos: Ross W2TT i John AF3K od 23 do 29 marca będą nadawać jako VP5/W2TT i VP5/AF3K z Providenciales NA-002.
W planie udział w CQ WPX SSB jako VP5P. QSL via N2OO.

XE - Meksyk: Meksykański Związek Krótkofalowców ARARM obchodzi 62 rocznicę.
Do 15 kwietnia aktywne są stacje okolicznościowe 6D1A, 6D2A i 6D3A.
Do zdobycia dyplom http://puebladx.org/spcall/spcall_log_grupal.php?Evento=ARARM62

XI0X to znak okolicznościowy użytkowany przez Ramon XE1KK do końca 2022 roku. QSL via LoTW.

Zawody 26 - 27 marca 2022 roku
CQ WPX SSB Contest https://cqwpx.com/rules.htm
Planowane aktywności w WPX https://www.ng3k.com/Misc/wpxs2022.html
FOC QSO Party https://g4foc.org/qsoparty

Wyniki zawodów HSC Contest http://hsc-contest.ddns.net:8080/WebEditor/app

Propagacja w górę! Na przełomie marca i kwietnia SFI będzie powyżej 100 https://www.swpc.noaa.gov/products/27-day-outlook-107-cm-radio-flux-and-geomagnetic-indices

Film z wyprawy S21DX http://spdxc.org/index.php/dx-news/top-100-most-wanted-dxpedycje/item/1099-s21dx

Broadcastingowy sezon A22 rozpocznie się w niedzielę 27 marca 2022 r. nowe wykazy na stronie http://hfcc.org/data/a22/index.phtml

W zawodach CQ WPX SSB Contest dzienniki stacji z Rosji oraz Białorusi będą użyty wyłącznie do kontroli https://cqwpx.com/blog/cq-to-limit-contest-participation-by-stations-in-russia-belarus-and-donbas-region-due-to-russian-invasion-of-ukraine/

Rosja i Białoruś zawieszona w CEPT https://cept.org/cept/news/suspension-of-the-russian-federation-and-belarus-from-cept-membership/

Pozdrawiam Adam SQ9S

Dominik 3Z9DX nadaje z Fiji Islands pod znakiem 3D2USU na 40/30/20/17M na FT8. Sygnały w oknach propagacyjnych są dobre (powyżej +00). Ma 100 watów i anteny zawieszone pomiędzy palmami.

Info: SP5ELA

7. UKF - zawody

Uwaga! W nocy z soboty na niedzielę, 26/27 marca, nastąpi zmiana lokalnego czasu w SP na czas letni (GTC +2). Najbliższe zawody:

SPAC- 144 MHz - zawody aktywności UKF - wtorek, 5 kwietnia 2022, godz. 17:00-21:00 UTC
Regulamin: https://pk-ukf.pl/wp-content/uploads/2020/05/SPAC_regulamin_PL.pdf
Zawody SPAC prowadzi i rozlicza Stowarzyszenie Polski Klub UKF.Dzienniki w formacie EDI prosimy wysyłać na adres: http://spac.pk-ukf.pl/

VHF-FT8 Activity 144 MHz - zawody aktywności FT8, środa 6 kwietnia 2022, godz. 17:00-21:00 UTC, regulamin: https://www.ft8activity.eu/index.php/en/

/Stanisław SQ2EEQ/

IV. Prawo i przepisy

8. Zawieszenie Federacji Rosyjskiej oraz Białorusi w Członkostwie w CEPT

https://www.cept.org/cept/news/suspension-of-the-russian-federation-and-belarus-from-cept-membership/

17 mar 2022, 14:23
Wynik procedury pisemnej ze Zgromadzenia CEPT w sprawie zawieszenia Federacji Rosyjskiej i Białorusi w członkostwie w CEPT.

Na wniosek szeregu członków CEPT, Prezydencja CEPT przeprowadziła procedurę pisemną, zgodnie z Porozumieniem CEPT, dotyczącą propozycji zawieszenia na czas nieokreślony i ze skutkiem natychmiastowym członkostwa Federacji Rosyjskiej i Białorusi w CEPT.

Otrzymano 34 odpowiedzi na pismo Zgromadzenia CEPT popierające tę propozycję i jeden głos wstrzymujący się.

W związku z powyższym Zgromadzenie CEPT zdecydowało:

- zawiesić na czas nieokreślony członkostwo Federacji Rosyjskiej i Białorusi w CEPT.
- zawieszenie wspomnianych członków CEPT obowiązuje od godziny 00:00 (CET), 18 marca 2022 r.,
- każda przyszła readmisja do CEPT będzie przebiegać zgodnie ze zwykłymi zasadami ustanowionymi w Porozumieniu CEPT, w szczególności z koniecznością zatwierdzenia takiej decyzji większością dwóch trzecich głosów członków CEPT.

Ponadto Prezydencja CEPT zwróciła się do Urzędów Regulacji (np. UKE) w państwach członkowskich o podjęcie wszelkich niezbędnych działań w celu wprowadzenia w życie powyższych decyzji.

Prezydencja CEPT

*Dla krótkofalowców oznacza to, że krótkofalowcy z Rosji i Białorusi przebywający na obszarach państw należących do CEPT (np. Polski) nie mogą legalnie pracować łamiąc znak kraju/swój nadany w Rosji lub na Białorusi. Również odwrotnie, obywatele państw członkowskich CEPT nie mogą nadawać z terytoriów Rosji i Białorusi łamiąc się przez R/swój znak lub EW/swój znak.

Info. Piotr SP2JMR

X Kącik QSL

9. Karta QSL S52OW i nie tylko!
Otrzymałem taką elektroniczną kartę QSL od S52OW. Także zaproszenie do słuchania jego muzyki.
Kartawidoczna w wersji PDF
"Dear SP5ELA,
Hello my dear radio friend. Thank you for our 2-way contact. Let me share the two greatest things with you. Hamradio and music! I finally learned the code, so I'm on cw a lot and 17;m crazy about classical hf radios :)!

Date: 05 Sep 2020 23:19 UTC, Freq: 5.359 MHz, Band: 60m RX:60m, Mode: FT8
Please find attached my QSL card and check my music. I share my shack and music studio in the same room. If you like my music let me know, I'll be happy for your opinion.

Click to listen: Spotify, or Apple store etc. Hope to meet you on the bands again

Best Regards and 73 de S52OW Tilen

This email was automatically created using the FREE HamTools by PA4R".
Kart QSL elektronicznych przychodzi coraz więcej. Jak widać w powyższym zdaniu pojawia się oprogramowanie do wytwarzania takich kart QSL.

10. LOGSP - subsystem elektronicznych kart QSL
Polski system kalendarza zawodów SP działający pod egidą PZK - LOGSP ma również wbudowany subsystem wymiany elektronicznych kart QSL.

Przykładowa elektroniczna karta QSL SP5ELA/8 z systemu LOGSP. Karty są generowane automatycznie po załadowaniu wzoru graficznego karty QSL oraz pliku ADI logu.

Karta widoczna w wersji PDF

Info: SP5ELA

_________________________________________
Redakcja Komunikatów PZK dziękuje za przesłane materiały: Adamowi SQ9S, Stanisławowi SQ2EEQ, Krzysztofowi SP7WME

Informujemy, że Prezydium ZG PZK podjęło decyzję, aby wszyscy członkowie PZK zarejestrowani w bazie systemu OSEC otrzymywali Komunikat PZK "z urzędu", jako tzw. wartość dodaną. Komunikaty są od lat robione i nadawane w paśmie 80m sporym wysiłkiem osób będących w składzie Redakcji.
Jednocześnie Redakcja Komunikatu prosi o niewysyłanie na adres dystrybucyjny odpowiedzi i listów. Prosimy je kierować na indywidualne adresy e-mail członków Redakcji.
*Wszyscy Ci, którzy otrzymali Komunikat PZK, są już prenumeratorami Komunikatu (jest to logiczne, skoro go dostali) i nie ma potrzeby zapisywania się na listę dystrybucyjną drugi raz.
Materiały do Komunikatu PZK na kolejną środę powinny być przesłane nie później niż do wtorku, godz. 15:00. Materiały prosimy nadsyłać jednocześnie na adresy: sp2jmr@pzk.org.pl , sp5ela@rf.pl . W przypadku przesłania ich później mogą znaleźć się w następnym środowym komunikacie, czyli za tydzień.
Teksty wymagające autoryzacji przed publikacją powinny być dostarczone przynajmniej 24 godziny wcześniej, czyli do poniedziałku, godz. 15:00.

Uwaga! Dostarczane do publikacji zdjęcia muszą mieć opisy oraz informację dotyczącą praw autorskich. W przypadku wizerunku osób małoletnich wymagana jest zgoda opiekunów ustawowych. Materiał fotograficzny należy dostarczać w postaci plików graficznych niezależnych od opisu tekstowego (osobne pliki jpg, png, niezagnieżdżone w strukturze tekstu), zdjęcia muszą być opisane.

Autor przekazując swój materiał do publikacji przenosi na Polski Związek Krótkofalowców (zwany dalej Wydawcą) prawa autorskie do publikacji utworu w formie pisanej, materiału fotograficznego oraz ich rozpowszechniania za pomocą innych mediów, np. takich jak poczta elektroniczna i Internet. Przeniesienie praw autorskich jest nieodwracalne. Tekstów nadesłanych nie zwracamy. Nadesłanie materiału / tekstu nie jest równoznaczne z jego opublikowaniem. Zamieszczenie publikacji i innych materiałów w Komunikatach PZK i na portalu PZK jest nieodpłatne.
Redakcja Komunikatu PZK zastrzega sobie prawo do dokonywania skrótów i korekt nadsyłanego materiału, także prawo do dokonywania w nadesłanych materiałach zmian tytułów, skrótów, poprawek stylistyczno-językowych oraz do usuwania usterek innego typu (np. terminologicznych lub dotyczących warstwy dokumentacyjnej), także do odrzucenia artykułu bez podania przyczyny.
Nie będą przyjmowane teksty nie spełniające podstawowych wymogów poprawności językowej.
Komunikaty PZK są nadawane w każdą środę o godzinie 18:00 czasu lokalnego na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM, a materiał w nich zawarty jest wykorzystywany przez Redakcję Krótkofalowca Polskiego.

Redakcja Komunikatów PZK:
Piotr SP2JMR, Zygi SP5ELA, Krzysztof SP5E i Jurek SP3SLU - także nadający komunikaty środowe.

*Motto Redakcji

Odpowiedzialność za słowo jest ważnym etycznie wymaganiem odnoszącym się do człowieka, szczególnie kiedy występuje w przestrzeni publicznej i także w stowarzyszeniu. Służba prawdzie jest zatem nie tylko słusznym oczekiwaniem od Władz PZK i osób funkcyjnych ze strony wszystkich członków i niezrzeszonych radioamatorów, ale i jej moralnym obowiązkiem. Dotyczy to również Redakcji Komunikatów PZK.
W nawiązaniu do tej zasady informujemy, że Redakcja Komunikatów PZK dokłada wszelkich starań, aby ww. kryteria zostały spełnione. Otrzymywany materiał "z terenu" często jest obarczony błędami, zawiera pewne nieścisłości. Korekty materiału wymagane są w prawie każdym co środowym wydaniu Komunikatu PZK.
Piotr SP2JMR od KZD PZK w Kołobrzegu w 2000 roku, kiedy został wybrany Prezesem PZK rozpoczął wydawanie Komunikatu PZK (nazywanego wcześniej "Komunikatem sekretariatu ZG PZK"). Od 2009 roku do redakcji dołączył Zygmunt SP5ELA, a od roku 2013 Jurek SP3SLU nadający komunikaty przez radio na 3702.5 KHz o godz. 18-tej z lokalizacji Mariantów) . W lutym 2022 do redakcji dołączył Krzysztof SP5E, autor obecnej wersji graficznej w formacie PDF
.
Redakcja Komunikatów PZK

UWAGA! Komunikaty środowe PZK -subskrypcja

Komunikaty PZK (środowe), wcześniej tzw. Komunikaty sekretariatu ZG PZK są wysyłane pocztą elektroniczną w każdą środę w ramach subskrypcji (e-mail) do osób zainteresowanych wiadomościami organizacyjnymi Polskiego Związku Krótkofalowców oraz informacjami dot. innych podmiotów, ale związanymi z krótkofalarstwem. Do roku 2018 adresy e-mail subskrybentów (około 400) dopisywał administrator. Od marca 2018 r. subskrypcja komunikatów została zautomatyzowana.

Aby otrzymywać Komunikat PZK (środowy), należy wysłać wiadomość (e-mail) na adres:
komunikat-pzk@pzk.org.pl z tekstem "subscribe" w temacie wiadomości (subscribe - bez apostrofów). Aby zrezygnować z subskrypcji należy wysłać wiadomość z tekstem "unsubscribe"
w temacie (unsubscribe - bez apostrofów).