Komunikat PZK nr 11/22 z dnia 16.03.2022
Dodane przez sp2jmr dnia 2022-03-17 / 09:58
KOMUNIKAT Polskiego Związku Krótkofalowców
NR 11/2022 z dnia 16 marca 2022 r.


Witamy wszystkich Słuchaczy i Odbiorców naszych cotygodniowych komunikatów. Komunikaty PZK są nadawane w każdą środę o godzinie 18:00 czasu lokalnego na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM, oraz publikowane na portalu PZK, a także rozsyłane na listę wysyłkową. Zautomatyzowane archiwum komunikatów znajduje się na osobnym serwerze: https://komunikat.pzk.org.pl/


I. Sprawy organizacyjne

1. Posiedzenia śródokresowe Komitetów R1 IARU

Prezydium Zarządu Głównego Polskiego Związku Krótkofalowców w głosowaniu elektronicznym zatwierdziło składy osobowe zespołów - przedstawicieli Polskiego Związku Krótkofalowców, którzy uczestniczyć będą on-line w śródokresowych posiedzeniach Komitetów C4 (ds. KF), C5 (ds. UKF) i C7 (ds. EMC) 1. Regionu IARU.
Przedmiotowe posiedzenia odbędą się w formie hybrydowej (wg dotychczasowego harmonogramu) w dniach 22-23.06.2022 r. (Komitet C5) oraz dnia 23.06.2022 r. (Komitet C4 i C7) - bezpośrednio przed międzynarodowymi targami krótkofalarskimi Ham Radio 2022 (w dniach 22-24.06.2022 r.

Członkami przedmiotowych zespołów będą:

1) Posiedzenie Komitetu C4: Marek Kuliński SP3AMO - KF Manager PZK oraz Paweł Zakrzewski SP7TEV - Oficer Łącznikowy IARU-PZK;

2) Posiedzenie Komitetu C5: Tomasz Ciepielowski SP5CCC - Prezes Stowarzyszenia Polski Klub UKF oraz Mariusz Busiło SP5ITI - p.o. Koordynator PZK ds. EmCom;

3) Posiedzenie Komitetu C7: Marek Bury SP1JNY - EMC Manager PZK oraz Mariusz Busiło SP5ITI - p.o. Koordynator PZK ds. EmCom.

Głosowanie prowadził Jan SP2JLR
Info. Tadeusz SP9HQJ


2. Pomoc walczącej Ukrainie

W związku z krytyczną sytuacją po napaści Rosji na Ukrainę, apelujemy do wszystkich krótkofalowców SP o wsparcie ludności Ukrainy. Ponieważ PZK nie ma w swoim statucie działalności pomocowej lub charytatywnej proponujemy dokonywanie wpłat na pomoc Ukrainie, którą należy wpłacać na konta stowarzyszeń i fundacji zajmujących się statutowo taką działalnością. Przykładowo są to: Polska Akcja Humanitarna (PAH), Caritas Polska, Polski Czerwony Krzyż (PCK), Fundacja "Siepomaga", fundacja "Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej" - PCPM i jeszcze kilka innych.
Wiele z nich prowadzi także punkty przyjęć pomocy rzeczowej, zbierając odzież, art. spożywcze, higieniczne oraz sprzęt survivalowy. Szczegółowe informacje znajdziecie na ich stronach internetowych.

Prezydium ZG PZK

3. Przekaż 1% podatku

Jesteś na emeryturze lub rencie, a z podatku rozliczył cię organ rentowy na formularzu PIT-40A? Pamiętaj w łatwy sposób możesz pomóc. Przekaż 1% swojego podatku Polskiemu Związkowi Krótkofalowców. Złóż PIT-OP wskazując KRS: 0000088401. W celu szczególnym możesz dodatkowo wpisać "OT- .... PZK", gdzie "...." to numer OT. Dzięki temu będziesz dodatkowo wspierać wybrany Oddział Terenowy. Deklarację PIT-OP możesz przesłać do Urzędu Skarbowego elektronicznie, listownie lub złożyć osobiście. Więcej informacji na stronie: https://www.gov.pl/web/gov/przekaz-1-podatku-jako-emeryt-lub-rencista

Info: Krzysztof SP5E

II Wydarzenia

4. Daleko na Północ. VY0ERC

Dziękuję za przyjęcie zaproszenia. Proszę powiedzcie, gdzie jest wasz Klub? Amatorski Klub Radiokomunikacyjny Eureka, znak wywoławczy VY0ERC, znajduje się w pobliżu stacji meteorologicznej Eureka w Wysokiej Arktyce. VY0ERC jest "prawdopodobnie najdalej na północ położonym klubem krótkofalarskim na świecie". Współrzędne to 80.05N i 86.42W. Eureka jest na Ellesmere Island (IOTA NA-008), w strefie CQ 2 i ITU 75, choć niektóre aktywności mogą być prowadzone z ITU 4. Eureka jest dostępna tylko wyczarterowanym samolotem.

To nietypowe miejsce. Co tu tak naprawdę robicie? VY0ERC jest zlokalizowany w Polar Environment Atmospheric Research Laboratory (PEARL). PEARL jest najnowocześniejszym ośrodkiem naukowym, w którym duża liczba instrumentów do zdalnego pomiaru atmosfery oraz kilka czujników in situ wykonuje pomiary atmosfery od powierzchni do krawędzi przestrzeni kosmicznej. PEARL znajduje się w pobliżu stacji meteorologicznej Eureka. Stacja meteorologiczna jest obsługiwana przez Kanadyjską Służbę Meteorologiczną i jest obiektem należą-cym do rządu Kanady.

Od jak dawna jesteście aktywny na pasmach? Radioamatorstwo w Eurece rozpoczęło się w późnych latach 40-tych i było prowadzone przez długi czas jako VE8MA. W pewnym momencie zanikło, aż do momentu, gdy w roku 2016 rozpoczął działalność VY0ERC. VY0ERC został założony przez Alexa Tikhomirova (VE1RUS), Pierre'a Fogala (VE3KTB) i Johna Gilberta (VE3CXL). John pracował także jako VE8OW w latach 1956-1958, w szczytowym okresie cyklu plam na Słońcu, kiedy wszystkie pasma HF były otwarte. Nawiązał wiele łączności z polskimi operatorami. Pierre i Alex pracowali jako /VY0 w latach 2014-2015. Historię obu można przeczytać na stronie www.rac.ca/downloads/tca-articles Szukaj "70th Anniversary of Amateur Radio".

A ilu macie radiooperatorów? Obecnie tylko VE3KTB i VE1RUS jeżdżą do Eureki, aby pracować, ale liczymy na wsparcie i doświadczenie VE3CXL.
Czy są to krótkofalowcy z doświadczeniem, czy może dopiero uczący się? Zrobiliśmy już kilka rzeczy, więc mamy pewne doświadczenie :-) Do tej pory VY0ERC nawiązał ponad 15000 łączności, pracując krócej niż 3 miesiące w roku.

Wiem, że obecnie jesteście QRT, kiedy wrócicie? Szczera odpowiedź brzmi ..... nie wiemy. Eureka to bardzo odległe miejsce, w którym nie ma pomocy medycznej. Dlatego musimy bardzo dbać o to, aby podróżujący do Eureki nie byli chorzy i nie przekazywali choroby innym. Ograniczenia COVID utrudniły nam podróżowanie i wymagane są zgody władz, a także przedłużona izolacja przed przyjazdem. Mamy nadzieję, że będzie-my mogli wrócić wiosną 2022 roku.
Trzymam kciuki za powrót! Kiedy jesteście aktywni to radioamatorstwo jest dla Was eksperymentem? Sposobem na spędza-nie wolnego czasu? A może służbą? Co głównie robicie na pasmach? Wszystkie z wymienionych. Duży wpływ na nas ma nasze położenie w centrum owalu oraz fakt, że przez 4 miesiące w roku jest zawsze ciemno, a przez 4 miesiące w roku zawsze jest jasno. Dlatego za każdym razem, gdy nadajemy, badamy propagację. Obecnie gościmy radiolatarnię WSPR z Między-narodowego Projektu Radiolatarni WSPR, dostarczoną przez Rolanda HB9VQQ. Uczestniczymy także w projekcie HAMSci dotyczącym odbiorników WSPR i wnosimy wkład do Reverse Beacon Network. Bardzo lubimy pracować i nawiązywać łączności. Gdy jesteśmy w Eurece, bierzemy udział w wielu zawodach (CQ WW, ARRL, QSO parties itp.). Większość naszych łączności jest nawiązywana przez SSB, ale także przez FT-8, RTTY i CW.

Na jakich pasmach najczęściej można Was usłyszeć? 20m jest dla nas najlepszym pasmem. Jest ono otwarte przez większość roku i mamy na nim jednopasmowego Moxona własnej konstrukcji. Na 40m będziemy pracować od października do marca na antenie "4-square array". Nie mamy jeszcze dobrej anteny na 80m, 10m, 12m, 15m, 17m. Wszystkie pracują na Cushcrafcie R5, choć mamy nadzieję zbudować lub nabyć anteny na te pasma. Na falach krótkich można nas usłyszeć głównie na SSB z FT-8, RTTY i CW także czasami. Można nas także spotkać na FM i satelitach.

Kiedy więc jest najlepszy czas na nawiązanie QSO? Zależy od pasma i trybu pracy. Na ogół jesteśmy w stanie być w eterze od 1500 do 2100 UTC i czasami od 0000 do 0900 UTC.

Czy maszcie w logbooku QSO z innymi krótkofalowcami w Polsce? Tak, całkiem sporo! Naszym QSL managerem jest Charles, M0OXO i potwierdza, że w logu jest 379 łączności z polskimi operatorami. eQSL pokazuje 164 łączności zgłoszone przez polskich krótkofalowców.

Jakiego sprzętu używacie? Nasz sprzęt to Kenwood TS-480HX. Wzmacniacz NC-2000 jest dziełem Charlesa Minetta, a wzmacniacz i tuner Vectronixa - Petera VE3AD. Anteny to domowej roboty Moxon na 20 m, "4-square array" na 40 m z układem fazującym firmy LowBandSystems oraz Cushcraft R5. Budujemy także wiele anten drutowych. Do pracy z satelitami używamy FT-847 dostarczonego przez Andrew, KO4MA oraz anteny Arrow Antenna podarowanej przez społeczność AMSAT pod przewodnictwem Patricka WD9EWK i przyjaciół.

Jakie warunki pogodowe tam panują? Warunki zimowe są bardzo surowe, ale warunki letnie mogą być bardzo przyjemne. Śnieg pada rzadko, ponieważ obszar ten jest klasyfikowany jako półpustynny na podstawie ilości opadów. Zdarza się jednak, że często pada śnieg z deszczem. W lecie czasami pada deszcz, który często zamarza i niszczy wszystkie anteny.

Więc jak zimno może być w was? Zimą temperatura może spaść poniżej -50°C, a latem wzrosnąć do ponad 20°C. Wiatr może wiać nawet z prędkością ponad 100km/h, ale na szczęście nie zdarza się to często. Często wiatr utrzymuje prędkość ponad 80 km/h, czasami przez wiele dni. Największe nasilenie wiatru występuje zwykle zimą.

Jakieś rady oparte na Waszych doświadczeniach? To jest coś, co może być interesujące dla wielu kolegów. Cały nasz sprzęt jest używany. TS-480HX jest najmłodszym egzemplarzem. Wzmacniacz Vectronixa jest nowszy od NC-2000 (oba są lampowe). Jeśli chodzi o anteny, to fazer LBS i Arrow zostały zakupione jako nowe, ale R5 jest używana. Wszystkie inne anteny są własnej produkcji. Porady? Baw się dobrze, stawiaj sobie wyzwania, eksperymentuj i ucz się nowych rzeczy. Używany sprzęt zazwyczaj działa dobrze i kosztuje mniej. Pracuj z nami tak często, jak chcesz!

Plany na przyszłość? Mamy nadzieję powrócić na VY0ERC i kontynuować tam, gdzie skończyliśmy. Próbujemy zebrać środki (https://gofund.me/3b285db6 ), aby poprawić sytuację antenową, szczególnie na 80m i wyższe pasma. Jeśli poprawimy dostęp do Internetu to być może będziemy mogli prowadzić także operacje zdalne. Mamy nadzieję, że w ciągu najbliższych kilku lat propagacja na wyższych pasmach HF, szczególnie na 10m, będzie się nadal poprawiać. Ze względu na położenie na szczycie świata prawie wszystkie nasze kontakty są na południe od nas i spodziewamy się wykorzystać bezpośrednią drogę do Europy

Dziękuje za rozmowę i do zobaczenia! Trzymam kciuki za powrót na pasma.

Krzysztof SP5E

W wersji PDF widoczne ilustracje.


5. Setka Komandosa w telegraficznym skrócie

Relacja operatora stacji SN0RUN.

"Wszystko zapięte na ostatni guzik, zaczynamy:

Setka Komandosa w Oblackiej Przystani, Regulamin:

Organizator: Wojskowy Klub Biegacza META, Lubliniec.
Cel imprezy: Umożliwienie chętnym rywalizacji w trudnych warunkach i na ultra dystansie. Popularyzacja współzawodnictwa służb mundurowych. Wyjście naprzeciw zapotrzebowaniu środowisk biegaczy w mundurach. Popularyzacja służby w jednostkach specjalnych.
Termin i miejsce: Start i meta - Przystań Oblacka, 11 marca 2022 r. godz. 22.00.
6 maja 2022 r. godz. 22.00. Trasa (100 km - pięć okrążeń) prowadzić będzie drogami leśnymi. Limit na pokonanie trasy 20 godz.

Warunki uczestnictwa: Limit uczestników biegu. Prawo startu mają osoby, które zgłoszą akces udziału w 100 Km oraz spełnią poniższe wymagania:

1. Wystartują w pełnym umundurowaniu polowym.
2. Kolejne - drugie okrążenie pokonają spełniając wymogi mundurowe jak powyżej.
3. Następne trzy okrążenia (60 km) można pokonywać w stroju i obuwiu dowolnym.

Z naszej radiowej strony karty QSL przygotowane, praca z radiosheku SP9ZAK, spanie w Sielankowych Klimatach, bieg Oblacka Przystań - wszystko w zasięgu DUŻEGO kroku. A poniżej relacja na gorąco:

11 marca. Mariusz SQ5M, Tomasz SQ2LID i Andrzejowie SP5VIH i SQ5NAP wyjeżdżają do Lublińca na  "Setkę Komandosa" - nie żeby biegać/wypić, ale jako wsparcie od krótkofalowców.
Docieramy do Ośrodka Szkoleniowo Wypoczynkowego ZHP Hufca Lubliniec. instalujemy się w pomieszczeniu radiostacji SP9ZAK, i rozstawiamy sprzęt: ICOM-7300, dopalacz (PA) 500 W, komputery, orzeszki, ciastka, kawa, napoje i inne.
Pracę rozpoczynamy o 14.11 UTC. Pierwsza łączność SSB z SQ5GLB/9. Kolejna CW o 14.33 UTC z DL0GEO. Jak zwykle raporty 59 (599) z DUŻYMI plusami. O 18.00 LT Andrzej SQ5NAP jedzie do Biura r6. Setki Komandosar1; po ostatnie wytyczne do organizacji biegu. O 21.58 LT krótkie mowy kapelana JWK i Honorowego Prezesa WKB META zakończone słowami Czy jesteście gotowi? i odliczanie dziesięć, dziewięć, jedna i flara na rozpoczęcie SETKI. Wyruszyło 227 biegaczy na spotkanie z 100 km zielonej trasy! Termometr pokazuje MINUS 5 Celsjusza, ale przenikliwy wiatr dopełnia uczucie chłodu MINUS 7 - 8 Celsjusza. W takich warunkach biegacze na ostatnich 60 km nie decydują się na ubiór sportowy.
Kończymy pracę o 21.15 UTC nawiązując łączność CW z Bośnią i Hercegowiną (E76BV).
12 marca. Rozpoczynamy nadawanie o 08.52 UTC, jest łączność SSB z SP9WF. Tworzy się pile up - do 09.08 UTC mamy 23 łączności. O 09.16 UTC do klucza siada Mariusz SQ5M i znowu pile up do 09.58 UTC ponad 32 łączności. Kolejna zmiana operatorów na SSB i DIGI.
O 11.00 LT przyjeżdża druh hm. Mariusz Maciów, komendant Ośrodka.
Ucinamy sobie 15 minutową pogawędkę.
Kończymy pracę o 11.34 UTC nawiązując ostatnią łączność SSB z IT9BZG - albo korespondenci pobiegli na lokalną setkę komandosa, albo "propagacja siadła" ?

Posumowanie.

1. Wielki SZACUN dla Biegaczy!
Wyniki:
227 uczestników na starcie; ukończyło bieg 196 uczestników.
Zwyciężczynie:
Agata Pietroszek-Domoradzka z Akademii Wojsk Lądowych Wrocław; Daria Kisielewska z Akademii Wojsk Lądowych Wrocław;
Aleksandra Grabowska z Lotniczej Akademii Wojskowej Dęblin,
2. Zwycięzcy:
Daniel Stroiński z Attiq Team Warszawa,
Sebastian Adamczuk z 3 Zamojskiego Batalionu Zmechanizowanego Zamość; Damian Skubiszewski z RCI Bydgoszcz.
3. Podczas naszej pracy wiele stacji z Rosji próbowało nawiązać łączność z SN0RUN, zastosowano zasadę OSTRACYZMU...
4. Najdalsze stacje z Japonii (JA1PLL, JA3DAZ, JA5CIC, JE1VTZ, JH4DYP, JJUUZ, JR5JEU) złapane na CW i FT8! Ponad 8 400 km!
5. Nawiązaliśmy 256 QSO, w tym SSB 121, CW 122, DIGI 13 i o dziwo: rozkład stacji polskich i zagranicznych wygląda identycznie 128 do 128!
6. Do usłyszenia na Biegu Katorżnika - 12 sierpnia 2022 roku."

Załoga SN0RUN
Info. Andrzej SQ5NAP

W wersji PDF widoczne ilustracje.

6. Światowy Dzień Zespołu Downa

Radioklub SP3POB zaprasza Kolegów do łączności w ramach akcji dyplomowej Światowy Dzień Zespołu Downa. W akcji uczestniczy także stacja z Hiszpanii pod znakiem EH3DWN. Stacje polskie będą pracowały pod znakami SP21DKS oraz HF21DKS Regulamin dostępny na www.qrz.com

Zapraszamy: Dariusz SP3TYJ oraz Jacek SP9CJM

III. Sport

7. SPDX Contest 2022 odwołany

Na posiedzeniu w dniu 14 marca br. po wnikliwej analizie Komisja SP DX Contest, wspólnie z Polskim Związkiem Krótkofalowców (PZK) i SP DX Clubem, po dyskusji i wysłuchaniu opinii zaproszonych gości podjęła decyzję o odwołaniu SP DX Contest 2022.
Od początku wojny na Ukrainie Polska przyjęła do tej pory prawie 2 miliony uchodźców, co jest bezpośrednim skutkiem agresji Rosji na naszego sąsiada. Jest to wydarzenie bez precedensu w Europie i spowodowało największy kryzys migracyjny na naszym kontynencie od czasów II wojny światowej. Polacy są głęboko zaangażowani we wszelkie formy pomocy humanitarnej. Polscy krótkofalowcy udzielają schronienia ukraińskim uchodźcom w swoich domach, oferują swoją pomoc i usługi w każdy możliwy sposób. W tych nadzwyczajnych okolicznościach uznaliśmy, że należy odwołać tegoroczne zawody SP DX Contest.

PZK, SPDXC, Komisja SP DX Contest 2022


8. Wiadomości nie tylko DX-owe

EI - Irlandia: Charlie, EI8JB będzie aktywny jako EJ8JB z Bere Island (EU-121) w dniach 17-18 marca. Praca SSB, CW i RTTY na wszystkich pasmach. QSL via LoTW lub przez biuro.

F - Francja: Stacja okolicznościowa TM55SNSM będzie pracować od 18 marca do 16 lipca z okazji 55 rocznicy powstania Societe Nationale des Sauveteurs en Mer (Francuskie Narodowe Stowarzyszenie Ratowników Morskich) na pasmach 80-6 metrów CW, SSB, DIGI. QSL via biuro, eQSL, lub direct do F4GPB.

F - Francja: Joachim F4IDX, Fred F4JDH, Maciek F4VSQ i Dave F5SDD będą aktywni jako TM5F z Ile de Ratonneau (EU-095) w dniach 19-20 marca na CW i SSB. QSL via F5SDD i ClubLog.

F - Francja: Stacja okolicznościowa TM24PVJ będzie aktywna od 20 marca do 3 kwietnia z okazji 24. festiwalu "Percee du Vin Jaune", który w tym roku odbędzie się w Cramans (Jura). QSL via F8GGZ.

GI - Irlandia Północna: Stacje GB2SPD i GB4SPD będą pracować z okazji dnia Świętego Patryka od 16 marca (12:00 UTC) do 18 marca (12:00 UTC). Więcej informacji na https://www.stpatricksaward.com/

HA - Węgry: Stacja okolicznościowa HG200PS będzie aktywna pomiędzy 15 marca 2022 a 15 marca 2023 by uczcić 200 rocznicę urodzin Petofi Sandor, jednego z największych węgierskich poetów. QSL via LoTW i ClubLog OQRS.

Z8 - Sudan Południowy: Diya YI1DZ wraca do Sudanu Południowego 11 marca 2022 i będzie aktywny w wolnym czasie jako Z81D przez następne 6 miesięcy. QSL: ClubLog OQRS, LoTW lub viaOM3JW

D6 - Komory: Don K6ZO będzie pracować jako D60AB z Komorów (AF-007) w dniach 16-18 marca i 22-29 marca, w tym podczas zawodów CQ WPX SSB Contest. QSL via K6ZO.

FH - Majotta: Don K6ZO pomiędzy pobytami na Komorach odwiedzi wyspę Majotta (AF-027) od 18 do 22 marca. Będzie pracował pod znakiem FH/K6ZO. QSL via K6ZO.

EA - Hiszpania: Stacja EH3DWN będzie pracować od 14 do 21 marca z okazji Światowego Dnia Zespołu Downa (World Down Syndrome Day). QSL via LoTW i eQSL.
Więcej informacji: http://eh3dwn.mikedeltavictor.com/

SP - Polska: Stacje SP21DKS (Dariusz SP3POB) oraz HF21DKS (Jacek SP9CJM) będą pracować z okazji Światowego Dnia Zespołu Downa od 19 do 27 marca emisjami CW i SSB na pasmach KF. Do zdobycia dyplomy. QSL via biuro.

EA - Hiszpania: Członkowie URE San Fernando (EA7URF) będą pracować od 19 do 27 marca pod znakiem AM500TOR celem uczczenia 500 rocznicy pierwszego rejsu dookoła świata. Stacja będzie aktywna na wszystkich pasmach KF a także na UKFie, praca CW, SSB i digi. QSL via EA7URF, LoTW i eQSL.

V5 - Namibia: Gunter V51WH V55Y ogłosił, że zamknie swoją stację w Namibii w dniu 3 kwietnia i powróci do Niemiec.

Nadchodzące zawody:

BARTG HF RTTY Contest: 19 Marca 2022 02:00UTC do 21 Marca 2022 01:59UTC
http://www.bartg.org.uk/

Russian DX Contest: 19 Marca 2022 12:00UTC do 20 Marca 2022 12:00UTC
www.rdxc.org/asp/pages/rulesg.asp

Pozdrawiam, Marcin SP3BBS

9. UKF - zawody

W najbliższym czasie:

AGCW VHF/UHF Contest - zawody telegraficzne UKF na 144 i 432 MHz, sobota 19 marca 2022, godz. 14:00 - 18:00 UTC; koledzy z DL, członkowie stowarzyszenia AGCW, największego niemieckiego klubu przyjaciół CW, zapraszają do jak najliczniejszego udziału polskich sympatyków telegrafii Morse`a.
Regulamin: https://www.agcw.de/index.php/en/contests-and-cw-activities/vhf-uhf-contest
albo
http://alt.agcw.de/index.php/en/contests-and-cw-activities/vhf-uhf-contest

SPAC- 2.3 GHz i wyżej - zawody aktywności UKF - wtorek, 22 marca 2022, godz. 18:00 - 22:00 UTC
Regulamin: https://pk-ukf.pl/wp-content/uploads/2020/05/SPAC_regulamin_PL.pdf

Zawody SPAC prowadzi i rozlicza Stowarzyszenie Polski Klub UKF.
Dzienniki w formacie EDI prosimy wysyłać na adres: http://spac.pk-ukf.pl/

Stanisław SQ2EEQ


IV Humor

10. Ambitny humor stacyjny - DA0HQ

Zespól to DA0HQ to nasza (SN0HQ) największa i najgroźniejsza konkurencja w Mistrzostwach Świata IARU na falach krótkich. Osiągają tak dobre wyniki być może z powodu udziału YL w teamier30;.

W wersji PDF widoczna ilustracja, a na niej fantastyczne spojrzenie. Piękne dziewczyny operatorki!

Źródło: https://www.darc.de/der-club/referate/conteste/da0hq-german-headquaters-station/ueber-uns/impressionen-bilder/2018/da0hq-ilmenau-15m-40m-cw-80m-160m-ssb/

Info: SP5ELA
_________________________________________
Redakcja Komunikatów PZK dziękuje za przesłane materiały: Tadeuszowi SP9HQJ, Marcinowi SP3BBS, Stanisławowi SQ2EEQ, Andrzejowi SQ5NAP, Dariuszowi SP3TYJ, Jackowi SP9CJM

Informujemy, że Prezydium ZG PZK podjęło decyzję, aby wszyscy członkowie PZK zarejestrowani w bazie systemu OSEC otrzymywali Komunikat PZK "z urzędu", jako tzw. wartość dodaną. Komunikaty są od lat robione i nadawane w paśmie 80m sporym wysiłkiem osób będących w składzie Redakcji.
Jednocześnie Redakcja Komunikatu prosi o niewysyłanie na adres dystrybucyjny odpowiedzi i listów. Prosimy je kierować na indywidualne adresy e-mail członków Redakcji.
*Wszyscy Ci, którzy otrzymali Komunikat PZK, są już prenumeratorami Komunikatu (jest to logiczne, skoro go dostali) i nie ma potrzeby zapisywania się na listę dystrybucyjną drugi raz.
Materiały do Komunikatu PZK na kolejną środę powinny być przesłane nie później niż do wtorku, godz. 15:00. Materiały prosimy nadsyłać jednocześnie na adresy: sp2jmr@pzk.org.pl , sp5ela@rf.pl . W przypadku przesłania ich później mogą znaleźć się w następnym środowym komunikacie, czyli za tydzień.
Teksty wymagające autoryzacji przed publikacją powinny być dostarczone przynajmniej 24 godziny wcześniej, czyli do poniedziałku, godz. 15:00.

Uwaga! Dostarczane do publikacji zdjęcia muszą mieć opisy oraz informację dotyczącą praw autorskich. W przypadku wizerunku osób małoletnich wymagana jest zgoda opiekunów ustawowych. Materiał fotograficzny należy dostarczać w postaci plików graficznych niezależnych od opisu tekstowego (osobne pliki jpg, png, niezagnieżdżone w strukturze tekstu), zdjęcia muszą być opisane.

Autor przekazując swój materiał do publikacji przenosi na Polski Związek Krótkofalowców (zwany dalej Wydawcą) prawa autorskie do publikacji utworu w formie pisanej, materiału fotograficznego oraz ich rozpowszechniania za pomocą innych mediów, np. takich jak poczta elektroniczna i Internet. Przeniesienie praw autorskich jest nieodwracalne. Tekstów nadesłanych nie zwracamy. Nadesłanie materiału / tekstu nie jest równoznaczne z jego opublikowaniem. Zamieszczenie publikacji i innych materiałów w Komunikatach PZK i na portalu PZK jest nieodpłatne.
Redakcja Komunikatu PZK zastrzega sobie prawo do dokonywania skrótów i korekt nadsyłanego materiału, także prawo do dokonywania w nadesłanych materiałach zmian tytułów, skrótów, poprawek stylistyczno-językowych oraz do usuwania usterek innego typu (np. terminologicznych lub dotyczących warstwy dokumentacyjnej), także do odrzucenia artykułu bez podania przyczyny.
Nie będą przyjmowane teksty nie spełniające podstawowych wymogów poprawności językowej.
Komunikaty PZK są nadawane w każdą środę o godzinie 18:00 czasu lokalnego na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM, a materiał w nich zawarty jest wykorzystywany przez Redakcję Krótkofalowca Polskiego.

Redakcja Komunikatów PZK:
Piotr SP2JMR, Zygi SP5ELA, Krzysztof SP5E i Jurek SP3SLU - także nadający komunikaty środowe.

*Motto Redakcji

Odpowiedzialność za słowo jest ważnym etycznie wymaganiem odnoszącym się do człowieka, szczególnie kiedy występuje w przestrzeni publicznej i także w stowarzyszeniu. Służba prawdzie jest zatem nie tylko słusznym oczekiwaniem od Władz PZK i osób funkcyjnych ze strony wszystkich członków i niezrzeszonych radioamatorów, ale i jej moralnym obowiązkiem. Dotyczy to również Redakcji Komunikatów PZK.
W nawiązaniu do tej zasady informujemy, że Redakcja Komunikatów PZK dokłada wszelkich starań, aby ww. kryteria zostały spełnione. Otrzymywany materiał "z terenu" często jest obarczony błędami, zawiera pewne nieścisłości. Korekty materiału wymagane są w prawie każdym co środowym wydaniu Komunikatu PZK.
Piotr SP2JMR od KZD PZK w Kołobrzegu w 2000 roku, kiedy został wybrany Prezesem PZK rozpoczął wydawanie Komunikatu PZK (nazywanego wcześniej "Komunikatem sekretariatu ZG PZK"). Od 2009 roku do redakcji dołączył Zygmunt SP5ELA, od roku 2013 Jurek SP3SLU nadający komunikaty przez radio na 3702.5 KHz o godz. 18-tej z lokalizacji Mariantów, a od marca 2022 Krzysztof SP5E, który opracowuje wersje graficzne w PDF).

Redakcja Komunikatów PZK

UWAGA! Komunikaty środowe PZK - subskrypcja

Komunikaty PZK (środowe), wcześniej tzw. Komunikaty sekretariatu ZG PZK są wysyłane pocztą elektroniczną w każdą środę w ramach subskrypcji (e-mail) do osób zainteresowanych wiadomościami organizacyjnymi Polskiego Związku Krótkofalowców oraz informacjami dot. innych podmiotów, ale związanymi z krótkofalarstwem. Do roku 2018 adresy e-mail subskrybentów (około 400) dopisywał administrator. Od marca 2018 r. subskrypcja komunikatów została zautomatyzowana.

Aby otrzymywać Komunikat PZK (środowy), należy wysłać wiadomość (e-mail) na adres:
komunikat-pzk@pzk.org.pl z tekstem "subscribe" w temacie wiadomości (subscribe - bez apostrofów). Aby zrezygnować z subskrypcji należy wysłać wiadomość z tekstem "unsubscribe"
w temacie (unsubscribe - bez apostrofów).