Komunikat PZK nr 10/22 z dnia 10.03.2022
Dodane przez sp2jmr dnia 2022-03-10 / 15:11
KOMUNIKAT Polskiego Związku Krótkofalowców
NR 10/2022 z dnia 09 marca 2022 r.

Witamy wszystkich Słuchaczy i Odbiorców naszych cotygodniowych komunikatów. Komunikaty PZK są nadawane w każdą środę o godzinie 18:00 czasu lokalnego na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM, oraz publikowane na portalu PZK, a także rozsyłane na listę wysyłkową. Zautomatyzowane archiwum komunikatów znajduje się na osobnym serwerze: https://komunikat.pzk.org.pl/

Drodzy nasi Sąsiedzi - Przyjaciele z amatorskich pasm radiowych!

Każdego dnia nawiązywaliśmy wspólnie łączność radiową.
Wojna to zmieniła. Nastała cisza radiowa.
Choć Wy nie możecie dziś nadawać to my nadajemy tę wiadomość do Was.
Widzimy Wasze bohaterstwo.
Każdego dnia udowadniacie swoją odwagę w walce o Ojczyznę!
Pamiętajcie - nie jesteście sami!
Pomagamy Wam i będziemy pomagać w trudnym czasie!
Jak prawdziwi sąsiedzi.

Chwała Ukrainie!

Polscy Radioamatorzy - Krótkofalowcy.

I. Sprawy organizacyjne

1. Informacja Prezydium ZG PZK

Informuję, że w dniu 07.03.2022 o godz. 19.00 zdalnie, tj. za pośrednictwem komunikatora Microsoft Teams, odbyło się posiedzenie robocze Prezydium ZG PZK, którego celem było przedyskutowanie spraw bieżących Związku w tym wynikających z sytuacji u naszych sąsiadów na wschodzie. Podjęte decyzje wymagają ich dopracowania o czym poinformujemy po zakończeniu związanych z nimi prac.
Prezydium dziękuje wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób zaangażowali się w pomoc dla walczącej Ukrainy.

Tadeusz SP9HQJ, prezes PZK.

2. Pomoc walczącej Ukrainie

W związku z krytyczną sytuacją po napaści Rosji na Ukrainę, apelujemy do wszystkich krótkofalowców SP o wsparcie ludności Ukrainy. Ponieważ PZK nie ma w swoim statucie działalności pomocowej lub charytatywnej proponujemy dokonywanie wpłat na pomoc Ukrainie na konta stowarzyszeń i fundacji zajmujących się statutowo taką działalnością. Przykładowo są to: Polska Akcja Humanitarna (PAH), Caritas Polska, Fundacja "Siepomaga", fundacja "Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej" PCPM i jeszcze kilka innych.
Wiele z nich prowadzi także punkty przyjęć pomocy rzeczowej, zbierając odzież, art. spożywcze, higieniczne oraz sprzęt survivalowy. Szczegółowe informacje znajdziecie na ich stronach internetowych.

Prezydium ZG PZK

3. Sprzęt łączności dla Ukrainy poszukiwany

Koleżanki i Koledzy,

W dniu 27 lutego 2022 roku skontaktował się ze mną przedstawiciel Stowarzyszenia Honorowych Dawców Krwi w Szczytnej Pan Wojciech Wawszczyk informując, że organizują zbiórki dla mieszkańców Ukrainy. Skierował prośbę o wsparcie w zakresie sprzętu krótkofalarskiego. Po rozmowie telefonicznej ustaliłem, że jest zapotrzebowanie na ręczniaki 2m w ilości nieograniczonej. Stąd ogłaszam zbiórkę radiotelefonów: ręczniaki na 2m z aku i ładowarkami - stan: dobry lub b. dobry (używane jak i nowe).

Termin zbiórki: do 16/03.
Proszę wysyłać na adres: Biuro Analiz Bratkowski, ul. ks. J. Jałowego 6A, 35-010 Rzeszów, tel. 881-239-339, mail: rksr.ot18@gmail.com z dopiskiem na paczce "ZBIÓRKA".

Przy wysyłce proszę o informację mailową, że coś wysłaliście, gdyż będę czekał z wysyłką na granicę. W razie znaków zapytania lub zapotrzebowania w informacje proszę o mail na rksr.ot18@gmail.com i będę się starał przekazać wszystko co mam na temat zbiórki.

Z góry dziękuję, Przemek SQ8NYB

II Wydarzenia

4. Komunikacja alarmowa w Ukrainie i poza nią

Witam wszystkich,
Na Ukrainie trwa obecnie wojna, w wyniku której korzystanie z radiostacji amatorskich jest obecnie zabronione. Sytuacja jest bardzo uważnie obserwowana przez Region 1 IARU i jego kraje członkowskie, a działania mające na celu wsparcie uchodźców są przygotowywane w szczególności w krajach, które znajdują się na szlaku ruchów uchodźców.
W Rumunii rząd skontaktował się z radioamatorami, aby zaoferować swoją wiedzę fachową, gdyby sytuacja się pogorszyła. W Polsce operatorzy telefonii komórkowej tworzą tymczasowe stacje telefonii komórkowej, a uchodźcy mogą bezpłatnie korzystać z telefonów komórkowych i pociągów. Ponadto polscy radioamatorzy aktywowali kilka bramek Winlink, aby dać ukraińskim radioamatorom szersze możliwości komunikacji w przypadku awarii lub wyłączenia sieci komórkowych.
W zasadzie jednak każdy krótkofalowiec, który obecnie nadaje z Ukrainy, ryzykuje życiem. Jeśli słuchasz ukraińskiej stacji, zdecydowanie nie powinieneś o tym krzyczeć. W każdym przypadku należy unikać rozpowszechniania znaków wywoławczych, lokalizacji i częstotliwości, czy to w paśmie, czy w klastrze.
W obecnej sytuacji najlepsze, co możemy zrobić, to słuchać. Nie musimy próbować dzwonić do radioamatorów ukraińskich, a jeśli zdarzy się, że usłyszymy odpowiedni sygnał, to nie musimy powodować żadnego zamieszania, bo naprawdę chcemy pracować w stacji na wojnie. ????
W przeciwnym razie, jak zwykle, jeśli usłyszysz słowa "Emergency", "Welfare Traffic" lub skrót "QUF", przerwij nadawanie, słuchaj i przestrzegaj kilku prostych zasad:

- Kiedy usłyszysz taką stację, słuchaj i zapisuj wszystko,
- Pozostań na częstotliwości, dopóki nie będzie jasne, że nie możesz pomóc lub, że ktoś inny pomaga.
- Nie wysyłaj żadnej wiadomości, dopóki nie będziesz w 100% pewien, że możesz pomóc!
- Postępuj zgodnie z instrukcjami stacji kontrolnej.

Stacja kontroli to stacja, w która zajmuje się sytuacją awaryjną lub została jako taka wyznaczona przez stację w potrzebie.
- Niech wiadomości będą krótkie. Nie wymieniaj bezużytecznych informacji.
- W przybliżeniu postępuj zgodnie ze schematem połączeń alarmowych, którego nauczyłeś się na kursie pierwszej pomocy:
- Kiedy to się stało? (data, godzina, częstotliwość)
- Gdzie to się stało? (miejsce nagłego wypadku)
- Co się stało?
- Jak możemy pomóc?
- Kto może pomóc?

Połączenie alarmowe można następnie przekazać lokalnej policji, która ma odpowiednie kontakty w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Oczywiście musisz spokojnie i rzeczowo wyjaśnić, jakie posiadasz informacje. Nie panikuj i zachowaj spokój.
I zawsze pamiętaj, że jesteśmy medium do dostarczania wiadomości. Działamy i pomagamy w naszym zakresie - ale nie więcej. W szczególności wyjaśnianie innym, jak pomóc, nie jest naszą rolą.
Jeśli prowadzisz poszukiwania osób zaginionych, istnieje usługa wyszukiwania Czerwonego Krzyża, która jest już aktywna w krajach, do których napływają uchodźcy. Nawet jeśli systemy informatyczne usługi wyszukiwania zostaną sparaliżowane przez cyberatak, usługa jest nadal dostępna.

Np. Niemiecki Czerwony Krzyż pisze na swojej stronie internetowej:
Niepokój i strach o członków rodziny, przyjaciół i znajomych na Ukrainie są niewyobrażalnie wielkie. Indywidualne zapytania można wysyłać na adres wyjazdowy-migration(at)drk.de.
Żądania wyszukiwania - nawet jeśli w tej chwili nie jest możliwe aktywne wyszukiwanie na Ukrainie - są przyjmowane przez usługę poszukiwania DRK, tj. przez wszystkie ośrodki doradztwa w zakresie poszukiwania DRK na wszystkich poziomach stowarzyszenia DRK: https://www.drk-suchdienst.de/
"To, czego nie potrzeba, to ludzie, którzy myślą, że teraz ratują świat" za pomocą swoich awaryjnych zestawów radiowych, a i tak wszystko wiedzą lepiej. Prezydent Ukrainy otrzymał już potwierdzenie od Elona Muska i Starlinka, że odpowiedni sprzęt do szerokopasmowego dostępu do Internetu przez satelitę jest w drodze, a sieci komórkowe nadal działają. Tzn. komunikacja na falach krótkich nie jest obecnie potrzebna i powtarzam:

Najlepsze, co możemy zrobić, to słuchać.

Prosimy również o przekazanie tych informacji swoim kolegom w lokalnych stowarzyszeniach

Vy 73 de DL7TNY, Oliver info. Mirek SP5GNI

5. Mieszkanie dla uchodźców z Ukrainy od krótkofalowca

Przeznaczyłem mieszkanie dla potrzebującej rodziny z Ukrainy. Na początku zgłosiłem to mieszkanie do Urzędu Miasta nie zdając sobie sprawy, że uchodźcy potrzebują całkowicie wyposażonego mieszkania, co nie ma miejsca w przypadku zwykłego najmu. Od tygodnia wszyscy je przygotowujemy po opuszczeniu przez poprzednich mieszkańców (malujemy, kładziemy płytki w łazience, wyposażamy w niezbędne elementy, meble, naczynia, lodówkę, kabinę prysznicową, pralkę, kuchnię elektryczną, zabawki, itd., itd.). Choć mieszkanie będzie użyczone czyli przekazane do bezpłatnego używania, to będziemy musieli (przynajmniej do czasu finansowego usamodzielnienia się tej rodziny, co nie nastąpi szybko) opłacać za media (gaz, prąd, woda, kanalizacja, wywóz odpadów komunalnych).
Jeślibyś zechciał nam, a tak naprawdę to tej rodzinie pomóc w realizacji ww. przedsięwzięcia, to można to zrobić przez stronę:

https://zrzutka.pl/5phrrs

Pozdrawiam,
Jerzy SP3FEI

III. Sport

6. Wiadomości nie tylko DX-owe

5U - Niger: Giorgio IU5HWS do 20 marca nadaje z Niamey, Niger jako 5UA99WS. QSL via EA5GL.

5V - Togo: Andy KB9IJI żyje w Mango, Togo od 2016 roku. Czasami można go spotkać pod znakiem 5V7JA. QSL można zamawiać via e-mail kb9iji@gmail.com

8Q - Malediwy: Laurent F8CZI od 9 do 21 marca wybiera się na wakacje na Malediwach, skąd będzie QRV jako 8Q7ZI AS-013. QSL via F8CZI.

C5 - Gambia: Don G3XTT od 9 do 18 marca ponownie będzie aktywny z Gambii jako C56DF. W planie udział w BERU Contest. QSL via LoTW, G3XTT.

CO - Kuba: CM6WYZ, CO6JI, CO6SE i CO6XE w dniach 8-9 marca będą aktywni
z SOTA La Sabina pod znakiem T46SB. QSL via RW6HS.

EX - Kirgistan: Pavel R2DX i inni do 16 marca są aktywni z Kirgistanu jako EX0QR. QSL via R2DX.

FY - Gujana Francuska: Pete F4GPK do 17 marca nadaje z QTH FY5KE jako FY/F4GPK.

GW - Walia: Z okazji 20 rocznicy programu SOTA Summits on the Air https://www.sota.org.uk/ do 26 marca aktywna jest stacja GB20SOTA. QSL via M1EYP.

Stacja okolicznościowa GB4NPT nadaje do końca marca z okazji 20 rocznicy uzyskania przez Newport w Południowej Walii statusu miasta.

I - Włochy: Od 11 do 20 marca w akcji dyplomowej włoskiej marynarki wojennej usłyszymy liczne stacje okolicznościowe.
Np. II0IDP, II0IDR, II0IGP, II3ICZ...
Do zdobycia dyplom, szczegóły na stronie https://www.assoradiomarinai.it/index.php/awards/italian-navy-coastal-radio-stations

JD - Minami Torishima: Take JG8NQJ od połowy marca będzie ponownie aktywny jako JG8NQJ/JD1 z wyspy Marcus OC-073 Loc. QL64xg. QSL przez JA8CJY.

JT - Mongolia: Mats SM6LRR w marcu lub kwietniu planuje być QRV jako JT4RR/P z Oyu Tolgoi Mine Camp w Mongolii. Jeśli nic nie stanie na przeszkodzie w lipcu i sierpniu powtórzy aktywność. Aktywność tylko CW! QSL via EA5GL.

K - USA: Członkowie rDavid Sarnoff Radio Clubr1; tylko dnia 14 marca będą aktywni jako N3P z okazji urodzin Alberta Einsteina (ur. 14.03.1879) oraz dla uczczenia "Dnia Pir". QSL przez LoTW i WA2SBP.

PA - Holandia: Frans PC2F od 18 marca będzie używał znaku okolicznościowego PF01MAX z okazji 22 Grand Prix Formuły 1. QSL via PC2F.

V3 - Belize: Iain G4SGX pomiędzy 8 a 18 marca będzie aktywny jako V31GX
z Belize. W planie udział w BERU Contest. QSL via M0OXO OQRS.

VP5 - Turks & Caicos: Dave K0KQ od 7 do 21 marca będzie nadawać jako VP5/K0KQ z wyspy Grand Turk NA-003. QSL via LoTW.

YB9 - Indonezja: Stacja okolicznościowa 8C9MGP OC-150 będzie aktywna od 11 do 13 marca z okazji Moto Grand Prix w Mandaliki. Do zdobycia okolicznościowy dyplom https://ordantb.or.id/8c9mgp/ QSL via HA3JB.

Zawody 12 - 13 marca 2022 r.
AGCW QRP Contest https://www.agcw.de/contest/qrp/qrp-c-engl/
Wyniki AGCW QRP https://contest.agcw.de/qrpc/index.php
DIG QSO Party https://diplom-interessen-gruppe.info/downloads/dig-qso-party-en/
BERU Contest https://www.rsgbcc.org/hf/rules/2022/rcwc.shtml

Nowe współzawodnictwo WW HF Marathon https://qsolog.net/

Dyplom 90 lat Tante Ju https://90tju.de/the-tante-ju/

Ciekawa strona do nauki telegrafii http://noseynick.net/va3nnw/cw/

Ivan UR8GX SK. Zginął podczas walk i obrony miasta Kherson na Ukrainie.

Logi online - nie tylko clublog.org oferuje logi online. Dla przypomnienia jedną z pierwszych stron była https://dx.qsl.net/logs/, gdzie znajdziemy około 2000 dzienników i około 35 milionów QSOs.

Pozdrawiam Adam SQ9S

7. UKF - zawody

W najbliższym czasie:
EUROPEAN EME Contest 2m/70cm r11; organizator DUBUS/REF, 12-13 marca, godz. 00:00 - 23:59 UTC, info http://www.dubus.org/eme.htm

SPAC- 1.3 GHz - zawody aktywności UKF - wtorek, 15 marca 2022, godz. 18:00 - 22:00 UTC. Regulamin: https://pk-ukf.pl/wp-content/uploads/2020/05/SPAC_regulamin_PL.pdf

SPAC-70 MHz - zawody aktywności UKF - czwartek, 17 marca 2022, godz. 18:00 - 22:00 UTC. Regulamin: https://pk-ukf.pl/wp-content/uploads/2020/05/SPAC_regulamin_PL.pdf

Zawody SPAC prowadzi i rozlicza Stowarzyszenie Polski Klub UKF.
Dzienniki w formacie EDI prosimy wysyłać na adres: http://spac.pk-ukf.pl/

UHF-FT8 Activity 1.3 GHz - zawody aktywności FT8, środa 16 marca 2022, godz. 17:00-21:00 UTC. Regulamin: https://www.ft8activity.eu/index.php/en/

Uwaga: W związku z pytaniami informujemy, że zgodnie z ustaleniami podjętymi na konferencji w Landshut (2018) Regulamin Zawodów IARU R1 obowiązuje także podczas Prób Subregionalnych oraz zawodów Marconi Memorial Contest. Zalecono stosowanie tego regulaminu w innych zawodach, organizowanych przez związki krajowe.

Stanisław SQ2EEQ

IV. Prawo i przepisy

8. Test egzaminacyjny. Interaktywna aplikacja przygotowująca do Testu na świadectwo klasy A operatora urządzeń radiowych.

Zgodnie z obietnicą podsyłam informację o stronie z testem egzaminacyjnym, która od kilku dni automatycznie aktualizuje bazę znaków, od początku roku dodatkowo używa połączenia HTTPS oraz CloudFlare.

Na stronie https://test.sp6dlv.pl/ można znaleźć interaktywną aplikację przygotowującą do Testu na świadectwo klasy A operatora urządzeń radiowych. Strona zawiera aktualną bazę danych pytań (aktualizowaną na bazie arkusza pytań publikowanego przez UKE).

Stronę możemy otworzyć i używać w przeglądarce zarówno na komputerze jak i na telefonie - dostosowuje się do rozmiaru ekranu (responsive design). Po załadowaniu wszystkich plików strona potrafi działać w trybie offline, na urządzeniach mobilnych możemy dodać zakładkę na stronę do ekranu głównego i korzystać z niej w trybie samodzielnej aplikacji (Single Page Application).

Strona umożliwia naukę poprzez przeglądanie wszystkich pytań wraz z odpowiedziami, zawiera też wskazówki ułatwiające zapamiętanie odpowiedzi (m.in. opisane schematy nadajników i odbiorników, literowanie, mapę obszarów wywoławczych). Umiejętności możemy sprawdzać za pomocą wirtualnego testu, którego układ i system oceniania odpowiada teoretycznej części egzaminu w delegaturach UKE. Strona zapamiętuje o które pytania pytała oraz przy których odpowiedziach mieliśmy problemy, co umożliwia trenowanie nie tylko losowych pytań - ale także trudnych lub dawno nie zadanych. Dzięki temu pozwala możliwe pełnie przygotować i przepytać z całości materiału.

Dodatkowo, na ostatniej zakładce znajdziemy wyszukiwarkę wolnych i unikalnych sufixów znaków wywoławczych. Zazwyczaj pierwszym zadaniem po zdaniu egzaminu i uzyskaniu uprawnień jest zarejestrowanie radiostacji - pod nowym znakiem wywoławczym. Wyszukiwarka posiada aktualizowaną codziennie bazę istniejących (aktywnych) i archiwalnych polskich znaków krótkofalarskich. Na podstawie tej bazy, oraz korzystając z zestawu dobrych praktyk i reguł wyszukiwarka podpowiada czy pożądany przez nas znak jest wolny oraz zalecany. Korzystając z niej jesteśmy w stanie uniknąć kolizji przy rejestracji znaku, ostrzega nas też przed znakami kłopotliwym lub zbyt podobnymi do innych, istniejących znaków.

Stronę znajdziemy pod adresem: https://test.sp6dlv.pl/

Pozdrawiam,
Dominik SP6DLV

V. Informatyka i oprogramowanie

9. Nowe standardy plików graficznych

Być może któregoś pięknego dnia pojawi się nowa wersja portalu PZK. I grafika będzie w nowym standardzie.

W ramach analiz eksperymentujemy z nowymi standardami plików graficznych: jtif, webp, avif. To nowe opracowania standardów, nowe systemy kompresji stratnej i bezstratnej. Standard AVIF jest obsługiwany przez przeglądarkę Firefox i Google Chrome.

AVIF (AV1) z Wikipedii:
Format plików graficznych AV1. Typ mediów internetowych image/avif.
Format obrazu - algorytm kompresji bezstratnej/stratnej.
Zawarty w HEIF. Rozszerzony z HEIF, ISOBMFF, AV1. Format otwarty? Tak
Strona internetowa aomediacodec.github.io/av1-avif/

AV1 Image File Format (AVIF) to specyfikacja formatu plików graficznych służąca do przechowywania obrazów lub sekwencji obrazów skompresowanych przy użyciu AV1 w formacie kontenera HEIF. Format ten konkuruje z formatem HEIC, który wykorzystuje ten sam format kontenera zbudowany na bazie ISOBMFF, ale HEVC do kompresji. Wersja 1.0.0 specyfikacji AVIF została sfinalizowana w lutym 2019 roku.

W szeregu testów przeprowadzonych przez Netflix w 2020 roku, AVIF wykazał lepszą wydajność kompresji niż JPEG, a także lepsze zachowanie szczegółów, mniej artefaktów blokowania i mniej krwawienia kolorów wokół twardych krawędzi w kompozytach naturalnych obrazów, tekstu i grafiki.

Literatura: https://www.smashingmagazine.com/2021/09/modern-image-formats-avif-webp/

https://medium.com/imageengine/the-new-avif-image-format-a-blessing-in-disguise-for-website-owners-and-end-users-3e1c15c575f9

Info: SP5ELA (Animator gif-ów)

_________________________________________
Redakcja Komunikatów PZK dziękuje za przesłane materiały: Oliverowi DL7TNY (DARC), Tadeuszowi SP9HQJ, Adamowi SQ9S, Stanisławowi SQ2EEQ, Mirkowi SP5GNI, Przemkowi SQ8NYB, Dominikowi SP6DLV.

Informujemy, że Prezydium ZG PZK podjęło decyzję, aby wszyscy członkowie PZK zarejestrowani w bazie systemu OSEC otrzymywali Komunikat PZK "z urzędu", jako tzw. wartość dodaną. Komunikaty są od lat robione i nadawane w paśmie 80m sporym wysiłkiem osób będących w składzie Redakcji.
Jednocześnie Redakcja Komunikatu prosi o niewysyłanie na adres dystrybucyjny odpowiedzi i listów. Prosimy je kierować na indywidualne adresy e-mail członków Redakcji.
*Wszyscy Ci, którzy otrzymali Komunikat PZK, są już prenumeratorami Komunikatu (jest to logiczne, skoro go dostali) i nie ma potrzeby zapisywania się na listę dystrybucyjną drugi raz.

Materiały do Komunikatu PZK na kolejną środę powinny być przesłane nie później niż do wtorku, godz. 15:00. Materiały prosimy nadsyłać jednocześnie na adresy: sp2jmr@pzk.org.pl, sp5ela@rf.pl . W przypadku przesłania ich później mogą znaleźć się w następnym środowym komunikacie, czyli za tydzień.
Teksty wymagające autoryzacji przed publikacją powinny być dostarczone przynajmniej 24 godziny wcześniej, czyli do poniedziałku, godz. 15:00.

Uwaga! Dostarczane do publikacji zdjęcia muszą mieć opisy oraz informację dotyczącą praw autorskich. W przypadku wizerunku osób małoletnich wymagana jest zgoda opiekunów ustawowych. Materiał fotograficzny należy dostarczać w postaci plików graficznych niezależnych od opisu tekstowego (osobne pliki jpg, png, niezagnieżdżone w strukturze tekstu), zdjęcia muszą być opisane.

Autor przekazując swój materiał do publikacji przenosi na Polski Związek Krótkofalowców (zwany dalej Wydawcą) prawa autorskie do publikacji utworu w formie pisanej, materiału fotograficznego oraz ich rozpowszechniania za pomocą innych mediów, np. takich jak poczta elektroniczna i Internet. Przeniesienie praw autorskich jest nieodwracalne. Tekstów nadesłanych nie zwracamy. Nadesłanie materiału / tekstu nie jest równoznaczne z jego opublikowaniem. Zamieszczenie publikacji i innych materiałów w Komunikatach PZK i na portalu PZK jest nieodpłatne.
Redakcja Komunikatu PZK zastrzega sobie prawo do dokonywania skrótów i korekt nadsyłanego materiału, także prawo do dokonywania w nadesłanych materiałach zmian tytułów, skrótów, poprawek stylistyczno-językowych oraz do usuwania usterek innego typu (np. terminologicznych lub dotyczących warstwy dokumentacyjnej), także do odrzucenia artykułu bez podania przyczyny.
Nie będą przyjmowane teksty nie spełniające podstawowych wymogów poprawności językowej.
Komunikaty PZK są nadawane w każdą środę o godzinie 18:00 czasu lokalnego na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM, a materiał w nich zawarty jest wykorzystywany przez Redakcję Krótkofalowca Polskiego.

Redakcja Komunikatów PZK:
Piotr SP2JMR, Zygi SP5ELA, Krzysztof SP5E i Jurek SP3SLU - także nadający komunikaty środowe.

*Motto Redakcji

Odpowiedzialność za słowo jest ważnym etycznie wymaganiem odnoszącym się do człowieka, szczególnie kiedy występuje w przestrzeni publicznej i także w stowarzyszeniu. Służba prawdzie jest zatem nie tylko słusznym oczekiwaniem od Władz PZK i osób funkcyjnych ze strony wszystkich członków i niezrzeszonych radioamatorów, ale i jej moralnym obowiązkiem. Dotyczy to również Redakcji Komunikatów PZK.
W nawiązaniu do tej zasady informujemy, że Redakcja Komunikatów PZK dokłada wszelkich starań, aby ww. kryteria zostały spełnione. Otrzymywany materiał "z terenu" często jest obarczony błędami, zawiera pewne nieścisłości. Korekty materiału wymagane są w prawie każdym co środowym wydaniu Komunikatu PZK.
Piotr SP2JMR od KZD PZK w Kołobrzegu w 2000 roku, kiedy został wybrany Prezesem PZK rozpoczął wydawanie Komunikatu PZK (nazywanego wcześniej "Komunikatem sekretariatu ZG PZK"). Od 2009 roku do redakcji dołączył Zygmunt SP5ELA, a od roku 2013 Jurek SP3SLU nadający komunikaty przez radio na 3702.5 KHz o godz. 18-tej z lokalizacji Mariantów). Od marca 2022 do redakcji dołaczył Krzysztof SP5E, który oprócz prac redakcyjnych opracowuje wersję PDF w formie gazetki internetowej

Redakcja Komunikatów PZK

UWAGA! Komunikaty środowe PZK - subskrypcja

Komunikaty PZK (środowe), wcześniej tzw. Komunikaty sekretariatu ZG PZK są wysyłane pocztą elektroniczną w każdą środę w ramach subskrypcji (e-mail) do osób zainteresowanych wiadomościami organizacyjnymi Polskiego Związku Krótkofalowców oraz informacjami dot. innych podmiotów, ale związanymi z krótkofalarstwem. Do roku 2018 adresy e-mail subskrybentów (około 400) dopisywał administrator. Od marca 2018 r. subskrypcja komunikatów została zautomatyzowana.

Aby otrzymywać Komunikat PZK (środowy), należy wysłać wiadomość (e-mail) na adres:
komunikat-pzk@pzk.org.pl z tekstem "subscribe" w temacie wiadomości (subscribe - bez apostrofów). Aby zrezygnować z subskrypcji należy wysłać wiadomość z tekstem "unsubscribe"
w temacie (unsubscribe - bez apostrofów).