Komunikat PZK nr 52/21 z dnia 29.12..2021
Dodane przez sp2jmr dnia 2021-12-30 / 11:33
KOMUNIKAT Polskiego Związku Krótkofalowców
NR 52/2021 z dnia 29 grudnia 2021 r.

Witamy wszystkich Słuchaczy i Odbiorców naszych cotygodniowych komunikatów. Komunikaty PZK są nadawane w każdą środę o godzinie 18:00 czasu lokalnego na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM, oraz publikowane na portalu PZK, a także rozsyłane na listę wysyłkową. Zautomatyzowane archiwum komunikatów znajduje się na osobnym serwerze: https://komunikat.pzk.org.pl/

To ostatni Komunikat PZK roku 2021

Nowy Rok

Z okazji nadchodzącego Nowego Roku 2022 redakcja Komunikatów życzy wszystkim odbiorcom
i czytelnikom naszych Komunikatów zdrowia, szczęścia oraz sukcesów zarówno w życiu osobistym, zawodowym ,jak w naszym wspaniałym hobby -krótkofalarstwie.

Redakcja Komunikatów PZK


I. Sprawy organizacyjne

1. YOTA jeszcze raz

Krajowy konkurs PZK dla młodych krótkofalowców pod nazwą "Miesiąc YOTA SP 2021" trwa, podobnie jak akcja IARU "December YOTA Month 2021". Stacje z sufiksem YOTA cieszą się na pasmach dużym wzięciem.
Być może nie wszyscy słyszeli o zawodach "YOTA Contest 2021" (regulamin na stronie https://www.ham-yota.com/contest/#rules). Trzecia (ostatnia) runda zawodów odbędzie się 30 grudnia 1200-2359 UTC, emisje CW i SSB. Może w nich uczestniczyć każdy, podając w raporcie swój wiek. Za stacje z wiekiem powyżej "25" otrzymuje się 1 punkt (3 za DX), natomiast stacje młodzieży są punktowane bardzo wysoko - od 10 do 13 punktów. Uwaga - stacje młodzieżowe startujące w zawodach niekoniecznie muszą mieć sufiks YOTA!

Powodzenia w zawodach!

W imieniu PZK - Mirek SP5GNI

2. Składka ulgowa dla członka zwyczajnego od 71 roku życia

W uzupełnieniu informacji o składkach członkowskich na 2022 rok, w związku z pytaniami o interpretację zapisu o "Składce ulgowej dla członka zwyczajnego od 71 roku życia" wyjaśniam.
Wszystkim urodzonym przed 15 stycznia 1952 roku w 2022 roku przysługuje prawo opłacenia - składki ulgowej dla członka zwyczajnego od 71 roku życia. Przysługuje takie prawo, ale nie mają takiego obowiązku.
Urodzeni po 15 stycznia 1952 roku, ale przed 15 lipca 1952 roku mają prawo opłacić - składkę ulgową dla członka zwyczajnego od 71 roku życia, za drugie półrocze 2022 roku.

Jan Dąbrowski - Skarbnik PZK

II. Wydarzenia

3. Podsumowanie akcji dyplomowej: "20 lat aktywnej służby amatorskiej radiokomunikacyjnej na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej"

Akcja dyplomowa trwała w okresie od 13 listopada do 21 grudnia 2020 roku. 11 stacji pracowało na 14 pasmach radiowych używając 10 różnych emisji. Stacje te nawiązały ponad 20 000 łączności radioamatorskich z ponad 10 000 rożnymi stacjami ze 136 krajów. Osoby które spełniły warunki otrzymania specjalnego spersonalizowanego i numerowanego dyplomu pamiątkowego https://ariss.pzk.org.pl/20yHAMonISS/# dyplom mogą go wciąż pobrać przez Internet z systemu LOGSP https://ariss.pzk.org.pl/20yHAMonISS/# dyplom
W tym celu na stronie LOGSP należy w polu "sprawdź znak" wpisać swój znak.

Nagroda jest dostępna w dwóch językach angielskim i rosyjskim.
Bardzo dziękuję wszystkim operatorom, którzy nawiązali łączności w ramach akcji przypominającej ten historyczny moment i obchodzili w ten sposób dwadzieścia lat używania w sposób ciągły sprzętu radioamatorskiego na stacji kosmicznej. Ponieważ dwukierunkowe łączności nawiązali wszyscy radiooperatorzy, nie tylko pasjonaci ARISS, prosimy o rozpowszechnianie wśród swoich koleżanek i kolegów informacji o możliwości pobrania nagrody, za co z góry dziękujemy.

Aktywność radioamatorska w tym okresie została zorganizowana w celu upamiętnienia i promocji najważniejszych wydarzeń związanych z obchodami 20-lecia umieszczenia sprzętu krótkofalarskiego na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ang.: ISS, pl.: MSK). W 1996 roku ARISS (Krótkofalarstwo na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej) rozpoczęło prace nad przygotowaniem amatorskiego sprzętu radiowego i umieszczeniem go na stacji orbitalnej. W 1999 roku w kosmosie połączono pierwsze moduły stacji orbitalnych wyprodukowane
w Rosji i USA. Na początku listopada 2000 roku w ramach pierwszej wyprawy na MSK, pierwsza załoga przeprowadziła udane próby nawiązania łączności przy użyciu amatorskiego sprzętu radiowego ze stacji kosmicznej ze stacjami naziemnymi na całym świecie. Próby te rozpoczęły się 13 listopada 2000 roku i trwały kilka dni. W dniu 21 grudnia 2000 roku odbyła się pierwsza wcześniej zaplanowana łączność ze szkołą (ARISS school contact). Podczas tej rozmowy uczniowie ze szkoły w USA otrzymali na swoje pytania, odpowiedzi bezpośrednio z kosmosu od astronauty z pokładu MSK. Od tego czasu zorganizowano ponad 1300 edukacyjnych łączności ARISS na całym świecie, w tym dwadzieścia jeden dla uczniów z placówek oświatowych w Polsce.
Dla upamiętnienia tych historycznych wydarzeń, krótkofalowcy z polskich klubów krótkofalarskich: SP2ZIE, SP3POW, SP3YOR, SP5PMD, SP7POS, SP8YAY, SP9PKS (w porządku alfabetycznym), które wcześniej organizowały szkolne łączności ARISS, prowadzili łączności, posługując się unikalnymi okresowymi znakami wywoławczymi swoich stacji. Akcja została zorganizowana przy pomocy 27 Oddziału Terenowego Polskiego Związku Krótkofalowców (PZK) Południowa Wielkopolska, Zarządu Głównego PZK oraz Stowarzyszeniu Radioamatorów
i Krótkofalowców rDeltar1;. Przedsięwzięcie zostało zorganizowane w ścisłej współpracy z ARISS, przy wsparciu stacji naziemnej IK1SLD ARISS we Włoszech oraz ISS FanClub (F4KLX, TM20ISS).
Operatorzy stacji SN20ISS: Dariusz Mankiewicz SP2HQY, Robert Koralewski SQ2WHH.
Operatorzy stacji HF20ISS: Wiesław Paszta SQ5ABG, Ewa Michałowska SP5HEN, Krzysztof Morawski SP5DU, Artur Błachowiak SQ5ABF.
Operatorzy stacji HF7ISS: Ryszard Gawron SP7SEW, Paweł Piotrowski SP7AH, Marek Kwiecień SP7DPV, Marian Matynia SP7RJI.
Operatorzy stacji HF8ISS: Jacek Kotowski SQ8AQO, Waldemar Pisarczyk SP9MZX, Wiesław Świerczyński SQ8CBM, Cezary Wroński SQ8MXC, Tomasz Kurczyński SQ8MXE.
Operatorzy stacji HF9ISS: Piotr Staniek SP9TPZ, Antoni Kuźnik SP9SM, Piotr Górny SP9TPV. Operatorzy stacji SN3ISS: Marcin Trawiński SP3BBS, Piotr Skowronek SP3QDX, Jarosław Rokicki SP3AYA, Dariusz Florczyk SP3TYJ, Paweł Modlitowski SQ3POS, Piotr Błaszczyk SP3OS.
Operatorzy stacji 3Z20ARISS: Olgierd Pilarczyk SQ3SWF, Armand Budzianowski SP3QFE, który był również operatorem stacji SO1SS.
Claudio Ariotti był operatorem stacji IK1SLD.
Operatorzy stacji F4KLX: Micol Ivancic IU2LXR, Carlo Castellacci IK5JRZ, Juergen Keller DL4YCD, Sylvain Valat F1UJT, Michel Nawrocki F1AFW, Marc Renaud F0FHU.
Operatorzy stacji TM20ISS: Gilles Gary F4UJU, Nicolas Nolhier F5MDY, Pierre-Marie Thomas F4FCE, Sylvain Valat F1UJT, Michel Nawrocki F1AFW, Marc Renaud F0FHU.
Oprócz operatorów, zaangażowani byli wolontariusze: Frank Bauer KA3HDO, i7;klk5;kl1; i7;k2;l4;k3;m1;ll6;k4; (Sergiej Samburow), RV3DR, Oliver Amend DG6BCE, Sławomir Szymanowski SQ3OOK, Rosalie White, K1STO, Jacek Gowin SQ5RJG, Andrzej Bojan SP8AB, Spike Rendchen SP9NJ, Paweł Olgierd SWFRA7 SQ3OOK Krystyna Dąbrowska, Piotr Skrzypczak SP2JMR, Jan Dąbrowski SP2JLR, Tadeusz Pamięta SP9HQJ, Kuba Witkowski, Magdalena Sosnowska, Radosław Chróścicki SP5ADX, a także wielu innych.

Jako koordynator tego wydarzenia jestem wdzięczny wszystkim osobom zaangażowanym w to przedsięwzięcie. Bardzo dziękuję za Wasz wolontariat i bez-dochodową pracę (pracę non-profit). Bardzo to doceniam. Po raz kolejny dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym z SIM w Kole, które od prawie 10 lat wspierają polskie wydarzenia promujące edukację poprzez ARISS i dają specjalne zniżki dla PZK na ten cel promocyjny. Podziękowania kierujemy również do ISS Fan Clubu (nie mylić z jakimś tworem o nazwie ISS Fan Club Poland, który nie jest związany z ISS Fan Club https://issfanclub.eu/) za promocję tego wydarzenia oraz za to, że z okazji tego przedsięwzięcia ustanowili też nagrodę dla tylko dla nasłuchowców (SWL).
Dziękuję PZK za wsparcie finansowe ze środków, które pierwotnie były przeznaczone na konferencję o ARISS w 2020 roku, a która nie odbyła się z powodu pandemii COVID-19. Środki te zgodnie z ustalonymi zasadami zostały przeznaczone na wydruk kart QSL dla polskich stacji klubowych PZK, a także na podziękowania w formie dyplomu oraz koszulek spersonalizowanych dla większości osób zaangażowanych. Dziękuję również osobom, które również dofinansowały to wydarzenie. To dzięki nim mogliśmy dokonać wydruku kart QSL dla pozostałych stacji polskich, oraz przygotować kilkanaście pamiątkowych spersonalizowanych koszulek polo ze znakiem okolicznościowym 3Z20ARISS. Koszty transportu nagród podziękowań zostały pokryte z funduszy zarówno PZK, jak i z innych źródeł.
Na koniec podkreślam, że bardzo doceniam wsparcie, jakiego ARISS udzieliło na to wydarzenie, a także to, że jego członkowie którzy pomogli w przygotowaniach do tego wydarzenia. Przypomnę, że jeśli ktoś chce wesprzeć działania ARISS, to zapraszam na stronę internetową: https://www.ariss.org/donate.html

Koordynator wydarzenia
Armand Budzianowski SP3QFE

4. Ekspedycja 66

Jesteśmy w trakcie trwania Misji: Ekspedycja-66 "Eksploracja Księżyca", która będzie trwać do końca tego roku czyli do 31.12.2021.
W tym czasie mamy możliwość odbierania obrazów telewizji Slow Scan (SSTV) przesyłanych
z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej na częstotliwości 145.800 MHz, gdzie załączam przykładowy obraz odebrany w dniu 28.12.2021
Ponadto nadmieniam, że każdy z nas może się ubiegać o oficjalną nagrodę ARISS SSTV Award, którą ja już otrzymałem.

Ilustracje widoczne w wersji PDF

73 Adam SQ9DHS

5. Józef Stankiewicz ps. Ziutek - konstruktor radiostacji wojennej

Na stronie https://um.warszawa.pl/-/odslonieto-tablice-pamiatkowa-jozefa-stankiewicza-ps-ziutek czytamy:

ODSŁONIĘTO TABLICĘ PAMIĄTKOWĄ JÓZEFA STANKIEWICZA PS. ZIUTEK

Autor: fot. Rafał Motyl- zdjęcia widoczne w formacie PDF

Na ścianie budynku przy ul. Ordynackiej 13 odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą genialnemu konstruktorowi - Józefowi Stankiewiczowi ps. Ziutek, który zginął dokładnie w tym miejscu w 1943 roku.

Działalność konspiracyjną rozpoczął już w październiku 1939 roku, kiedy Niemcy kazali warszawiakom, pod groźbą śmierci, oddawać aparaty radiowe. Zamontował więc odbiornik radiowy pod talerzem walizkowego adapteru. Wiadomości z alianckich audycji radiowych przekazywał rodzinie, a ci zaufanym znajomym. Taką drogą informacje rozchodziły się błyskawicznie - tak wspominała zasłużonego warszawiaka Renata Kaznowska, wiceprezydentka m.st. Warszawy.
Józef Stankiewicz miał w środowisku opinię zdolnego i doświadczonego konstruktora. Oficer Wojska Polskiego Stefan Korboński dowiedział się o nim i wiosną 1941 roku zaproponował mu zbudowanie radiostacji, która umożliwiłaby nawiązanie bezpośredniej łączności z Londynem. Po raz pierwszy udało się to 2 sierpnia 1941 roku, i jak podkreślał Korboński r11; radiostacja Ziutka działała bez zarzutu. Był to początek regularnych szyfrowanych połączeń radiostacji rŚwitr1;, później wspartych wiedzą wojskowych radiotelegrafistów.
Pod koniec 1941 roku Józef Stankiewicz skonstruował trzystuwatową radiostację, z której w przeddzień Bożego Narodzenia, nadana została pierwsza audycja przeznaczona dla Polaków w Anglii. Na aparatach konstrukcji Józefa Stankiewicza komórka radiowa Kierownictwa Walki Cywilnej pracowała do końca wojny.
"Ziutek" w czasie wojny naprawiał radiostacje dla działających w konspiracji organizacji wojskowych i cywilnych. Zapotrzebowanie na urządzenia radiowe było w tym czasie bardzo duże. Pracował całymi dniami organizując jednocześnie konspiracyjne dostawy części radiowych.
Józef Stankiewicz nie doczekał wolnej Polski. Poległ 9 maja 1943 r. przy ul. Ordynackiej 13 w starciu z niemieckim patrolem. Miał zaledwie 22 lata. Pośmiertnie został odznaczony Krzyżem Walecznych oraz Krzyżem Armii Krajowej.
W uroczystości odsłonięcia pamiątkowej tablicy wzięli udział: wiceprezydentka m.st. Warszawy - Renata Kaznowska, burmistrz dzielnicy Śródmieście - Aleksander Ferens, zastępcy burmistrza - Tomasz Bratek i Magdalena Wojciechowska, Jerzy Mindziukiewicz - wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich oraz rodzina Józefa Stankiewicza, w tym córka - Józefa Stankiewicz-Botton.

Urząd m.st. Warszawy, pl. Bankowy 3/5, 00-950 Warszawa

Na stronie https://business.facebook.com/dz.srodmiescie/ czytamy:

"Przy ul. Ordynackiej 13 pojawiła się dziś tablica, upamiętniająca Józefa Stankiewicza ps. "Ziutek" - radiotelegrafistę i konstruktora pierwszej radiofonicznej stacji nadawczej Kierownictwa Walki Cywilnej. To dzięki jego wyjątkowemu talentowi, ale też niebywałej odwadze, możliwe było odnoszenie sukcesów łącznościowych.
Miejsce zawieszenia tablicy pamiątkowej nie jest przypadkowe. Właśnie przy ul. Ordynackiej 13 - 9 maja 1943 r. podczas strzelaniny - Józef Stankiewicz zginął. Pośmiertnie został odznaczony Krzyżem Walecznych oraz Krzyżem Armii Krajowej."


Obszerna informacja na temat działalności konspiracyjnej Józefa Stankiewicza znajduje się w książkach Stefana Korbońskiego, jego dowódcy:
- "W imieniu Rzeczypospolitej".
- "Polskie Państwo Podziemne".
- "Bohaterowie Państwa Podziemnego - jak ich znałem".
Krótkie informacje zawarte są również w książkach:
- Maciej Kwiatkowski "Polskie radio w konspiracji 1939-1944".
- Władysław Bartoszewski "Warszawski pierścień śmierci 1939-1944".

P.S.
Powyższą informację telefonicznie uzyskał Tadeusz SP9HQJ od córki Józefa Stankiewicza - Józefy Stankiewicz-Botton. Józef Stankiewicz był prawdopodobnie przedwojennym krótkofalowcem, ale nie zdołano ustalić jego znaku nadawczego. Może komuś się to uda. Skonstruowana przez Józefa Stankiewicza radiostacja była jako pierwsza wykorzystana do łączności radiowej z Londynem. Potem była radiostacja "Błyskawica" i "Burza".

Info. Tadeusz SP9HQJ

III. Sport

6. Wiadomości nie tylko DX-owe

6W - Senegal: Od 29 grudnia do 22 lutego Jacques F6HMJ będzie QRV jako 6W7/F6HMJ z Senegalu. QSL via znak domowy.

DL - Niemcy: Stacja klubowa DL0IMO nadaje pod znakiem okolicznościowym DR50BAWA z okazji 50-lecia systemu monitorowania pasm DARC
https://www.intruder-monitoring.de/ , który powstał w 1972 roku na potrzeby IARU. QSL via biuro.

EI - Irlandia: Z okazji 90-lecia powstania Irlandzkiego Związku Krótkofalowców (Irish Radio Transmitters Society) nadaje staja okolicznościowa EI90IRTS. QSL via EI6AL.

F - Francja: F1PHB, F5BQU, F5TLZ, F6BGH i F8EFU będą QRV jako TM57HNY od 29 grudnia do 12 stycznia z okazji nowego roku. QSL via F-11734.

FS - Święty Marcin: David F8AAN od 1 do 20 stycznia będzie aktywny jako FS/F8AAN z Saint Martin NA-105.

G - Anglia: GB100BBC nadaje z okazji 100 rocznicy British Broadcasting Corporation tj. głównego brytyjskiego publicznego nadawcę radiowo-telewizyjnego. QSL przez biuro.

Z okazji 70 rocznicy wstąpienia na tron królowej Elżbiety II przez 2022 r. będą aktywne dwie stacje okolicznościowe GB8HRM i GB8PJE.

I - Włochy: Od stycznia 2022 roku usłyszymy stacje okolicznościowe II1WRTC, II2WRTC, II3WRTC, II4WRTC, II5WRTC, II6WRTC, II7WRTC, II8WRTC, II9WRTC i II0WRTC, które promują zbliżające się od 6 - 11 lipca 2022 roku Mistrzostwa Świata (World Radiosport Team Championship).
Do zdobycia okolicznościowe certyfikaty https://www.wrtc2022.it/en/wrtc2022-award-19.asp

OX - Grenlandia: Nils SM3UQK do 4 stycznia przebywa na Grenlandii NA-018, skąd jest aktywny jako OX/SE3A. QSL via SM3UQK.

OZ - Dania: Królowa Małgorzata II wstąpiła na tron duński po śmierci ojca Fryderyka IX 14 stycznia 1972. Znakiem okolicznościowym OZ50Q obchodzony jest Złoty Jubileusz Królowej. W styczniu do zdobycia będzie szereg certyfikatów.
Szczegóły https://www.qrz.com/db/OZ50Q

Stacja OZ50DDXG nadaje z okazji 50-lecia Danish DX Group, która powstała 27 maja 1972 r. QSL via OZ1ACB. Do zdobycia certyfikaty, których regulamin dostępny jest na stronie https://www.qrz.com/db/OZ50DDXG

PJ7 - Święty Marcin: Jeff VA3QSL od 4 stycznia do 6 lutego spędzi wakacje na Sint Maarten NA-105, skąd będzie aktywny jako PJ7/VA3QSL.

SP - Polska: Z okazji nowego, 2022 roku, uruchomiona została stacja okolicznościowa HF22NY. Za 4 QSO do pobrania okolicznościowy kalendarz.
Szczegóły na qrz.com oraz http://hf22ny.org/

Na stronie https://www.qrz.com/db/hf9field opublikowano regulamin Field Day Award 2022.

UA0 - Rosja: Stacja okolicznościowa R075F będzie aktywna od 1 stycznia do 28 lutego z okazji 75 rocznicy oblast Sakhalin. QSL via LoTW.

UN - Kazachstan: Świętując nadjeście nowego roku 2022 stacje okolicznościowe UP2022HNY, UO2022HNY, UN2022HNY i UP2022SG przydzielają punkty do różnych dyplomów. Szczegóły https://hamlog.online/

W - USA: Klub Straight Key Century Club od 2 do 31 stycznia będzie QRV
z okazji powstania klubu w 2006 roku. Aktywna będzie stacja okolicznościowa K3Y, która będzie łamana przez okręgi K3Y/0 do K3Y/9, oraz /KH6, /KL7 i /KP4.
Szczegóły na https://skccgroup.com/k3y/k3y.php

Z3 - Macedonia: Michael DF8AN od 29 grudnia do 5 stycznia będzie aktywny jako Z38/DF8AN z Skopje. QSL via znak domowy.

Zawody 1-2 stycznia 2022 r.
AGCW HNY Contest http://alt.agcw.de/index.php/en/contests-and-cw-activities/happy-new-year-contest
WW PMC Contest http://www.s59dcd.si/index.php/sl/ww-pmc/ww-pmc-contest-rules
Orginal QRP Contest http://www.qrpcc.de/contestrules/oqrpr.html

W dniu 30 grudnia odbędą się ostatnie w tym roku zawody YOTA Contest https://www.ham-yota.com/contest/

Nowy Rok z Russian CW Club - RCWC. Od 30 grudnia do 5 stycznia członkowie przydzielają punkty do okolicznościowych dyplomów.
Szczegóły http://rcwc.ru/2802-regulations-on-the-days-of-activity-new-year-with-rcwc-2022.html

Zgłaszamy wyniki za 2021 rok do współzawodnictwa DX Marathon, które jest prowadzone przez CQ Magazine https://dxmarathon.com/

Mapy propagacji tropo http://aprs.mennolink.org/

"DREAM BIG AND DARE TO FAIL" to książka wydana przez Cezara Trifu VE3LYC, w której opisuje swoje wyprawy IOTA.
Książka zawiera 240 stron, pełny kolor, 516 ilustracji. Będzie dostępna do zakupu na początku stycznia, a zamówienia przyjmowane są przez PayPal.
Strona internetowa https://ve3lyc-book.weebly.com/ Wszelkie zapytania
i wyrażenia można kierować do autora na ve3lyc@hotmail.com

2022 CONTEST UNIVERSITY odbędzie się 19 maja 2022 roku https://www.contestuniversity.com/


Pozdrawiam Adam SQ9S


7. Ekspedycja Jacka SP5EAQ na Australe

Poniżej trochę szczegółów o organizacji ekspedycji na Australe.

Jacek napisał: Możesz to też traktować jako aplikację o dofinansowanie ze strony OT73, które zawsze było dla mnie hojne*.
Od ponad dwóch lat obywałem się bez planów ekspedycyjnych - to stanowczo za długo. Pierwszym impulsem był telefon od Marcina SP5ES, z którym byłem na mojej ostatniej ekspedycji na Norfolk. Zapytał mnie o plany, sondując przy okazji czy byłbym chętny pojechać razem z nim na Spratly. Powiedziałem Marcinowi, że pandemia wprowadza wiele niewiadomych i nie stać mnie na podjęcie takiego ryzyka. Coś jednak drgnęło i po kilku dniach zacząłem sprawdzać jak wygląda Timor Wschodni (Leste), który także jest odrębnym i poszukiwanym podmiotem DXCC. Spratly byłoby koszmarnie kosztowne (tylko jedno miejsce w archipelagu uważane jest za bezpieczne a specjalizuje się wyłącznie w organizacji pobytów pod kątem nurkowania). Timor (chociaż owiany historią zamachów terrorystycznych) wydał mi się obecnie całkiem bezpieczny, sporo tańszy, a w dodatku wygodny - transport poprzez Bali (Indonezja) byłby niezbyt trudny organizacyjnie. Szybko jednak okazało się, że z powodów pandemicznych Indonezja jest zamknięta dla turystyki. Odpuściłem więc sprawę. Kilka tygodni później kolega w pracy powiedział, że jedzie żeglować na Bora-Bora (Polinezja Francuska). Próbowałem go od tego odwieść, ale pojechał i wrócił zachwycony. Problemów pandemicznych, poza koniecznością testów i niewpuszczenia jachtu na jedną z wysp, nie było. To dało mi do myślenia. Wprawdzie Polinezja Francuska to jedno z najbardziej kosztownych miejsc na dxpedycję, ale żyje
z turystów - jest więc bardzo zainteresowane tym, żeby nie wprowadzać całkowitej izolacji w związku z pandemią. No i Australe (archipelag będący jej częścią) są na czterdziestym miejscu jeśli chodzi o zapotrzebowanie w Europie na QSO na SSB, a więc wydawało się, że być może będzie łatwiej z dofinansowaniem.

Wydawało się, bo już pierwszy potencjalny sponsor odpisał, że w związku z Omikronem ekspedycja stanowi zbyt duże ryzyko a QSO na SSB z Europą będzie bardzo trudne (o tym zresztą wiem, dlatego chcę się tam wybrać). Najpierw skontaktowałem się z krótkofalowcem, który całkiem niedawno nadawał z Polinezji na 6 metrach. Miałem szczęście, bo natychmiast zasypał mnie użytecznymi informacjami. Okazało się, że kiedyś pomagałem mu znaleźć odpowiednie miejsce na ekspedycję EME na Fiji (o czym zupełnie zapomniałem).
Między innymi dał mi kontakty (poprzez Facebooka) do miejscowych ludzi na Rimatara (mała wysepka wulkaniczna na Australach). Po kilku sesjach na Messengerze (na szczęście daję sobie radę po francusku) dostałem propozycję wynajęcia malutkiego domku z jednym pokoikiem, za pieniądze znacząco mniejsze niż za pośrednictwem jakiejkolwiek agencji turystycznej (co na Polinezji jest praktycznie obowiązkowe). Jest to wprawdzie wciąż koszmarnie duży wydatek, no i małe pojedyncze pomieszczenie wyklucza udział drugiej osoby, ale zdecydowałem się. Nie stać mnie było jednak na pełne wyżywienie, ale cóż. Zaplanowałem pobyt na cały miesiąc obejmujący CQ WW WPX Contest SSB. Pracuję wyłącznie emisją SSB a ostatnio wielu moich przyjaciół skarżyło się, że większość DXów przeniosła się na emisje cyfrowe i zapotrzebowanie na SSB wielokrotnie wzrosło. Zabukowałem więc miejsce i zająłem się biletami lotniczymi (także drogimi, gdyż standardowe bilety nie obejmują większego bagażu, który jest koniecznością). Było to kłopotliwe, bo na wyspę dolatuje mniejszy samolot dowożąc miejscowych z i do Papeete (stolica Polinezji Francuskiej) ale tylko z małym bagażem. Musiałem więc zreorganizować transport bagażu i gdy okazało się to potencjalnie możliwe, kupiłem bilety. Potem wystąpiłem o okolicznościowy znak na zawody TX5AQ (do pracy poza zawodami mogłem korzystać z licencji CEPT używając FO/SP5EAQ). Następnie zacząłem się ubiegać o zezwolenie na przywóz sprzętu radiowego (K3 nie ma znaczka CE, a więc znowu problemy). Biorąc pod uwagę francuską biurokrację, przedsięwzięcie (on-line) nie było łatwe. Natomiast dzięki przyjaciołom inne sprawy potoczyły się szybko. Mirek SP5ENA pożyczył ICOMa IC-7100 jako backup w razie awarii mojego K3, Tomek SP5UAF zaprojektował loga wyprawy (aż 2!) i zajął się projektem kart, Marek SP7DQR zgodził się być QSL managerem, no a Waldek SP7GXP obiecał skonstruować nową wersję wielopasmowego verticala znacznie lżejszą od obecnych. Najważniejsze, to mieć przyjaciół. Jeśli jeszcze trochę sponsorów się znajdzie, będzie lżej. Pozostaje największe ryzyko, czyli pandemia - wszystko może rozsypać się z powodu pandemicznych ograniczeń. Mogę po prostu nie dojechać (albo co gorsza nie wrócić😁). Ale to się okaże dopiero za dwa miesiące albo trochę później. Dla zainteresowanych strona wyprawy (znów dzięki SP7DQR) to http://australs.sp7dqr.pl/ a na niej więcej szczegółów.
Jacek SP5EAQ przy swojej stacji ekspedycyjnej.
*Ekspedycja jest dotowana przez: PZK, VOT PZK (OT73), kluby HF5L, SP5PBE i sponsorów indywidualnych. Loga sponsorów (lub znaki) są (lub będą) wykazane na portalu ekspedycji i rewersie karty QSL ekspedycji. Współpraca jest bilateralna.

Zdjęcia widoczne w wersji PDF
Info: SP5ELA (na podstawie materiału dostarczonego przez SP5EAQ)

8. Z CQWW stacja TK0CW - wesoła drużyna!

Zdjęcie widoczne w wersji PDF

Nadesłane: K1CC (Lista SN0HQ)

9. UKF - zawody

W najbliższym czasie:

AGCW VHF/UHF Contest - noworoczne zawody telegraficzne UKF w paśmie 144 i 432 MHz organizowane przez niemieckich krótkofalowców 1 stycznia 2022, w godz. 14:00 - 18:00 UTC. Zawody o wieloletniej tradycji; Koledzy z DL serdecznie zapraszają polskich sympatyków CW do jak najliczniejszego udziału.
Regulamin:
https://www.agcw.de/index.php/en/contests-and-cw-activities/vhf-uhf-contest albo http://alt.agcw.de/index.php/en/contests-and-cw-activities/vhf-uhf-contest

SPAC -144 MHz - zawody aktywności UKF - wtorek, 4 stycznia 2022, godz. 18:00-22:00 UTC
Regulamin:
https://pk-ukf.pl/wp-content/uploads/2020/05/SPAC_regulamin_PL.pdf

Zawody SPAC prowadzi i rozlicza Stowarzyszenie Polski Klub UKF.

Dzienniki w formacie EDI prosimy wysyłać na adres: http://spac.pk-ukf.pl/

VHF-FT8 Activity - zawody aktywności FT8 - 144 MHz, środa 5 stycznia 2022, godz. 17:00-21:00 UTC, regulamin: https://www.ft8activity.eu/index.php/en/


Stanisław SQ2EEQ
==============================================================


IV. Technika

10. Anteny opracowywane przez Jacka SP3L Ciąg dalszy..

Autor opracowań antenowych - Jacek SP3L (ex SP3LFV)

Ant 1-           anteny widoczne w wersji PDF
Antena pionowa tylko nieco dłuższa niż ćwierć fali
z przeciwwagami w pobliżu radiatora. Dedykowana na sytuacje, kiedy nie ma miejsca na rozciągnięcie przeciwwag ani systemu uziomów promienistych.


Ant 2
Antena "Kocie wąsy" pokrywa w sposób ciągły zakres 14-30 MHz z niskim SWR i dwukierunkową charakterystyką promieniowania. Zysk nieco większy niż dipol półfalowy. Opisana w Świecie Radio nr 1/2017. Antena zdobyła
2 miejsce w konkursie zorganizowanym przez miesięcznik QST w 2018 roku.


Ant 3. Doublet wielopętlowy - kompaktowa antena pokrywająca w sposób ciągły zakres 14-30 MHz z niskim SWR i dwukierunkową charakterystyką promieniowania. Tylko 6,6 m długości. Lekka, ale wytrzymała. Zysk zbliżony do dipola.

Ilustracje widoczne w wersji PDF

Info: SP5ELA. Materiał dostarczony przez Jacka SP3L.

11. Pomiary toru nadawczego transceivera metodą szumową


Metody szumowe są często wykorzystywane w pomiarach systemów transmisyjnych (np. metoda NPR badania odporności rx-ów). Omawiany przypadek pomiaru, to taki, gdzie do modelowania i kontroli toru nadajnika wykorzystywany jest sygnał szumu dostarczany do mikrofonu TRX-a. Zbliżamy źródło dźwięku (szumu), którym jest smartfon z zainstalowanym oprogramowaniem generatora szumu* do mikrofonu na optymalną odległość (kilka centymetrów). Badamy charakterystykę całego toru nadajnika TRX-a od mikrofonu, poprzez wzmacniacz mikrofonowy, EQ** mikrofonowy, układ kształtowania pasma toru nadajnika, EQ toru TRX-a, modulator, i aż do stopnia mocy. TRX pracuje ze zredukowaną mocą wyjściową (5W) na sztuczne obciążenie. Sygnał RF obserwujemy za analizatorze zewnętrznym lub wbudowanym w TRX, w zależności od sytuacji.

Pomiary tego typu bazują na pewnych uproszczeniach założeń. Interesuje nas pasmo akustyczne od 0Hz - 4000Hz.
Przetwornik smartfona symulujący źródło sygnału szumu służy rnormalnier1; do komunikacji werbalnej i do przenoszenia ludzkiego głosu (czasem muzyki). Przyjęto założenie, że przenosi pasmo akustyczne 100-6000Hz. Charakterystyka przetwornika (głośniczka) jest nieznana.

Charakterystyka przejściowa toru TRX-a. Moc wyjściowa ograniczona do 5W. Teoretyczne pasmo przenoszenia toru 200-2800 Hz. 5db/działkę na ekranie.

Realna charakterystyka toru TRX-a odbiega od charakterystyki teoretycznej - idealizowanej. Należy pamiętać, że sygnał akustyczny i w efekcie sygnał RF wyjściowy z definicji jest zdegradowany w pobliżu "ZERA" częstotliwości i powyżej 3/4/5KHz. Nie jest to "prostokąt". Jak widać na powyższym ekranie sygnał szumu ma wypełnienie w całym paśmie z oczywistym spadkiem charakterystyki 0-200Hz oraz 2800Hz
i powyżej. Kształtowanie widmowej charakterystyki sygnału SSB jest odrębnym i złożonym zagadnieniem.

Kolokwialnie rzecz ujmując -zamiast gwizdać do mikrofonu, liczyć lub "wyć" za pomocą generatora szumów można szybko sprawdzić poziom wysterowania, działania systemu ALC i poziom mocy wyjściowej TRX-a.

Ograniczenie charakterystyki sygnału do pasma 400-2600Hz. Wyraźnie widoczne stłumienie częstotliwości pasma akustycznego od 0-400Hz.

Liczne ilustracje oraz opisy do nich widoczne w wersji PDF

Autor tego opracowania dziękuje Marcinowi SP5IOU za inspirację!

Zygi SP5ELA

V. Informatyka i oprogramowanie

12. Logger32 i CW Machine

Wszelkie podejmowane próby konfiguracji modułu rCW Machiner1; w opcji rsoftware keyingr1; nic nie dawały do tej pory. Nigdy przez ostatnie 15 lat nie udało mi się tego uruchomić i chyba nikomu innemu również. Wdałem się tylko w lekkie awantury na liście Loggera32 z kowbojami.

Od wersji Logger32 V4 zaczął działać terminal software CW (CW Machine) w Logger32.

Przykładowo jest używana konfiguracja po kablu USB r11; TRX FT-991. Sterowniki Yaesu (de facto Silicon Labs CP26xx) generujące porty COM standard i enhanced. Kluczowanie TRX-a z CW Machine, to tzw. "software keying".
W czasie prowadzenia łączności telegraficznych z lokalizacji SP5ELA/8 (Ryki) nadawałem częściowo manipulatorem ręcznym i częściowo z klawiatury komputera z programu Logger32, w zawodach WHUPW z programu N1MM+.
W CW Machine można kształtować sygnał telegraficzny, przykładowo stosunek kropki-kreski-spacji. Przy pewnych ustawieniach i sprytnym używaniu, wygląda to na nadawanie na kluczu ręcznym lub tzw. "bugu" (uwaga SP3CW).

73 Zygi SP5ELA/8


VI. Prawo i przepisy

13. Ministerstwo Cyfryzacji. Pismo DRC do PZK*

Szanowni Państwo,

zgodnie z § 36 ust. 1 uchwały nr 190 Rady Ministrów z dnia 29 października 2013 r. r11; Regulamin pracy Rady Ministrów, w załączeniu przesyłam pismo Ministra Cyfryzacji oraz projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wysokości świadczenia teleinformatycznego osób realizujących zadania z zakresu cyberbezpieczeństwa (RD472)
z uprzejmą prośbą o przedstawienie stanowiska (w tym w wersji edytowalnej) do projektu w terminie do 7 dni od dnia doręczenia niniejszego pisma.
Z poważaniem,
Departament Regulacji Cyfrowych
*Dokumenty są załącznikami do Komunikatu PZK 52/2021. PZK wg rozdzielnika MC jest jedną ze społecznych organizacji - konsultantów. Warto przynajmniej wiedzieć nad czym MC pracuje i jakie będą tego konsekwencje.

* załączniki nie są publikowalne na portalu PZK ze względu na ilość danych i niewydolność edytora. Zapraszam do wersji PDF Komunikatu- Piotr SP2JMR

VII. Humor w PZK

14. Humor telegrafisty

Widoczny w wersji PDF

VIII. Propagacja fal radiowych

15. Prognoza NOAA na 27 dni

Widoczna w wersji pDF

Info: SP5ELA
________________________________________________
XI. Silent key's
_______________________________________________________________________
SP3HRQ SK

Dnia 18 grudnia 2021 r. zmarł w wieku 74 lat nasz kolega Tadeusz Kukuła SP3HRQ. Tadeusz SP3HRQ od 1974 do 2008 roku był kierownikiem Radioklubu LOK SP3KCL w Gorzowie Wielkopolskim. Prowadząc sekcję łączności i w późniejszym czasie też sekcję modelarstwa wychował wielu znanych krótkofalowców, którzy są znakomitymi DX-menami i byli też zdobywcami wielu głównych nagród w telegrafii szybkiej.
Tadeuszu, zapisałeś się dobrze w historii krótkofalarstwa polskiego. Będzie nam Ciebie brakowało - Spoczywaj w pokoju.

Mietek SP3CMX

*Pogrzeb odbył się 23 grudnia 2021 na Cmentarzu Głównym w Gorzowie Wielkopolskim, przy ulicy Żwirowej.

________________________________________________________________
SP2BG SK

W dniu 23.12.2021 zmarł przegrywając walkę z rakiem nasz serdeczny kolega, krótkofalowiec i dziennikarz Bogusław Matuszkiewicz SP2BG.

Wyrazy współczucia dla rodziny od kolegów z Środkowopomorskiego Oddziału PZK.

Cześć Jego pamięci!

Msza pożegnalna dla przyjaciół i znajomych odbyła się w środę 29 grudnia w kościele Mariackim w Słupsku. Ceremonia pogrzebowa w dniu 30 grudnia  na cmentarzu komunalnym Konin/Morzysław.

Jurek SQ2NIA

______________________________________________________________________
SQ6NSM SK

W dniu 13 grudnia 2021 r. zmarł nagle w wieku 75 lat nasz serdeczny przyjaciel Edward Martyniuk SQ6NSM, wieloletni członek PZK i Klubu SP6PZG w Świdnicy. Jego pogrzeb odbył się 23 grudnia 2021 r. na cmentarzu komunalnym w Świdnicy przy ul. Słowiańskiej.
Niech odpoczywa w Pokoju Wiecznym!

Info: Franciszek SP6GTN
______________________________________________________________
Redakcja Komunikatów PZK dziękuje za przesłane materiały: Adamowi SQ9S, Stanisławowi SQ2EEQ, Mirkowi SP5GNI, Tadeuszowi SP9HQJ, Ryszardowi K1CC, Mieczysławowi SP3CMX, Armandowi SP2QFE, Jackowi SP3L, Adamowi SQ9DHS, Tadeuszowi SP9HQJ, Jurkowi SQ2NIA, Franciszkowi SP6GTN. Wykorzystano materiał z MC.

Informujemy, że Prezydium ZG PZK podjęło decyzję, aby wszyscy członkowie PZK zarejestrowani w bazie systemu OSEC otrzymywali Komunikat PZK "z urzędu", jako tzw. wartość dodaną. Komunikaty są od lat robione i nadawane w paśmie 80m sporym wysiłkiem osób będących w składzie Redakcji.
Jednocześnie Redakcja Komunikatu prosi o niewysyłanie na adres dystrybucyjny odpowiedzi i listów. Prosimy je kierować na indywidualne adresy e-mail członków Redakcji.
*Wszyscy Ci, którzy otrzymali Komunikat PZK, są już prenumeratorami Komunikatu (jest to logiczne, skoro go dostali) i nie ma potrzeby zapisywania się na listę dystrybucyjną drugi raz.
Materiały do Komunikatu PZK na kolejną środę powinny być przesłane nie później niż do wtorku, godz. 15:00. Materiały prosimy nadsyłać jednocześnie na adresy: sp2jmr@pzk.org.pl , sp5ela@rf.pl . W przypadku przesłania ich później mogą znaleźć się w następnym środowym komunikacie czyli za tydzień.
Teksty wymagające autoryzacji przed publikacją powinny być dostarczone przynajmniej 24 godziny wcześniej, czyli do poniedziałku, godz. 15:00.

Uwaga! Dostarczane do publikacji zdjęcia muszą mieć opisy oraz informację dotyczącą praw autorskich. W przypadku wizerunku osób małoletnich wymagana jest zgoda opiekunów ustawowych. Materiał fotograficzny należy dostarczać w postaci plików graficznych niezależnych od opisu tekstowego (osobne pliki jpg, png, niezagnieżdżone w strukturze tekstu), zdjęcia muszą być opisane.

Autor przekazując swój materiał do publikacji przenosi na Polski Związek Krótkofalowców (zwany dalej Wydawcą) prawa autorskie do publikacji utworu w formie pisanej, materiału fotograficznego oraz ich rozpowszechniania za pomocą innych mediów, np. takich jak poczta elektroniczna i Internet. Przeniesienie praw autorskich jest nieodwracalne. Tekstów nadesłanych nie zwracamy. Nadesłanie materiału / tekstu nie jest równoznaczne z jego opublikowaniem. Zamieszczenie publikacji i innych materiałów w Komunikatach PZK i na portalu PZK jest nieodpłatne.
Redakcja Komunikatu PZK zastrzega sobie prawo do dokonywania skrótów i korekt nadsyłanego materiału, także prawo do dokonywania w nadesłanych materiałach zmian tytułów, skrótów, poprawek stylistyczno-językowych oraz do usuwania usterek innego typu (np. terminologicznych lub dotyczących warstwy dokumentacyjnej), także do odrzucenia artykułu bez podania przyczyny.
Nie będą przyjmowane teksty nie spełniające podstawowych wymogów poprawności językowej.

Komunikaty PZK są nadawane w każdą środę o godzinie 18:00 czasu lokalnego na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM, a materiał w nich zawarty jest wykorzystywany przez Redakcję Krótkofalowca Polskiego.

Redakcja Komunikatów PZK:

Piotr SP2JMR, Zygi SP5ELA i Jurek SP3SLU - także nadający komunikaty środowe.

*Motto Redakcji

Odpowiedzialność za słowo jest ważnym etycznie wymaganiem odnoszącym się do człowieka, szczególnie kiedy występuje w przestrzeni publicznej i także w stowarzyszeniu. Służba prawdzie jest zatem nie tylko słusznym oczekiwaniem od Władz PZK i osób funkcyjnych ze strony wszystkich członków i niezrzeszonych radioamatorów, ale i jej moralnym obowiązkiem. Dotyczy to również Redakcji Komunikatów PZK.
W nawiązaniu do tej zasady informujemy, że Redakcja Komunikatów PZK dokłada wszelkich starań, aby ww. kryteria zostały spełnione. Otrzymywany materiał "z terenu" często jest obarczony błędami, zawiera pewne nieścisłości. Korekty materiału wymagane są w prawie każdym cośrodowym wydaniu Komunikatu PZK.
Piotr SP2JMR od KZD PZK w Kołobrzegu w 2000 roku, kiedy został wybrany Prezesem PZK rozpoczął wydawanie Komunikatu PZK (nazywanego wcześniej "Komunikatem sekretariatu ZG PZK"). Od 2009 roku do redakcji dołączył Zygmunt SP5ELA, a od roku 2013 Jurek SP3SLU nadający komunikaty przez radio na 3702.5 KHz o godz. 18-tej z lokalizacji Mariantów).

Redakcja Komunikatów PZK

UWAGA! Komunikaty środowe PZK - subskrypcja

Komunikaty PZK (środowe), wcześniej tzw. Komunikaty sekretariatu ZG PZK są wysyłane pocztą elektroniczną w każdą środę w ramach subskrypcji (e-mail) do osób zainteresowanych wiadomościami organizacyjnymi Polskiego Związku Krótkofalowców oraz informacjami dot. innych podmiotów, ale związanymi z krótkofalarstwem. Do roku 2018 adresy e-mail subskrybentów (około 400) dopisywał administrator. Od marca 2018 r. subskrypcja komunikatów została zautomatyzowana.

Aby otrzymywać Komunikat PZK (środowy), należy wysłać wiadomość (e-mail) na adres:
komunikat-pzk@pzk.org.pl z tekstem "subscribe" w temacie wiadomości (subscribe - bez apostrofów). Aby zrezygnować z subskrypcji należy wysłać wiadomość z tekstem "unsubscribe"
w temacie (unsubscribe - bez apostrofów).