Komunikat PZK nr 38/21 z dnia 22.09.2021
Dodane przez sp2jmr dnia 2021-09-23 / 11:59
KOMUNIKAT Polskiego Związku Krótkofalowców
NR 38/2021 z dnia 22 września 2021 r.

Witamy wszystkich Słuchaczy i Odbiorców naszych cotygodniowych komunikatów. Komunikaty PZK są nadawane w każdą środę o godzinie 18:00 czasu lokalnego na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM, oraz publikowane na portalu PZK, a także rozsyłane na listę wysyłkową. Zautomatyzowane archiwum komunikatów znajduje się na osobnym serwerze: https://komunikat.pzk.org.pl/

I Sprawy organizacyjne

1. Przeprowadzka sekretariatu ZG PZK

Informuję, że w dniu 13 września br. odebrałem z KPEC w Bydgoszczy pismo wypowiadające nam najem pomieszczeń przy ul. Modrzewiowej 25 w Bydgoszczy. Termin opuszczenia dotychczasowego lokum sekretariatu ZGPZK, CB QSL PZK, księgowości PZK oraz Bydgoskiego OT PZK upływa z dniem 31 grudnia 2021 r. Po tym terminie zmianie ulegnie adres prowadzenia działalności przez PZK oraz adres korespondencyjny. O nowym po jego ustaleniu niezwłocznie poinformuję.

W celu znalezienia odpowiednich pomieszczeń przeprowadziłem rozmowę z asystentem Prezydenta m. Bydgoszczy pozostawiając w kancelarii odpowiednie pismo. Poprosiłem także o audiencję. Niezależnie od tego sam poszukuję odpowiednich pomieszczeń pozwalających na funkcjonowanie zarówno sekretariatu ZGPZK, CB QSL PZK, księgowości PZK oraz Bydgoskiego OT PZK jak i radiostacji SP0PZK. Wolnych lokali biurowych tak w Bydgoszczy jak i w innych miastach jest dużo. Istotnym są tu warunki umożliwiające działalność jak i koszt najmu.

W związku z koniecznością redukcji ilości materiałów do przenoszenia i późniejszego ich magazynowania, informuję, że w naszych pomieszczeniach znajduje się ok 2-3 m sześciennych czasopism zagranicznych z lat 1980- 2021. Tytuły to m.in: QST, CQDL, Radio Rivista, Radcom, Radio REF, QSP, Radio Afficionados, CQ QSO. Jest u nas także sporo wydawnictw książkowych z lat 70., 80. i 90. ub. wieku o tematyce radiowej, elektronicznej etc.

Jeśli ktoś jest zainteresowany tymi archiwaliami proszę o kontakt. Można zabrać część lub wszystkie. Jeśli pozostaną, to większość z nich zostanie zlikwidowana.

Uprzedzając pytanie o użyteczność tych czasopism i publikacji w nich zawartych informuję, że w ciągu 21 lat tylko raz wyszukałem i skserowałem potrzebny artykuł. Było to jakieś 10 lat temu.

Vy 73! Piotr SP2JMR

2. Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze OT09

Zarząd Pomorskiego Oddziału Terenowego PZK (OT09) zaprasza członków i sympatyków oddziału na Walne Zebranie Sprawozdawczo - Wyborcze, które odbędzie się w sobotę 02.10.2021 r. w Gdyńskim Centrum Organizacji Pozarządowych przy ul. 3 Maja 27/31 w Gdyni o godzinie 12:15 w pierwszym terminie i 12:30 w drugim terminie.

Zarząd POT PZK
Info. Wojciech SP2ALT

II Wydarzenia

3. MSK Renifer 2021: 24-26.09.2021

Jak już informowaliśmy na stronie forum SP7PKI (strona forum PKI) a przede wszystkim na stronie spotkania http://mskrenifer.pl po rocznej przerwie, spowodowanej obostrzeniami covidowymi odbędzie się Międzyoddziałowe Spotkanie Krótkofalowców rRenifer 2021r1;. Do tej pory spotykaliśmy się kilkukrotnie w Bachorzu. W tym roku, jak było podane we wcześniejszych komunikatach (Zapowiedź, Komunikat nr 1) spotykamy się w Swornychgaciach w Ośrodku Wypoczynkowym "Psia Góra" https://psiagora.pl/ . Dobry socjal, ciekawa okolica, a od Bachorza to tylko 14 km - dalej zobacz na mapie.. Ci, którzy w Bachorzu już byli, z Chojnic trafią bez problemu. Można też dojechać od drogi 212 (Chojnice - Bytów) skręcając na skrzyżowaniu na wysokości Konarzyn w kierunku na BRUSY w drogę 236.

PRZYPOMINAMY! Noclegi zamawia i opłaca tylko jedna osoba z ekipy robiąc przelew bezpośrednio na konto ośrodka. OPŁACA SIĘ CAŁĄ NALEŻNĄ KWOTĘ za domek i posiłki (jeśli mieszkańcy domku z posiłków korzystają). Ewentualne rozliczenia kosztów rezerwacji ze współmieszkańcami pozostają w gestii zamawiającego nocleg.
Raz jeszcze w imieniu organizatora Wszystkich serdecznie zapraszam Karol SP2RTA
Informacja za stroną Pomorskiego OT PZK:
http://otpzk.gdansk.pl/index.php/47-wiadomosci/621-msk-renifer-2021

Z inspiracji Darka SP2HQY - Piotr SP2JMR

4. Po 52 Zjeździe SPDX Klubu Rytwiany 2021

Zgodnie z zapowiedziami w dniach 17-19 września br. w pięknym pałacowym kompleksie Rytwiany na południowo-wschodnim krańcu województwa Świętokrzyskiego.
Podczas Zjazdu Marek SQ2GXO podsumował Intercontest 2020 i obecnym zwycięzcom przekazał bardzo okazałe nagrody ufundowane przez PZK. Wyniki Intercontestu przedstawiliśmy w poprzednim Komunikacie. Adam SQ9S ogłosił nieoficjalne wyniki współzawodnictwa międzyoddziałowego w SP DX Contest 2021. Wg. nich I miejsce zajął Rybnicki OT PZK (OT31), drugie Wirtualny OT PZK (OT73), trzecie Środkowopomorski OT PZK (OT22) r11; gratulujemy.
Po za sprawami sportowymi uczestnicy Zjazdu wysłuchali i obejrzeli prezentacje na temat: aktywności i trofeów w klasyfikacji IOTA Włodka SP6EQZ, niedokończonej wyprawy na Bouvet 2020 Marcina SP5ES, historii wyposażenia radiostacji amatorskich w latach od 1930 do 2020 Tomka SP5CCC, anteny Delta bez "baluna" Piotra SP2JMR. Poza tym jak zwykle było mnóstwo ciekawych rozmów i spotkań w najróżniejszych towarzyskich konfiguracjach.
W sumie w Zjeździe wzięło udział ok 100 uczestników z czego 52 podczas całego Zjazdu czyli od piątku do niedzieli.
Polski Związek Krótkofalowców na Zjeździe reprezentowł Prezes PZK Tadeusz SP9HQJ.

Zjazd był znakomicie zorganizowany przez Radka SP5ADX i wszyscy uczestnicy
z pewnością będą go doskonale wspominać.

W wersji PDF widoczne zdjęcie grupowe uczestników 52 Zjazdu SPDXC.

Info. Piotr SP2JMR

5. Podkarpacki Zjazd Krótkofalowców OT05

Zarząd Oddziału Podkarpackiego Polskiego Związku Krótkofalowców OT05 w Krośnie, Lwowski Klub Krótkofalowców LKK, członkowie Klubów Krótkofalowców OT05 serdecznie zapraszają wszystkich krótkofalowców oraz sympatyków na 37 Podkarpacki Zjazd Krótkofalowców BÓBRKA 2021, który odbędzie się w dniu 9 października 2021 r.

UWAGA - Miejsce zjazdu Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego
im. Ignacego Łukasiewicza Bóbrka k. Krosna.

Sobota: od godz. 12,00:00 (09.10.2021 r.):
- rejestracja uczestników, - zwiedzanie Muzeum, - pogawędki, - zajęcia własne,
- giełda krótkofalarska.
- godz. 14:00 - rozpoczęcie części oficjalnej zjazdu.
- W trakcie części oficjalnej spotkania planowane jest m. innymi:
- podsumowanie Zawodów XXXVII Zawodów o Replikę Lampy Ignacego Łukasiewicza 2021,
- wręczenie grawertonów i dyplomów,
- prezentacje zaproszonych gości,
- wspólne zdjęcie,
- wspólne rozmowy, biesiadowanie połączone z ogniskiem
- podsumowanie zjazdu.

Częstotliwości radiostacji organizatora: 145.550 FM.
Serdecznie zapraszamy!

Wiesław SP8NFZ prezes Podkarpackiego OT PZK

6. Krótkofalarska Jesień na Pogórzu 2021 - podsumowanie

Kolejne 36 Spotkanie Krótkofalowców pod hasłem "Krótkofalarska Jesień na Pogórzu 2021" w Jodłówce Tuchowskiej już za nami. Ze względów na sytuację pandemiczną zrezygnowaliśmy z wieloletniej wspaniałej miejscówki w DWD i Szkoły w Jodłówce Tuchowskiej a wybraliśmy malowniczą scenerię w Schronisku na Brzance, znajdujące się w tej samej miejscowości. Za wyjątkiem części hotelowo r11; gastronomicznej, spotkanie odbyło się na wolnym powietrzu. Nowe miejsce spotkania okazało się dobrym pomysłem i spotkało się z aprobatą i podziwem wszystkich odwiedzających, a było ich kilkuset.
Pogoda oraz najbliższe otoczenie rozpieszczały nas jak zwykle a gościnność schroniska dopełniła szczęścia i spotkanie udało się znakomicie co potwierdziły wypowiedzi uczestników. W piątek późnym wieczorem dołączył do nas Przemek SP7VC z Kasią SQ7OYL. Ich opowieści uświetniły wieczorne biesiadowanie przy ognisku.

Sobota owocowała w spotkania i rozmowy, których wszyscy byli spragnieni po pandemicznych przerwach. Od rana giełda, oczywiście tradycyjnie bez giełdy sprzętu krótkofalarskiego oraz innej elektroniki nie mogło się obejść. Nie zabrakło osób chętnych do wystawienia swoich zbiorów. Około południa pamiątkowe zdjęcie, następnie podsumowanie Zawodów Tarnowskich i wręczenie zwycięzcom trofeów, później prelekcja Przemka SP7VC na temat wypraw UKF po Europie i jego dalszych ambitnych planach.

Zarząd Główy PZK ufundował nagrody książkowe, które zostały rozdane wśród laureatów, nasz kolega Janusz SP9JZT ufundował puchar dla najlepszego telegrafisty Zawodów Tarnowskich, a Radovan Mušinský OM0AMR ze Słowacji ufundował antenę na nagrodę w zapowiadanym losowaniu.
Serdecznie dziękujemy sponsorom.

W sobotni wieczór bawiliśmy się do późna, posilając się daniami z grilla
i pysznym kociołkiem. Najbardziej wytrwali zostali na nocleg w schronisku,
a niedzielny poranek rozpoczęli od grzybobrania w obfitych w dary lasu przyległych terenach.

Wszystkim uczestnikom spotkania serdecznie dziękujemy za obecność. Mamy nadzieję, że dobrze się z nami bawili i wypoczęli w pięknym obszarze Pogórza Ciężkowickiego.
Więcej informacji wraz z dokumentacją fotograficzną znajdziesz na naszej stronie internetowej: http://sp9pta.hamradio.pl/

Zdjecia widoczne w wersji PDF

Do zobaczenia za rok.

Info. Stanisław SQ9AOR

7. Biuletyn WKK pilnie poszukiwany

Poszukuję numerów 9 i 10/1965 Biuletynu Warszawskiego Klubu Krótkofalowców.
Będę wdzięczny za skan lub wypożyczenie oryginału do zeskanowania.

Andrzej SP9ENO

III Sport

8. Wiadomości nie tylko DX-owe

5H - Tanzania: Maurizio IK2GZU od 25 września do 20 listopada będzie nadawał
z Tanzanii jako 5H3MB. QSL via znak domowy. Zabiera ze sobą YAESU FT-891 anteny Dipol oraz GP.

8Q - Malediwy: Nobby G0VJG od 28 września do 13 października będzie aktywny jako 8Q7CQ z Malediwów AS-013. QSL via M0OXO OQRS.

9K - Kuwejt: Do 25 września jest aktywna kolejna stacja 9K91KSA z okazji Święta Narodowego Arabii Saudyjskiej.

9N - Nepal: Kiyo JA7NQQ do 23 września jest QRV z Kathmandu, gdzie używa znaku 9N7NQ. QSL via znak domowy.

A6 - Zjednoczone Emiraty Arabskie: Członkowie Emirates Amateur Radio Society do 23 września nadają jako A60ARS, A60ARS/1, A60ARS/2 itd. z okazji Święta Narodowego Arabii Saudyjskiej.
QSL via EA7FTR.

CT3 - Madera: Podczas CQ WW DX RTTY Contest zespół w składzie DK4QT, DM2RM, DL2AWG, DL6TK, DF8XC, DJ9RR i DJ8NK będzie QRV jako CR3W z Madery AF-014.
W planie start w kategorii Multi Multi. QSL via DL5AXX.

D2 - Angola: Mikalai UT6UY jest aktywny z Cabinda w Angoli jako D2UY. Jak informuje, ma bardzo duże lokalne QRM. Można go usłyszeć pomiędzy 16 - 23 UTC. Gdzie wysyłać QSL dowiemy się wkrótce.

DL - Niemcy: Od 15.09.2021 do 14.09.2022 r. nadaje stacja DL24EURO z okazji siedemnastych mistrzostw Europy w piłce nożnej mężczyzn. Gospodarzem turnieju będą Niemcy. Turniej odbędzie się na 10 stadionach w 10 różnych miastach.

GW - Walia: Paul G4PVM od 26 września do 1 października będzie QRV z wyspy Holy EU-124 Loc. IO73qh jako GW4PVM. Praca głównie na CW. QSL via LoTW.

JA - Japonia: Do 31 grudnia nadaje stacja 8J3ZNJ z okazji 50 rocznicy klubu JA3ZNJ. QSL via biuro.

JX - Jan Mayen: Planowana wyprawa JX0X została odwołana. Z ciężkim sercem
z różnych powodów anulujemy JX0X Dxpedition. Podczas gdy przez 18 miesięcy ciężko pracowaliśmy, aby uzyskać pozwolenie na wjazd, pozwolenie na pobyt na lądzie, zbiórkę pieniędzy i logistykę, doszliśmy do wniosku, że z tym projektem wiąże się zbyt wiele niewiadomych. Nie ma jednego powodu, dla którego anulujemy, ale raczej kilka powodów aż do dzisiaj, które razem sprawiają, że ten projekt jest trudny do ukończenia.
Chcielibyśmy podziękować wszystkim, którzy z góry przekazali darowizny na JX0X DXpedition i którzy uwierzyli w nasz zespół i nasz projekt.
Wszyscy włożyliście swój wkład, aby mieć możliwość pracy z nami w przyszłym roku i wszyscy zrobiliście różnicę, bez względu na to, co przekazaliście.
To ludzie tacy jak wy, którzy wpłacili z góry, sprawiają, że DX-owanie się dzieje.
Bez darowizn z góry zobaczymy mniej ekspedycji z namiotami i generatorami do drogich miejsc. Zaczniemy zwracać 100% wszystkich darowizn PayPal i wkrótce powinieneś zobaczyć swoje wsparcie.

Dziękuję! 73 Zespół JX0X

LX - Luksemburg: Z okazji 230 rocznicy urodzin Michaela Faradaya (22 września 1791) od 26 września 2021 do 26 marca 2022 będzie czynna stacja LX5MF. QSL via LX1KQ.

OH - Finlandia: Przez 100 dni od 15 września do 24 grudnia wszystkie stacje OH, OH0 będą używać prefiksu OF z okazji 100-lecia ich Związku SRAL.
Do zdobycia okolicznościowy dyplom SRA-100 Northern Lights: https://www.qrz.com/db/OH2A oraz https://www.sral.fi/en/
Na stronie https://www.sral.fi/wp-content/uploads/2021/04/SRAL100 _QSO.pdf można pobrać plik, który ułatwi zbieranie punktów.

PY - Brazylia: Ren,PY8WW od 30 września do 3 października będzie QRV z Ilha dos Lencois SA-041 jako PX8L. QSL via PY8WW.

PZ - Surinam: Sascha PF9Z http://pf9z.com/ w październiku wspólnie Rico PZ5JW i Markusem DJ4EL planuje być aktywny z wyspy Papegaaien SA-092 jako PZ5G. QSL via PF9Z.

SP - Polska: Klub OT PZK w Białymstoku OT-17, SP4PZM od 17-09-2021 do 10-02-2022 będzie pracował pod znakiem okolicznościowym SO39SYBIR w związku z inauguracją Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku.
Daty działania akcji są nieprzypadkowe: 17 września to rocznica napaści ZSRR na wschodnie tereny II RP oraz 17-09-2021 to dzień otwarcia muzeum, a 10 luty to rocznica pierwszej masowej deportacji na Syberię.
W związku z tym wydarzeniem klub wydaje specjalny dyplom "Muzeum Pamięci Sybiru"; (w wersji elektronicznej),
regulamin dyplomu na stronie: https://www.qrz.com/db/so39sybir
QSL via SP4PZM (Tnx SP4TB).

SV9 - Kreta: Flavio IW2NEF do 24 września będzie QRV jako SV9/IW2NEF z Krety EU-015. QSL via IK2DUW.

VK - Australia: Mike VK4DX/P od 23 do 26 września będzie aktywny z wyspy Russell OC-137. QSL via OQRS ClubLog i LoTW.

Zawody 25-26 września 2021 r.
CQ WW RTTY Contest https://cqwwrtty.com/rules.htm

Na stronie https://eudxcc.altervista.org/awards/ można pobrać dyplomy za EuropenUnion Dx Contest 2021.

Wśród najlepszych z SP jest Bogusław SN7O @SP7IVO, który zdobył 1 miejsce na świecie w kategorii SOAB-CW-LP.
W tej samej kategorii: 5 miejsce World SN1T oraz 7 miejsce World SP9XCN.
W kategorii SOAB-SSB-HP 4 miejsce World SN7D.
SOAB-SSB-LP 7 miejsce SQ8MFM i 10 miejsce SP7WTC.
SO 160M 4 miejsce SO3O, 7 miejsce SP5EWX, 10 miejsce SP3RNZ.
MOST 9 miejsce SN2B.

Gratulacje dla Wszystkich uczestników!

WARCA (World Amateur Radio Contesting Association) to międzynarodowa organizacja non-profit z siedzibą w Brunnen w Szwajcarii.
Została zorganizowana przez grupę pasjonatów zawodów KF, którzy chętnie promują zawody krótkofalarskie, zwłaszcza wśród młodzieży.
WARCA została założona w 2019 roku przez Gene (W3UA), Matthiasa (HB9JCI)
i Marco (HB9OCR).
Niezliczeni inni zawodnicy i eksperci komputerowi pracują obecnie nad wieloma projektami, wśród nich są Eugene (R4AS), Victor (VA2WA), Igor (RA3AUU) i inni, niektórzy z WARCA Top 50, niektórzy pracują nad dostaniem się do Top 5000!
Na stronie https://www.warca.org/ jest prowadzone międzynarodowe Współzawodnictwo, do którego zaliczane są następujące zawody https://www.warca.org/contests/
Obecnie na 3 miejscu na świecie i pierwszym w Europie znajduje się Krzysztof SP7GIQ @SN7Q.
Dopiero na 126 miejscu jest kolejna polska stacja Mirek SP1NY.
Zachęcam Wszystkich do odwiedzenia strony, założenia konta, oraz śledzenia swoich wyników współzawodnictwa.
Można stawiać sobie cele i konkurować z najlepszymi w swoich kategoriach.
W polu search po wpisaniu Poland można zobaczyć zestawienie krajowe.

Railways on the Air: W dniach 25/26 września odbędzie się impreza "ROTA" Koleje w eterze. Stacje, których wykaz na stronie https://rota.barac.org.uk/stations/year/2021 upamiętnią rocznicę pierwszego parowego pociągu pasażerskiego, który 27 września 1825 r. pojechał z Darlington do Stockton.

Pozdrawiam Adam SQ9S

Do pobrania również wersja PDF zawierająca zdjęcia na https://sq9s.pzk.pl/wiadomosci/

9. 3D2CR Conway Reef

Od 18.09.2021 z Conway Reef nadaje nasz rodak - Dominik 3Z9DX. Jest to ekspedycja jednoosobowa. 3D2CR jest dostępny na pasmach: 80, 40, 30, 20, 17m na FT8.
Raport o sytuacji ekspedycyjnej: 3D2CR Conway Reef News 21 September 2021.


Karta QSL pierwszej ekspedycji 3D2CR na Conway Reef 2019 widoczna w wersji PDF
Chłopaki! Problem ze straconymi potwierdzeniami na FT8 "RR73" bierze się stąd, ze nadaje piracka stacja usiłująca zakłócać pracę ekspedycji 3S2CR. Jeżeli nie dostałeś potwierdzenia r0;RR73r1;, to zrobiłeś wściekłego pirata!
Do chwili obecnej w logu jest 24300 stacji! Pierwotne plany zakładały pozostanie na wyspie 10 dni I tak będzie, jeżeli wystarczy paliwa do dwóch agregatów prądotwórczych (jest 150 litrów paliwa).
Dom śpi tylko 2 godziny na dobę, aby dać wszystkim szansę zrobienia 3D2CR Conway Reef.
Używane anteny to 1,2 i 3 elementy pionowych verticali. Ostatniej nocy Dom zainstalował vertical na 870m i zrobił 200 JA's. Niestety antena uległa zniszczeniu z powodu bardzo silnego wiatru. (40 knots). Nie jest jasne, czy Dom naprawi antenę na 80m. Dom używa czterech TRX-ów i 1kw wzmacniacz. Głównym problemem jest problem snu operatora (braku snu) i silny nieustający wiatr.
Przy okazji i na marginesie pracy na FT8 - Dom jest skłonny pokazać wszystkim niedowiarkom, jak można pracować jednoosobowo z użyciem nawet 5-6 transceiverów równocześnie!
Wszystkie zdjęcia, filmy I log zostaną udostępnione po powrocie Dominika 3D2CR na Fiji. Oczywistym jest, że na Conway Reef nie ma Internetu. Tak więc wszystkie uwagi i komentarze robione na dx-cluster nie są czytane.
Source: https://dxnews.com/3d2cr/
Tłumaczenie autorskie i własne komentarze materiału źródłowego:

Zygmunt Szumski SP5ELA

Nadesłane przez SP4WRF. Transmisja 3D2CR QSO z 3D2CR (3D2CR na SSB, 07.07 UTC, 22.09.2021, 14.220 SSB.
https://www.youtube.com/watch?v=LWGtTnzI__8

SP4WRF / SP5ELA

10. UKF - zawody

W najbliższym czasie:

AGCW VHF/UHF Contest - zawody telegraficzne UKF na 144 i 432 MHz, sobota 25 września 2021, godz. 14:00 - 18:00 UTC, koledzy z DL zapraszają do udziału polskich sympatyków CW.
Regulamin: https://www.agcw.de/index.php/en/contests-and-cw-activities/vhf-uhf-contest
albo http://alt.agcw.de/index.php/en/contests-and-cw-activities/vhf-uhf-contest
7th A.R.I. Italian EME Trophy - 2021 - włoskie zawody EME, sesja jesienna: od 00:00 UTC 25 września do 24:00 UTC 26 września 2021r. Pasma: 144 MHz - 432 MHz - 1,2 GHz - 2,3 GHz - 5,7 GHz - 10 GHz - 24 GHz, mody: analogowe: CW - SSB, cyfrowe: JT65B lub podobne.
Więcej informacji i regulamin - na stronie Stowarzyszenia Polski Klub UKF, link https://pk-ukf.pl/

Jak pisze Krzysztof SP7DCS - "To są bardzo fajne zawody, nie ma spinki, stacji mało i można sobie dobrze sprawdzić aparaturę, a najważniejsze, że to jedyne zawody EME, w których klasyfikacja jest wg. wielkości anten." Tnx Kris!
SPAC- 2.3 GHz i wyżej - zawody aktywności UKF - wtorek, 28 września 2021, godz. 17:00 - 21:00 UTC
Regulamin: https://pk-ukf.pl/wp-content/uploads/2020/05/SPAC_regulamin_PL.pdf

Zawody SPAC prowadzi i rozlicza Stowarzyszenie Polski Klub UKF.
Dzienniki w formacie EDI prosimy wysyłać na adres: http://spac.pk-ukf.pl/

Stanisław SQ2EEQ

IV. Technika

11. Technika i literatura. BPK, kolejne wydanie poradnika C4FM.

W załączeniu przesyłam kolejne opracowanie z serii "Biblioteka polskiego krótkofalowca" z prośbą o umieszczenie w Internecie i rozpowszechnianie
w każdy inny dowolny sposób jak zwykle dotąd. Jest to poradnik C4FM
w wydaniu 3 - zmienionym i zaktualizowanym.

Pozdrawiam serdecznie
73 Krzysztof OE1KDA
*Archiwum BPK znajduje się na serwerze: https://bpk.pzk.org.pl

12. RF IMPEDANCE MATCHING CALCULATOR

Kalkulator dopasowania obwodów. Przykładowe dopasowanie 50ohm do 100ohm na 3.5MHz. Znakomite i przydatne narzędzie obliczeniowe.
Ilustracja widoczna w wersji PDF

Source: https://www.analog.com/en/design-center/interactive-design-tools/rf-impedance-matching-calculator.html

Info: SP5ELA

V. Informatyka i oprogramowanie

13. PLNOG. POLISH NETWORK OPERATORS GROUP

PLNON OnLine 2. 21-22.09.2021.Odbywa się aktualnie konferencja PLNOG z udziałem wielu wybitnych prelegentów.*

W Radzie Programowej PLNOG zasiada Andrzej Gab SO6XL. Członek PZK i członek Wirtualnego OT PZK. Pełniący także funkcję Koordynatora PZK ds. Ochrony Danych Osobowych.

Andrzej SO6XL (na powyższej fotce z mikrofonem w ręku) napisał:
"Daję cynk, bo właśnie miałem okazję zapowiadać wykład kolegi Paula KI6YSY na konferencji PLNOG Online 2."
Paul Vixie to pionier Internetu - twórca oprogramowania BIND, opracowywał standardy Internetu - DNS i DNSSEC. więcej: https://plnog.pl/pl/bio_online_2/#id=45999

Na konferencji wystąpił przedstawiając wykład o tym jak stworzyć system DNS chroniący przed atakami i zagrożeniami.
Występując w tle miał dwa radia amatorskie i stąd publika szybko wyczaiła, że to też krótkofalowiec. :-)
*Jeśli ktoś chciałby uczestniczyć w konferencji i mieć też dostęp do nagrań archiwalnych, w tym Paula KI6YSY, to zapraszam jeszcze do rejestracji: www.plnog.pl "
.
*Ta informacja zdezaktualizowała się, konferencja zakończona.

Bogate ilustracje widoczne w wersji PDF

Info: SO6XL / SP5ELA

VI Prawo i przepisy

VII. Humor w PZK


Ilustracje widoczne w wersji PDF

VIII. Propagacja fal radiowych

15. PSK Reporter - potężne narzędzie do badania propagacji

Wraz z rozwojem telekomunikacji, globalną komputeryzacją, wzrostem "siły" serwerów i łączy zaczęły pojawiać się nowe, ciekawe i ambitne projekty.
Od lat wykorzystywany jest system REVERSEBeacon.net. Przykładowo - nadajemy CQ na telegrafii, skorelowane skimmery odbierają nasze sygnały i widzimy gdzie i jak nas słychać. Jak przykładowo mamy chętkę na zrobienie tzw. "wujców", a na skimmerach widzimy rdno propagacyjne, to możemy wyłączyć stację i zająć się czymś innym, bo szkoda prądu na nadawanie.
System PSKReporter ma ambitniejsze funkcje. Po pierwsze w systemie zgromadzonych jest ponad 22 miliardy "spotów". Ponadto mamy zobrazowanie graficzne na mapie Ziemi.
Autor niniejszego artykułu oraz wiele znanych mu osób - krótkofalowców wykorzystują system PSKReporter do badań. Ciekawe wnioski w wyniku półrocznej pracy wysunął znany contestmen i znakomity telegrafista CT1BOH. Referował uzyskane wyniki w ramach Contest Academy.

Pozwolę sobie zaprezentować obrazy z przeprowadzonej własnej analizy propagacyjnej w dniu 12 lipca 2021 r. 00:36-00-51 UTC. Czas jest istotnym czynnikiem w tej analizie. Interesującym jest, jak zachowują się poszczególne pasma dostępne dla krótkofalowców i co na nich widać na mapie propagacyjnej.

Omówienie szczegółowe publikowanych w PDF obrazów propagacyjnych wykracza poza możliwości publikacyjne Komunikatu PZK. Ale pewne wnioski można wyciągnąć
z powyższego materiału samodzielnie.

Bogate ilustracje i wykresy widoczne w wersji PDF

Pozdrawiam Zygi SP5ELA

XI Silent Key's

________________________________________________________________
Redakcja Komunikatów PZK dziękuje za przesłane materiały: Adamowi SQ9S Stanisławowi SQ2EEQ, Stanisławowi SQ9AOR, Wojciechowi SP2ALT, Wiesławowi SP8NFZ, Andrzejowi SP9ENO, Andrzejowi SO6XL, Krzysztofowi SP4WRF, Zenkowi SP4JWD.

Informujemy, że Prezydium ZG PZK podjęło decyzję, aby wszyscy członkowie PZK zarejestrowani w bazie systemu OSEC otrzymywali Komunikat PZK rz urzędur1;, jako tzw. wartość dodaną. Komunikaty są od lat robione i nadawane w paśmie 80m sporym wysiłkiem osób będących w składzie Redakcji.
Jednocześnie Redakcja Komunikatu prosi o niewysyłanie na adres dystrybucyjny odpowiedzi i listów. Prosimy je kierować na indywidualne adresy e-mail członków Redakcji.
*Wszyscy Ci, którzy otrzymali Komunikat PZK, są już prenumeratorami Komunikatu (jest to logiczne, skoro go dostali) i nie ma potrzeby zapisywania się na listę dystrybucyjną drugi raz.
Materiały do Komunikatu PZK na kolejną środę powinny być przesłane nie później niż do wtorku, godz. 15:00. Materiały prosimy nadsyłać jednocześnie na adresy: sp2jmr@pzk.org.pl , sp5ela@rf.pl . W przypadku przesłania ich później mogą znaleźć się w następnym środowym komunikacie czyli za tydzień.
Teksty wymagające autoryzacji przed publikacją powinny być dostarczone przynajmniej 24 godziny wcześniej, czyli do poniedziałku, godz. 15:00.

Uwaga! Dostarczane do publikacji zdjęcia muszą mieć opisy oraz informację dotyczącą praw autorskich. W przypadku wizerunku osób małoletnich wymagana jest zgoda opiekunów ustawowych. Materiał fotograficzny należy dostarczać w postaci plików graficznych niezależnych od opisu tekstowego (osobne pliki jpg, png, niezagnieżdżone w strukturze tekstu), zdjęcia muszą być opisane.

Autor przekazując swój materiał do publikacji przenosi na Polski Związek Krótkofalowców (zwany dalej Wydawcą) prawa autorskie do publikacji utworu w formie pisanej, materiału fotograficznego oraz ich rozpowszechniania za pomocą innych mediów, np. takich jak poczta elektroniczna i Internet. Przeniesienie praw autorskich jest nieodwracalne. Tekstów nadesłanych nie zwracamy. Nadesłanie materiału / tekstu nie jest równoznaczne z jego opublikowaniem. Zamieszczenie publikacji i innych materiałów w Komunikatach PZK i na portalu PZK jest nieodpłatne.
Redakcja Komunikatu PZK zastrzega sobie prawo do dokonywania skrótów i korekt nadsyłanego materiału, także prawo do dokonywania w nadesłanych materiałach zmian tytułów, skrótów, poprawek stylistyczno-językowych oraz do usuwania usterek innego typu (np. terminologicznych lub dotyczących warstwy dokumentacyjnej), także do odrzucenia artykułu bez podania przyczyny.
Nie będą przyjmowane teksty nie spełniające podstawowych wymogów poprawności językowej.
Komunikaty PZK są nadawane w każdą środę o godzinie 18:00 czasu lokalnego na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM, a materiał w nich zawarty jest wykorzystywany przez Redakcję Krótkofalowca Polskiego.

Redakcja Komunikatów PZK:
Piotr SP2JMR, Zygi SP5ELA i Jurek SP3SLU - także nadający komunikaty środowe.

*Motto Redakcji

Odpowiedzialność za słowo jest ważnym etycznie wymaganiem odnoszącym się do człowieka, szczególnie kiedy występuje w przestrzeni publicznej i także w stowarzyszeniu. Służba prawdzie jest zatem nie tylko słusznym oczekiwaniem od Władz PZK i osób funkcyjnych ze strony wszystkich członków i niezrzeszonych radioamatorów, ale i jej moralnym obowiązkiem. Dotyczy to również Redakcji Komunikatów PZK.
W nawiązaniu do tej zasady informujemy, że Redakcja Komunikatów PZK dokłada wszelkich starań, aby ww. kryteria zostały spełnione. Otrzymywany materiał "z terenu" często jest obarczony błędami, zawiera pewne nieścisłości. Korekty materiału wymagane są w prawie każdym cośrodowym wydaniu Komunikatu PZK.
Piotr SP2JMR od KZD PZK w Kołobrzegu w 2000 roku, kiedy został wybrany Prezesem PZK rozpoczął wydawanie Komunikatu PZK (nazywanego wcześniej "Komunikatem sekretariatu ZG PZK"). Od 2009 roku do redakcji dołączył Zygmunt SP5ELA, a od roku 2013 Jurek SP3SLU nadający komunikaty przez radio na 3702.5 KHz o godz. 18-tej z lokalizacji Mariantów).

Redakcja Komunikatów PZK

UWAGA! Komunikaty środowe PZK - subskrypcja

Komunikaty PZK (środowe), wcześniej tzw. Komunikaty sekretariatu ZG PZK są wysyłane pocztą elektroniczną w każdą środę w ramach subskrypcji (e-mail) do osób zainteresowanych wiadomościami organizacyjnymi Polskiego Związku Krótkofalowców oraz informacjami dot. innych podmiotów, ale związanymi z krótkofalarstwem. Do roku 2018 adresy e-mail subskrybentów (około 400) dopisywał administrator. Od marca 2018 r. subskrypcja komunikatów została zautomatyzowana.

Aby otrzymywać Komunikat PZK (środowy), należy wysłać wiadomość (e-mail) na adres:
komunikat-pzk@pzk.org.pl z tekstem "subscribe" w temacie wiadomości (subscribe - bez apostrofów). Aby zrezygnować z subskrypcji należy wysłać wiadomość z tekstem "unsubscribe"
w temacie (unsubscribe - bez apostrofów).