Komunikat PZK 27/2021 z dnia 07.07.2021
Dodane przez sp2jmr dnia 2021-07-07 / 22:59
KOMUNIKAT Polskiego Związku Krótkofalowców
NR 27/2021 z dnia 7 lipca 2021 r.


Witamy wszystkich Słuchaczy i Odbiorców naszych cotygodniowych komunikatów. Komunikaty PZK są nadawane w każdą środę o godzinie 18:00 czasu lokalnego na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM, oraz publikowane na portalu PZK, a także rozsyłane na listę wysyłkową. Zautomatyzowane archiwum komunikatów znajduje się na osobnym serwerze: https://komunikat.pzk.org.pl/

1. Mistrzostwa IARU HF Championship 10-11 lipca 2021 i SN0HQ

To już za 3 dni eter napełni się sygnałami stacji pracujących w Mistrzostwach IARU. To specjalne zawody, inne niż pozostałe. Jedyne, w których punkty poszczególnym reprezentacjom mogą rozdawać krótkofalowcy z krajów, które reprezentują.
W mistrzostwa są zaangażowane najlepsze stacje i najlepsi operatorzy z całej Polski. Konkurencja z roku na rok jest coraz silniejsza i zdobycie miejsca rna pudler1; wymaga nieprawdopodobnej wprost mobilizacji zarówno zasobów ludzkich, sprzętowych jak i niespotykanego w innych zawodach zaplecza informatycznego.
To swoiste święto krótkofalarstwa. Nadrzędnym celem tych mistrzostw jest uruchomienie jak największej liczby stacji w każdym z krajów członkowskich IARU.
Apelujemy do wszystkich krótkofalowców SP, którzy mają dostęp do radiostacji. Nawiążcie choć kilka QSOr17;s z naszą reprezentacją SN0HQ. Dla tych którzy przeprowadzą łączności z 12 stacjami (6 na CW i 6 na SSB) jak co roku będą przez Polski Związek Krótkofalowców ufundowane i rozesłane prestiżowe unikatowe koszulki z napisem "Worked all stations SN0HQ 2021"
Portal SN0HQ: http://sn0hq.org.pl
Mapka lokalizacji stacji: http://sn0hq.org.pl/mapa.php
Regulamin: http://sn0hq.org.pl/regulamin.php

Do usłyszenia,

Prezydium ZG PZK

I Sprawy organizacyjne

2. Zjazd SP OTC - SP OLD TIMERS CLUB

Zapraszam do udziału w XXXII Zjeździe naszego Klubu który odbędzie się
w dniach 20-22 sierpnia 2021 r. w miejscowości Księże Młyny w Ośrodku VANTUR.

Program Zjazdu:

Piątek 20 sierpnia
Godz. 19 00 - spotkanie integracyjne przy grillu
Sobota 21 sierpnia:
Godz. 9 00 śniadanie
Godz. 10 00 obrady Klubu
Godz. 12 50 wspólna fotografia
Godz. 13 00 obiad
Czas wolny, imprezy towarzyszące
Godz. 19 00 uroczysta kolacja z muzyką.
Niedziela 21 sierpnia
Godz. 9 00 śniadanie, po śniadaniu zakończenie Zjazdu.
Koszt imprezy 290 zł od osoby. Termin wpłaty 15 sierpnia 2021. Prosimy o zgłaszanie udziału w Zjeździe sp3csd@o2.pl Nr konta do wpłat podany zostanie drogą mailową. Liczba miejsc ograniczona. Jak zwykle zachęcamy do udziału w Zjeździe w towarzystwie płci pięknej.

Grzegorz SP3CSD

3. ZT Burzenin 2021

Z przykrością informuję, że Zjazd Techniczny Krótkofalowców Burzenin 2021 się nie odbędzie. Mam nadzieję, że spotkamy się w 2022.
Proszę o przekazanie informacji dalej w oddziałach.
Wszystkim, którzy starali się pomóc i wesprzeć serdecznie dziękuję.

Mac SP9MRN

Ojciec Dyrektor ZT

* Uwaga! W komunikacie znajduje się wyjątkowo duża ilość materiału graficznego. Jest on widoczny po "ściągnięciu" wersji pdf. W poniższym tekście już nie będzie do niego odnośników.

II Wydarzenia

4. Chojna Lotnisko 2021

Zgodnie z zapowiedzią w dniu 3 lipca na poradzieckim lotnisku w Chojnie na terenie i dzięki uprzejmości stowarzyszenia lotniczego "Stratus" odbyło się spotkanie dla uczczenia 88 rocznicy przelotu przez Atlantyk malutkiego samolotu rLituanicar1; pilotowanego przez dwóch litewskich pilotów Steponasa Dariusa i Stasysa Girenasa, którzy 15 lipca 1933 r. wylecieli z Nowego Jorku do Kowna.
Ich lot zakończył się katastrofą w lesie obok miejscowości Pszczelnik (ok. 6 km od Myśliborza woj. zachodniopomorskie).
W miejscu upadku samolotu znajduje się pomnik poświęcony dzielnym lotnikom,
przy którym każdego roku odbywają się uroczystości z udziałem najwyższych przedstawicieli Polski i Litwy.

Zwykle spotkania z tej okazji odbywały się w Myśliborzu. Zabrakło w tym roku Kolegów z Litwy, którzy m.in. z powodów pandemicznych nie dopisali. Dopisały natomiast władze lokalne: Pani Burmistrz Chojny Barbara Rawecka, Pan Marcin Pisanko z-ca Burmistrza Chojny, Pani Gabriela Kotowicz z-ca Burmistrza Mieszkowic.

Z ust Pani Burmistrz padły na nasz temat bardzo ciepłe słowa pełne zrozumienia dla naszej działalności. W programie spotkania był m.in. konkurs wiedzy o Chojnie i PZK, zwiedzanie Chojny, lot samolotem nad okolicami i konkurs telegraficzny. Była też mini giełda i niekończące się rozmowy o krótkofalarstwie.
Lokalizacja pozwalała na zgromadzenie dowolnej ilości uczestników, ale prawdopodobnie ze względów pandemicznych było nas tam około 100 osób.

Spotkanie było znakomitą okazją od odznaczenia Złotą Odznaką Honorową PZK Janusza Tylkowskiego SP1TMN prezesa Zachodniopomorskiego OT PZK
i współorganizatora tego spotkania. W imieniu prezesa PZK odznakę Januszowi przypiął Piotr SP2LQP wiceprezes PZK.

Organizatorom spotkania - Pawłowi SP1MWN, Januszowi SP1TMN oraz prowadzącemu część oficjalną Stefanowi SP1JJY należą się słowa uznania za bardzo dobrą organizację. Dziękujemy.

Info. Piotr SP2JMR

5. ABC krótkofalarstwa w teorii i praktyce

Kaliski Klub Krótkofalowców Ligii Obrony Kraju SP3KQV w Kaliszu zorganizował szkolenie dla Kaliskiego Hufca Związku Harcerstwa Polskiego "ABC krótkofalarstwa w teorii i praktyce". Szkolenie to trwało w dniach 28.06.2021 - 02.07.2021r. było zorganizowane w ramach I turnusu półkolonii 2021 Hufca Kalisz ZHP na terenie Stadionu w Nowych Skalmierzycach koło Kalisza.
W szkoleniu wzięli udział 14 harcerek i harcerzy Hufca Kalisz ZHP, zajecie prowadzili członkowie Kaliskiego Klubu Krótkofalowców LOK SP3KQV Marek SP3XBO, Artur SP3VZT oraz Bogdan SP3LD. Hufiec ZHP Kalisz jest jednostką terenową Chorągwi Wielkopolskiej Związku Harcerstwa Polskiego. Swoim działaniem obejmuje teren miasta Kalisza i gminę Nowe Skalmierzyce. Hufiec zrzesza 350 zuchów, harcerzy, harcerzy starszych, wędrowników i instruktorów zrzeszonych w ok. 30 gromadach, drużynach, kręgach i klubach.

Pozdrawiam

VY 73! Bogdan Szkudlarek SP3LD

6. 61 lat w eterze SP5AHY

Szanowne Koleżanki i Koledzy,
Z dużą przyjemnością i satysfakcją informuję, że jesienią bieżącego roku minie 61 lat od uzyskania przeze mnie licencji krótkofalarskiej o znaku wywoławczym SP5AHY.
Nastąpiło to z inicjatywy i za namową niezapomnianego Krzysztofa Słomczyńskiego SP5HS, ówczesnego instruktora krótkofalarstwa w Technikum Łączności nr 1 w Warszawie, którego byłem absolwentem. Jestem nadal słyszany na pasmach, ostatnio głównie na QRP.
W czasie swojej wieloletniej przygody z radiem nasze hobby uzupełniałem popularyzowaniem krótkofalarstwa jako autor książek i artykułów oraz redaktor wydawnictw naszego Stowarzyszenia oraz opiekun i nauczyciel młodzieży
w drużynach harcerskich i w klubach krótkofalarskich na terenie Warszawy,
a w czasie akcji obozowych na obszarze całego kraju.

Z przyjacielskim pozdrowieniem
Zbigniew Szpakowski SP5AHY /senior/


*Redakcja gratuluje Zbyszkowi osiągnięć i wytrwałości w uprawianiu naszego pięknego hobby.

7. Zaproszenie do Czymanowa

Mam zaszczyt zaprosić na spotkanie krótkofalowców wszystkich członków PZK
na GRYF OGÓLNOPOLSKIE SPOTKANIE KRÓTKOFALOWCÓW.

Poniżej przedstawiam kilka informacji na temat spotkania:

strona spotkania sp2gryf.prv.pl - tu widoczny program.
Noclegi oparte o własne namioty, przyczepy, kampery itp.
Dostęp do WC, umywalek, wody oraz prądu (pod warunkiem posiadania własnych przedłużaczy).
Opłaty nie są pobierane. Informacje o rezerwacjach w hotelach lub domkach itp. są w dziale baza noclegowa. Na miejscu będzie bufet gdzie będzie można coś zjeść oraz wypić :)

Wszelkie pytania proszę kierować na adres mail, który jest na zaproszeniu na stronie głównej lub telefonicznie 725 501 501.
Łączność będzie oparta o przemienniki:

SR2C 145.600 otwierany CTCSS 94.8Hz

SR2GN 439.325 otwierany CTCSS 94.8Hz (przy utraceniu SR2C przechodzimy na lokalny SR2GN). Przemienniki WIRES-X/FUSION room POLAND.

Dojazd. Mapa google 54°43'35.1"N 18°04'32.5"E r11; Mapy Google.
Mapa APRS Google Maps APRS.

Info. Jacek SQ2JSJ

8. Maszt na SP DX Contest - opowiadanie trochę na wesoło

Razem 96 QSO na 7 Mhz. Nieźle, jak na premierę nowego masztu. Poprzedni 6 metrowy, oparty na poliwęglowej wędce, potargały razem z sadem deszcze niespokojne. Nowa konstrukcja, maszt typu "wzwód hydraulika" w ostatniej chwili (to był prawdziwie wielki piątek) wyniosła antenę na 9m. Nie całkiem ci on prosty i pionowy ten maszt, ale zawsze....
Konstrukcja.
1. Z wierzchu u podstawy ruła PCV fi 110 mm
2. W niej - do wysokości 6m, ruły PCV, fi 75 mm, widowiskowo wzmocnione, zwłaszcza na złączach, czym popadnie, w tym kątownikami, kijem od szczotki i resztkami pierwszej konstrukcji bazującej na wędce.
3. W nich, do wysokości 10m, ruły PCV, fi 50mm.
4. W nich - na całej wysokości styliska od łopat (sztuki po 1,5 m), dla wzmocnienia konstrukcji:-)
Antena, dipol, a właściwie inverted V, działa, ale w konteście jest za duży QRM żeby się przebić takiemu leszczowi jak ja. Nie ta antena, nie ta moc (100W).
Jest oczywiste, że się poprawiło. Antena była na 6m, jest na 9m, a ramiona na drzewach też podniesione o 1,5m z każdej strony... ale to nie na zawody.. Pasmo wąskie, w dodatku Rosjanie mieli na początku jakieś swoje lokalne zawody,
a potem prowadzili lokalne pogaduchy na dolnej połowie pasma, zagęszczenie Polaków 5 sztuk na kiloherz, w większości w martwej strefie, więc
w sumie nie wiadomo było kto kogo woła.... No
i nie ma kategorii SOSB LP, a trudno się ścigać bez mocyr30; No i chyba jeszcze jestem stary i głuchy, stół zastawiony i spać się chce...


73 Krzysztof SP5GNG

III Sport

9. Wiadomości nie tylko DX-owe

F - Francja: Michel F8GGZ nadaje jako TM108TDF z okazji 108 edycji wyścigu kolarskiego Tour de France. Karty QSL via znak domowy.

Z okazji 25 rocznicy Klubu do 15 sierpnia czynna jest stacja TM25KAV.

JA - Japonia: Członkowie Japan Amateur Radio League (JARL) wezmą udział w IARU Contest, gdzie będą używać znaków 8N2HQ, 8N3HQ, 8N6HQ, 8N8HQ, 8N9HQ. QSL via biuro.

KL7 - Alaska: Amerykanie deklarują udział w IARU Contest z Alaski. W dniach 9 - 13 lipca nadawać będzie stacja W1AW/KL7. QSL via W1AW OQRS.

Jonathan KL2A w lipcu nadaje z Airpark Community/Wasilla-Palmer Loc. BP51 na Alasce. Jest QRV na CW od 160 do 6m.
QSL via PO Box 924 Coeur d'Alene, Idaho 83816, USA.

P4 - Aruba: John W2GD od 6 do 13 lipca oraz w IARU Contest ponownie będzie nadawał z Aruby SA-036 jako P40W lub P44W. QSL via N2MM.

PY - Brazylia: Do końca lipca nadaje stacja PT88CDC upamiętniająca 78 lat politycznej emancypacji gminy Concieção do Coité - Bahia. QSL via OQRS.

RA - Rosja: Stacja okolicznościowa R100KOMI nadaje z okazji 100 rocznicy Republiki Komi. Stacja będzie QRV do końca września a za QSO można zdobyć dyplom. QSL via R1II.

Do 10 lipca nadaje RI1OZ z wyspy Zhizhginskiy IOTA: EU-153, RRA: RR-02-23, RLHA: RLE-019, ARLHS: ERU-074, WLOTA: LH-2447, RAFA NEW ONE: HHT1, RDA: AR-26. QSL via RN1ON.

SP - Polska: SN88LOT - specjalny znak okolicznościowy jest aktywny na pasmach w dniach od 1 lipca 2021 r. i będzie do 31 sierpnia 2021 r.
Stacja będzie pracowała dla upamiętnienia 88 rocznicy przelotu przez Atlantyk dwóch litewskich pilotów Steponasa Dariusa i Stasysa Girenasa, którzy 15 lipca 1933 r. małym samolotem "Lituanica" wylecieli z Nowego Jorku do Kowna.
Ich lot zakończył się katastrofą w lesie obok miejscowości Pszczelnik (ok. 6 km od Myśliborza woj. zachodniopomorskie).
W miejscu upadku samolotu znajduje się pomnik poświęcony dzielnym lotnikom,
przy którym każdego roku odbywają się uroczystości z udziałem najwyższych przedstawicieli Polski i Litwy.
QSL via SP1PMY.

Zawody IARU HF Championship
W dniach 10-11 lipca 2021 r. odbędą się tegoroczne zawody IARU HF Contest: http://sn0hq.org.pl/regulamin.php
W zawodach wystartuje jak zwykle nasza narodowa reprezentacja - zespół SN0HQ.
Zespół SN0HQ to grupa, skupiająca pasjonatów zawodów krótkofalarskich.
Wszystkim członkom Zespołu SN0HQ przyświeca wspólny cel: start polskiej stacji HQ w zawodach IARU HF Championship i osiągnięcie przez stację wyniku na światowym poziomie. Stacja SN0HQ reprezentuje w zawodach IARU Polski Związek Krótkofalowców.
Pierwszy udział polskiej stacji HQ w zawodach IARU miał miejsce w 1994 roku.
Na przestrzeni tych 27 lat stacja SN0HQ zajmowała miejsca od 2 do miejsc poza pierwszą dziesiątką. Złożyło się na to szereg okoliczności, rosnący poziom konkurencji, utrata zainteresowania stacji SP nawiązywaniem QSO z ich narodowym reprezentantem. Na przestrzeni lat zaobserwować można sukcesywny spadek ilości polskich uczestników zawodów.
Nie bez znaczenia jest także pogorszenie się warunków propagacyjnych związane ze spadkiem aktywności słońca, co faworyzuje stacje położone bardziej na południe od nas. W okresie słabej propagacji ogromne znaczenie ma ilość QSO nawiązanych ze stacjami SP na możliwie największej ilości pasm i emisji.
Analizy logów SN0HQ pokazują, że w logu można znaleźć około 1000 różnych znaków SP.
Na końcowy wynik ma wpływ każda łączność przeprowadzona w zawodach.
Dlatego zapraszamy do udziału w zawodach IARU HF wszystkie polskie stacje
i mamy nadzieję, że każda polska stacja nawiąże z nami łączność.
Zachęcamy do nawiązywania łączności nie tylko ze stacją SN0HQ, ale także
z innymi uczestnikami zawodów. Apelujemy o uruchomienie jak największej ilości stacji indywidualnych i klubowych.

Do usłyszenia w zawodach Mek SP7VC, SN0HQ Team.

Zawody 10 - 11 lipca 2021 r.
IARU HF World Championship http://www.arrl.org/iaru-hf-world-championship
Planowane aktywności https://www.ng3k.com/Misc/adxo.html

Nowa strona Polskiego Klubu Telegrafistów https://spcwc.pzk.pl/ oraz regulamin i warunki członkostwa!

Zaproszenie na Zjazd SP DX Clubu
http://spdxc.org/index.php/sp-dx-club/spdxc-info/item/1070-zjazd202 1
Zaproszenie na 59 Zjazd PK UKF: https://pk-ukf.pl/59-zjazd-pk-ukf/

Propagacja - mapka https://prop.kc2g.com/

Pozdrawiam Adam SQ9S

10. UKF - zawody

W najbliższym czasie:
SPAC - 432 MHz - zawody aktywności UKF - wtorek, 13 lipca 2021, godz. 17:00-21:00 UTC,
Regulamin: https://pk-ukf.pl/wp-content/uploads/2020/05/SPAC_regulamin_PL.pdf
UHF-FT8 Activity - zawody aktywności FT8 - 432 MHz, środa 14 lipca 2021, godz. 17:00-21:00 UTC, regulamin: https://www.ft8activity.eu/index.php/en/

SPAC-70 MHz - zawody aktywności UKF - czwartek, 15 lipca 2021, godz. 17:00 - 21:00 UTC.
Regulamin: https://pk-ukf.pl/wp-content/uploads/2020/05/SPAC_regulamin_PL.pdf
Zawody SPAC prowadzi i rozlicza Stowarzyszenie Polski Klub UKF.
Dzienniki w formacie EDI prosimy wysyłać na adres: http://spac.pk-ukf.pl/

/Stanisław SQ2EEQ/

11. Ciekawe dyplomy

Tym razem "kosmiczne" dyplomy zdobyte przez Adama SQ9DHS.

Adam pisze:
Jak wiadomo "Expedition 65 - Series 18 ISS-Mir-Shuttle" mision, w dniu 26.06.2021 został zakończony.
Chciałbym się tu podzielić swoimi dyplomami na tą okoliczność, gdzie od ARISS otrzymałem DYPLOM upamiętniający amatorską aktywność radiową z kosmosu.

Natomiast z Indonezji otrzymałem DYPLOM PLATYNOWY z tytułem "Indonezyjski Odkrywca Kosmosu".
- dyplomy w załączeniu.

73 Adam SQ9DHS

12. Zawody Tarnowskie - podsumowanie i wyniki

Zawody, przygotowania ir30; po zawodach. Życie toczy się dalej.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom tegorocznych zawodów Tarnowskich.
Zwycięzcom gratulujemy.
Teraz podsumowanie z wręczeniem nagród, zgodnie z regulaminem zawodów jak zwykle w Jodłówce Tuchowskiej, ale tu zastrzegamy sobie możliwość zmian, a to ze względu na panującą sytuację zdrowotną - pandemiczną.
Przede wszystkim dlatego, że obiekty z których korzystamy to publiczne obiekty szkolne.
W związku z tym prosimy śledzić informacje w tej sprawie na naszej stronie.
Tak o potwierdzeniu jak i o zmianach w tym temacie poinformujemy na naszej stronie jak i w komunikacie PZK.
Wyniki zawodów tarnowskich dostępne są na naszej stronie z możliwością pobrania PDF:
http://sp9pta.hamradio.pl/index.php/wyniki-zawodow-tarnowskich-2021/
oraz na portalu LogSP z możliwością podglądu błędów i pobrania certyfikatów
https://logsp.pzk.org.pl/?page=contest&id=1005 - UKF/VHF
https://logsp.pzk.org.pl/?page=contest&id=1006 - KF
Optymistycznie - do spotkania w Jodłówce Tuchowskiej.
Stanisław SQ9AOR
13. Zawody Poznańskie im. Majora Jerzego Grabusa rozstrzygnięte
Już po raz dziesiąty, w czwartą sobotę czerwca Oddział Poznański (OT-08) PZK był organizatorem zawodów upamiętniających bohaterów Poznańskiego Czerwca 1956. Zawody te wpisują się w obchody święta Narodowy Dzień Pamięci Poznańskiego Czerwca 1956 roku przypadającego corocznie 28 czerwca, a ustanowionego w naszym kraju mocą uchwały Sejmu RP z dnia 21 czerwca 2006 roku.
Będąc pomysłodawcą zawodów, którym od tegorocznej edycji patronuje zmarły we wrześniu ub.r. uczestnik Poznańskiego Czerwca 1956 mjr Jerzy Grabus pragnę przybliżyć w kilku słowach i poprzez załączone materiały sylwetkę ich patrona. Jerzy Grabus urodzony 24 stycznia 1933 roku w Dęblinie rozpoczął swoją konspiracyjną działalność jeszcze w czasie drugiej wojny światowej i kontynuował ją już po wojnie, jako członek Tajnej Organizacji Wojskowej /TOW/, będąc w latach 1949-52 dowódcą rejonu Pobiedziska, okręg Poznań TOW. W tym czasie pełnił również funkcję szefa sztabu tegoż okręgu. Za tę działalność był represjonowany przez funkcjonariuszy UB. W latach 1952-54 odbył zasadniczą służbę wojskową w WAT w Warszawie, podczas której będąc na przepustkach udzielał pomocy partyzantce nadal walczącej z władzą na Białostocczyźnie. Jako student Politechniki Poznańskiej uczestniczył z bronią w ręku w Powstaniu Poznańskiego Czerwca 1956, został dwukrotnie ranny i był represjonowany przez funkcjonariuszy SB. Posiadał status inwalidy wojennego i członka Korpusu Weteranów Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej. W strukturach Państwa Polskiego na Zachodzie do 1989 posiadał stopień majora PSZ na Zachodzie. Po przemianach 1989 roku otrzymał decyzją ministra obrony narodowej w czerwcu 2017 roku stopień majora Wojska Polskiego. Autor monografii "Powstanie Poznańskie 1956 roku. Akty oskarżenia" (wydawnictwo WiS, Poznań 2010). Odznaczony wieloma orderami i odznaczeniami, m.in. Krzyżem Oficerskim OOP i Krzyżem Orderu Krzyża Niepodległości. Zmarł 9 września 2020 roku i został pochowany na poznańskim Cmentarzu Miłostowo, gdzie na płycie nagrobnej widnieje odznaka szturmowa wykonana wg projektu, którego był autorem.
Wracając do Zawodów Poznańskich, we wszystkich dotychczasowych edycjach rolę stacji organizatora, pełniła stacja Szkolnego Klubu Krótkofalowców im. Gen. broni Kazimierza Raszewskiego SP3PGR, aktywna zarówno pod swoim, jak i pod okolicznościowymi znakami wywoławczymi. Jerzy Grabus od początku tych zawodów wspierał poczynania młodych krótkofalowców. Poniżej są zdjęcia i link do wywiadu, jaki w czerwcu 2014 roku w dniu Zawodów Poznańskich udzielili red. Jackowi Kosiakowi z ówczesnego Radia Merkury młodzi operatorzy z klubu SP3PGR Gustaw SO3AKU i Niko SO3ALG oraz obecny w siedzibie klubu Jerzy Grabus. Prezentowane jest również archiwalne zdjęcie wykonane 28 czerwca 1956 roku, na którym widoczny jest Jerzy Grabus, wówczas student Politechniki Poznańskiej, które posłużyło organizatorowi zawodów jako tło w dyplomach dla laureatów i uczestników zeszłorocznej edycji zawodów oraz zdjęcia nagrody ufundowanej przez mjr. Jerzego Grabusa dla okolicznościowej stacji SN1956PPC za udział w zeszłorocznej edycji Zawodów Poznańskich. Zainteresowani osobą mjr. Jerzego Grabusa mogą również zapoznać się z wywiadami, jakich udzielił w 2016 i 2019 roku, dostępnymi na YouTube.
W tegorocznej edycji Zawodów Poznańskich, którym po raz pierwszy patronował mjr Jerzy Grabus, zwycięzcami w poszczególnych grupach klasyfikacyjnych zostali:
- grupa A (stacje poznańskie) - Piotr SP3MKS (1260 pkt.)
- grupa B (stacje klubowe) - Klub Łączności LOK SP3KWA (1400 pkt.)
- grupa C (stacje indywidualne) - Tomasz SP3QDM (1170 pkt.)
- grupa D (stacje nasłuchowe) - Stefan SP3-08-142 (540 pkt.)
Laureaci trzech pierwszych miejsc w każdej z grup klasyfikacyjnych otrzymują puchary i dyplomy, a pozostali uczestnicy okolicznościowe certyfikaty w wersji elektronicznej do samodzielnego wydruku. Puchary dla laureatów grupy A (stacje poznańskie) ufundował prezes patronującego zawodom Wielkopolskiego Związku Oficerów Rezerwy RP im. Marszałka Józefa Piłsudskiego płk Jacenty Góral, natomiast Pani Krystyna Grabus, wdowa po patronie Zawodów ufundowała puchar dla operatora najlepszej stacji węgierskiej, który wraz z dyplomem zostanie wysłany do Budapesztu.
Gratuluję laureatom oraz dziękuję wszystkim uczestnikom za udział w zawodach i już teraz zapraszam na drugą odsłonę Zawodów Poznańskich, które po raz pierwszy odbędą się jesienią br. tym razem upamiętniających bohaterów Rewolucji Węgierskiej 1956 z zapowiadanym licznym udziałem stacji węgierskich.
Jacek Behrendt SP3JB, prezes Oddziału Poznańskiego (OT-08) PZK.
Informacja i wywiad, jaki udzielili red. Jackowi Kosiakowi z Radia Merkury Jerzy Grabus oraz członkowie klubu SP3PGR podczas Zawodów Poznańskich, w dniu 22 czerwca 2014 roku.
http://radiopoznan.fm/informacje/pozostale/czerwiec-56-mlodzi-beda-pamietac.html
Fragment nagrania powyższego wywiadu, dostępny na stronie OT-08 PZK pod adresem: https://ot08.pzk.org.pl/pliki/Wywiad_JG_2014.mp3
Wywiad Jerzego Grabusa z 27 czerwca 2016 dostępny na YouTube pod adresem: https://www.youtube.com/watch?v=8DynVK8_7pc
Wywiad Jerzego Grabusa z cyklu Wywiad z chuliganem z 8 września 2019 dostępny na YouTube pod adresem: https://www.youtube.com/watch?v=qErP2L42IUs
Szczegółowe wyniki tegorocznej edycji zawodów dostępne w postaci pliku w formacie PDF do pobrania ze strony OT-08 PZK pod adresem: https://ot08.pzk.org.pl/pliki/Zawody_Poznanskie_2021_wyniki.pdf
Wyniki tegorocznej edycji zawodów dostępne na dedykowanym zawodom portalu LOGSP pod adresem: https://logsp.pzk.org.pl/?page=contest&id=1182

IV. Technika

14. Audiogram wywołania SN0HQ (4 x znak SN0HQ)

Lekka kompresja, lekka equalizacja. Głos użyczony przez autora.
Audiogram wykonany za pomocą programu Audacity.

Info: SP5ELA

15. Izolator optoelektroniczny komputer-TRX

Izolator optoelektroniczny do połączeń komputer- transceiver. Zapobiega przepięciom i separuje sygnały i masy urządzeń.


Jak się okazuje w większości TRX-ów port USB TRX-a nie ma zabezpieczenia optoelektronicznego. Producenci pominęli ten "szczegół". Grozi to przebiciem chipseta portu USB przy pewnych manipulacjach TRX - komputer. Wymagane prędkości dla poprawnego działania systemu CAT, PTT, keying line oraz dla karty dźwiękowej nie są zbyt duże. Izolator chodzi w standardzie USB 2.0 i jest w zupełności wystarczający do obsługi TRX-a. Izolatory występują w wersji 1-portowej i 4-portowej. Ten demonstrowany na zdjęciach, to izolator 4-portowy (USB-ISO-x4). Izolatory są do nabycia w PL na serwisach sprzedaży lub sklepach
z elektroniką, także na serwisie Alir30;. Koszt w PL to 90 -100PLN dla izolatora 4-portowego, dostawa w 2 dni, na Ali połowa tej ceny z czasem oczekiwania 2-4 tygodni.

Zdjęcia autora.

Zygi SP5ELA

V. Informatyka i oprogramowanie

VI Prawo i przepisy

VII. Humor w PZK


16. Humor Ham Radio


Humor dzięki uprzejmości Andrzeja SP9KR



*Od Redakcji Komunikatów. Redakcja nie zamierza reagować na "ataki" nielicznych na szczęście niezadowolonych i zaszokowanych publikowanym humorem. Humor był i jest nierozłącznym elementem naszego życia, także elementem świata. A to co dzisiaj znajdujemy w otaczających nas mediach ma się nijak do delikatnego naszego humoru.

VIII. Propagacja fal radiowych

17. Wybuch na Słońcu, największy od 2017 roku.

Eksplozja / erupcja na Słońcu nastąpiła w dniu 3 lipca 2021. Największa słoneczna flara od 4 lat, od roku 2017. Amerykanie ujęli to również żartobliwie, że to kosmiczne ognie sztuczne na święto 4 lipca (Dzień Niepodległości US).
Rozbłysk słoneczny wystąpił z plamy słonecznej oznaczonej jako AR2838 o 10:29 a.m. EDT (1429 GMT) w sobotę i został zaliczony jako potężny rozbłysk klasy X1-class w odniesieniu do przyjętych oznaczeń przez U.S. Space Weather Prediction Center (SWPC) śledzącego pogodę słoneczną. Rozbłysk ten spowodował krótki zanik propagacji radiowej na Ziemi (tzw. blackout), jak podało oficjalnie Centrum SWPC.
Źródło: SWPC

Info i tłumaczenie: Zygi SP5ELA

IX. Silent Key's
________________________________________________________
9K2RR SK.

IARU z przykrością informuje, że wiceprezes Regionu I IARU Faisal Alajmi, 9K2RR, zmarł w dniu 4 lipca br. po długim okresie hospitalizacji z powodu COVID 19.
Faisal był wiceprzewodniczącym Regionu I od Konferencji Generalnej w 2014 r. Był energicznym i aktywnym działaczem na rzecz rozwoju krótkofalarstwa na świecie, a w szczególności w państwach arabskich. Był także znakomitym zawodnikiem odnoszącym liczne sukcesy. Reprezentował IARU na spotkaniach Arab Spectrum Management Group i uczestniczył w Światowych Konferencjach Radiokomunikacyjnych ITU reprezentując IARU.
Przemawiając, krótko po otrzymaniu tej smutnej wiadomości, Przewodniczący Regionu 1 IARU Don Beattie G3BJ, powiedział: "To tragiczna wiadomość. Faisal był cenionym członkiem Komitetu Wykonawczego Regionu 1. Nasze myśli i modlitwy są z jego rodziną i przyjaciółmi w tym smutnym czasie"

Niech dusza Faisala spoczywa w pokoju.

73, Hans PB2T
Tłumaczenie Piotr SP2JMR
________________________________________________________________________

SQ3POX SK.

W dniu 6 lipca br. na zawsze opuścił szeregi Piotr Jackowski SQ3POX z Dębicza koło Grabowa nad Prosną, aktywny krótkofalowiec do niedawna członek PZK w OT27.

Msza Św. żałobna zostanie odprawiona 8 lipca (czwartek) 2021 roku o godz.14.00 w Kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Giżycach, po której nastąpi wyprowadzenie prochów Drogiego Zmarłego na cmentarz parafialny. Różaniec w kaplicy w Giżycach w dniach: 7 lipca (środa) godz. 17.00, 8 lipca (czwartek) przed mszą pogrzebową.

O czym zawiadamiają pogrążeni w głębokim smutku

Rodzina i Przyjaciele

Info. przekazał Wojtek SQ9QH
________________________________________________________________
Redakcja Komunikatów PZK dziękuje za przesłane materiały: Hansowi SP2BT, Adamowi SQ9S, Stanisławowi SQ2EEQ, Zbigniewowi SP5AHY, Jackowi SP3JB, Stanisławowi SQ9AOR, Andrzejowi SP9KR, Adamowi SQ9DHS, Bogdanowi SP3LD, Jackowi SQ2JSJ, Tadeuszowi SP1WWS.

Informujemy, że Prezydium ZG PZK podjęło decyzję, aby wszyscy członkowie PZK zarejestrowani w bazie systemu OSEC otrzymywali Komunikat PZK "z urzędu", jako tzw. wartość dodaną. Komunikaty są od lat robione i nadawane w paśmie 80m sporym wysiłkiem osób będących w składzie Redakcji.
Jednocześnie Redakcja Komunikatu prosi o niewysyłanie na adres dystrybucyjny odpowiedzi i listów. Prosimy je kierować na indywidualne adresy e-mail członków Redakcji.
*Wszyscy Ci, którzy otrzymali Komunikat PZK, są już prenumeratorami Komunikatu (jest to logiczne, skoro go dostali) i nie ma potrzeby zapisywania się na listę dystrybucyjną drugi raz.
Materiały do Komunikatu PZK na kolejną środę powinny być przesłane nie później niż do wtorku, godz. 15:00. Materiały prosimy nadsyłać jednocześnie na adresy: sp2jmr@pzk.org.pl , sp5ela@rf.pl . W przypadku przesłania ich później mogą znaleźć się w następnym środowym komunikacie czyli za tydzień.
Teksty wymagające autoryzacji przed publikacją powinny być dostarczone przynajmniej 24 godziny wcześniej, czyli do poniedziałku, godz. 15:00.

Uwaga! Dostarczane do publikacji zdjęcia muszą mieć opisy oraz informację dotyczącą praw autorskich. W przypadku wizerunku osób małoletnich wymagana jest zgoda opiekunów ustawowych. Materiał fotograficzny należy dostarczać w postaci plików graficznych niezależnych od opisu tekstowego (osobne pliki jpg, png, niezagnieżdżone w strukturze tekstu), zdjęcia muszą być opisane.

Autor przekazując swój materiał do publikacji przenosi na Polski Związek Krótkofalowców (zwany dalej Wydawcą) prawa autorskie do publikacji utworu w formie pisanej, materiału fotograficznego oraz ich rozpowszechniania za pomocą innych mediów, np. takich jak poczta elektroniczna i Internet. Przeniesienie praw autorskich jest nieodwracalne. Tekstów nadesłanych nie zwracamy. Nadesłanie materiału / tekstu nie jest równoznaczne z jego opublikowaniem. Zamieszczenie publikacji i innych materiałów w Komunikatach PZK i na portalu PZK jest nieodpłatne.
Redakcja Komunikatu PZK zastrzega sobie prawo do dokonywania skrótów i korekt nadsyłanego materiału, także prawo do dokonywania w nadesłanych materiałach zmian tytułów, skrótów, poprawek stylistyczno-językowych oraz do usuwania usterek innego typu (np. terminologicznych lub dotyczących warstwy dokumentacyjnej), także do odrzucenia artykułu bez podania przyczyny.
Nie będą przyjmowane teksty nie spełniające podstawowych wymogów poprawności językowej.
Komunikaty PZK są nadawane w każdą środę o godzinie 18:00 czasu lokalnego na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM, a materiał w nich zawarty jest wykorzystywany przez Redakcję Krótkofalowca Polskiego.

Redakcja Komunikatów PZK:
Piotr SP2JMR, Zygi SP5ELA i Jurek SP3SLU - także nadający komunikaty środowe.

*Motto Redakcji

Odpowiedzialność za słowo jest ważnym etycznie wymaganiem odnoszącym się do człowieka, szczególnie kiedy występuje w przestrzeni publicznej i także w stowarzyszeniu. Służba prawdzie jest zatem nie tylko słusznym oczekiwaniem od Władz PZK i osób funkcyjnych ze strony wszystkich członków i niezrzeszonych radioamatorów, ale i jej moralnym obowiązkiem. Dotyczy to również Redakcji Komunikatów PZK.
W nawiązaniu do tej zasady informujemy, że Redakcja Komunikatów PZK dokłada wszelkich starań, aby ww. kryteria zostały spełnione. Otrzymywany materiał "z terenu" często jest obarczony błędami, zawiera pewne nieścisłości. Korekty materiału wymagane są w prawie każdym cośrodowym wydaniu Komunikatu PZK.
Piotr SP2JMR od KZD PZK w Kołobrzegu w 2000 roku, kiedy został wybrany Prezesem PZK rozpoczął wydawanie Komunikatu PZK (nazywanego wcześniej "Komunikatem sekretariatu ZG PZK"). Od 2009 roku do redakcji dołączył Zygmunt SP5ELA, a od roku 2013 Jurek SP3SLU nadający komunikaty przez radio na 3702.5 KHz o godz. 18-tej z lokalizacji Mariantów).
Redakcja Komunikatów PZK

UWAGA! Komunikaty środowe PZK - subskrypcja

Komunikaty PZK (środowe), wcześniej tzw. Komunikaty sekretariatu ZG PZK są wysyłane pocztą elektroniczną w każdą środę w ramach subskrypcji (e-mail) do osób zainteresowanych wiadomościami organizacyjnymi Polskiego Związku Krótkofalowców oraz informacjami dot. innych podmiotów, ale związanymi z krótkofalarstwem. Do roku 2018 adresy e-mail subskrybentów (około 400) dopisywał administrator. Od marca 2018 r. subskrypcja komunikatów została zautomatyzowana.

Aby otrzymywać Komunikat PZK (środowy), należy wysłać wiadomość (e-mail) na adres: komunikat-pzk@pzk.org.pl z tekstem "subscribe" w temacie wiadomości (subscribe - bez apostrofów). Aby zrezygnować z subskrypcji należy wysłać wiadomość z tekstem "unsubscribe"
w temacie (unsubscribe - bez apostrofów).