Komunikat PZK nr 10/2020 z dnia 11.03.2020
Dodane przez sp2jmr dnia 2020-03-12 / 14:53
KOMUNIKAT Polskiego Związku Krótkofalowców
NR 10/2020 z dnia 11 marca 2020 r.


Witamy wszystkich Słuchaczy i Odbiorców naszych cotygodniowych komunikatów. Komunikaty PZK są nadawane w każdą środę o godzinie 18:00 czasu lokalnego na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM, oraz publikowane na portalu PZK, a także rozsyłane na listę wysyłkową. Zautomatyzowane archiwum komunikatów znajduje się na osobnym serwerze: https://komunikat.pzk.org.pl/

I. Sprawy organizacyjne

1. Film z Uroczystego spotkania z okazji 90 rocznicy powstania PZK

Minęło już 10 dni od inauguracji obchodów 90 rocznicy powstania PZK, na którym nasz niestrudzony reporter i wideo-kronikarz, Redaktor Naczelny Radiowego Biuletynu Informacyjnego RBI Jerzy Kucharski SP5BLD był obecny i wszystko nagrywał, a następnie umieścił na portalu youtube. Poniżej link do reportażu z tego ważnego wydarzenia:
https://www.youtube.com/watch?v=Z7ij_e293VM

Zachęcamy wszystkich do zapoznania się z tym materiałem, a Jurkowi SP5BLD serdecznie dziękujemy za pracę włożoną w ten reportaż, jak i w dokumentowanie i przekazywanie relacji ze wszystkich ważniejszych spotkań i imprez organizowanych przez Polski Związek Krótkofalowców.

Prezydium ZG PZK

W wersji PDF widoczne ilustracje.

3. Walne Zebrania Oddziałów Terenowych PZK

a) Walne Zebranie Wirtualnego OT PZK (OT73)

Zarząd Wirtualnego Oddziału Terenowego PZK podjął Uchwałę o zwołaniu Walnego Zebrania Wyborczego w celu wyboru delegata i jego zastępcy na XXVI KZD PZK i nadchodzącą kadencję Władz w PZK. Termin zebrania: 21.03.2020, godz. 17.00. Miejsce zebrania: Sala konferencyjna firmy LAB-EL (klub HF5L), Herbaciana 9, 05-816 Reguły. Dodatkowe szczegóły: https://vot.pzk.org.pl

Prezes Wirtualnego OT PZK OT73
Zygmunt Szumski SP5ELA

b) Walne Zebranie Bydgoskiego OT PZK

Zarząd Oddziału Bydgoskiego Polskiego Związku Krótkofalowców zwołuje na dzień 3 kwietnia br. godz. 17:00 walne zebranie wyborcze w celu wyboru delegatów na XXVI Krajowy Zjazd Delegatów PZK. Zebranie Odbędzie się o w Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu w Bydgoszczy ul. Gdańska 5.
Początek godz. 17.00 - pierwszy termin, drugi termin to godz. 17.15.

Zapraszamy wszystkich członków oraz sympatyków naszego oddziału do wzięcia udziału w Walnym Zebraniu.

*nastąpiła zmiana terminu Walnego Zebrania z 28.04 na 03.04

[Info: Witek SP2JBJ prezes OT04]

c) Walne Zebranie Lubelskiego OT PZK

Niniejszym informuję, iż Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze Lubelskiego Oddziału Terenowego PZK (OT 20) odbędzie się w dniu 22 marca 2020 roku (niedziela). Celem Walnego Zebrania OT 20 jest wybór delegatów OT 20 na Krajowy Zjazd Delegatów PZK.
Termin Walnego Zebrania: 22 marca 2020 roku (niedziela).
Rozpoczęcie zebrania: godz. 11:00 w pierwszym terminie lub godz. 11:30 w drugim terminie
- Miejsce zebrania: Dominów 82, Dom Weselny rSonatinar1;, 20-388 Lublin.
- Lokalizacja: około 3,5 km za szpitalem przy ul. Abramowickiej w Lublinie, mapka dojazdu znajduje się na stronie http://www.sonatina.pl.

Proponowany porządek obrad został rozesłany do członków OT 20 oraz znajduje się na stronie Lubelskiego OT PZK:
www.ot20.pzk.org.pl

*Zgodnie z Ordynacją Wyborczą na XXVI KZD uchwaloną przez ZG PZK
w dniu 15 czerwca 2019 roku, podczas Zebrania zostaną wybrani delegaci na XXVI Krajowy Zjazd Delegatów PZK, który odbędzie się w czerwcu 2020 roku.

Jerzy Kowalski SP8HPW prezes OT20 PZK

d) Walne Zebranie Warszawskiego OT PZK

Zarząd Warszawskiego Oddziału Terenowego Polskiego Związku Krótkofalowców
Zwołuje Walne Zebranie sprawozdawczo-wyborcze Warszawskiego Oddziału Terenowego Polskiego Związku Krótkofalowców w dniu 21 marca 2020 r. w Warszawie.
- w pierwszym terminie 21 marca 2020 r. o godzinie 9:30
- w drugim terminie 21 marca 2020 r. o godzinie 10:00
Miejsce to sala Ligi Obrony Kraju przy ul. Chocimskiej 14 w Warszawie (III piętro sala 305).

*Zgodnie z Ordynacją Wyborczą na XXVI KZD uchwaloną przez ZG PZK
w dniu 15 czerwca 2019 roku, podczas Zebrania zostaną wybrani delegaci na XXVI Krajowy Zjazd Delegatów PZK, który odbędzie się w czerwcu 2020 roku.

Prezes Zarządu WOTPZK Jerzy Szawarski SP5SSB

e) Po Walnym Zebraniu Oddziału Podkarpackiego PZK OT05 w Krośnie

W niedzielę, 08.03.2020 roku w auli Zespołu Szkół Elektrycznych i Ogólnokształcących przy ulicy Rzeszowskiej 10 w Krośnie odbyło się Walne Zebranie Sprawozdawczo Wyborcze Oddziału Podkarpackiego PZK nr 05.
Zebranie odbyło się w drugim terminie o godzinie 10.30. W zebraniu uczestniczyło 27 członków OT05, co stanowi 27 % spośród wszystkich 103 członków OT 05. Zebrani udzielili absolutorium ustępującemu Zarządowi, po czym wybrano nowe organa władzy Podkarpackiego Oddziału Terenowego PZK nr 05.

Zarząd został wybrany w trójosobowym składzie i ukonstytuował się
w następujący sposób:
Prezes: Wiesław SP8NFZ
Skarbnik: Marek SP8NFX
Sekretarz: Łukasz SP8EFJ
Zastępcami Członka Zarządu wybrano: Stanisława SP6FEK, Grzegorza SP8LOK.

Oddziałową Komisję Rewizyjną wybrano w składzie:
Przewodniczący: Andrzej SP8UZM
Sekretarz: Adam SP8TJK
Członek: Jan SP8BPX
Zastępcami Członka OKR wybrano Mateusza SQ8SR, Krzysztofa SQ8Z
Delegatami na Krajowy Zjazd Delegatów PZK zostali wybrani Jan SP8BPX, Bartłomiej SP8EET.
Zastępcami delegatów na Krajowy Zjazd Delegatów PZK zostali Marek SP8BVN, Wiesław SP8NFZ.
Na stałego przedstawiciela OT05 w Zarządzie Głównym wybrany Wiesław SP8NFZ.
Zastępcą stałego przedstawiciela OT05 w Zarządzie Głównym wybrano Krzysztofa SQ8NGV.
Na Walnym Zebraniu uchwalono nową składkę członkowską (część oddziałową OT05) na kolejne 4 lata w wysokości 40zł/rok.

Info: Wiesław SP8NFZ Prezes OT05

f) Po Walnym Zebraniu Pomorskiego OT PZK

W dniu 10 marca 2020 w Centrum Organizacji Pozarządowych w Gdyni odbyło się nadzwyczajne Walne Zebranie członków OT09 poświęcone przygotowaniom do Krajowego Zjazdu Delegatów PZK oraz wyborom delegatów. Walne Zebranie b. sprawnie prowadził Darek SP2HQY. Po sprawach proceduralnych udzielił głosu mnie czyli Piotrowi SP2JMR. Miałem zaszczyt udekorować Odznaką Honorową PZK Kol. Dariusza Mankiewicza SP2HQY, druga OH była przeznaczona dla Krzysztofa Nowaka SP2DPK niestety nieobecnego na Zebraniu. Kolejnym wyróżnieniem były dwie plakiety wręczone z okazji 90 lecia PZK Romanowi SQ2RH: pierwsza w podziękowaniu za całokształt pracy społecznej na rzecz PZK oraz druga w uznaniu ciężkiej pracy przy organizacji i obsłudze akcji dyplomowej 90 lat PZK i 95 lat IARU.
W tajnych wyborach zebrani wybrali delegatami na XXVI KZD Kol. Wojciech Rydzkowski SP2ALT oraz Roman Hennig SQ2RH. Zastępcami delegatów zostali: Michał Łaszczyński SP2IQW oraz Rafał Machol SQ2IHP.
W trakcie liczenia głosów miałem okazję zrelacjonować zebranym sytuację PZK. Zwróciłem uwagę na dobrą sytuację finansową naszego stowarzyszenia oraz na brak osób chętnych do działań organizacyjnych na wszystkich szczeblach co skutkuje m.in. stosunkowo słabym wykorzystywaniem środków z 1 % na PZK jako OPP.
Omówiłem także rolę stowarzyszeń krajowych oraz IARU w utrzymaniu naszych pasm, a także praw związanych z naszym hobby.
W trakcie dyskusji zarówno po moim wystąpieniu, jak i w końcowej części Zebrania Koledzy poruszyli temat braku polityki wydawniczej PZK oraz braku promocji działalności konstruktorskiej, w tym pracy na QRP i QRPP.
W zebraniu uczestniczyło 34 na 149 członków OT09, a więc frekwencja wyniosła ok 23 %.

Info. Piotr SP2JMR

II. Wydarzenia

4. Wystawa z okazji 90. rocznicy powstania Polskiego Związku Krótkofalowców

W ramach obchodów 90. rocznicy powstania Polskiego Związku Krótkofalowców przygotowywana jest wystawa r90 lat Krótkofalarstwa Polskiegor1;, która będzie udostępniona od 1 września do końca października 2020 r. w Muzeum Techniki w Opatówku k/Kalisza.
Ekspozycja będzie obejmowała dokumenty, fotografie oraz zabytkowe urządzenia używane przez krótkofalowców na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Planowana jest również część multimedialna w formie prezentacji filmów i nagrań dźwiękowych oraz wydanie katalogu eksponatów. Materiały z wystawy trafią także do wirtualnego Muzeum Krótkofalarstwa Polskiego w Internecie.

Projektowi patronuje Prezes PZK oraz Klub OTC PZK, a koordynatorem jest Kol. Bogdan Szkudlarek SP3LD, który zwraca się z prośbą do Koleżanek i Kolegów krótkofalowców, klubów PZK, LOK, ZHP i wszystkich radioamatorów o nadsyłanie materiałów dokumentujących historię krótkofalarstwa w Polsce.

Są wśród nas osoby, lokalne środowiska i kluby, które mają różne osiągnięcia i nie powinno zabraknąć informacji o nich dla przyszłych pokoleń. Prosimy o nadsyłanie wspomnień, opracowań, dokumentów, zdjęć. Ze zrozumiałych względów nie zawsze będzie możliwe udostępnienie oryginałów, zwłaszcza archiwalnych dokumentów i fotografii - wtedy prosimy o przysłanie ich skanów lub fotografii. Skany powinny mieć rozdzielczość 300dpi, a fotografie minimum 1200x1600 pikseli - chodzi o to, aby materiały te nadawały się do prezentacji na dużym formacie.

Wszelkie pomysły i propozycje związane z wystawą i całym projektem prosimy kierować do Kol. Bogdana Szkudlarka SP3LD: tel. 608829294, email sp3ld@wp.pl

[info: SP3LD]

5. SPOTC- konkurs na wspomnienia

Przypominamy, że w związku z obchodami 90 lecia PZK Klub Seniorów SP OTC ogłosił konkurs na wspomnienia o tematyce krótkofalarskiej. Prosimy zatem kolegów o nadsyłanie tekstów wspomnieniowych w dwóch kategoriach tematycznych. Pierwsza (A) dotyczy doświadczeń i osiągnięć osobistych oraz ciekawych zdarzeń i przygód z życia krótkofalarskiego. Druga (B) wiąże się z działalnością klubów, środowisk i pracą na rzecz rozwoju krótkofalarstwa.
Prosimy o nadsyłanie prac w formie plików rWordr1; , z oznaczoną kategorią tematyczną (A, B) na adres spotc@spotc.pzk.org.pl do dnia 30 września 2020 r. Najciekawsze prace zostaną nagrodzone raz opublikowane na stronie SP OTC.
W zależności od ilości nadesłanych prac, rozważana jest także publikacja książkowa. Informacja o konkursie jest dostępna na stronie Klubu.

Grzegorz SP3CSD prezes SPOTC PZK

6. XXV Spotkanie Krótkofalowców Miłośników Radia i Eteru dla uczczenia 90 lat Polskiego Związku Krótkofalowców

Termin i miejsce spotkania:
1 maja 2020 r. od wczesnych godzin porannych,
66-300 Łagów Lubuski, ul. Kolonia 13, LOC. JO72pi, 52°20,88r17; N, 15°17,90r17; E
Już kolejny raz Ryszard SP3HBF wraz z członkami klubu SP3PLD zapraszają na XXV Spotkanie Krótkofalowców do Łagowa Lubuskiego.
Program spotkania:
1) Tradycyjna jajecznica z 360 jaj, na pysznym bekonie.
2) Giełda krótkofalarska- zapraszamy wystawców sprzętu krótkofalarskiego.
3) Prezentacja anten i sprzętu łączności.
4) Zawody strzeleckie.
5) Inne atrakcje związane z naszym hobby.
Zapewniamy dobry humor, pogodę, miejsca do parkowania i wystawiania sprzętu krótkofalarskiego.
Z terenu spotkania (Łagowski Park Krajobrazowy SPPF-059) będzie pracowała radiostacja KF/UKF - chętni operatorzy mile widziani.
Kontakt radiowy:
1) 145.275 MHz FM simplex, kontakt radiowy bezpośredni z miejscem spotkania.

2) SR3ZJ przemiennik FM w Jemiołowie (4 km od miejsca spotkania)
438.750/431.150 MHz CTCSS 77.0 Hz i 1750 Hz.

3) SR3Z przemiennik FM w Zielonej Górze (50 km)
145.7125/145.7125 MHz CTCSS 250.3 Hz i 1750 Hz.

4) SR3GO przemiennik cyfrowy DV, D-Star w Gorzowie Wielkopolskim (40 km)
439.175/431.575 MHz.

tel. GSM: 888879884 - Ryszard SP3HBF. Link do filmu na YouTube z XXIV Spotkania: https://youtu.be/DYaPT6_aBWs
Serdecznie zapraszamy krótkofalowców miłośników radia wraz z rodzinami i wystawców sprzętu krótkofalarskiego.

Ryszard SP3HBF oraz Klub SP3PLD

7. Propagowanie krótkofalarstwa

Podczas Walnego Zebrania Pomorskiego OT PZK rozmawialiśmy o propagowaniu krótkofalarstwa z wykorzystaniem używanych przez młodzież narzędzi. Kol. Mirek SP2EMR zaprasza do odwiedzenia jego strony, na której propaguje On krótkofalarstwo.
Link do tej strony to: https://www.facebook.com/mirek.pniewski.1
e-mail: kerim24@wp.pl . Mirek jest też na qrz.com (SP2EMR) i tam jest Jego zawodowe dossier.

Za zgodą Mirosława Pniewskiego Info. Piotr SP2JMR

III. Sport

8. Kalendarz Zawodów Krajowych - ważne informacje z platformy LOGSP

"POLSKI ZWIĄZEK KRÓTKOFALOWCÓW
Kalendarz Zawodów Krajowych
Kalendarz Zawodów Krajowych 2020

W roku 2020 Kalendarz zawodów jest prowadzony i opublikowany na płaszczyźnie informatycznej "LOGSP": https://logsp.pzk.org.pl
Kalendarz zawodów krajowych SP będzie w najbliższym czasie poprawiony
i uzupełniony.
Instalacja LOGSP będzie kontynuowana, jednak z ograniczoną funkcjonalnością. Aktualnie instalacja LOGSP nie ma prowadzącego managera. Z rurzędur1; administrator IT PZK ją nadzoruje (SP5ELA), ale to nie oznacza, że jest w pełni funkcjonującym merytorycznie managerem. Nie jest to możliwe z powodu ograniczeń czasowych.
W pracach dotyczących Kalendarza zawodów krajowych 2020 biorą udział: SP5ELA, SP9GFI, SP9HQJ, SQ9S.
Publikacja Kalendarza na LOGSP umożliwia jego interaktywną i bardziej racjonalną obsługę w stosunku do pseudo-statycznej wersji tabelarycznej publikowanej na portalu PZK w latach minionych.
Proces udoskonalania Kalendarza zawodów krajowych jest procesem ciągłym. Zdarzają się pewne konflikty terminów zawodów, także z terminami zawodów w krajach sąsiednich (na które to oczywiście nie mamy wpływu). Wymagana jest czasem interakcja.
Kolejnym (i to poważnym) problemem jest niezgłoszenie terminu zawodów przez organizatora w regulaminowym terminie (do 10/15.11 danego roku -poprzedzającego) i samego regulaminu zawodów na rok następny. Powody niezgłoszenia zawodów (i regulaminu) są różne.
Kalendarz zawodów krajowych SP prowadzony przez Polski Związek Krótkofalowców nie dyskryminuje żadnych innych organizacji (LOK, ZHP, ZHR, kluby prywatne, itd.) w zgłoszeniu zawodów do Kalendarza, a wręcz przeciwnie - umożliwia takowe, ale jednocześnie implikuje to dość poważne utrudnienie w realizacji samego Kalendarza. Z powodu nie objęcia tych "zewnętrznych podmiotów" procedurami (Regulaminem Kalendarza).
To prowadzi do pewnej dezorganizacji Kalendarza. Prowadzenie Kalendarza zawodów jest procesem dynamicznym i nieidealnym w 100%. Kalendarz jest również publikowany każdego roku (na początku roku) w Świecie Radio.

Info: Zygi SP5ELA - 09-03.2020 r."

9. Informacje nie tylko DX-owe

VP8PJ - South Orkney 7.03.2020 r. wyprawa opuściła wyspę.
Log zaktualizowany https://www.m0urx.com/oqrs/logsearch.php?dxcallsign=VP8PJ

4U1UN Team w składzie KO8SCA, K2QI, OH2BH, W2IRT, K1JT, VE7NY, N2RJ nadaje z United Nations HQ.
Twórca WSJT i emisji FT8 K1JT przeprowadził historyczną łączność jako 4U1UN na FT8. Stacja będzie czynna kilka dni, skąd następnie udają się na British Virgin Isl.
Będzie to miało miejsce 10 marca. Będą czynni przez kolejne 6 dni pod znakiem VP2VB. https://dx-world.net/vp2vb-british-virgin-islands/

FO - French Polynesia. FO5QB Michel uruchomił się emisją FT8 w paśmie 60m.
Będzie czynny przez miesiąc, gdzie następnie wraca do Francji.

8P - Barbados
Richard G3RWL od 8 marca do 10 kwietnia będzie aktywny z Barbados jako 8P6DR. Praca tylko CW. QSL via G3RWL OQRS https://secure.clublog.org/logsearch/8P6DR

3B9 - Rodrigues. David F8AAN będzie aktywny z wyspy Rodrigues od 9 do 18 marca 2020 roku. Będzie używać znaku 3B9AN lub 3B9/F8AAN.

FK - Nowa Kaledonia. Moto JA1GZV informuje, że będzie czynny z Nowej Kaledonii jako TX8A od 10 do 18 marca 2020.

XV - Wietam. Svena HB9DXB ponownie usłyszymy z Wietnamu jako XV9DXB.
Start wyprawy od 10 marca br. QSL via EB7DX.

9K - Kuwejt. Od 11 do 15 marca z wyspy Failaka IOTA AS-118 będzie czynna stacja 9K2F. QSL via 9K2RA.

8Q - Malediwy. Noel F6BGC od 12 do 21 marca nadawać będzie jako 8Q7NC z Malediwów. Więcej informacji na stronie https://www.qrz.com/db/8Q7NC

CE - Chile. Russian Robinson team w składzie R7AL, RK8A, RW9JZ, UA3EDQ i OK8AU będzie aktywny jako XR8RRC z wyspy Wellington IOTA SA-032.
Start od 12 marca 2020 roku a pełen plan aktywności na ich stronie https://rv6ali.wixsite.com/patagonia2020

ZF - Kajmany. Colin G4CWH ponownie będzie pracować z Kajmanów, używając znaku ZF2CA. Na pasmach usłyszymy Colina od 12 do 15 marca. Wybiera się tam na zawody BERU.

F - Francja. Thierry F6CUK od 13 do 15 marca zamieszka w latarni morskiej na wyspie Cordouan IOTA EU-159 skąd będzie czynny pod znakiem TM8C.
https://www.phare-de-cordouan.fr/

OE - Austria
Z okazji 25-lecia członkostwa Austrii w Unii Europejskiej na pasmach od 1 marca do 31 grudnia 2020 roku usłyszymy stacje:
OE25AVD, OE25BKC, OE25DMT, OE25JML, OE25JWC, OE25LKG, OE25OLD, OE25RBO, OE25TWB, OE25XCI, OE25XFG, OE25XKJ, OE25XKO, OE25XOA, OE25XRG, OE25XXW.
Do zdobycia okolicznościowy dyplom, który jeszcze jest w projekcie. Więcej informacji na qrz.com

Zawody 14 - 15 marca 2020 r.
AGCW QRP Contest
https://agcw.org/index.php/en/contests-and-cw-activities/qrp-contest

YB DX RTTY Contest https://rtty.ybdxcontest.com/

British Empire Radio Union - BERU Contest
Uwaga są to zawody wyłącznie dla stacji nadających z terenów należących do Wielkiej Brytanii https://www.rsgbcc.org/hf/rules/2020/rberu.shtml

Certyfikaty za JIDX CW 2019 do pobrania na http://jidx.org/index.html

Uroczyste spotkanie z okazji 90 rocznicy powstania PZK
https://www.youtube.com/watch?v=Z7ij_e293VM

Janusz SP9FIH i czeska wyprawa 5K0K są zwycięzcami Cass Awards 2019.
SP9FIH został zwycięzcą po raz trzeci z rzędu. Tym razem za wyprawę E44WE w kategorii Single-Operator Cass Award. http://www.cassaward.com/

Mapa nadajników radiowych https://nadajniki.yasiu.pl/

Coronavirus (COVID-19) QSL https://www.nexus.org/coronavirus-qsl/

Obecnie na pasmach:

P40A, 3D2AA, 3D2VK, H44MS, T32AZ, PJ7AA, TO3Z, FG/F6HMQ, FG/F6GWV, 5H3DX, VP5M, 9X2AW, TO7D, FG/F6ITD, 6W7/ON4AVT, 9J2LA, V26FP, PJ4/N2HX, FR/F8EN, 5H3AX, ZF2RJ, TO7DL, YN3GEA, V47P.

Pozdrawiam Adam SQ9S

IV. Technika

10. Wzmacniacz mocy KF z nowymi tranzystorami MRF101

W związku wprowadzeniem na rynek nowych tranzystorów mocy typu MRF101 i MRF300 firma NXP ogłosiła konkurs pod nazwą "Homebrew RF Design Challenge". Pierwsze miejsce w konkursie zdobył Jim WA2EUJ za wzmacniacz 100-watowy szerokopasmowy 1,8-54 MHz, sterowany mocą 1 W. Prostota schematu układu wzmacniacza jest zaskakująca. Oryginalna dokumentacja jest do pobrania na stronie: https://sites.google.com/site/rfpowertools/home/nxp-mrf-101 . Wyjściowy transformator dopasowujący 4:1 to typowy podwójny dławik tzw. "common mode choke". Niesamowite w tym zastosowaniu dławika jest to, jak jego użycie upraszcza konstrukcję wzmacniacza.

Schemat wzmacniacza według WA2EUJ widoczny w wersji PDF
Konstrukcja robi wrażenie dzięki małym rozmiarom, taniości oraz łatwości wykonania. Wykorzystano standardowy radiator z wentylatorem stosowany w komputerach stacjonarnych starszego typu.
Mirek SP5GNI postanowił zmontować i sprawdzić, co to rozwiązanie jest warte.
Na zdjeciu jest model wzmacniacza wraz z filtrem pasmowym na pasmo 3,5 MHz oraz przetwornicą 13,8/50V (z lewej). Wiecej zdjęć, informacji technicznych oraz wyniki testów SP5GNI umieścił na stronie klubu HF5L:
https://hf5l.pl/wzmacniacz-mrf101/.

Wzmacniacz z filtrem i przetwornicą w czasie testów SP5GNI -widoczny w wersji PDF
Wzmacniacz nadaje się nie tylko jako końcówka dla urządzeń małej mocy, ale także może być użyty do wbudowania w transceiverach amatorskich. SP5GNI zachęca do eksperymentów i twórczych przeróbek, np. wykonanie wersji push-pull, gdzie moc wyjściowa 200 W wydaje się do osiągnięcia. Autor prosi o podzielenie się rezultatami poprzez stronę klubu HF5L.

Info: Zygi SP5ELA


V. Informatyka

11. LOGSP - problemy i rozwiązania

LOGSP jest instalacją serwerową Polskiego Związku Krótkofalowców. Instalacja ta (zwana również płaszczyzną LOGSP) została w kwestii formalnej oddana do eksploatacji na początku września 2017 roku. W fazie rozwojowej była czynna przed tym terminem. Oprogramowanie LOGSP zostało napisane przez Grzegorza "Spike'a" SP9NJ. Było to szersze komercyjne zlecenie, na które to została zawarta umowa z PZK. Umowa zlecenia została zrealizowana i zapłacona. Wszelkie prawa do instalacji LOGSP ma Polski Związek Krótkofalowców. Instalacja LOGSP była prowadzona przez managera, którym był SP9NJ. Niestety w przypadku braku zespołu wieloosobowego, jednoosobowa działalność podlega różnym "zawirowaniom". Tak się stało w tym przypadku, kolega SP9NJ zaniemógł od schyłku zimy 2018/2019, a od listopada 2019 roku zaprzestał działalności.
Instalacja informatyczna nie może być "porzucona", ponieważ implikuje to różnego rodzaju zagrożenia. Jest to pewien problem, bo za całość zasobów informatycznych odpowiada Administrator IT PZK. Ponadto instalacja LOGSP zaczęła okresowo generować ekscesywne obciążenia serwera. Z punktu widzenia rozwiązania docelowego instalacji obsługującej kompleksowo zawody, wieloboje i akcje dyplomowe w liczbie do kilkuset rocznie, instalacja powinna zostać wydzielona i znajdować się na osobnym serwerze. W fazie uruchomienia instalacji LOGSP, kiedy to jeszcze nie ukształtowana była "wizja" instalacji takich założeń nie zrobiono. Pozyskanie kolejnego serwera oczywiście implikuje koszty.
W chwili obecnej (11.03.2020) instalacja LOGSP jest funkcjonalna i stabilna, wszelkie nieprawidłowości zostały usunięte i jednocześnie zrobiony został audyt wykorzystania instalacji przez osoby upoważnione (tzw. managerów zawodów).
No i tutaj właśnie, jak się okazuje jest tzw. "wąskie gardło" systemu logistycznego. Otóż SP9NJ był niezwykle przyjazny dla wszystkich organizatorów, wyręczał ich we wszystkim, pracował jak "mrówka", jednocześnie ich zdemoralizował. No i co się teraz okazuje? Managerów potrafiących samodzielnie cokolwiek zrobić w systemie można policzyć na palcach jednej ręki!
Wrócimy do tego problemu!

73 Zygi SP5ELA
_______________________________________________
VI. Prawo i przepisy


VI. Humor w PZK

Ilustracje i komentarz widoczne w wersji PDF


VII. Silent Key's
____________________________________________________
Redakcja Komunikatów dziękuje za informacje: Witoldowi SP2JBJ, Adamowi SQ9S, Jerzemu SP8HPW, Grzegorzowi SP3CSD, Bogdanowi SP3LD, Mirosławowi SP2EMR, Jurkowi SP5SSB, Wiesławowi SP8NFZ, Ryszardowi SP3HBF, Mirkowi SP5GNI.

Materiały do Komunikatu PZK na kolejną środę powinny być przesłane nie później niż do wtorku, godz. 15:00. Materiały prosimy nadsyłać jednocześnie na adresy: sp2jmr@pzk.org.pl , sp5ela@rf.pl . W przypadku przesłania ich później mogą znaleźć się w następnym środowym komunikacie czyli za tydzień.
Teksty wymagające autoryzacji przed publikacją powinny być dostarczone przynajmniej 24 godziny wcześniej, czyli do poniedziałku, godz. 15:00.

Uwaga! Dostarczane do publikacji zdjęcia muszą mieć opisy oraz informację dotyczącą praw autorskich. W przypadku wizerunku osób małoletnich wymagana jest zgoda opiekunów ustawowych. Materiał fotograficzny należy dostarczać w postaci plików graficznych niezależnych od opisu tekstowego (osobne pliki jpg, png, niezagnieżdżone w strukturze tekstu), zdjęcia muszą być opisane.

Autor przekazując swój materiał do publikacji przenosi na Polski Związek Krótkofalowców (zwany dalej Wydawcą) prawa autorskie do publikacji utworu w formie pisanej, materiału fotograficznego oraz ich rozpowszechniania za pomocą innych mediów, np. takich jak poczta elektroniczna i Internet. Przeniesienie praw autorskich jest nieodwracalne. Tekstów nadesłanych nie zwracamy. Nadesłanie materiału / tekstu nie jest równoznaczne z jego opublikowaniem. Zamieszczenie publikacji i innych materiałów w Komunikatach PZK i na na portalu PZK jest nieodpłatne.
Redakcja Komunikatu PZK zastrzega sobie prawo do dokonywania skrótów i korekt nadsyłanego materiału, także prawo do dokonywania w nadesłanych materiałach zmian tytułów, skrótów, poprawek stylistyczno-językowych oraz do usuwania usterek innego typu (np. terminologicznych lub dotyczących warstwy dokumentacyjnej), także do odrzucenia artykułu bez podania przyczyny.
Nie będą przyjmowane teksty nie spełniające podstawowych wymogów poprawności językowej.
Komunikaty PZK są nadawane w każdą środę o godzinie 18:00 czasu lokalnego na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM., a materiał w nich zawarty jest wykorzystywany przez Redakcję Krótkofalowca Polskiego.

Redakcja Komunikatów PZK:
Piotr SP2JMR, Zygi SP5ELA i Jurek SP3SLU - także nadający komunikaty środowe.

Motto Redakcji*. Odpowiedzialność za słowo jest ważnym etycznie wymaganiem odnoszącym się do człowieka, szczególnie kiedy występuje w przestrzeni publicznej i także w stowarzyszeniu. Służba prawdzie jest zatem nie tylko słusznym oczekiwaniem od Władz PZK i osób funkcyjnych ze strony wszystkich członków i niezrzeszonych radioamatorów, ale i jej moralnym obowiązkiem. Dotyczy to również Redakcji Komunikatów PZK.
W nawiązaniu do tej zasady informujemy, że Redakcja Komunikatów PZK dokłada wszelkich starań, aby ww. kryteria zostały spełnione. Otrzymywany materiał "z terenu" często jest obarczony błędami, zawiera pewne nieścisłości. Korekty materiału wymagane są w prawie każdym cośrodowym wydaniu Komunikatu PZK.
Piotr SP2JMR od KZD PZK w Kołobrzegu w 2000 roku, kiedy został wybrany Prezesem PZK rozpoczął wydawanie Komunikatu PZK (nazywanego wcześniej rKomunikatem sekretariatu ZG PZKr1;). Od 2009 roku do redakcji dołączył Zygmunt SP5ELA, a od roku 2013 Jurek SP3SLU nadający komunikaty przez radio na 3702.5 KHz o godz. 18-tej z lokalizacji Mariantów).
Redakcja Komunikatów PZK

UWAGA! Komunikaty środowe PZK - subskrybcja

Komunikaty PZK (środowe), wcześniej tzw. Komunikaty sekretariatu ZG PZK są wysyłane pocztą elektroniczną w każdą środę w ramach subskrypcji (e-mail) do osób zainteresowanych wiadomościami organizacyjnymi Polskiego Związku Krótkofalowców oraz informacjami dot. innych podmiotów, ale związanymi z krótkofalarstwem. Do roku 2018 adresy e-mail subskrybentów (około 400) dopisywał administrator. Od marca 2018 r. subskrypcja komunikatów została zautomatyzowana.

Aby otrzymywać Komunikat PZK (środowy), należy wysłać wiadomość (e-mail) na adres: komunikat-pzk@pzk.org.pl z tekstem "subscribe" w temacie wiadomości (subscribe - bez apostrofów).

Aby zrezygnować z subskrypcji należy wysłać wiadomość z tekstem "unsubscribe"
w temacie (unsubscribe - bez apostrofów).