Komunikat PZK nr 30/2019 z dnia 23.07.2019
Dodane przez sp2jmr dnia 2019-07-24 / 22:26
KOMUNIKAT Polskiego Związku Krótkofalowców
NR 30/2019 z dnia 23 lipca 2019 r.
Witamy wszystkich Słuchaczy i Odbiorców naszych cotygodniowych komunikatów. Komunikaty PZK są nadawane w każdą środę o godzinie 18:00 czasu lokalnego na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM, oraz publikowane na portalu PZK, a także rozsyłane na listę wysyłkową. Zautomatyzowane archiwum komunikatów znajduje się na osobnym serwerze: https://komunikat.pzk.org.pl/
Drodzy Słuchacze i Odbiorcy naszych komunikatów. Informujemy, że w okresie lipca i sierpnia br., tak jak to było w latach poprzednich, nasze komunikaty będą ukazywały się nieregularnie w wersji elektronicznej. Także mogą być odczytywane w środy o godz.18.00, ale również nie w każdym tygodniu.
I. Sprawy organizacyjne
1. Posiedzenie GKR
W dniu 20 lipca br. w pomieszczeniach sekretariatu ZG PZK odbyło się Posiedzenie Głównej Komisji Rewizyjnej PZK. W posiedzeniu uczestniczyli: Jerzy SP7CBG, Zdzisław SP1II, Ireneusz SP6TRX oraz Krzysztof SQ2JK. Prezydium ZG PZK reprezentował Piotr SP2JMR. Protokół oraz inne materiały po posiedzeniu będą w ciągu najbliższych kilku dni opublikowane na portalu PZK.
Info. SP2JMR
2. Sekretariat ZG PZK nieczynny
Informuję, że w dniach 24-29 lipca br. sekretariat ZG PZK będzie nieczynny.
W tym okresie również nie będzie obsługiwana poczta elektroniczna kierowana do mnie lub do sekretariatu ZG PZK. W powyższym okresie będę przebywał na festynie Ham Radio na Litwie.
Piotr SP2JMR sekretarz PZK
3. Administrator IT PZK "na urlopie"
Informuję po raz pierwszy od roku 2009, że w okresie 23-28 lipca przebywam na urlopie. Urlop admina ma to do siebie, że admin wykonuje na urlopie wszystkie standardowe czynności administracyjne. Od 20 lat ręka mi się przykleiłar1; do rączki torby od notebookar1;. Przy każdej takiej wyjazdowej okazji testuję działanie Internetu w różnych lokalizacjach SP. Tym razem jestem nad Jeziorem Solińskim, nad jego południowym krańcem.
Zygi SP5ELA
Administrator IT PZK
II. Wydarzenia
4. Nieformalne spotkanie SPEmCom
W dniach 20-21 lipca w ośrodku Sosenka k. Skierniewic odbyło się nieformalne spotkanie członków SPEmCom. Uczestniczyło w nim ok 30 członków SPEmCom reprezentujących prawie wszystkie działające w SP sieci ratunkowe. Spotkanie odwiedził przedstawiciel pionu dowódczego WOT (mjr. Skubisz). Był nieco zdziwiony techniką, jaką dysponujemy. Odbyły się pokazy typu: co i czym da się zrobić. Krzysztof SP7WME oraz przedstawiciele poszczególnych sieci dość długo rozmawiali z Panem majorem. Na wszystkie zadane pytania udzielono wyczerpujących odpowiedzi. Na zakończenie rozmów Pan major stwierdził, że rzeczywistość SPEmCom-u jest znacznie lepsza niż mógł się spodziewać, biorąc pod uwagę amatorski i w pełni społeczny charakter naszych działań.
Informacja na podstawie relacji Krzysztofa SP7WME
5. Skrócony spis treści Świata Radio 8/2019
AKTUALNOŚCI: Wiadomości DX-owe dla krótkofalowców, Zawody
TEST: Oscyloskop ręczny HPS-50
PREZENTACJA: Dobry kabel koncentryczny
ŁĄCZNOŚĆ: JS8Call korzysta z dorobku FT8, Prelekcje tematyczne ŁOŚ, Wyniki sprawdzianu z ŚR5/2019
Świat KF/UKF: Z życia klubów i oddziałów PZK
WYWIAD: 40-lecie marki PRESIDENT
HOBBY: PA-200 wg SP4LVC (cz. 2), Kompresor dynamiki wg SP2JQR
DIGEST: Proste transceivery
FORUM CZYTELNIKÓW: Porady
RYNEK I GIEŁDA
6. KRÓTKOFALOWIEC POLSKI 8/2019
Posiedzenie ZG PZK
PZK na Ham Radio 2019 we Friedrichshafen
SPEmCom PZK na Ham Radio 2019
Zagrożenie dla pasm UKF
X Festyn Rodzinny w Toruniu
Plenerowe spotkanie integracyjne w Lublińcu
7. Sprawozdanie z udziału przedstawicieli PZK w międzynarodowych targach krótkofalarskich Ham Radio 2019
I znów krótkofalowcy z całego świata, jak co roku, spotkali się w Niemczech we Friedrichshafen, nad Jeziorem Bodeńskim. Tegoroczna edycja imprezy odbyła się w dniach 21-23.06.2019. Targi Ham Radio 2019, według organizatorów, odwiedziło ok. 14 tysięcy gości
z ponad 50 krajów, a swoje różnorodne osiągnięcia organizacyjne i techniczne zaprezentowało 184 wystawców z 32 krajów, z uwzględnieniem warsztatów szkoleniowych dla nauczycieli oraz trzydniowego obozu dla młodszych aktualnych i przyszłych krótkofalowców.
Polskie środowisko krótkofalarskie reprezentowane było na odnośnej imprezie przez przedstawicieli Polskiego Związku Krótkofalowców, a w skład delegacji PZK wchodzili następujący Koledzy: Waldemar Sznajder 3Z6AEF - Prezes Zarządu Głównego PZK, Tomasz Ciepielowski SP5CCC - Prezes Polskiego Klubu UKF, Leszek Przybylak SP6CIK - Krajowy Weryfikator Programu DXCC, Maciej Bal SP9MRN - przedstawiciel OT-50 PZK w Gliwicach, Michał Wilczyński SP9XWM - Koordynator PZK ds. EmCom, Krzysztof Gaudnik SP7WME - Koordynator Łączności SP EmCom PZK oraz Manager ds. EmCom OT-15 PZK w Łodzi, Bartosz Santorowski SQ6ILS - Koordynator PZK ds. Młodzieży, Łukasz Ruta SQ7BFS oraz Paweł SP7NJ - konstruktorzy urządzeń amatorskich oraz konsultanci techniczni, a także Paweł Zakrzewski SP7TEV - Oficer Łącznikowy IARU-PZK. Gościem wspomagającym była Koleżanka Anna Santorowska SQ6ALS. Stoisko PZK na Ham Radio 2019 odwiedziło wiele Koleżanek i Kolegów krótkofalowców z Polski i z szeroko pojętej zagranicy, ponadto reprezentanci naszego związku wzięli udział w różnorodnych spotkaniach organizacyjno-kurtuazyjnych oraz specjalistycznych.
44. Międzynarodowe Targi Krótkofalarskie Ham Radio 2019 zostały oficjalnie otwarte w piątek przez Burmistrza Friedrichshafen oraz przedstawicieli DARC i firmy zarządzającej kompleksem wystawienniczym, a wśród gości honorowych obecni byli m. in. Koledzy Tim Ellam VE6SH - Przewodniczący Rady Administracyjnej IARU, David Sumner K1ZZ - Sekretarz RA IARU, Don Beattie G3BJ oraz Don Wallace ZL2TLL - odpowiednio przewodniczący 1. i 3. Regionu IARU, a także reprezentanci wielu organizacji krótkofalarskich i różnych instytucji z całego świata. W trakcie spotkania inauguracyjnego, na którym obecny był Paweł SP7TEV, zaprezentowano krótkofalarską działalność młodzieży z Liborius-Gymnasium w Dessau (prelegenci: Kathrin Home DO8ECC oraz Jens Home DM4JH, całość omówiono szerzej w trakcie innego spotkania, w którym także uczestniczył przedstawiciel PZK), a ze strony DARC tradycyjnie przyznano Nagrodę im. Rudolfa Horkheimera, której tegorocznym laureatem został Kol. Joe Taylor K1JT (laureat Nagrody Nobla w dziedzinie astrofizyki) - twórca emisji FT-8 oraz jej wariantów pochodnych (FSK441, JT6M, JT65A-C, JT2, JT4A-G, WSPR, JT64A, JTMS, ISCAT, JT8, Echo, FT-4), przeznaczonych dla słabych sygnałów. Wspomniano także o jubileuszu 50-lecia organizacji AMSAT (Radio Amateur Satellite Corporation), od półwiecza wspierającej aktywność krótkofalarską za pośrednictwem satelitów (pierwszych z nich był OSCAR-1, umieszczony na orbicie w roku 1969). Tegoroczne targi Ham Radio były jednocześnie 70. edycją imprezy pn. "Lake Constance Meeting of the Radio Amateurs" (od 44 lat oba przedsięwzięcia są ze sobą trwale połączone).
W tym samym dniu Kol. Maciej SP9MRN wygłosił także wykład pt. "Jak zorganizować dużą imprezę krótkofalarską - studium przypadku na podstawie Zjazdu Technicznego SP". Maciej przytoczył historię organizacji w kolejnych latach Zjazdu Technicznego w Burzeninie, którego protoplastą były zorganizowane po raz pierwszy w roku 2007 Warsztaty QRP, przekształcone od roku 2012 - przy corocznym systematycznym wzroście liczby uczestników r11;
w Zjazd Techniczny. Maciej SP9MRN omówił bliżej program Zjazdów Technicznych (wykłady, panele dyskusyjne, warsztaty dla juniorów i seniorów, oraz inne działania dodatkowe (np. "pomiarownia") i konkursy), ze szczególnym uwzględnieniem Konkursu PUK (Przydatne Urządzenie Krótkofalarskie).
W trakcie spotkania nawiązano cenne kontakty mogące doprowadzić do organizacji podobnych przedsięwzięć w Polsce wspólnie ze stroną niemiecką.
Również w piątek, Koledzy Michał SP9XWM i Krzysztof SP7WME wzięli udział w spotkaniu Koordynatorów EmCom 1. Regionu IARU. Spotkanie zostało tradycyjnie zorganizowane pod przewodnictwem Kol. Grega Mossopa G0DUB - Koordynatora EmCom 1. Regionu IARU. Michał SP9XWM i Krzysztof SP7WME przedstawili 30-minutową prezentację dot. zastosowania nowych technologii w ćwiczeniach i aktywnościach SP EmCom PZK. Przedstawiono zagadnienia dotyczące technologii WinLink, działania węzła SR5WLK autorstwa Kolegów z Mazowieckiej Amatorskiej Sieci Ratunkowej, oraz planów dot. budowy kolejnych węzłów SR2WLK i SR9WLK. Koledzy Michał i Krzysztof opowiedzieli o technologii DMR używanej powszechnie w praktyce SP EmCom PZK i małopolskich ćwiczeniach Krakowskiej Amatorskiej Sieci Łączności Kryzysowej w marcu br., realizowanych wyłącznie w tej technologii.
Z ogromnym zainteresowaniem spotkała się relacja dot. prób Kolegów z sieci MASR z aktywnością satelitarną poprzez satelitę Es'Hailsat 2. Wystąpienie SP EmCom PZK zostało przyjęte ogromnymi brawami. Na spotkaniu koordynatorów EmCom 1. Regionu IARU przez zespół włoskiego RNRE pod przewodnictwem Alberto Barbery IK1YLO zaprezentowana została także używana przez włoskich Kolegów sieć łączności DMR. Koledzy z niemieckiego DARC przedstawili rozwiązania sieci AREDN typu MESH pracującej w pasmach 2.4, 3 oraz 5 GHz na potrzeby łączności kryzysowej i telemetrii używanej w sytuacjach kryzysowych. Na koniec spotkania Greg G0DUB przeprowadził z uczestnikami spotkania, w formie warsztatów, analizę sytuacji zupełnego kolapsu energetycznego zasilania w energię elektryczną średniej wielkości przykładowego nowoczesnego państwa Europy zachodniej. Przeanalizowano scenariusz rozwoju zdarzeń - godzina po godzinie, dzień po dniu. Wszystko pogrąża się w chaosie... Jak zapobiec takiej sytuacji, jak zachowałyby się służby profesjonalne, jak postąpiłyby służby krótkofalarskiej łączności kryzysowej? Było to bardzo ciekawe doświadczenie, dyskusja i wymiana myśli Kolegów zajmujących się łącznością kryzysową.
Na stoisku PZK gościliśmy kilkukrotnie Grega G0DUB oraz naszych wspaniałych przyjaciół z włoskiego RNRE pod kierownictwem Alberto IK1YLO.
Ponadto w tym samym dniu Koledzy Waldemar 3Z6AEF, Tomasz SP5CCC, Maciej SP9MRN oraz Paweł SP7TEV wzięli udział w corocznym spotkaniu przedstawicieli stowarzyszeń członkowskich IARU, gdzie omówiono m. in. sprawy prac bieżących w ramach Światowej Konferencji Radiokomunikacyjnej WRC 2019 oraz przygotowań do WRC 2023 (ze szczególnym uwzględnieniem dalszej przyszłości amatorskich pasm UKF 2 m i 23 cm), a także aktualne sprawy z zakresu kompatybilności elektromagnetycznej oraz dotyczące przygotowań do Konferencji Generalnej 1. Regionu IARU 2020 w Nowym Sadzie w Serbii, jak również zagadnienia związane z pozyskiwaniem i wdrażaniem do działalności IARU nowych liderów i ekspertów, mając na względzie aspekt dalszej przyszłości i rozwoju światowego środowiska krótkofalarskiego. W zakresie prac w trakcie WRC-19 najważniejsze są międzynarodowego środowiska krótkofalarskiego próby globalnego ujednolicenia pasma 50-54 MHz (z uwzględnieniem zmiany statusu alokacji zakresu 50-52 MHz z CEPT na RR ITU w Europie), a także uzgodnienia dotyczące aktualnego i przyszłego wykorzystania zakresów 24,25-86 GHz, 47,0-47,2 GHz oraz powyżej 275 GHz, jak również niedokonywanie zmian w przeznaczonej dla amatorów na zasadzie drugiej ważności alokacji 5,650-5,850 MHz.
Z kolei w zakresie przygotowań do WRC-23 najważniejsza jest szczególna ochrona pasma 144-146 MHz (w kontekście propozycji ze strony administracji francuskiej dot. włączenia tego pasma do spektrum radiowego wykorzystywanego przez służby lotnicze, w celu uzyskania jego ciągłości) oraz zakresu pasma 1296 MHz (w kontekście potencjalnych interferencji dla systemu satelitarnego "Galileo"), a także niektórych pasm mikrofalowych (zakres 209-275 GHz i powyżej). Innym ważnym aktualnie problemem jest sprawa niewystarczających standardów ochrony przed zakłóceniami ze strony elektrycznych samochodów ładowanych indukcyjnie (WPT-EV), których rozwój może mieć poważne konsekwencje dla pasm amatorskich, zwłaszcza KF.
W zakresie przygotowań do KG IARU R1 2020 podkreślono planowaną zmianę dotychczasowej formy tego przedsięwzięcia na formę ukierunkowaną na dyskusje i warsztaty dotyczące głównych aktualnych problemów w krajowych organizacjach krótkofalarskich i światowego środowiska radioamatorskiego (m. in. działania skierowane do młodzieży, zacieśnianie relacji z krajowymi instytucjami regulacyjnymi w zakresie radiokomunikacji oraz krajowych instytucji właściwych w sprawach standaryzacji, zwiększanie zaangażowania i efektywności działania stowarzyszeń członkowskich IARU w poszczególnych krajach (szczególnie w zakresie pozyskiwania nowych członków) oraz w ramach gremiów IARU).
Na zakończenie spotkania przedstawiciele PZK uhonorowali również organizacje krótkofalarskie w Szwajcarii i Hiszpanii na okoliczność jubileuszy w tychże krajach (90-lecie USKA i 70-lecie URE), poprzez wręczenie grawertonów oraz okolicznościowych "reprezentatywnych dla naszego kraju" okolicznościowych upominków. Wieczorem Koledzy Tomasz SP5CCC, Leszek SP6CIK oraz Paweł SP7TEV wzięli udział w wydawanym przy każdej edycji Ham Radio, organizowanym przez DARC, przyjęciu okolicznościowym dla reprezentantów stowarzyszeń członkowskich IARU i gości specjalnych Ham Radio 2019, co stanowiło m. in. możliwość rozmowy z wieloma osobistościami radioamatorskiego środowiska światowego, np. ze wspomnianym Kolegą Joe K1JT.
Z kolei w sobotę Bartosz SQ6ILS (Koordynator PZK ds. Młodzieży) wraz z Anią SQ6ALS i Pawłem SP7TEV wzięli udział w Międzynarodowym Spotkaniu Młodzieżowym IARU, gdzie omówiono m. in. aktualne działania w ramach programu YOTA (Młodzież w Eterze - materiały dostępne pod adresem: https://www.ham-yota.com), z uwzględnieniem różnorodnych skierowanych do młodzieży działań zrealizowanych dotychczas m. in. w Japonii oraz w Niemczech, Finlandii i we Włoszech (zaprezentowano obozy subregionalne przeprowadzone ostatnio w odnośnych krajach dla grup liczących ok. 30-60 osób, ze zróżnicowanym programem typu praktyczno-warsztatowego oraz sportowego w dziedzinie ARDF). Tegoroczna edycja międzynarodowego obozu młodzieżowego (YOTA 2019) odbędzie się w Bułgarii, ze szczególnym uwzględnieniem programu następczego szkolenia trenerów w krajach, z których pochodzą uczestnicy przedsięwzięcia (TTT - Train-The-Trainers). Prowadząca spotkanie Kol. Lisa Leenders PA2LS - Przewodnicząca Grupy Roboczej ds. Młodzieży 1. Regionu IARU - podkreśliła wagę kontynuacji dotychczasowych przedsięwzięć, w tym programu YCP (Youth Contesting Program), w ramach którego operatorzy czołowych stacji kontestowych z poszczególnych krajów (dotychczasowi - 9A1A, ES9C and 4O3A, od roku 2019 - LZ9W, OZ5E, EC2DX oraz DP9A) udostępniają swoje wyposażenie sprzętowo-antenowe na rzecz praktycznego szkolenia młodych przyszłych operatorów (poprzez ich aktywny udział w różnorodnych zawodach rangi światowej, np. ARI International DX Contest, CQ M International DX Contest, His Maj. King of Spain Contest, CQWW RTTY Contest, CQ WW SSB 160m Contest itp.). Kolega Takao Kumagai JE1CKA wspomniał, że program YCP jest z powodzeniem realizowany także w Japonii (stacje wspierające: JE1CKA, JJ2VLY/JR2SCJ), a w kraju tym ogłoszono także dla młodzieży konkurs na najlepszy trzyminutowy film w serwisie YouTube pn. "YouTube 3 mins Contest" - na temat "tego, co jest dla mnie najlepsze w krótkofalarstwie". Wszyscy uczestnicy spotkania podkreślili istotę włączania w szeroko rozumiane działania skierowane do młodzieży środowisk szkolnych i harcerskich, z jak największym wykorzystaniem mediów społecznościowych oraz komunikacji internetowej.
Także w sobotę Paweł SP7TEV wziął udział w zorganizowanym przez stronę niemiecką spotkaniu, na którym zaprezentowano modelowy wręcz przykład funkcjonowania środowiska krótkofalarskiego w otoczeniu szkolnym - jest to stacja DK0LG w Liborius-Gymnasium Dessau. Prelegentami byli tam członkowie zespołu ze wspomnianej szkoły, realizującego szerokie spektrum działalności. Początkiem drogi do sukcesu było uaktywnienie radiostacji pracującej z terenu szkoły, gdzie "grupę inicjacyjną" stanowiło w roku 2000 osiem osób zafascynowanych pierwotnie elektroniką. Grupa ta wzrosła w roku 2007 do 13 osób - zapoczątkowując jednocześnie zainteresowanie krótkofalarstwem jako takim, a w roku 2009 było już 18 osób od tej pory czynnych ze wspomnianej stacji w eterze.
W roku 2019 stacja DK0LG obchodzi jubileusz 10-lecia istnienia, a "załoga" liczy aktualnie 23 osoby. W ramach bieżącej działalności, w połączeniu ze zróżnicowaną dużą aktywnością na stacji szkolnej (akcje promocyjno-pokazowe i udział w zawodach międzynarodowych, a także zaangażowanie w programie ARISS), łączy się różnorodne działania z zakresu elektroniki (budowa różnych prostych urządzeń) i informatyki (programowanie i wykorzystanie mikrokontrolerów), z uwzględnieniem aktywności śledzenia satelitów i balonów telemetrycznych oraz organizowaniem przedsięwzięć z dziedziny radioorientacji sportowej.
W godzinach popołudniowych Paweł SP7TEV wziął również udział w innym zorganizowanym przez stronę niemiecką spotkaniu, na którym przedstawiono praktyczny przykład możliwości współpracy edukacyjnej obejmującej kształcenie akademickie z zakresu wiedzy z różnych dziedzin krótkofalarstwa w ramach współpracy pomiędzy regionalną uczelnią wyższą a terenowym oddziałem DARC. Prelegentami na tym spotkaniu byli Koledzy Tobias Christoph DC3TC, Michael Niemetz DG2RAM oraz Tobias Fuhrmann DK1STF, reprezentujący Wydział Elektrotechniczno-Informatyczny Wschodniobawarskiej Wyższej Szkoły Technicznej w Regensburg (OTH Regensburg). Wspomniana wielowydziałowa uczelnia, posiadając własną stację, ma długą tradycję w działalności krótkofalarskiej, a w programie kształcenia technicznego ma również zawarty komponent różnorodnej wiedzy i umiejętności z dziedziny naszego hobby,
w formie wykładów i ćwiczeń. Komponent ten obejmuje najważniejsze zagadnienia z zakresu radiokomunikacji oraz praktyki krótkofalarskiej (np. stosowane skróty, bandplany, raporty w trakcie łączności, logowanie, obrót kartami QSL, zawody PMR oraz aktywność emisją PSK w pasmach KF), a zakończony jest egzaminami wewnątrzuczelnianymi i państwowymi (BNetzA). OTH Regensburg ściśle współpracuje z Oddziałem Terenowym DARC w tym mieście (OV Regensburg - U 13) przy organizacji wielu imprez środowiskowych (np. okręgowe "łowy na lisa" w paśmie 80m, "radiowe wycieczki", projekty dla elektroników-konstruktorów - np. GPS Display, Metamorserino, AATiS UTC Clock & Elise, działania promocyjno-pokazowe w plenerze dla szerokiej publiczności, kursy przygotowujące do "egzaminu na radiolicencję").
Uczelnia prowadzi węzły sieci Hamnet oraz APRS (DB0HSR i DB0RGB), realizuje także liczne projekty studenckie - również skierowane do kobiet (przedsięwzięcia dot. balonów stratosferycznych, np. projekt MINT Girls), a także organizuje działania sportowo- popularyzatorskie (zawody PMR i ARDF, QSO Party).
Ogółem należy stwierdzić, że udział reprezentantów Polskiego Związku Krótkofalowców w imprezie Ham Radio 2019 był ze wszech miar owocny zarówno dla strony polskiej jak i dla zagranicznego środowiska krótkofalarskiego, a pozyskane wspólne doświadczenia z pewnością przełożą się na podjęcie nowych oraz rozszerzenie zakresu dotychczasowych działań w przyszłości.
Opracowanie:
Paweł Zakrzewski SP7TEV - Oficer Łącznikowy IARU - PZK
Michał Wilczyński SP9XWM - Koordynator PZK ds. EmCom
III. Sport
8. Jeszcze reminiscencje po Mistrzostwach IARU
Dużo pisaliśmy i zachęcaliśmy do zrobienia łączności ze stacją SN0HQ zarówno wcześniej od 19 lat jak i w tym roku. Na ile było to skuteczne widać po wynikach osiągniętych przez naszą reprezentację w latach ubiegłych.
W 2002 roku - miejsce 3
W 2004 roku - miejsce 2
W 2005 roku - miejsce 2
W 2009 roku - miejsce 3
W 2018 roku - miejsce 4 (najgorsze, bo wynik super, ale poza pudłem)
W pozostałych 13 latach zajmowaliśmy miejsca w pierwszej dziesiątce. W tym roku najprawdopodobniej będzie to miejsce 7, ale poczekajmy do ogłoszenia oficjalnych wyników.
Wracając do prezentacji wybranych lokalizacji stacji SN0HQ polecam film
z Siedlemina.
Info: SP2JMR
Poniżej link do filmiku ze stacji Jurka SP3GEM - QTH SP3GEM Siedlemin, pasmo 40 m SSB op. SP3GEM, SP3CYY, SP3J, SP6IXF.
https://www.youtube.com/watch?v=yph4okTTTJI
Info: Janusz SP6IXF
IV. Technika i oprogramowanie
7. Karkasy do cewek potrzebne
Nasz Kolega Lech Marczak SP3JML poszukuje karkasów BPF oraz rdzeni do tych cewek w.cz.. Rdzenie o średnicy 6 mm, skok 0,75 mm. Są to typowe rdzenie
z demobilu z Rx160 oraz R140 i innych urządzeń radiowych z minionego okresu. Ten temat będzie także poruszony w Świecie Radio.
Leszek jest konstruktorem nawijarki do cewek. Nową wersję elektroniczną ma nadzieję zademonstrować w Burzeninie na Zjeździe Technicznym.
Kontakt do Leszka SP3JML: tel. 572 592 052, e-mail: ljm47ljm@o2.pl
Info. Piotr SP2JMR
V. Silent Key's
__________________________________________________________________
SP6EZ s.k.
Informuję, że kilka dni temu zmarł nasz Kolega Mieczysław GUBAŁA SP6EZ z Łąki Prudnickiej.
Długoletni członek Oddziału PZK w Opolu oraz współzałożyciel klubu SP6KEO w Prudniku.
Śp. Mieczysław był także jednym z inicjatorów i realizatorów budowy bazy krótkofalarskiej na "Kopie Biskupie". Pogrzeb Śp. Mieczysława odbył się w dniu 23 lipca w Prudniku.
Śp. Mieczysław SP6EZ
Info SP6DVP
________________________________________________________________________________
Wspomnienie o Mieczysławie SP6EZ 1948 - 2019
W wieku 71 lat zmarł nasz Kolega Mieczysław Gubała SP6EZ. Urodził się w dniu 17 stycznia 1948 roku w Łące Prudnickiej. Tam też we wrześniu 1955 roku rozpoczął naukę w Szkole Podstawowej. Dalszą naukę kontynuował w Zasadniczej Szkole Zawodowej w Prudniku, którą ukończył uzyskując zawód stolarza. Od 19 sierpnia 1966 roku rozpoczyna swoją pierwszą pracę
w Prudnickiej Fabryce Mebli. Od 24 kwietnia 1968 do 10 kwietnia 1970 odbywa dwuletnią zasadniczą służbę wojskową. W trakcie tej służby zetknął się z plutonem łączności. Od roku 1965 jest aktywnym członkiem Klubu Łączności w Prudniku SP6KEO. W trakcie pełnienia służby wojskowej pogłębia swoje wiadomości zdobywając dwie specjalności z zakresu radiomechaniki oraz radiotelegrafisty 3 stopnia. Po zakończeniu zasadniczej służby wojskowej powraca do swojego macierzystego zakładu r11; Prudnickie Fabryki Mebli, z którą był związany prawie do emerytury. Pod koniec długoletniej pracy w tym zakładzie został zwolniony z powodu reorganizacji i redukcji etatów. Ostatnie lata do emerytury przepracował w oświacie będąc pracownikiem w przedszkolu. Przez pewien czas mieszkał w Prudniku i tam w dalszym ciągu udzielał się aktywnie w klubie SP6KEO. Przez pewien czas pełnił funkcję Kierownika Klubu Łączności LOK w Prudniku. W grudniu 1970 roku Kolega Mieczysław zdał pozytywnie egzamin na świadectwo uzdolnienia i w tym samym czasie wstąpił do Polskiego Związku Krótkofalowców OT w Opolu. Uzyskał swój znak nasłuchowy SP6-7270, pod którym przeprowadził wiele nasłuchów na pasmach amatorskich na fonii oraz telegrafii. W dniu 11 lipca 1970 roku złożył do Ministerstwa Łączności za pośrednictwem ZOW PZK Opole wniosek o uzyskanie zezwolenia na posiadanie i użytkowanie amatorskiego urządzenia radiowego. Po dość długim oczekiwaniu w dniu 3 marca 1972 roku uzyskał swoją pierwszą licencję o numerze 4142/72 seria A i znak nadawczy SP6EZ z dopuszczalną mocą 50 wat. Przez wiele lat w miarę wolnego czasu pracował na pasmach amatorskich KF oraz UKF. Dużo czasu poświęcał na różnego rodzaju konstrukcje nadawcze oraz odbiorcze głównie lampowe, którym był wierny przez wiele lat. Zbudował też antenę yagi na pasmo 10 m, na której w czasie świetności propagacji na wyższych pasmach przeprowadzał wiele łączności z dalekimi krajami używając modulacji AM. Był również pasjonatem zbierania i uruchamiania starych urządzeń wojskowych takich jak RBM-1, 10RT, A7B. Interesował się też zbieraniem starych odbiorników lampowych z dawnych lat. Po reorganizacji LOK z terenu miasta Prudnik znika Klub Łączności LOK SP6KEO. Pomimo braku lokalu wraz z innymi pasjonatami krótkofalarstwa z Prudnika oraz sąsiednich miejscowości poszukuje siedziby, aby móc reaktywować klub oraz aktualizować zezwolenie i znak SP6KEO. Wreszcie nadszedł rok 2012 dzięki staraniom wielu ludzi krótkofalowców oraz urzędów i instytucji lokalnych klub uzyskał upragniony lokal przy Zespole Szkół Zawodowych Nr 1. Trzeba tu zaznaczyć, że wielka siła przekonywania oraz upór między innymi Mieczysława SP6EZ, spowodowała prężną działalność klubu SP6KEO. SP6EZ był jednym z kilkudziesięciu osób, które były założycielami Stowarzyszenia Krótkofalowców Euroregionu Pradziad.
7 lutego 2013 roku Kolega Mietek SP6EZ zostaje wybrany na funkcję skarbnika Stowarzyszenia Krótkofalowców Euroregionu Pradziad. Udziela się w różnego rodzaju akcjach promujących nasze hobby wśród młodzieży i mieszkańców okolicznych miejscowości. Wielki wkład pracy SP6EZ włożył również w budowę krótkofalarskiej bazy na Biskupiej Kopie oraz doprowadzeniu kabla energetycznego ze schroniska aż na sam szczyt. Był uczestnikiem corocznych sierpniowych międzynarodowych spotkań krótkofalowców na Biskupiej Kopie. Był człowiekiem koleżeńskim, uczynnym i tryskającym humorem. Dwukrotnie był wybierany na delegata ZOW PZK Opole na Krajowe Zjazdy PZK. Brał czynny udział w akcji ratunkowej podczas powodzi w lipcu 1997 roku. Sam został poszkodowanym przez wodę, ale się nie poddawał. Za duży wkład pracy na rzecz Klubu Łączności LOK SP6KEO w Prudniku był kilkakrotnie odznaczany. W roku 1995 za całokształt pracy społecznej w klubie SP6KEO został uhonorowany na wniosek ZOW PZK Opole Odznaką Honorową PZK o numerze 423. Również naczelne władze Zarządu Głównego Polskiego Związku Krótkofalowców pamiętały o zaangażowaniu Śp. Mieczysława w pracę na rzecz budowy i rozbudowy domku na Biskupiej Kopie oraz w klubie SP6KEO. Na imprezie z okazji 85 lecia PZK wręczono mu okolicznościowy grawerton i nagrodę rzeczową w postaci manipulatora telegraficznego. Od organizatorów spotkań ,,ŁOŚr17;r17; również kilkakrotnie otrzymał okolicznościowe dyplomy oraz grawertony. W ostatnim czasie zajmował stanowisko kierownika klubu SP6KEO. Prochy Mieczysława SP6EZ spoczęły w grobie Jego rodziców na cmentarzu w Prudniku w dniu 23 lipca 2019 roku. W naszych wspomnieniach zapamiętamy Mieczysława jako oddanego Kolegę przyjaciela, człowieka czynu z krwi i kości oraz dobrego krótkofalowca. W uroczystościach pogrzebowych obok rodziny uczestniczyła liczna grupa Koleżanek i Kolegów krótkofalowców z wielu miejscowości naszego województwa.
Cześć Jego Pamięci!
Opole 23 lipca 2019
Zarząd Oddziału Terenowego PZK Opole oraz Koledzy z Piastowskiego Klubu Krótkofalowców SP6PAZ - SN6O z Opola
________________________________________________________________
Redakcja Komunikatów dziękuje za informacje: Krzysztofowi SP6DVP, Andrzejowi SP5AHT, Januszowi SP6IXF, Krzysztofowi SP7WME.
Materiały do Komunikatu PZK na kolejną środę powinny być przesłane nie później niż do wtorku, godz. 15:00. Materiały prosimy je nadsyłać jednocześnie na adresy: sp2jmr@pzk.org.pl , sp5ela@rf.pl . W przypadku przesłania ich później mogą znaleźć się w następnym środowym komunikacie czyli za tydzień.
Teksty wymagające autoryzacji przed publikacją powinny być dostarczone przynajmniej 24 godziny wcześniej, czyli do poniedziałku, godz. 15:00.
Uwaga! Dostarczane do publikacji zdjęcia muszą mieć opisy oraz informację dotyczącą praw autorskich. W przypadku wizerunku osób małoletnich wymagana jest zgoda opiekunów ustawowych. Materiał fotograficzny należy dostarczać w postaci plików graficznych niezależnych od opisu tekstowego (osobne pliki jpg, png, niezagnieżdżone w strukturze tekstu), zdjęcia muszą być opisane.
Autor przekazując swój materiał do publikacji przenosi na Polski Związek Krótkofalowców (zwany dalej Wydawcą) prawa autorskie do publikacji utworu w formie pisanej, materiału fotograficznego oraz ich rozpowszechniania za pomocą innych mediów, np. takich jak poczta elektroniczna i Internet. Przeniesienie praw autorskich jest nieodwracalne. Tekstów nadesłanych nie zwracamy. Nadesłanie materiału / tekstu nie jest równoznaczne z jego opublikowaniem. Zamieszczenie publikacji i innych materiałów w Komunikatach PZK i na na portalu PZK jest nieodpłatne.
Redakcja Komunikatu PZK zastrzega sobie prawo do dokonywania skrótów
i korekt nadsyłanego materiału, także prawo do dokonywania w nadesłanych materiałach zmian tytułów, skrótów, poprawek stylistyczno-językowych oraz do
usuwania usterek innego typu (np. terminologicznych lub dotyczących warstwy dokumentacyjnej), także do odrzucenia artykułu bez podania przyczyny.
Nie będą przyjmowane teksty nie spełniające podstawowych wymogów poprawności językowej.
Komunikaty PZK są nadawane w każdą środę o godzinie 18:00 czasu lokalnego na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM., a materiał w nich zawarty jest wykorzystywany przez Redakcję Krótkofalowca Polskiego.
Redakcja Komunikatów PZK:
Piotr SP2JMR, Zygi SP5ELA i Jurek SP3SLU - także nadający komunikaty środowe.