Komunikat PZK nr 29/2019 z dnia 17.07.2019
Dodane przez sp2jmr dnia 2019-07-17 / 19:52
KOMUNIKAT Polskiego Związku Krótkofalowców news: Ikonka_PDF_50px.jpg
NR 29/2019 z dnia 17 lipca 2019 r.   

Witamy wszystkich Słuchaczy i Odbiorców naszych cotygodniowych komunikatów. Komunikaty PZK są nadawane w każdą środę o godzinie 18:00 czasu lokalnego na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM, oraz publikowane na portalu PZK, a także rozsyłane na listę wysyłkową. Zautomatyzowane archiwum komunikatów znajduje się na osobnym serwerze: https://komunikat.pzk.org.pl/

Drodzy Słuchacze i Odbiorcy naszych komunikatów. Informujemy, że w okresie lipca i sierpnia br., tak jak to było w latach poprzednich, nasze komunikaty będą ukazywały się nieregularnie w wersji elektronicznej. Także mogą być odczytywane w środy o godz.18.00, ale również nie w każdym tygodniu.

I. Sprawy organizacyjne

1. Porozumienie Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej i Polskiego Związku Krótkofalowców.

W dniu 15 lipca br. w Warszawie podpisane zostało porozumienie o współpracy pomiędzy dowództwem Wojsk Obrony Terytorialnej, a Polskim Związkiem Krótkofalowców. Wojska Obrony Terytorialnej reprezentował gen. dyw. Wiesław Kukuła, Dowódca WOT, zaś Polski Związek Krótkofalowców - Waldemar Sznajder 3Z6AEF, Prezes PZK. Porozumienie określa ogólne ramy współpracy w zakresie promocji, szkoleń i działań dydaktyczno-szkoleniowych. Szczegóły współpracy, a zwłaszcza ewentualne zobowiązania materiałowo-finansowe będą określane na podstawie osobnych umów, zleceń wykonania zadań publicznych oraz zamówień umieszczanych w planach pracy na kolejny rok. Koordynację współpracy ze strony Dowództwa WOT zapewniają Szefowie poszczególnych Pionów i Oddziałów, zaś ze strony PZK: EmCom Manager PZK kol. Michał Wilczyński SP9XWM oraz Koordynator Łączności SP EmCom PZK kol. Krzysztof Gaudnik SP7WME, do których należy się zwracać we wszelkich sprawach związanych z porozumieniem.
Podpisane porozumienie jest wyrazem realizacji statutowych zadań, określonych w par. 3 Statutu PZK, a szczególnie upowszechniania wiedzy i umiejętności na rzecz obronności państwa, ratownictwa i ochrony ludności oraz prowadzenia działalności społecznie użytecznej w sferze nauki, edukacji, oświaty i wychowania. Konkretne działania podejmowane dla wypełnienia założeń określonych w porozumieniu będą ustalane przez osoby bezpośrednio zainteresowane realizacją, pod merytorycznym kierownictwem EmCom Managera PZK. Katalog takich działań został wstępnie zarysowany przez obecnych podczas podpisywania porozumienia i obejmuje m.in. prowadzenie wzajemnych szkoleń, promocji organizacji, uczestnictwa w imprezach itd. Zachęcam wszystkich zainteresowanych rozwijaniem takiej formy działalności społecznie użytecznej do kontaktu z kol. Michałem SP9XWM i kol. Krzysztofem SP7WME, którzy są otwarci na wszelkie konkretne pomysły poparte deklaracją do gotowości ich realizacji.

Waldemar Sznajder 3Z6AEF
Prezes PZK

2. Mistrzostwa HF IARU i start SN0HQ już za nami

Tegoroczne zawody IARU już za nami. Dziękujemy wszystkim stacjom, które nas zawołały i dostarczyły punktów naszemu zespołowi. Do pełni szczęścia potrzebna jest jeszcze wysyłka logów. Niestety aktywność stacji polskich w tym roku była znacznie mniejsza niż rok temu. W sumie zawołało nas 482 stacji SP robiąc 2408 QSO (znacznie mniej niż rok temu). Stacji z 12 QSO z SN0HQ było tylko 59. Dla porównania w ubiegłym roku było ich ponad 90. Co prawda wzrastają ich szanse w losowaniu nagród ale liczyliśmy na znacznie większy udział stacji SP wspomagających naszą narodową reprezentację. Logi wysyłamy inaczej niż jest to opublikowane w regulaminie na stronie sn0hq.org.pl Logi należy wysłać poprzez stronę internetową http://contest-log-submission.arrl.org/ w ciągu 5 dni od daty zakończenia zawodów. Ekipa SN0HQ uzyskała w tegorocznych zawodach wynik około 17mln punktów, gorszy jak w roku ubiegłym, ale warunki propagacyjne były znacznie trudniejsze, a i burze nas nie oszczędzały, przez co trzeba było zmieniać lokalizacje pracujących stacji. Szczególnie pasma 21 i 28 MHz wędrowały po kraju aby umożliwić QSO jak największej liczbie stacji SP. Zespół dał z siebie wszystko, poszczególne lokalizacje były perfekcyjnie przygotowane do zawodów sprzętowo i logistycznie, a dzięki Jurkowi SP6ZT i jego serwerom sieć pracowała bezawaryjnie przez cały czas trwania zawodów umożliwiając szybkie i precyzyjne logowanie QSO z wszystkich komputerów, a było ich łącznie ze stanowiskami technicznymi ponad 30. Póki co nie są znane wyniki osiągnięte przez konkurencję. Z dotychczas zgłoszonych wyników na 3830 stacja S50HQ ma wynik ok. 16.7 mln pkt. ale nie są to nasi główni konkurenci. Nie znamy póki co wyniku z DL, F i EA, których położenie jest bardziej korzystne niż nasze. Napływają już pierwsze zgłoszenia na koszulki rWorked all HQ stations 2019r1; za QSO z 12 stacjami HQ. Zachęcamy do kolejnych zgłoszeń na adres: koszulki-sn0hq@pzk.org.pl zgodnie z regulaminem na stronie http://sn0hq.org.pl .
Do usłyszenia w kolejnych zawodach IARU HF Championship za rok!

73! Włodek SP6EQZ - Kapitan Zespołu SN0HQ

II. Wydarzenia

3. Start reprezentacji PZK w Mistrzostwach IARU na falach krótkich

Po relacji Kapitana Zespołu SN0HQ przekazujemy kilka informacji oraz zdjęć
z wybranych lokalizacji stacji SN0HQ.

a) Wielka Sowa na 10 m SSB

W tym roku ekipa 10 m SSB (run czyli główna stacja) wystąpiła w składzie:
Zbyszek SP6A, Piotrek SQ6IUS, Paweł SQ6POG, Przemek SQ6ODL, Kuba SQ6NEJ.
Z Przemkiem startowaliśmy piąty raz w zespole SN0HQ, Paweł był z nami trzeci raz, Piotrek drugi raz a Zbyszka SP6A nacie doskonale Wszyscy:)
Po raz kolejny startowaliśmy na 28 MHz SSB ze szczytu Wielkiej Sowy 1015m n.p.m., główna antena 4el. Yagi była umieszczona na szczycie betonowej wieży na około 26m nad ziemią, druga antena to 5el. Yagi na wysokości 9m nad ziemią, trzeciego zestawu niestety nie rozkładaliśmy z powodu niesprzyjającej pogody - mieliśmy jeszcze 3el. yagi i kolejny maszt oraz wolny port na stackmatch'u.
Pracowaliśmy na IC-756pro2 ale po nocy zaczął się dziwnie zachowywać (po załączeniu PTT wskazówka ALC kładła się na końcu skali na 2-3 sekundy, a co za tym idzie ograniczało to moc). Na szczęście mieliśmy zapasowego IC-756pro. Trzeci raz używaliśmy sprawdzonego już polskiego wzmacniacza "Spert1200", także i tym razem nie robił nam niespodzianek i pracował do końca nie przekraczając na wyświetlaczu temperatury 50 st. C i to w najgorętszym momencie.
Mieliśmy zaplanowany start jako pierwsi z 3 stacji obsady 28 SSB, ale kilka minut przed startem na szczycie góry zawisła chmura i zaczęło się rsmażenier1; na S9 w całym paśmie (podobne zjawiska mieliśmy niestety do końca zawodów). Podjęliśmy decyzję, że pierwszą godzinę startuje jednak stacja z Chęcin (rezerwowa). Od początku planowaliśmy dynamiczne przekazywanie nadawania po wszystkich trzech stacjach i dlatego przygotowaliśmy specjalnie do tego celu napisaną aplikację komputerową która miała nam usprawnić sygnalizację
i komunikację w tym zakresie. W moim odczuciu wymyślone przez nas rozwiązanie sprawdziło się bardzo dobrze.
Dzięki temu mogliśmy cały czas trzymać jedną stację na CQ, a pozostałe dwie S&P i przełączać się z dużą szybkością i sprawnością między sobą. Role stacji CQ i S&P były oczywiście zamieniane podczas zawodów. Aplikacja została zaprojektowana tak aby obsłużyła cały zespół SN0HQ - pozwala grupować stacje, ale nie chcieliśmy jej udostępniać wszystkim bo powstała zbyt późno i była w tych zawodach właściwie testowana. Jeżeli będzie zainteresowanie tematem to chętnie podzielę się z Wami szczegółami. (Autorem aplikacji jest Dominik SP6DLV).
Odnośnie propagacji to mam wrażenie że było słabiej niż w zeszłym roku, ale udało się zaliczyć stacje ze stref 8,12,15,45,46, więc emocji nie brakowało. Dodatkowo udało się zaliczyć 4M6R z Wenezueli, a podobno nie ma tam zasilania...
Na górze warunki mieliśmy biwakowe, dwie osoby spały w hamakach w wieży - podobno wygodnie.
Z największych strat to urwany tłumik od samochodu "pomocniczego". Niestety droga dojazdowa na szczyt nadaje się tylko dla UNIMOG'a, w którym obozowaliśmy, dla osobówek nawet z napędem 4x4 ale bez odpowiedniego prześwitu nie nadaje się.
Niestety odnośnie ilości QSO czy punktów nie pobiliśmy żadnego rekordu, ale mam wrażenie że wycisnęliśmy z pasma dużą część tego co było możliwe. Stacja główna pracowała tak jak w poprzednich latach całe 24h mimo, że w nocy na 28MHz nic się nie działo. Czekam z niecierpliwością na ostateczne wyniki i analizy naszego startu.
Wszyscy świetnie się bawiliśmy w naszej małej grupie i cieszę się, że mogliśmy wnieść swój wkład w start naprawdę dużej drużyny.

Info: SQ6NEJ & Co.

b) Klecza Dolna rezerwa na 160 m CW

Witam, uważam, że nam poszło super z nowej lokalizacji i nowej anteny 24 metry wysokiej i w "poziomie" 18 metrów, sporo Amerykanów - nie liczyłem, trzech z VE, trzech z Karaibów, jeden z Argentyny LU8DPM, trochę z UA9, niestety nie dowołaliśmy się do Surinamu ZP bo nas zadeptali i kilku amerykańskich stacji. Pewnie jednym z powodów było to, że mieliśmy słaby komputer bo się zawieszał. Problem był z logowaniem, nie mogliśmy zrobić kolejnego QSO, bo stare jeszcze wisiało nie zalogowane. Na przyszłość potrzebny nowy komputer jeśli będziemy startować. Dziękuję Leszkowi SP9ATE za pomoc. W każdym razie za mojej pracy w SN0HQ nigdy tylu stacji DX owych nie słyszałem. Z bardzo znanych stacji nie było VY2ZM, w tym roku nie pracował
w IARU HF, trochę to dziwne! Dziękuję za możliwość udziału w zawodach.

Info Zbyszek SP9JZU

III. Sport

4. Zaproszenie do udziału w zawodach na 70 cm 28 lipca 2019 r.

Organizator zawodów "Polska Siedemdziesiątka FM" Paweł Adam SP9PAZ zaprasza do udziału w zawodach na paśmie 70 cm.
Celami zawodów są: popularyzacja pasma 70 cm oraz integracja lokalnych społeczności krótkofalarskich.
Termin: 28 lipca 2019 r. (niedziela) 17:00-19:00 UTC / 19:00-21:00 czasu lokalnego.
Regulamin zawodów znajduje się na stronie: https://logsp.pzk.org.pl/?page=contest&id=674

Info: Marcin SQ9ITA

6. Informacje DX-owe i nie tylko

Za nami zawody IARU nasza reprezentacja SN0HQ osiągnęła bardzo dobry wynik. Pomimo że warunki na pasmach były ciężkie udało się zdobyć około 17mln pkt. Wykresy na http://sn0hq.org.pl/2019/
Zgłaszane wyniki są na: https://3830scores.com/currecscores.php?arg=UNqgWzKmamfD

***********************************

A tak reklamowała się w TV stacja DA0HQ @DJ9AO https://www.mdr.de/mediathek/mdr-videos/a/video-319062.html

***********************************

14.07.2019 zmarł Pai VU2PAI bardzo znany z wypraw i aktywności krótkofalowiec https://dx-world.net/vu2pai-s-k/
Mam z nim 4 qso w logu, wszystkie cfm via LoTW.

***********************************

Od jutra 15.07 startuje 1A0C http://spdxc.org/index.php/dx-news/top-100-most-wanted-dxpedycje/item/928-1a0c

***********************************

27-28 lipca IOTA Contest planowane aktywności https://www.ng3k.com/Misc/iota2019.html
Ktoś wybiera się na EU-129 i 132 ? Po stronie Niemieckiej EU-129 Usedom DK1A by DL2RNS DL2RVL DL1RTL DL4SVA DG2RON DL7JOM jako multi-two oraz DL5KVV/p.

***********************************

Od 2 do 8 sierpnia specjalna aktywność YL pod znakiem OL88YL https://www.qrz.com/db/ol88yl

***********************************

http://www.tnxqso.com/ ciekawa strona dla wypraw z logiem online na żywo. Wszystko za darmo! Warto zapoznać się z raboutur.

*****************************

Odkąd przestał działać VE7CC wraz z rbn szukam alternatywy i chyba znalazłem. Zapraszam do testów http://www.jg1vgx.net/radio/cluster-user-s-guide

*****************************

Na pasmach sporo stacji z sufixem *MOON oraz m.in. W4A i N1A "Neil 1 Armstrong" z okazji 50 rocznicy lądowania na księżycu.

*****************************

DK7ZH Manfred SK - Po krótkiej chorobie zmarł znany niemiecki krótkofalowiec, wieloletni członek Zarządu AGCW-DL.

*****************************

W sobotę 20 lipca zawody Russian Radio Team Championship regulamin na http://ua9qcq.com/en/contestinfo.php?lang=en&t_id=116&mo=7&Year=2019

*****************************

E51DOM/MM w drodze na Bouvet https://dx-world.net/video-e51dom-mm-on-way-to-bouvet/

*****************************

SN0HQ kilka filmów na YouTube https://www.youtube.com/results?search_query=sn0hq+2019

*****************************

Zakończyła się aktywność z okazji Mistrzostw Świata w Krykiecie dyplomy do pobrania na https://cricket2019.hamlogs.net/

Pozdrawiam Adam SQ9S

IV. Technika i oprogramowanie

V. Silent Keyr's
_____________________________________________________________
SP6EZ s.k.

Kilka dni temu odszedł od nas na zawsze Kol. Mieczysław Gubała SP6EZ. Niegdyś aktywny krótkofalowiec, współzałożyciel klubu SP6KEO, członek PZK w Opolskim OT PZK. Śp. Mieczysław był jednym z animatrów budowy bazy krótkofalarskiej na Biskupiej Kopie.
Pogrzeb Śp. Mieczysława odbędzie się w dniu 23 lipca o godz. 10.00 w kaplicy cmantarnej przy ul. Kościuszki w Prudniku.

Cześć Jego pamieci.

info. Krzysztof SP6DVP
_____________________________________________________________________________________________________________

Redakcja Komunikatów dziękuje za informacje: Waldemarowi 3Z6AEF, Włodzimierzowi SP6EQZ, Marcinowi SQ9ITA, Adamowi SQ9S, Zbyszkowi SP9JZU, Kubie SQ6NEJ.


Materiały do Komunikatu PZK na kolejną środę powinny być przesłane nie później niż do wtorku, godz. 15:00. Materiały prosimy je nadsyłać jednocześnie na adresy: sp2jmr@pzk.org.pl , sp5ela@rf.pl . W przypadku przesłania ich później mogą znaleźć się w następnym środowym komunikacie czyli za tydzień.
Teksty wymagające autoryzacji przed publikacją powinny być dostarczone przynajmniej 24 godziny wcześniej, czyli do poniedziałku, godz. 15:00.

Uwaga! Dostarczane do publikacji zdjęcia muszą mieć opisy oraz informację dotyczącą praw autorskich. W przypadku wizerunku osób małoletnich wymagana jest zgoda opiekunów ustawowych. Materiał fotograficzny należy dostarczać w postaci plików graficznych niezależnych od opisu tekstowego (osobne pliki jpg, png, niezagnieżdżone w strukturze tekstu), zdjęcia muszą być opisane.

Autor przekazując swój materiał do publikacji przenosi na Polski Związek Krótkofalowców (zwany dalej Wydawcą) prawa autorskie do publikacji utworu w formie pisanej, materiału fotograficznego oraz ich rozpowszechniania za pomocą innych mediów, np. takich jak poczta elektroniczna i Internet. Przeniesienie praw autorskich jest nieodwracalne. Tekstów nadesłanych nie zwracamy. Nadesłanie materiału / tekstu nie jest równoznaczne z jego opublikowaniem. Zamieszczenie publikacji i innych materiałów w Komunikatach PZK i na na portalu PZK jest nieodpłatne.
Redakcja Komunikatu PZK zastrzega sobie prawo do dokonywania skrótów
i korekt nadsyłanego materiału, także prawo do dokonywania w nadesłanych materiałach zmian tytułów, skrótów, poprawek stylistyczno-językowych oraz do
usuwania usterek innego typu (np. terminologicznych lub dotyczących warstwy dokumentacyjnej), także do odrzucenia artykułu bez podania przyczyny.
Nie będą przyjmowane teksty nie spełniające podstawowych wymogów poprawności językowej.
Komunikaty PZK są nadawane w każdą środę o godzinie 18:00 czasu lokalnego na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM., a materiał w nich zawarty jest wykorzystywany przez Redakcję Krótkofalowca Polskiego.

Redakcja Komunikatów PZK:
Piotr SP2JMR, Zygi SP5ELA i Jurek SP3SLU - także nadający komunikaty środowe.