Komunikat PZK nr 28/2019 z dnia 10.07.2019
Dodane przez sp2jmr dnia 2019-07-11 / 17:28
KOMUNIKAT Polskiego Związku Krótkofalowców news: Ikonka_PDF_50px.jpg
NR 28/2019 z dnia 10 lipca 2019 r.

Witamy wszystkich Słuchaczy i Odbiorców naszych cotygodniowych komunikatów. Komunikaty PZK są nadawane w każdą środę o godzinie 18:00 czasu lokalnego na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM, oraz publikowane na portalu PZK, a także rozsyłane na listę wysyłkową. Zautomatyzowane archiwum komunikatów znajduje się na osobnym serwerze: https://komunikat.pzk.org.pl/

Drodzy Słuchacze i Odbiorcy naszych komunikatów. Informujemy, że w okresie lipca i sierpnia br., tak jak to było w latach poprzednich, nasze komunikaty będą ukazywały się nieregularnie w wersji elektronicznej. Także mogą być odczytywane w środy o godz.18.00, ale również nie w każdym tygodniu.

Mistrzostwa IARU na KF

Koleżanki i Koledzy Krótkofalowcy,

Za 3 dni eter wypełni się sygnałami stacji startujących w Mistrzostwach Świata IARU na falach krótkich. To nie są zwykłe zawody. Wśród stacji, które usłyszymy znajdą się reprezentacje większości stowarzyszeń należących do IARU. Wśród nich znajdują się teamy contestowe reprezentujące najwyższy światowy poziom. Do nich zalicza się zespół SN0HQ, który w ciągu ostatnich 19 lat 3 krotnie zajmował miejscaw pierwszej trójce, a przeważnie był klasyfikowany w piątce lub dziesiątce najlepszych zespołów. Te zawody są jedynymi w których zalicza się reprezentacjom łączności ze stacjami swojego kraju, a głównym ich celem jest uaktywnienie jak największej liczby krótkofalowców. Wesprzyjmy więc naszą reprezentację nawiązując łączności z zespołem SN0HQ. Dla tych, którzy nawiążą 12 QSOr17;s (6 na SSB i 6 na cw) ufundowane będą okolicznościowe koszulki, a wśród najaktywniejszych stacji rozlosujemy nagrody rzeczowe. W tych zawodach powinien wziąć udział każdy kto ma dostęp do radiostacji: swojej, klubowej lub Kolegi i zrobić tyle QSO na ile Mu czas i możliwości pozwolą.

Do usłyszenia w sobotę 13 lipca od 12.00 UTC i w niedzielę 14 lipca do 12.00 UTC.

Prezydium ZG PZK

I. Sprawy organizacyjne

1. Mistrzostwa IARU na falach krótkich już niedługo - 13-14 lipca br.

Zbliża się termin kolejnej edycji zawodów IARU HF Championship (13, 14 lipca 2019 r.), nieoficjalnych mistrzostw świata, w których, jak co roku wystartuje Zespól SN0HQ będący oficjalną reprezentacją Polskiego Związku Krótkofalowców.
Przygotowania do startu w Zawodach trwają już od dłuższego czasu.
W ubiegłym roku Zespół SN0HQ zajął 4 miejsce w świecie z niewielką stratą do 3 miejsca.
Podczas tegorocznego spotkania Zespołu w Burzeninie, na początku maja, przeanalizowano poprzedni start w roku 2018, wskazując na istniejące rezerwy, które można wykorzystać oraz poszukiwano nowych lokalizacji, które mogłyby poprawić wynik w zawodach.
Z powodu indywidualnego startu kilku czołowych stacji Zespołu w eliminacjach do kolejnego WRTC zmuszeni byliśmy do poszukania nowych lokalizacji mogących uzupełnić powstałe luki w zespole.
Wybrano 4 nowe lokalizacje, są to - SQ7NSN w Chęcinach, SP9KR koło Krakowa, SQ9AQF z Łukowa Śląskiego, SP9JZU koło Wadowic i SQ6PLH z Prudnika. Mam nadzieją, iż uzupełnią one braki powstałe w składzie Zespołu.
Podobnie jak w roku ubiegłym gorąco zachęcamy stacje SP no nawiązywania łączności z nami. Tradycyjnie za nawiązanie 12 QSO ze stacjami SN0HQ fundowane będą białe koszulki Worked All SN0HQ Stations 2019.
Ponadto wśród stacji z 12 QSO, wzorem poprzedniego roku, rozlosowane zostaną analizatory antenowe, duobandery i oprawione w ramki kolorowe mapy krótkofalarskie świata.
W ubiegłym roku w zawodach IARU wystartowało ponad 550 stacji SP nawiązując z nami ponad 1650 QSO, co przyczyniło się do dobrego wyniku Zespołu SN0HQ. Apeluję o jeszcze liczniejszy udział stacji SP w roku bieżącym abyśmy znów mogli zająć miejsce na pudle.
Z uwagi na słabe warunki propagacyjne każde QSO jest dla nas bardzo ważne.
Dokładne lokalizacje wszystkich stacji podane są na stronie http://sn0hq.org.pl, tam też będą prezentowane aktualne QRG stacji SN0HQ oraz godzinowe ilości nawiązanych QSO.
Lokalizacje stacji, szczególnie na wyższych pasmach będą się okresowo zmieniały, aby ułatwić nawiązanie QSO stacji SP w różnych okręgach wywoławczych.
Jeszcze raz gorąco zachęcam do wsparcia naszego Zespołu w uzyskaniu jak najlepszego wyniku.

73! Włodek SP6EQZ
Kapitan Zespołu SN0HQ

II. Wydarzenia

2. Letnie prace antenowe

Część nowych krótkofalowców stanowią nasi Koledzy, którzy aktywnie uprawiali nasze piękne hobby w minionych latach. Teraz wracają Oni do krótkofalarstwa i miejmy nadzieję także do PZK. Skoro wracają to bardzo często przydaje Im się pomoc kolegów z lokalnych środowisk. Jako przykład podam, że niedawno członkowie klubu SP2PBY (OT04 PZK) pomogli ustawić i zestroić antenę typu GP7DX u Grzegorza SP2GVN znakomitego telegrafisty, który po wielu latach przerwy powraca do naszego pięknego hobby. Taka pomoc jest nieoceniona, bo nawet bardzo sprawni Koledzy nie zawsze są w stanie sami sobie poradzić z pracami antenowymi. Temat jest szerszy ponieważ w naszym krótkofalarskim środowisku są koledzy starsi lub niepełnosprawni i Im przede wszystkim należy się z naszej strony zainteresowanie oraz pomoc.

Info SP2JMR

3. Walne Zebranie LKK

Koleżanki i Koledzy,
pragnę poinformować wszystkich, a w szczególności Członków i Honorowych Członków LKK (Lwowskiego Klubu Krótkofalowców) - kolebki Polskiego Krótkofalarstwa, o zbliżającym się terminie Walnego Zebrania Członków, które w tym roku zostało zaplanowane na 20 października 2019, zainteresowanych dalszymi informacjami zapraszam do bezpośredniego kontaktu.

Tomek SQ2LID - sq2lid@gmail.com

III. Sport

******************************
IV. Technika i oprogramowanie

4. SN0HQ - jak to działa

Od sezonu sportowego 2017 zespół SN0HQ używa oprogramowania N1MM+. W latach 2005-2016 używano programu Writelog, który ówcześnie był jedynym programem kontestowym pracującym w opcji sieciowej.

Obecnie po modyfikacjach (2017) system informatyczny zespołu SN0HQ składa się z poniższych elementów:
- Serwer informacyjny http://sn0hq.org.pl
- Lista dyskusyjna SN0HQ (100-120 uczestników), lista zamknięta
- System sieciowy z VPN za który aktualnie odpowiada Jurek SP6ZT obejmujące poniższe elementy sieciowe:
1. Serwer mIRC do komunikacji w czasie ćwiczeń i zawodów
2. Serwer sieci rozproszonej N1MM+

Program N1MM+ jest zaawansowanym programem kontestowym. Jest on bezpłatny. Jego rozpoznanie eksploatacyjne wymaga pewnej dydaktyki, są też do niego rmanuale przetłumaczone na język polski.
W czasie ćwiczeń zespołu SN0HQ usiłujemy doprowadzić do perfekcji sieciowanie, procedury i parametry. Teoretyczna liczba stacji głównych, rezerwowych, terminali backupu, clustera, itd. sięga kilkudziesięciu (aktualnie 63). Istotny jest zawsze tzw. czynnik ludzki czyli gównie  operatorzy.

 Zgmunt SP5ELA

V. Silent Key's
____________________________________________________________
______________________________________________________________
DJ6EP S.K.

W dniu 13 czerwca br. odszedł od nas nagle Roman Wesołowski DJ6EP świetny konstruktor, wspaniały kolega, chętnie dzielił się wiedzą i doświadczeniem. Świat UKF, Mikrofal poniósł wielką stratę.

DJ6EP Roman Wesołowski z dobrego rocznika 1956, równolatek wielu z nas. Urodził się w Jarocinie i pierwsze krótkofalarskie kroki stawiał w klubie SP3KCK. W tym klubie tworzył pierwsze lampowe konstrukcje i w tym klubie uzyskał swoje pierwsze pozwolenie ze znakiem SP3GDQ. To był czas kiedy Romana fascynowały pasma KF. Po ukończeniu Technikum Mechaniczno-Elektronicznego we Wrześni Roman podjął decyzję, która zmieniła jego życie. Wyemigrował wtedy jeszcze do Republiki Federalnej Niemiec.
Początki nie były łatwe, ale pomimo tego Roman nie zapomniał o swoim hobby i wkrótce rozpoczął pracę na pasmach. Znak który dostał w tamtych czasach ostatecznie zmienił na DJ6EP. Nowe środowisko i dostępność elementów elektronicznych sprawiły, że Roman zainteresował się pasmami VHF, UHF i mikrofalowymi. Tworzył świetne, innowacyjne konstrukcje, których opisy znaleźć można w archiwalnych rocznikach CQ-DL i innych publikacjach. Jednocześnie aktywnie pracował na pasmach. Jego mieszkanie zaczęły wypełniać puchary i dyplomy zdobywane w kolejnych edycjach zawodów.
Zmiany ustrojowe w Polsce spowodowały, że w początkach lat dziewięćdziesiątych, po wielu latach spędzonych na emigracji, Roman mógł odwiedzić rodzinę mieszkającą w Jarocinie. Od tej pory wracał do Polski w każdej wolnej chwili. Odnowił kontakty, poznał wiele nowych osób, dostał pozwolenie ze znakiem SO3EP. Swoją wiedzę i pasję do mikrofal przeniósł do Polski. Zaczął tworzyć i upowszechniać konstrukcje mikrofalowe dopasowane do możliwości finansowych stacji SP i wykorzystujące dostępne w Polsce elementy. Przykłady takich konstrukcji to wzmacniacz mocy na pasmo 23 cm zbudowany na tranzystorach KT939 i wzmacniacz mocy na lampie GI15 również na to pasmo. Konstrukcje transwerterów na pasma 70cm, 23cm i 13cm opracowane przez Romana i uruchomione przy jego pomocy sprawiły, że w tej części Wielkopolski pojawiło się zaskakująco dużo stacji mikrofalowych, a wieczorami często można było słyszeć stacje pracujące w pasmach mikrofalowych. Wtedy był to prawdopodobnie najbardziej rmikrofalowyr1; region Polski. Aby ułatwić pracę na pasmach mikrofalowych Roman zbudował i uruchomił w Jarocinie transponder liniowy, unikatową konstrukcję w skali Europy. Roman pracował również ze swojej stacji i dokonał kilku pierwszych łączności mikrofalowych z amatorami państw ościennych (OZ, OE w paśmie 13cm). Konstrukcje Romana publikowane były w rKrótkofalowcu Polskimr1; i budziły duże zainteresowanie. Roman zaczął bywać na zjazdach PK UKF, stał się ekspertem od mikrofal i osobą rozpoznawalną w środowisku mikrofalowców polskich. PK UKF w uznaniu zasług Romana nadał mu tytuł Członka Honorowego. Również PZK w 2003 roku przyznał Romanowi Odznakę Honorową PZK z nr 620.
Postęp technologiczny, dostępność elementów oraz potrzeby środowiska sprawiły, że po roku 2010 pojawiły się nowe konstrukcje Romana. Transwertery na pasma 13 i 9 cm, anteny, oświetlacze. Tym razem zasięg publikacji za sprawą Internetu był znacznie większy i o konstrukcjach Romana dyskutowano w wielu krajach.
Niestety w czerwcu 2019 Roman odszedł na zawsze. Nie zobaczymy już Jego niezwykle estetycznych i dopracowanych konstrukcji. Zapewne jak zwykle pracował nad czymś nowym. Straciliśmy Kolegę niezwykle uczynnego, którego wielką zaletą było to, że potrafił się dzielić. Nie robił konstrukcji "do szuflady". Zarażał do mikrofal i z każdym był gotów dyskutować, każdemu potrafił pomóc.
Czy możemy zapomnieć o Romanie? Czy możemy okazać wdzięczność? Myślę, że wielką nagrodą i radością dla Romana byłaby aktywność stacji polskich na pasmach mikrofalowych, bo Roman nie tworzył swoich urządzeń tylko po to, aby ktoś mógł je powielić. Tworzył je z myślą o dziesiątkach polskich stacji, aby mogły aktywnie pracować na pasmach. Zachowajmy Romana w pamięci, nieczęsto spotyka się w życiu takich przyjaciół.

Czerwiec, 2019
Zenon SP3JBI
___________________________________________________________________________

Redakcja Komunikatów dziękuje za informacje: Zenonowi SP3JBI, Tomkowi SQ2LID, Włodkowi SP6EQZ.

Materiały do Komunikatu PZK na kolejną środę powinny być przesłane nie później niż do wtorku, godz. 15:00. Materiały prosimy je nadsyłać jednocześnie na adresy: sp2jmr@pzk.org.pl, sp5ela@rf.pl . W przypadku przesłania ich później mogą znaleźć się w następnym środowym komunikacie czyli za tydzień.
Teksty wymagające autoryzacji przed publikacją powinny być dostarczone przynajmniej 24 godziny wcześniej, czyli do poniedziałku, godz. 15:00.

Uwaga! Dostarczane do publikacji zdjęcia muszą mieć opisy oraz informację dotyczącą praw autorskich. W przypadku wizerunku osób małoletnich wymagana jest zgoda opiekunów ustawowych. Materiał fotograficzny należy dostarczać w postaci plików graficznych niezależnych od opisu tekstowego (osobne pliki jpg, png, niezagnieżdżone w strukturze tekstu), zdjęcia muszą być opisane.

Autor przekazując swój materiał do publikacji przenosi na Polski Związek Krótkofalowców (zwany dalej Wydawcą) prawa autorskie do publikacji utworu w formie pisanej, materiału fotograficznego oraz ich rozpowszechniania za pomocą innych mediów, np. takich jak poczta elektroniczna i Internet. Przeniesienie praw autorskich jest nieodwracalne. Tekstów nadesłanych nie zwracamy. Nadesłanie materiału / tekstu nie jest równoznaczne z jego opublikowaniem. Zamieszczenie publikacji i innych materiałów w Komunikatach PZK i na na portalu PZK jest nieodpłatne.
Redakcja Komunikatu PZK zastrzega sobie prawo do dokonywania skrótów
i korekt nadsyłanego materiału, także prawo do dokonywania w nadesłanych materiałach zmian tytułów, skrótów, poprawek stylistyczno-językowych oraz do
usuwania usterek innego typu (np. terminologicznych lub dotyczących warstwy dokumentacyjnej), także do odrzucenia artykułu bez podania przyczyny.
Nie będą przyjmowane teksty nie spełniające podstawowych wymogów poprawności językowej.
Komunikaty PZK są nadawane w każdą środę o godzinie 18:00 czasu lokalnego na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM., a materiał w nich zawarty jest wykorzystywany przez Redakcję Krótkofalowca Polskiego.

Redakcja Komunikatów PZK:
Piotr SP2JMR, Zygi SP5ELA i Jurek SP3SLU - także nadający komunikaty środowe