Nowe zagrożenia dla pasm amatorskich
Dodane przez 3z6aef dnia 2019-06-24 / 21:07
W związku z pojawiającymi się informacjami dotyczącymi zagrożeń dla pasma 2m (144-146MHz) informuję, że NIE SĄ to niesprawdzone plotki i niepewne pogłoski - tylko realne FAKTY.

To prawdziwe i istotne zagrożenie!

Polski Związek Krótkofalowców w ramach International Amateur Radio Union (IARU) monitoruje sprawę od pierwszych pojawiających się informacji i podejmuje działania dla określenia możliwych sposobów neutralizacji tego zagrożenia.

Na tegorocznym Ham Radio we Friedrichshafen odbyło się robocze spotkanie spotkanie przedstawicieli organizacji członkowskich IARU, na którym rozpatrywano między innymi powyższą sprawę. Na spotkaniu Polski Związek Krótkofalowców reprezentowali: 3Z6AEF, SP7TEV, SP5CCC oraz SP9MRN.

Problem traktowany jest przez IARU jako bardzo poważne zagrożenie. Został opracowany plan skoordynowanych działań organizacji członkowskich IARU. Istote jest, że zdaniem kierownictwa IARU stanowisko NEUTRALNE przyjęte przez krajową administrację powinno być traktowane jako stanowisko SZKODLIWE.

Propozycja francuskiej administracji dotycząca pasma 2m nie jest jedyną, z którą w najbliższym czasie trzeba będzie się zmierzyć. Jest to problem niezwykle poważny, w jednoznaczny sposób pokazujący, że amatorskie pasma radiowe nie są nam dane raz na zawsze (zob. https://www.iaru-r1.org/index.php/88-news/1864-wrc-23-agenda-items).

Bez silnych organizacji krajowych, których współpraca i działanie jest koordynowana przez równie silną organizację międzynarodową IARU, co pozwala mówić jednym głosem, możemy znaleźć się w sytuacji, w której pasma po prostu będziemy tracić. Ta sytuacja w pewnym stopniu odpowiada także na często zadawane pytanie "po co nam PZK?".

[info: SP9MRN]




PZK_FHN2019_IARU-meeting-1

Spotkanie IARU, Friedrichshafen 2019 [foto: 3Z6AEF]


PZK_FHN2019_IARU-meeting-2

SP7TEV, 3Z6AEF, SP5CCC, SP9MRN na spotkaniu IARU we Friedrichshafen 2019 [foto: SP7TEV]