Medal im. Braci Odyńców dla Adama Drzewoskiego ps. "Benon"
Dodane przez SP5ELA dnia 2019-06-18 / 02:36
Medal im. Braci Odyńców dla Adama Drzewoskiego ps. "Benon"  mbo

W dniu 15 czerwca 2019 r. delegacja PZK w składzie: Prezes Waldemar Sznajder 3Z6AEF, Zygmunt Seliga SP5AYY i Zygmunt Szumski SP5ELA przybyła do mieszkania pana Adama Drzewoskiego na Starym Mokotowie w Warszawie.

Prezes PZK dokonał uroczystego udekorowania Adama Drzewoskiego Medalem Braci Odyńców.

Medal Braci Odyńców nr 41 z wniosku Bogdana Szkudlarka SP3LD, przyznany na mocy uchwały XXV NKZD w Łodzi w dniu 18.05.2019 r. Wniosek poniżej.

Info i zdjęcia: Zygmunt SP5ELA



Kalisz 05.03.2019 r.
Do Pana Prezesa
Polskiego Związku Krótkofalowców

Wnioskuje o przyznanie naszemu Koledze - Adamowi Drzewoskiemu ps. "Benon" Medalu im. Braci Odyńców.

Uzasadnienie naszego wniosku jest następujące:

Przed wybuchem II wojny światowej Adam należał do Klubu Krótkofalowców Harcerstwa Chorągwi Warszawskiej - był nasłuchowcem. W konspiracji od 1939 r. - Szare Szeregi - 5. WDH. Od marca 1943 r. w komórce wywiadowczej Wd-68 ("Agaton") w ramach II Oddziału Komendy Głównej Armii Krajowej - w pracowni radiotechnicznej zajmował się naprawą radiostacji zrzutowych i sprzętu łączności, Równolegle zatrudniony w zakładach Philipsa na ul. Karolkowej w Warszawie.

W czasie Powstania Warszawskiego Armia Krajowa - zgrupowanie "Radosław" - batalion "Pięść" - pluton "Agaton". Od września 1944 r. w plutonie osłony KG AK - kompania "Łącz 59" Adam Drzewoski ps. "Benon" w drugim miesiącu Powstania przechodzi do Śródmieścia Południowego, gdzie w budynku centrali telefonicznej zwanej Małą Pastą przy ul. Piusa XI numer 19 zajmuje się nasłuchami radiowymi głównie z Londynu na potrzeby Komendy Głównej Armii Krajowej.
Następnie w niewoli - jeniec obozu Stalag 344 Lamsdorf, przeniesiony do Stalagu VII A Moosburg.
W latach 1945-1947 żołnierz II Korpusu Polskiego we Włoszech. Po powrocie do kraju ukończył Politechnikę Warszawską. Od 1948 r. pracował w Polskim Radio, od 1958 r. w Spółdzielni "Veriton". Awansowany po wojnie do stopnia kapitana WP.

Adam Drzewoski w okresie powojennym utrzymywał kontakty z krótkofalowcami,między innymi wspomagał prace związane z budową repliki radiostacji "Błyskawica" i "Burza". Brał udział w programach emitowanych przez replikę "Błyskawicy" z terenu Muzeum Powstania Warszawskiego co roku w obchodach rocznicowych dniu 8 sierpnia w paśmie 40. metrowym emisją AM.

Wsparcie przez Adama wielu inicjatyw krótkofalarskich w ramach współpracy z środowiskiem powstańców warszawskich oraz Muzeum Powstania Warszawskiego jest ostatnim powodem przyznania ww. medalu niezależnie od jego służby dla naszego kraju.

Z poważaniem
Bogdan Szkudlarek SP3LD

MBO-2-AS-WS


MBO-3-WS-AS-ZS

MBO-4