Komunikat PZK nr 17/2019 z dnia 24.04.2019
Dodane przez sp2jmr dnia 2019-04-25 / 13:25
KOMUNIKAT Polskiego Związku Krótkofalowców news: Ikonka_PDF_50px.jpg
NR 17/2019 z dnia 24 kwietnia 2019 r.

Witamy wszystkich Słuchaczy i Odbiorców naszych cotygodniowych komunikatów.
Komunikaty PZK są nadawane w każdą środę o godzinie 18:00 czasu lokalnego na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM, oraz publikowane na portalu PZK, a także rozsyłane na listę wysyłkową. Zautomatyzowane archiwum komunikatów znajduje się na osobnym serwerze: https://komunikat.pzk.org.pl/


I. Sprawy organizacyjne

1. Spotkanie z Dowódcą Wojsk Obrony Terytorialnej

W dniu 18.04.2019 r. w Warszawie, w dowództwie Wojsk Obrony Terytorialnej uczestniczyłem w spotkaniu, na które przedstawicieli PZK zaprosił gen. Wiesław Kukuła, dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej. Z naszej (PZK) strony starania o spotkanie w sprawie szkolenia części żołnierzy zajmujących się nie tylko łącznością trwały od kilkunastu lat, ale z powodu dość częstych zmian kadrowych w MON/WOT oraz różnic poglądowych nie było to łatwe do osiągnięcia.

Zasadniczo tematem spotkania miało być ustalenie szczegółów współpracy Wojsk Obrony Terytorialnej z PZK w zakresie szkolenia z zakresu łączności.
Obecnie się to udało i tu należy złożyć wielkie podziękowania Andrzejowi SQ5NAP, który bardzo wydatnie pomógł w szybkiej organizacji tego spotkania i również w nim uczestniczył.
Dość szczegółowo opowiedzieliśmy sobie o tym, czego i jak się uczy w wojsku oraz o tym, czym my się zajmujemy i jakie tego są efekty. Jako przykładu użyłem SP1ZES, czyli szkolnego ośrodka w Gościnie.

W czasie spotkania Pan gen. W. Kukuła utwierdził się w przekonaniu, że w tej chwili "moce przerobowe" wojska w zakresie podstawowego szkolenia łączności dla WOT są zbyt małe i w zasadzie tylko PZK jest w stanie w miarę szybko takie szkolenia przeprowadzić. Mało tego, Pan Generał stwierdził również i chyba nie bezpodstawnie, że żołnierz-krótkofalowiec, obyty ze sprzętem i "zwyczajami radiowymi" jest o wiele cenniejszy, niż ktokolwiek po zwykłym przeszkoleniu wojskowym z zakresu łączności. Wyraził również życzenie, aby w programie szkolenia znalazły się takie zagadnienia, jak: rozchodzenie się fal radiowych
z uwzględnieniem propagacji w różnych warunkach, podstawowe zasady działania i budowy anten (w tym ukrytych i o nietypowej charakterystyce promieniowania) oraz zasady postępowania w ramach tzw. "trouble shootting", ponieważ tego nikt nie uczy na żadnym szkoleniu.

Gen. W. Kukuła wyraził przy tym życzenie zostania krótkofalowcem, aby samemu lepiej poznać te tematy od wewnątrz, mało tego - pytał, co zrobić, aby w WOT założyć klub krótkofalarski. Została mu przedstawiona cała procedura wraz z niezbędnymi szczegółami.
Gdy dowiedział się dokładnie, jak żyje i działa cała społeczność krótkofalarska, to stwierdził, że należy się dobrze "wczuć w klimat" i przy okazji pokazać ze sprzętem na ogólnopolskim spotkaniu "ŁOŚ", ewentualnie wspomagając "łosiową" infrastrukturę techniczną. Wyznaczył odpowiednią ekipę spośród swojej kadry, aby ten temat zrealizowała.
W przeciągu maksymalnie dwóch miesięcy zaplanowano podpisanie odpowiedniego porozumienia, dotyczącego szczegółów współpracy WOT i PZK.

SP7WME Krzysztof
SP-EMCOM PZK

2. Walne Zebrania Oddziałów Terenowych

W związku z zauważoną pewną dowolnością w interpretacji oraz realizacji zapisów Statutu Polskiego Związku Krótkofalowców w kwestii zwoływania Walnych Zebrań Oddziałó w Terenowych PZK przypominam, że zgodnie z § 35 Statutu PZK Walne Zebrania Oddziału Terenowego PZK zwołuje się jako:
a) sprawozdawczo-wyborcze, raz na cztery lata,
b) sprawozdawcze, nie rzadziej niż w połowie kadencji,
c) nadzwyczajne, w przypadku zaistnienia nadzwyczajnych okoliczności,
a w szczególności utraty przez Zarząd Oddziału Terenowego PZK możliwości realizacji zadań statutowych, spadku w ciągu 1 roku ilości członków Oddziału Terenowego o połowę lub innych okoliczności uniemożliwiających prawidłowe funkcjonowanie Oddziału Terenowego.

Informacja o miejscu, terminie, rodzaju i porządku obrad Walnego Zebrania OT poza skutecznym powiadomieniem członków OT, powinna być zamieszczona na stronie internetowej Oddziału oraz zostać przesłana w edytowalnej wersji elektronicznej do sekretariatu ZG PZK na adres sp2jmr@pzk.org.pl.

Po walnym zebraniu kopia protokołu z Walnego Zebrania powinna być przesłana na adres sekretariatu ZG PZK lub w formie scanu na adres sp2jmr@pzk.org.pl w ciągu 30 dni od jego odbycia.

Walne zebrania Oddziałów służą nie tylko zapoznaniu z działalnością oddziału jego członków i sympatyków, ewent. wyborom władz OT (jeśli są sprawozdawczo wyborcze), ale także utrzymaniu więzi koleżeńskich, wymianie doświadczeń oraz tworzeniu wspólnych planów związanych z uprawianiem krótkofalarstwa.

Piotr SP2JMR sekretarz PZK

II. Wydarzenia

3. XXIV Spotkanie Krótkofalowców, Miłośników Radia i Eteru

Jak co roku, od 23 lat zapraszamy do Łagowa Lubuskiego, ul. Kolonia 13 (52°20r17;52r1;N, 15°17r17;53r1;E, JO72PI) na . Zapraszamy wszystkich krótkofalowców, CB-stów, miłośników radia i innych form łączności na 1-szo majowe spotkanie które odbędzie się 1-go maja (01.05.2019).

Miejsce w którym odbędzie się spotkanie znajduje się na terenie Łagowskiego Parku Krajobrazowego SPFF-0059. Istnieje możliwość zainstalowania stacji terenowej. Jest też możliwość pracy z pobliskiego Rezerwatu Przyrody Pawski Ług SPFF-0179.
W programie spotkania:

09:00-16:00 giełda krótkofalarska i stoiska firmowe ze sprzętem radioamatorskim,
10:00-11:00 zawody wędkarskie,
11:00-16:00 pokazy technik łączności i prezentacje anten i sprzętu radioamatorskiego,
12:00-14:00 zawody strzeleckie,
14:00-15:00 tradycyjna jajecznica z 360 jaj oraz inne niespodzianki i atrakcje związane z naszym hobby.

Istnieje możliwość postawienia przyczepy kempingowej lub namiotu, bezpłatnie od 27 kwietnia do 5 maja. Ryszard SP3HBF będzie dostępny na miejscu w powyższym terminie a także na przemienniku zielonogórskim 145,7125 MHZ i na częstotliwości 145,275 MHz.

Dostępna będzie woda, WC i zasilanie ~230V oraz możliwość rozwinięcia anten
w warunkach polowych.
Lokalnie dostępny jest przemiennik FM SR3ZJ w Jemiołowie na 438.750/431.150MHz, uruchamianie CTCSS 79.7Hz i 1750Hz. Pracuje też DIGI APRS SR3NJE w Jemiołowie na 144.800MHz, a dla dysponujących lepszymi antenami jest też możliwość pracy przez przemienniki FM SR3Z w Zielonej Górze na 145.7125/145.7125, uruchamianie CTCSS 71.9Hz i 1750Hz i SR3G w Gorzowie Wielkopolskim na 145.750/145.150MHz, uruchamianie CTCSS 77Hz.

Serdecznie wszystkich zapraszamy na tegoroczne spotkanie.

Vy 73! Ryszard SP3HBF wraz z koleżankami i kolegami z klubu SP3PLD ze Świebodzina a także OT 32 PZK w Zielonej Górze. (Tel. 888-879-884)

4. VI Radiozlot na Sośniej Górze

Mikołowski Klub Krótkofalowców SP9PKS wraz z Górnośląskim Oddziałem Terenowym nr 29 PZK oraz Śląskim Ogrodem Botanicznym w Mikołowie zapraszają krótkofalowców, CB-stów oraz sympatyków radia na VI Radiozlot na Sośniej Górze, który odbędzie się 28 kwietnia 2019 roku (niedziela) na terenie Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Mikołowie. W tym dniu przypadają obchody Międzynarodowego Dnia Astronomii, dlatego w takich klimatach podejmować będziemy naszych Gości.
Zdobycie Sośniej Góry to dobry początek dla tegorocznej aktywności radiowej!

VI Radiozlot na Sośniej Górze - informacje szczegółowe:


1. Termin: 28 kwietnia 2019 r. (niedziela), godz. 12.00 -18.00.
2. Miejsce: Śląski Ogród Botaniczny w Mikołowie, ul. Sosnowa 5, Mikołów,
GPS: 50.181962N, 18.829702E, strona internetowa: www.obmikolow.robia.pl
3. Program VI Radiozlotu:

- Radiowa gra terenowa "I ty możesz zostać krótkofalowcem" - adresowana jest dla dzieci i młodzieży. Przedstawia ona różne aspekty krótkofalarskiego hobby, zwłaszcza w kontekście programu Amateur Radio on The International Space Station. W poprzednich edycjach gry uczestniczyło corocznie około 250 osób. Każdy z uczestników nagrodzony zostanie okolicznościowym certyfikatem oraz upominkiem. Na wszystkie dzieci-młodzież uczestniczące w grze terenowej czekają specjalne nagrody wyłonione w dwóch losowaniach o godz. 14.30 oraz 16.30.
- Szef klubu Stanisław SP9QLP oraz Sekretarz Antoni SP9SM podejmować będą sympatyków radia w klubowym ogródku. Zachęcamy do zabrania kocy lub karimat.
- Tylko na Sośniej Górze można będzie zdobyć certyfikat QLF.
- Czynne będą stanowiska firm z branży radioamatorskiej: m.in. HamRadioShop, mini-giełda UKF.
- Zrobimy sobie wspólne, pamiątkowe zdjęcie.
- Wśród krótkofalowców i CB-stów, którzy nas odwiedzą i zarejestrują się, rozlosowane będą atrakcyjne nagrody o godz. 15.30.
- Każdy kto chciałby zaprezentować ciekawe rozwiązanie radiowe będzie mógł to uczynić na Sośniej. Prosimy o kontakt przez klubowy email.

4. Wyżywienie: na terenie Ogrodu znajduje się kawiarnia, a także czynne będą drobne punkty gastronomiczne.

5. Odwiedzający mają do dyspozycji wieżę widokową oraz mnóstwo alejek spacerowych wśród wielu gatunków roślin. W ramach obchodzonego Dnia Astronomii będzie można podziwiać przyrządy oraz zbiory astronomów-amatorów, odbędą się także warsztaty tematyczne.
6. Prosimy o zgłaszanie chęci wzięcia udziału w Radiozlocie na adres: sp9pks@poczta.onet.pl. Pozwoli nam to dobrze przygotować się na przyjęcie Szanownych Gości.

Serdecznie WSZYSTKICH zapraszamy!

SP9PKS team (www.sp9pks.pl )

5. Krótkofalowcy w "Święcie Flagi RP"

W dniach 1-3 maja 2019 r. z latarni morskiej w Świnoujściu będzie pracowała
radiostacja pod znakiem 3Z1OD z okazji "Święta Flagi RP".
Grupa krótkofalowców Zachodniopomorskiego Oddziału Terenowego PZK po raz drugi będzie brała udział w uroczystości zawieszeniu flagi RP na latarni morskiej w Świnoujściu. Zostaliśmy zaproszeni do udziału przez Stowarzyszenie Miłośników Latarń Morskich w Szczecinie. Latarnia w latach 1958-1999 r. była również radiolatarnią, nadawała wówczas na częstotliwości 287,3 kHz emisją A2A sygnał Morse "OD". Jest to znakomita okazja do promowania krótkofalarstwa w gronie uczestników tej imprezy, jak i wśród turystów odwiedzających latarnię.

Info. Janusz SP1TMN

6. Pielgrzymka Krótkofalowców

Grupa organizacyjna, członkowie Klubu SP9KAJ i grono krótkofalowców Ziemi Częstochowskiej zapraszają na 17 Pielgrzymkę Krótkofalowców na Jasną Górę w dniu 11 maja 2019 roku. Program Pielgrzymki znajduje się na stronie klubowej www.sp9kaj.com. Częstotliwości radiowe do kontaktu dla przyjeżdżających: 145.300 simplex oraz przemienniki 145 787.50 i 439 562.50 (ton 67 Hz dla przemiennika na 439 562.50 i ton dla nadajnika i odbiornika 123 Hz dla przemiennika na 145 787.50).

Z pozdrowieniami
Bohdan SP9VJ

III. Sport

7. Aktywność Przemka SP7VC na EA8

Miło mi poinformować iż w okresie majówki będziemy z Kasią SQ7OYL przebywać na Wyspach Kanaryjskich. Oprócz kąpieli wodnych i słonecznych planuję również trochę pracy radiowej, głównie na pasmach 60, 30 i 17m emisjami SSB i FT8 jako EA8/SP7VC.

Praca radiowa z wyspy Lanzarote przewidziana jest w dniach 27.04-04.05.2019.
Zabieram IC-7300, wzmacniacz 4xGU50 oraz anteny typu dipole i GP.

Do usłyszenia!

Mek SP7VC

IV. Technika i oprogramowanie

V. Silent Key's

________________________________________________________________
Redakcja Komunikatów dziękuje za informacje: Krzysztofowi SP7WME, Bohdanowi SP9VJ, Januszowi SP1TMN, Ryszardowi SP3HBF, Przemkowi SP7VC, Zespołowi SP9PKS.

Materiały do komunikatu na kolejną środę powinny być przesłane nie później niż do wtorku, godz. 15:00. Prosimy je nadsyłać jednocześnie na adresy: sp2jmr@pzk.org.pl, sp5ela@rf.pl. W przypadku przesłania później mogą znaleźć się w następnym środowym komunikacie czyli za tydzień.
Teksty wymagające autoryzacji przed publikacją powinny być dostarczone przynajmniej 24 godziny wcześniej, czyli do poniedziałku, godz. 15:00.

Uwaga! Dostarczane do publikacji zdjęcia muszą mieć opisy oraz informację dotyczącą praw autorskich. W przypadku wizerunku osób małoletnich wymagana jest zgoda opiekunów ustawowych. Materiał fotograficzny należy dostarczać w postaci plików graficznych niezależnych od opisu tekstowego (osobne pliki).

Autor przekazując swój materiał do publikacji przenosi na Polski Związek Krótkofalowców (zwany dalej Wydawcą) prawa autorskie do publikacji utworu w formie pisanej oraz jego rozpowszechniania za pomocą innych mediów, np. takich jak poczta elektroniczna i Internet. Tekstów nadesłanych nie zwracamy. Nadesłanie tekstu nie jest równoznaczne z jego opublikowaniem.
Komunikaty PZK są nadawane w każdą środę o godzinie 18:00 czasu lokalnego na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM., a materiał w nich zawarty jest wykorzystywany przez Redakcję Krótkofalowca Polskiego.

Redakcja Komunikatów PZK: Piotr SP2JMR, Zygi SP5ELA i Jurek SP3SLU - także nadający komunikaty środowe PZK.

news: Ikonka_PDF_50px.jpg Komunikat PZK 17/2019