Radar OTH Kotener 2.0
Dodane przez SP3AMO dnia 2019-03-30 / 18:44
OTHR "Contayner 2.0" (RUS): 10 do 12 stacji radarowych

Jak informuje Michaił Kodarenok, wojskowy korespondent w RT.com, stacje radaru OTH typu "Kontener" będą rozmieszczone w niedalekiej przyszłości w Rosji na Dalekim Wschodzie, Centralnej Syberii i w obwodzie Kaliningradzkim w strefie Morza Bałtyckiego. Dowództwo Armii Rosyjskiej wierzy, że liczba 10 do 12 stacji radarowych typu OTH Kontener będzie dostateczna, by pokryć całą przestrzeń powietrzną przed granicami Rosji. Radar Kontener (Rosyjski system: 29h1;6 «i0;l6;l5;m0;kl1;l5;kl») jest faktycznym następcą rosyjskiego radaru poza horyzontalnego, systemu dalekiego śledzenia przestrzeni do wykrywania pocisków balistycznych. System używa częstości HF i często był odbierany jako intruz w pasmach amatorskich przez System Monitoring IARU (IARUMS). Pierwszy radar, rozpoczął pracę niedaleko Kowylkino, rejonu Mordowia w Rosji, w grudniu 2013.

W roku 2018, system Kontener znacząco został ulepszony. Na początku grudnia w ubiegłym roku, Ministerstwo Obrony Narodowej FR ogłosiło, że zmodernizowany radar OTH był testowany w działaniu. Za sześć miesięcy urządzenie powinno być w pełni sprawne i wejść do regularnej służby.

To samo miejsce zostało użyte dla rozmieszczenia nowej stacji radaru OTH, która, jest dużo lepsza od poprzedniego systemu. Nowa stacja ma większy obszar pokrycia. Jest w stanie wykryć powietrzne cele w łuku 240º w porównaniu z 180º dla starego systemu. Systemy komputerowe i śledzące znacząco zostały ulepszone.

Nowy radar Kontener powinien być w stanie równocześnie dostrzegać i śledzić ponad 5000 powietrznych obiektów. Mógłby również śledzić mały samolot bezpośrednio na pasie startowym lub po starcie, głowice bojowe krótkiego zasięgu, pociski o średnim zasięgu, tory balistyczne pocisków amunicji klasycznej z radaru krzyżowego, mniejszymi niż ich międzykontynentalni kuzyni.

Wschodnie centrum monitoring OTH Rosji ma zostać zbudowane w następnych dwóch latach. Miejsce dla radaru Kontener już zostało wybrane w mieście Zeya w regionie Amuru. Przemysł zbrojeniowy już produkuje konieczne wyposażenie. Ta nowa stacja radaru Kontener mogłaby monitorować region Pacyfiku od Kamczatki do Nowej Zelandii i Chin.

Ten system OTH uzupełni tradycyjny system Woroneż, ulepszone stacje radaru, które będą służyć jako część rosyjskiego systemu wczesnego ostrzegania przed ICBM. Ponadto, w systemie śledzenia jest system OTH typ (Podsolnukh słonecznik), przybrzeżny radar, radar fali przyziemnej zdolny do wykrywania morskich celów do 300, km i celów powietrznych do 450, km o ile lecą ponad wodą.

Źródło:
https://www.rt.com/op-ed/446157-hypersonic-radar-missile-russian/
zredagowany przez Toma Kamp DF5JL / IARU R1 HF Manager

Radar ten słyszałem w paśmie 20m na częstotliwości 14141 kHz.

Marek SP3AMO, KF Manager PZK