Komunikat PZK nr 12/2019 z dnia 20.03.2019
Dodane przez sp2jmr dnia 2019-03-21 / 14:05
KOMUNIKAT Polskiego Związku Krótkofalowców news: Ikonka_PDF_50px.jpg
NR 12/2019 z dnia 20 marca 2019 r.

Witamy wszystkich Słuchaczy i Odbiorców naszych cotygodniowych komunikatów.
Komunikaty PZK są nadawane w każdą środę o godzinie 18:00 czasu lokalnego na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM, oraz publikowane na portalu PZK, a także rozsyłane na listę wysyłkową. Zautomatyzowane archiwum komunikatów znajduje się na osobnym serwerze: http://komunikat.pzk.org.pl/


I. Sprawy organizacyjne

1. Przygotowania do XXV Nadzwyczajnego Zjazdu Delegatów PZK

W najbliższym czasie Prezydium Zarządu Głównego PZK podda pod głosowanie Zarządowi Głównemu PZK wniosek o zwołanie Nadzwyczajnego Krajowego Zjazdu Delegatów Polskiego Związku Krótkofalowców. Proponowany termin to 18 maja 2019 r.
Nadzwyczajny Krajowy Zjazd Delegatów PZK zwołany będzie w celu uzupełnienia składu Głównej Komisji Rewizyjnej dla zapewnienia jej pełnej funkcjonalności.

Uzasadnienie:

1. W trakcie bieżącej kadencji Głównej Komisji Rewizyjnej PZK dokonano dwóch kooptacji członków organu, wyczerpując zapis par. 27 pkt 2 Statutu PZK.

2. Na NKZD PZK 21.04.2018 r. nie dokonano uzupełnienia składu GKR PZK, mimo umieszczenia w porządku obrad punktu o wyborach do GKR.

3. Po rezygnacji kolejnych osób z funkcji w GKR PZK, skład organu spadł do dwuosobowego, co uniemożliwia podejmowanie uchwał, gdyż uchwały GKR PZK muszą być podejmowane w obecności minimum 3 członków GKR (par. 12 pkt 6 Regulaminu GKR PZK).

4. Na NKZD PZK 19.01.2019 r. nie dokonano uzupełnienia składu GKR PZK, mimo umieszczenia w porządku obrad punktu o wyborach do GKR.

5. Stowarzyszenie jest zobowiązane posiadać w pełni funkcjonalny organ kontroli wewnętrznej (art.11 ust. 3 Prawa o stowarzyszeniach), zdolny do podejmowania uchwał.

6. Brak w pełni funkcjonalnej GKR PZK uniemożliwia prawidłowe funkcjonowanie PZK, co stanowi nadzwyczajną okoliczność uzasadniającą zwołanie Zjazdu Nadzwyczajnego dla przywrócenia pełnej funkcjonalności Głównej Komisji Rewizyjnej.

Wobec zaistnienia wymienionych wyżej okoliczności występuje konieczność zwołania Nadzwyczajnego Krajowego Zjazdu Delegatów PZK i przeprowadzenie wyborów, dla spełnienia warunku określonego w par. 16 pkt 1 lit. b) Statutu PZK oraz par. 12 pkt 6 Regulaminu GKR PZK.

Prezydium ZG PZK

2. ŁOŚ- 2019.

Organizatorzy zapraszają na tegoroczną XIII edycję OSKiR ŁOŚ 2019. Tych którzy mają wątpliwości czy warto, zapraszamy do zapoznania się ze znakomitymi relacjami z poprzednich edycji tej największej w SP imprezy krótkofalarskiej opublikowanymi w "Świecie Radio" nr 7/2018 str. 24-36, nr 8/2018 str. 32-37, nr 9/2018 str. 32-38.

W czasie tegorocznego spotkania pokażemy zainteresowanym film dokumentalny pt. "Legenda Klimka", który opowiada o inżynierze Wojciechu Nietykszy SP5FM, konstruktorze radiotelefonu Klimek. Radiotelefon ten, stworzony na potrzeby Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego przyczynił się do uratowania zdrowia i życia wielu ludzi. Był także używany na polskich wyprawach wspinaczkowych w najwyższe góry w czasie złotej ery polskiego himalaizmu lat 70 - 80. Autorką filmu jest Pani Julia Kaczorowska, wnuczka Wojciecha Nietykszy.

Zapraszamy!

Organizatorzy

3. Spotkanie w SP8KAF w Lublinie

W niedzielę 10 marca 2019 r. w siedzibie ZW LOK Lublinie przy ul. Nałęczowskiej (Klub LOK SP8KAF) spotkali się na comiesięcznym spotkaniu krótkofalowcy Lubelszczyzny. Przybyło ok. 20 osób, przewodniczył Prezes OT20 kol. Jurek SP8HPW, karty (QSL) rozdawał i zbierał Tomek SP8UFT. Cel spotkania - jak zwykle, czyli sprawy oddziałowe i nie tylko:
- EM-COM,
- zawody QUO-VADIS i Lubelski Maraton UKF,
- obchody 450- lecia Unii Lubelskiej,
- Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej U-20 (ew. praca stacji okolicznościowej),
- reaktywacja klubu w Janowie Lubelskim,
- wniosek o przyznanie OH PZK dla Tomka SP8UFT,
- i inne, codzienne.
Spotkanie następne 0dbędzie się za miesiąc, czyli 14 kwietnia br. Goście spoza Lubelszczyzny również mile widziani.

Info: Andrzej SP8AB

II. Wydarzenia

4. Polska ekspedycja na Bouvet Island - 3Y0I IOTA AN-002

W dniu 19.03.2019 r. statek ekspedycyjny "Atlantic Tuna" ZR5037 w godzinach porannych wypłynął z portu w Cape Town (Kapsztad) w RPA. Oczekuje się, że w ciągu około tygodnia załoga dotrze na Bouvet. Lądowanie na wyspie w zależności od warunków pogodowych. Przyjęto, że jeżeli szczęście dopisze ekspedycja 3Y0I "ruszy" 30.03.2019 r. Przewidywany okres pracy 3Y0I to 2-4 tygodni.

Informacje:

1. https://bouvetoya.org
2. http://rebeldxgroup.com

Ekspedycja w czasie drogi na Bouvet posługuje się znakiem E51DOM/mm.
Można śledzić trasę statku ekspedycyjnego: https://share.findmespot.com/shared/faces/viewspots.jsp?glId=0tARRAqk3ftzEN8piDb2UOWqGrnOX349o

Trzymajmy kciuki za pomyślność wyprawy! Historia się zaczęła!

Info: SP5ELA


5. Akcja dyplomowa "Pamiętamy o przyjaciołach"

Zarząd Bydgoskiego Klubu Krótkofalowców SP2PBY pragnie poinformować, że przygotowaliśmy akcję dyplomową p.n. "Pamiętamy o przyjaciołach". Ma ona na celu upamiętnienie odejścia z naszych szeregów (S.K.) zasłużonych członków naszego klubu kolegów Bolesława SP2ESH, Zbigniewa SP2IU oraz Ryszarda SP2IW. Akcja startuje dnia 01.04.2019 r. i trwać będzie cały miesiąc. W tym czasie będzie można zdobyć dyplomy w trzech klasach, po spełnieniu warunków regulaminu. Dyplomy będą wydawane w formie elektronicznej PDF. Regulamin akcji i pobieranie dyplomów ze strony klubowej www.sp2pby.pl. Wszystkie przeprowadzone QSO będą systematycznie przesyłane do CLUB LOG, a więc będzie można kontrolować swoje osiągnięcia. Gorąco zapraszamy do wzięcia udziału w naszej akcji.

Info. Andrzej SP2GJI

6. Z kart historii krótkofalarstwa polskiego

Mija 60 lat jak dwa lata po reaktywacji PZK 15 stycznia 1959 r. została podpisana umowa o współpracy na polu krótkofalarstwa między Polskim Związkiem Krótkofalowców, a Związkiem Harcerstwa Polskiego. Umowa ta ustaliła formy pomocy technicznej, instruktorskiej, uzyskiwaniu sprzętu oraz uzyskiwania zezwoleń na prawo posiadania i używania radiostacji amatorskich.

Natomiast w oparciu o stanowisko i wytyczne Ministerstwa Łączności Nr. DN/38
z dnia 27 marca 1959 r. w dniu 23 kwietnia 1959 r. zostało podpisane porozumienie prezesów Zarządu Głównego Polskiego Związku Krótkofalowców i Zarządu Głównego Ligi Przyjaciół Żołnierza normujące ostatecznie stosunki PZK i LPŻ oraz ustalając m.in., że jedynym reprezentantem i koordynatorem polskiego krótkofalarstwa w kontaktach międzynarodowych jest PZK. Ponadto ZG LPŻ przesłał do wszystkich bratnich organizacji KDL (Krajów Demokracji Ludowej) ww. porozumienie, informując aby wszelkie kontakty typu organizacyjnego i sportowego dotyczące krótkofalarstwa jako całości były utrzymywane z PZK, który odtąd reprezentuje całość krótkofalarstwa polskiego. Jednocześnie przestało obowiązywać rozporządzenie Ministra Poczt i Telegrafów z dnia 30 października 1948 r. o prywatnych radiostacjach doświadczalnych ( Dz.U. R.P. Nr.52 poz. 417) mówiące, że wyrazy "Polski Związek Krótkofalowców" użyte w różnych przypadkach zastępuje się wyrazami "Towarzystwo Przyjaciół Żołnierza" w odpowiednich przypadkach.

Info. Jerzy SP8TK


III. Sport

7. Zawody SP-DX Contest 2019

"Wielkimi krokami" zbliżają się nasze "sztandarowe" zawody SP-DX Contest 2019
(w tym roku 6-7.04.2019 r.). Trwają końcowe prace nad aktualizacją regulaminu SP-DX Contestu (bez obaw - nie ma żadnych "drastycznych" zmian). Także prace nad portalem dedykowanym zawodom SP-DX Contest znajdującym się pod adresem www:
http://spdxcontest.pzk.org.pl

W pracach nad regulaminem udział brali: K1CC, N4PL, SP5ELA, konsultanci: 3Z6AEF, SP6CIK, SP7IVO, SP7GIQ, SP9NJ.

Info: SP5ELA

8. Nowa strona internetowa nie tylko dla DX - Manów

Uruchomiliśmy stronę internetową pod adresem http://dxnews.pzk.pl . Na stronie tej można znaleźć informacje nt. aktualnych DX-pedycji, aktywności zamkowych, SOTA, IOTA itp. Jest to prawdopodobnie jedyna tego typu strona w języku polskim.
Uważamy, że jest to ważne ponieważ wielu krótkofalowców nie zna języka angielskiego i dla takich osób witryna ta, jako zawierająca wszystkie informacje w jednym miejscu po polsku, będzie na pewno użyteczna.
Będziemy także wdzięczni za polubienie naszego fanpage na Facebooku: https://www.facebook.com/DXnews-Portal-informacyjny-dla-kr%C3%B3tkofalowc%C3%B3w-317025295590216/

Pozdrawiam w imieniu Zespołu DXNews.pzk.pl

73! SQ8P- Patryk

IV. Technika i oprogramowanie

V. Silent Key's
______________________________________________________________________________

SP7AAU s.k.

W piątek 12. 03. 2019 r. zmarł nasz kolega Józef Saliński SP7AAU, wieloletni członek PZK. W roku 1962 pracował przy uruchomieniu przekaźnika telewizyjnego na Świętym Krzyżu i stacji w Psarach. Był organizatorem krótkofalarstwa w województwie kieleckim na stacji SP7KAK i przez szereg lat Kierownikiem Radioklubu LOK SP7KDJ w Ostrowcu Świętokrzyskim. Wprowadził wielu młodych kolegów do naszego grona. Niestety nie usłyszymy już na paśmie naszego kolegi Józefa SP7AAU.

Marek Kwiecień SP7DPV, Ostrowiec Św.
_____________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________
Redakcja Komunikatów dziękuje za informacje: Andrzejowi SP8AB, Markowi SP7DPV, Jerzemu SP8TK, Andrzejowi SP2GJI, Markowi SP9UO, Patrykowi SQ8P.

Materiały do komunikatu na kolejną środę powinny być przesłane nie później niż do wtorku, godz. 15:00. Prosimy je nadsyłać jednocześnie na adresy: sp2jmr@pzk.org.pl , sp5ela@rf.pl . W przypadku przesłania później mogą znaleźć się w następnym środowym komunikacie czyli za tydzień.
Teksty wymagające autoryzacji przed publikacją powinny być dostarczone przynajmniej 24 godziny wcześniej, czyli do poniedziałku, godz. 15:00.

Uwaga! Dostarczane do publikacji zdjęcia muszą mieć opisy oraz informację dotyczącą praw autorskich. W przypadku wizerunku osób małoletnich wymagana jest zgoda opiekunów ustawowych. Materiał fotograficzny należy dostarczać w postaci plików graficznych niezależnych od opisu tekstowego (osobne pliki).

Autor przekazując swój materiał do publikacji przenosi na Polski Związek Krótkofalowców (zwany dalej Wydawcą) prawa autorskie do publikacji utworu w formie pisanej oraz jego rozpowszechniania za pomocą innych mediów, np. takich jak poczta elektroniczna i Internet. Tekstów nadesłanych nie zwracamy. Nadesłanie tekstu nie jest równoznaczne z jego opublikowaniem.
Komunikaty PZK są nadawane w każdą środę o godzinie 18:00 czasu lokalnego na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM., a materiał w nich zawarty jest wykorzystywany przez Redakcję Krótkofalowca Polskiego.

Redakcja Komunikatów PZK: Piotr SP2JMR, Zygi SP5ELA i Jurek SP3SLU - także nadający komunikaty środowe PZK.

news: Ikonka_PDF_50px.jpg Komunikat PZK 12/2019