Komunikat PZK nr 05/2019 z dnia 30.01.2019
Dodane przez sp2jmr dnia 2019-01-31 / 13:46
KOMUNIKAT Polskiego Związku Krótkofalowców news: Ikonka_PDF_50px.jpg
NR 05/2019 z dnia 30 stycznia 2019 r.


Witamy wszystkich Słuchaczy i Odbiorców naszych cotygodniowych komunikatów.
Komunikaty PZK są nadawane w każdą środę o godzinie 18:00 czasu lokalnego na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM, oraz publikowane na portalu PZK, a także rozsyłane na listę wysyłkową.

I. Sprawy organizacyjne

1. Reportaż filmowy z XXIV NKZD

W zasobach internetowych Youtube opublikowany został materiał Radiowego Biuletynu Informacyjnego i Telewizji Internetowej Krótkofalowców. Znajduje się w nich reportaż filmowy z XXIV NKZD PZK, który miał miejsce w Warszawie w dniu 19.01.2019 r. Jest to pełny zapis audio-video tego wydarzenia.
Poniżej link.
https://www.youtube.com/watch?v=d4KXhmuLMAQ&feature=share

Jerzy SP5BLD Redaktor Naczelny RBI

II. Wydarzenia

2. Opłatek jarosławskich krótkofalowców

W dniu 25 stycznia br. w restauracji "Klasyczna" w Jarosławiu odbył się doroczny "Opłatek Krótkofalowców". Tym razem bez gości oficjalnych, a jedynym zaproszonym gościem był sponsor OT35. W spotkaniu uczestniczyło 21 osób w tym goście z Ukrainy Grzegorz US5WFO/SP8BGA z małżonką. Szczególnie miło było nam powitać dwóch nowych przyszłych członków PZK, którzy złożyli dokumenty w OT35.
Spotkanie w części oficjalnej prowadził Zbyszek SP8AUP prezes Jarosławskiego OT PZK. Trwało ono ok. 4 godzin i upłynęło w pełnej wzajemnego zrozumienia przyjacielskiej atmosferze.

Info: Piotr SP2JMR członek honorowy OT35

3. Strona internetowa nie tylko dla DX - manów

Uruchomiliśmy stronę internetową pod adresem http://dxnews.pzk.pl . Na stronie tej można znaleźć informacje nt. aktualnych DX-pedycji, aktywności zamkowych, SOTA, IOTA itp. Jest to prawdopodobnie jedyna tego typu strona w języku polskim. Uważamy, że jest to ważne, ponieważ wielu krótkofalowców nie zna języka angielskiego i dla takich osób witryna ta, jako zawierająca wszystkie informacje w jednym miejscu po polsku, będzie na pewno użyteczna.

Jesteśmy grupą młodych krótkofalowców z Podkarpacia, a nasz zespół to Kamil SP8PKP, Patryk SQ8P i Piotr SQ8L. Strona ma na celu przede wszystkim ułatwić innym krótkofalowcom realizację hobby, a także dać nam możliwość rozwoju w temacie redagowania i administracji stron internetowych.

Będziemy także wdzięczni za polubienie naszego fanpage na Facebooku: https://www.facebook.com/DXnews-Portal-informacyjny-dla-kr%C3%B3tkofalowc%C3%B3w-317025295590216/

Dziękuję i pozdrawiam
w imieniu Zespołu DXNews.pzk.pl

Piotr SQ8L/SQ8VPS


III. Sport


IV. Technika i oprogramowanie


4. Zakłócenia LF i VLF

Poniższy materiał pochodzi z zasobów listy dyskusyjnej Wirtualnego OT PZK (OT73). Trwa dyskusja na temat narastających zakłóceń, systemów PLC, systemów zdalnego odczytu danych (liczniki wody, CO, temperatury, gazu, itp.).
Jacek SQ5BPF napisał: z ciekawości zrobiłem szybki eksperyment. Poniżej na obrazie jest widmo napięcia sieci zasilającej 230V u mnie w zakresie 0-256kHz. W lokalizacji QTH Warszawa/Ursynów.
"Urządzeniem pomiarowym" jest odbiornik SDR na RTL2832 (bez tunera, tzw. "direct sampling"), sygnał puszczony przez jakiś transformator od urządzenia ISDN (przenosi do 1-2MHz) podłączony przez 10nF do sieci, przy RTL2832 mam drugi transformator (jakiś transformator audio, ale też przenosi jakoś tam paręset kHz).
Wyłączałem prawie wszystkie urządzenia po kolei i pik w okolicy 64kHz na 90% nie jest ode mnie. Może któryś z sąsiadów ma jakiś kiepski zasilacz impulsowy. W wolnej chwili spróbuję przeanalizować to bardziej, czy nie ma tam jakiejś modulacji cyfrowej, ale nie sądzę.


Taka dygresja: od parunastu lat zajmuje się tematyką VLF. Mam wrażenie, że w tym zakresie ilość zakłóceń rośnie jeszcze szybciej niż na KF.
W 2006 roku mogłem odbierać stację SAQ (zabytkowa stacja, która nadaje czasem na 17.2kHz) na antenie pętlowej na balkonie. Parę lat później w tej samej lokalizacji i na tej samej antenie ciężko było zobaczyć na widmie sygnału nawet ślady po stacjach wojskowych, które nadają w tym zakresie (a to są bardzo silne sygnały). Podobnie jest z 136kHz i 472kHz.
Przy okazji  zapraszam na portal Klubu Niezwykłych Łączności: https://klubnl.pl/wpr/

Jacek SQ5BPF

5. Domena PZK i subdomeny

PZK od 1997 roku używa domeny głównej - pzk.org.pl. W ramach domeny głównej jest możliwe używanie subdomen. Ilość subdomen jest / może być nieograniczona. PZK ma wykupiony certyfikat AlphaSSL typu wildcard obsługujący wszystkie subdomeny domeny głównej. Certyfikat AlphaSSL może być zastosowany na dowolnym serwerze z subdomeną PZK w celu ochrony transmisji danych i szyfrowania transmisji.
Nigdy nie była używana dla zastosowań PZK jakakolwiek inna domena poza domeną jw. Nie było również intencji pozyskiwania i opłacania innych domen z członem subdomeny rpzkr1;.
Powyższe rozwiązanie logistyczne ma ta zaletę, że następuje minimalizacja kosztów obsługi, a mianowicie PZK ponosi koszty obsługi domeny głównej i koszty certyfikatu wildcard. Natomiast w praktyce używanych jest w skali roku 45-55 subdomen domeny głównej. Są to subdomeny OT PZK w standardzie rotxx.pzk.org.pl (33 subdomeny), subdomeny tematyczne stałe np. rariss.pzk.org.pl, emcom.pzk.org.pl;, itp oraz subdomeny okresowo zmienne; okolicznościowe.
Koszt obsługi jednostkowej (koszt domeny głównej i certyfikatu SSL, również koszty serwerów) rozkłada się wszystkie obsługiwane instalacje i jest relatywnie mały, wynosi 40-50 PLN/rok dla jednostkowej instalacji. Koszty te ponoszone są z funduszu centralnego PZK i wydzielonego budżetu na informatykę. OT PZK, managerowie tematyczni, kluby ogólnopolskie, zespoły okolicznościowe, etc. nie ponoszą żadnych dodatkowych kosztów.

Info: Administrator IT PZK, Zygi SP5ELA

V. Silent Key's
__________________________________________________________________
SP9TCI s.k.

W dniu 29.01. br. odszedł od nas na zawsze Bronisław SP9TCI, niegdyś aktywny krótkofalowiec, dobry kolega i przyjaciel wielu z nas.
Pogrzeb Bronka w najbliższy piątek 1.02.2019 r. o 14:00 w kościele w Pogórzu k/Skoczowa.
Spoczywaj w pokoju Bronku, Boże miej Twoją duszę w Swej opiece!

Marek SP9BQJ
_____________________________________________________________________________


Redakcja Komunikatów dziękuje za informacje: Markowi SP9BQJ, Piotrowi SQ8L/SQ8VPS, Jurkowi SP5BLD, Jackowi SQ5BPF.

Materiały do komunikatu na kolejną środę powinny być przesłane nie później niż do wtorku, godz. 15:00. Prosimy je nadsyłać jednocześnie na adresy: sp2jmr@pzk.org.pl , sp5ela@rf.pl . W przypadku przesłania później mogą znaleźć się w następnym środowym komunikacie czyli za tydzień.
Teksty wymagające autoryzacji przed publikacją powinny być dostarczone przynajmniej 24 godziny wcześniej, czyli do poniedziałku, godz. 15:00.

Uwaga! Dostarczane do publikacji zdjęcia muszą mieć opisy oraz informację dotyczącą praw autorskich. W przypadku wizerunku osób małoletnich wymagana jest zgoda opiekunów ustawowych. Materiał fotograficzny należy dostarczać w postaci plików graficznych niezależnych od opisu tekstowego (osobne pliki).

Autor przekazując swój materiał do publikacji przenosi na Polski Związek Krótkofalowców (zwany dalej Wydawcą) prawa autorskie do publikacji utworu w formie pisanej oraz jego rozpowszechniania za pomocą innych mediów, np. takich jak poczta elektroniczna i Internet. Tekstów nadesłanych nie zwracamy. Nadesłanie tekstu nie jest równoznaczne z jego opublikowaniem.
Komunikaty PZK są nadawane w każdą środę o godzinie 18:00 czasu lokalnego na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM., a materiał w nich zawarty jest wykorzystywany przez redakcję Krótkofalowca Polskiego.

Redakcja Komunikatów PZK: Piotr SP2JMR, Zygi SP5ELA i Jurek SP3SLU - także nadający komunikaty środowe PZK.

news: Ikonka_PDF_50px.jpg Komunikat PZK K-PZK 5/2019