Komunikat PZK nr 45/2018 z dnia 14.11.2018
Dodane przez sp2jmr dnia 2018-11-14 / 22:55
KOMUNIKAT Polskiego Związku Krótkofalowców
news: ikona_pdf.gif
          NR 45/2018 z dnia 14 listopada 2018 r.

Witamy wszystkich Słuchaczy i Odbiorców naszych cotygodniowych komunikatów.
Komunikaty PZK są nadawane w każdą środę o godzinie 18:00 czasu lokalnego na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM, oraz publikowane na portalu PZK, a także rozsyłane na listę wysyłkową.

Poniżej informacje i ciekawostki z ostatniego tygodnia.

I. Sprawy organizacyjne

1. Posiedzenie ZG PZK

W dniu 13.11.2018 zostały wysłane zgodnie z §22 pkt. 6 Statutu PZK do członków ZG PZK oraz Przewodniczącego GKR podstawowe materiały na Posiedzenie ZG PZK, które odbędzie się w dniu 1 grudnia br. w Łodzi. Materiały zostały wysłane listami poleconymi. Wszystkie materiały wraz z materiałami uzupełniającymi włącznie zostaną wysłane w najbliższym czasie pocztą elektroniczną na adresy członków ZG PZK przekazane sekretariatowi ZG PZK.

Info. SP2JMR

II. Wydarzenia

2. Zaproszenie na LY HamFest 2019

Koledzy krótkofalowcy członkowie LRMD dla Kolegów z SP przekazują informację o LY Hamfest 2019. Informacja ta została nam przesłana przez Broniusa LY5O oraz Tadasa LY2BAW.
Jak można przeczytać na wstępie materiału informacyjnego: rLitewskie Stowarzyszenie Radio Amatorów zaprasza wszystkich krótkofalowców z Litwy
i innych krajów na spotkanie, które odbędzie się 27-28 lipca 2019 r. Gospodarzami tegorocznego złotu są: Radioklub Uniwersytetu Witolda Wielkiego
i radioamatorzy regionu kowieńskiego.r1;

Poniżej link do informacji o HamFeście:

http://rk.vdu.lt/en/events/146-ly-saskrydziai/612-litewski-festival-radioama

Z doświadczenia wiem, że litewski HamFest jest dobrze zorganizowany, a spotkać na nim można wielu Kolegów nie tylko z Litwy, ale także Łotwy, Estonii, Białorusi, Rosji i Ukrainy oraz innych krajów europejskich i nie tylko.

Info. Augustyn SP6BOW & Piotr SP2JMR


3. Polska ekspedycja na Bouvet (Bouvetøya) 3Y0I 2018 (by REBEL DX Group)

Podmiot DXCC Bouvet (3Y0) (AN-002) jest drugim po Korei Północnej (P5) najbardziej pożądanym przez krótkofalowców dx-manów podmiotem Świata. (#2 most wanted DXCC entity).

Od kilku tygodni trwają intensywne przygotowania do polskiej ekspedycji na Bouvet Island (Bouvetøya) 3Y0I. Jest to skomplikowane przedsięwzięcie organizacyjne, logistyczne, finansowe (budżet 225 tys. $) oraz potężny wysiłek ludzki.

Sześciu członków ekspedycji przebywa od kilku tygodni w Cape Town (Kapsztad - RPA). Prace przygotowawcze trwają. Dwa dni temu przybył jeden z dwóch pozostałych członków ekspedycji - Tack JE1CKA, a ostatni "brakujący" - członek ekspedycji - Marcin SP5ES pojawi się w RPA wkrótce. Na Bouvet ruszy ośmiu operatorów i członków ekspedycji.

Bouvet Island (Bouvetøya) to terytorium norweskie. Stąd flaga norweska na koszulkach ekspedycjonerów 3Y0I. Bouvet to niewielka subantarktyczna wulkaniczna wyspa na południowym Atlantyku o powierzchni zaledwie 49 km kwadratowych i wymiarach 9.5 na 7 km.
Wyspa Bouveta jest uważana za najbardziej izolowaną i najbardziej odległą wyspę na świecie. Jest nieprawdopodobnym wyzwaniem dla każdego śmiałka chcącego postawić na niej swoją stopę. Najbliższy ląd to Antarktyda w odległości 1700 km i South Africa odległa o 2600 km. Pomimo położenia geograficznego - 54° South (szerokość geograficzna na naszej półkuli Gdańska) panują na niej surowe warunki atmosferyczne. Roczna temperatura oscyluje wokół wartości -1°C - +1°C (-5°C - +5°C). To południowy Atlantyk!
Jak ustalono, na Bouvet było mniej ludzi, niż na orbicie wokółziemskiej, a na szczycie góry Olaftoppen (780 m n.p.m.) na Bouvet mniej ludzi niż na Księżycu!

Linki do informacji oraz zdjęć:

1. https://bouvetoya.org/
2. https://www.rebeldxgroup.com/

73 Zygi SP5ELA

III. Sport

4. SPDX Contest 2018

Informuję, że wszystkie dyplomy oraz grawertony za SP DX Contest 2018 zostały rozesłane do beneficjentów.

Info. SP2JMR

IV. Silent Key's

__________________________________________________________
Redakcja Komunikatów dziękuje za informacje: Broniusowi LY5O, Tadasowi LY2BAW i Augustynowi SP6BOW, Zygmuntowi SP5ELA.

Materiały do komunikatu na kolejną środę powinny być przesłane nie później niż do wtorku, godz. 15:00. Prosimy je nadsyłać jednocześnie na adresy: sp2jmr@pzk.org.pl , sp3slu@wp.pl . W przypadku przesłania później mogą znaleźć się w następnym środowym komunikacie czyli za tydzień.
Teksty wymagające autoryzacji przed publikacją powinny być dostarczone przynajmniej 24 godziny wcześniej, czyli do poniedziałku, godz. 15:00.

Uwaga! Dostarczane do publikacji zdjęcia muszą mieć opisy oraz informację dotyczącą praw autorskich. W przypadku wizerunku osób małoletnich wymagana jest zgoda opiekunów ustawowych. Materiał fotograficzny należy dostarczać w postaci plików graficznych niezależnych od opisu tekstowego (osobne pliki).

Autor przekazując swój materiał do publikacji przenosi na Polski Związek Krótkofalowców (zwany dalej Wydawcą) prawa autorskie do publikacji utworu w formie pisanej oraz jego rozpowszechniania za pomocą innych mediów, np. takich jak poczta elektroniczna i Internet. Tekstów nadesłanych nie zwracamy. Nadesłanie tekstu nie jest równoznaczne z jego opublikowaniem.
Komunikaty PZK są nadawane w każdą środę o godzinie 18:00 czasu lokalnego na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM., a materiał w nich zawarty jest wykorzystywany przez redakcję "Krótkofalowca Polskiego".
Redakcja: Piotr SP2JMR, Zygi SP5ELA i Jurek SP3SLU - także nadający komunikaty środowe PZK.
news: Ikonka_PDF_50px.jpg Komunikat K-PZK 45