JOTA-JOTI 2018 - zaproszenie na największą coroczną imprezę młodzieżową na świecie w nowej formie
Dodane przez SP7TEV dnia 2018-10-02 / 22:40
JOTA-JOTI 2018 - zaproszenie na największą coroczną imprezę młodzieżową na świecie w nowej formie


Przyjmuje się, że dwa miliony młodych ludzi z całego świata weźmie w tym roku udział w spotkaniu radiowo-internetowym Jamboree-On-The-Air-Jamboree-On-The-Internet (JOTA-JOTI), największym na świecie wydarzeniu skautowym. Podczas JOTA-JOTI, które odbywa się w tym roku w dniach 19-21 października, skautki (przewodniczki) i skauci (harcerki i harcerze) będą mieli do czynienia z wieloma różnymi językami i kulturami w skali ogólnoświatowej, co potrwa przez cały dzień i do późnych godzin nocnych. Impreza JOTA-JOTI została zorganizowana, aby uczestnicy mieli poczucie, że są rzeczywiście częścią globalnego ruchu. Jaki by nie był ich wiek, religia, kolor, zdolności lub niepełnosprawność - każdy może dołączyć, bez podróży, do corocznego Jamboree - gdzie by nie był na świecie. JOTA-JOTI odbywa się zawsze w trzeci weekend października.

Skauci (harcerze) używają amatorskiego radia i Internetu, aby połączyć się ze sobą podczas weekendu JOTA-JOTI. Inicjatywa ta pomaga promować świadomość kulturową, rozwijać tolerancję oraz zwiększać chęć do dzielenia się z innymi, współpracy oraz współdziałania w zespole.

Około 20.000 licencjonowanych operatorów-krótkofalowców uczynniło w eterze 12.000 stacji radiowych z najnowocześniejszą technologią. Jest to doskonała okazja dla młodych krótkofalowców, aby zainspirować młodych skautów urokami technik radiowych. A i dla skautów jest to okazja do podzielenia się ich światem z krótkofalowcami w ich wieku (lub prawie). Może to prowadzić do dalszych działań (np. w ramach akcji Miesiąc Młodzieży w Grudniu (December YOTA Month) lub zawodów typu "polny dzień").

Plakietki SSTV

Jednym z głównych zadań dla skautów w tegorocznym JOTA jest wymiana plakietek (jako obrazów elektronicznych) z wykorzystaniem emisji SSTV, w celu umożliwienia im doświadczenia innej techniki w połączeniu ze znanym skautowym zwyczajem wymiany plakietek między sobą. Emisja SSTV stała się o wiele bardziej dostępna dzięki laptopom lub smartfonom, a także różnemu oprogramowaniu łączącemu radio i świat cyfrowy. W szczególności w ramach tej aktywności młodzi krótkofalowcy mogą odegrać ważną rolę w nawiązywaniu łączności i odkrywaniu możliwości SSTV.

Dołączmy!

Zapraszamy wszystkich młodych krótkofalowców do skontaktowania się z najbliższym środowiskiem skautowym (harcerskim) i do przyłączenia się do JOTA-JOTI. W ten sam sposób zapraszamy wszystkich lokalnych liderów grup skautowych do skontaktowania się z klubami krótkofalarskimi w ich regionie, aby poprosić młodych radioamatorów o wsparcie w ramach ich imprezy JOTA-JOTI.

Aby pomóc w znalezieniu grupy skautowej, radiooperatorzy mogą skontaktować się z koordynatorem JOTA-JOTI w ich kraju [...].

Od tłumacza: w Polsce Szefem Zespołu ds. JOTA-JOTI (w Wydziale Zagranicznym Głównej Kwatery Związku Harcerstwa Polskiego) jest Druh hm. Hubert Mika (e-mail: hubert.mika@zhp.net.pl).

Czuwaj!

phm. Paweł Zakrzewski, SP7TEV - Oficer Łącznikowy IARU-PZK

 

Adres informacji źródłowej: https://www.iaru-r1.org/index.php/general/1818-invitation-to-the-world-s-largest-annual-youth-event

Autorzy informacji źródłowej:

Richard Middelkoop, PA3BAR
Światowy Organizator JOTA-JOTI z ramienia WOSM (Światowej Organizacji Ruchu Skautowego)

Lisa Leenders, PA2LS
Przewodnicząca Grupy Roboczej ds. Młodzieży 1. Regionu IARU