WWV i WWVH petycja
Dodane przez SP5ELA dnia 2018-08-30 / 04:08
Petycja w sprawie przydziału środków finansowych dla stacji WWV* i WWVH* - Sept. 15 Deadline.

The National Institute of Standards and Technology (NIST) ograniczył budżet fiskalny roku 2019 roku o kilkadziesiat milionów dolarów. Jedną z "ofiar" cięć budzetowych ma być system stacji WWV/WWVH operujacy od kilkudziesięciu lat z terenu USA (Colorado) i Hawajów.

Stacje WWV i WWVH to stacja nadające sygnały czasu i wzorce częstotliwości oraz komunikaty o propagacji. Koszt utrzymywania systemu stacji WWV/WWVH to około 6.3 miliona dolarów rocznie.Ogólny budżet NIST to 628 nln dolarów USA.

Petycja wymaga zebrania minimum 100.000 podpisów w terminie do 15 i 17 września 2018 r. Dwie petycje w tej sprawie zostały uruchomione na stronie Białego Domu (White House "We the People" ). Po zebraniu ww. ilości podpisów elektronicznych White House będzie zobowiązany do udzielenia odpowiedzi.

Jeżeli ktoś chce podpisać się pod petycją, to link jest:
https://petitions.whitehouse.gov/petition/maintain-funding-nist-stations-wwv-wwvh

Drugi link (druga petycja):
https://petitions.whitehouse.gov/petition/proposed-shutdown-nists-wwv-and-wwvh-radio-stations

Dziesiątki tysięcy radioamatorów oraz innych użytkowników eteru na falach krótkich polegały na tych stacjach jako źródłach dokładnego czasu i precyzyjnego pomiaru częstotliwości oraz danych o propagacji. (WWVB, na 60 kHz, zapewnia dane czasu, tzw. wzorzec czasu atomowego ("atomic clocks"). Uważa się, że ww. stacje powinny być finansowane.

Wszyscy użytkownicy fal radiowych, którzy sądzą, że w działaniu tych stacji odnajdują wartośći i uważają, że stacje te powinny dalej pracować proszeni są o pilnie wzięcie udziału w tych dwóch petycjach, a także o ile to możliwe proszeni są o kontakt z przedstawicielami Kongresu USA w celu wyjaśnienia potrzeby utrzymywania pracy tych stacji. Kongres USA ma tzw. "ostatnie słowo" w sprawie budżetu federalnego USA i może zmodyfikować propozycje cięć departamentu.

Na podstawie informacji:
ARRL, CQ Magazine oraz Tom Witherspoon, K4SWL

* Wikipedia:
WWV - https://en.wikipedia.org/wiki/WWV_(radio_station)
WWVH - https://en.wikipedia.org/wiki/WWVH

Zygi SP5ELA

WWV
WWV’s transmitter building in Fort Collins, Colorado (2014)
Zdjécie zaczerpniete ze strony: https://swling.com/blog/2018/08/nist-fy2019-budget-includes-request-to-shutdown-wwv-and-wwvh/