Komunikat PZK nr 30/e/2018 z dnia 27.07.2018
Dodane przez sp2jmr dnia 2018-07-27 / 17:40
KOMUNIKAT Polskiego Związku Krótkofalowców
NR 30 e/2018 z dnia 27 lipca 2018 r.


Witamy wszystkich Słuchaczy i Odbiorców naszych cotygodniowych komunikatów.
W związku z okresem wakacyjnym. Wzorem lat ubiegłych od początku lipca do końca sierpnia nie będzie komunikatów czytanych. Komunikaty będą wydawane nieregularnie w formie elektronicznej i umieszczane na portalu PZK oraz rozsyłane na listę komunikatową. Będą to "nieregularniki".

Poniżej informacje o wydarzeniach, które dopiero nastąpią i ciekawostki z ostatniego okresu:

1. Z kart historii PZK

Mija 55 lat jak rozporządzeniem z dnia 23 lipca 1963 r.Rada Ministrów uznała Polski Związek Krótkofalowców za stowarzyszenie wyższej użyteczności. A co za tym idzie nadała przywilej wyłączności w zakresie kierowania całokształtem spraw krótkofalarstwa na obszarze Państwa oraz w zakresie reprezentowania krótkofalarstwa polskiego w organizacjach międzynarodowych.

Info. Jerzy SP8TK

2. Zaproszenie do zawodów "W hołdzie Uczestnikom Powstania Warszawskiego 1944"

Zbliża się kolejna rocznica obchodów Powstania Warszawskiego 1944. Obchody rocznicowe mają charakter państwowy, lokalny różnych środowisk powstańczych i są przeprowadzane głównie na terenie Warszawy oraz w innych miastach Polski, a także za granicą.
Krótkofalowcy polscy pamiętają o tym tragicznym zrywie Polaków i od wielu lat biorą udział w dniu 1 Sierpnia o godzinie 17.01 w zawodach pod nazwą "W Hołdzie Uczestnikom Powstania Warszawskiego 1944" organizowanych przez Ligę Obrony Kraju i Warszawski Oddział Terenowy Polskiego Związku Krótkofalowców.
Po raz pierwszy zawody te odbyły się w roku 1993, a twórcą pierwszego regulaminu był Stanisław Sobieszczuk SP5BLI, pomagał mu jego brat Jan Sobieszczuk SP5FHF, obaj są członkami klubu SP5KCR. Regulamin z czasem został zmieniony przez LOK oraz nastąpiło rozszerzenie zawodów o dodatkową część, o zawody emisjami cyfrowymi. Regulaminy zawodów są zamieszczone na stronie internetowej LOK oraz w prasie krótkofalarskiej.

Należy wspomnieć, że w Powstaniu Warszawskim 1944 brali udział krótkofalowcy przedwojenni i późniejsi krótkofalowcy, którzy otrzymali licencje w PRL.
Według mojego rozeznania środowiska warszawskich krótkofalowców i przeprowadzonych rozmów mogę tu wymienić:
- Włodzimierza Markowskiego (ps. Rybka) - przyznano mu licencję przed wybuchem wojny w 1939 roku znak SP3WM, której nie zdążył odebrać, a późniejszy jego znak to SP5MW. Był konstruktorem radiostacji powstańczej "Burza".
- Roman Kitzner (ps. Zbigniew) SP5AF - obsługa radiostacji powstańczej "Błyskawica"
- Czesław Brodziak (ps. Adler) SP1QC później SP5QC - był przy radiostacji "Burza" i radiostacji "Błyskawica"
- Jan Myszkowski-Bagiński (ps. Bajan) SP5JB - Brygada dywersyjna Broda 53 Batalion "Zośka"
- Henryk Misior (ps. Misio) SP5PM - zgrupowanie Bartkiewicz 3 Kompania III plutonu Śródmieście Płn.
- Jerzy Wolski SP5ACD
- Zygmunt Potocki (ps. Gucio) SP5ZP

Zapraszałem niektórych z nich do udziału w pierwszych zawodach, ale żaden z nich nie podjął mikrofonu czy też klucza telegraficznego.

Wśród późniejszych krótkofalowców, którzy jako dzieci przeżyli Powstanie Warszawskie będąc w Warszawie wymienię kolegów: Andrzej Zgieb SP6AEG, Andrzej Szokalski SP5ATO i ja Zygmunt Seliga SP5AYY.
Członkowie Warszawskiego Klubu Łączności SP5KAB najstarszego powojennego klubu w Warszawie nawiązując do miejsca lokalizacji klubu - śródmieście Warszawy i toczonych tu walk podczas Powstania Warszawskiego, zrobili krótki film (27 minut) pod nazwą "Obchody rocznicy Powstania Warszawskiego" z udziałem Oddziału Zaremba-Piorun.
Film zamieszczony jest na stronie https://sp5kab.pl

Z inicjatywy Bogdana SP3LD zorganizowaliśmy i nagraliśmy film ze spotkania z powstańcem Adamem Drzewoskim pseudonim "Benon" na temat środków łączności radiowej w Powstaniu Warszawskim. Adam Drzewoski w Powstaniu głównie zajmował się nasłuchami radiowymi dla Komendy Głównej powstania, jest jedynym żyjącym powstańcem, który był przy powstańczej radiostacji "Błyskawica". Przed wojną 1939 roku Adam był członkiem klubu nasłuchowego w Warszawie. Film o nazwie "SP3LD, SP5AYY, SQ5WN z wizytą u Adama Drzewoskiego" również umieszczony został na stronie klubowej SP5KAB.

Spotkajmy się w zawodach 1 sierpnia o godzinie 17.01 czasu lokalnego w paśmie 80-cio metrowym, aby wspólnie złożyć hołd bohaterom walczącym o wolność Polski. Złożymy też hołd umęczonej ludności cywilnej - mieszkańcom Warszawy, którzy zapłacili najwyższą cenę - oddali swoje życie. W Powstaniu Warszawskim około 140 tys. niewinnych ludzi straciło życie. A Warszawa została prawie całkowicie zniszczona.

Wykorzystałem materiały z Muzeum Powstania Warszawskiego.
Udało mi się przeżyć Powstanie Warszawskie 1944 - Zygmunt SP5AYY

3. Zapraszamy na Kopę Biskupią

Organizatorzy oraz członkowie Stowarzyszenia Krótkofalowców Regionu Pradziad zrzeszeni w radioklubie SP6KEO w Prudniku jak co roku zapraszają na Międzynarodowy Zjazd. Krótkofalowców na Biskupiej Kopie. Spotkanie odbędzie się, jak zawsze w pierwszy weekend sierpnia. W tym roku jest 4-5 sierpnia. Co roku na mającym niespełna 1000 m szczycie góry, pod wieżą widokową spotyka się ok 100 krótkofalowców z Niemiec, Czech i Polski. Miejscem jest zbudowana przez polskich krótkofalowców mini baza wraz z masztem antenowym oraz miejscem na ognisko i biwakowanie.
Łączność na 145.400

Organizatorzy z Tadeuszem SP6MRC na czele
(info. ze strony internetowej SP6KEO)

4. Praca z wysp kanałowych czyli MU i MJ

Na początku sierpnia w okresie roju Perseidów wybieram się z Kasią na naszą kolejną wyprawę. Tym razem będą to dwie angielskie wyspy:
Guernsey MU i Jersey MJ. Postaram się być aktywny na pasmach 160 do 10 m oraz 60 m jak również via meteory 2 m, 4 m i 6 m emisjami SSB, FT8, MSK144, FSK 441, JT65A z lokatora IN89.
Z Guernsey będę pracować pod znakiem MU/SP7VC w terminie 05-11.08.2018 r., a z Jersey jako MJ/SP7VC w terminie 11-14.08.2018
Zabierany sprzęt to:
RIG: IC-7300, IC-746, FT847, TS-2000X + Wzmaniacze HF, 6m, 4m,2m
ANT HF: HEX-Beam by SP7IDX, Vertical 1/4 40-15m, Inv-L 80 & 160m + beverages,
ANT VHF:
2m- 9EL.Yagi,
4m- 4EL.Yagi by YU7EF
6m-4EL.Yagi by YU7EF
Nakładka 5el 4 & 6m by YU7EF
Moc jakiej będę używał to około 400 W na HF+ 6m+2m i 160W na 4m.
Via meteory będę pracował równolegle na dwóch pasmach jednocześnie 4m+ 6m lub 4m+2m w pierwszym periodzie. Sugerowane częstotliwości pracy to:
70154.0 FT8
70174.0 MSK144, FSK441
70160.0 SSB
50313.0 FT8
144354.0 FSK441
Ponadto w czasie mojej pracy na KF będzie pracował bikon MU/SP7VC i MJ/SP7VC na freq. 70159.0 MHz.

Zapraszam do łączności,

Przemek SP7VC

5. XIII Piknik Eterowy Koniaków 2018 już za nami

Dla organizatorów tegoroczny Piknik Eterowy rozpoczął się 13-go w piątek i był zarazem trzynastym spotkaniem krótkofalowców w Koniakowie. Cokolwiek by to miało oznaczać, to zbytnio się tym nie przejęliśmy i jak zawsze rrobiliśmy swoje - wg ustalonego planu.
Gospoda i Dom Wypoczynkowy Koronka są bowiem dla nas zawsze przyjazne a Uczestnicy niezawodni. W tym roku w DW "Koronka" spotkała nas miła niespodzianka w postaci nowo wybudowanego tarasu widokowego i ogromnego zadaszenia przed obiektem.
Pozwala to jeszcze bardziej uniezależnić się od wyjątkowo kapryśnej lipcowej pogody.

Tegoroczny Piknik Eterowy SP-OK-OM po raz pierwszy został objęty Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Śląskiego Wojciecha Saługi i po raz drugi patronatem Posłanki Ziemi Żywieckiej Małgorzaty Pępek. Było to możliwe ze względu na wielkie zaangażowanie krótkofalowców z Żywieckiego Klubu Krótkofalowców SP9PSB pod wodzą Józefa SQ9EJ w pracę amatorskich sieci ratunkowych i stałej współpracy z Wydziałem Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Żywcu.
Patronują nam od zawsze i wspomagają finansowo Zarząd OT-06 z siedzibą w Siemianowicach Śl. oraz Gminny Ośrodek Kultury w Istebnej, gdyż Piknik to także impreza towarzysząca XXII Dniom Gminy Istebna.

Pogoda nie była tragiczna, więc spora część uczestników Pikniku ze swoim sprzętem biwakowym przybyła do Koniakowa już w piątek.
Sobotnia rejestracja i przywitanie pierwszych gości już od wczesnych godzin rannych odbyło się za sprawą Józefa SQ9EJ Prezesa SP9PSB oraz klubowych kolegów.
Każdy z uczestników tradycyjnie już otrzymał okolicznościowy identyfikator XIII Pikniku.
Wystartowaliśmy tuż po godz. 10-tej jak zwykle hucznie. Tym razem nowość, bo z udziałem Kurkowego Bractwa Strzeleckiego z Cieszyna i ich zabytkowej armaty.
Dwukrotna salwa armatnia i wystrzał z karabinu czarnoprochowego oznaczały otwarcie pikniku. Henryk SP9FHZ przywitał uczestników i Gości oraz przedstawił dwudniowy program.
Skoro prawie wszyscy byliśmy przed budynkiem rKoronkir1;, więc do pamiątkowego grupowego zdjęcia ustawił nas fotograf z lokalnej gazety.

Pierwszym punktem programu było wręczenie Alfredowi SP9CTW Złotej Odznaki Honorowej Polskiego Związku Krótkofalowców przez Wiceprezesa PZK Tadeusza SP9HQJ oraz Prezesa Śląskiego OT PZK Marka SP9HTY. Obecny był również Janek SQ9DXT Wiceprezes OT-06 PZK.
Niezawodnie uczestniczył w Pikniku również Janek OK2BIQ z Tyry.
Z uczestnikami pikniku przywitali się też przebywający w SP: Bogdan DL7AKQ z małżonką.
Gościliśmy, jak co roku wielu znakomitych nadawców, więc nie sposób wszystkich wymienić.

W części prezentacyjnej Darek SP9ETE przedstawił dwuczęściową prezentację o krótkofalarstwie dla laików pt. rNadajesz to poznajeszr1; oraz rSzpieg z krainy deszczowcówr1;, które dedykowane były dla naszych gości niebędących krótkofalowcami.

Piotr SP9LVZ wpierw zaprezentował "Przemienniki cyfrowe DMR grupy BASR w Beskidach", następnie omówił temat "Amatorska łączność cyfrowa DMR". Ze względu na przystępne ceny tego sprzętu zainteresowanie łącznością cyfrową jest coraz większe.

Mirek SQ9JXF omówił praktyczne wykorzystanie amatorskich sieci ratunkowych. Ze względu na pracę zawodową oraz działalność krótkofalarską udało mu się znakomicie te tematy połączyć.
Z kolei Bronek SP9WZO przedstawił swoje bogate doświadczenia i zaprezentował sprzęt do łączności krótkofalarskich DMR w pasmie 70 cm. Efekty jego pracy w postaci setek dyplomów zdobytych za łączności cyfrowe doprawdy nas zaskoczyły. Dlatego też podzielił się doświadczeniem w sposobie zdobywania tych dyplomów.

Zarówno w sobotę jak i w niedzielę Janek SP9IFV udostępnił kolejną część swojego bogatego zbioru starych urządzeń odbiorczych i nadawczych. Postała z tego znakomita wystawa p.t. "RADIO RETRO" część 3. Była ona nagłośniona w lokalnych mediach, więc oglądali ją nie tylko uczestnicy pikniku. Widząc duże zainteresowanie Janek SP9IFV obiecał w przyszłym roku zaprezentować najstarsze radia samochodowe ze swojej kolekcji.

Marcin SQ9WRT, czyli firma AMTAK oferował, jak co roku okolicznościowe kubki piknikowe
no i przede wszystkim druk kart QSL.

Była też giełda sprzętowo-krótkofalarska, ale w tym roku prezentowała się raczej skromnie.
Przez cały czas trwania pikniku pracowała oczywiście radiostacja klubowa SP9PSB pod okolicznościowym znakiem z okazji 750-lecia Miasta Żywca.
Za sprawą Marka SP9HTY czynne było również Biuro QSL OT-06 PZK.
Oferowaliśmy także uczestnikom materiały informacyjne tj. ofertę turystyczną gmin "Beskidzkiej Piątki" oraz powiatu żywieckiego, które to wspomagają od lat organizację pikniku.

Zdecydowanym powodzeniem cieszyła się swojska pajda chleba ze smalcem
i ogórkiem małosolnym, co osobiście przygotowali koledzy z SP9PSB z Żywca.

Tak jak dwa lata temu termin pikniku przypadł na rozgrywki piłkarskie, czyli mecz o III miejsce Anglia - Belgia na MŚ Moskwa 2018. Utworzyliśmy więc znowu "Strefę kibica piknikowego".
I tym sportowym akcentem zakończyliśmy sobotni dzień spotkania.

No i nastała niedziela, kiedy dokładnie o godzinie 8-mej budzimy uczestników Pikniku gromkim wystrzałem, to brat kurkowy SP9FHZ.
Po śniadaniu tradycyjnie już miały miejsce rozgrywki sportowe w kategoriach: mężczyźni, kobiety i juniorzy. Wpierw odbył się turniej strzelecki z karabinu pneumatycznego, który prowadzili żywieccy krótkofalowcy z SP9PSB.
Kolejną ciekawą zabawę pelengacyjną, jak co roku prowadzili członkowie Klubu LOK SP9KJM
z Siemianowic, czyli Tadeusz SP9HQJ oraz Józef SP9FII.
Słoneczna pogoda i dobre nastroje sprawiły, że udało się przeprowadzić męską konkurencję przeciągania liny. Zwyciężyła grupa, do której należał Józef SQ9EJ Prezes SP9PSB.

Ok. 13-tej rozdaliśmy zwycięzcom naszego sportowego współzawodnictwa dyplomy i nagrody, po czym nastąpiło zamknięcie Pikniku Eterowego Koniaków 2018.
Dziękujemy sponsorom za udzielone wsparcie a Gościom za uczestnictwo.

Szanowne Koleżanki i Koledzy, do kolejnego zobaczenia w Koniakowie na XIV Pikniku Eterowym, gdzie w imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy już za niecały rok!

Henryk SP9FHZ i Józef SQ9EJ
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
SP2IW s.k.

W dniu 20 lipca br. opuścił nasze szeregi Ryszard Czerwiński SP2IW, Członek Honorowy Polskiego Związku Krótkofalowców, wielki DX-men oraz super telegrafista. Śp. Ryszard SP2IW był w latach 1984 - 2012 prezesem Bydgoskiego OT PZK, a przez ponad 20 lat do 2015 r. był prezesem Klubu Seniorów PZK czyli SPOTC, był członkiem i mężem zaufania SPDX Klubu. Był członkiem - założycielem Bydgoskiego Klubu Krótkofalowców SP2PBY działającego w Bydgoskim Oddziale PZK. Swoją rozwagą i zdolnościami dyplomatycznymi służył całemu środowisku krótkofalowców i potrafił załagodzić wiele konfliktów. Zawsze można było liczyć na Jego dobrą radę oraz pomoc. Wraz z Jego odejściem zmierza ku końcowi pewna epoka ludzi oddanych Polskiemu Związkowi Krótkofalowców, których bardzo trudno będzie zastąpić. Śp. Ryszard do końca zbierał i archiwizował wiele materiałów historycznych w tym życiorysy krótkofalowców.
Ryszardzie, będzie nam Ciebie bardzo brakowało. Odpoczywaj w pokoju.

Piotr SP2JMR
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SQ5ICY ex SQ2ICY s.k

Po ciężkiej chorobie na zawsze odszedł od nas Krzysztof Jaroszewicz SQ5ICY niegdyś zawodnik w amatorskiej radiolokacji sportowej (ARDF), a w latach 2010 -2016 ARDF Manager Polskiego Związku Krótkofalowców, współorganizator Mistrzostw 1 Regionu IARU w ARDF w 2007 r. w Bydgoszczy oraz w 2013 r. w Kudowie Zdroju.
Pogrzeb śp. Krzysztofa odbędzie się w dniu 2 sierpnia 2018 r. (czwartek) o godz. 13 na cmentarzu komunalnym przy ul. Wiślanej w Bydgoszczy.
Krzysztofie, odpoczywaj w pokoju,

Jacek SP2LQC & Piotr SP2JMR
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Redakcja Komunikatów dziękuje za przekazane materiały: Zygmuntowi SP5AYY, Jurkowi SP8TK, Henrykowi SP9FHZ, Józefowi SQ9EJ, Tadeuszowi SP6MRC, Przemkowi SP7VC, Jackowi SP2LQC

------------------------------------------------------------------------------------------
Materiały do komunikatu na kolejną środę powinny być przesłane nie później niż do wtorku, godz. 15:00. Prosimy je nadsyłać na adres: sp2jmr@pzk.org.pl,

W przypadku przesłania później mogą znaleźć się w następnym środowym komunikacie czyli za tydzień.
Teksty wymagające autoryzacji przed publikacją powinny być dostarczone przynajmniej 24 godziny wcześniej, czyli do poniedziałku, godz. 15:00.
________________________________________
Uwaga! Dostarczane do publikacji zdjęcia muszą mieć opisy oraz informację dotyczącą praw autorskich. W przypadku wizerunku osób małoletnich wymagana jest zgoda opiekunów ustawowych. Materiał fotograficzny należy dostarczać w postaci plików graficznych niezależnych od opisu tekstowego (osobne pliki).

Autor przekazując swój materiał do publikacji przenosi na Polski Związek Krótkofalowców (zwanego dalej Wydawcą) prawa autorskie do publikacji utworu w formie pisanej oraz jego rozpowszechniania za pomocą innych mediów, np. takich jak poczta elektroniczna i Internet. Tekstów nadesłanych nie zwracamy. Nadesłanie tekstu nie jest równoznaczne z jego opublikowaniem.
Komunikaty PZK są nadawane w każdą środę o godzinie 18:00 czasu lokalnego na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM.( z przerwą 01.07-31.08), a materiał w nich zawarty jest wykorzystywany przez redakcję " Krótkofalowca Polskiego"

Redakcja: Piotr Skrzypczak SP2JMR oraz Jerzy Gomoliszewski SP3SLU także czytający Komunikaty.