Komunikat PZK nr 28e/2018 z dnia 12.07.2018
Dodane przez sp2jmr dnia 2018-07-12 / 15:26
KOMUNIKAT Polskiego Związku Krótkofalowców
NR 28 e/2018 z dnia 12 lipca 2018 r.


Witamy wszystkich Słuchaczy i Odbiorców naszych cotygodniowych komunikatów.
W związku z okresem wakacyjnym. Wzorem lat ubiegłych od początku lipca do końca sierpnia nie będzie komunikatów czytanych. Komunikaty będą wydawane nieregularnie w formie elektronicznej i umieszczane na portalu PZK oraz rozsyłane na listę komunikatową. Będą to "nieregularniki".
Poniżej informacje o wydarzeniach, które dopiero nastąpią i ciekawostki z ostatniego okresu:

Mistrzostwa Świata IARU na falach krótkich czyli "IARU HF Championship" w 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości

To już po jutrze cały świat krótkofalarski ma swoje sportowe święto. Mistrzostwa IARU to specjalne zawody, w których współzawodniczą ze sobą reprezentacje krajów należących do IARU. Po za aspektem czysto sportowym najważniejszą jest masowość uczestnictwa w tych zawodach czyli udział jak największej ilości krótkofalowców z poszczególnych krajów. Chodzi o to, by każdy kto ma możliwość wyjścia w eter w czasie tych 24 godzin 14.07.18 godz. 12.00 UTC do 15.07.18 12.00 UTC był aktywny. Dodatkowym argumentem jest tu współzawodnictwo i fakt, że dla reprezentacji poszczególnych krajów tak samo w punktacji liczone są QSO ze stacjami z innych krajów jak z własnego. Czyli możemy sami sobie dawać punkty. Specyficzne współzawodnictwo jest testem na aktywność i poparcie naszych zawodników przez całe środowisko krótkofalowców SP.
Koleżanki i Koledzy Krótkofalowcy, bądźcie aktywni w Mistrzostwach, nawiązujcie łączności ze stacją SN0HQ, najlepiej na wszystkich pasmach na CW i SSB. Tym razem oprócz koszulek z napisem "Worked SN0HQ all stations 2018"r.- kapitan zespołu SN0HQ przewidział nagrody, które otrzymają niektóre stacje spośród tych pierwszej setki stacji zaliczających QSO z SN0HQ.
Dysponujemy znakomicie wyposażonymi stacjami oraz super zespołami operatorskimi i dzięki Waszej aktywności w 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości mamy szansę zająć miejsce w pierwszej trójce czyli znaleźć się na tzw. "pudle". Takie są także nasze aspiracje. Byłby to po za akcjami dyplomowymi nasz krótkofalarski wkład w obchody tej doniosłej rocznicy.

Do usłyszenia,

Włodek SP6EQZ Kapitan Zespołu SN0HQ & prezydium ZG PZK

1. Zmiana kont bankowych PZK

Jak już informowałem od 5 lipca br. wszystkie Oddziały PZK nie posiadające osobowości prawnej mają funkcjonujące konta w mBanku numery tych kont mają nast. moduł ..1140 1010 0000  .... .... .... .Podaję tą informację w komunikacie mając na względzie okres składkowy. Proszę wszystkich o sprawdzenie numerów kont w swoich Oddziałach Terenowych i o wpłatę na nowe konta. Stare czyli w BGŻ BNP Paribas już nie funkcjonują w żadnym Oddziale i ewentualne wpłaty będą zwracane.
Proszę Zarządy Oddziałów o jak najszybsze podanie nowych numerów kont na swoich stronach, rozesłanie do swoich członków oraz umieszczenie ich w portalu PZK w zakładce rorganizacja PZK- oddziały PZK on-line.

Odnośnie ZG PZK obydwa konta są aktywne zarówno nowe w mBanku jak i stare w BGŻ BNP Paribas, które pozostanie czynne do końca 2018 r.

Pozdrawiam, Marek Suwalski SP5LS skarbnik PZK

2. Zaproszenie na XIII Piknik Eterowy SP-OK-OM Koniaków 14-15 lipca 2018

Serdecznie zapraszamy w dniach 14 i 15 lipca 2018 (sobota, niedziela)
na: XIII Piknik Eterowy SP, OK i OM - Koniaków 2018.
Miejsce: Gospoda i Dom Wypoczynkowy "Koronka" w Koniakowie,
obok wzniesienia Koczy Zamek (wysokość 846 m n.p.m.) oraz punktu widokowego.

Szanowne Koleżanki i Koledzy krótkofalowcy, użytkownicy CB-radio
oraz sympatycy naszego radiowego hobby.
Wszystkich zainteresowanych, którzy chcą spędzić mile czas w gronie koleżanek, kolegów i przyjaciół będących pasjonatami radia i fal eteru serdecznie zapraszamy
do Koniakowa na trzynaste (sic!) już spotkanie krótkofalarskie.
Spotykamy się w Koniakowie od kilkunastu już lat w Domu Wypoczynkowym rKoronkar1; we wspaniałym prawie rodzinnym gronie w otoczeniu uroczego beskidzkiego krajobrazu.
Piknik Eterowy jest zarazem imprezą towarzyszącą XXII Dniom Gminy Istebna.

Udział w imprezie jest bezpłatny, zarówno dla wystawców jak i odwiedzających.
Istnieje możliwość zorganizowania własnego stoiska dającego możliwość zaprezentowania swojego klubu, firmy handlującej sprzętem radiowo-krótkofalarskim, zarówno nowym jak i używanym.
Oczekujemy również na dalsze ciekawe propozycje wykładów oraz prezentacji interesujących nasze krótkofalarskie środowisko takich jak: wyprawy krótkofalarskie, praca w terenie, akcje dyplomowe.
Zachęcamy również do ekspozycji własnych konstrukcji amatorskiego sprzętu oraz anten.
Organizatorzy zapewniają: ekran, rzutnik oraz nagłośnienie.

Rejestracja i przywitanie pierwszych gości: sobota od godz. 9-tej. Każdy uczestnik otrzyma okolicznościowy identyfikator, będący niejako potwierdzeniem udziału w Pikniku. Startujemy o godz. 10-tej, pewnie jak zwykle hucznie. I tutaj szykuje się niespodzianka ponieważ ramowy program spotkania na razie nie uległ zmianie.
Bliższe informacje dotyczące szczegółowego programu dostępne będą na stronie www.sp9psb.prv.pl oraz www.pzk.katowice.pl oraz na FB.

W sąsiedztwie parkingu udostępnione będą bezpłatne miejsca na przyczepy kempingowe oraz namioty. Impreza odbywa się prawie w całości "pod dachem", więc aż tak nie jesteśmy uzależnieni od aktualnej pogody.

Ze względów organizacyjnych zachęcamy do rejestrowania się poprzez wysłanie maila potwierdzającego swoje uczestnictwo na adres organizatora: sp9fhz@gmail.com

Do kolejnego zobaczenia w Koniakowie, gdzie zaprasza w imieniu Śląskiego Oddziału Terenowego PZK oraz Żywieckiego Klubu Krótkofalowców SP9PSB
Henryk SP9FHZ.

e-mail sp9fhz@gmail.com , tel. 502-286-600.

Koniaków, dnia 10.06.2018

3. ZLOT KRÓTKOFALOWCÓW "Pszczelnik 2018"

Myśliborski Klub łączności SP1PMY zaprasza Koleżanki i Kolegów w dniu 14 lipca 2018 r. do Myśliborza na VI ZLOT KRÓTKOFALOWCÓW "PSZCZELNIK 2018".
Tradycyjnie Zlot odbędzie się na terenie Ośrodka Harcerskiego przy ul. Szarych Szeregów (dojazd od ulicy Północnej).

OFICJALNE OTWARCIE ZLOTU 14.07.2017 r. godz. 10.00
W programie między innymi:

14.07.2018
- anteny i różne akcesoria - stoisko SP1BKS;
- konkurs RufzXP - przygotowany przez Tadeusza SP1RKR
- pokazy, konkursy (np. wiedzy o krótkofalarstwie, dx-owy itp);
- rejs katamaranem po jeziorze (o ile pogoda pozwoli)
- grochówka i catering (grill, napoje)
- ognisko

15.07.2018
- udział w oficjalnych obchodach 85 rocznicy przelotu przez Atlantyk i tragicznej śmierci litewskich lotników Stasysa Girenasa i Steponasa Dariusa przy pomniku w lesie pszczelnickim.

14 lipca 2018 r. na częstotliwości 145.550 MHz będzie pracowała radiostacja zlotowa SN85LOT.
Aby ułatwić organizatorom życie prosimy o zgłoszenie na stronie www.sp1pmy.qrz.pl swego udziału w zlocie.

Zlot jest ważną imprezą podkreślającą dobre relacje Litwy i Polski. Uczestniczyć w niej będą także krótkofalowcy litewscy, a w części oficjalnej 15 lipca prominentne osoby reprezentujące Litwę.

Info. Stefan SP1JJY organizator

4. GMINY POWIATU SKIERNIEWICKIEGO

Klub Łączności LOK SP7KMX w Skierniewicach zaprasza wszystkie koleżanki i kolegów do łączności w programie rGminy Powiatu Skierniewickiegor1;, w ramach którego stacja klubowa dokona w bieżącym oraz przyszłym roku kilkakrotnych aktywacji każdej z dziewięciu gmin powiatu skierniewickiego. Uświetniane w ten sposób będą lokalne w każdej z gmin uroczystości i festyny. W aktywacjach wykorzystanych zostanie także kilkanaście zlokalizowanych na obszarze gmin obiektów z programu World Flora Fauna oraz jeden Zamek. Program objęty został patronatem przez starostę powiatu skierniewickiego. Przygotowywana jest specjalna karta QSL, z uwzględnieniem podstawowych danych w odniesieniu do powiatu oraz poszczególnych gmin. Odzwierciedlać będzie dla każdego korespondenta informacje w zakresie przeprowadzonych łączności ze stacją SP7KMX, aktywującą kolejne gminy. Zapowiedzi odnośnie wypraw gminnych przedstawiane będą na stronach PGA oraz SPFF LogSearch.
w imieniu członków klubu SP7KMX

Cezary SP7MJX

5. III Subregionalne Zawody IARU Wola Góra lipiec 2018 r.

Kolejny już raz krótkofalowcy OT22 (SP1CNV, SP2CNW, SQ1GQC, SP1EXB, SP1GZF, SP1FJZ, SQ1GU, SQ2NIA) i wspierający nas gościnnie (SQ7JHQ, HF1D) spotkali się na Wolej Górze, najwyższym wzniesieniu województwa zachodniopomorskiego (219,2 m n.p.m.) przy 48 metrowej wieży widokowej należącej do Nadleśnictwa Połczyn Zdrój - tu kierujemy podziękowania dla Nadleśnictwa za udostępnienie wieży. Jest to teren Drawskiego Parku Krajobrazowego, obszar specjalnej ochrony ptaków "Ostoja Drawska" oraz teren krajobrazu chronionego "Pojezierze Drawskie".
Wyjazd w piątek 6.07 godz. 13:30, z Koszalina. Samochody załadowane antenami i niezbędnym wyposażeniem na taką wyprawę. Po przyjeździe na miejsce transport sprzętu na wieżę, montaż anten, przygotowanie stanowiska do pracy na ostatnim piętrze wieży, uruchomienie sprzętu radiowego i komputerowego. Wieczorem kolacja przy grillu i rozmowy w miłej koleżeńskiej atmosferze.
Sprzęt na pasmo 144 MHz: 3 systemy antenowe, każdy po 4 anteny 4 el. DK7ZB ustawione w strategicznych kierunkach, oraz antena obrotowa 7-el Yagi DK7ZB, trx TS2000, LNA i wzmacniacz tranzystorowy o mocy 1 kW. Na 1296 MHz: TS2000 z anteną 26 el. DJ9BV. Program logujący N1MM. Podgląd widma na oddzielnym komputerze.
Wyniki: na 144 MHz 197 qso, ponad 82 tys. punktów, odx 1038 km G5LK/p, średnia 416 km/qso. Na 23cm 10 qso, ponad 2800 pkt. Odx 549 km OM3KII.
Warunki na 2m oceniamy jako dość dobre, aczkolwiek zmienne, w zależności od pory dnia i kierunku. Część odbiorcza pracowała bez zarzutu i co ciekawe wzrost poziomu szumów z anten ustawionych na kierunek słońca był wyraźnie zauważalny. Stresujące było to, że słysząc stacje HA, OM, OE, z południa DL, robiące stacje w F, I, G, 9A, nie można się było dowołać poprzez ich lokalny qrm, mimo dużej mocy 1kW. Ogromna większość łączności to było wołanie innych stacji, niewielka jako odpowiedzi na nasze CQ.
Pracę na 23 cm potraktowaliśmy eksperymentalnie, tym bardziej cieszą nawiązane łączności.
Sprzęt sprawował się bez zastrzeżeń, dopracowany przez Jacka SP1CNV, Janusza SP2CNW i Pawła SQ1GQC. Piotr SQ7JHQ zadbał o lokalną sieć komputerową i sprawną łączność internetową. Wzmacniacz Andrzeja SQ1GU pracował znakomicie. Jurek HF1D przetestował sprzęt na 10 GHz. Były też drobne wypadki. Wiatr uszkodził mikrofalową antenę Jacka SP1CNV, a dron Adama SP1EXB zderzył się z drzewem.
Piotr SP1GZF dbał o przygotowanie posiłków, karkówka upieczona na grillu smakowała wybornie. Apetyt dopisywał wszystkim uczestnikom i na nic nie zdała się przezorna ostrożność Jurka SQ2NIA, który w obawie, że po obfitym posiłku, trudniej będzie wchodzić na wieżę skromnie zrobił zakupy. Trzeba było uzupełnić zasoby żywnościowe, a wchodzenie na wieżę, czyli pokonanie 227 stopni nie sprawiało problemów.
Pogoda dopisała, atmosfera spotkania również ciepła. Interesujące rozmowy na wiele tematów, wymiana poglądów, doświadczeń dotyczących naszego hobby.
Wyprawę uważamy za udaną, ważny jest wynik w zawodach, sprawdzenie sprzętu, nowych rozwiązań lecz chyba najbardziej istotny jest fakt, że spotyka się grupa pasjonatów. Nikogo nie trzeba zachęcać, nie zniechęca trud transportu na wieżę sprzętu, anten, spanie w polowych warunkach. Nie liczy się wiek, wszyscy czujemy się młodzi i tworzymy grupę, która doskonale rozumie się.

Jurek SQ2NIA

6. ZAPROSZENIE

Andrzej SP9KR napisał: "Po powrocie z Niemiec z WRTC do Krakowa przyjeżdżają ze mną koledzy z USA i będą mieszkali u mnie. Moi goście to:
K1CC - Ryszard
W1UE - Denis. autor popularnej YCCC skrzynki sterującej dla systemu SO2R (lub nawet SO4R), więc jeśli ktoś ma taką, to Denis z pewnością będzie mógł odpowiedzieć na każde pytanie w tym temacie.
W1VE - Gerald (wspaniała historia jego startów w zawodach. Polecam przeczytać jego opis na qrz.com)
K1VR - Fred Prawnik z wykształcenia. Wspaniały contest operator. To będzie jego druga wizyta u mnie.
NJ1F - XYL - Brian wraz z żoną.
VE4EA + XYL - Cary z żoną Marion. To będzie już ich trzecia wizyta w Krakowie.
Razem stanowimy 8 osobową grupę krótkofalowców gotowych do wymiany doświadczeń oraz dyskusji o naszym pięknym hobby.

W godzinach rannych dnia 21 lipca będziemy zwiedzać Kraków, a potem
Po wycieczce zapraszamy chętnych na spotkanie z nami tego samego dnia to jest w sobotę 21 lipca o godz. 17:00 w restauracji Hawełka przy Rynku Głównym na rogu Św. Anny i Wiślnej.
Chcemy poprostu posiedzieć i pogadać przy piwku.

Zaproszenie drugie.

Zapraszam wszystkich chętnych następnego dnia to jest w niedziele 22 lipca na godz. 18:00 na grilla z nami w mojej posiadłości w Nieporazie, ul. Sąsiedzka 1.
Tel. 600 414 173
Jeśli chcesz się dołożyć z kiełbaską, karkówką lub z czymkolwiek innym, będzie to mile widziane. Trunki też na własny koszt.
Praca z mojej stacji możliwa dla chętnych.

Proszę o zgłoszenia na mój adres mailowy: sp9kr@wp.pl

Żony lub osoby towarzyszące mile widziane.

Pozdrawiam
Andrzej SP9KR"

7. Skrócony spis treści Świata Radio 8/2018

AKTUALNOŚCI: Wiadomości DX-owe dla krótkofalowców, Zawody
TEST: FT-817 kontra FT-818
PREZENTACJA: Nadajnik i odbiornik optyczny, Nowinki techniczne ŁOŚ 2018
ŁĄCZNOŚĆ: TRCN Babice Boernerowo
ŚWIAT KF/UKF: Z życia klubów i oddziałów PZK
WYWIAD: Zmierzam do uruchomienia stacji Remote
HOBBY: Odbiornik SSB Daniel, Generator dwusygnałowy SP1CWL
DIGEST: Nowe kierunki w radiotechnice
FORUM CZYTELNIKÓW: Porady, Listy
RYNEK I GIEŁDA

8. KRÓTKOFALOWIEC POLSKI 8/2018

Podziękowania dla QSL Managerów SP9
SPEmCom na "HamFeście"
Bachorze 2018
SP2PBM na III Pikniku Organizacji Pozarządowych
SP9KDU na Industriadzie

__________________________________________________________________________
Redakcja Komunikatów dziękuję za przekazane materiały: Andrzejowi SP9KR, Jurkowi SQ2NIA, Cezaremu SP7MJX, Stefanowi SP1JJY, Henrykowi SP9FHZ, Włodkowi SP6EQZ, Markowi SP5LS, Andrzejowi SP5AHT.

Materiały do komunikatu na kolejną środę powinny być przesłane nie później niż do wtorku, godz. 15:00. Prosimy je nadsyłać na adres: sp2jmr@pzk.org.pl ,

W przypadku przesłania później mogą znaleźć się w następnym środowym komunikacie czyli za tydzień.
Teksty wymagające autoryzacji przed publikacją powinny być dostarczone przynajmniej 24 godziny wcześniej, czyli do poniedziałku, godz. 15:00.
________________________________________
Uwaga! Dostarczane do publikacji zdjęcia muszą mieć opisy oraz informację dotyczącą praw autorskich. W przypadku wizerunku osób małoletnich wymagana jest zgoda opiekunów ustawowych. Materiał fotograficzny należy dostarczać w postaci plików graficznych niezależnych od opisu tekstowego (osobne pliki).

Autor przekazując swój materiał do publikacji przenosi na Polski Związek Krótkofalowców (zwanego dalej Wydawcą) prawa autorskie do publikacji utworu w formie pisanej oraz jego rozpowszechniania za pomocą innych mediów, np. takich jak poczta elektroniczna i Internet. Tekstów nadesłanych nie zwracamy. Nadesłanie tekstu nie jest równoznaczne z jego opublikowaniem.
Komunikaty PZK są nadawane w każdą środę o godzinie 18:00 czasu lokalnego na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM.( z przerwą 01.07-31.08), a materiał w nich zawarty jest wykorzystywany przez redakcję " Krótkofalowca Polskiego"

Redakcja: Piotr Skrzypczak SP2JMR oraz Jerzy Gomoliszewski SP3SLU także czytający Komunikaty.