Informacja o WRTC 2018
Dodane przez SP5ELA dnia 2018-06-11 / 13:33
Pozostał 1 miesiąc do zawodów WRTC 2018 w Niemczech w dniach 11-16 lipca 2018 r. Są to Mistrzostwa Świata Drużyn Radiowych. Ja piszący te słowa Wiesław SP4Z będę miał przyjemność i obowiązek sędziowania jednej z 63 dwuosobowych drużyn przyjeżdzających z całego świata do miejscowości Lutherstadt-Wittenberga - około 100 km na południowy zachód od Berlina. Zawodnicy WRTC zostali wyłonieni w 3 letnich kwalifikacjach w oparciu o wyniki najbardziej popularnych zawodów krótkofalarskich jak CQ WW, CQ WPX, ARRL DX, Russian DX Contest i innych. Wszystkie Teamy będą pracować przez 24 godziny w zawodach IARU Contest emisjami CW i SSB, w tych samych warunkach antenowych i w stylu portable. Podstawowe wyposażenie stanowiska to: namiot ze stolikami, krzesłami i oświetleniem, generator prądu, maszt z anteną Spiderbeam na 20-15-10m i dipolem na 40m ulokowanym na tej samej antenie wzdłuż boomu oraz antena INV Vee na 80m podczepiona do masztu. Nie nadaje się na 160m. Jednym z technicznych elementów wyposażenia to dwutorowy miernik mocy, który pozwoli na bezpośredni pomiar mocy obu nadajników, która nie może przekroczyć 100W output.

Zawodnicy będą używać swoich radiostacji i dodatkowych elementów wyposażenia między innymi komputerów do logowania QSO czy filtrów pozwalających na jednoczesne używanie tej samej anteny przez obie stacje (tzw. Triplexer). Poszczególne stanowiska będą zbudowane na dwa dni przed zawodami (początek IARU Contest to 14 lipca 2018 godz. 12:00 UTC) przez wolontariuszy i rozmontowane zaraz po zakończeniu zawodów. Zawodnicy będą ustawiać swój sprzęt w piątek przed zawodami po wylosowaniu stanowisk. Lokalizacja stanowisk będzie na bardzo płaskim terenie w promieniu około 30 km na wschód od Wittenberga. Bardzo dużo informacji jest na samej stronie WRTC, do odwiedzenia której serdecznie zapraszam:

http://www.wrtc2018.de/index.php/en/#

Rola sędziego polega na nieustannej obserwacji pracy drużyny poprzez podsłuchiwanie ich pracy (powiedzmy - stereo), kontroli mocy nadajników stacji - generalnie przestrzeganiu regulaminu WRTC. Pragnę podkreślić, że obaj zawodnicy na swoim stanowisku mogą nadawać jednocześnie, ale na dwóch różnych pasmach. Nie można nadawać na tym samym paśmie co partner nawet inną emisją - to jest zabronione.

http://www.wrtc2018.de/images/PDF/wrtc2018_CompetitionRules_20180111.pdf

Ze swej strony pragnę zachęcić wszystkich polskich krótkofalowców i nie tylko, tych z małymi - antenami-patykami i tych z "grabiami" do wzięcia udziału w zawodach IARU, nawet symbolicznie. Organizatorzy przygotowali bardzo ciekawe współzawodnictwa dla każdego uczestnika IARU Contest wołających stacje WRTC. Znaki tych stacji będą ogłoszone w dniu otwarciu WRTC we czwartek 12 lipca wieczorem. Współzawodnictwa polegają na:

- zrobieniu przynajmniej 1 QSO z każdą stacją WRTC bez względu na pasmo i emisję (WAWRTC),

- zrobieniu wszystkich 63 stacji WRTC tak szybko jak to możliwe bez względu na moment rozpoczęcia nadawania w zawodach IARU (WRTC Sprint) - liczy się czas na wykonanie tego zadania. Zwycięzcy będę wyłonieni z każdego regionu ustalonego dla eliminacji WRTC (Polska jest w grupie z krajami: Mołdawia, Białoruś, Węgry, Austria, Czechy, Słowacja i Ukraina),

- zrobieniu QSO z jak największą ilością stacji WRTC w całych zawodach IARU (WRTC Most QSOs) czyli63 stacje / 5 pasm / 2 emisje CW+SSB - daje to maks 630 QSO. Zwycięzca z każdego regionu otrzyma nagrodę specjalną,

- zrobieniu QSO ze stacjami WRTC, które dadzą największą liczbę kilometrów za odległość od stacji WRTC do uczestnika z danego regionu (WRTC 2018 Distance Challenge). Ważne abyśmy wysyłając log podali swój lokator w nagłówku pliku Cabrillo w polu LOCATION, np. LOCATION KO12KX,

- wsparciu sędziów WRTC (Assitant Judge) - aby wylosować nagrody specjalne należy swój log wysłać do organizatorów do godziny 18:00 UTC w niedzielę 15 lipca 2018 czyli w 6 godzin po zawodach.

BARDZO WAŻNE: Termin wysłania logów dotyczy również wszystkich wyżej opisanych współzawodnictw.

Logi można wysłać na adres do ARRL wg regulaminu IARU Contest: http://contest-log-submission.arrl.org/
lub do organizatorów WRTC - adres podany będzie później przed zawodami.

Rola sędziego na WRTC wykluczyła mnie ze startu w reprezentacji Polski pod SN0HQ w kategorii stacji HQ - organizacji narodowych związków krótkofalarskich (HQ-PZK) w IARU Contest. Udostępniam jednak swoją stację na czas IARU Contest jako stacja rezerwowa dla pasma 40m i 15m. I w tym miejscu bardzo proszę Was wszystkich krótkofalowców z SP i spoza SP abyście również wołali naszą stację SN0HQ na wszystkich pasmach i emisjach. Mobilizacja reprezentacji SN0HQ jest duża i mam nadzieję, że SN0HQ będzie na "Pudle" Za QSO z 12 stacjami przewidziana jest koszulka SN0HQ.

Wracając do WRTC zachęcam do wsparcia tej największej krótkofalarskiej imprezy związanej z Contestingiem. Wystarczy przesłać/wpłacić kilka EURO najprościej systemem Paypall na rzecz WRTC:

dla wpłat z poza USA: spende@wrtc2018.de

dla wpłat z USA: WRTC2018@wwrof.org

Wszelkie informacje o sponsoringu są tutaj: http://www.wrtc2018.de/index.php/en/sponsors

W tym najbliższym czasie aż do zawodów WRTC będę starał na bieżąco publikować/tłumaczyć informacje o przygotowaniach do zawodów jak i relacje z miejsca imprezy wraz z linkiem do fotografii. Powyższa informacja będzie informacją stała umieszczaną pod tłumaczeniem ostatniej wiadomości z WRTC.

Będę dumny słyszeć stacje SP wołające sędziowaną przeze mnie drużynę!!!

73 Wiesław SP4Z


Poniżej tłumaczenie jednej z ostatnich wiadomości ze strony WRTC - dotyczy lokalizacji stacji:

http://www.wrtc2018.de/index.php/en/presse-2/pressemitteilungen-2/303-no-signs-of-interference-all-sites-are-well-suited


Wittenberga, 30 maja 2018 r.


Tytuł: Wszystkie stanowiska są sprawdzone - brak oznak zakłóceń.

Wszystkie stanowiska zostały ostatecznie sprawdzone pod kątem topografii terenu jak i problemu zakłóceń radiowych. Sprawdzenia dokonali Ulrich DJ2YA i Frank DM5WF na 80 stanowiskach, które można wykorzystać w WRTC w rejonie Muehlberga, Jessen i Jueterbog. Urlich stwierdził: "Podczas pomiaru teodolitem teren wznosił się nie wyżej jak na 1% przewyższenia w odniesieniu do horyzontu. Dodatkowo upewniliśmy się, że Strefa Fresnela wokół anten będzie równa a przestrzeń propagacji pozbawiona jest przeszkód. Frank dodał, że 5 stanowisk nie spełniło naszych kryteriów i zostaną wykorzystane inne lokalizacje rezerwowe. Teren został dopasowany specjalnie do łączności z Ameryką Północną z dużą ilością potencjalnych DX-owych QSO". Pomiarowców wspomagali Thron DL8UAT, Wolfgang DL2RSF i Andreas DK4WA.

Oprócz sprawdzenia topografii terenu, stanowiska zostały sprawdzone od strony wpływu na poziom zakłóceń linii wysokiego napięcia, siłowni wiatrowych czy linii kolejowych. Stanowiska zostały dokładnie sprawdzone z użyciem transceivera IC7300 i aktywnej anteny (specjalnie zbudowanej do pomiaru poziomu zakłóceń przez Joerga DL2NI), zwłaszcza tam gdzie linie wysokiego napięcia przebiegały co najmniej 500 m od stanowisk.

Ulrich wspomniał, że nie było to łatwe zadanie w ponad 30 stopniowym upale, a napotkani w czasie pomiarów ludzie wyrażali zdziwienie widząc samochód z umieszczonymi na dachu urządzeniami. Zaplanowane lokalizacje stanowisk WRTC są oddalone od siebie w odległości co najmniej 1000 m. Pomiary zajęły 3 dni i pokonano ponad 600 km.

Te działania pokazują dokładnie ile terenu raz pracy jest potrzebne aby sprostać wyzwaniu zapewnienia równych szans dla wszystkich teamów WRTC. Wydaje się, że wybrany do WRTC rejon równiny polodowcowej położony na wschód od Wittenberga pozwala to osiągnąć. Do wspaniałej imprezy WRTC zostało już 40 dni.

Info: Wiesław SP4Z