Gajów 2018
Dodane przez SP9NJ dnia 2018-06-10 / 19:06
Jak co roku, od czwartku do niedzieli (7-10. bm.) w Gajowie odbyło się spotkanie fascynatów łączności mikrofalowych i UKF typu EME, zorganizowane przez Staszka SP6MLK i jego drużynę znaną jako OKK SP UKF.
W spotkaniu miałem przyjemność uczestniczyć wraz z Prezesem PZK Waldemarem 3Z6AEF, od piątkowego popołudnia.

Piątek upłynął pod znakiem prelekcji i eksperymentów na "górce", gdzie zarówno w jednym, jak i drugim miejscu liczba zainteresowanych nie spadała poniżej kilkunastu naraz. Zaskoczeniem mogły być stosunkowo duże ekipy z Niemiec i Czech, a także obecność kolegów z Kaliningradu (Aleksander RA2FGG), Szwajcarii (Dominique HB9BBD) i Belgii (Eddy ON7UN). Były eksperymenty beaconowe, wykłady min. o tym, jak nie należy robić ekspedycji ;) Wieczorem zameldowała się kolejna grupa uczestników i w szerokim gronie rozwinęły się dyskusje na tematy wszelakie, które zostały ucięte dopiero przez wstające Słonko.

W sobotę, od samego rana rozpoczęły się kolejne wykłady, a dość spora już liczba uczestników prowadziła zajęcia w podgrupach w ogródku. Sympozjalna "górka" okupowana była cały czas, a szczególną uwagę przyciągnęły łaczności ze stacjonującym - w nie tak bliskich okolicach, bo już w innym kwadracie - Bogusiem SQ9KPA, prowadzone na 4mm dzięki uprzejmości Manfreda DB9SB. W trakcie Sympozjum udało się także zorganizować ekspedycję międzynarodową do znajdujących się w odległości ok. 600 metrów Czech i przez chwilę czynna była na 2m stacja OK/SP9NJ.

Co mogło dziwić (i autora osobiście zdziwiło), była wyjątkowa otwartość uczestników, w szczególności starych wyjadaczy, na bardziej - i kompletnie - "zielonych". Jako Koordynator PZK ds. Sportu mogłem skonsultować się z tą grupą hobbystów w kwestii ich oczekiwań, marzeń dot. usprawnienia współpracy i popularyzacji tego dość niszowego fragmentu krótkofalarstwa. Dziekuję w szczególności Piotrkowi SP7OGP i Waldkowi SP6EUA za cierpliwe objaśnianie niuansów i zaprezentowanie pomysłów, co - mam nadzieje - poskutkuje szerszą współpracą między OKK SP UKF (stowarzyszenie ECRA "Góra Chełmiec") i PZK, oraz zapewnieniem większych udogodnień dla wszelkiej maści "ultrasów" na platformie logSP PZK. Plany dot. szeroko pojętego maratonu UKF+ zostały nakreślone i od 2019 powinna ruszyć akcja aktywizująca, przynosząca satysfakcję zarówno wyczynowym big-gunom, jak i zupełnie początkującym radioamatorom z pięciowatowym Bałwankiem. Cieszy mnie, że takie inicjatywy mogą być wspierane i konsultowane w tak doborowym i doświadczonym towarzystwie, jak uczestnicy Sympozjum, bez zbędnych niesnasek i forsowania "jedynie słusznej opcji". To duże ułatwienie dla "wiodącej", mieć realne, nie tylko papierowe wsparcie doświadczonych "ultrasów". Miejmy nadzieję, że wszystkie grupy interesu przyjmą podobną politykę współpracy.

Spike SP9NJ
Koordynator PZK ds. Sportu