Komunikat PZK nr 23/2018 z dnia 06.06.2018
Dodane przez sp2jmr dnia 2018-06-06 / 19:34
KOMUNIKAT Polskiego Związku Krótkofalowców
NR 23/2018 z dnia 6 czerwca 2018 r.Witamy wszystkich Słuchaczy i Odbiorców naszych cotygodniowych komunikatów. Poniżej informacje i ciekawostki z ostatniego okresu:


1. Hamfest Friedrichshafen 2018

W tegorocznych targach Ham Radio we Friedrichshafen uczestniczyła ekipa Polskiego Związku Krótkofalowców w składzie: Jerzy SP7CBG, Paweł SP7TEV, Krzysztof SP7WME, Michał SP9XWM i Waldemar 3Z6AEF, wspomagana przez Łukasza SQ7BFS, Pawła SP7NJ oraz Krzysztofa SP6JIU, którzy prezentowali polskie konstrukcje radioamatorskie (TRX-y Skorpion, Kaefelek, OMEGA+, Husarek i inne urządzenia). Nasze stoisko na Ham Radio 2018 odwiedziło kilkaset osób, a do dziennika wpisało się ponad 300. Odwiedzający zainteresowani byli głównie wystawianymi urządzeniami polskich krótkofalowców, w tym szczególnie TRX-em OMEGA+. Pomysł zorganizowania takiej mini-wystawy okazał się "strzałem w dziesiątkę"! Chwalono także wystrój i organizację polskiego stoiska - tu podziękowania należą się Romanowi SP9MRN, który całość przygotował, ale ze względów osobistych nie mógł uczestniczyć w targach.
Oczywiście poza obsługą stoiska, udzielaniem odpowiedzi zwiedzającym, częstowaniem "krówkami PZK" i rozdawaniem buttonów ze związkowym logo, uczestniczyliśmy w kilku spotkaniach grup roboczych - o tym szerzej napisze Paweł SP7TEV w swoim osobnym sprawozdaniu, które będzie dostępne na Portalu PZK. Wspomnijmy tylko o dużym wrażeniu, jakie zrobiła prezentacja polskich sieci EmCom, przedstawiona przez kolegów Michała SP9XWM i Krzysztofa SP7WME na tematycznym spotkaniu grup EmCom. Informacje z kolejnych dni targowych ukazywały się na Facebooku. Wersja z kilkoma zdjęciami została rozesłana do Oddziałów Terenowych PZK. Więcej informacji i fotoreportaż ukaże się w Krótkofalowcu Polskim nr 7/2018.

Serdecznie dziękuję całej ekipie obsługującej stoisko Polskiego Związku Krótkofalowców na Ham Radio 2018. Dziękuję również kolegom Tomaszowi SP5CCC i Leszkowi SP6CIK, którzy jak zwykle wspierali nas w trudnych chwilach, kiedy to odwiedzających było b. dużo. Dziękuję również wszystkim odwiedzającym za miłe słowa i wpisy do dziennika. Do zobaczenia za rok we Friedrichshafen!

Waldemar 3Z6AEF, Prezes PZK

2. Bachorze 2018 czyli 5 spotkanie krótkofalowców Polski północnej i nie tylko

Od soboty 8 do niedzieli 10 czerwca 2018 r. odbędzie się po raz piąty organizowane przez sześć Oddziałów Terenowych PZK Polski północnej spotkanie krótkofalowców w Bachorzu koło Chojnic. Dniem głównym spotkania jest sobota.

Spotkania mają od początku ich organizacji charakter otwarty. Przeznaczone są nie tylko dla członków PZK i ich rodzin, ale także dla osób zainteresowanych krótkofalarstwem jako szeroko pojętym hobby związanym z prowadzeniem łączności radiowych i aspektami techniczno-organizacyjnymi z tym związanymi. Dlatego zapraszamy wszystkich zainteresowanych do ośrodka wypoczynkowego "Natura". Trudno nie trafić, bo to jedyny ośrodek wypoczynkowy w Bachorzu.

Sekretariat w sobotę czynny będzie od 9.00, początek oficjalny imprezy o 11.00. Osoby przyjeżdżające w piątek kwaterują się w biurze ośrodka, formalności spotkaniowe dopełniają w sobotę.

UWAGA! Termin wpłat minął 4 czerwca. Po tym terminie prosimy o kontakt z Piotrem SP2LQP przed dokonaniem wpłaty. Adres e-mail: sp2lqp@gmail.com , tel. 510 530 902 !!!!!
Opłaty (dzieci do lat 4 bezpłatnie, od 5 do 12 lat 50% zniżki na posiłki):

dla nocujących
- pobyt od piątku od 17, wyjazd w sobotę (bez kolacji), wyżywienie kolacja piątek, śniadanie i obiad w sobotę - 100 zł, za dziecko 5-12 - 70 zł;
- pobyt od soboty do niedzieli, 3 posiłki (obiad, kolacja w sobotę, śniadanie w niedzielę) - 100 zł, za dziecko 5-12 - 70 zł;
- pobyt od piątku do niedzieli + 6 posiłków - 200 zł, za dziecko 5-12 - 140 zł.
- ognisko w sobotę wieczorem - od osoby 15 zł (nie ma podziału opłaty na dorosły/dziecko).

dla przyjeżdżających tylko na sobotę i wykupujących posiłek
- obiad - 25 zł, dziecko 12,50
- kolacja - 18 zł, dziecko 9

Wpłat, z wyraźnym zaznaczeniem za co i za ile osób dokona jest wpłata, proszę dokonywać na konto:

Centrum Turystyczne Cadet s.c.
48 1020 1967 0000 8402 0073 6603 (PKO BP)

W momencie rejestracji będziemy pobierali od osoby dorosłej w sekretariacie (przy wydaniu identyfikatora) wpisowe 3 zł. Od dzieci nie pobieramy wpisowego.

Organizatorzy zapewnią kawę i herbatę. Napoje bardziej wyszukane lub mocniejsze uczestnicy zapewniają sobie sami. Będziemy mieli apteczkę pierwszej pomocy dla spragnionych, ale w bardzo ograniczonym zakresie.

Prośba z mojej strony (czyli SP2LQP) - kto dokona wpłaty - proszę przesłać informację na adres mailowy: mskbachorze@gmail.com

Ułatwi to przygotowanie list oraz można kierować prośby co do kwaterowania. Zakładamy, że kto dokona wpłaty za kilka osób, jest zainteresowany nocowaniem w jednym pokoju lub w pokojach sąsiadujących. Generalnie mamy pokoje dwuosobowe, ale w takim pokoju są w sumie 4 miejsca (piętrowe łóżka - choć nie chcemy osób dorosłych ganiać po wysokościach, stąd po dwie osoby w pokoju; ale jak kto na własną prośbę i ryzyko chce spać na pięterku - wolna wola). Kto był w latach poprzednich, wie o co chodzi.

Godziny posiłków:
piątek - kolacja 19.00
sobota - śniadanie 8.00-9.00, obiad 14.00-15.00, kolacja 19.00-20.00, ognisko 21.00
niedziela - śniadanie 9.00-9.30

Ośrodek opuszczamy do godziny 11.00

Tematy prelekcji:
1) SP3UY + team, Transceiver SDR - budowa i prezentacja działającego urządzenia.
2) SP2RTA, Stacja remote - praktyczne rozwiązanie (instalacja, konfiguracja, praca w czasie spotkania, czyli to o czym mówimy - działa!).
3) SQ2EEQ & SP2KMH, Czy Joe Taylor K1JT, laureat Nagrody Nobla i znany wszystkim przyjaciel krótkofalowców, przypadkowo zniszczył radio amatorskie? (O emisjach cyfrowych, m.in JT65)
4) SP2GCH, Wykorzystanie urządzeń Microtic w zastosowaniach krótkofalarskich. Stacja pogodowa SR2WXCZ.
5) SP2TMT team, Praktyczne udzielanie pierwszej pomocy (instruktaż i ćwiczenia z fantomem).
Może SP2GK da się namówić na przedstawienie krótkiego sprawozdania nt."Moja walka z hex beamem - jak antena od SP7IDX stanęła na dachu".

Poza tym SP1C zapewni możliwość sprawdzenia się w odbiorze CW (mały konkurs z nagrodą dla najlepszego od organizatorów MSK).
Będzie Leszek SP1BKS. Jak kto chce przywieźć jakieś graty i sprzedać - proszę bardzo, giełdę przewidujemy.
Zapraszamy - w imieniu organizatorów - Piotr SP2LQP

Pozdrowienia, Piotr Eichler SP2LQP

3. Zawody z okazji Dnia Dziecka w Zaczerniu

Zapraszam do lektury i obejrzenia zdjęć ze startu w zawodach. Relacja przedstawia młodych krótkofalowców z klubu SP8POP podczas pracy na radiostacji. Relacja i zdjęcia warte zapoznania się. Jest to znakomity przykład pracy z młodzieżą. Link poniżej:
http://sp8pop.zaczernie.pl/relacja-z-zawodow-dzien-dziecka-2018/
Relację przygotował Piotr SP8MRD.

Info. SP2JMR

4. Informacja o plenerowym spotkaniu integracyjnym klubu SP9PEW

Tradycyjnie jak i w latach poprzednich w dniu 2.06.2018 r. r. na śródleśnej polanie przy Leśniczówce Lubliniec członkowie naszego klubu oraz koledzy krótkofalowcy z wielu miejscowości w kraju spotkali się na plenerowym spotkaniu rSPOTKANIE NA LEŚNEJ POLANIEr1; zorganizowanym przez klub SP9PEW.
Spotkanie rozpoczęło się o godz. 9.00 od zainstalowania radiostacji KF przez Eligiusza SP9LLS.
W spotkaniu z ramienia naszego klubu udział wzięli: SP9TDX, UNK, LLS, RTK, CWF, FJJ, DHY, LWN, SQ9FMZ, SQ9FVG, SQ9FVE, SO6AHZ, SO9DXN, SP9-06-127, któremu Prezes OT 06 wręczył licencję nasłuchowca.

Swoją obecnością spotkanie zaszczycili m.in: Wiceprezes PZK - Tadeusz SP9HQJ, Prezes OT06 PZK - Marek SP9HTY, Sekretarz OT06 PZK - Jan SQ9DXT, Burmistrz Lublińca r11; Edward MANIURA, przedstawiciele Nadleśnictwa Lubliniec oraz wielu kolegów krótkofalowców i sympatyków radia. Niektórzy przybyli ze swoimi rodzinami, co się bardzo chwali. Najmłodsza uczestniczka liczyła sobie 5 lat. Gościli członków następujących klubów PZK: SP9ZPS, SP9PNB, SP9KJM, SP9KDU, SP9KDA, SP9PKS, SP6WZR.

Zarząd Klubu SP9PEW uhonorował dyplomami za pomoc i wsparcie w organizacji spotkania Burmistrza Lublińca, Starostę Lublinieckiego, Nadleśniczego i przedstawicieli Nadleśnictwa Lubliniec. Instytucje te przekazały nam wiele ładnych upominków które zostały wręczone uczestnikom spotkania.

Przez cały czas czynny był rszwedzki stółr1; oraz ognisko i grill. Nadwornymi kucharzami byli Dominik SO9DXN oraz przybyłe na spotkanie panie. Spisali się świetnie. Nic nie rprzypalilir1;.
Ale chyba największym powodzeniem cieszyło się swojskie danie w postaci rpajdy chleba ze smalcem i ogórkiemr1; oraz fasolka po bretońsku. Wszystkim smakowało i nikomu nie zaszkodziło.

W trakcie spotkania odbyły się zawody strzeleckie z broni pneumatycznej w kategorii HAM, YL i JUNIOR. Niektórzy zawodnicy osiągnęli imponujące wyniki. Ale nie chodziło o wyniki, tylko o wspaniałą zabawę. Zawody prowadzili Damian SQ9FMZ, Tomek SQ9FVE oraz Kasia jako sekretarka.
Zwycięzcy otrzymali cenne nagrody i dyplomy, a wszystkie dzieci prezenty i dyplomy.

Mariusz SP9TDX zaprezentował bogatą kolekcję kluczy telegraficznych. Wzbudziło to wielkie zainteresowanie uczestników spotkania.

Ponadto wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali upominki w postaci materiałów promujących Ziemię Lubliniecką. Było to możliwe dzięki Starostwu Lublinieckiemu, Urzędowi Miasta Lubliniec, Zespołowi Parków Krajobrazowych Woj. Śląskiego r11; Biuro w Kalinie i Nadleśnictwu Lubliniec, za co serdecznie dziękujemy.
Każdy z uczestników otrzymał też stosowny "CERTYFIKAT" potwierdzający udział w spotkaniu.
Przez cały czas trwania spotkania dominowały dyskusje, oczywiście na tematy krótkofalarskie.
Myślę, że wszyscy uczestnicy byli zadowoleni z tego spotkania, tym bardziej, że miejsce jest bardzo urokliwe, a pogoda nam dopisała. Łącznie w spotkaniu wzięło udział ponad 50 osób.

Kto nie był niech żałuje! Stanisław SP9UNK

5. Po- ŁOŚ-owe reminiscencje

W "Kulisach Powiatu" Kluczbork-Olesno z dnia 30 maja 2018 r. możemy przeczytać poniższy artykuł o ostatnim ŁOŚ-u:

Przyjaźnie na całym świecie

201r1; 2018-05-29

Jaworzno (gm. Rudniki)
Od piątku 25 maja do niedzieli 27 maja w miejscowości odbywał się Ogólnopolski Zlot Krótkofalowców ŁOŚ.
Jak co roku przyjechali hobbyści nie tylko z Polski, ale także z zagranicy.
- Jesteśmy przygotowani na tysiąc pięćset osób - mówią Izabela Czarnecka i Agnieszka Tomaszek z biura zlotu.
- Z założenia miał to być zlot krajowy, a zrobił się międzynarodowy - dodaje Marcin Tomaszek SQ9WRT. - Mamy gości z Niemiec, Litwy, Słowacji, Czech i Norwegii. - Choć impreza rozpoczynała się w piątek, to niektórzy uczestnicy przyjechali już nawet pięć dni wcześniej, w niedzielę!
Jako pierwszy listę obecności podpisał warszawianin Piotr Rastawicki SP5MG z grupą przyjaciół z Lublina.
- Wspaniałe miejsce, cisza i spokój - uzasadnia swój wcześniejszy przyjazd pan Piotr. - Naprawdę można wypocząć.
Lista miejscowości byłaby zbyt długa, żeby je wyliczać. Na miejscowej rgórcer1; zaroiło się od masztów, namiotów, przyczep campingowych. Przyjechały całe rodziny - także z dziećmi - z pełnym prowiantem.
Dla mniej wtajemniczonych należy się wyjaśnienie - nazwa zlotu wcale nie jest związana z łosiem - leśnym czworonogiem, a pochodzi od pierwszych liter nazw sąsiadujących ze sobą województw - łódzkiego, opolskiego oraz śląskiego (ŁOŚ).
Osoby spoza rbranżyr1; szybko zauważą, że w rozmowach nie padają żadne nazwiska, a jedynie imiona i znaki wywoławcze.
- Dla krótkofalowców taki znak to jak drugie nazwisko - zauważa Krzysztof Siwiec.
Zorganizowany przez Oleski Klub Krótkofalowców SP9KDA zlot odbył się już po raz 12.
- Uczestniczę w nim od początku - mówi wrocławianin Aleksander Siwak SP6RYP. - Co mnie tu ciągnie? Ludzie i wspaniała, rodzinna atmosfera. A przy okazji można co nieco zarobić, bo na giełdzie oferuję spory asortyment części do sprzętu krótkofalarskiego.
A skoro o giełdzie mowa, to jednym z najliczniej odwiedzanych stoisk było to Jerzego Dymnego SP7WNK z Brzezin, który na ŁOŚ-ia przyjeżdża od 5 lat. Hitem okazał się rradarr1; z funkcją naprowadzania na ścieżkę lądowania.
- Jest idealny dla szybowników i motolotniarzy - tłumaczy pan Jerzy. - Kiedyś to było urządzenie o dużych gabarytach, teraz można je przypiąć do paska spodni.
Stałym bywalcem zlotu jest praszkowianin Zbigniew Bartkowski SP6CNV, który pierwsze kroki w krótkofalarstwie stawiał w 1975 rokur30;..

AS
Cały artykuł w "Kulisach Powiatu" z 30 maja.r1; Info. Krzysztof SP6DVP

6. ZAPROSZENIE

Andrzej SP9KR pisze: "Po powrocie z Niemiec z WRTC do Krakowa przyjeżdżają ze mną koledzy z USA i będą mieszkali u mnie. Moi goście to:
K1CC - Ryszard
W1UE - Denis. autor popularnej YCCC skrzynki sterującej dla systemu SO2R (lub nawet SO4R), więc jeśli ktoś ma taką, to Denis z pewnością będzie mógł odpowiedzieć na każde pytanie w tym temacie.
W1VE - Gerald (wspaniała historia jego startów w zawodach. Polecam przeczytać jego opis na qrz.com)
K1VR - Fred. Prawnik z wyksztalcenia. Wspaniały contest operator. To będzie jego druga wizyta u mnie.
NJ1F - XYL - Brian wraz z żoną.
VE4EA + XYL - Cary z żoną Marion. To będzie już ich trzecia wizyta w Krakowie.
Razem stanowimy 8 osobową grupę krótkofalowców gotowych do wymiany doświadczeń oraz dyskusji o naszym pięknym hobby .

W godzinach rannych dnia 21 lipca będziemy zwiedzać Kraków, a potem
Po wycieczce zapraszamy chętnych na spotkanie z nami tego samego dnia to jest w sobotę 21 lipca o godz. 17:00 w restauracji Hawełka przy Rynku Głównym na rogu Św. Anny i Wiślnej.
Chcemy poprostu posiedzieć i pogadać przy piwku.

Zaproszenie drugie.

Zapraszam wszystkich chętnych następnego dnia to jest w niedziele 22 lipca na godz. 18:00 na grilla z nami w mojej posiadłości w Nieporazie, ul. Sąsiedzka 1. Tel 600 414 173
Jeśli chcesz się dołożyć z kiełbaską, karkówką lub z czymkolwiek innym, będzie to mile widziane. Trunki też na własny koszt.
Praca z mej stacji możliwa dla chętnych.

Proszę o zgłoszenia na mój adres mailowy: sp9kr@wp.pl

Żony lub osoby towarzyszące mile widziane.

Pozdrawiam
Andrzej SP9KR"

Redakcja Komunikatów dziękuje za przekazane materiały: Waldemarowi 3Z6EAF, Piotrowi SP2LQP, Krzysztofowi SP6DVP, Stanisławowi SP9UNK, Andrzejowi SP9KR.falowców.

Materiały do komunikatu na kolejną środę powinny być przesłane nie później niż do wtorku, godz. 15:00. Prosimy je nadsyłać jednocześnie na adresy: sp2jmr@pzk.org.pl, sp9mrn@pzk.org.pl , tk-redakcja@pzk.org.pl.

W przypadku przesłania później mogą znaleźć się w następnym środowym komunikacie czyli za tydzień.
Teksty wymagające autoryzacji przed publikacją powinny być dostarczone przynajmniej 24 godziny wcześniej, czyli do poniedziałku, godz. 15:00.
________________________________________
Uwaga! Dostarczane do publikacji w "Propagacja MK" zdjęcia muszą mieć opisy oraz informację dotyczącą praw autorskich. W przypadku wizerunku osób małoletnich wymagana jest zgoda opiekunów ustawowych. Materiał fotograficzny należy dostarczać w postaci plików graficznych niezależnych od opisu tekstowego (osobne pliki).

Autor przekazując swój materiał do publikacji przenosi na Polski Związek Krótkofalowców (zwanego dalej Wydawcą) prawa autorskie do publikacji utworu w formie pisanej oraz jego rozpowszechniania za pomocą innych mediów, np. takich jak poczta elektroniczna i Internet. Tekstów nadesłanych nie zwracamy. Nadesłanie tekstu nie jest równoznaczne z jego opublikowaniem.
Komunikaty PZK są nadawane w każdą środę o godzinie 18:00 czasu lokalnego na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM., a materiał w nich zawarty jest wykorzystywany przez redakcje: " Krótkofalowca Polskiego" oraz "Propagacji MK".

Redakcja: Piotr Skrzypczak SP2JMR oraz Jerzy Gomoliszewski SP3SLU także czytający Komunikaty.