Komunikat PZK nr 19/2018 z dnia 09.05.2018
Dodane przez sp2jmr dnia 2018-05-09 / 23:38
KOMUNIKAT Polskiego Związku Krótkofalowców
NR 19/2018 z dnia 9 maja 2018 r.

Witamy wszystkich Słuchaczy i Odbiorców naszych cotygodniowych komunikatów. Poniżej informacje i ciekawostki z ostatniego okresu:

1. KOMUNIKAT GKR 2/2018

Szanowne Koleżanki i Koledzy z Oddziałów Terenowych PZK z osobowością prawną,
Główna Komisja Rewizyjna Polskiego Związku Krótkofalowców informuje, że w dniu 15 marca 2018 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym (Dz. U. z 2018 poz. 398), nakładająca nowe obowiązki na Zarządy OT z osobowością prawną (art. 19a ust. 5).
Zgodnie z zapisem:
Do wniosku o wpis osób reprezentujących podmiot wpisany do Rejestru, (r30;) należy dołączyć oświadczenia tych osób obejmujące zgodę na ich powołanie oraz ich adresy do doręczeń.
Wymogu dołączenia oświadczenia obejmującego zgodę nie stosuje się, jeżeli wniosek o wpis jest podpisany przez osobę, która podlega wpisowi (r30;) albo której zgoda jest wyrażona w protokole z posiedzenia organu powołującego daną osobę (r30;).
W związku z tym w protokole z Walnego Zebrania, załączonym do formularzy KRS-ZK powinny znaleźć się oświadczenia wybranych członków Zarządu o zgodzie na pełnienie funkcji zawierające informację o adresie do doręczeń:
Przykład oświadczenia:
Ja, niżej podpisany Jan KOWALSKI, nr Pesel 99999999999, wyrażam zgodę na objęcie funkcji Prezesa Oddziału / członka Zarządu Oddziału/ skarbnika Oddziału Terenowego PZK z siedzibą w r30;r30;r30;r30;..
Moim adresem do doręczeń jest r30;r30;r30;r30;r30;r30;r30;r30;r30;r30;r30;r30;r30;r30;r30;r30;r30;
W razie zmiany adresu zobowiązuję się niezwłocznie powiadomić o tym sąd rejestrowy.
Bardzo ważna uwaga.
Oświadczenie o zgodzie na objęcie funkcji jest innym oświadczeniem niż zgoda na kandydowanie do władz wyrażana przed wyborami.
Ustawa (art. 34) nakłada obowiązek złożenia takich oświadczeń nawet w jeżeli w Waszym OT nie nastąpiły po dniu 15 marca 2018 roku zmiany wśród członków Zarządu.
Oświadczenia należy złożyć przy okazji składania najbliższego wniosku do KRS (np. w sprawie rejestracji nowego Statutu PZK), jednak nie później niż do 15 września 2019 roku.
Jednocześnie przypominamy, że po zatwierdzeniu przez Sąd Rejestrowy w Warszawie Statutu PZK znowelizowanego podczas NKZD w dniu 21 kwietnia 2018 roku, oddziały terenowe z osobowością prawną będą miały obowiązek złożenia stosownych wniosków o zmianę wpisu w swoich KRS-ach.

W imieniu Głównej Komisji Rewizyjnej Polskiego Związku Krótkofalowców
Przewodniczący GKR Jerzy Najda

2. Przygotowanie do ŁOŚ-a 2018


To już tradycja, że 1 maja organizatorzy ŁOŚ-a sprzątają górkę i okolice. Tym razem zjechaliśmy się o godzinie 15:00 i praca zawrzała. Do worków zbierano śmieci (nawet te starannie schowane pod gałęziami), a w ruch poszła piła motorowa i znów przybyło miejsca na namioty, przyczepy i samochody.

Pracy było sporo, ale ekipa bardzo zgrana więc do wieczora wszystko zostało uprzątnięte i miejsce naszych spotkań oraz parkingi są czyste jak nigdy. Mamy nadzieję zostawić po imprezie je w w takim samym stanie, bo wiadomo "jak cię widzą tak cię piszą". Przy okazji zobaczyliśmy co potrafi silny wiatr w otwartym terenie, bo połamanych drzew i gałęzi było całe mnóstwo, ale dzięki temu drewna na ogniska na pewno nie zabraknie. Powszechnie zaś wiadomo, że przyjaźnie zawarte w takich okolicznościach trwają przez wiele lat, a wspomnienia jeszcze dłużej.

Przy okazji serdecznie dziękujemy kolegom Łukaszowi SQ5RWU i Andrzejowi SP7DDD za wsparcie finansowe bo np. paliwo i części zapasowe do agregatów potrzebne są już teraz.

Tak więc zaproszenia rozesłane, pogoda zamówiona a więcej informacji na www.losnapograniczu.strefa.pl

Do zobaczenia w dniach 25, 26 i 27 maja!

Organizatorzy. Info. Marek SP9UO

3. XXIII Spotkanie Krótkofalowców Miłośników Radia i Eteru w Łagowie Lubuskim - 2018

Jak co roku, od 23 lat 1-go maja w Łagowie Lubuskim odbywają się cyklicznie Spotkania Krótkofalowców. Tego roczne było więc XXIII Spotkaniem Krótkofalowców Miłośników Radia i Eteru, zlokalizowanym w Rezerwacie Przyrody nad Jeziorem Trześniowskim, którego organizatorem był Ryszard SP3HBF przy współudziale Lubuskiego Oddziału Terenowego PZK OT-32. Pogoda dopisała. Punktem kulminacyjnym spotkania była tradycyjna wielka jajecznica, tym razem z 500 jaj, przygotowana przez Ryszarda oraz koleżanki i kolegów z klubu SP3PLD w Świebodzinie. Odbyła się giełda krótkofalarska. Przez spotkanie przewinęło się ok. 250 osób z prawie wszystkich okręgów SP oraz z Niemiec, Anglii i Czech. Z terenu spotkania pracowało wiele radiostacji na falach krótkich i ultrakrótkich, różnymi emisjami analogowymi i cyfrowymi. Odbyło się wiele pokazów technik łączności, prezentacje anten i sprzętu radioamatorskiego. Bartek SP3CAI pokazał, wykonane przez siebie Przenośne Laboratorium Naprawcze Krótkofalowca. Mietek SP3CMX przedstawił zainteresowanym działanie Remote Control RCForb na Androidzie i PC, operując zdalnie stacją Klubu REBEL DX Group w Suchej Beskidzkiej k/Krakowa i stacją pod Gorzowem Wielkopolskim. Jak zwykle ładnie zaprezentował się klub SP3PWL z Wolsztyna i przedstawiciele klubu SP3PLD ze Świebodzina. Było też coś dla miłośników strzelania sportowego. Można było powędkować i ponadawać z Parku Krajobrazowego SPFF-0059. Do dyspozycji był też przemiennik FM SR3ZJ i Digi APRS SR3NJE w pobliskim Jemiołowie i HotSpoty D-Star na spotkaniu.Takie spotkania są bardzo integrujące i potrzebne, gdyż prowadzą do osobistego, wzajemnego, lepszego poznania się i wymiany doświadczeń. Ryszard SP3HBF zaprasza wszystkich za rok 1-go maja do Łagowa Lubuskiego, ul. Kolonia 13. Do zobaczenia!
Link do filmu na YouTube: https://youtu.be/X4-IDzX67ho
 
Mietek SP3CMX

4. Krótkofalowcy na latarni i największa flaga

W dniach 1-3 maja 2018 r. z latarni morskiej w Świnoujściu pracowała stacja SN100POL, Zachodniopomorskiego Oddziału Terenowego PZK w Szczecinie.
Grupę operatorów tworzyli reprezentacji klubów SP1PMY: Mirek SQ1SNU, Kazimierz SQ1SOB, a z barlineckiego klubu SP1KRF: Stanisław SP1IVL i SP1PBW, Po za tym jednym z operatorów był prezes OT 14 Janusz SP1TMN.
Na zaproszenie Stowarzyszenia Miłośników Latarni Morskich w Szczecinie uczestniczyliśmy 2 maja 2018 r. w Dniu Flagi RP.
O godz.12.00 wciągnięto na latarnie morską w Świnoujściu flagę mającą 720m kwadratowych, była to największa flaga państwowa w Europie.
Nasza stacja zainstalowana była w samochodzie klubu SP1PMY pozyskanego przez klub z Urzędu Komunikacji Elektronicznej.
Odwiedzali nas turyści uczestniczący w uroczystości wciągnięcia flagi na latarnie.
Wśród odwiedzających byli również organizatorzy uroczystości w tym Dyrektor Urzędu Morskiego w Szczecinie Pan Zenon Kozłowski, dyrektor Muzeum Obrony Wybrzeża w Świnoujściu Pan Piotr Piwowarczyk oraz Prezes Stowarzyszenia Miłośników Latarni Morskich Pani Anna Rajchowiak.

Janusz SP1TMN

5. SN0SOLARIS

W miesiącu maju w eterze pojawi się należąca do Małopolskiego Stowarzyszenia Krótkofalowców stacja okolicznościowa SN0SOLARIS.
Stacja ta ma za zadanie promować wśród Koleżanek i Kolegów krótkofalowców polski synchrotron. Szczegóły dot. tego obiektu znaleźć można pod adresem:
www.synchrotron.uj.edu.pl
Kulminacja pracy w eterze przewidziana jest na 12 maja 2018. W tym dniu przypada święto Uniwersytetu Jagiellońskiego - rocznica założenia Uczelni przez króla Kazimierza Wielkiego w 1364 roku.
Stacja pracować będzie z Narodowego Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS zlokalizowanego w Krakowie przy ul. Czerwone Maki 98 (tereny kampusu UJ w pobliżu os. Ruczaj) Planujemy pracę na wszystkich pasmach KF (w zależności od aktualnej propagacji) emisjami CW, SSB i być może też cyfrowymi oraz pracę na pasmach UKF (2m, 70cm) emisją FM, a także APRS. Głównymi operatorami stacji będą (pracownicy naukowi):
Paweł SQ9UR
Grzegorz SP9SVN
Marek SP9OYP
Zapraszamy Koleżanki i Kolegów do łączności z naszą stacją, a także do odwiedzenia stacji i synchrotronu w dniu 12 maja 2018 r.
Planujemy też, aby nasza stacja okolicznościowa SN 0 SOLARIS aktywna była także podczas różnych innych okazji związanych z imprezami naukowymi oraz Uniwersytetem Jagiellońskim.
Łączności przeprowadzane ze stacją SN0SOLARIS będą potwierdzane okolicznościową kartą QSL.
Pozdrawiam serdecznie i zapraszam do łączności
Marek SP9OYP

6. 100 lat ZHP

Koleżanki i Koledzy! Z przyjemnością informuję, że dyplom "100 lat Związku Harcerstwa Polskiego" zdobyło już 100 stacji z 17 krajów. Wśród nich jest 11 stacji polskich. Jako setny pobrał ten dyplom z serwera hamlogs.net Kol. Zdzisław SP3FTA. Gratulujemy.
Przekroczyliśmy też magiczna liczbę 10 000 QSO (w cztery stacje), a sama tylko stacja SN100ZHP zdobyła już ponad 100 różnych dyplomów, głównie zagranicznych.
Do usłyszenia na pasmach.

Marek, SP5UAR

7. SPOTC prosi o materiały

Klub Seniorów Polskiego Związku Krótkofalowców - Old Timer Club PZK ogłasza konkurs na fotografie wyposażenia własnej stacji z dowolnego okresu działalności, zdjęcie można przesłać na adres sp3csd@o2.pl lub zabrać ze sobą w formie papierowej na ŁOS-ia. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w sobotę 26 maja podczas XII Ogólnopolskiego Spotkania Krótkofalowców ŁOŚ. Nadesłane na konkurs zdjęcia zostaną zasilą zbiory Cyfrowego Archiwum Krótkofalarstwa Polskiego.

Grzegorz SP3CSD prezes SPOTC

8. Walne Zebranie Łódzkiego OT PZK

Zarząd Łódzkiego Oddziału Terenowego Polskiego Związku Krótkofalowców, zgodnie z § 35 pkt 4 a, Statutu Polskiego Związku Krótkofalowców zwołuje na dzień 12 maja 2018 roku (sobota) Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze Oddziału.
Początek zebrania - godz.10.00 w pierwszym terminie i godz. 10.15 w drugim terminie.
Zebranie odbędzie się w Sali Domu Kultury "ZARZEWIE" w Łodzi przy ul. Tyrmanda 4. (dawna ul. Wandurskiego)

Porządek walnego zebrania znajduje się na stronie internetowej OT 15: http://ot15.pzk.org.pl

Za Zarząd ŁOT PZK Sekretarz OT15 Mirosław Młodzik SP7NHS
-------------------------------------------------------------------------------------
Redakcja dziękuje za przesłane informacje: Jerzemu HF1D, Markowi SP9UO, Mietkowi SP3CMX, Januszowi SP1TMN, Markowi SP9OYP, Markowi SP5UAR, Przemkowi SP7VC, Grzegorzowi SP3CSD.

Materiały do komunikatu na kolejną środę powinny być przesłane nie później niż do wtorku, godz. 15:00. Prosimy je nadsyłać jednocześnie na adresy: sp2jmr@pzk.org.pl, sp9mrn@pzk.org.pl, tk-redakcja@pzk.org.pl.

W przypadku przesłania później mogą znaleźć się w następnym środowym komunikacie czyli za tydzień.
Teksty wymagające autoryzacji przed publikacją powinny być dostarczone przynajmniej 24 godziny wcześniej, czyli do poniedziałku, godz. 15:00.
________________________________________
Uwaga! Dostarczane do publikacji w "Propagacja MK" zdjęcia muszą mieć opisy oraz informację dotyczącą praw autorskich. W przypadku wizerunku osób małoletnich wymagana jest zgoda opiekunów ustawowych. Materiał fotograficzny należy dostarczać w postaci plików graficznych niezależnych od opisu tekstowego (osobne pliki).

Autor przekazując swój materiał do publikacji przenosi na Polski Związek Krótkofalowców (zwanego dalej Wydawcą) prawa autorskie do publikacji utworu w formie pisanej oraz jego rozpowszechniania za pomocą innych mediów, np. takich jak poczta elektroniczna i Internet. Tekstów nadesłanych nie zwracamy. Nadesłanie tekstu nie jest równoznaczne z jego opublikowaniem.
Komunikaty PZK są nadawane w każdą środę o godzinie 18:00 czasu lokalnego na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM., a materiał w nich zawarty jest wykorzystywany przez redakcje: " Krótkofalowca Polskiego" oraz "Propagacji MK".

Redakcja: Piotr Skrzypczak SP2JMR oraz Jerzy Gomoliszewski SP3SLU także czytający Komunikaty.