Komunikat PZK nr 15/2018 z dnia 11.04.2018
Dodane przez sp2jmr dnia 2018-04-11 / 22:16
KOMUNIKAT Polskiego Związku Krótkofalowców
NR 15/2018 z dnia 11 kwietnia 2018 r.

Witamy wszystkich Słuchaczy i Odbiorców naszych cotygodniowych komunikatów. Poniżej informacje i ciekawostki z ostatniego okresu:

1. Po SP DX Conteście

Koordynator PZK, Spike SP9NJ, pragnie serdecznie podziękować wszystkim zawodnikom tegorocznego SP DX Contestu za udział. Ponadto podziękowania należą się konsultantom pomocnym przy Tworzeniu nowej strony i robota zawodów.

Dotychczas spłynęło ponad 1400 logów, a wszystkie logi przesłane mailem są załadowane na bieżąco. Około 80% zawodników poradziło sobie z wysyłką nowym sposobem, za co jestem Im bardzo wdzięczny. Pozostali mają pół roku na zdobycie takiej umiejętności. Ilość logów zepsutych w stopniu uniemożliwiającym automatyczną naprawę jest na szczęście również znikoma.

Przed zakończeniem terminu nadsyłania logów, zostanie rozesłane przypomnienie, aby sprawdzić poprawność danych, a w szczególności kategorii klasyfikacyjnej.

Publikacja wyników planowana jest na początek maja. Do tego czasu zapraszam do odwiedzania strony w celu śledzenia nowości oraz przesyłanie własnych pomysłów i propozycji jej uatrakcyjnienia.

Spike SP9NJ, Koordynator PZK

2. 60 lat RBI

O jubileuszu Radiowego Biuletynu Informacyjnego tak piszą Redaktorzy z Polskiego Radia na:

https://www.polskieradio.pl/9/325/Artykul/2085131,Radiowa-kronika-amatorskiego-eteru
 
"Radiowy Biuletyn Informacyjny to najstarszy w naszym kraju, regularnie nadawany komunikat dla krótkofalowców i radioamatorów. Nadawany od 2 lutego 1958 roku. W tym roku obchodzi 60-lecie istnienia.
Emitowany w każdą niedzielę w amatorskich pasmach fal krótkich 80 oraz 40 metrów Ta szczególnego rodzaju audycja anonsująca i komentująca najważniejsze wydarzenia związane z ruchem krótkofalarskim w Polsce, stanowi w pewnym sensie radiową kronikę amatorskiego eteru. Od 1976 roku Radiowy Biuletyn Informacyjny nierozerwalnie związany jest z osobą Jerzego Kucharskiego, byłego pracownika Polskiego Radia, krótkofalowca o znaku wywoławczym SP5BLD, który jest redaktorem, realizatorem i "spiritus movens" Biuletynu.
***
Do wysłuchania reportażu "Mniej znana historia", który przygotowała Urszula Żółtowska-Tomaszewska, audycja była emitowana 11.04. br. o godz. 18.15. w PR III Polskiego Radia"

Info. za portalem Polskiego Radia Jerzy Kucharski SP5BLD Redaktor Naczelny RBI.

Redakcja Komunikatów PZK PZK gratuluje Jurkowi SP5BLD zacnego jubileuszu.

Piotr SP2JMR

3. Hermaszewski znów w kosmosie!

Organizacja ARISS Europa i ARISS Rosja planują nadawać drogą radiową obrazy SSTV (Slow Scan TeleVision) z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej z okazji Dnia kosmonautyki, który jest obchodzony 12 kwietnia. Ponieważ w tym roku przypada 40 rocznica rozpoczęcia międzynarodowych załogowych lotów kosmicznych w ramach programu Interkosmos, nadawane obrazy będą związane tematycznie z tym wydarzeniem (https://pl.wikipedia.org/wiki/Program_Interkosmos. Wśród nich pojawi się oczywiście obraz poświęcony naszemu jedynemu jak dotąd kosmonaucie- Mirosławowi Hermaszewskiemu. W zorganizowanie tego wydarzenia zaangażowani są również krótkofalowcy z Polski, którzy działają jako wolontariusze na rzecz ARISS.
Wydarzenie ma rozpocząć się 11 kwietnia około godziny 11:30 UTC i potrwać do 14 kwietnia, kończąc się o 18:20 UTC. Transmisja odbywać się będzie na częstotliwości 145.800 MHz FM w trybie SSTV PD120.
Odebrane obrazy można przesłać na stronę internetową: http://www.spaceflightsoftware.com /ARISS_SSTV/ i za udział w akcji można otrzymać pamiątkowy dyplom, wypełniając formularz dostępny na stronie internetowej: https://ariss.pzk.org.pl/sstv/
ARISS (Amateur Radio on the International Space Station) to międzynarodowa organizacja non-profit, która współpracuje z agencjami kosmicznymi oraz krótkofalowcami z całego świata. Jej głównym zadaniem jest planowanie i realizowanie zadań związanych z umieszczeniem na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ang. ISS) sprzętu radioamatorskiego, dzięki któremu może m.in. zrealizować szkolną telekonferencję dla dzieci i młodzieży z astronautą przebywającym w przestrzeni kosmicznej na pokładzie ISS.

Armand Budzianowski, SP3QFE - Mentor ARISS Europa
Sławomir Szymanowski, SQ3OOK - Koordynator PZK ds. ARISS

4. V Radiozlot

Mikołowski Klub Krótkofalowców SP9PKS zaprasza krótkofalowców, CB-stów oraz sympatyków radia na V Radiozlot na Sośniej Górze, który odbędzie się 22 kwietnia 2018 roku (niedziela) na terenie Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Mikołowie. W tym dniu przypadają też coroczne obchody Dnia Ziemi. Rok bieżący to również 10-lecie programu SOTA w Polsce i taki charakter będzie miał V Radiozlot.

1. Termin: 22 kwietnia 2018r (niedziela), godz. 12.00 -18.00.
2. Miejsce: Śląski Ogród Botaniczny w Mikołowie, ul. Sosnowa 5, Mikołów,
GPS: 50.181962N, 18.829702E, strona internetowa: www.obmikolow.robia.pl
3. Program Radiozlotu:
-Radiowa gra terenowa " I ty możesz zostać krótkofalowcem"- adresowana jest dla dzieci i młodzieży. Przedstawia ona różne aspekty krótkofalarskiego hobby. W zeszłych latach w grze uczestniczyło corocznie około 250 osób. Każdy z uczestników nagrodzony zostanie okolicznościowym certyfikatem oraz upominkiem. Na wszystkich uczestników gry terenowej czekają specjalne nagrody wyłonione w dwóch losowaniach o godz.14.30 oraz 16.30.
- Mariusz SP9AMH, Miłosz SQ9PND, Jacek SQ9MDN, Grzegorz SQ9RZA i Henryk SO9EWA zapraszają na Sośnią Górę wszystkich miłośników programu SOTA.
- Tylko na Sośniej Górze można będzie zdobyć certyfikat QLF.
- Czynne będą stanowiska firm z branży radioamatorskiej.
- Wśród krótkofalowców i CB-stów, którzy nas odwiedzą i zarejestrują się, rozlosowane będą atrakcyjne nagrody o godz. 15.30.
- Zrobimy sobie wspólne, jubileuszowe zdjęcie.
4. Wyżywienie: na terenie Ogrodu znajduje się kawiarenka, która zapewnia ofertę gastronomiczną.
5. Odwiedzający mają do dyspozycji wieże widokową oraz mnóstwo alejek spacerowych wśród wielu gatunków roślin.. W czasie Radiozlotu obchodzony jest też Dzień Ziemi, któremu towarzyszą warsztaty tematyczne oraz kiermasz rękodzieła.
6. Prosimy o zgłaszanie chęci wzięcia udziału w Radiozlocie na adres: sp9pks@poczta.onet.pl. Pozwoli nam to dobrze przygotować się na przyjęcie Szanownych Gości.

Serdecznie zapraszamy Krótkofalowców, CB-stów, sympatyków radia oraz tych, którzy być może pierwszy raz zetkną się z krótkofalarstwem. Zapraszamy wszystkich do pokazania swoich radiowych konstrukcji i pomysłów.

SP9PKS team ( www.sp9pks.pl )
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
SP6QNO s.k.

Z przykrością zawiadamiam kolegów, że dopiero w dniu dzisiejszym (to znaczy 06 kwietnia 2018 roku) dotarła do mnie wiadomość o śmierci mojego wychowanka Romana Łapuszki SP6QNO. Roman zmarł w wieku 70 lat - w dniu 20 lutego 2018. Śmierć nastąpiła w wyniku zawału mięśnia sercowego, wskutek zaniedbań w leczeniu powikłań pogrypowych.
Cześć Jego pamięci!

Staszek SP6BGF
____________________________________________________________________
Redakcja dziękuje za przesłane informacje: Staszkowi SP6BGF, Armandowi SP3QFE, Sławkowi SQ3OOK, Jurkowi SP5BLD, teamowi SP9PKS,

Materiały do komunikatu na kolejną środę powinny być przesłane nie później niż do wtorku, godz. 15:00. Prosimy je nadsyłać jednocześnie na adresy: sp2jmr@pzk.org.pl, sp9mrn@pzk.org.pl, tk-redakcja@pzk.org.pl.

W przypadku przesłania później mogą znaleźć się w następnym środowym komunikacie czyli za tydzień.
Teksty wymagające autoryzacji przed publikacją powinny być dostarczone przynajmniej 24 godziny wcześniej, czyli do poniedziałku, godz. 15:00.
________________________________________
Uwaga! Dostarczane do publikacji w "Propagacja MK" zdjęcia muszą mieć opisy oraz informację dotyczącą praw autorskich. W przypadku wizerunku osób małoletnich wymagana jest zgoda opiekunów ustawowych. Materiał fotograficzny należy dostarczać w postaci plików graficznych niezależnych od opisu tekstowego (osobne pliki).

Autor przekazując swój materiał do publikacji przenosi na Polski Związek Krótkofalowców (zwanego dalej Wydawcą) prawa autorskie do publikacji utworu w formie pisanej oraz jego rozpowszechniania za pomocą innych mediów, np. takich jak poczta elektroniczna i Internet. Tekstów nadesłanych nie zwracamy. Nadesłanie tekstu nie jest równoznaczne z jego opublikowaniem.
Komunikaty PZK są nadawane w każdą środę o godzinie 18:00 czasu lokalnego na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM., a materiał w nich zawarty jest wykorzystywany przez redakcje: " Krótkofalowca Polskiego" oraz "Propagacji MK".

Redakcja: Piotr Skrzypczak SP2JMR oraz Jerzy Gomoliszewski SP3SLU także czytający Komunikaty.