TO2SP Wyrusza wkrótce
Dodane przez SP6EQZ dnia 2017-11-07 / 19:53
Polska wyprawa dx-owa TO2SP już w najbliższy poniedziałek (13.11.2017) wyrusza w swą kolejną podróż.  to2sp
Tym razem naszym celem jest wyspa Saint Barthelemy, zwana w skrócie St Bart położona na Karaibach.
Skład ekipy to Janek - SP3CYY, Jurek - SP3GEM, Włodek - SP6EQZ, Janusz SP6IXF, Krzysiek - SP6JIU oraz Ryszard K1CC.

Wyruszamy 13 listopada z Wrocławia, samochodem do Berlina, aby następnego dnia rano wylecieć poprzez Paryż i Gwadelupę gdzie mamy kolejny nocleg.
Na San Bart lądujemy rankiem 15 listopada. Cała nasza podróż od startu do lądowania potrwa niemal 53 godziny, podobnie jak przed laty nasz powrót z VK9X.
Nasz poprzednie połączenie poprzez San Martin, dużo bardziej komfortowe, po wielu perturbacjach zostało ostatecznie odwołane przez AirFrance i zmuszeni byliśmy wybrać mniej korzystną alternatywę.

Z powodu zniszczeń na początku września, spowodowanych huraganem Irma, nasz wyjazd stanął pod dużym znakiem zapytania. Na szczęście na St Bart, w przeciwieństwie do San Martin (zobacz https://www.youtube.com/watch?v=NuMGB774h9w&t=12s ) zniszczenia były stosunkowo nieduże i zostały szybko usunięte dzięki solidarnej współpracy wszystkich mieszkańców.

Nasza licencja jest ważna w okresie 16 do 30 listopada, więc będziemy mieć cały dzień na spokojne ustawienie i wypróbowanie anten, o ile upał na to pozwoli. Nie wykluczamy pracy pod znakiem FJ/znak operatora w dniu 15 listopada celem sprawdzenia sprzętu.
Już 16 listopada o 00.00 UTC nasze sygnały winny pojawić się w eterze.
Licencja nasza ma trochę dziwny prefiks, z uwagi na francuskie przepisy radiokomunikacyjne i nie jest wprost identyfikowana z FJ.
Abyśmy byli rozpoznawalni jako FJ należy pobrać aktualny plik, w zależności od używanego programu logującego aby nasz znak był identyfikowany jako FJ.

W tym roku bezproblemowo uzyskaliśmy licencję z naszym tradycyjnym sufiksem SP.
Nie łatwo było znaleźć QTH gdyż ceny na wyspie są horrendalnie wysokie, zabudowa jest gęsta i przeważnie na zboczach wzgórz bez miejsca na anteny, ponadto wielu właścicieli obiektów nie zgadzało się na instalację anten na ich terenie.
Ostatecznie znaleźliśmy doskonałą lokalizację na północnym krańcu wyspy ok. 100m od morza nad wysokim urwiskiem z szerokim otwarciem na wszystkie ważniejsze kierunki propagacji i obszernym terenem na ustawienie anten.
Podobnie jak w latach poprzednich, zabieramy ze sobą 4 kompletne stacje ze wzmacniaczami mocy, które zainstalujemy różnych pomieszczeniach i w zależności od propagacji uruchomimy odpowiednią ilość stanowisk.

Bliższe szczegóły na stronie wypraw http://to2sp.dxing.pl/
Będziemy pracować w pasmach od 160m do 6m emisjami CW, SSB i RTTY 24 godziny na dobę przez 15 dni non stop. Na 6m i ewentualnie na 10m, w przypadku braku propagacji, będziemy pracować emisją FT8, aczkolwiek nie będzie to nasza pasją.

Planujemy wystartować również w zawodach CQWW CW w kategorii M/Unlimited.
Częstotliwości pracy podane są na naszej stronie wyprawy, aczkolwiek mogą one ulec pewnej korekcie ze względu na ewentualną pracę innych ekspedycji.
Nasz log będzie codziennie aktualizowany na stronie Club Logu.https://secure.clublog.org/
Będzie tam też można porównać swoje osiągnięcia z innymi stacjami jak również znaleźć optymalne godziny do przeprowadzenia QSO z nami na poszczególnych pasmach.

Dodatkowo na naszej stronie widoczny będzie semi on line log (odświeżany, co 60 sek.) QSO Director http://www.qsodirector.com/event/to2sp/   TNX Martin A65DC.

Dzięki uprzejmości Jari OH6BG na naszej stronie zamieszczona będzie też bieżąca prognoza propagacyjna VOACAP http://www.voacap.com/qth.html
Dla stacji SP jest ona korzystna.

Jak już pisałem, przy okazji naszych poprzednich aktywności nie przewidujemy specjalnych częstotliwości ani wywołań kierunkowych dla stacji SP, ale postaramy się, aby wszyscy wołający znaleźli się w naszym logu.
Na fonii prosimy wołać po polsku w połowie pile-upr'u, gdyż tam jest z reguły najmniejszy tłok.
Stosunkowo duże zapotrzebowanie na FJ jest w JA, Far East i VK, dlatego będziemy zwracać szczególną uwagę na te rejony świata.
Dla Europy, według naszego rozeznania najbardziej poszukiwanym pasmem jest 160m i tam też skoncentrujemy naszą uwagę.
Stacje wołające prosimy o zachowanie dyscypliny pracy i postępowanie zgodnie ze wskazówkami operatora stacji TO2SP.
Będziemy konsekwentnie oczekiwać wołania tylko od stacji, których znak wymieniamy.

Życzymy Wam i sobie dobrej zabawy i uzupełnienia wszystkich brakujących pasm i emisji a my Wam w tym pomożemy, jako że QSOs ze stacjami SP będą, jak zwykle, naszym priorytetem.
A więc do usłyszenia już wkrótce!

W imieniu grupy:
Włodek SP6EQZ
Kierownik Wyprawy

TO2SP-Team-flag

TO2SP-mug