Prośba administracyjna SP5PBE. Linki do stron.
Dodane przez SP5ELA dnia 2017-10-11 / 15:20
Prośba administracyjna SP5PBE. Linki do stron.sp5pbe

Klub SP5PBE od 1994 roku prowadzi serwer i portal w Internecie - obecnie używana jest nowa domena: (https://sp5pbe.rf.pl). To najstarszy polski serwer typu "Ham Radio" w sieci. Przez ostatnie 21 lat używaliśmy domeny regionalnej "waw.pl". W związku ze zmianą ceny domeny u rejestratora o 100% podjęliśmy decyzję zmiany domeny na "sp5pbe.rf.pl".

Dotychczasowa domena została opłacona na "ostatni rok" w grudniu 2016 r. Zmiana domeny powoduje pewne komplikacje, operacja zmiany wymaga wykonania wielu czynności, rekonfiguracji serwera (a nawet serwerów), rekonfigurację serwera poczty, zmiany linków, zapewnienia ciągłości działania serwera, itd. W dążeniu do doskonałości sieciowej od kilku lat serwer SP5PBE używa również certyfikatu SSL/TLS. To kolejna komplikacja i koszty. Każda domena, to kolejny certyfikat i koszty.

Badając polskie strony w Internecie, zaobserwowałem tendencję braku przyrostu stron klubowych (indywidualnych również). Inne media odciągają nas od klasycznego sposobu komunikacji i prezentacji, również rosnące koszty obsługi informatycznej oraz brak ludzi do pracy.

Przykładowo, na portalu Pomorskiego OT PZK (OT-09) są dawno nie zmieniane linki do polskich stron. Podobna sytuacja jest na wielu innych portalach OT PZK, klubowych i stronach indywidualnych. Panowie! Aktualizujcie od czasu do czasu swoje strony!

Podobny proces zmiany domeny z regionalnej na globalną przechodził w przeszłości Klub SP5ZCC.
Panowie! Zmieńcie linki do nas na poprawne: sp5pbe.rf.pl, sp5zcc.net i przy okazji do mojego serwera - sp5ela.rf.pl.

73 Zygi SP5ELA
Wirtualny Oddział Terenowy PZK

SP5PBE - prośba